Kabinet wil sterkere gemeenten Middelburg Zeeland Cultuurmaand met toneel en literatuur PZC Een stukje van de taart... Deltamap van Ap Sok verschijnt in Slibreeks Natuurorganisaties bieden kant-en-klare schoolreisjes aan Stads gewest Vlisslnqen/M id d el b u rg zeeland WOENSDAG 15 MAART 1995 1 2 Ministerie presenteert plan bestuurlijke schaalvergroting kunst Marlieke Kieboom blijft de allerbeste voorlezeres van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het kabinet wil een actievere rol spelen bij de schaalvergroting van gemeen ten met een centrumfunctie, zo als Vlissingen en Middelburg. In de toekomst moeten cen trumgemeenten een zwaar lo kaal takenpakket en behoorlij ke bestuurskracht hebben. Bo vendien moeten er - ook op het platteland - grotere gemeenten ontstaan. Minister Dijkstal van binnen landse zaken en staatssecretaris Van de Vondervoort presenteer den gisteren in Den Haag hun nota 'Uitgangspunten Vernieu wing bestuurlijke organisatie'. Daarin kondigen zij aan dat zo wel de schaal van de gemeenten als die van de provincies de ko mende jaren ter discussie wordt gesteld. Het kabinet wil op dit moment geen blauwdrukken ge ven voor de ideale omvang. Eerst moet de herverdeling van taken worden afgerond. Het ka binet gaat in elk geval uit van drie bestuurslagen en is vastbe sloten een eind te maken aan al lerlei tussenvormen. Bij het bepalen van de grootte van gemeenten zal geen lande lijk model worden gehanteerd, maar is differentiatie mogelijk tussen stedelijke en landelijke gebieden. De specifieke positie van gemeenten met een cen trumfunctie 'kan een extra aan leiding zijn om te komen tot schaalvergroting', schrijft het kabinet. Op dit moment ligt bij het minis terie een voorstel om tot herin deling op Walcheren te komen. Daar moeten straks drie grotere gemeenten ontstaan. Een woordvoerster van binnenland se zaken kon nog niet zeggen of dit voorstel nu opnieuw tegen het licht wordt gehouden. ..Dat zal afhangen van het feit of het kabinet de gemeenten 'zwaar' genoeg vindt." Binnen enkele weken wordt een beslissing ver wacht. Nieuw in de nota van Dijkstal en Van de Vondervoort is dat ook de grenzen van provincies bui ten de Randstad weer ter discus sie worden gesteld. Of dat voor Zeeland consequenties kan heb ben. kan pas gezegd worden wanneer de takendiscussie is af gerond. aldus de staatssecreta ris. Maar algemeen wordt aange nomen dat de 'logische samen hang' binnen een regio de grens zal bepalen. Voor de provincie Zeeland zal dat geen wijzigingen - behalve de toevoeging van Goeree-Overflakkee - met zich meebrengen. De provincie krijgt in elk geval door de herverdeling van taken een meer sturende en 'regievoe- rende' rol in de regio. Het kabinet zal het gisteren ge presenteerde rapport nu voor leggen aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Interprovinciaal Overleg (IPO), Unie van Waterschappen en de Raad voor Binnenlands Bestuur. Na advisering van deze instanties zal het kabinet nog voor de zomer een definitief standpunt innemen. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Het Zeeuwse Land schap, de Vereniging Natuur monumenten en de recreatieon derneming De Vluchtheuvel in Burgh-Haamstede gaan via het systeem van 'direct-mail' de markt op om scholen kant-en- klare boomwandelingen, excur sies en ontdekkingstochten te verkopen. Met het initiatief wil len de natuurbeschermers en de recreatieonderneming de moge lijkheden van natuurgerichte recreatie uitbuiten en tegelijk gebruik maken van de goede, maar onbekende, infrastruc tuur op dit gebied. Gebleken is dat scholen in de Randstad en