Goes zoekt compromis Bekhof Bibliotheek Oost-Souburg onderging metamorfose Kleurrijk carnaval barst los PZC Westerschouwen wil criminaliteit in kaart brengen Ontwerp fontein bij Dom bur gs Badhotel stuit op bezwaren Borsels college wil vergaderschema opnieuw wijzigen streek 20 Gemeente bereid projectontwikkelaar tegemoet te komen op gebied parkeergarage Nieuwbouw Ter Steene In Sint Jansteen vordert ZATERDAG 25 FEBRUARI 1995 van onze verslaggever GOES - Om het Bekhof-project niet te frustreren, zal Goes aan sturen op een compromis met ABN/Amro Projectontwikke ling (APO) over de financiering van een parkeergarage in het gebied. Momenteel is sprake van een patstelling tussen ge meente en de projectontwikke laar. Hoewel de bij het Bekhof betrokken wethouders woens dag tijdens een commissiever gadering zeiden vast te houden aan de afgesproken financiële constructie, is de Goese wet houder C. R. M. M. Linssen be reid water bij de wijn te doen. „Het is in ons beider belang dat we hier snel uitkomen, maar dan zal APO ook een stap in on ze richting moeten doen." Gemeente en projectontwikke laar hadden in principe overeen stemming bereikt over de par keergarage, waai- Goes zes ton aan meebetaalt en zich mede ga rant stelt voor de exploitatie. De gemeenteraad riep het college echter op na te gaan of er meer winst in zat. Vervolgens kwa men weer nieuwe rekenmodel len op tafel. Op basis daarvan kwam de projectontwikkelaar tot de conclusie dat de eerdere afspraak - deelname van de ge meente voor 25 jaar zonder door berekening van prijsinflatie - voor hemzelf erg nadelig uitpak te. De Raad van Bestuur van APO haalde er vervolgens een rode streep door. Een kortere garantieperiode van maximaal vijftien jaar is wel bespreekbaar-. De gemeentelijke onderhande laars hebben tot nu toe vastge houden aan een looptijd van 25 jaar-, omdat de parkeergarage in de tweede helft van die periode vrijwel zeker winst oplevert. Zij Auto schept bromfietster ARNEMUIDEN - Een 16-jarige bromfietster uit Arnemuiden heeft vrijdagmiddag in haar woonplaats schouderletsel op gelopen bij een aanrijding. Ze werd aangereden door een 28-ja- rige automobiliste uit Arnemui den die haar geen voorrang ver leende op het kruispunt Akker- laan-Doelenweg. Beide voertui gen liepen aanzienlijke schade op. kregen daarvoor woensdag steun van een raadsmeerder- heid. Gevolg is een impasse. Linssen wil het echter niet op een keiharde confrontatie laten aankomen. „Als het conflict zich verhardt en het wordt een zaak van slikken of stikken, heb je twee verliezers. Het Bekhof-pro ject moet hoe dan ook door gaan." De wethouder van onder meer ruimtelijke ordening, die vrijdag sprak met de onderhan- delingsgroep van APO waarbij 'het probleem kort aan de orde is geweest', zal dinsdag zijn colle gepartners polsen over een tus senoplossing. Wethouder Linssen is teleurge steld over het weerbarstige ver zet van de Goese Middenstands Centrale iGMCi. Voorzitter R. Berks liet woensdag doorsche meren dat zijn club de hakken in het zand zet. als de gemeente niet tegemoet komt aan een aan tal GMC-eisen. De belangrijkste zijn: halvering van het winkel vloeroppervlak tot tweeduizend vierkante meter en de verbin ding met het Schuttershofge- bied onderdeel maken van het Bekhof-plan. Dat is er vanwege de kosten uitgelaten. De mid denstandcentrale verlangt ook een volledige bestemmingsplan procedure voor het gebied, waardoor de