Populariteit skivakanties daalt Vervolgonderzoek kanker bij industrie Weurt en omgeving PZC Onderzoek stichter abdij Rolduc eheerst u i paniek- I situaties? Duitsers verbieden twee rechtse groepen Enquête: driekwart studenten is voor strengere selectie binnen- en buitenland Gipsvluchten met aanzienlijk minder passagiers Nieuwe Bronovo-ziekenhuis open Meer controle vliegtuigen als uitvloeisel Bijlmerramp ZATERDAG 25 FEBRUARI 1995 Vandaag Lagedruk blijft ons weer bepa len. Gisteren trok een kleine de pressie via België naar het oos ten. Vanochtend ligt reeds een nieuwe depressie boven Noord- Frankrijk en deze kern trekt langzaam oost. Bijbehorend frontaal systeem zorgt bij ons in de ochtend al voor veel bewol king en af en toe regen en door de oostelijke verplaatsing van het laag zal dit ook in de middag niet veranderen. Het blijft dus een vrij sombere en regenach tige dag met in de loop van de middag een kleine kans op een opklaring. De wind is in de och tend nog vrij zwak en verander lijk, in de middag trekt de wind aan naar matig, aan zee vrij krachtig uit westelijke richting. Door de bewolking wordt de ma ximumtemperatuur niet veel ho ger dan een graad of 7. komende nacht wordt het met 5 grade?i nauwelijks kouder. Nautisch bericht wind: veranderlijk 2-3, later ivest 4-5 Beaufort: zicht: matig tot slecht, later goed; tempera tuur kustwater: 7 graden; afwij king waterstanden: geringe ver hoging; maximum golfhoogte monding Scheldes: rond drie kwart meter. ZON EN MAAN 26 februari Zon op 07.33 onder 18,11 Maan op 05.29 onder 14.59 27 februari Zon op 07.31 onder 18.13 Maan op 06.04 onder 16.14 Vooruitzichten Voor zondag: Hl de ochtend be- ivolkt, af en toe lichte regen, in de middag meer zon. De wind is noordivest en vrij krachtig, aan zee krachtig tot hard. Maxi mumtemperatuur rond 7 gra den, minimum rond 4 graden. Voor maandag tot en met woensdag: Aanhoudend ivissel- vallig en vrij zacht. Hoog water uur cm Zaterdag, 25 februari Vlissingen 10.11 166 Terneuzen 10.35 189 Bath 11.27 232 Roompot-buiten 10.15 130 Zierikzee 11.30 133 Yerseke 11.35 141 Philipsdam-West 11.30 146 Zondag, 26 februari Vlissingen 11.30 183 Terneuzen 11.45 208 Bath 00.12 220 Roompot-buiten 11.30 144 Zierikzee 00.15 120 Yerseke 00.15 127 Philipsdam-West 00.15 131 Maandag, 27 februari Vlissingen 00.05 178 Terneuzen 00.21 203 Bath 01.17 250 Roompot-buiten 00.05 132 Zierikzee 01.35 135 Yerseke 01.40 140 Philipsdam-West 01.45 140 13.00 146 12.55 152 12.45 152 12.28 209 12.47 235 13.45 288 12.20 162 14.10 162 14.20 168 14.40 171 Laag water uur Zaterdag, 25 februari Vlissingen 03,56 Terneuzen 0415 Bath 05.04 Roompot-buiten 03.50 Zierikzee 04.55 Yerseke 04.55 Philipsdam-West 04,50 Zondag, 26 februari Vlissingen 05.25 Terneuzen 05.50 Bath 06.46 Roompot-buiten 05.25 Zierikzee 06.20 Yerseke 06.25 Philipsdam-West 06.30 Maandag, 27 februari Vlissingen 06.35 Terneuzen 07.00 Bath 08.01 Roompot-buiten 06.25 Zierikzee 07.40 Yerseke 07.35 Philipsdam-West 07.40 cm uur cm 153 16.34 150 162 17.05 159 183 18.06 180 123 16.40 120 129 17.45 127 134 17.45 131 137 17.40 133 166 18,00 163 176 18.26 174 197 19.22 199 132 17.55 123 138 19.05 129 142 19.10 134 1.45 19.05 136 191 18.56 178 204 19.19 191 229 20.22 220 145 18.50 127 149 20.15 131 154 20.15 136 158 20.15 139 en in europa I I I I l-l I I I 11 FF Verkeers Veiligheids Centrum Zeeland DEN HAAG - Koningin Beatrix bekijkt een scan-apparaat op de afdeling nucleaire geneeskun de van het vernieuwde Bronovo ziekenhuis in Den Haag. De vorstin had even daarvoor de nieuwbouw geopend. foto Ed Oudenaarden/ANP ROTTERDAM (GPD) - Het aan tal gewonde skiërs