ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Eigen risico in zorg van de baan Kamer komt boeren tegemoet Vredesberaad Israël en Syrië wordt hervat Het extraatje van Friki. 4 WEKEN Scholieren vasten voor de Derde Wereld Spaanse vissers weer op vrije voeten, schip blijft aan de ketting ET Bevcland Qrocnprojekt D66 tegen plan eigen minister voor bijdrage van 200 gulden wmm Bom in pop verwondt zigeunerkinderen Pisa VOOR 14,25 Wisselvallig Half tot zivaar bewolkt, enkele buien, later mogelijk met hagel enlof onweer. Matige, aan zee krachtige westen wind. Temperatuur 8 graden. 238e jaargang no. 63 Woensdag 15 maart 1995 Losse nummers 1,50 ontwerp, aanleg en onderhoud van onderhoudsarme en representatieve beplantingen en tuinen voor bedrijven en particulieren. Nwe. Rijksweg 2b. Goes, tel. 01100-15395 DEN HAAG (GPD) - Het ver plicht eigen risico van 200 gul den in de gezondheidszorg is vrijwel zeker van de baan. Een meerderheid in de Tweede Ka mer van PvdA, D66 en CDA is namelijk tegen dit voornemen van minister Borst van volksge zondheid. De partijen willen liever dat er een solidariteitspremie wordt ingevoerd. Volgens dat systeem betaalt iedereen een nog nader Ongeveer 7000 bouwvakkers leggen werk neer DEN HAAG (ANP) - Bijna 7000 bouwvakkers hebben dinsdag tijdens de eerste stakingsdag van het cao-conflict met de werkgevers het werk neerge legd. De vakbonden verwach ten dat het aantal stakers in de loop van de week geleidelijk aan toeneemt. De bouwbonden van FNV en CNV hadden geen moeite hun le den te overreden het werk neer te leggen. Op ongeveer 80 bouw locaties werd actie gevoerd. De duur van de stakingen verschilt. Het is de bedoeling om op iedere plaats de actie minimaal enkele dagen vol te houden, waarna an dere locaties de staking overne men. De vakbonden eisen van de werkgevers in een nieuwe cao onder meer prijscompensatie en een reële loonsverhoging van 1 procent, een goede overgang naar een nieuw vut-stelsel en handhaving van een aantal toe slagen en aanvullingsregelin gen. pagina 11: Flitsende start in Zee land te bepalen percentage van zijn inkomen voor gezondheidszorg. Daar zit dan wel een maximum aan. D66 stelt voor die grens bij 40.000 gulden bruto per jaar te leggen, wat dan meteen de zie kenfondsgrens wordt (nu nog 60.000 gulden). Iedereen die min der verdient, valt onder het zie kenfonds en krijgt alle zorg ver goed die in dat pakket zit. Dit idee werd enkele weken geleden al geopperd door het PvdA-ka- merlid Oudkerk. Hij kreeg giste ren onverwacht steun van coali tiepartner D66. De WD houdt evenwel grote bezwaren tegen het systeem. Minister Borst geeft toe dat het kabinet daar door 'een probleem' heeft. Als DEN HAAG - Gezeten op een lege bakkerskar geeft minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking dinsdag het startsein voor de actie 24 uur hongerkuur. Ongeveer 10.000 jongeren hebben zich opgegeven om 24 uur lang niet te eten. Zij worden daarbij gespon sord. De opbrengst gaat via World Vison Nederland n^ar de Derde Wereld. foto ANP het kabinet vasthoudt aan in voering van een eigen risico, komt ze in dezelfde netelige po sitie terecht als recent bij het de bat over de aanleg van de A73. Toen werd het kabinet door de Tweede Kamer gedwongen een gevoelige beslissing te herzien. In dat debat voerde de WD scherp 'oppositie tegen het kabi net'. Bij de statenverkiezingen legde dat de liberalen geen wind eieren. Minister Borst wijst er evenwel op, dat in het regeerakkoord is vastgelegd dat er op den duur een heffing zou worden inge voerd die afhankelijk is van het inkomen. „En de WD heeft daar zijn handtekening onder gezet". Maar de PvdA en D66 willen dat systeem al in 1997 invoeren, en dat is de WD te vroeg. Minister Borst: „Maar als D66 en PvdA kunnen aantonen dat het op dat tijdstip lukt, valt er met mij wel over te praten". Verbaasd De minister, die de invoering van het eigen risico al had uitge steld tot 1997. is wel verbaasd over wat zij 'een radicale omme zwaai' van haar eigen partij D66 noemt. Woordvoerder Van Box tel zegt dat hij nu pas tot de con clusie is gekomen dat invoering van een eigen risico