ontwikkeling pas over jaren zou kunnen beginnen. De GMC overweegt beroep aan te tekenen tegen snellere plano logische procedures, wat het project ernstig zou kunnen ver tragen. Zwarte piet Linssen, die zelf negen jaar GMC-voorzitter is geweest, zei vrijdag dat 'het Bekhof een gi gantisch probleem is dat snel oplossing behoeft'. „Als dat niet gebeurt, dupeer je zeker de bin nenstad. Ik vraag me daarbij af of de GMC nog luistert naar onze argumenten. Want wat is twee duizend vierkante meter? Als vier winkeliers hun binnen plaats bij de winkel trekken, ben je er al. Goes kan die extra ruim te best aan. De argumenten van de GMC staan in geen verhou ding tot het maatschappelijk be lang. Dan kan Berks wel zeggen dat hij geen zwarte piet toege schoven wil krijgen, ik consta teer dat er maatschappelijke schade kan worden toegebracht als de GMC koste wat het kost dwars gaat liggen." Berks zelf was vrijdag uithuizig en niet voor commentaar bereikbaar. van onze verslaggever DOMBURG - Het gekrakeel over het ene kunstwerk in Dom burg is nog niet afgelopen, of het volgende dient zich al aan. Net nu de granieten windwijzer van de Middelburgse kunste naar Nico van den Boezem na meer dan vier j aar definitief een plekje op de Hoge Hil heeft ge kregen, blijkt zijn ontwerp voor een fontein in het park voor het Badhotel onder vuur te liggen. Het is de bedoeling dat de fon- Goese winkelier mept overvallers de deur uit GOES - De 40-jarige eigenaar van een kledingzaak in Goes is donderdagavond rond tien uur licht gewond geraakt bij een schermutseling in zijn winkel. Twee mannen overvielen hem na sluitingstijd en eisten geld. Daarop volgde een vechtpartij, waarbij de eigenaar het tweetal naar buiten wist te slaan. De twee kozen vervolgens het hazepad. Vermoedelijk werden zij geruggesteund door een der de persoon, de bestuurder van hun vluchtauto. De politie heeft een onderzoek ingesteld en ver wacht op grond van het signale ment de daders binnen enkele dagen aan te houden. De blanke mannen zijn tussen 20 en 25 jaar oud en 1.85 meter lang. De een heeft zwart haar, een stoppel baard en droeg een spijkerbroek en sportschoenen, Zijn maat heeft blond golvend haar tot in de nek. Reinata Heemskerk in kerkdiensten GEERSDIJK/BROUWERSHA- VEN - De alt Reinata Heems kerk treedt zondag 26 februari op in achtereenvolgens de Ont- moetingskerk in Geersdijk en de Gereformeerde Kerk in Brouwershaven. In Geersdijk luistert zij de dienst van 10 00 uur op. Ook het kerk koor Wissenkerke verleent hier aan medewerking, jn Brouwers haven is Reinata Heemskerk te beluisteren in de dienst van 18.30 uur. Verder treedt de go spelgroep Rejoice op. tein tegelijk met de windwijzer op 29 april feestelijk gepresen teerd wordt. De gemeente koos als plaats van de presentatie voor het Badhotelterrein, mede omdat om de windwijzer al veel te doen is geweest. Enkele om wonenden van het Badhotel en eigenaren van de suites in het Badhotel en de directie van het hotel blijken echter problemen te hebben met het ontwerp. De fontein maakte onderdeel uit van het oorspronkelijke TRIS- project, waarmee de toeristische kwaliteit van Domburg verbe terd moest worden. De plannen werden echter tijdelijk opge schort, omdat er bezuinigd moest worden. Wel zijn alle lei dingen en dergelijke aangelegd. Woensdag diende het college van burgemeester en wethou ders van Domburg een bouw- aanvraag in voor de fontein. Te gen die aanvraag is een