Strijd in Duitse metaal begonnen Bende van Venlo bekent 18 gruwelijke moorden PZC PZC Op weg naar de sneeuw Vrijspraak ex-top gemeente Brunssum Borst wil onderzoek onjuiste declaraties door ziekenfondsen binnen- en buitenland 3 Werkgevers wachten voorlopig met antwoord op stakingen Meer kortgestraften in één cel, bepleit Patijn BE ff-PHONE Beginsel-besluit WOV Rusland schrapt test op aids voor buitenlanders ZATERDAG 25 FEBRUARI 1995 BRUNSSUM/MAASTRICIIT (GPD) - De rechtbank in Maas tricht heeft gisteren de vier oud-wethouders en de voor malige gemeentesecretaris van Brunssum vrijgesproken van valsheid in geschrifte. Volgens de rechtbank is het wettig en overtuigend bewijs daarvoor niet geleverd. Enkele van de nu vrij gespro- ken personen hebben al scha declaims van zeker enige tien duizenden guldens aangekon digd. Het openbaar ministerie moet nog beslissen of hoger be roep tegen de uitspraak van de rechtbank wordt aangetekend. Officier van justititie mr. Hans van Atteveld eiste anderhalve week geleden zes maanden voorwaardelijke celstraf en een geldboete van 5.000 gulden te gen de vier oud-wethouders. De gemeentesecretaris, die een leidende rol werd toebedacht, zou met negen maanden voor waardelijk en een geldboete van tien mille moeten worden bestraft. Het vijftal werd ervan verdacht in 1993 een drietal collegebe- sluiten te hebben vervalst om de van corruptie verdachte burgemeester Henk Riem, die op 10 maart moet voorkomen, te helpen. Die besluiten zouden volgens het openbaar ministe rie van een datum in 1992 zijn voorzien terwijl ze pas in 1993 echt door het Brunssumse col lege werden genomen. De rechtbank acht dat echter niet bewezen en evenmin dat er op zettelijk een valsé datum bij de collegebesluiten is gezet. De betrokken politici en de ge meentesecretaris hebben steeds verklaard dat de beslui ten weliswaar pas in 1993 wa ren ondertekend, maar wel de gelijk al in 1992 waren geno men. MUNCHEN (ANP) - De Duitse metaalwerkgevers hebben het begin van de staking vrijdag ge laten aangezien. Behalve het hervatten van de onderhande lingen door een duidelijke loonsverhoging op tafel te leg gen, hebben zij feitelijk slechts één wapen: Aussperrung (uit sluiting). Dat houdt in dat fa brieken dicht gaan en de werk nemers zonder loon naar huis worden gestuurd. Maar de werkgevers zullen zeer terug houdend zijn met dit harde mid del en hebben een beslissing over de verder te volgen strate gie uitgesteld tot volgende week. Bij uitsluiting moeten de vak bondsleden een beroep doen op de stakingskas van de bond. Daarmee wordt een enorm be slag gelegd op het vermogen. De werkgevers hopen de door geld nood in het nauw gedreven werknemers zo eerder op de knieën te krijgen. Het grote probleem hierbij is dat de werkgevers door zelf hun be drijven te sluiten in eigen vlees snijden. Juist nu de economie in Duitsland weer aantrekt en de orderboeken goed vol zitten, zijn de bedrijven erg gevoelig voor het stilleggen van hun produk- tie, hetzij door een staking hetzij door een Aussperrung. Toch kan Aussperrung heel goed werken, zo verwachten werkgevers. De vakbond kan door een staking bij slechts en kele toeleveringsbedrijven een hele bedijfstak treffen. De bond hoeft, op die manier slechts de stakende werkers van de toele veranciers uit te betalen. De werkgevers kunnen een dergelij ke situatie drastisch veranderen door zelf alle bedrijven te slui ten. Juist nu tegenwoordig be drijven geen voorraden meer aanhouden en alle benodigde RIJSWIJK (ANP) - Minister Borst van volksgezondheid wil dat de Ziekenfondsraad binnen een maand uitzoekt in welke mate