geen goede maatregel is. „In de landen waar zo'n eigen risico is ingevoerd als 'remgeld', gaat men niet of nau welijks minder naar de dokter en men gebruikt niet minder medi cijnen. Bovendien kost de maat regel aan administratiekosten net zoveel als ze zou opleveren aan besparing". Van Boxtel vindt tevens, net als de PvdA, dat mensen met een laag inko men er extra hard door worden getroffen. „Op dit punt moet D66 haar sociale gezicht tonen", aldus Van Boxtel. Gas en licht 4 cent duurder Het kabinet ivil de prijzen voor gas en elektriciteit met ingang van volgend jaar met respectie velijk 3.8 en 3.5 cent per eenheid verhogen. Een gemiddeld gezin is daardoor 180 gulden per jaar duurder uit. De verhoging moet burgers aanzetten tot zuiniger energiege- O bruik. w Gs-zetels VVD en PvdA mogen elk twee ge deputeerden leveren in het nieuwe dagelijks bestuur van de provincie. De overige tivee zetels zijn beschikbaar voor het CDA en SGP-RPF/GPV. Die ontwik keling leidt tot spanningen in de confessionele hoek. Het CDA verwierp ver- deling met de SGP. UEFA-beker onderonsje Voor de halve finales van de UEFA-beker plaatsten zich gis teren twee Duitse en twee Ita liaanse ploegen. Dat waren Ju- ventus. Panna, Borussia Dort mund en Bayer Leverkusen. Di de Europa Cup II bereikte Chel sea ten koste van Club Brugge de halve eind- "T strijd. 9 Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 11, 12, 13 en 15; Sport: 16 en 17. wmÊOÊÊÊÊÊÊÊÊimmm van onze correspondent Peter de Vries BRUSSEL - De Canadese auto riteiten hebben dinsdag de schipper en de 25 bemannings leden van de Spaanse trawler Estai vrijgelaten en hun verteld dat ze naar Spanje kunnen te rugkeren. Het beslag op het schip en de geveilde vangst blijft van kracht. De EU blijft eisen dat ook het schip wordt vrijgegeven voor er officieel wordt onderhandeld. Spaanse vissers hebben dins dagavond opnieuw hun netten uitgegooid in de buurt van New foundland, de plaats waar Ca nada vorige week de Estai enter de en opbracht. Volgens de Ca nadese minister van visserij To- bin willen de Spaanse schepen Canada daarmee „een beetje provoceren", nadat vorige week in het gebied een visserij-oorlog ontbrandde tussen de Europese Unie en Canada. Tobin beschul digt de Spaanse vissers er van ondermaatse vis te hebben ge vangen. De EU van haar kant heeft de Canadezen dinsdag onver bloemd de huid vol gescholden. Aan de aantijging dat Canada met de entering van de Estai aan 'piraterij' heeft gedaan, voegde Brussel dinsdag nog de verwij ten toe van „stelselmatige mis informatie" en „een verdoeze ling van de ware problemen". Spanje heeft bij wijze van sanc tie besloten tot herinvoering van de in 1959 afgeschafte visum plicht voor Canadezen die het land willen bezoeken. Daar naast wordt overwogen een aan tal verdragen op te schorten én de diplomatieke betrekkingen met Ottawa te verbreken. Madrid stuurde dit weekeinde een kanonneerboot naar de vis gronden bij Newfoundland, al kan het voor dat wapengekletter niet op bijval in Brussel rekenen. Eurocommissaris Bonino (visse rijzaken) nam er dinsdag zelfs openlijk afstand van: „Ik vind dat niet zo'n fantastisch idee. Het is geen redelijke reactie". De Europese Commissie riep de andere EU-landen dinsdag op tot meer onderlinge solidariteit, hoewel Spanje ook in Brussel een bar slechte reputatie heeft als het om overbevissing gaat. „Nu zijn het Spaanse schepen, volgende keer een Engels of een Nederlands". zie ook pagina 4 Kok lovend over Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - Premier Kok heeft vice-president Thabo Mbeki van Zuid-Afrika dinsdag verzekerd dat Nederland zijn land zal blijven steunen bij het „overbruggen van de kloof' die door de jarenlange apartheid is ontstaan. Kok prees na een ge sprek met Mbeki op het Cats- huis de positieve ontwikkelin gen die Zuid-Afrika doormaakt op politiek, economisch en so ciaal gebied. Mbeki vond het vooral belang rijk dat ..de Nederlandse rege ring, en naar mijn gevoel de sa menleving in het algemeen, zich verbonden voelt Zuid-Afrika te zien slagen". Minister Pronk overlegt volgende week in Zuid- Afrika over de samenwerking. Dit