Problemen bij bouwen in België Hoe je de handen in elkaar slaat PZC Waterschap doekt kantoor op 'CDA-Express' doet Midden-Zeeland aan Dijkwel hekelt 'hol geklets' collega's Heldenmedailles na verdrinkingsdrama Pensioenbreuk voor grensarbeiders uit België niet vergoed provincie 19 Nederlandse bedrijven krijgen voorschotten sociale premies pas na maanden terug ZYP wil Zeeuwse politiek met gezond chauvinisme RPF/GPV breekt lans voor veilig verkeer Agenda ZATERDAG 25 FEBRUARI 1995 van onze verslaggever VLISSINGEN - Openbaar ver voer, werkgelegenheid en stadsvernieuwing: dat zijn de drie thema's van de 'CDA Pro vincie Express' die zaterdag 4 maart, met het oog op de ko mende statenverkiezingen, door Midden-Zeeland toert. Het CDA-gezelschap van kamerle den, Europarlementariërs en landelijke partijbestuurders bezoekt achtereenvolgens Goes, Arnemuiden, Middelburg en Vlissingen. De tournee begint 's morgens in Goes, waar de CDA-coryfeeën, na een ontvangst in Lunchcaf e Stadhuis, in kleine groepjes in de binnenstad folders zullen uit delen. Omstreeks tien voor twaalf nemen de CDA'ers de stoptrein naar Arnemuiden. Daar wacht hen onder meer de aanbieding van een petitie voor behoud van het met opheffing bedreigde NS-station, CDA-wet- houder C. Bezemer zal zijn par tijgenoten het belang van het station Arnemuiden uit de doe ken doen. Daarna gaat het per paardentram richting Arneka- naal. Daar staat de aanbieding van een tweede petitie, dit keer voor handhaving van een be weegbare spoorbrug over het Ar- neknaal, op het programma. De twee paardentrams brengen de CDA'ers vervolgens naar Middelburg, Omstreeks 13.15 uur worden ze daar voor het stadhuis begroet door plaatselij ke CDA-bestuurders. Na een 'fol derwandeling' door het centrum wordt het gezelschap om 14.15 uur met een bus opgehaald door leden van de CDA-fractie en het CDA-bestuur uit Vlissingen. Tij dens een rondrit door Vlissingen geeft CDA-wethouder L. M. Pop- pe-de Looff uitleg over stadsver nieuwing. Tussen 15.00 en 15.30 uur verpoost het gezelschap te midden van het publiek bij res taurant La Reine in de Lange Zelke. Tenslotte brengt de bus de CDA-gasten naar Goes, waar ze afscheid van elkaar nemen. Onder het CDA-gezelschap be vinden zich onder anderen voor zitter J. Helgers, vice-voorzittei P. C. Lodders-Elfferich, oud- voorzitter W. van Velzen. de Zeeuwse parlementariërs H Eversdijk (Eerste Kamer) en M. Beinema (Tweede Kamer), oud minister van justitie (en nu ka merlid) E. Hirsch Ballin en Euro parlementariër J. Maij-Weggen. oud-minister van verkeer en wa terstaat. Uiteraard ontbreekt de Zeeuwse CDA-lijsttrekker A. M Dek niet tijdens deze tournee. Het waterschapsgebouw in Zierikzee krijgt opnieuw een andere functie. Na onder meer als woonhuis en sigarenfabriek te hebben gefungeerd, wordt het pand nu het kantoor van een softwarebedrijf. foto Pieter Honhoff Door fusie overbodig geworden pand in handen softwarebedrijf van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het Waterschapsgebouw aan het Havenpark in Zierikzee wordt verkocht aan het Barneveldse software bedrijf Baan Holding. Het monumentale pand verliest zijn functie door de fusie van de vier waterschappen boven de Westerschelde. De nieuwe eigenaar wil het gebouw inrichten als kantoor en re presentatieruimte om bijvoorbeeld bui tenlandse gasten te ontvangen. De alge mene vergadering van Waterschap Schouwen-Duiveland moet de transactie nog goedkeuren. De verkoop was snel rond, meent water schapsmedewerker B. van Daalen. Eind januari werd het historische gebouw te koop aangeboden