Noord-Brabant, die op een mooie schoolreisjes afstand zitten van wat Zeeland aan fraais te bieden heeft, veel belangstelling hebben voor trips die het educatieve met het on spannende combineren. Dat Zeeland zulke uitjes kant-en klaar kan aanbieden met behulp van deskundige gidsen en goed- getrainde recreatiewerkers, we ten onderwijzers echter niet. De drie initiatiefnemers hebben daar het volgende op gevonden: scholen zullen direct worden Herinneringen komen boven Het thema van de boekenweek luidt 'de vijftigste mei'. Gedu rende de boekenweek laat de PZC elke dag een Zeeuwse lezer vertellen welk boek over oorlog of bevrijding een diepe in druk naliet. Vandaag Jan Joris Jooss, scholier op het Willibrord Col lege in Goes, over het boekenweekgeschenk Serenade van Leon de Winter. „Serenade gaat over een joodse man wiens moe der is verdwenen. In de Tweede Wereldoorlog heeft ze voor de Duitsers kunnen vluchten, omdat haar tweelingbroer op het station de aandacht trok door gek te gaan doen. De moeder blijkt op televisie te hebben ge zien hoe een Bosnische vrouw op precies dezelf de manier aan de dood is ontsnapt. Daarom heeft ze besloten om naar Kroatië te gaan. Van daaruit wil zé wapens naar Sarajevo smokke len. iets doen, omdat de VN-militairen toch niks uitrichten. Haar zoon komt erachter waar ze naartoe is en gaat haar zoeken. Door het nieuws over Bosnië komen bij de moeder herinneringen aan de Tweede Wereld oorlog boven. De joden kregen destijds geen hulp. Nu wil zij in Bosnië gaan doen wat in de Tweede Wereldoorlog nooit is gebeurd. Ik vind Serenade een goed boek. Het loopt vlot. het verhaal is dui delijk en er zit ook wel wat achter. Een sere nade is avondmuziek en de moeder is in de avond van haar leven Het bete kent ook 'lofdicht' en Leon de Winter wil met het boek zijn moeder eren. Ik denk dat zij ook wel ervaringen heeft met een kamp in de oorlog, maar dat weet ik niet ze ker." aangeschreven, waarbij het ge varieerde aanbod uit-en-te-na wordt beschreven. Het gaat niet alleen om tochten, excursies en puzzelwandelingen van een hal ve of een hele dag maar ook om programma's voor meerdere da gen. De drie bieden, behalve na- tuureducatie en recreatie, ook accommodatie. Pakket Bij wijze van proef zijn 77 basis scholen uit de telefoonboeken van zuid-west-Nederland ge prikt, die allemaal een pakket krijgen toegezonden. Gebleken is dat scholen een bestemming voor een schoolreis of school kamp selecteren op de accom modatie: waar kun je op een leuke manier met tweehonderd kinderen spelen, eten en slapen. Van wat plaatselijke organisa ties te bieden hebben aan na- tuurgidsenwerk en aan het sei zoen aangepaste route's, hebben ze meestal geen weet. Ook zijn onderwijzers en begeleiders meestal niet bekend met wat de streek te bieden heeft, zodat hele groepen aan de mooiste dingen voorbijgaan. Als op de actie een redelijke respons komt, zal het aantal adressen worden uitge breid. Vloekverbod Terneuzen afgewezen TERNEUZEN - Terneuzen neemt geen vloekverbod op in de Algemene Plaatselijke Verordening. De meeste raadsfracties vinden een 'signaalfunctie' voor opname van een vloekverbod in de verordening niet voldoende, bleek dinsdagavond tijdens de vergadering van de commissie algemeen bestuur. De SGP- fractie kreeg alleen steun van GPV/RPF. Door landelijke jurisprudentie, die bepaalt dat een verbod in strijd is met de vrijheid van meningsuiting, is het verbieden van vloeken niet te handhaven. Overtreders kunnen niet wor den vervolgd. De signaalfunctie kan daardoor beter worden overgenomen door bijvoorbeeld affiches van de Bond tegen het Vloeken op te