jaar is voor dat land 30 mil joen gulden beschikbaar. DAMASCUS (RTR) - Israël en Syrië zullen hun recht streekse vredesbesprekin gen binnen enkele dagen hervatten. Dat heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher, dinsdag aan gekondigd. Christopher zei dit nadat hij dinsdagochtend in Jeruza lem met premier Yitzhak Rabin van Israël en later op de dag in Damascus met pre sident Hafez al-Assad van Syrië had gesproken. „Op grond van deze besprekin gen zullen de directe bespre kingen tussen Israël en Syrië worden hervat", aldus de mi nister. Zoals ook eerder het geval was zullen de ambassadeurs van de twee landen in Was hington de gesprekken voe ren. Op verzoek van beide re geringen zijn Amerikaanse functionarissen daarbij aan wezig. Christopher zei te hopen dat de coördinator Midden-Oos ten van zijn ministerie, Den nis Ross, binnen ongeveer twee weken naai' het Midden- Oosten kan reizen om ge sprekken tussen de Israëli sche en Syrische militaire leiding voor te bereiden. De besprekingen tussen de beide landen werden in de cember afgebroken. Het grootste struikelblok is de Hoogvlakte van Golan, die Israël sinds de Zesdaagse Oorlog van 1967 bezet houdt. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal de boeren die actie voeren voor een volledige ver goeding van schade door de eva cuatie in verband met de drei gende watersnood, vandaag een eind tegemoet komen. Zowel de regeringspartijen als de opposi tie willen het eigen risico in de schadevergoeding aan een ma ximumbedrag binden. Ook leeft het idee het eigen risico te ver lagen van 35 naar 15 procent, zo bleek gisteren na overleg tussen de landbouwspecialisten van de fracties en een boerendelega- tie op het ministerie van land bouw. Actieleider Wien van den Brink was tevreden na het overleg. „Er zit beweging in. Een groot deel van de Kamer wil naar een ver goeding van 85 procent. Dat ligt al een stuk dichter bij de hon derd procent die wij eisen. Nu gaan we proberen ze nog meer naar onze kant te krijgen". WD-kamerlid Piet Blauw, voor zitter van de vaste kamercom missie voor landbouw, zei zich in hoge mate te hebben gestoord aan posters voor de ramen van het ministerie waarop ambtena ren stelden een schadevergoe ding van 50 procent ook genoeg te vinden. Blauw wil een onder zoek naar de daders. „Een amb tenaar hoort zijn werk te doen en verder zijn mond te houden". Mi nister Van Aartsen gaat de boe ren excuses aanbieden voor het pamflet. Hij laat uitzoeken wie het gewraakte pamflet heeft op gehangen. De landbouwspecialisten ble ken zich daarnaast ook geergerd te hebben aan het gedrag van sommige actievoerders, in het bijzonder actieleider Van den Brink. Diens dreigement dat hij de kamerleden zou komen halen als ze niet naar hem toe zouden komen, is bij velen in het ver keerde keelgat geschoten. Ook het door actievoerders ophan gen van poppen die minister Van Aartsen moesten voorstel len, kreeg kritiek. „Voor die ma nier van actie voeren heb ik geen enkel respect, dan ga je een grens over", stelde D66-woord- voerder Ter Veer. Ter Veer herhaalde zijn voorstel om boeren niet meer dan 20.000 gulden eigen risico te laten beta len bij de watersnoodschade. De andere regeringspartijen WD en PvdA staan niet afwijzend te genover een maximum in het ei gen risico, maar vinden dat dat afhangt van de jaarlijkse omzet van de bedrijven. De PvdA vindt overigens nog steeds dat 65 pro cent vergoeding voldoende moet zijn. Oppositiepartij CDA komt vandaag met een voorstel om het kabinet terug te sturen naai' de onderhandelingstafel. De huidige regeling is voor de grootste oppositiepartij „vol strekt onvoldoende". Het kamerdebat zal vandaag vanaf 13.00 uur rechtstreeks worden uitgezonden op televi- i Advertentie) sie. Voorafgaand aan het debat is er vanmorgen nog een overleg tussen de fracties, waar nieuwe cijfers van de actiegroep over hun problemen worden bespro ken. Demonstratie Na de demonstratie gistermid dag van zo'n duizend Gelderse boeren en tuinders voor het mi nisterie van landbouw, worden vandaag in Den Haag en op ver schillende plaatsen in Gelder land verrassingsacties gehou