ziekenfondsen oneigenlij ke declaraties voor medische hulpmiddelen indienen. Daar- gaat het om declaraties van de volledige prijs van onder meer inc-ontinentiemateriaal en injectiespuiten, terwijl de zorgverzekeraars kortingen bij de leveranciers hebben afge dwongen. De fondsen onttrek ken op die manier een nog onbe kende hoeveelheid geld uit de publieke AWBZ-kas. Minister Borst schrijft dit vrij- in een brief aan de Tweede Kamer, waarin ze het spoedon- derzoek door de Ziekenfonds raad aankondigt. Nederland is een grote en belangrijke markt voor leveranciers van medische Chuck Berry, Little Richard en Fats Domino treden samen op LONDEN (AP) - Chuck Berry, Little Richard en Fats Domino, drie beroemde rockers uit de ja ren vijftig, zullen samen drie concerten geven in Groot-Brit- lannië. De kaartverkoop voor de optre dens in Londen, Sheffield en Bir mingham begon vrijdag. Het drietal treedt eerst afzonderlijk 'P en sluit de concerten daarna (ezamenlijk af. „We hebben al tijd gezegd dat we samen iets zouden doen en nu doen we het", zei Little Richard tegen het pers- rureau PA. terry schreef klassiekers als Roll Over, Beethoven. Little Ri- rhard (Richard Penniman) had rider meer de hit Long Tall Sal- y en Fats Domino werd be- oemd met Ain't That a Shame m Blueberry Hill. Dakkapellen den haag (anp) - Voor het bouwen van onder meer schut tingen en dakkapellen in be schermde stads- en dorpsgezich ten is voortaan weer toestem ming nodig van het college van burgemeester en wethouders. Set kabinet ging vrijdag ak koord met deze aanpassing van ie Woningwet op voorstel van taatssecretaris Tommei (Volks- i' misvesting). Tommei voldoet 5 liermee aan de wens van de iVeede Kamer. Domburg - Vlissingen SPECTACULAIRE OPRUIMING FINALE KORTING TOT EE2 Paul Shark, Joop, Portobello etc. Ooststraat 2, Domburg St.-Jacobspassage 15, Vlissingen onderdelen precies op tijd laten aankomen, kunnen toeleve ringsbedrijven een cruciale rol spelen. Deze week liet IG Metall dan ook bewust de toeleverings bedrijven nog buiten schot om het conflict niet meteen op scherp te zetten. Eerder deze week verklaarde plaatsvervangend voorzitter Walter Riester van IG Metall „door een gebrek aan geld" de strijd niet te hoeven opgeven. IG Metall zou naar schatting over ten minste 900 miljoen mark (1 miljard gulden) beschikken. Vrijdag het de regionale leider van IG Metall in Beieren, Wer ner Neugebauer, weten een sta king wekenlang te kunnen vol houden. De werkgevers zijn verdeeld. Het bedrijf Grob-Werke in Min- delheim heeft om de vrede te be waren zijn 1600 werknemers met vakantie gestuurd. Eerder deze week zei Heinrich von Pierer, president van het elektro- en elektronicaconcern Siemens, dat vrijdag in twee vestigingen door stakingen werd getroffen, een escalatie te verwachten. AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Patijn van Amsterdam vindt dat er een speciaal huis van bewaring moet komen waar kortge straften (tot drie maanden) met meerdere mensen in één cel worden opgesloten. Een dergelijke gevangenis kan tamelijk sober blijven omdat er min der personeel nodig is en er geen speciale voorzieningen nodig zijn op het gebied van opleidingen of werkplaatsen. Volgens Patijn staat het ministerie van justitie niet afwijzend tegenover het idee meerdere mensen in één cel op te sluiten. De burgemeester zei dit vrijdag in Amsterdam tijdens een sympo sium van het Wijkoverleg d'Oude Binnenstad over de problemen in het stadshart. Eén van de grootste problemen is het cellentekort. Dat leidt ertoe dat criminelen vaak vlak na het plegen van een mis drijf alweer op straat staan. Een