beroeps termijn van twee weken moge lijk. Voor zover burgemeester drs H. W. Hietkamp bekend is, heeft nog niemand bezwaar aangete kend. Zelfs als dat wel gebeurt, zullen de klachten weinig kun nen veranderen, verwacht Hiet kamp. „De beslissing om de fon tein in het park te plaatsen is vo rig jaar al genomen. De fontein voldoet aan alle eisen." Verbaasd Hietkamp is verbaasd over de bezwaren. „Men vindt het blijk baar niet mooi. Ik kan me nau welijks voorstellen dat de hoog te en de omvang van de fontein technisch een probleem zijn, want bij voorbeeld de bewoners van het appartementencomplex in Park Loverendale wonen er toch een redelijk eind vandaan. Dan komt het op de kunstzin nigheid van het ontwerp aan. Daarover kun je natuurlijk da gen twisten." Volgens Hietkamp zijn er geen bezwaren van de directie van het Badhotel. Manager M. B. M. Be- rendsen van het Badhotel houdt zich op de vlakte, maar laat wel doorschemeren niet erg blij te zijn met de fontein voor de deur. „Het is een prachtige fontein, daar niet van, maar je kunt je af vragen of het de juiste fontein op de juiste plek is. We moeten dat de komende weken in goed over leg met de gemeente proberen te regelen en ik denk dat daar wel uit te komen moet zijn." Het Badhotel is daarom volgens Be- rendsen nog niet van plan een bewaarschrift in te dienen. Medewerkers van de bibliotheek in Oost-Souburg leggen de laatste hand aan de inrichting van de herbouwde leeszaal. foto Ruben Oreel van onze verslaggever OOST-SOUBURG - Een 'complete metamorfose', zo noemt di recteur C. A. J. Hamann de verbouwing van de openbare biblio theek aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. Van het oorspron kelijke interieur uit de jaren zeventig is dan ook weinig overge bleven. Witte wanden en plafonds, verbeterde verlichting, nieuw meubilair in een fris kleurtje en beter geregeld klimaat moeten het verblijf in de bieb een stuk aangenamer maken. Ook de wijkwinkel en de gemeentelijke informatiehoek hebben er een plaatsje gekregen. Maandag gaan de deuren weer voor het publiek open. Bijzonder is de manier waarop de boeken nu in de kasten staan. Vorig jaar brak de bibliotheek al met de gewoonte romans te rangschikken op naam van de auteur. Als proef werden de lees boeken op genre bij elkaar gezet. 'Overdonderend positief, noemt Hamann de reacties daarop. Ook de studieboeken staan daarom niet langer op de traditionele wijze (systematische code) in de rekken, maar zijn voortaan ingedeeld in thema's zoals 'Ver keer, Wetenschap en Techniek', 'Vrije tijd en Sport' en 'Lichaam en Gezondheid'. „Het oude systeem is een opbergsysteem en dus ideaal vanuit de bibliothecaris geredeneerd", legt Hamann uit. „De nieuwe op stelling is een zoeksysteem en is veel meer gericht op de bezoe kers van de bibliotheek. Zoiets kun je relatief makkelijk realise ren in een kleine collectie als in Souburg, met zo'n 40.000 banden. Als het systeem bevalt willen we het ook in Vlissingen (100.000 banden) introduceren." „De sfeer in het filiaal is duidelijk anders geworden", vindt Ha mann. „We hebben willen breken met het supermarkt-achtige sfeertje dat vaak in bibliotheken hangt. De balie valt nu erg in het oog, waardoor de adviesfunctie verbetert. Juist in een klein filiaal als dit kun je die functie ook waarmaken. Die kleinschalig heid moet de kracht ervan worden. Dat is een heel duidelijke keuze. Daarom hebben wé bijvoorbeeld de afdeling