CDA en klein-rechts in de slag Flitsende start bouwstaking Bruinisse raakt in Jeruzalemse sferen Windmolen-aanbod Deltan aan boeren is 'te' aanlokkelijk Studentenstichting claimt via ministerie schade busstaking 'Keer op keer' leert scholieren het afval apart in te zamelen VVD en PvdA krijgen elk twee gs-zetels Restant voor confessionelen Familie beschouwt moordzaak Roegiers reeds als opgelost zeeuwse almanak Aansteker PZC zeeland WOENSDAG 15 MAART 1995 van onze verslaggever MIDDELBURG - De VVD en de PvdA zullen elk twee gedepu teerden leveren in het nieuwe dagelijks bestuur van de pro vincie. De overige twee zetels in dat college gaan ofwel naar het CDA ofwel naar de combinatie SGP-RPF/GPV. Dat heeft geleid tot spanning in de confessionele hoek. Een combinatie van één CDA en één SGP heeft het CDA dinsdagmiddag, in een vergade ring over de collegevorming, als onaanvaardbaar verwor pen. Maar bij SGP en RPF/GPV wordt die mogelijkheid niet he lemaal afgeschreven, zo bleek uit de reacties na afloop. Belangrijkste argument om tot twee zetels voor zowel WD als PvdA te komen is volgens de voorzitter van het overleg, de WD-lijsttrekker ing J. I. Henne- keij, het feit dat er na de verkie zingen duidelijk sprake is van een confessionele minderheid in de Zeeuwse staten. Die verhou ding is 19 statenzetels voor de confessionele partijen en 28 voor Voor twee ton aan drugs in beslag genomen in Ter neuzen TERNEUZEN - Bij een inval maandagavond in een woning aan de Korte Kerkstraat in Ter- neuzen hebben de politie en de Koninklijke Marechaussee een hoeveelheid drugs met een to tale straatwaarde van 200.000 gulden in beslag genomen. In het huis werden 800 gram he roine, 100 gram cocaïne, 3600lsd- trips, 2000 xtc-tabletten, 300 gram weed en een aantal te ver snijden middelen aangetroffen. De 19-jarige bewoonster van het pand is aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. de niet geloofsgebonden partij en. Zoiets moet dan ook in het dagelijks bestuur tot. uitdruk king komen. De partijen die bij het overleg aan tafel zaten, wa ren het daar mee eens. Dat betekent dat PvdA (8 zetels) en WD (12 zetels) de hete brij na het overleg in het confessionele kamp van CDA (10 zetels) en de combinatie SGP-RPF/GPV (sa men 9 zetels) leggen. CDA-lijst- trekker ing A. M. Dek wilde al leen kwijt dat het CDA een eis van twee gs-zetels op tafel heeft gelegd. Hij vindt dat rechtvaar dig omdat de PvdA ook twee ze tels krijgt. Weer slachtoffer SGP-lijsttrekker W. Kolijn was zeer ontevreden over het CDA. dat zijn partij voor de derde ach tereenvolgende maal bij college onderhandelingen laat vallen. Hij leidt dat af uit het principe van het CDA dat elke optie voor die partij acceptabel is, als er maar twee CDA-gedeputeerden in zitten. Kolijn: „In de verhou ding 4 niet-confessioneel en 2 confessioneel betekent dat dus dat wij weer het slachtoffer zijn. Zo moeten wij elke vier jaar de tol betalen. Vorig jaar was het al net zo door het bedrog van CDA- lijsttrekker Ventevogel. Het CDA weigert op te komen voor onze gerechtvaardigde claim om ook een gedeputeerde te leve ren. Als het CDA zich zo egocen trisch blijft opstellen, terwijl het zetelaantal van die partij terug loopt van 16 naar 13 en nu naar 10, zien wij ons verplicht ook te vechten voor onze eigen zetel." Maximale winst PvdA-lijsttrekker D. J. P. Brui- nooge toonde zich na afloop van het beraad bepaald niet ontevre den. Het is de tweede achtereen volgende maal, zoals het er nu uitziet, dat hij ondanks verlies van zijn partij de maximale winst van twee gs-zetels uit de onderhandelingen weet te sle pen. Hij had het over een hele vooruitgang op het eerste echte overleg over de collegevorming. Wat de confessionele invulling betreft, voorzag hij een minder vlotte gang van zaken. Volgens Bruinooge kon dat wel eens tot 'niet spontane oplossing' leiden. Voor RPF/GPV-lijsttrekker P. Roose is het nog niet zo ver dat hij zijn overige twee fractieleden