Zelfs een tuin kun je leasen The Apple Movie n Thuiszorg mikt op een goedkopere cao Steeds meer vrijwilligers zitten nan sterfbed van wildvreemden PZC Honderd miljoen voor Distripark op de Maasvlakte PvdA en D66 boos op felle EO-journalist binnen- en buitenland Bedrijf biedt huurkoop van alles 'in en om het woongebeuren' Mei vin Franklin (52) van Temptations overleden Drie jaar voor ontucht in twee kindertehuizen Beatrix en Albert bij eeuwfeest Nederlands- Vlaamse vereniging Vanmiddag 16.48 uur op Nederland 3 zeelandhallen goes ZATERDAG 25 FEBRUARI 1995 Carnavals optocht mag toch van Disney DEN HAAG (GPD) - Do nald Duck en Mickey Mouse mogen morgen avond meedoen aan de carnavalsoptocht in het Brabantse Berghem. Walt Disney Company ziet af van gerechtelijke stappen tegen de plaat selijke carnavalsvereni ging. Die had dit jaar zonder toestemming- van het Amerikaanse bedrijf als thema voor de optocht 'Disney' ge kozen. Walt Disney Company Benelux kon de tocht verbieden of een schade vergoeding eisen omdat gebruik van figuren als Donald Duck en Mickey Mouse door anderen niet is toegestaan. De lokale omroep in Oss had Dis ney vorige week op de hoogte gebracht van de optocht in 'Knollenrijk', de naam van Berghem tijdens het carnaval. Reclame Na overleg tussen Dis ney en de carnavalsver eniging is besloten de verlichte optocht te la ten doorgaan. Anders zou een half jaar werk van honderden vrijwilli gers voor niets zijn ge weest. Disney heeft, vol gens de organisatie van de optocht wel bedongen dat de reclame-activitei ten stil worden gelegd. Zo moeten de nog niet opgeplakte posters met het woord 'Disney', in het zelfde lettertype als dat van het Amerikaan se bedrijf, in de kast blij ven liggen. Dorothy van Schaijk, se cretaresse van de organi satie, treurt er niet om. „Want zonder dat we het wilden, is er ontzettend veel reclame voor de op tocht gemaakt. Iedereen weet nu wat er zondag avond in Berghem ge beurt". De advocaat van Disney, W. Roos, wil niet veel kwijt over de kwes tie. „Ze hebben excuses gemaakt en er is een re geling getroffen waarbij Disney bij hoge uitzon dering zoiets toestaat". door Ineke Inklaar NIEUWEGEIN Geen geld en toch dat onbedwingbare verlangen naar zo'n du re tuin met sierbestrating, godinxie- beeld, gazon en gietijzeren lantarens. En al helemaal geen trek er nog jaren voor te sparen. De ver-leaser Arenda be zweert de oplossing te hebben. Zeker als de tuinliefhebber geen zin heeft elk weekend in de grond te wroeten. Want een lease-contract biedt niet alleen 'een aantrekkelijke vorm van financiering', maar ook onderhoud. De tuin mèt hove nier was deze week een van de populair ste produkten van Arenda op de beurs Geldzaken '95 in Utrecht. Bij het Nieuwegeinse bedrijf kunnen ei gen-huisbezitters alles 'in en om het woongebeuren' leasen. Inmiddels heb ben 15.000 Nederlanders dat al gedaan. De consument kan bij de onderneming terecht voor een keuken, een parket vloer, een alarminstallatie, een badka mer, een serre, een dak, een vleugel, an tiek, een Wurlitzer-jukebox, een zonne hemel, een waterbed en een complete kinderkamer. Directeur Piet- Geerts denkt aan uitbreiding rrjet kleding en zwembaden. Verlekkerd: „...of een com pleet huis". De waarde van de produkten loopt uit een van 6000 (het parket) via 50.000 (de serre) tot 180.000 (de duurste tuin). De leaser moet zelf 10 procent betalen; voor de overige 90 procent sluit hij een tienj aarscontract. Na afloop van die periode kan de klant zijn 'droomkeuken', -tuin, -serre enzo voort inruilen - hij krijgt dan 10 procent terug - en een nieuwe leasen. Maar ook kan hij het