filosofie ge heel verwijderd. Als iemand zich écht wil informeren moet hij dus niet in Souburg zijn." van onze verslaggever SEROOSKERKE (S) - Het carnaval op Schouwen-Duiveland en de Bevelanden is vrijdag in alle hevigheid losgebarsten. De enige optocht op Schouwen-Duiveland vond in Serooskerke plaats. De praalwagens gooiden hoge ogen tijdens de rondgang door het dorp. Vervolgens schoven de carnavalsvierders aan tafel in basisschool De Schelphoek voor een feestmaal, 's Avonds barstte het feest weer los in het dorpshuis. Ook in onder meer Goes, Kwadendamme en uiteraard 's-Heerenlioek stortten honderden mensen zich in het feestgewoel dal vandaag, zaterdag, ongetwijfeld een vrolijk vervolg krijgt. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever SINT JANSTEEN - De nieuw bouw van het gezinsvervan gend tehuis Ter Steene aan de Kastanjelaan in Sint Jansteen is in volle gang. In opdracht van de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RZVW) is begonnen met het storten van de fundering. Het streven is het complex in de cember in gebruik te nemen. Het gebouw komt in de plaats van het herenhuis aan de Hoofd straat waar Ter Steene twee de cennia geleden begon. Het mo numentale pand werd verschil lende keren verbouwd, maar vol doet nu echt niet meer aan de ei sen van deze tijd. De ruimte voor de achttien verstandelijk gehan dicapten is te krap. Ook de trap pen vormen een bezwaar, omdat de bewoners steeds ouder wordt, „We hebben nogeven gekeken of de zoveelste verbouwing moge lijk was, maar alles bij elkaar is nieuwbouw goedkoper", legt waarnemend hoofd J. van Hooij- donk uit. Het complex aan de Kastanje laan komt te liggen in een nieuw bouwwijk (De Mate) in het dorp. De Zeeuwse Stichting voor So ciaal Pedagogische Welzijnszorg- huurt het gebouw van de wo ningbouwvereniging. Voordeel van deze constructie is dat de stichting niet langer opdraait voor de onderhoudskosten. „De locatie Hoofdstraat heeft iets van een internaat, terwijl wij toch streven naar een specifieke huissfeer", zegt Van Hooijdonk. Om dat te bewerkstelligen krijgt het complex het uiterlijk aange meten van vier aaneengesloten rijtjeshuizen, met ieder een aparte voordeur. De woningen zijn intern met elkaar verbon den door een zijdeur. In ieder huis is plaats voor vier bewo- Doedelzakband uit Vlissingen in tv-programma VLISSINGEN - De enige Zeeuwse doedelzakband Inter Scaldis Pipes and Drums uit Vlissingen treedt vanavond (za terdag) op in het tv-programma Sterrenplaybackshow. Acht doedelzakspelers begeleiden en kele deelneemsters die in de show optreden. De uitzending- begint om 20 uur op RTL-4. ners. Ook komt er een centrale lift naar de eerste en tweede ver dieping. Eind 1992 realiseerde de stich ting al een soortgelijke uitbrei ding voor Ter Steene aan de Ing- helosenberghe. Beide locaties bieden samen plaats aan 34 mensen. De provincie is na bijna driejaar soebatten akkoord met subsidiëring van de laatste drie plaatsen en wacht nu nog op de formele bekrachtiging door 'Den Haag', aldus Van Hooijdonk. Verloopt de bouw volgens sche ma, dan krijgt de stichting op 1 november de sleutel van het nieuwe gebouw. Begin decem ber verhuizen de zelfstandig wo nende verstandelijk gehandi capten dan naar hun nieuwe huis. Het pand aan de Hoofd straat is inmiddels verkocht aan een projectontwikkelaar-. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Borsele gaat het vergaderschema op nieuw omgooien. Sinds de laat ste gemeenteraadsverkiezingen brengt de gemeente het begrip bestuurlijke vernieuwing op geheel eigen wijze in praktijk. Eén aspect van die aanpak is dat de volksvertegenwoordi gers twee keer per maand bij el kaar komen om besluiten te ne men. Die vergader-frequentie gaat nu weer terug naar één keer per maand. „Het grootste probleem was de tijdsdruk", zegt PvdA-fractie- voorzitter M. H. de Bart. „We hadden het gevoel dat we alleen nog maar raadsstukken aan het lezen waren", verwoordt L. C. A. Schoor (D66) de mening van zijn fractie. „Zo kwamen we niet toe aan contacten met de kiezers, terwijl een betere relatie tussen burger en bestuur juist de be doeling was van de bestuurlijke vernieuwing." Borsele gooide in april 1994 het roer dratisch om. Geen commis sievergaderingen meer, waarin fractiespecialisten voorstellen van het college van b en we tot in detail bespreken. Twee keer in de maand raadsvergadering-, met. spreekrecht voor de burger en politiek café na afloop. Ten slotte, om de raadsleden te sti muleren mee te denken over het beleid, de brainstorm. Met het spontaan uitwisselen van ideeën hadden de meeste fracties grote moeite. „Het was even wennen aan dat brainstor men", zegt De Bart. „Dat heb ben we moeten leren", bekent ook CDA-fractievoorzitter mr M. M. D. Vermue-Vermue. „Het was even omschakelen, van be sluitvorming naar gedachte- nuitwisseling. Nu gaat het meer uit de losse pols, zoals het zo moeten," Schoor ziet nog niet veel verb teringen. „De brainstorm is voc de meeste raadsleden nog steec een probleem. Ze durven niet zc maar iets te zeggen zonder dat z weten hoe het valt. Zeg ma: eens iets stoms, \vat geeft d; nou? Als je als fractiegenote vertrouwen hebt in elkaar, ku je toch vrijuit spreken?" Niet alleen de tijdsdruk en d brainstorm, ook het verdwijne van de commissievergaderinge deed sommige raadsleden zee Vermue: „We misten de achte grondinformatie. Sommige va mijn fractiegenoten vonden h( lastig dat er geen commissieve gaderingen meer waren. I Bart: „Het is niet handig om een raadsvergadering met d tail vragen te komen." Schoo „We hebben die informatie-ui wisseling met de burger erbij a tijd gemist." De bezwaren zijn verwoord een rapport van het onderzoek bureau De Galan en Voigt, O basis hiervan komt het colleg van burgemeester en wethoi ders nu met alternatieven. D voorkeur van het college gaa uit naar vier verschillend raadsbij eenkomsten maand: een fractievergaderin met raadsledenspreekuur voojj de burger, een avond voor befl sluitvorming, een bijeenkomst waarbij college, raad en burgerji onderling informatie uitwissen len en een brainstormvergadè ring. Het alternatief is dat dt brainstorm en de informatie-ui ij» wisseling worden gekoppeld eil dat de fractie een avond extra! heeft om te vergaderen. De gé meenteraad vergadert 9 maai! om 20.00 uur onder meer oyer did voorstel in het gemeentehui,V van Heinkenszand. BURGH-HAAMSTEDE - Het gevoel van onveiligheid dat bij veel inwoners leeft, moet con creet worden gemaakt, vindt de gemeente Westerschouwen. Daarom zullen diverse instan ties zoals ondernemersvereni gingen, stichting welzijn oude ren, Recron en VVV een enquê teformulier toegestuurd krij gen. „Op die manier kunnen we inventariseren waar de knel punten liggen", verwacht ge meentesecretaris W. Bitter. „Op basis van de uitkomsten maken we een plan van aanpak." De gemeente is eind vorig jaar begonnen