dat uit win tersport-oorden moet worden gerepatrieerd is dit seizoen spectaculair gedaald. De goede sneeuwkwaliteit op de skipis tes wordt als belangrijkste re den van de daling aangemerkt. Maar, volgens een woordvoer der van de ANWB, is ook het en thousiasme voor skivakanties gedaald. De Rotterdamse ziekenvervoer- der Bornkamp, die voor het ze vende seizoen de gipsvluchten uit Oostenrijk organiseert, heeft tot nu toe in 35 vluchten 375 ge wonde skiërs naar Rotterdam Airport gevlogen, tegen zeven honderd in zeventig vluchten vorig jaar om deze tijd. Born kamp sprak aan het begin van het seizoen nog de verwachting uit het recordaantal van twaalf honderd onfortuinlijke skiërs te moeten repatriëren. Daarvoor zouden zeker honderd gips vluchten nodig zijn. De hulporganisatie SOS Inter national in Amsterdam meldt ook minder repatriëringen, maar tekent daarbij meteen aan dat het ski-seizoen nog niet voorbij is. 'De piek moet nog ko men,' zegt een woordvoerster. 'Die krijgen we volgende week in de krokusvakantie.' Bornkamp-woordvoerder H. Dokter spreekt van een 'diepte punt' in de gipsvluchten. Toen in december de eerste gips- vlucht van dit seizoen vanuit het Oostenrijke Innsbrück op Rot terdam Airport aankwam, voor spelde Dokter dagelijks een vliegtuig met gewonde skiërs. De vluchten uit Oostenrijk wor den uitgevoerd door de Oosten rijkse maatschappij Tyrolean Airways. Dokter vindt het opvallend dat dit jaar wel meer gewonde skiërs uit voormalige Oostbloklanden naar Nederland moeten worden teruggevlogen. Die toename werd ook in het vorige seizoen al gesignaleerd. Voor de krokusvakantie rekent ook Dokter nog op een 'piek'.- Naar schatting verblijven 400.000 Nederlanders in de sneeuwgebieden. Bornkamp BONN (RTR/DPA) - Duitse overlieden hebben vrijdag twee extreemrechtse groepen ont bonden. De regering in Bonn legde de Vrije Duitse Arbeiders partij (FAP) het zwijgen op, Hamburg een groep die Natio nale Liste (NL) heette. De FAP was een van de grootste en radicaalste neo-nazigroepen in het land. Ze zegt enige duizen den aanhangers te hebben, maar de regering schatte hun aantal in 1993 op 400. NL in Hamburg telde 30 leden. De verboden zijn erop gestoeld dat de groepen volgens de grondwet geen politieke partij en zijn en in weerwil van die wet- streven naar een nat-ionaal-so- cialistische staat onder leiding van een Führer. De verboden Stellen de autoriteiten ook in staat de bezittingen van de groe pen in beslag te nemen. In het geval van de FAP gelastte mi nister van binnenlandse zaken Manfred Kanther in Bonn vrij- direct politie-invallen in huizen van FAP-leden. „Wij moeten extremisme van rechts zowel als- links vastbera den bestrijden. De FAP had de aard van een nazipartij, vereer de nazileiders en cultiveerde na zirites. Zij keek neer op mense- nechten, belasterde democrati sche instellingen en verspreidde racistische en anti-semitische ti rades", aldus Kanther. Volgens een recent regerings rapport. spraken FAP-leiders in nazi-termen over het grijpen van de macht, opsluiten van tegen standers in werkkampen of hen ombrengen. Eerder deze maand deed de politie invallen in 66 hui zen en bureaus van FAP-leden in negen Duitse deelstaten, na dat die op een bijeenkomst met vlaggen met het hakenkruis er op zwaaiden en de Hitler-groet brachten. Tegen meer dan 50 FAP-functionarissen begon eer der een onderzoek wegens over treding van het verbod op het gebruik van nazi-symbolen. On der hen bevindt zich ook de 73- jarige FAP-leider Friedhelm Busse. SCHIPHOL (GDP) - Indien er twijfel bestaat over de techni sche staat van een bezoekend vliegtuig, zullen de