en amper een maand la ter is de nieuwe eigenaar al bekend. Het Gelderse bedrijf was de eerste onderne ming die een bod uitbracht. Eerdere kan didaten haakten voortijdig af. „Het monu mentale karakter past goed in het straatje van Baan Holding", licht Van Daalen toe. De prijs die met de transactie gemoeid is, wil hij nog niet bekendmaken. Intact Volgens de medewerker wil het software bedrijf weinig veranderen aan het inte rieur. De gang, alsmede de kamer van de dijkgraaf moeten in elk geval intact blij ven, verklaart Van Daalen. „Dat is vastge legd." C}ok heeft de Baandirectie te ken nen gegeven de vergaderzaal, 's Landska- mer, in dezelfde staat te laten. Het gebouw werd in 1937 door Waterschap Schouwen-Duiveland gekocht. Daarvoor was het in bedrijf als sigarenfabriekje. Oorspronkelijk bestond het uit twee naast elkaar gelegen panden. In 1760 wer den beide woningen verenigd door een nieuw voorhuis met hardstenen gevel. Drie jaar later was de verbouwing afgelo pen en betrok toenmalig burgemeester J. C. van den Broeck het nieuwe gebouw. Het bleef enkele decennia in het bezit van deze vooraanstaande Zierikzeese familie. Ook de latere bewoners stonden hoog aangeschreven. Zo werd het onderkomen aan het Havenpark van 1819 tot 1823 be woond door een Engelse koopman en zee handelaar. De familie Jongmans dreef er van 1910 tot 1937 de sigarenfabriek. Nadat het pand was aangekocht door het water schap onderging het een restauratie. an onze verslaggever ERNEUZEN - Nederlandse ouwbedrijven ondervinden rote problemen bij grensover- chrijdend werk in België, -aarbij Nederlandse werkne- lers worden ingezet. Sinds 1 ja- uari zijn ze verplicht voor- chotbetalingen voor sociale remies te doen. Omdat de be- rijven die premies ook al in federland voldoen, is de rege- ng eigenlijk overbodig. Maar e Belgen storten de voorschot- in pas na maanden weer terug n dat tast de liquiditeitsposi- e en kredietruimte van de ouwbedrijven aan. [et Nederlands Verbond van indernemers in de Bouwnijver- eid (NVOB) signaleert de pro- lematiek in een brief aan taatssecretaris R. L. O. Lin- jhoten van Sociale Zaken en ferkgelegenheid. De NVOB raagt hem de kwestie, die in trijd is met de Europese regel- eving, zo snel mogelijk aan te aarten bij zijn Belgische col- ga. Leidt dat niet tot resultaat, an overweegt de ondernemers- rganisatie een klacht in te die- en bij de Europese Commissie, lp 1 januari van dit jaar is in elgië in de bouwsector de zoge- aamde sociale identiteitskaart ïgevoerd. Daaraan is de beta- ng van een voorschot van iets ïeer dan 1300 gulden per werk- emer per maand aan sociale remies gekoppeld. Bovendien ïoet een Nederlandse werkne- ïer ieder kwartaal een nieuwe lentiteitskaart aanschaffen, 'aarmee een bedrag van bijna eertien gulden per keer is ge loeid. ët NVOB stelt in de brief aan itaatssecretaris Linschoten (ast dat België handelt in strijd iet het EG-verdrag dat belem- ïering van vrij verkeer van werknemers tussen lidstaten verbiedt. In de bi'ief kaart de werkgevers organisatie ook de problemen rond de verschuldigde weerver- let- en getrouwheidszegels aan. Op Nederlandse bouwvakkers die voor hun firma in België werken is de Belgische bouw- cao van toepassing. Daarin is onder meer bepaald dat werkne mers naast hun normale loon ook recht hebben op 'extra's' zo als betaling voor vorstverlet en uitkering van een dertiende maand. Die extra betalingen be lopen elf procent van de loon som. Volgens het NVOB werkt dat concurrentievervalsend, omdat er op die manier sprake is van dubbele betaling. Ook die zaak moet