hangen, betoogde J. van Mil (D66). Duo verwaarloosde paarden RENESSE - De politie heeft tegen twee inwoners van Wester- schouwen proces-verbaal opgemaakt vanwege het verwaarlo zen van twee paarden. De dieren waren maandag losgebroken en liepen over de Hoge- zoom in Renesse. Ze zijn teruggezet in de wei, maar na onder zoek van de dierenbescherming bleek dat de paarden de laat-1 ste jaren niet verzorgd waren en er erg slecht aan toe waren Middelburger moet puinruimen MIDDELBURG - Het dagelijkse provinciebestuur verplicht een bewoner van de Laan der Verenigde Naties in Middelburg een deel van het puin op zijn erf op te ruimen. Ambtenaren troffen ongebroken en ongesorteerd puin aan, wat in strijd is met de milieuwetgeving. Hergebruik van bouwmateriaal wordt door de provincie aangeprezen. Maar alleen gebroken puin mag worden gebruikt. Op het erf van de Middelburger werd tachtig kubieke meter puin aangetroffen. Het puin wil de man gebruiken voor erfver- harding en fundering. Een groot deel van het materiaal bestaat uit hele stukken puin met plastic, hout en metaal. Jongens mishandelen vrouw MIDDELBURG - Twee jongens hebben hebbens maandag avond tussen 20.30 uur en 20.45 uur in Middelburg een 33-jarige vrouw op grove wijze mishandeld. De vrouw liep over het Park de Moucheron in Middelburg, toen zij zonder enige aanwijs bare reden werd aangevallen. Zij kreeg een aantal klappen en liep daarbij verwondingen op. Het slachtoffer bleef helemaal beduusd achter en is later door een dokter behandeld. De daders zijn vermoedelijk op een bromfiets weggereden. Over de leeftijd van de jongens is niets bekend. Het slachtoffer kon ook geen signalement geven. De politie vraagt of eventuele getuigen zich willen melden. Diefstal grote partij kleding SLUIS - Bij een modezaak aan de Kaai in Sluis werden in de l nacht van maandag op dinsdag ruim honderd kledingstukken gestolen. Het alarm van de zaak ging omstreeks 4.00 uur af en de politie constateerde korte tijd later dat de voordeur van de winkel in stukjes lag. In de deuropening lag een betonnen paal. Van de i daders ontbrak elk spoor. Gemeenten met een centrumfunctie, zoals Middelburg en Vlissingen, moeten volgens de kabinetsnota in de toekomst een zwaar lokaal takenpakket en behoorlijke bestuurskracht hebben. Op de foto de burgemeesters Rutten (1) en Van der Doef, in juni vorig jaar bezig met het plaatsen van het eerste bord waarmee het stadsgewest Vlissingen/Middelburg wordt aangeduid. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeland Cultuur maand besteedt dit jaar voor het eerst aan dacht aan literatuur en theater. Nieuwe on derdelen van de manifestatie, die van 1 sep tember tot en met 14 oktober op verschil lende locaties in Zeeland plaatsvindt, zijn het literatuurfestival 'Meer dan woorden', het'project 'Zicht op Zeeland' waarin beel dende kunstenaars op literatuur reageren en 'Zeeland uit de kast', een festival met poppen-, marionetten- en objecttheater. De cultuurmaand opent op vrijdag 1 sep tember in Vlissingen. Het Xarxa Teatre uit Spanje verzorgt een voorstelling in het dok van de Koninklijke Schelde Groep en haakt daarmee in op het 120-jarig bestaan van de scheepswerf. Met de muziek die de Grieks/ Franse componist Iannis Xenakis tussen 1965 en 1992 maakte bij het Griekse drama Oresteia wordt de cultuurmaand op zater dag 14 oktober afgesloten in de Grote Kerk in Veere. De theatergroep Hollandia be werkte Xenakis' compositie tot een avond vullend muzikaal theaterprogramma dat in Veere zijn wereldpremière beleeft. Het initiatief voor 'Meer dan woorden' komt van podium 't Beest in Goes, maar speelt zich gedeeltelijk ook af op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Dit programma bevat eveneens een première: de opvoering van Schaken met Diponegoroeen nooit eer der gepubliceerd of gespeeld stuk van Hella Haasse. Verder wordt door middel van to neel (onder meer een opvoering van Wit is altijd schoon van Leo Pleysier), film, muziek en schrijverscafés aandacht besteed aan proza en poëzie. 