Richard Krajicek bij laatste vier Heerenveen in verlenging voorbij NAC Handen af van de scheidsrechters Betaald voetbal weer gezond Cantona geschorst tot 30 september IOC vaardigt nieuwe richtlijnen uit bij bloedende wonden Bergkamp niet meer welkom bij Cruyff Haarhuis verrast Sampras in tweede ronde tennistoernooi Philadelphia Zülle blijft leider Ronde van Valencia Koeman wil contract verlengen :DEN HAAG (ANP/RTR) - Ri chard Krajicek heeft de halve fi nale bereikt van het tennistoer nooi in Stuttgart. De Hagenaar Versloeg gisteren de Zweed Magnus Larsson in drie boeien de sets: 6-3 6-7 7-6. In de halve eindstrijd ontmoet hij zaterdag ALCOSSEBRE (ANP) - De Ita liaan Nicola Minali heeft giste ren de derde etappe in de Ronde van Valencia op zijn naam ge bracht. Hij was de snelste in de chaoti sche eindsprint van de kopgroep van 21 man. De Zwitser Zülle be hield de leiderstrui. Ronde van Valencia. Derde etappe, Almussafes - Alcossebre: 1. Minali lila; 198 km in 4.55.44, 2. Baldato (Ita), 3. Jalabert (Fra), 4. Olano (Spa), 5. Lombardi (Ita), 6. Konisjev (Rus). 7. Oetsjakov (Rus), 25. Den Bakker 0.19, 28. Voskamp, 40. Dekker, 56. Bouwmans, 85. De Vries 1.27.106. Ta len 4.56, 119. Blijlevens 5.54, 120. Boogerd Algemeen klassement: 1. Zülle (Zwi), 2. Jalabert 0.10, 3. Sörensen (Den) 0.15,4. Olano 0.31, 5. Bugno (Ita) 0.35, 6. Mauri (Spa) 0.39, 20. Voskamp 1.26, 28. Den Bakker 1.57, 45. Dekker 2.4.7, 61. De Vries 3.56, 84. Bouwman 12.09, 101. Talen 20.54,146. Blijlevens 45.48. qualifier Martin Damm. De Tsjech schakelde Jan Sieme- rink uit met 6-4 6-4. In Philadelphia verraste Paul Haarhuis in de tweede ronde Pe te Sampras: 6-4 6-4. De nummer één van de wereld voelde zich niet 100 procent. Hij klaagde over een opkomend griepje. Het deed weinig af aan de prestatie van Haarhuis, die vorig jaar te gen de Amerikaan Chang fina list was. Haarhuis, 47e van de wereld, ser veerde sterk en sloeg weinig af zwaaiers. „Ik speelde goed", zei hij na zijn opmerkelijke zege, „maar in topvorm was ik niet. Ik heb betere wedstrijden ge speeld." Sampras had een slech te dag. „Ik bezat weinig zelfver trouwen", keek de Amerikaan terug. „Ik zal meer moeten gaan trainen." In de kwartfinales speelt Haarhuis tegen de Nieuw- zeelander Brett Steven. In Stuttgart slaagde Jan Sieme- rink er niet in de halve finale te halen. Als lucky loser stapte hij de hal binnen als vervanger van de zieke Edberg, de winnaar van vorig jaar. Hij versloeg de Oos tenrijker Skoff en de Duitser Karbacher en dichtte zich kan sen toe tegen Damm. De Tsjech, eveneens via de kwa lificaties binnengekomen, speel de vrijdag solide, niet groots. Het was voldoende Siemerink te verslaan. De Rijnsburger miste scherpte. Van zijn backhand vertrok te sporadisch een win nende slag. Met één opslagdoor- braak in beide sets trok Damm de winst naai1 zich toe. In de halve finale stuit de Tsjech zaterdagmiddag op een tegen stander van zwaarder kaliber, Richard Krajicek. Krajicek en Larsson vochten een boeiend duel uit. Krachtsverschil be stond er nauwelijks. Krajicek sloeg 29 aces en brak één keer de opslag van de Zweed, in de eer ste set (6-3). Zijn eigen opslag verloor hij nooit, hij stond zelfs geen breekpunten toe. De beslis sing in de tweede en derde set viel in de tiebreak. In de tweede set verwierf de Ha genaar twee wedstrijdpunten, op 6-5 en 8-7. Larsson veegde ze uit en veroverde de setwinst met 