groot deel van de criminaliteit vloeit voort uit drugshandel en drugsgebruik. Volgens commissaris D. Zee van het politiebureau Warmoesstraat zijn illegalen verantwoorde lijk voor een zeer fors deel van de misdaad in de binnenstad. Rond 6.000 werknemers van MAN in Augsburg gingen vrijdag in staking. In totaal hebben 11.000 mensen in Beieren het werk neergelegd. foto Rene Paetow/DPA hulpmiddelen. De prijs is de hoogste in Europa en Nederland loopt voorop in het gebruik van dergelijke middelen. Hoeveel geld aan de AWBZ-kas wordt onttrokken is niet be kend, omdat de Ziekenfonds raad tot nu toe slechts de boe ken van de ziekenfondsen kon controleren. De meeste zieken fondsen zijn gefuseerd met parti culiere verzekeraars, die buiten het zicht van de raad vallen. De Ziekenfondsraad krijgt met de opdracht van de minister ook mogelijkheden tot inzicht in de boeken van de particuliere ver zekeraars, meent een woord voerder van de Ziekenfonds raad. Volgens hem is binnen een maand duidelijk hoeveel zorg verzekeraars met een dergelijke constructie werken en hoeveel geld ermee gemoeid is. De handelwijze van de verzeke raars kwam aan het licht bij het ambtelijk onderzoek naar de mogelijkheden om kosten en vo lumegroei in de gezondheids zorg te beperken. De Zieken fondsraad, toezichthoudend or gaan van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten, had zelf al één ziekenfonds betrapt op het oneigenlijk declareren. Bij het onderzoek van de VWS-amb- tenaren bleek dat nog twee ver zekeraars indirect korting van leveranciers krijgen, teiwijl ze daarvan bij declaratie van de kosten geen melding maken. In hun rapport zeggen de onder zoekers dat hen bij voortduring is verzekerd dat de geconsta teerde gevallen geen uitzonde ringen zijn. „Er zijn aanwijzin gen dat de procedure met de 'ad ministratiekosten' meer regel dan uitzondering is." UTRECHT - Met een winkelwagentje als ba- gagekar is een groepje wintersporters op weg naar het station in Utrecht om de trein te pak ken richting sneeuw. Zij waren onderdeel van een ware uittocht van vakantiegangers die per spoor, auto of touringcar naar de ski-gebieden vertrok. Daar is het intussen flink gaan sneeuwen. Het ver keer in Zwitserland en Frankrijk heeft daar van vrijdag veel hinder ondervonden. Frank rijk heeft de Mont-Blanctunnel naar Italië ge sloten voor vrachtverkeer. Automobilisten naar de Franse wintersportgebieden kregen het advies sneeuwkettingen te gebruiken. De meteorologen verwachten in het komende weekeinde nog meer sneeuw. Toeristen in het noordwestelijke Alpengebied in Zwitserland moeten dan rekening houden met lawinege vaar. foto Raymond Rutting/ANP Kliklijn tegen softwarepiraten boekt succes HOOFDDORP (ANP) - De kliklijn die Business Alliance Software (BSA) in Amsterdam medio vorig jaar instelde om de piraterij met illegale computer programma's tegen te gaan, boekt succes. Dat zegt de BSA- woordvoerder in het maand blad Bizz. Via de lijn zijn inmid dels tientallen telefoontjes bin nengekomen. Bij drie onderne mingen (in Heemskerk, Den Haag en Den Bosch) hebben die tot inbeslagname van software geleid. Een computerprogramma is snel gekopieerd en dikwijls ook snel illegaal verkocht. Om deze praktijken een halt toe te roe pen, heeft de softwarebranche (Microsoft) vorig jaar een 06- nummer in het leven geroepen waar mensen anoniem gevallen van piraterij kunnen melden. Advertentie DEVI TtétocMBwoaCic GSM VASTE INBOUW 8 WATT. MOTOROLA/PIONEER MET EXTERNE KAARTLEZER; 1.249.00 (prijs in combinatie met nieuw abonnement/ excl. BTW) OOK DIVERSE GEBRUIKTE ATF-3's Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 