den. Over de inhoud daarvan wil het Actiecomité 100 Procent niets zeggen. Volgens secretaris H. Weinans blijven ze publiek svriendelijk. hoewel de druk van protesterende boeren om harder op te treden steeds groter wordt. Het gebruik van tractoren en an der materieel wordt door Wei nans dan ook niet uitgesloten. De protestdemonstratie van gis teren had een tamelijk rustig verloop'. De opkomst viel een beetje tegen, hoewel het actieco mité daar niets van wilde weten. De actieleiding had de boeren en tuinders opgeroepen vooral be schaafd te demonstreren voor 100 procent vergoeding van de watersnoodschade. De sfeer werd wat grimmiger toen bleek dat de boeren eigen lijk voor niets waren gekomen, want, minister Van Aartsen was niet aanwezig en de Kamer de batteerde gisteren niet over de schaderegeling. Tot overmaat van ramp voelden de landbouw specialisten van de Tweede-Ka merfracties niets voor een ge sprek met de boeren maar kwa men ze na bemiddeling van bur gemeester Havermans van Den Haag alsnog opdagen. pagina 2: enquête van onze correspondent ROME - Een bom verstopt in een pop heeft dinsdag in een buitenwijk van de Italiaanse stad Pisa twee zigeunerkinde ren ernstig verwond. Hel stuk speelgoed was hen in de handen gedrukt door een automobilist bij een stoplicht waar de kinde ren doorgaans tegen betaling autoruiten w assen. De pop bevatte explosieven en stukken ijzer. Een 12-jarig meis je werd een arm afgerukt, terwijl haar jongere broertje een oog zal moeten missen en wonden op liep aan zijn hals. Overigens vond begin dit jaar, in dezelfde wijk. een soortgelijk incident plaats. Een bom verstopt in een sprookjesboek verwondde toen een zigeunerjongen licht. In heel Italië is verontwaardigd gereageerd. De vakbonden orga niseerden dinsdag in Pisa een protestmars tegen de 'barbaarse daad'. De minister van Sociale Zaken. Ossicini, sprak van 'niet te toleren racisme'. Hij kondigde aan maatregelen te zullen ne men. De magistraat Nicola Pisano, die het gerechtelijk onderzoek leidt, toonde zich zeer veront rust. „Deze keer was het de be doeling te moorden", aldus Pi sano. Volgens de magistraat was de bom zeker tien keer zo zwaar als het in januari afgegeven 'ca deau'. Hoewel de twee bommen van verschillende makelij zijn. is Pisano ervan overtuigd met een zelfde persoon of organisatie van doen te hebben. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Britse veteraan van 102 trouwt vrouw van 53 l.ONDEN [API - De Brit- se veteraan uit de Eerste Wereldoorlog George Jameson, die onder meer vocht in de slag bij leper, is op een leeftijd van 102 nog in het huwe lijk getreden. Britse kranten meldden dat het huwelijk met Ju lie Robinson (53) vrijdag werd gesloten in Jame sons woonplaats Sid- mouth. Robinson komt uit Australië en zag in 1993 een BBC-documen- taire over de oorlog, waarin ook Jameson aan het woord kwam. De vrouw raakte zo gefasci neerd dat zij Jameson schreef en uiteindelijk bij hem langs ging. Op dat moment sloeg de vonk over. 'George is de grappigste en liefste man die ik ooit tegenge komen ben', zei Robin son in de Daily Mail. 'We zijn stapelgek op elkaar ondanks het leeftijdsver schil. Ik geef geen don der om wat de mensen zeggen. Leeftijd zegt mij niets', aldus de hoogbe jaarde veteraan Jame son. De eerste vrouw van Jameson overleed in 1980. een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De MC 'n dijk van een krant 713214 000002 AARTÏFN ÏS ffiv i EN HIT HELE !k-«net Efiey ;i Het boerenprotest in Den Haag. foto Roland de Bruin/GPD Gemarineerde kalkoen-kotelet kalkoen- kalkoensaucijs, kalkoengehakt, kalkoenhamburger en kalkoenvinkvan Friki... allemaal even mals en even lekker en in 10 minuutjes klaar Nu bovendien: allemaal 2 gulden per kilo voordeliger. Het kalkoen- gehakt kunt u zelfs helemaél cadeau krijgen. Hoe. leest u op de verpakking Friki, kalkoen nasi/bamivlees, verpakt, per 100grami or Drie gulden terug op uw bankrekening! Kijk op de verpakking van Friki- kalkoengehakt. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 maart a.s.. Deze week alleen bij Albert Heijn,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1