11-9. In de tiebreak van de derde set benutte Krajicek het vierde wedstrijdpunt: 7-5. Stuttgart. Mannen, 4 miljoen gul den. Kwartfinale: Krajicek (Ned) - Larsson (Zwe) 6-3 6-7 7-6, Damm (Tsj)- Siemerink (Ned) 6-4 6-4, Becker (Dui /l) - Kafelnikov (Rus/7) 7-6 7-6. Stich (Dui/5) - Volkov (Rus) 6-2 7-5. Halve finales: Krajicek - Damm, Becker - Stich. Philadelphia. Mannen, 1,2 miljoen gulden. Tweede ronde: Haarhuis (Ned) - Sampras (VSt/1) 6-4 6-4, Chang (VSt/3) - Grabb (VSt) 7-6 7-5, Stark (VSt) - Rafter (Aus/5) 6-3 4-6 6-2, Reneberg (VSt) - Jensen (VSt) 7-5 7-5 Linz. Vrouwen, 275.000 gulden. Kwartfinale: Babel (Dm) - Cecchini Ita) 6-1 6-1. Novotna (Tsj) - Schwarz- Ritter (Oos) 6-11-6 6-2, Rittner (Dui) - Dahlman (Fin) 6-1 6-3, Reinstadler (Oos) - Appelmans (Bel) 7-6 3-6 6-4, ZEIST (ANP) - De gezamenlijke clubs uit de eerste divisie hebben vorig voetbalseizoen voor het eerst een positief resultaat behaald. Tegenover de twee miljoen in de eerste divisie staat een positief exploitatieresultaat in de hoogste klasse van 4,5 miljoen gulden. „Een prachtige ontwikkeling en het gevolg van de steeds verdergaande professionalisering bij de clubs", aldus Gerard Bouwer, KNVB-be- stuurslid met de portefeuilles licentiezaken en economische zaken. „Er is in het betaalde voetbal vijftien jaar lang miljoenen verlies geleden. Een heleboel nor male bedrijven waren in dat geval stuk gegaan, het voetbal niet. Maar het is goed voor ons imago dat het resultaat nu ook in de eerste di visie goed is. De clubs hebben geen bodemloze putten meer", sprak Bouwer verheugd. In het seizoen '88/'89 waren er nog 21 clubs met een exploitatietekort. De seizoencijfers van de vorige voetbaljaargang gaven een gezonder beeld. Nog negen clubs sloten onder de nul grens. De totale begroting verdubbelde in de vijf gepasseerde seizoenen, van 96 miljoen naar 193 miljoen gulden. Overigens, van de negen clubs met een exploitatietekort zijn er vier waarvan dat kleiner is dan 100.000 gulden. Bouwer viel gisteren niet te betrappen op het noemen van namen. De KNVB wilde alleen de grote lijnen aangeven. En daarin vallen de stij ging van de inkomsten uit businessclubs en tv- rechten op. Maar ook de enorme stijging in de uitgaven aan spelerssalarissen. „Maar die werken weer door naai1 de goede vermogenspo sitie van de clubs. Die ziet er goed-uit omdat de spelers, doordat ze meer verdienen, ook meer opbrengen als ze worden verkocht." De clubs worden professioneler geleid, maar ook beter gecontroleerd. Dankzij het licentie systeem en de budgetbewaking. Richard Krajicek viert zijn zege op de Zweed Magnus Larsson. Aanhangers van NAC zijn slechte verliezers HEERENVEEN (ANP) - Een mi nuutje en een handvol seconden slechts hoefde de verlenging te duren voor de beslissing in de bekerwedstrijd Heerenveen- NAC viel. Regtop schoot hard in en dat betekende 3-2. Daarmee won de fortuinlijkste ploeg. Heerenveen-NAC, het eerste rduel in de kwartfinale, was een echte bekerwedstrijd. Aanval - end, snel, hard, vol fouten en lus amusant. Daar bovenop vie- en de doelpunten, net als eerder n de competitie (4-3), rijkelijk. de vierde minuut al kwam NAC op voorsprong door een vrije trap van Remie. Hij mocht aanleggen na een onbeholpen handsbal van doelman l'Ami. Het duurde bijna een half uur voor Heerenveen gelijk maakte. Kansen deden zich veel eerder voor, maai1 Tomasson schoot, geheel vrij, tegen Karelse op. De