Acties bij Fokker op komst Wintersporters stranden in Alpen Melkert wil proef met dienstencheque Volle kroegen, bonte stoeten Minister dreigt zorgverzekeraars met de rechter VS beloven openen markt in komende informatie-tijdperk 4 WEKEN Directie krijgt groen licht voor ingrijpende reorganisatie VOOR 14,25 308e jaargang no. 49 Maandag 27 februari 1998 Losse nummers 1,50 Later regen Eerst nog zon, vanmiddag toenemen de bewolking. In de avond perioden met regen. Krachtige, later harde wind uit zuidwest: 9 graden. Uw kleurenrolletje twee kee afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 in plaats van 7,50 extra? Juist! FOTO VERSCHOORE Vermoord in hotelkamer AMSTERDAM (ANP) - Een 66-jarige Duitser is zondagmiddag dood aan getroffen in een kamer van een hotel aan de Haarlemmerstraat in Amsterdam. Het lichaam was gewikkeld in een de ken. Het hoofd vertoonde wonden. Het is de politie nog niet duidelijk met wat voor een voorwerp de man is toegetakeld. De man was vrijdag aan gekomen. Hij heeft, in de nacht van zaterdag op zondag bezoek gehad van een nog onbekende pros- tituée. Volgens de politie is niet duidelijk of zij iets met het misdrijf te maken heeft. Twaalf recher cheurs onderzoeken de zaak. AMSTERDAM (ANP) - De Fok ker-directie maakt vanmorgen ingrijpende saneringsmaatre gelen bekend. Ondernemings raad en vakbonden sluiten sta kingsreacties daarop niet uit. Afgelopen zaterdag ging de raad van commissarissen ak koord met het reorganisatie voorstel van de raad van be stuur. Volgens een Fokker-woordvoer der duurde die vergadering niet erg lang. Binnen een paar uur was de beslissing genomen. Wat het voorstel precies in houdt, was gisteravond nog niet bekend nog niet bekend. Er wordt rekening gehouden met een verlies van tussen de 1000 en 2000 banen. Vooral Fokker- Ypenburg wordt met sluiting be dreigd. De 8500 werknemers van de vliegtuigfabrikant worden vanmorgen vroeg ingelicht. Vooral bij de vestigingen die door de sanering worden getrof fen, zijn stakingacties te ver wachten, zo denken vakbonds vertegenwoordigers. „Ik houd rekening met een forse reactie", aldus een woordvoerder. Vooral de ondernemingsraad van Ypenburg heeft in het week einde nog van alles geprobeerd om een dreigende sluiting te voorkomen. De ondernemings raad was zelfs bereid Ypenburg op te kopen van Fokker voor een symbolisch bedrag van f 1. Za terdagochtend werd dit voorstel naar de raad van bestuur gefaxt, die net op dat moment het reor ganisatieplan aan de raad van commissarissen presenteerde. Volgens de or heeft Ypenburg genoeg toekomstmogelijkheden als het bedrijf zich mag richten op andere afzetmarkten. Tot nu toe is Ypenburg zwaar verliesge vend. Het bedrijf, waar ruim 600 mensen werken, kampt met een onderbezetting van maar liefst 65 procent. Het is de vierde reorganisatie in vier jaar. De werknemers bij Fokker zijn inmiddels wel wat gewend. In 1990 stonden er bij voorbeeld nog 13.300 personeels- HILVERSUM (ANP) - Minister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid wil experi menteren met zogeheten dien stencheques om langdurig werklozen aan de slag te helpen. Hij kondigde dat zondagavond aan voor de televisie. Het systeem houdt in dat parti culieren voor een laag bedrag dienstencheques kunnen kopen, ivaarmee ze personeel kunnen inhuren voor het verrichten van klussen die nu vaak zwart ge beuren, bijvoorbeeld huishoude lijk werk. Werklozen moeten dat werk op knappen. Een bedrijf neemt hen daarvoor in dienst. Het wordt betaald met de dienstencheque en ontvangt bovendien een bij drage van de overheid. Die bij drage wordt gefinancierd met het geld dat de overheid be spaart op uitkeringen. De werkgevers hebben het idee eerder in een iets andere vorm bepleit. Melkert overlegt nu met werkgevers- en werknemersor ganisaties over de invoering er van. Hij sluit niet uit dat werklo zen op termijn worden verplicht eraan mee te werken. De minister herhaalde verder zijn wens met behulp van belas tingmeevallers de brutoloon- kosten op minimumloon te ver lagen. Hij wil daarvoor volgend jaar twee tot drie miljard inzet ten. De minister hoopt op die manier grote aantallen