'Zicht op Zeeland' is een project van dezelf de organisaties die vorig jaar onder de naam Atol een manifestatie met Belgische kunste naars organiseerden. Dit jaar staan Neder landse kunstenaars centraal die veel met teksten werken. In de vorm van een installa tie reageren zij op literatuur en voegen zo iets toe aan het beeld van Goes, Middelburg en Vlissingen. Onder het motto 'Zeeland uit de kast' treden eind september in de hele provincie voor jong en oud theatergezelschappen uit bin nen- en buitenland op met poppen en mario netten. Het thema van het elk jaar in de cultuur- maand opgenomen Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen is klassieke muziek uit het ge bied tussen de Donau en de Karpaten. An dere prominente onderdelen in de cultuur maand zijn 'Jazz down bij the sea' in Dom burg, het Kamermuziekfestival op dë noor delijkste eilanden van de provincie, het Filmfestival Zeeland in Middelburg en de cultuurhistorische workshops van de Stich ting Educatief Toerisme 'Oranjezon', waarin onder meer het werk van Jacob Cats en Adriaan van de Venne aan bod komt. Aanvragen van het Muziekfestival kleine koren en ensembles en de theatergroep Flup Ju, die in het verleden wel aan de cultuur maand deelnamen, zijn dit jaar afgewezen. Het eerste vanwege 'te weinig uitstraling', Flup Ju omdat het 'artistiek moeilijke tij den doormaakt'. De organisatie probeert de groep nog wel een plaatsje te geven in het poppentheater festival. Gedeputeerde staten hebben het program ma van de cultuurmaand dinsdag officieel vastgesteld. De provincie draagt jaarlijks 300.000 gulden bij aan de culturele manifestatie. Anne Seghers van het Jansenius in Hulst maakte een gedicht over de ongelijk verdeelde taart. van onze verslaggever MIDDELBURG - De naam van kunstenaar Ap Sok (Amster dam, 1917) is onlosmakelijk ver bonden met de Zeeuwse Delta werken. Er zijn geen kunste naars die meer prenten van de nieuwe Zeeuwse waterkerin gen maakten dan hij. In 1962 vervaardigde hij zijn Deltaserie in zwart/wit en twintig litho's daaruit verzamelde hij in zijn Deltamap. Deze is nu voor de eerste keer als afzonderlijke uitgave gepubliceerd als het 69ste deel van de bibliofiele Sli breeks. Ap Sok doorliep de Academies voor Beeldende Kunsten in Rot terdam en Amsterdam. Hij werkte als etser en als leraar gra fische technieken aan het Insti tuut voor Kunstnijverheidson derwijs in Amsterdam, de latere Rietveldacademie. In 1954 ont ving hij de Verzetsprijs voor Vrije Grafiek en de Culturele Prijs van Arnhem. Na te zijn be gonnen met vrije grafiek in klein formaat, werkte hij later in de geest van Hercules Seghers met etsen, litho's en houtsnedes in groot formaat. Virtuoos In zijn werk draait het om een virtuoze lijnvoering en de tegen stelling tussen zwart en wit. De techniek van de grafiek is be langrijker dan de afbeelding van de zichtbare werkelijkheid. De eerste afbeeldingen in de Delta map zijn nog illustratief van ka rakter. Ze tonen een dijk met aanlegsteiger, een werkbrug, een heistelling met betonnen pa len en een caisson. Vanaf de zes de prent is Sok gaan variëren met verschillende vormprinci pes en de serie sluit uiteindelijk af met 'tekens' waarin de essen