ding voor een 'symbolisch be drag' (250 gulden) kopen. Pas dan mag hij zich de bezitter ervan noemen. Goed publiek Volgens Geerts van het Nieuwegeinse be drijf zijn het vooral de tweeverdieners van 25 tot 44 jaar die vallen voor deze vorm van leasen. „Een carrière voor de boeg, leuk inkomen", typeert hij zijn doorsnee-klant. En omdat het bijna al tijd mensen zijn met een eigen woning, is het 'goed publiek'. „Ze lenen uit luxe, niet uit armoe". Die groep werknemers is happig op de constructie, omdat ze weinig tijd hebben. „Wij bieden een zorgeloos traject, zodat ze kunnen genieten van hun huis en in richting. Wij zorgen voor het onderhoud van de spullen die bij hen binnen staan. Zij hoeven zich dus niet druk te maken als iets kapotgaat". Ook worden ze volgens de directeur aan getrokken door het fiscale voordeel. Wie een overeenkomst met Arenda tekent, sluit namelijk een contract met een fi nancieringsmaatschappij. Het gaat dus om een soort lening. De rente op dit kre diet mag van de belasting worden afge trokken. Geerts: „Onze klanten zien het wel zitten dat de fiscus meebetaalt aan hun inrichting". Bij gewoon (operationeel) leasen, zoals een enkele particulier met een auto doet, is dat niet toegestaan. Vandaar dat Aren da een slimmigheidje ontwikkelde: een mengvorm van financiering en leasing. Hiervoor is de term 'financieel leasen' be dacht. Btw-nadeeltje Arenda is gelieerd aan de ING-bank, waarvan het bedrijf geld betrekt. Daar mee schaft de onderneming zelf de goederen aan die zij ver-least aan de par ticulier. Aan die laatste leent Arenda geld, dat moet worden terugbetaald in maandelijkse termijnen. Tien jaar lang betaalt de klant van Arenda een vast be drag dat bestaat uit aflossing èn rente. Dat laatste is 9,5 tot 10,9 procent boven op de lease-som. Per 10.000 geleende gul dens betaalt de klant er zo'n 13.000 terug. Omdat de constructie in de kern een le ning betreft, betaalt de klant ook niet - zoals bij echt leasen -17,5 procent extra over de dienstverlening. De Arenda-di- recteur pocht: „We hebben het btw-na- deeltje weggewerkt". Vraagtekens Zelfs een Wurlitzer-jukebox valt te leasen bij het Nieuwegeinse bedrijfje Arenda. Directeur Piet Geerts: „Onze klanten zien het wel zitten dat de fiscus meebetaalt aan hun inrichting". foto Marc van der Kort/GPD ROTTERDAM (GPD) - De eer ste bedrijven kunnen dit jaar beginnen met bouwen op het nieuwe Distripark Maasvlakte. Met een investering van bijna 100 miljoen gulden denkt het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam met name Ame rikaanse en Japanse bedrijven plaats te bieden voor de distri butie van hun goederen in Eu ropa. Door de vestiging van nieuwe bedrijven zullen naar de verwachting van het haven bedrijf ongeveer 3450 nieuwe banen ontstaan. Het 125 hectare grote distribu tiepark ligt direct naast de grote containerterminals van Europe Combined Terminals (ECT). Het is speciaal bedoeld voor aanslui tende dienstverlening op de overslag van over zee aange voerde containers. Vanuit het park zal de Europese markt snel per spoor, over de weg en met de binnenvaart bereikbaar zijn. De bedrijven kunnen zich aan sluiten op een netwerk van elek tronische communicatie-voor zieningen. De chauffeurs kun nen zich met een 'smart card' aan de poort legitimeren, waar door de wachttijden worden te ruggebracht. oor Sigrid van lersel EN HAAG - Naar schatting in er op dit moment 2000 vrij- illigers die ergens in Neder- nd aan het sterfbed van een ildvreemde zitten. Buiten- aanders zijn de vrijwilligers leen in het begin, want al snel ken zij sterk betrokken bij de atste levensfase. De