laagge schoolde werklozen aan de slag te helpen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Ziek tekostenverzekeraars die aan toonbaar hebben gefraudeerd met hun declaraties aan de AWBZ lopen volgens minister Borst van volksgezondheid het risico voor de rechter te moeten verschijnen. Het ministerie van justitie zal dan worden inge schakeld bij het ondei'zoek. De Ziekenfondsraad heeft op dracht binnen een maand in zicht te vex'schaffen in de mate van oneigenlijk declareren. Vrijdag werd bekend dat de ver zekeraars vorig jaar vermoede lijk voor 300 miljoen gulden te veel bij de kas van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten hebben gedeclareerd. Borst overweegt het teveel uitgekeer de bedrag terug te vorderen als lie verdenkingen kloppen, zo liet zij gisteren weten. Tijdens een verkiezingsbijeen komst van D66 in Amsterdam zei de minister geschrokken te zijn van het rapport van haar ambtenaren. Niet van de bedra gen die er mogelijk mee zijn ge moeid, maar van het feit dat zorgverzekeraars zo met publiek geld omgaan. „Ik vind het ook heel wrang voor de verzekerden, die van ons steeds te horen krij gen dat ze meer eigen bijdragen moeten gaan betalen. Ik hoop oog steeds van harte dat het ver onderstelde niet klopt, maar het rapport doet anders vermoe den." Kamer Alle grote fracties in de Tweede Kamer hebben het kabinet het afgelopen weekeinde opgeroe pen de zaak tot op de bodem uit te zoeken. D66-fractieleider Wolffensperger:' „Ik ben hier bui tengewoon boos over". PvdA-kamerlid Oudkerk merk te op dat als blijkt dat zorgverze keraars inderdaad geld aan de AWBZ-kas hebben onttrokken burgers jarenlang te veel premie hebben betaald. Volgens de PvdA-fractie moet in dat geval de voorgenomen bezuinigingen op onder meer fysiotherapie ge schrapt worden. De socialist wil verder dat dan alle financie ringsstromen in de gezondheids zorg onder de loep worden geno men, eventueel in de vorm van een parlementaire enquête. L. de Graaf, voorzitter van de Ziekenfondsraad, bevestigde za terdag dat bij het declaratiege drag van tenminste één grote verzekeraar vragen waren gere zen. Volgens De Graaf kunnen Verzekeraars de AWBZ-kas op verschillende manieren benade len: „Soms willen ze bijvoor beeld verliezen op de verkoop van gebouwen declareren. En ook zijn er vragen over de decla raties van kunst- en hulpmidde len". Uit voorlopig onderzoek van het ministerie van VWS is gebleken dat verzekeraars vaak kortingen krijgen van de fabri kanten van kunst- en hulpmid delen (zoals rolstoelen, looprek ken en incontinentieluiers), maar niettemin bij de Awbz het volle bedrag declareren. Jaar lijks gaat het hier volgens De Graaf om „enkele tientallen mil joenen guldens". Minister Borst zei hierover gisteren: „Die kor tingen behoren toe te komen aan de verzekerden. Die mogen de maatschappijen zich niet toeëigenen". Bestuurslid N. de Jong van de koepelorganisatie 'Zorgverzeke raars Nederland' bestreed dat zijn leden de hand lichten met het declareren van kunst- en hulpmiddelen. leden op de loonlijst. Na drie reorganisaties binnen drie jaar (900 banen in 1992, 2100 in 1993 en 1900 in 1994) kalfde dat aantal af tot zo'n 8.500. De lamgeslagen Fokker-werk nemers hoopten bovendien bij iedere ronde dat het de laatste was. En toch liep het iedere keer weer anders dan verwacht. In december vorig jaar moest Fok ker melden dat de verliezen over 1994 bijna f 460 miljoen bedra gen, net zoveel als het dramati sche verlies in 1993. Dat was een lelijke streep door de rekening, want, de vliegtuigbouwer ging aanvankelijk uit van minder slechte cijfers. Te duur Ondanks alle saneringen produ ceert Fokker nog steeds te duur in een beroerde markt. Dat is kort samengevat de visie van de Fokker-directie op de benarde positie, waarbij per werkdag f 2 miljoen verloren gaat. De ellende komt paradoxaal ge noeg voort uit de gouden jaren. Eind jaren tachtig konden de vliegtuigbouwers - Fokker in cluis - de massale vraag nauwe lijks verwerken en begomien ze versneld met grote investerings programma's. Fokker rekende op een afzet van 100 tot 120 toe stellen per jaar. Inmiddels staat de