Linschoten, vinden de werkgevers, zo snel mogelijk ter discussie stellen. De kwestie van de weerveriet- en getrouwheidszegels werd eind december overigens ook al aan de kaak gesteld door de Bouw en Houtbond FNV. Die consta teerde dat Nederlandse aanne mers op grote schaal misbruik maken van de hele situatie. Veel werkgevers eisen de 'extra's', waar de werknemers volgens de Belgische wetgeving recht op hebben, weer op. En daarmee zijn ze, volgens de bond, in over treding. De Bouw- en Houtbond heeft berekend dat er vorig jaar zeker 11.000 mensen door een Nederlands bouwbedrijf in Bel gië aan het werk werden gezet. De bond schroomt niet werkge vers, die de bouwvakkers hun Belgische extraatjes afpakken, voor de rechter te slepen. Belgi sche ondernemers, die actief zijn in de bouw in het grensgebied, wordt niets in de weg gelegd. Zij hoeven zich niet te bekommeren om Nederlandse cao-bepalingen en kunnen dus bouwen tegen sterk concurrerende prijzen. Advertentie DE PAREL IS EtN SSJSStoÏÏT1™ "ET«PARADIJS, FITNESS, BOM*j" SQUASHSANEN, SAUNA, KUUHCENTRUM, THEATER, CAFE'S EN RESTAURANTS IN OOMBURS Bent u een liefhebber van stijldansen? Zaterdag 25 februari a.s. organiseren we weer een gezellige dansavond in het theater van De Parel, van 20,30 - 00.30 uur Hélemaal GRATIS. Met live-muziek van "Passé Partout". De volgende dansavond is op 25 maart met "Passé Partout". Babelweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 Delta Anders-kandidate Gerdie Zwaan blijft aan de zijlijn van onze verslaggever MIDDELBURG - Hoe het nieuwe dagelijks bestuur van de provincie er uit moet gaan zien, daar heeft ze zich nog niet in verdiept. Ze zou trouwens niet kunnen zeggen hoe het college van gedeputeerde sta ten op het moment is samenge steld. Gerdie Zwaan (Meche- len, 1942), de nummer negen op de kandidatenlijst van Delta Anders, bekijkt het allemaal een beetje van een afstand. Ze is lid van DA sinds de oprich ting vier jaar geleden. Omdat het haar aanspreekt dat de partij zich met een breed scala van problemen bezighoudt. Niet omdat ze enige politieke ambitie heeft. Ze staat op de lijst omdat de partij haar sym pathiek is. Dat is het. Delta Anders hoort bij de klein tjes in de provinciale politiek. JlMüfociate (tate n van onze verslaggever TERNEUZEN - De Zeeuwsch- Vlaamse Volkspartij (ZVP) trekt ten strijde tegen de 'ar rogantie van de macht in de Zeeuwse staten'. „Politici lij ken hun eigen baantjes in stand te houden door middel van list en bedrog. Het ont breekt hen aan daadkracht; ze gaan hun verantwoordelijkhe den uit de weg", zei lijsttrek ker J. P. Hageman vrijdag bij de presentatie van het (nu uit gewerkte) verkiezingspro gramma, aan boord van het visserschip NZ 12 op de Wes terschelde voor Terneuzen. De ZVP wil 'Zeeuwse politiek' bedrijven op basis van een ge zonde dosis chauvinisme en daarbij de belangen van heel Zeeland dienen. Hageman: „Daarom hadden we ons wel licht beter als Zeeuwse Volks Partij kunnen presenteren, maar het zij zo. Met dat gezon de chauvinisme onderscheiden we ons nadrukkelijk van de ul tra-rechtse partijen, die drijven op discriminatie en moralisme. En we onderscheiden ons ook van de zittende partijen, die drijven op beloftes en ingevin gen, die vaak ter plekke wor den verzonnen om 'het volk' te vreden te houden." Hageman ziet goede kansen voor zijn partij. Hij signaleerde een grote onvrede over de ma nier waarop de afgelopen jaren door de gevestigde partijen in Zeeland politiek is bedreven. „Maai- onze partij is niet ge bouwd op de fundering van on vrede. Want zo'n partij is een