snel bij elkaar moet roepen om uit te maken wie hun eventuele kandidaat-gedeputeerde is. Want indien inderdaad de com binatie SGP-RPF/GPV twee ge deputeerden levert, dan zal er een van SGP-huize zijn en de an der uit de RPF/GPV komen. Roose sluit echter niet uit dat het CDA water in de wijn doet en er namens de confessionelen één CDA (Dek) en één SGP (G. R. J. van Heukelom) gedeputeerde komt. Daar waar de WD hecht aan een kwalitatief goed college van gs, komt zittend gedeputeerde A. J. Dijkwel (D66) echter niet in beeld. Zijn fractie werd een week geleden gehalveerd en daarmee lijkt de rol van D66 uitgespeeld. Dijkwel: „Of er moet een klein wonder gebeuren. Kijk, de RPF /GPV is nu ook in beeld met drie zetels. En wij hebben meer stem men gekregen." van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Land bouwschap Zeeland staakt het verzet tegen de aanleg van grootschalige windturbinepar ken in landbouwgebied. Vol gens Landbouwschap-woord voerder I. J. L. Boom zit er niets anders op. Het energiebedrijf Delta Nutsbedrijven (Deltan) heeft een aantal landbouwers in onder meer Ossenisse een zó aanlokkelijk aanbod gedaan voor de bouw van windmolens op hun grond, dat het Land bouwschap moeilijk verder be zwaar kan maken. Boom deed dinsdagmiddag deze verrassende mededeling op een bijeenkomst in Middelburg, waarop alle 36 bezwaarden te gen de provinciale windenergie nota hun kritiek mondeling kon den toelichten. De adviescom missie bezwaarschriften hoorde hen aan. De commissie brengt op korte termijn advies uit aan het provinciebestuur. Volgens de provinciale windenenergie- nota moeten er in Zeeland zeven grootschalige windmolenpar ken komen. Het Landbouwschap verwierp dat plan, omdat elk extra obsta kel op landbouwgrond de be drijfsvoering moeilijker maakt. Boom hield dinsdag die kritiek staande, maai- zei er gelijk bij dat die door het aanlokkelijke aanbod van de Deltan aan boe ren in Ossenisse is achterhaald. "Het is jammer, maar realiteit." Het verzet tegen windmolens op landbouwgrond is daarmee ze ker niet van de baan. H. Mieras van de landbouworganisatie ZMO en enkele particuliere landbouwers uit Noord-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen lie ten weten niets met windmolens op te hebben. Zij vrezen proble men in de bedrijfsvoering en waardedaling van hun land. „Het hele agrarische gebied wordt geweld aangedaan", ver woordde Mieras het anti-stand punt. Tot op zekere hoogte weten de boeren zich gesteund door de na tuurorganisatie Het Zeeuws Landschap en de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF). Die pleitten bij monde van G. J. Buth voor 'enkele grootschalige windmo lenparken' in Zeeland, om het open karakter van het Zeeuwse landschap zo min mogelijk ge weld aan te doen. De aanleg van zeven grootscha lige windmolenparken, zoals de provincie voorstelt, moet ertoe bijdragen dat in Zeeland begin volgende eeuw 250 megaWatt uit windenergie wordt gehaald. De provincie heeft die doelstel ling afgesproken met het Rijk. Momenteel zijn Zeeuwse wind molens goed voor ongeveer 25 megaWatt. Bouwvakkers wachten komst vakbond niet af CNV-districtsbestuurder T. van Rijssel (rechts) mocht bij zijn 'eigen' vakantie-centrum Bos en Duin in Oostkapelle de bouwvak kers van de steigers praten. foto Dirkjan Gjeltema van onze verslaggever GOES - De staking in de bouw heeft dinsdag in Zeeland een vliegende start gemaakt. Ruimschoots driehonderd bouwvakkers en stukadoors in Goes en omgeving, op Wal cheren en in Zeeuws-Vlaande ren legden het werk neer. Veel meer dan de vakbonden had den verwacht. De Bouw- en Houtbond FNV, de Hout- en Bouwbond CNV en machinis tenvereniging Het Zwarte Corps (HZC) hadden zich voorgenomen de staking langzaam op te bouwen. Bouwvakkers en stukadoors werken verspreid door de provincie. Het is onmogelijk alle bouwlocaties op één en dezelfde dag te bezoeken. Goes en directe omgeving was het speerpunt van de eerste stakingsdag