Nederland se autoriteiten tot controle overgaan. Nederland zal ook pleiten voor een stelsel van in ternationale controle op de kwaliteit van het toezicht van nationale overheden op vlieg veiligheid. Op Schiphol komt voor medewerkers van bedrij ven een meldpunt, waar men - desgewenst anoniem - onveilige situaties, incidenten of onge vallen kan doorgeven. Dat zijn enkele aanbevelingen die minister Jorritsma van ver keer en waterstaat overneemt van de Raad voor de Luchtvaart inzake de Bijlmerramp. Een aantal belangrijke aanbevelin gen is al opgevolgd, zoals de ver betering van de motorophan ging van de Boeing 747 door de fabrikant. Dat betreft een aan passing van circa 1000 vliegtui gen. De totale kosten benaderen de 2 miljard gulden. Studie Aan enkele andere aanbevelin gen wordt nog gewerkt. Naar aanleiding van het neerstorten van de El Al-Boeing op de Bijl mermeer is een studie naar vei ligheidsaspecten van Schiphol gedaan. Deze is uitgevoerd door RAND Corporation. De studie resulteerde in een reeks aanbevelingen, die in een actieprogramma zijn vastge legd. Jorritsma heeft de Tweede Kamer daarover geïnformeerd. Een andere maatregel is de komst van een Veiligheidsad viescommissie Schiphol (VACS). Deze onafhankelijke commissie zal de minister regel matig adviseren over de alge mene veiligheidssituatie. Voor zitter is drs. H. Hooykaas. voor malig president-directeur van Shell Nederland. Verkiezingsdebat komt op Radio 1 HILVERSUM (ANP) - De NOS- radio zendt zondag het debat tussen de fractievoorzitters van de grote politieke partijen in de Tweede Kamer rechtstreeks uit op Radio 1. Het debat vindt plaats in verband met de staten verkiezingen. De fractievoorzitters Wallage (PvdA), Heerma (CDA), Bolke- stein (VVD) en Wolffensperger (D66) worden ondervraagd door Bert, van Slooten en Margriet Brandsma. Het debat, dat plaats vindt in café Vertigo te Amsterdam, duurt van 11 tot 12 uur. heeft voor volgende week don derdag een optie op een Airbus waarmee gewonden vanuit Inns brück naar Rotterdam worden gebracht. Zaterdag 4 maart is er in ieder geval een gipsvlucht met een Airbus. Ook zal komen de week Tyrolean Airways zeker vier vluchten uitvoeren. SOS In ternational heeft voor komende week eveneens een optie op een extra vliegtuig. Genoeg sneeuw Woordvoerder H. de Looij van de afdeling Wintersport van de ANWB verklaart de spectacu laire daling van het aantal ge wonden vooral met de uitste kende omstandigheden in de skigebieden. Alleen kort voor de kerstdagen waren de condities van de meeste pistes door ge brek aan voldoende sneeuw niet best. 'Daarna is het snel beter geworden en gebleven,' verdui delijkt hij. 'Overal was voldoen de sneeuw en viel er geregeld een laag verse sneeuw. Dat heeft er voor gezorgd dat er in ieder ge val geen lange periodes met ver ijsde pistes waren.' De toename van het aantal ge wonde skiërs in de voormalige Oostbloklanden noemt De Looij bijna vanzelfsprekend. 'Het ski- toerisme naar die landen is de laatste tijd sterk toegenomen.' Vraagtekens Volgens ANWB-wintersportspe- cialist De Looij speelt bij de da ling van het aantal te repatrië ren ski-gewonden óók een ver minderd enthousiasme voor de wintersport een rol. De Looij: 'De ANWB zelf en de touropera tors spreken dit jaar van een sta bilisatie. Wij zetten daarbij vraagtekens. Wij zijn dit jaar in bekende wintersportgebieden geweest en hebben ons daar af gevraagd: waar is iedereen? Die vraag hebben wij onszelf ook on derweg een aantal keer gesteld. Er zouden dit seizoen naar schatting 1,2 miljoen Nederland se gaan skiën. Dat geloven wij niet langer. Bovendien, vorig jaar