kort leven beschoren." Hage man kondigde aan dat de ZVP een 'protestmars op Middel burg zal organiseren als de sta tenfracties hun 'zwalkend be leid' ten aanzien van de WOV voortzetten. De ZVP is tegen stander van de WOV en vreest dat de gebruiker straks tiental len guldens tol moet gaan beta len. Hageman: „In Middelburg- bekijken ze het allemaal niet door een geklemde bril, maar door een duikbril. En dan nog in troebel water." De huidige fractie bestaat uit twee mensen. Niet uitgesloten moet worden dat er kleine frac ties bijkomen, want ditmaal doet een record aantal van veertien partijen mee aan de statenverkiezingen. Gerdie Zwaan ziet de verbrokkeling niet als een verschijnsel dat zonder meer als negatief moet worden beoordeeld. „Het hangt ervan af hoe je nader hand de handen in elkaar slaat. Je kunt niet allemaal een apar te koers varen. Als relatief klein gebied moet je dat niet doen." Buffer De provincie als bestuurlaagis, meent Zwaan, nog altijd van veel betekenis. „Er worden be slissingen genomen die ter plekke relevant zijn. Als de pro vincie er niet zou zijn, zou het allemaal wel erg centraal zijn. De provincie vormt een belang- rij ke buffer tussen het rij k en de gemeenten. Ik ben blij dat de staten er zijn." Delta Anders is een partij die alleen aan statenverkiezingen deelneemt. Op gemeentelijk niveau worden geen activitei ten ondernomen. Gerdie Zwaan ziet dat niet op korte termijn veranderen. „We willen onze inzet concentreren. Op provinciaal niveau ligt een aantal belangrijke vraagstuk ken die we benaderen vanuit de gedachte van de economie van het genoeg. Zeeland is aan trekkelijk door de ruimte. Daar moeten we zorgvuldig mee om springen als we nadenken over ontwikkelingen binnen de re creatie en over werkgelegen heid." Zwaan zelf blijft aan de zijlijn. Ze is minder dagen gaan werken op het asielzoekerscen trum in Middelburg, waar ze voorlichting doet op de afde ling introductie. „Ik wil me meer met boetseren gaan be zighouden. Daar ligt mijn lief de." Muziek? „Ik heb een voorkeur voor luisterliedjes. Herman van Veen, Lisbeth List, Azna- voui'. En Gregoriaans." Litera tuur? „Vrouwenliteratuur uit andere landen. Wilde Zwanen van Jung Chang vond ik heel indrukwekkend." Koken? „Ik ben niet zo'n kookfan. Ik wei ger wel blik- of diepvriesgroen ten op tafel te brengen. Een Vlaamse stoofschotel, dat is wel wat als ik mensen te eten krijg." van onze verslaggever TERNEUZEN - CDA, PvdA en D66 willen wel dat de ver keersveiligheid in Zeeland verbeterd wordt, maar zijn niet bereid daarvoor te beta len. Dat zei het RPF/GPV-sta- tenlid J. J. van Ginkel vrijdag avond op een verkiezingsbij eenkomst van zijn partij in Terneuzen. Hij wees er op dat alle politieke partijen in provinciale staten de Provinciale Verkeersveilig- heidsnota hebben onderschre ven. Als die nota wordt uitge voerd kan een belangrijke ver betering van de verkeersveilig heid in deze provincie worden gerealiseerd. Iedereen was het daar mee eens, aldus Van Gin kel, tot op het moment van de begrotingsvergadering. Toen gaven de drie genoemde partij en niet thuis, concludeerde hij. Van Ginkel maakte verder dui delijk dat verdieping van de Westerschelde nu min of meer noodgedwongen moet worden geaccepteerd. Daarbij is, zo bleek uit zijn woorden, niet vol doende aandacht besteed aan natuurwaarden en de veilig heid op het water. Dat zal. als het aan zijn fractie ligt, bij een eventuele verdere, verdieping niet meer gebeuren. Een milieu effect-rapportage is dan zonder meer noodzakelijk, aldus Van Ginkel. Hij riep verder op een milieube