iri Zeeland. Café Ruimzicht in 'S Heer Hen drikskinderen was door de vakbonden afgehuurd om sta kers in te schrijven. Maar dat bleek al snel niet voldoende. Bouwvakkers in Terneuzen en Hulst wilden niet wachten tot de bonden bij hen op bezoek zouden komen. In allerijl moest in Zeeuws-Vlaanderen ook een steunpunt worden ge opend. Twee grote bouwplaat sen in Temeuzen - een flatge bouw aan de Scheldeboule- vard en de parkeergarage - la gen er dinsdagmorgen vrijwel verlaten bij. Bos en Duin Eén actie buiten Goes en om geving was wel gepland: het stilleggen van het werk bij het CNV-vakantiecentrum Bos en Duin in Oostkapelle. De vak bonden hadden gehoord dat aannemingsbedrijf WBU van plan was het personeel op die bouwplaats te verspreiden over andere locaties. CNV-dis- trictsbestuurder T. van Rijssel werd ingezet om dat te voorko men. Hij mocht bij zijn 'eigen" vakantie-oord de bouwvak kers van de steigers praten, wat lukte. Andere dweilploegen waren ondertussen onderweg in nieuwbouwwijken in Goes, zo als Overzuid en Het Goese Meer. Maar veel bouwvakkers en stukadoors hadden geen bezoek van vakbondsmensen nodig om het werk neer te leg gen. In café Ruimzicht ston den 's morgens tegen half ne gen lange rijen bouwvakkers om zich als staker in te schrij ven. Werknemers van een Hans- weerts aannemingsbedrijf za ten al uitgebreid aan de koffie. „We werken op heistellingen, door heel Nederland en België. We zitten vaak in de onregel matigheid. Schaffen ze straks het overwerk af, dan kunnen we ons huwelijk wel gelijk ont binden. Dan moeten we nog zelf een deel van het zieken geld gaan betalen. En de vut regeling staat op de tocht. Voor ons geldt dat nog niet, maar we moeten verder kijken dan onze neus lang is." Het is hen wel duidelijk dat de vakbonden alle voorgestelde verslechteringen niet kunnen tegenhouden. „Van zo'n eisen pakket blijft altijd wel wat aan de strijkstok hangen. Het is al tijd een kwestie van geven en nemen. Maar de werkgevers- voorstellen gaan echt te ver. We leven niet om te werken, we werken om te leven." Zo denken bouwvakkers in de Goese binnenstad er ook over, maar tot staken waren ze dins dag (nog) niet over te halen. Zij wilden wel, maar durfden niet. Bang een al zwakke bouwon derneming een knauw te ge ven en zo hun baan op het spel te zetten. Bang ook, omdat hun werkgever de gewoonte heeft stakers als eersten eruit te gooien in slappe tijden. Balans FNV-bestuurder G. van der Wal maakte dinsdag tegen het middaguur de balans op. „We hebben in Zeeland 340 stakers ingeschreven en in ons hele district tot en met Den Bosch ruim duizend. Dat zijn er drie keer zoveel als op de eerste stakingsdag in 1990. Het gaat veel te goed." Een stukadoor die in Middel burg aan het werk was, klamp te Van der Wal vast. „Jij bent ook een mooie. We hebben de hele ochtend gewacht. Toen je niet kwam, zijn we zelf maar weggegaan." Van der Wal rea geerde met een grap: „Jullie waren ook nog niet aan de beurt." Vandaag, woensdag, worden bouwlocaties op de he le Bevelanden afgelopen en enkele grote in West-Zeeuws- Vlaanderen. Middelburg en Walcheren volgen donderdag. Van der Wal denkt dat de sta king lang kan gaan duren. Hij schat twee a drie weken. „We hebben tot het laatst toe on derhandeld. Het zit muur vast." Politie zet jongeren uit kraakpand TERNEUZEN - Enkele jonge ren uit Terneuzen zijn maandag avond uit het leegstaande pand Grenulaan 37 gezet. De politie had die dag een melding gekre gen dat de jongelui het huis had hen gekraakt. Nadat het groepje )°ngeren was heengezonden ft-erd het pand dichtgespijkerd. Bromfiets gestolen TERNEUZEN - Een 16-jarige erneuzense deed dinsdag bij de Politie aangifte van diefstal van haar bromfiets. Het meisje had oe blauwe Tomos voor een fit nesscentrum in Driewegen ge- van onze verslaggeefster BRUINISSE - Ze zien het hele maal voor zich. Tijdens de festi viteiten in het kader van 'Hol land feliciteert Jeruzalem' krijgt Bruinisse een Tempel