belang- elling voor vrijwillige termi- ile thuiszorg is de afgelopen ren sterk gegroeid, leeds meer ernstig zieken wil- n het liefst thuis in hun eigen :d sterven. „De patiënten zijn iondiger geworden en kiezen lor kwaliteit in hun laatste le- insperiode", legt Marijke Be- eman van het Landelijk teunpunt Vrijwillige Termi- ale Zorg uit. „Dat betekent dat en niet meer koste wat kost be- indeld willen worden. Ik vind een goede ontwikkeling, ensen krijgen tijd om te ster- en en afscheid te nemen." aderzijds hebben zieken soms mwelijks een andere keus. Zie- mhuizen, waar een patiënt et meer verder behandeld irdt, willen vaak hun bedden tijmaken voor andere patiën- n. Verpleeghuizen zijn dan lak een afschrikwekkend alter- itief. mantelzorg, zoals de kring m familie, vrienden en buren noemd wordt, dient in zo'n si- atie de stervende in zijn laat ste levensperiode te begeleiden. Maar soms kan dat zo zwaar zijn, dat een beroep gedaan wordt op een vrijwilliger. Die helpt bij de verzorging en doet kleine huis houdelijke klusjes. Deze mensen, 'georganiseerde mantelzorgers' genoemd, wor den geselecteerd en begeleid via 130 stichtingen in Nederland, die zich bezighouden met termi nale thuiszorg. De stichtingen bieden de vrijwilligers een scho ling ziekenverzorging aan. Ook wordt aandacht besteed aan het omgaan met de dood, luisteren en het op gang brengen van goede gesprekken. Drempel over „Om hulp van een vrijwilliger te vragen, moeten mensen vaak een drempel over", zegt Joke Smit van de stichting Terminale Thuiszorg in Den Haag. „Er ko men vaak al zoveel mensen in huis: de arts, wijkverpleegkun digen, een gezinshulp, visite. En dan ook nog een vrijwilliger, die aan het bed zit. Daar moetje te gen kunnen." Toch kan er een moment komen dat een vrijwilliger een uitkomst is. Marijke Besteman: „Veel mensen houden de zorg voor een zieke thuis erg lang vol. Alleen al de wetenschap dat ze een beroep op ons kunnen doen, kan ze een steun in de rug geven. Ook voor de stervende zelf is een vrijwilli ger vaak een goede oplossing. Het is vreselijk om toe te zien hoe je eigen familie overbelast raakt." De ervaringen met vrijwilligers zijn volgens Joke Smit vaak heel positief. „Een vrouw, die weken helemaal alleen de zorg gedra gen had, kreeg van een vrijwillig ster een kopje thee aangeboden. Dat was voor haar zo'n verade ming. Vrijwilligers zeggen vaak Hondsdolheid in België neemt toe BRUSSEL (ANP) - Het aantal gevallen van hondsdolheid in België neemt sterk toe. Alleen al vorige maand waren er 31 gevallen van de ziekte die door honden, maar vaak ook door vossen wordt over gebracht. Vorig jaar registreerde het Belgische ministerie van landbouw ook een grote toename: 31 gevallen, tegen slechts een in 1993. Vooral de provincies Luxemburg en Namen zijn getroffen. De over heid zoekt de oorzaak vooral in het aantal vossen, dat in enkele jaren tijd is verdrievoudigd. Deze dieren hebben zich steeds beter aange past aan het leven in stedelijke gebieden. tegen ons: alleen al door er te zijn, kun je ontzettend veel doen." Ondanks de zwaarte van de taak, groeit de belangstelling van vrijwilligers. Vooral oudere vrouwen voelen zich aangespro ken. Maar ook mannen die in hun werk de hele dag met cijfer tjes bezig zijn. „Je wordt er rijker van, ondanks alle dramatiek van zo'n sterfsituatie", zegt Be steman. „Het confronteert je ook met je eigen leven. Vrijwilli gers kennen vaak uit eigen erva ring crisismomenten. Ze weten wat verlies is." Vrijwilligers raken vaak snel be trokken bij de stervende en zijn omgeving. „Je gaat een beetje mee sterven", zegt Besteman. „Als iemand overleden