kostbare capaciteit er wel, maai- is de vraag aanzienlijk kleiner: hooguit 40 vliegtuigen per jaar. De internationale economische crisis en de Golfoorlog lieten diepe sporen na. Bijna alle lucht vaartmaatschappijen beland den begin jaren negentig in de rode cijfers, waardoor de voor spelde aankopen van de baan waren. Opeens was schraalhans keukenmeester in een bedrijfs tak waar tot voor kort de bomen tot in de hemel groeiden. Bank van Elizabeth failliet Een bont gekleurde praalwagen in de carnavalsoptocht in Sas van Gent. foto Charles Strijd van onze verslaggever PHILIPPINE - Op tal van plaatsen in Zeeland reden zaterdag en zondag de meest wonderlij ke bouwels rond. Het resultaat van maanden werk om zo goed mogelijk voor de dag te ko men bij de cai'navalsoptochten. Zeeuwsch-Vlaanderen loopt van oudsher mas saal uit om getuige te zijn van de bonte stoeten. Met name Hulst en Sas van Gent mochten zich traditiegetrouw in een enorme belangstelling- verheugen. De cafés zaten bomvol. Maar ook in Oost-Souburg en op Zuid-Beveland stond het gewone leven in het weekeinde even stil. In Philippine voltrok zich een persoonlijk dra ma. De Kanjers zagen hun enorme creatie zon dagochtend in rook opgaan. Bij reparatiewerk zaamheden voorafgaand aan de tocht door Sas van Gent vatte de praalwagen vlam. Het bouw werk had een dag eerder bij de optocht in de thuishaven nog de eerste prijs gewonnen. zie ook pagina 9 LONDEN (RTR) - De centrale bank van Groot-Brittannië, de Bank of England, heeft zondag laten weten dat het verliesge vende bankiershuis Barings niet actief kan blijven en dat het onder curatele moet worden gesteld. De verklaring van de Bank of England komt erop neer dat het bankiershuis nu failliet is. De prestigieuze Britse zaken bank, die onder meer koningin Elizabeth als klant heeft, is van de ene op de andere dag op de rand van een bankroet geraakt door enorme verliezen in Azië. Britse media meldden zondag- dat. Barings ten minste 400 mil joen pond (f 1.05 miljard) heeft verloren bij riskante transacties van een handelaar van de effec tendochter Barings Securities in Singapore. De strop kwam afge lopen donderdagavond aan het licht, de handelaar is sindsdien spoorloos. Volgens sommige be richten overtreffen de verliezen het eigen vermogen van de bank. Barings beheert, vermogens van in totaal 29 miljard pond (f 76 miljard), waarvan 2,3 miljard pond (f 6 miljard) van particulie ren. Het is vooral een instelling- voor de rijken. van onze correspondent Hans Gertsen PARIJS - Honderden toeristen op weg naar wintersportgebie den in de Franse en Zwitserse Alpen hebben zaterdag in hun auto's moeten overnachten. Di verse routes in de Alpendalen raakten door zwax-e sneeuwval geblokkeei'd, andex-e wegen werden vanwege lawinegevaar afgesloten. In combinatie met de vakantie-uittocht leidde dat hier en daar tot enorme files en chaotische verkeerssituaties. In Frankrijk heerste chaos in het dal van de Tarentaise. Rond Al- bertville en Chambéry moesten duizenden mensen de nacht doorbrengen in scholen en sportcomplexen omdat hoger gelegen wintersportplaatsen als Val d'Isère, Val-Thorens en Tig- nes door lawines en aardver schuivingen onbereikbaar wa ren geworden. Anderen moesten het doen met een slaapplaats in de auto. De toestand op de wegen verbe terde zondagmiddag enigszins, maar er ontstonden opnieuw ki lometerslange files op de snelwe gen en toegangswegen. Dat kwam mede door een tweede golf wintersportgangers, vanuit de regio Parijs. Ook in de Zwitserse Alpen zorg de de ongewoon hevige sneeuw val voor problemen. Tientallen wegen in -het kanton Valais moesten vanwege lawinegevaar of omlaag gestorte rotsblokken gesloten worden. Het Berner Oberland raakte zaterdagavond Gestrande vakantiegangers maken zich klaar voor een gedwongen overnachting in een sporthal in het Franse Chambéryfoto Robert Pratta/RTR Arrestates bij optreden CP'86 Een verboden demonstatie van de ultra-rechtse CP'86 heeft za terdag in Rotterdam geleid tot bijna 170 arrestaties. Een groep van 150 tegendexnonstr anten werd aangehouden op het sta tion CS. In de trein troffen agen ten een compleet wapenarse naal aan. Ook een aantal CP'ers iverd opgepakt. Tot de betoging kioam het O niet. O Krajicek Richard Krajicek heeft het ten nistoernooi van Stuttgart ge wonnen. In de finale versloeg de Hagenaar de Duitser Michael Stich in vijf sets: 7-6 6-3 6-7 1-6 6- 3. Voor de overioinning tou cheert hij een bedrag van 395.000 dollar, bij- na 700.000 gulden. 