kregen wij al signalen uit de skibranche die duidden op een verminderde belangstelling- voor wintersportvakanties," KERKRADE - Historicus drs. R. Panhuy- sen uit Groningen is vrijdag begonnen met een onderzoek naar de echtheid van de beenderen van de vermoedelijke stichter van de abdij van Rolduc in Kerk- rade, Ailbertus van Antoing (1060-1122). Het onderzoek wordt verricht op verzoek van de Stichting Leve Rolduc. Bisschop Wiertz van het bisdom Roermond had on langs toestemming gegeven om de sarco faag in de crypte van de abdijkerk te ope nen. Volgens een woordvoerder van de stich ting is het „niet voor de volle honderd pro cent zeker" dat de resten in de sarcofaag ook daadwerkelijk van de stichter van Rolduc zijn. Panhuysen verwijderde vrij dag enkele stukjes bot die vervolgens aan de Groninger universiteit worden onder zocht. Door gebruik te maken van radioactieve isotopen kan de ouderdom van de botten tot op enkele tientallen ja ren nauwkeurig worden vastgesteld. Ailbertus van Antoing verliet al na enkele jaren, in 1111, na een ruzie met de kloos terbroeders Rolduc en vertrok naar een klooster in het Franse Laon. foto ANP vooruitzicht op hoge schulden, op dit moment aan hun studie waren begonnen. Dertig procent zei hier nee op. Selectie aan de poort kan in de vorm van een toelatingsexa men, zoals bij sommige kunstop leidingen het geval is. Voor vrij wel alle andere studies geldt nog steeds het principe dat iedereen met een passend diploma toe gang heeft tot hoger beroepson derwijs en het universitaire on derwijs. 'Poortselectie' is in de politiek omstreden. Alleen de VVD was jarenlang uitgesproken voor stander, maar de huidige fractie in de Tweede Kamer denkt er een stuk genuanceerder over. Net als andere grote fracties zien de liberalen meer in de voorge nomen verbetering van de bo venbouw van havo en vwo. Niet zozeer om de massale toeloop naar het hoger onderwijs te stui ten, maar om de aansluiting op hogeschool en universiteit te verbeteren. Dat voorkomt uitval, omslach tige leerwegen en een te lang ver blijf in het hoger onderwijs. NIJMEGEN (ANP) - De GGD regio Nijme gen en de Katholieke Universiteit uit die stad gaan uitgebreider onderzoek doen naar het voorkomen van kanker in Weurt, Beuningen en verschillende Nijmeegse wij ken, die onder de rook van het industrieter rein langs het Maas-Waalkanaal liggen. In januari bleek uit een eerste GGD-onder- zoek dat onder de 2600 inwoners van Weurt (gemeente Beuningen) gemiddeld iets meer kanker voorkomt dan normaal. Burgemeester en wethouders van Beunin gen gaven de GGD opdracht voor dat onder zoek, nadat in Weurt grote onrust was ont staan toen in korte tijd vier jonge vrouwen aan kanker overleden. Inwoners van Weurt stellen dat eigenlijk iedereen in het dorpje ziek is. Wie geen kanker heeft, heeft last van cara, allergieën of huidziekten. De Weurtenaren wijten dat aan de verontrei nigde rook van vuilverbrander ARN aan de éne kant van het dorp en van elektriciteits producent EPON aan de andere kant. Zowel de Beuningse als de Nijmeegse be stuurders willen beide bedrijven niet als schuldige aanwijzen. Ook GGD-arts Oude Vrielink zegt dat kanker veroorzaakt door milieuverontreiniging meestal pas na tien tallen jaren aan het licht komt. De ARN is pas in de jaren tachtig gebouwd; de EPON- centrale staat vanaf het begin van deze eeuw aan het Maas-Waalkanaal. Op het Nijmeeg se industrieterrein zijn echter ook jarenlang veel kabelbranderijen en sloperijen geweest. Chronisch Beuningen, Nijmegen en de provincie Gel derland gaan gezamenlijk onderzoek doen naai' de bronnen van luchtvervuiling in het gebied