is, keert een vrijwilliger vaak terug naar de familie. Zij hebben samen iets gedeeld, dat heel intensief was." Besteman vindt het heel positief dat juist vrijwilligers deze taak op zich nemen. „Deze zorg moet niet helemaal overgenomen worden door professionals. Daarmee duw je mensen van het bed weg. Maar extra hulp is vaak wel nodig. Dankzij de inzet van vrijwilligers krijgen mensen het rustige gevoel dat ze het niet he lemaal alleen hoeven te doen. Dan kunnen ze een keer echt rustig door de stad lopen. Want gewoonlijk zijn ze altijd gehaast. Bang dat er thuis iets gebeurt." Franklin (vooraan) gold als de motor van de uit Detroit af komstige Temptations. foto AP LOS ANGELES (RTR) Meivin Franklin (52), een van de oprichters van de soulgroep Temptations uit de jaren zes tig, is donderdag in een ziekenhuis in Los Angeles aan de gevolgen van een beroerte overleden. Franklin werd vorige week vrijdag opgenomen in het Cedars Sinai Hospital, na dat hij een beroerte had gehad. De Temptations, door kenners de beste soulgroep uit de ja ren zestig genoemd, scoorde een groot aantal hits, waarvan er negentien in de Top 10 belandden. Een paar van de be kendste songs zijn My Girl, Just My Imagination en Papa Was A Rollin' Stone. DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft vrijdag een 36-jarige Hagenaar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan een halfjaar voorwaardelijk. Het hof acht bewezen dat de man ontucht pleegde met zes jongetjes in de kindertehuizen De Sonnenburgh in Wassenaar en De Koperwiek in Hoek van Holland. De eis was driejaar onvoorwaardelijk. Als bijzondere voorwaarde legde het hof hem op dat hij zich na zijn vrijlating onder toezicht van een seksuoloog stelt. Die denkt dat be handeling herhaling in de toekomst kan voorkomen. De rechtbank legde de verdachte driejaar op. waarvan een jaar voor waardelijk. De officier van justitie ging in hoger beroep omdat hij de straf te mild vond. Het hof heeft bij zijn vonnis enerzijds de ernst van de feiten zwaar meegewogen. Anderzijds heeft het rekening gehou den met de positieve opstelling van de Hagenaar. Die ziet de ernst van zijn daad in en wil graag zo spoedig mogelijk behandeld worden. Overigens heeft de veroordeelde na zijn aanhouding vorig jaar in totaal zestien gevallen van ontucht bekend, maar die waren hem niet allemaal ten laste gelegd omdat geen aangifte was gedaan. Het bedrijf laat niet na te onderstrepen hoeveel voordeel de regeling biedt. Pau line Bruinsma van de juridische leden service van de Consumentenbond zet daar vraagtekens bij: „Het is een gewoon krediet, met als enig extra het onder houd en de verzekering waarvoor de lea ser behoorlijk betaalt. Het is maar de vraag of je zoiets überhaupt nodig hebt". Ze raadt aan altijd na te gaan of het niet handiger is het geld gewóón te lenen. „De doorsnee-rente bij een consumptief kre diet kan - zeker bij een grote som - lager uitvallen dan de standaard 11 tot 14 pro cent. Grote kans, dat een tweede hypo theek ook goedkoper is". Het Distripark Maasvlakte is het derde grote distributiecen trum in de Rotterdamse haven. Eerder werden Distripark Eem- haven (35 hectare) en Distripark Botlek (86 hectare) in gebruik genomen: beide zijn zo goed als vol. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en de Belgische koning Albert zijn op 9 mei bij de offi ciële viering van het 100-jarig bestaan van het Algemeen-Ne derlands Verbond (ANV). Deze Nederlands-Vlaamse vereni ging beijvert zich voor het be houd en ontplooiing van de Ne derlandse taal en cultuur. De feestelijkheden vinden plaats in de Grote Kerk in Den Haag. Ook premier Kok, zijn Vlaamse collega Van den Brande en staatssecretaris Nuis van cul tuur wonen de viering bij. De Groningse commissaris van de koningin Vonhoff spreekt de fee strede uit. Het ANV werd in 1895 opgericht door de Vlaming Hippoliet Meert en de Nederlander Her- mannus Jacobus Kiewiet de Jonge. Begonnen als taalge nootschap groeide dit instituut uit tot een vereniging die strijdt voor de instandhouding van het Nederlands-Vlaamse culturele en maatschappelijk erfgoed. Wat dit betreft is het ANV enigs zins te vergelijken met het Goe the Instituut en de Alliance Fra- ngaise. Het verbond wil dat het Nederlands als officiële taal blijft voortbestaan in de Euro pese Unie. Om de aandacht voor het Neder lands buiten Nederland en Vlaanderen levend te houden steunt het ANV het onderwijs in de Nederlandse taal en cultuur aan buitenlandse instellingen. Ook onderhoudt de vereniging nauwe banden met landen en ge bieden waarmee Nederland en Vlaanderen een cultuurhistori sche band hebben, zoals Suri name. de Nederlandse Antillen. Aruba. Indonesië, Zuid-Afrika en de grensgebieden in Duits land en Frankrijk. Het ANV financiert ook projec ten en prijzen. De bekende Vis- ser-Neerlandiaprijzen worden uitgereikt aan personen en in stellingen die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van cultuur en welzijn. De mediaprijs van het ANV gaat dit jaar naar de Nederlandse journalist Derk-Jan Eppink en zijn Vlaamse collega en schrijver Geert van Istendael. Eppink (34), die jarenlang voor de NRC werkte, wordt op 1 april politiek redacteur bij De Standaard in Brussel. Hij krijgt de prijs omdat hij 'de positie van Nederland en Vlaanderen in Europa en daar buiten onderzoekt.' Van Istendael werkte tot 1993 als politiek verslaggever bij de Vlaamstalige BRT. Hij is nu zelf standig journalist en schrijver en publiceert geregeld in Belgi sche en Nederlandse kranten. HILVERSUM (GPD) - De EO neemt klachten over Tijdsein journalist Hildebrand Bijle- veld zeer hoog op. Er is de om roep veel aan gelegen ieder mis verstand over het functioneren van de parlementaire verslag gever uil de wereld te krijgen. Met de PvdA-Tweede Kamer fractie zijn de problemen in middels uit de wereld na een ge sprek met deze partij. D66 heeft echter nog moeite met de EO- journalist. Beide partijen stuurden de EO deze week een brief met klach ten over het functioneren van de reporter. Hij zou interviews ver knippen en confronterend te werk gaan. Intussen heeft de PvdA erkend dat de grenzen van het journalistieke fatsoen niet zijn overschreden. Bij deze partij was nimmer sprake van een boy cot tegen Bijleveld. „Het overleg met D66 verloopt minder voorspoedig", aldus de EO-woordvoerder. Ook met de ze partij wil de EO de verhoudin gen snel normaliseren. D66 heeft grote moeite met Bijleveld. Hij wordt ervan beschuldigd via een truc fractievoorzitter Wolffen- sperger informatie te hebben ontlokt over de veranderde op vatting van de D66 over de uit breiding van Schiphol. Maar vol gens de EO werden in een ge sprek met deze partij „geen steekhoudende argumenten aangevoerd, waaruit zou blijken dat Bijleveld de grenzen van geoorloofde journalistiek zou hebben overschreden". De EO neemt het de kamerfrac ties kwalijk dat er in de media beschuldigingen zijn geuit aan het adres van Bijleveld. De kwestie kreeg gisteren een staar tje door een bericht van het ANP. waarin de indruk werd ge wekt dat de EO Bijleveld op het matje had geroepen. Onder de kop 'EO-verslaggever moet aar diger zijn tegen politici' werd EO's Andries Knevel geciteerd met de mededeling dat de jour nalist .minder neerbuigend' zou