tie van de Deltawerken is sa mengevat. Ap Sok. Deltamap, Middelburg, Sli breeks ?ir 69. Prijs: f 10,- van onze verslaggever HULST-De dertienjarige Anne Seghers uit Hulst heeft een week lang diep moeten naden ken voordat ze dè inspiratie kreeg. Haar één jaar jongere plaatsgenoot Paul Govaert zag binnen twee minuten al het licht. Hoe moeilijk de bevalling ook mocht zijn, de inspanningen van beide brugklassers van de Jan senius scholengemeenschap zijn terug te lezen op zogeheten poë- ziekaarten. Het mapje met zes met tekeningen gesierde ge dichtjes van Nederlandse scho lieren wordt vandaag (woens dag) in Almere gepresenteerd. De presentatie vindt plaats in de jongerentrein 'van 1 voor allen' van het Nationaal Comité 4 5 mei. Het Jansenius werd november vorig jaar door de stichtingen Plint en Doe Maar Dicht Maar aangeschreven om mee te doen aan de nationale poëzie-uiting. Lerares Nederlands J. Bijnsdorp pikte het initiatief enthousiast op. Het thema was dit jaar 'onge- TERNEUZEN - Voor het tweede achtereenvolgende jaar won de Biervlietse Marlieke Kieboom dinsdag de regionale voorleeswedstrijd in Terneuzen. Marlieke. die in groep acht van basisschool De Komme in Biervliet zit. blonk uit door het contact dat zij met het pu bliek had. Ook wist zij veel sfeer in het verhaal Matilda van Roald Dahl te leggen. De scholiere won vorig jaar de regio nale voorronde in Hulst, de provinciale wedstrijd in Middel burg en ging door naar de landelijke wedstrijd in Utrecht. Daar werd ze vierde. „Ze stak gewoon met kop en schouders boven de rest uit", verklaart jurylid C. Landsheer van de openbare bibliotheek in Terneuzen de keuze voor Marlieke. Van de basisscholen in de gemeente Terneuzen deden mee De Meerpaal. De Triangel. De Stelle. De Komme in Biervliet en de Oude Vaart. Leerlingen van Instituut Toonbeeld zorg den voor de muzikale begeleiding. Marlieke gaat op 8 april naar de provinciale voorleeswedstrijd in Middelburg. Litho in de Deltamap van Ap Sok. lijkheid'. „Niet per se tussen ras sen, het mocht ook tussen dik en dun of andere dingen gaan die daarmee verband hielden", legt Bijnsdorp uit. Het enige crite rium was dat de gedichtjes op een formaat ansichtkaart moes ten kunnen. Anne toverde een taart uit de' doos, wat het volgende gedicht opleverde: Als ik bij m'n tank ben, waarom is haar stuk taart altijd iets groter dan het mijne. De wereld is net een taart, ver deeld in ongelijke stukken." Paul zat gewoon voetbal te kij ken toen zijn meesterwerk in hem opborrelde. „Al die span doeken over Gullit dit en dat. Ik ben gaan nadenken over Turken in de buurt. Die hebben geen grote prestatie geleverd en dus worden zij gepest." De overpein zing leverde hem het volgende op: Zitje in de bijstand en vindie nergens werk? Iedereen noemt je buitenlander, je bent gp.en me- delander-nederlander. ze noe men je profiteur. Ben je eer. goede sportman, onze nationale trots? Niemand noemt je buiten lander, je bent een medelander nederlander, niemand let op je kleur. Beide scholieren schrijven af en toe wel eens vaker een kort ver haaltje voor eigen gebruik. Anne won vorig jaar al de schrijfwed strijd die was gekoppeld aan een werk van kinderboekenschrijver Wim Hofman. Echte ambities om verder te gaan met de pr^ duktie van pennevruchten heefi ze (nog) niet." Boordevol comfortabel senioren-meubilair, nandige huishoudhulpjes en badkamer-accessoires, j voor GRATIS roezending of stuur heslist uw naam en adres niet. De SeniorenWinkel Vestigingen in Breda en Capelle a/d IJssel. 1* Vkyning- Ó.-3-ieïi van der,/.waag 13 §«J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 12