met een 'integraal vei ligheidsbeleid'. Overleg tussen vertegenwoordigers van onder meer gemeente, onderwijs, poli tie, asielzoekerscentrum en dn stichting welzijn ouderen moé1 leiden tot een duidelijk over1 zicht van gevaren en risico'l Ook wordt gezocht naar mogelil ke oplossingen. Eventuele b( leidsmaatregelen moeten in <h gemeenteraad van juni aan cj orde komen. Burgemeester E Tees: „Op dat moment ben je ii staat om nog diverse zaken uit tij voeren, voordat de grote strooif toeristen onze kant uitkomt." i Het project in Westerschouwej] zal naai- alle waarschijnlijkheid dienen als voorbeeld voor mee Zeeuwse gemeenten waar bew{ ners worden geconfronteerd me- criminaliteit. p 25 EN 26 FEBRUARI 1995 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniëls, Kievit straat 2, Zierikzee, tel. 01110- 13410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119-1280. Spreekuur van 11.30-12.00 urn en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 6; Oosterland, tel. 01114-1280. 0 Tandartsen: F. v. d. Vliet, Oude Haven öF Zierikzee, tel. 01110-16190. F Spreekuur 16.30-17.30 urn-. 'f Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam lf tel. 01110-12906, geopend za. va| 09.00-12.30 uur en van 16,30 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uij, en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: T€ 01100-51177. Dierenartsen: l (vanaf zat. 09.00 uur): S. Bei'? sma, Zierikzee, tel. 01110-12180:; Zondag 26 februari 1995 Gecombineerde doven/horen den dienst. Middelburg Ontmoetingskerk, 10 ds. Lamme. Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 9.30 ds. Buijs; Bruinisse 10 ds. Cammeraat, 17 ds. v. Weelden; Burgh 10 ds. Fechner: Dreischor 10 ds. Wage- ner; Eikerzee (Scharendijke) 10 da. Graafland, 10 ds. De Nooy; Haamstede 10 ds. De Rooij, 19 ds. De Goei; Kerkwerve 10 ds. Schipper: Nieuwerkerk 10 ds. Knoop; Oosterland 10 ds. Om- mering, 18 ds. Jumelet: Ouwer- kerk 10 ds. Otten; Renesse 9.30 ds. v. d. Deijl en ds. Stap (HD); Serooskerke 10 ds. De Rijke, 19 ds. Quak; Sirjansland 10, 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuis- kerk 11 ds. Hendrikse, 9.30 ds. v. d. Laan, 18.30 ds. v. d. Pol; Zweeds R. Kr. Z.huis 11.15 dhr. Binnenmarsch; Zonnemaire 11 ds. Buijs. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 dhr. Leunis, 18.30 ds. Out; Bruinisse 10 ds. v. Krimpen, 17 ds. De Oude; Haamstede 10 ds. Lingen, 1 dienst; Nieuwerkerk/Oostef land 10 ds. Knoop; Scharendij ke 10 ds. Graafland, 19 ds. Nooy; Zierikzee 10, 18.30 (Hi ds. Jobsen. j Gereformeerde Gemeent\ Haamstede 10, 19 ds. Zipprif Nieuwerkerk 9.30, 15.30 lees dienst; Oosterland 10, 14.3f 18.30 leesdienst. 1 Oud-Gereformeerde Gemeentï Bruinisse 10 en 17 leesdiensli Oosterland 9.30, 14 en 18 lees" dienst. Christelijk-Gereformeerde I' Kerk. Haamstede 10, 17 ds. v. <f Heuvel; Kerkwerve 10, 18 d! Korving; Zierikzee 10, 18.30 d! Oosterbroek. Gereformeerde Kerk (vrijgl maakt). Brouwershaven 9.^ leesdienst, 17 ds. Overweg. Gereformeerde Gemeente in Nt derland. Bruinisse 10 en 17 leei; dienst: Nieuwerkerk 9.45 e) 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 ei 18 leesdienst. c Leger des Heils. Zierikzee 10 s# menkomst. f Rooms-Katholieke Kerk. Haan) stede 11.30; Zierikzee 9.30, za!< 19. f Pinkstergemeente. Zierikze' (Meelstraat) 10. woensd. 20 s| menkomst. Evang. Christen Gemeente. Zif rikzee 10 br. Reitsma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 52