plein en een Jeruzalemstraat. „Zo halen we de heilige stad een stukje dichterbij." Volgens de Bijbel is Jeruzalem 3000 jaar geleden gesticht. Reden voor feest, vindt de stichting 'Chris tenen voor Israel". In elke pro vincie is één plaats aangewezen om de organisatie van de actie op zich te nemen. In Zeeland is dat Bruinisse. Het vissersdorp is min of meer toevallig uitgekozen, weet Luuk Ottens van het organiserend co mité. „De landelijke coördinator kende de burgemeester en en kele mosselvissers. Zo is het con tact tot stand gekomen." In Bruinisse werd in allerijl een werkgroep opgericht. „We zijn een gezellig ad-hoc-clubje. Als de actie voorbij is. heffen we on szelf weer op." In alle provincies van Nederland zal geld worden ingezameld voor de inrichting van een buurthuis in Jeruzalem. Kinderen die op straat rondzwerven, kunnen Luuk Ottens en Riet Bodbijl van de Bruse werkgroep temidden van opgehaalde rommelmarktspullen ten bate van de actie voor Jeruzalem. daar onderdak vinden. „De toe stand in Israel is verschrikke lijk", meldt Riet Bodbijl van de Bruse werkgroep. „Het drugsge bruik neemt enorm toe en daar door ook de criminaliteit. Wij willen daar graag iets tegen doen. Vooral omdat we weten foto Pieter Honhoff dat de gemeente Jeruzalem zelf geen geld heeft om dat soort din gen te organiseren." Overigens benadrukt ze dat niet alleen van onze verslaggever MIDDELBURG - Het re chercheteam is er nog niet uit, maar voor de twee doch ters van de vermoorde Mid delburgse mevrouw Gré Roegiers is de positie van hun als verdachte ingeslo ten broer wel duidelijk. In een bericht aan de relaties laten zij weten: 'vol onge loof en onbegrip hebben wij de oplossing van de mis daad tegen onze moeder en weduwe van de oprichter van ons bedrijf tot ons laten komen'. Woordvoerder Jan van Mou- rick van de Politie Zeeland laat de visie van de dochters van de vermoorde vrouw voor wat die is. Voor het re chercheteam is de zaak nog niet rond. Een aantal verkla ringen van de zoon en een eveneens in arrest verblij vende Vlissinger staat lijn recht tegenover elkaar. Om de uitspraken te kunnen ver ifiëren lopen leden van het onderzoeksteam thans nog een aantal zaken na. Eind deze week hoopt het inmid dels van 25 personen tot de helft teruggebrachte recher cheteam de 'zaak Roegiers' te kunnen afronden. In een brief aan de relaties laten de dochters Monique en Marga Roegiers weten dat zij hebben besloten het bedrijf samen met de mede werkers voort te zetten. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse studentenstichting OSO pro beert alsnog via het ministerie van Onderwijs geld los te peute ren in verband met de bussta king in februari dit jaar. Het mi nisterie moet volgens OSO een schadeclaim indienen bij het overkoepelende streekvervoer- bedrijf VSN Groep. Het ministe rie heeft een contract voor het vervoer van studenten met de VSN Groep. OSO heeft tot de actie besloten, omdat zij de oorspronkelijke schaderegeling van de VSN Groep voor studenten veel te mager vindt. Studenten moch ten van 25 februari tot en met 5 maart alle dagen 'gratis' met de bus mee. ook al hadden zij slechts een OV-jaarkaart voor werkdagen of het weekeinde. „Enkele chauffeurs waren niet eens op de hoogte van de rege ling". vertelt OSO-bestuurder J. Oostdijk. „Een aantal studenten moest toch betalen. Maar het ergste'is dat de VSN Groep veel geld aan studenten verdient en dan met zo'n magere schadever goeding komt, De klant wordt zo de dupe van een arbeidscon flict." Het heeft Oostdijk ook gestoord dat de VSN Groep nauwelijks bekendheid heeft gegeven aan de schadevergoedingen voor 'ge wone' abonnementhouders. „In Zeeland is niet één officiële me- slot zie pagina 13 kolom 1 Joodse maar ook Arabische kin deren in het tehuis zullen wor den opgevangen. De werkgroep Bruinisse heeft di verse activiteiten op touw gezet. Zo wordt vrijdag 17 maart een le zing gehouden door dominee G. Cohen Stuart over de situatie