over de periode 1980 -1993. De vrijge komen schadelijke stoffen zullen getoetst worden aan de aandoeningen die de GGD vindt in een nieuwe bevolkingsonderzoek, waarbij mensen ook worden ondervraagd over chronische aandoeningen van de lucht wegen. De uitkomst ervan wordt in augus tus verwacht. De gemeente Beuningen hoopt in april cij fers beschikbaar' te hebben over het voorko men van kanker in het dorp Beuningen. In Nijmegen zullen die cijfers langer op zich la ten wachten, omdat de gemeente van het In tegraal Kankercentrum Oost gegevens wil hebben die zijn uitgesplitst per wijk in Nij- megen-west. Onderzoekers van de universiteit zullen de cijfers uit Weurt, Beuningen en Nijmegen analyseren. Zij zoeken onder meer naar een mogelijke opeenhoping van bepaalde, mi lieugebonden kankersoorten. Dat onder zoek zal ook ongeveer een halfjaar duren. Dossiers Een dossieronderzoek moet een verklaring opleveren voor het iets verhoogde aantal kankergevallen in Weurt. Dat onderzoek wordt gehouden onder families waarin ge vallen van kanker zijn gevonden. De GGD zal patiënten toestemming vragen hun me disch dossier te mogen bekijken. Ook moe ten de families een lange vragenlijst invul len. Dat onderzoek wordt in het najaar van 1995 ook in Nijmegen gedaan als de dan be kende cijfers daartoe aanleiding geven. Eerder, bij de presentatie van de cijfers, be nadrukten zowel de GGD-onderzoekers als een provinciale milieu-arts, dat de gevonden cijfers toeval kunnen zijn. „Het is een mo mentopname. die er over twee jaar heel an ders uit kan zien", zei Oude Vrielink in ja nuari. De Nijmeegse wethouder Hompe stelde daar toen tegenover dat de GGD in heel Ne derland regelmatig dat soort onderzoeken doet, maar dat er vóór Weurt in acht jaar nooit iets verontrustends is gevonden. Het onderzoek in Weurt was voor het college van b en w aanleiding in Nijmegen onderzoek te laten doen. j DEN HAAG (ANP) - Driekwart I van de studenten ziet geen be- i zwaar in meer selectie aan de l poort van hogeschool en univer- siteit. Tweederde vindt het I vooruitzicht van hoge studie- schulden na afronding van de opleiding afschrikwekkend. Dit blijkt uit een enquête die het onderzoekbureau Research voor Beleid in Leiden onder twaalfduizend studenten heeft verricht in opdracht van het Hoger Onderwijs Persbureau (HOP). De resultaten duiden erop dat en meerderheid van de onder- (raagden strengere selectie bij iet begin van de opleiding een ioed alternatief vindt om iets te 1 toen aan de massaliteit van het loger onderwijs. Dat houdt het 'oor de overheid betaalbaar. Al- I een geschikte en gemotiveerde i tudenten zouden moeten wor- len toegelaten. 'eel minder geporteerd blijken jj Ie ondervraagden van het hui- beleid om studenten zelf neer te laten bijdragen aan de tudie en hen strenger 'af te re- :enen' op hun prestaties. Aan en beperkt deel van de onder- raagden (4000) werd ook nog de raag voorgelegd of ze, met het (Advertentie kjqr uitgebalanceerde oefeningen leert gevaarlijke situaties te herkennen, te vermijden en zonodig te beheersen, ichrijfdaaróm nu in voor de nieuwe 1 - ags-veiligheidscursus op het verkeers- oefenteiTein a/d rand van De Poel in Goes! Voor alle motorvoertuigen! (01100-29055 cSS> bewokt fegen zonnig hagel opklaringen - windrichting koulront lagedruk j-f hogedruk -1000- Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Af en toe zon en vooral aan de west- en noordkusten en kele winterse buien. Zondag- neemt in de loop van de dag de buiigheid af. Middagtempera- tuur ongeveer 6 graden. België en Luxemburg: Zaterdag veel bewolking en regen, zondag- af en toe wat zon en