laatste aankoop revancheerde zich in de dertigste minuut met een schuiver in de hoek: 1-1. De gelijkmaker van de Deen ver pestte onmiddellijk de goede sfeer in het Abe Lenstra-stadion. De aanhangers van NAC rukten -ONDEN (RTR) - De tuchtcom- nissie van de Engelse voetbal bond heeft Eric Cantona giste- en geschorst tot 30 september /an dit jaar wegens zijn inmid dels beruchte kung-fu-actie te len een supporter van Crystal 'alace. Hij kreeg bovendien een h loete van 10.000 pond (ongeveer 16.500 gulden). )e Franse international van ?an noemt zich naar Klinsmann iONDEN (SID) - De verafgo- iing van de Engelse voetbal supporter Andrew Scott voor e le Duitse voetballer Jürgen (linsmann is groot. Zo groot i elfs, dat hij zijn naam heeft la- en veranderen. In Jürgen De spits speelt inds dit seizoen bij Tottenham lotspur in Londen. Dit is de grootste eer die ik Jür- ®n kan bewijzen", zei de werk- oze elektricien, wiens advocaat lij het opmaken van de akte chijnt te hebben gebulderd van iet lachen. „Voor mij is Klins- nann een god. Hij is het beste fat het voetbal ooit kon overko- nen." )e speler zelf, die over een groot elativeringsvermogen be- chikt, staat sceptisch tegen- ver het initiatief. „Ik weet ei- enlijk niet of ik het als een eer uoet beschouwen. Toen ik nog a Italië speelde, noemden veel r uders hun kind Jürgen. Maai1 ik an me niemand herinneren die ijn naam liet veranderen in Jür- en Klinsmann. Die man moet fel mijn grootste fan zijn." Jnlangs gaf een Engelse vader ijn pasgeboren zoon Klins- nann als tweede voornaam mee. Manchester United werd bij dat duel op 25 j anuari uit het veld ge stuurd en reageerde zich aan de zijlijn af op een sarrende Lon- dense fan. Zijn club zette de ge talenteerde en heetgebakerde middenvelder al tot het einde van het seizoen buitenspel en hield twee weken salaris (55.000 gulden) in. Graham Kelly, directeur van de FA, feliciteerde de tuchtcom- missie met de uitspraak. „Dit is een zware straf voor een zware overtreding. Een schorsing van zeven maanden is niet bepaald licht. De tuchtcommissie heeft de ernst van het delict naai1 waarde geschat." Maurice Watkins, de jurist van Manchester United, vond de straf te zwaar. „Een tegenval ler", zei hij. „We hadden niet ver wacht dat hij ook nog een aantal wedstrijden in het volgende sei zoen zal missen." Watkins ver telde dat Cantona zijn excuses had aangeboden voor de tucht commissie. „Eric heeft zijn diepe spijt betuigd." Uitgerekend Cantona heeft een televisiecommercial voor Nike sportkleding opgenomen waar in hij geweld op het voetbalveld veroordeelt en zich afvraagt of beledigingen acceptabel zijn. In een duet met Basile Boli van Glasgow Rangers vraagt Can tona: „Zal ik mij laten beledigen omdat ik op het veld loop?". Het duo voegt er aan toe: „Er zijn mensen die zeggen dat het nor maal is te worden beledigd, dat het onderdeel van het spel is". "„Come on, ik weet. heel goed dat geweld niet toelaatbaar is in de sport, maar moeten we dan wel de haat accepteren? Dat is de vraag." Cantona staat al twee jaar onder contract bij Nike. De commercial is gisteren de Fran se televisie vertoond. kuipstoeltjes los en smeten ze naar de suppoosten. De politie moest de ME laten aanrukken om de gemoederen te kalmeren. Met de wapenstok in hun nabij heid nam het Bredase suppor tersleed nog voor rust toe. Tam mer tikte 2-1 in na een vrije trap van Echteld. De NAC'ers protes