01100 - 21293 Fax 31273 Advocaten: verdachten roepen maar wat VENLO (GPD) - Hoeveel moor den heeft de Nederlands-Turkse 'Bende van Venlo' werkelijk op haar geweten? Acht, zoals tot nu toe werd aangenomen? Of zijn het er achttien, zoals een aantal bendeleden in een serie bizarre verklaringen heeft op gebiecht? Justitie Roermond heeft inmid dels zestien verdachten aange houden. Zes van hen stonden vrijdag in Roermond voor de rechtbank. Pro forma, alleen be doeld om hun voorlopige hech tenis te kunnen verlengen. Het ingewikkelde internationale on derzoek naar de gruwelijke moorden in 1993 en 1994 in en rond Venlo en in de buurt van Eindhoven duurt nog voort Behalve de koelbloedige liqui datie van Jeu Wissink uit Reu ver, het bejaarde echtpaar- Van Rijn uit Venlo, de Turken Ibra him Karaca en Uygun Mehmet en drie illegale landgenoten, zou de bende ook nog 'voor de kick' tien willekeurig uitgekozen pas santen en trimmers hebben ver moord. En op een gruwelijke ma nier, zo willen de bendeleden po litie en justitie doen geloven. Sommige slachtoffers zouden le vend met schoppen en bijlen in stukken zijn gehakt, met pikha- ken uit elkaar zijn getrokken of met stenen op hun buik vastge bonden in de Maas zijn gegooid. Het dossier van de Bende van Venlo is met bloed doordrenkt. Lijken Probleem is alleen dat de lijken nooit zijn gevonden. Toch hecht officier van justitie mr. K. Jans sen waarde aan de verklaringen van de bende. In de pro forma- zitting kreeg zij gisteren van de rechtbank in Roermond tot eind mei de tijd om het waardheids- gehalte van al deze 'bekentenis sen' te onderzoeken. Terecht stonden bendeleider Frankie P. (22), zijn rechterhand Sanny P. 19), Sjakie H. (23) en de Turken Hacibey K. (34). Hasan T. (40) en Ahmet O. (32). Met na me Frankie P. heeft tijdens de verhoren meer moorden bekend dan er lijken of vermisten zijn. En ook zijn vriendin Astrid van B. (18) en zijn broertje Dennis (14) beweren los van elkaar dat er meer slachtoffers zijn ge maakt. De advocaten van de bendele den zijn ervan overtuigd dat de bende de tien moorden heeft ver zonnen om indruk te maken of politie en justitie in de maling te nemen. „Als je het dossier leest, weetje hoe de hel eruit ziet." zei mr. Th. Hiddema, raadsman van Hacibey K. ..Maar het is pure fantasie, gebakken lucht." En persoonlijk tegen de officier van De kogel is door de kerk. De Staten van Zeeland hebben gisteren een beginselbesluit genomen over de bouw van de WOV, de Westerschelde Oever verbinding. Voor een definitieve opdracht aan de aannemer is het nog te vroeg. Over een aantal de tails van de offerte voor exploitatie en financiering van het project is een laatste etappe van onderhandelingen nodig; nog niet alle risico's zijn volledig afgedekt. Maar daar staat tegenover dat de uitgangspunten nu vast liggen. Provinciale staten hebben hun grootste aarzelingen overwonnen en daaraan gisteren heldere politieke consequenties verbon den. Eigenlijk was er - na alles wat daaraan was voorafgegaan - sprake van een opmerkelijke eensgezindheid. De principe uitspraak over de WOV is gefundeerd op een comfortabele meerderheid van stemmen in de staten en dat is, gezien het gewicht van de zaak waarover het gaat, van betekenis. Bo vendien valt op dat alle grote politieke partijen het lef heb ben gehad om nog kort vóór de statenverkiezingen hun nek uit te steken voor de bouw van een tunnel onder de Wester schelde. In de richting van de andere partner met wie de za ken nu moeten worden afgerond, de rijksoverheid, staat het Zeeuwse provinciebestuur sterk. Er was vanuit Den Haag om duidelijkheid