kunnen zijn. Het bericht leidde tot woede bij de EO. „We hebben contact met het ANP opgenomen, dit ver haal slaat de plank totaal mis. Wij staan voor honderd procent achter Bijleveld. Hij is een goede journalist. Dat hij offensief te werk gaat, kan geen kwaad. Dat hoort erbij. Bovendien krijgt hij aardig nieuws boven water". De gewraakte ANP-publicatie kan de carrière van de journalist ern stig schaden, meent de EO. Henk Dam (43) neemt leiding GPD op zich DEN HAAG - Het bestuur van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD) heeft Henk Dam (43) be noemd tot directeur-hoofdre dacteur van de GPD. Hij wordt de opvolger van Paul Hollaar, die de GPD per 1 maart verlaat, en als directeur corporate com munications in dienst treedt bij het kopieermachineconcern Océ-Van der Grinten in Venlo. Dam is momenteel nog adjunct hoofdredacteur bij Dagblad Tu- bantia in Enschede. Henk Dam was in de periode 1976-1992 al in dienst van de GPD, eerst als al gemeen verslaggever en later als correspondent in Londen en in Washington. In die hoedanig heid schreef hij ook voor de PZC. "Ontmoet de Martinettis" Een film over de meest gebruiksvriendelijke computers Een klein half uur alles over de onbegrensde mogelijkheden en het opvallende gebruiksgemak van Apple Macintosh computers. Kunt u niet kijken, zet dan uw video op scherp, Want boeiend wordt het! Zie wat u moet doen om kans te maken op een Macintosh Performa computer. Apple BUNNIK (GPD) - De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) wil een goedkopere cao voor de 130.000 werkneemsters en werknemers in de ge zinszorg, het kruiswerk (waaronder wijkverple ging), de kraamzorg. Een raam-cao zou het nu gel dende contract moeten vervangen. Allerlei secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals on kostenvergoedingen, kinderopvang en bijzondere vrije dagen, zouden uit de centrale cao moeten ver dwijnen. Voor dergelijke zaken zou het personeel bij de instellingen zelf moeten aankloppen. Het bestuur van de LVT heeft alle aangesloten in stellingen een nota gestuurd waarin de ideeën wor den uiteengezet. Niet alle directies zijn gechar meerd van de rigoureuze aanpak die het LVT-be- stuur voorstaat. De Stichting Thuiszorg Rotter dam heeft daarom haar lidmaatschap opgezegd. Verzet bonden De huidige cao loopt nog tot 1 april volgend jaar. Uit de vakbeweging mag'de LVT krachtig verzet verwachten tegen de LVT-plannen. Mensen die in de thuiszorg werken zijn er vorig en dit jaar toch al niet op vooruit gegaan. Ook ergeren de werknemersorganisaties zich aan de omvangrijke directies en staven van de instel lingen. Er zouden volgens de bonden al forse be sparingen worden bereikt, als daar het mes in zou worden gezet. De directeur van de LVT, F. Clevers, vindt de klacht van de bonden niet reëel. Door het hele land zijn fusieprocessen aan de gang en wor den efficiëntere werkwijzen doorgevoerd. Het LVT-bestuur meent dat een uitgeklede cao het voor de aangesloten instellingen (2 miljoen cliën ten per jaar) wat minder lastig zou maken om te concurreren tegen het groeiende aantal particu liere, commerciële bureaus dat zich toelegt op de thuiszorg. Deze werken met lagere kosten en kun nen de hulp tegen lagere prijzen aanbieden. Verze keraars gaan ook al steeds meer met dergelijke bu reaus in zee. ANTIEK CURIOSA VERZAMELBEURS 3-4-5 MAART met veiling op zaterdag 4 maart in het beursrestaurant om 19.00 uur. gratis taxaties door deskundigen. Toegang 10,- p.p. Kinderen 6-12 jaar 3,50 Info: Le Collectionneur 01180-38595 Zeelandhallen 01100-21020

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 7