teerden nog voor een vermeende overtreding op Brood, scheids rechter Reygwart wees toch naar het midden. Brood en Lam- mers protesteerden zo onbe hoorlijk dat zij geel kregen. Reygwart kende een moeilijke avond, had het wel eens mis met zijn beslissingen. Hij bespaarde Brood de tweede gele (en dus de rode) kaart toen de Bredanaar Regtop vloerde. Het missen van kansen ging na de rust onverdro ten voort, maar eerst zorgde Ar nold nog voor 2-2. De Australiër tikte een voorzet van Gaasbeek in. In de 53e minuut kon Lam- mers 2-3 maken voor een leeg doel. De eens zo trefzekere spits lijkt dit jaar geen goals te willen maken en schoot hoog over. Aan de andere kant maaide Tomas son over de bal heen in niet te missen scoringspositie. De slopende wedstrijd zakte te gen het einde in. De ploegen sleepten zich naar de verlenging waarin het eerste doelpunt het directe einde zou betekenen. Beide ploegen gokten op die ene vloeiende aanval in de verlen ging. Die kwam onmiddellijk in thuisvoordeel. Regtop speelde een een-twee met de pas ingeval len Polley en trof via een Breda's been doel: 3-2. Heerenveen - NAC 3-2 na verlenging (2-1.2-2). 4. Remie 0-1,30. Tomasson 1- 1, 44. Tammer 2-1, 47. Arnold 2-2. 92. Regtop 3-2. Scheidsrechter. Reyg wart. Toeschouwers: 12.600. Gele kaart: l'Ami, Hellinga, Doesburg (Heerenveen), Brood, Lammers. Van Wonderen (NAC). Jon Dahl Tomassen van Heerenveen op weg naar de gelijkmaker. Links NAC-speler Kees van Wonde ren. foto ANP Aangescherpte instructie van de werkgroep rond arbitrage ZEIST (GPD) - Het duwen, trekken, rukken of sjorren aan de scheidsrechter of de grensrechters - door wie dan ook - is onder geen enkele omstandigheid acceptabel. Zo luidt de aange scherpte instructie van de werkgroep die zich met het beleid rond de arbitrage in het betaald voetbal bezig houdt. De scheidsrechters betaald voetbal hebben de opdracht gekregen vanaf dit weekeinde consequent tegen uitingen van agressie op te treden. Spelers die op een agressieve wijze reageren op beslissingen van de scheids- of grensrechters moeten een gele kaart ontvangen. Handtastelijk optreden tegen fluitisten en lijnrechters moet wor den bestraft met een rode kaart. De werkgroep wijst er op dat het alleen aanvoerders is toege staan op een correcte wijze uitleg aan de scheidsrechter te vra gen over beslissingen of adviezen van vlaggenisten. De ver scherpte richtlijnen zijn uitgevaardigd naar aanleiding van de incidenten die de laatste maanden plaats hebben gevonden. Van 'nieuwe regels' is overigens geen sprake. Dit soort zaken is al sinds jaar en dag vastgelegd in de Handleiding voor Scheidsrech ters. Vaak werden deze regels echter niet consequent en streng toegepast. LAUSANNE (DPA) - De medi sche commissie van het IOC heeft, naar aanleiding van het bericht dat schoonspringer Greg Louganis aids heeft, ra zendsnel nieuwe richtlijnen uit gevaardigd. Deze gaan over de handelswijze bij bloedende wonden tijdens sportbeoefe ning. De commissie, voorgezeten door de Belgische prins Alexandre de Merode, wijst er overigens op dat de kans op besmetting met hepatitis B of hiv in de sport be trekkelijk klein is. Het IOC vindt dat gewonde sporters voortaan onmiddellijk uit de strijd moeten worden ge nomen. Bij waterpolo gebeurt dat trouwens al. Pas als de wond geheel dicht is en goed verbon den. mag het slachtoffer weer meedoen. Met bloed besmeurde kledij moet worden