leid te voeren dat niet zwab bert op financieel gebied, als het gaat om het waarmaken van beloftes. Met name vroeg hij aandacht voor de afvalstof- fenproblematiek. Als de over heid van burgers en bedrijven eist dat zij materialen gebrui ken die men kan hergebruiken, zal de overheid moeten zorgen dat het aangeboden afval ook goed gescheiden kan worden. Gerdie Zwaan. foto Ruben Oreel Zaterdag 25 februari: Terneuzen, 10.00-12.00 uur. De Braakman: thema-ochtend over het plan van aanpak Kanaalzone en de werkgelegenheid. Sprekers ge deputeerde ing A. M. Dek en kandi daat drs T Westerveld. Maandag 27 februari: Vlissingen, 20.00 uur. Hotel Arion: bijeenkomst WD met minister A Jorritsma van Verkeer en Water staat en staatssecretaris J. Gmelïch Meilink van Defensie. Daaraan voorafgaand brengen de bewinds lieden. in gezelschap van Zeeuwse (kandidaat)statenleden. werkbe zoeken aan onder meer de Konink lijke Schelde Groep en het Haven schap Vlissingen. Zierikzee, 19.30 uur: Centrum Huy- bertstraat: verkiezingsbijeenkomst Delta Anders. Sprekers zijn de (kan- didaatlstatenleden P. M. Woudstra, C. T A, van Waterschoot en M. J Wiersma Kortgene, 20.00 uur,Dorpshuis De Pompweie: bijeenkomst CDA-afde- hng Noord-Beveland. Sprekers. A. Dek. L. Nederhoed-Zijlstra, S. Buijs en P. Berrevoets-Ringelberg. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Lijsttrekker A. Dijkwel van D66, als gede puteerde verantwoordelijk voor ouderenzorg, heeft zijn collega's G. de Kok (PvdA) en A. Dek (CDA) alsmede de kan didaten S. Buys (CDA) en J. Huisman (WD) van onderuit de zak gegeven tijdens een ver kiezingsbijeenkomst in Vlis singen. „Hol geklets", zo noemde Dijkwel de verkie zingsretoriek van de anderen, die hem onlangs hebben ver weten al teveel haast te heb ben gemaakt met de sluiting van bejaardentehuizen. Dijkwel ruimde zijn verkie zingstoespraak helemaal in met een lesje recente provin ciale geschiedenis. De bezuini gingen, die Dijkwel als verse gedeputeerde noopten tot het maken van beleidskeuzen, kwamen tot stand in een kabi net van PvdA en CDA. Het paarse kabinet draaide vervol gens een deel van de bezuini gingen terug maar intussen had het college van gedepu teerde staten, bevolkt door PvdA, CDA, WD en D66 al ge kozen voor zorgvernieuwing. Volgens Dijkwel is het de kan didaten van andere partijen aan te raden af en toe het oor te luisteren te leggen bij de oude ren zelf, die de zorgvernieuwing alleen maar toejuichen. Dat zou, volgens de D66-lijst- trekker, ook getuigen van enig respect voor de democratie. Hij haalde in dit verband fel uit naar het CDA, dat zo begaan is met de SVRZ. De SVRZ wil zich maar niet neerleggen bij de democratiseringsvoorwaar- den, die door de provincie zijn vastgelegd met instemming van het CDA. De christende mocraten willen in het geval van de (christelijke) SVRZ wel een uitzondering maken. Dijkwel verweet De Kok, Huis man en Buys „ongehinderd door enige kennis, het ouderen beleid aan de orde te hebben gesteld zonder de daarvoor ver antwoordelijke bestuurder uit te nodigen." Hij noemde dit 'politiek onder de gordel'. Dat de kandidaten weinig kennis dragen van de materie, ver wonderde de gedeputeerde niets. Bij hem, noch bij zijn ambtenaren hebben Huisman of Buys ooit aangeklopt voor informatie. Burgemeester Barbé speldt mevrouw De Bruijn de versierselen op van de onderscheiding die haar man postuum werd toegekend. In het midden Remco Dane, die eveneens werd onderscheiden voor zijn reddingspoging. foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - De Terneuzense burgemeester