in Jeruzalem. Daarbij wordt ook een video vertoond over een ge lijksoortig opvanghuis voor kin deren in Jaffa. Voorafgaand aan die bijeenkomst in het Vereni gingsgebouw worden diverse produkten uit Israel te koop aangeboden. „Zo hopen we de economie daar te kunnen onder steunen." Zaterdag 3 juni wordt een grote rommelmarkt in het dorp ge houden. Om in de sferen te blij ven zal het Kerkplein worden omgedoopt in Tempelplein en de Oudestraat in Jeruzalem straat. Vrijdag 13 oktober zullen diverse Bruse koren optreden in de Hervormde Kerk. Tijdens de diverse activiteiten hopen de co mitéleden zoveel mogelijk geld in te zamelen. „We gaan heel ver hoor", meldt Ottens. „De leden van de werkgroep zijn deze week al spruiten wezen rapen voor Je ruzalem. En de opbrengst, gaat allemaal naar het kindertehuis." van onze verslaggeefster GOES - Waar kun je nou beter beginnen met het aanleren van milieuvriendelijk gedrag dan op school? Er is geen betere plaats, want jong geleerd is im mers oud gedaan. Maar. ho eens even: scholen doen wel vrese lijk hun best maar als ze het af val gescheiden willen inzame len. is dat onmogelijk. Scholen worden door de gemeenten be handeld als bedrijven en voor bedrijven is het nog niet moge lijk het afval gescheiden aan te bieden. Het project Keer op Keer, dat door het consulentschap en de Zeeuwse centra voor Natuur en Milieu Educatie, het Regionaal Pedagogisch Centrum en het Zeeuws Biologisch Museum wordt aangeboden, waarschuwt al meteen voor die eerste hobbel. Wie aan het afvalproject wil meedoen moet het eerst op een akkoordje gooien met de ge meente. Dinsdagmiddag maakte in het Milieu Educatie Centrum (MEC) de Bevelanden een eerste groep leraren kennis met het afvalpro ject Keer op Keer. Het is ontwik keld in Breda en oogstte zoveel succes dat de ministeries er geld voor over hadden om het lande lijk in te voeren. Om het de Zeeuwse scholen te kunnen aan bieden gaven de twee afvalver werkers AVZV en OL'AZ en de provincie de nodige middelen. Activiteiten Keer op Keer biedt een enorme stapel activiteiten, proefjes, praktijkopdrachten, excursies en informatie rond het thema af val. Het gaat niet alleen over ver werking maar vooral over herge bruik en preventie. Ook andere lesmaterialen van de MEC's in Zeeland sluiten naadloos aan bij het project Keer op Keer. zodat de mogelijkheden bijna onuit puttelijk zijn. Keer op Keer le vert de scholen een kalender waarmee ze hun traject naar een goed afvalplan kunnen uitstip pelen. Onderweg leren de kinde ren niet alleen vanalles over af val maar ook over andere milieu problemen, over de natuur en over facetten van nagenoeg alle schoolvakken. De organisaties die het project uitvoeren zullen in totaal acht bijeenkomsten houden voor on derwijsgevenden. Daarna staat een nieuwe ronde van acht voor lichtingsbijeenkomsten op het programma. De Zeeuwse scho len hebben al in ruime mate be- langstellieng getoond. Dishoek krijgt zone met limiet van 30 km/u DISHOEK - Het gebied Wester- scheldelaan en omgeving in Dishoek wordt ingericht als 30- kilometerzone. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders van Valkenisse be sloten. Het gaat om maatrege len in het kader van de ontwik keling van het gebied Dishoek- Westduin: In alle niet doorgaan de wegen in de gemeente geldt nu een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur. De maatregel in Dishoek geldt ook voor de doodlopende zijstra ten van de Westerscheldelaan: de Houtenhandlaan, de Elle booglaan. de Sardijngeullaan en de Oostgatlaan. Het collegebe- sluit ligt tot en met 28 april ter inzage het gemeentehuis in Koudekerke. In die periode kun nen belanghebbenden bezwaren indienen bij b en w. Heeft u een vuurtje voor mij? Zeker wel. Kwabóóéém. Herziene tekst Koninklijk besluit van 29 4 1981 ST 329: Het vragen om een vuurtje schaadt de gezondheid en kan schroeiplekken en brandwonden veroorzaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11