gewisseld, ook als de drager niet zelf ge wond is. De sportman of -vrouw die de hand licht met deze regel of de ploeg die niet op de nale ving toeziet, kan voor dit ver grijp worden gestraft. Met betrekking tot hiv zou men zich van tijd tot tijd moeten Ia- ten testen. In het persbericht van het IOC staat: „Als er spra ke is van een positieve hiv-test, dan moet het mogelijk zijn na zorgvuldige afweging van de risi co's voor ploeggenoten en tegen standers een wedstrijdverbod uit te vaardigen." DEN HAAG (ANP) - Barcelona- trainer Johan Cruyff heeft vol gens de Italiaanse kranten inte resse in Juventus-speler Rober to Baggio. Naast Ryan Giggs (Manchester United) en An dreas Herzog (Werder Bremen) staan ook Jari Litmanen (Ajax) en Aron Winter (Lazio Roma) op zijn verlanglijstje. Dermis Bergkamp heeft voor Cruyff afgedaan. „Hem wil ik niet meer hebben. Hij heeft mijn vertrouwen beschaamd. Toen Dennis nog bij Ajax speelde, heb ik hem voor Barcelona bena derd. Hij twijfelde, maar koos uiteindelijk niet voor Spanje. Bovendien zijn er nog wat an dere zaken, waarover ik boos ben. Litmanen is een ander ver haal. maar ik weet dat hij 25 mil joen kost" aldus Cruyff. De Italiaan Baggio is Cruyffs eerste keus: „Hij is de speler die mijn ideeën het best kan verta len op het veld. Ik wilde hem al veel eerder hebben, maar tot nu toe was hij te duur." BARCELONA (AFP/SID) - Ro nald Koeman is van plan zijn contract bij FC Barcelona met een jaar te verlengen. De 32-ja- rige verdediger heeft zijn voor nemen aan de club en trainer Cruijff medegedeeld. Koeman stond lange tijd in du- bio. Hij overwoog terug te keren naar Nederland. PSV en FC Gro ningen hadden belangstelling- voor de oud-international. Met Barcelona heeft de Groninger af gesproken dat hij na de wedstrij den tegen Paris SG, in de kwart finales van de Champions Lea gue, zijn definitieve besluit ken baar maakt. Vink maakte rentree bij PSV EINDHOVEN (ANP) - Marciano Vink heeft gisteren in de oefen wedstrijd van zijn club PSV te gen Fortuna S. zijn rentree ge maakt na een langdurige bles sureperiode. Hij speelde het duel op het oe- fenveld De Herdgang, dat PSV met 3-2 won, de volle negentig minuten mee. Vriendschappelijke wedstrijden. Eindhoven: PSV - Fortuna S. 3-2 (1- 1). 28. Pahlplatz 1-0, 32. Vroomans 1- 1,72. Ronaldo 2-1 (strafschop), 73 Us- ta 2-2 (strafschop), 84. Ronaldo 3-2 (strafschop). Toeschouwers: 750. Roosendaal: RBC - Dordrecht 0-0. Toeschouwers: 750. Gele kaart Wil sterman (Dordrecht). Baggio's transfersom bedraagt momenteel „slechts" 15 miljoen gulden omdat zijn contract aan het eind van het seizoen afloopt. De Italiaan verdient bij Juven- tus 3 miljoen gulden per jaar. Straf Van Galen gehandhaafd ZEIST ANP) - De beroepscom missie van de KNVB heeft de schorsing van Barry van Galen bevestigd. De middenvelder van Roda JC ging onlangs in be roep tegen de uitsluiting voor drie wedstrijden, die hij kreeg nadat hij was aangeklaagd we gens wangedrag in de wedstrijd tegen PSV. Bij de behandeling van het be roep zei Van Galen dat hij was opgekomen voor ploeggenoot Huiberts. Die had juist de rode kaart gekregen voor een grove overtreding op Pahlplatz, waar na een opstootje ontstond. Van Galen, duwde Linskens daarbij tegen het hoofd. De handhaving van de straf be tekent dat hij de komende vier wedstrijden is geschorst. Hij mist onder meer de topper tegen FC Twente, zaterdag in En schede. Dood