enkele ver spreide buien. In de Ardennen valt de neerslag soms als sneeuw. Middagtemperatuur rond 6 graden, in de Ardennen iets lager. Portugal: Vooral in het noorden en midden zaterdag enkele buien. In het zuiden overwegend droog. Zondag ook in het zuiden toenemende kans op buien. Za terdag maxima van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Zondag overal flink koeler. Spanje: In het noorden enkele wolkenvelden en een verspreide bui. Naar het zuiden toe flink wat zon, Zondag daling van tem peratuur en ook in het midden en zuiden toenemende kans op buien, mogelijk met onweer. Ma xima van 15 graden in het noor den tot 2£in het zuiden. Zondag temperatuuur tussen 8 graden in het noorden en 17 in het zuiden. Canarische Eilanden: Wolken velden, maar op de zuidstranden ook flinke perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur rond 20 graden, Marokko: Westkust: Vrij zonnig en droog. In het noorden zondag ook enkele wolkenvelden en mo gelijk een bui. Maxima tussen 18 en 23 graden. Tunesië: Flinke zonnige perio den, maar in de loop van zater dag in het noorden meer bewol king. Zondag enkele buien bij een frisse noordwestenwind. Middagtemperatuur daalt van 21 graden op zaterdag naai' 18 graden op zondag. Zuid-Frankrijk: Vrij veel bewol king en perioden met regen, langs de Rivièra echter ook af en toe zon. Zaterdag tamelijk veel wind. Zondag neemt de wind overal iets af. Zaterdag valt de meeste sneeuw in de Alpen, sneeuwgrens dalend van 1700 naar 1100 meter. Zondag valt de meeste sneeuw in de Pyreneeën, sneeuwgrens dalend tot 900 me ter. Middagtemperatuur zater dag 15 tot 20 graden, zondag flink frisser met temperaturen rond 10 graden. Temperatuur op 2000 meter zondag circa -6 gra den. Mallorca en Ibiza: Zaterdag pe rioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 21 graden. Zondag wisselend bewolkt en enkele buien, soms met onweer. Temperatuur daalt flink en ligt 's middags rond 13 graden. Er waait een frisse noordenwind. Italië: Zaterdag naar het zuiden wegtrekkende regen, gevolgd door opklaringen. Zondag in het zuiden eerst zon, verder veel be wolking en op veel plaatsen bui ige regen. In de Italiaanse Alpen zaterdag meest droog, zondag- enige tijd sneeuw boven 1200 meter. Middagtemperatuur in het laagland uiteenlopend van 10 graden in de Povlakte tot on geveer 17 in het midden en zuiden. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Italiaanse Al pen zaterdag rond het vriespunt, zondag dalend naar -4 graden. Corsica en Sardinië: Zaterdag vooral op Sardinië geregeld zon en droog .weer. Verder half tot zwaar bewolkt en nu en dan bui ige regen. Langs de kusten soms veel wind. Middagtemperatuur zaterdag van 15 tot 19 graden, zondag iets lager. Malta: Zaterdag eerst nog en kele wolkenvelden en mogelijk een bui. Daarna meer zon en droog. Middagtemperatuur za terdag ongeveer 17 graden, zon dag iets hoger. Griekenland en Kreta: Wolken velden, nu en dan ook zon. Voor al zaterdag in Griekenland kans op buiige regen. Middagtempe ratuur rond 16 graden, zondag op veel plaatsen iets hoger. 'Turkije en Cyprus: Zaterdag- vooral langs Turkse westkust wolkenvelden en kans op buiige regen. Verder van tijd tot tijd zon en overwegend droog. Mid dagtemperatuur aan de meeste kusten rond 17 graden. Duitsland: Overwegend be wolkt en perioden met regen of sneeuw. Middagtemperatuur in de dalen rond 5 graden, in het zuiden zaterdag iets hoger. Tem peratuur op 1000 meter in de middelgebergten en op 1500 me ter in de Beierse Alpen iets on der nul, zaterdag in het zuiden tijdelijk hoger,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5