1 I Ballerini wint in Gent Franco Ballerini heeft de vijftig ste editie van de klassieker Om loop Het Volk, een rit over 205 km met- start en finish in Gent, gewonnen. De Belg Edxvig van Hooydonck werd twee de, vóór André Tsjmil uit Moldavië. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport; 11,12,13,14,15,16,17 en 18. WÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmaiÊÊtÊmi BMHH vrijwel van de buitenwereld af gesloten. Op de snelweg ter hoogte van Bern stond op een gegeven moment een file van ruim 43 kilometer. Het auto- treinverkeer door de Furka- en de Oberalp-pas moest meer maals worden gestaakt. Bij Peisy-Hancroix in de Franse Savoie overleefden twaalf men sen een lawine, die hun vakan tiewoningen bedolf onder een acht meter dikke sneeuwlaag. Reddingswerkers wisten de mensen na vier uur graven onge deerd in veiligheid te brengen. In de buurt van Albertville wer den vier mensen uit. een auto ge haald. Zij waren het slachtoffer geworden van een aardverschui ving. In het zuidwesten van Frankrijk zorgde hevige regenval voor pro blemen. De waterstand in een aantal rivieren bereikte alarme rende hoogten. Ook het peil van waterwegen in de regio Parijs steeg aanzienlijk. Een onlangs weer voor het verkeer geopende weg op de Seine-oever in de Franse hoofdstad moest giste ren opnieuw voor het verkeer ge sloten worden. van onze correspondent Peter de Vries BRUSSEL - De Verenigde Sta ten zullen hun uiterst belangrij ke en gevoelige markt voor tele communicatie volledig open gooien voor buitenlandse con currenten, op voorwaarde dat andere landen dat voorbeeld volgen. De Amerikaanse vice- president Al Gore deed die be lofte zaterdag in Brussel tijdens een bijeenkomst van de zeven geïndustrialiseerde landen over de informatiemaatschap pij- De Europese Unie reageerde po sitief maar zuinig op de stap van de Amerikanen, maar grote Eu ropese bedrijven als Olivetti toonden zich wel enthousiast. Het gebaar van Gore was het meest tastbare resultaat van de speciale G7-topconferentie en kwam voor de Europeanen als een verrassing. De G7-landen zijn de VS, het Verenigd Konink rijk, Japan, Italië, Duitsland, Frankrijk en Canada. De G7-vergadering in Brussel was uniek, omdat voor het eerst ook topmensen van elektronica giganten. onder wie Philips-pre sident Timmer, aanwezig waren. Multinationals als IBM, Sony en Olivetti pleiten voor internatio nale samenwerking bij de ont wikkeling van nieuwe informa tie-technologie. Het gaat daarbij onder meer om wereldomspan nende netwerken van compu ters als, Internet. we niet. Maar als we snel hande len, biedt dit grote kansen op meer bedrijvigheid en banen". Volgens Bangemann hoeft Euro pa ook niet beducht te zijn dat de eigen cultuur het loodje legt tegen de Amerikanen. Zie ook pagina 4. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) eJAy ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Projecten Op de top werd ook het startsein gegeven voor elf gezamenlijke modelprojecten met informatie technologie rond onderwerpen als bibliotheken, musea en on derwijs; rampenbestrijding, technologie in de gezondheids zorg en in de zeevaart. De G7 stond in het teken van de mogelijkheden en de risico's die de nieuwe informatietechnolo gie met zich mee brengt. Daarbij speelde met- name de vrees voor grotere werkloosheid, een diep ere kloof tussen rijke en arme landen en tussen 'slimme ge bruikers' en degenen die niet mee kunnen komen in het com putertijdperk. Verder was er de angst voor be dreiging van kleine talen en cul turen. Volgens Europees Com missaris Bangemann zijn die angsten niet terecht: „technisch kan alles, wat de maatschappe lijke effecten zullen zijn weten Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaal sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1