Senna door gebroken stuurkolom BOLOGNA (AFP/RTR) - De dood van Ayrton Senna is ver oorzaakt door een gebroken stuurkolom in zijn Williams. Dat staat in het rapport van 500 pagina's over de dood van de Formule I-coureurs Senna en - Ratzenberger dat is aangebo den aan het parket in Bologna. Het openbaar ministerie moet nu besluiten of ze aanklachten indient tegen een of meerdere personen die mogelijk mede schuldig zijn aan de de fatale on gelukken. De Braziliaan Senna, drievoudig wereldkampioen, verongelukte toen hij op 1 mei 1994 in de Tamburello-bocht van het Imola-circuit. in San Ma rino met 210 kilometer per uur tegen een muur knalde. Ratzenberger kwam een dag eerder om het leven tijdens de trainingen. De wagen van de on ervaren Oostenrijker liep scha de op aan de voorkant, waardoor hij nauwelijks meer te besturen was. In totaal zeventien mensen staan onder verdenking, onder wie Frank Williams van het ge lijknamige Williams-team, ont werper Patrick Head en officials van het bedrijf Sagis, de uitba ters van het circuit. Volleybal Eredivisie. Mannen: Capelle - ZVH 3- Voetbal Frankrijk. Competitie: Montpell. - Bastia 0-0. Martigues - Cannes 0-0. Rennes - Monaco 1-3. Bordeaux - So- chaux 2-1. Nice - Metz 1-0. Le Havre - Lens 2-3. Lille - Auxerre 0-0. Caen - Strasbourg 4-0. Duitsland. Competitie: Uerdingen - HSV 4-1. Dresden - Bochum 0-2. België. Competitie: Beveren - Ander- lecht0-0. Eerste divisie: Emmen - Helmond Sport 3-1 (2-0). 34. Drent 1-0,37. Brou wer 2-0, 66. Woortman 3-0, 82. De Kruyff 3-1. Scheidsrechter: Oskam. Toeschouwers: 1881. Rode kaart: 11. Schol (Helmond Sport) wegens na trappen van Drent. Gele kaart: Une- ken (Emmen), Van Leeuwen, De Graef (Helmond Sport). Bijzonder heid: Koops (Emmen) mist in 81e mi nuut strafschop. FC Zwolle - Telstar 0-0. Scheidsrech ter: Elburg. Toeschouwers: 2250. Ge le kaart: Plug, Schelle vis (FC Zwol le), Verhagen (Telstar). Sportprijsvragen Lucky 10, vrijdag: 2-13-17-24-27-33-35- 37-40-42-50-52-55-58-61-62-71-73-74- Philippaerts (Bel) Trudo Jokinal 0 strafpunten-24.54 seconden, 2. Si mon (Oos) Apricot 0-25,54, 3. Sloot haak (Dui) Nikita 0-26,82. Springconcours, tabel A: 1. Thomas Fuchs (Zwi) Pianette 0-44,13, 2. Ariol- di (Ita) Balzam Bieffe 0-46,96, 3. Si- mon/Cash 0-48,10. Skiën Calgary. Wereldbeker snowboard, reuzenslalom. Mannen: 1. Jacoby (VSt) 2.17,06,2. Vi- groux (Fra) 2.28,38, 3. Remmelink (Nedl 2.28,57. Eindstand WB: 1, Jacoby 4811 pun ten, 2. Pechhacker (Oos) 4590, 3 Remmelink 4210. Vrouwen: 1. Ruby (Fra) a41,24, 2. Krings (Oos) 2.41,86, 3. Posch (Ita) 2.42,02, 8. Boerma (Ned) 2.47,79. Eindstand WB: 1. Ruby 6480 punten, 2. Kuwalik (Dui) 3990, 3 Krings 3710, 6. Boerma 3370. Schaken Wijk aan Zee. Sonnevanek-toernooi. Vierde ronde: Ftacnik (SIv) - Rie- mersma (Ned) 1-0, Nijboer (Ned) - Van den Doel (Ned) 1-0, Glek(Rus) - Wells (Eng) 0-1, Bosch (Ned) -Delamarre (Ned) 1/2-1/2, Armas (Fra) - Van Mil (Ned) 1/2-1/2 Stand: 1. Nijboer 4 punten, 2. Ftac nik, Wells 3, 4. Delamarre 2 1/2, 5. Bosch, Giek 2. 7. Van Mil 1 1/2, 8. Ar mas, Van den Doel 1, 10. Riemersma 0 Biljarten Paardesport Bologna. CSI. Openingswedstrijd, na barrage: 1. Athene. Driebanden, Grand Prix CEB/UMB. Eerste ronde: Van Bracht (Ned) - Sabbas (Gri) 3-0 (15-5 15-10 15-10, moyenne 1,135/0,833), Tijssens (Ned) - Galonis (Gri) 3-0 (15-1115-4 15-6,1,153 /0,617).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 43