R. C. E. Barbé had een poosje geaarzeld of hij de dramatische gebeurtenis van 6 april 1994 nog een keer in het openbaar moest oprakelen. Twee inwoners van Sluiskil (19 en 30 jaar oud) kwamen die dag om het leven door verdrinking in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Uiteindelijk besloot Barbé toch bij hel Carnegie Heldenfonds onderscheidingen aan te vragen voor twee mensen die met gevaar voor eigen leven hadden geprobeerd een plaats genoot uit het koude water te redden. Eén van hen, de 30-jarige Pa trick de Bruijn, overleed zelf door zijn poging om buurjongen Mark Bracke te helpen. Zijn vrouw nam de zilveren medaille en de bijbehorende oorkonde postuum in ontvangst. Ook de vorige week 17 jaar ge worden Remco Dane, een vriend die eveneens aan Kanaalzicht aan de rand van de kanaalarm woont, kreeg versierselen opge speld en overhandigd. Burge meester Barbé verklaarde dat nog veel meer mensen, al of niet in het water, hebben getracht hulp te bieden. Het feit dat zij niet door het Heldenfonds zijn bedacht, wat in een enkel geval als 'onrechtvaardig' werd erva ren. betekent niet dat zij het minder hebben gedaan, zei de burgemeester. Hartverwarmend Barbé was vorig jaar zelf direct naar Sluiskil getogen toen het nieuws over de dramatische ge beurtenis hem bereikte. Hij was vooral getroffen door de 'hart verwarmende saamhorigheid' die in het kanaaldorp, en dan vooral de wijk Stroodorpe, ten toon werd gespreid. Die eensge zindheid mocht nog wel eens na drukkelijk in beeld worden ge bracht. Via de slechts zelden uitgereikte hoogste onderscheidingen van het Carnegie Heldenfonds kon dat volgens de burgemeester uitstekend. Barbé: „Daarmee wordt nog eens onderstreept dat er een heldendaad is verricht door mensen die vonden dat dat hun plicht was. Bovendien straalt de glans van de onder scheidingen van Remco Dane en Patrick de Bruijn ook uitdruk kelijk af op alle anderen in de buurt en de duikersploeg." van een medewerker DEN HAAG - In tegenstelling tot Nederlanders hebben ont slagen grensarbeiders uit Bel gië geen recht op financiële compensatie voor het nadeel dal voortkomt uit het staken van hun pensioenopbouw in Ne derland. Dit heeft de Hoge Raad in Den Haag beslist. Ontslagen Nederlanders die in de Werkloosheidswet terecht komen, kunnen hun pensioe nopbouw tijdens hun werkloos heid voortzetten met een bijdra ge van het Fonds Voorheffing Pensioenverzekering in Amstel veen. Dit Fonds weigerde een Belg een bijdrage te verstrekken waarna deze ontslagen grensar beider naar de rechter stapte. Volgens het Fonds is de bijdrage alleen bestemd voor werkne mers met een Nederlandse werk loosheidsuitkering, terwijl de Vlaming onder de Belgische werkloosheidswetgeving valt. De Belg deed bij de kantonrech ter en de rechtbank in Amster dam een beroep op het Europese gemeenschapsrecht. Hij voelt zich gediscrimineerd door het Fonds omdat onderscheid wordt gemaakt naar nationali teit. Voorts hebben grensarbei ders, ingevolge het Europese recht, dezelfde fiscale en sociale voordelen als de werknemers in hun buurland. Tenslotte belem mert het niet uitkeren van een bijdrage het vrije verkeer van werknemers zoals dat in het Eu ropees verdrag is vastgelegd, al dus de Belg. De Hoge Raad verwerpt zijn be zwaren. Het Fonds Voorheffing Pensioenverzekering eist te recht dat aanvragers een Neder landse werkloosheidsuitkering hebben. De Hoge Raad wijst er op dat soms verschillen tussen nationale wetgevingen op het gebied van de sociale zekerheid moeten worden aanvaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 49