gevraagd; die is gisteren gegeven. Als er in de komende maanden op het WOV-parcours geen ongelukken meer gebeuren is het statenbesluit van gis teren als historisch te beschouwen. Historisch alleen al om dat de voorbereiding van het miljardenproject zich over een ongekend lange periode heeft voortgesleept. Dertig jaar gele den al, in de tijd toen de Zeelandbrug over de Oosterschelde in aanbouw was, kwam er serieus overleg op gang over wat toen werd gezien als de logische afronding van de ontsluiting van Zeeland, een vaste verkeersverbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen, ter vervanging van de veerdiensten over de Wes terschelde. De plannen van destijds hebben een hele rij mi nisters van verkeer en waterstaat en Zeeuwse colleges van gs versleten. Het project werd een speelbal tussen Haagse wi spelturigheid en een combinatie van Zeeuwse goedgelovig heid en geaarzel. Wat het ene kabinet aan Zeeuwse bestuur ders beloofde, maakte het volgende weer ongedaan. Steeds als een beslissing aanstaande leek waren er weer nieuwe be zwaren. De bouw van een WOV kreeg af en toe de trekken van Don Quichotterie. Daarmee zijn kansen gemist voor deze provincie. En dat was een slechte zaak. De onzekerheid over de vraag of de WOV er ooit zou komen heeft - zeker in de publieke opinie - het geloof in het project ondergraven. Een begin deze week in de PZC gepubliceerde peiling onder be volking heeft dat nog eens aangetoond; het aantal onder vraagde voorstanders en tegenstanders houdt elkaar net in evenwicht. Als gevolg van de trage en stroperige besluitvorming over de WOV zijn in deze provincie in de voorbije jaren belan gen op achterstand gezet. De kwaliteit van de veerdiensten op de Westerschelde is van dit proces het pijnlijkste voor beeld; de dienstverlening is zienderogen teruggelopen. Oor zaak is dat het heeft ontbroken aan een duidelijk twee-spo- ren-beleid: werken aan de realisering van de WOV en gelijk tijdig ervoor zorgen dat de veerdiensten-vloot van de PSD in goede conditie blijft. Het Zeeuwse provinciebestuur was bang dat op deze manier de onderhandelingen met het rijk over een vaste oeververbinding zouden worden doorkruist. In feite bestaat die beduchtheid nog steeds bij het Zeeuwse college van gs. Uit zogenaamd tactische overwegingen werd gisteren in de statenzitting bijzonder omzichtig omgespron gen met de wens om snel een concreet voorstel op tafel te leggen over de bouw van een nieuwe dubbeldeks veerboot. En zo'n schip is hard nodig om de bouwperiode van de WOV tot het jaar 2002 te overbruggen. Met het statenbesluit van gisteren is hopelijk de duidelijkheid gekomen waarop Zee land nu al dertig jaar wacht. De plannen voor de bouw van de WOV, die de veerdiensten in hun huidige vorm overbodig moeten maken, hebben in alle opzichten een slijtageslag on dergaan. vdM. MOSKOU (RTR) - Buitenlan ders hoeven geen aidstest te doen als ze Rusland bezoeken. Het Russische parlement schrapte vrijdag de verplichte test uit een wetsvoorstel, dat verder is aangenomen. Het nieuwe voorstel bepaalt dat buitenlanders die langer dan drie maanden in Rusland willen verblijven, documenten moeten kunnen overleggen waaruit blijkt dat ze niet met het hiv-vi- rus zijn besmet. Dit betreft het merendeel van de vijf miljoen mensen die jaarlijks naar Rus land gaan. Wie een bezoek van minder dan drie maanden wil brengen, mag het land zonder meer in. De Staatsdoema (lager huis) nam het voorstel aan met 276 stemmen en drie onthoudin gen. Er waren geen tegenstem men. Met zijn plan voor een verplichte test voor buitenlanders wekte de Doema in oktober een golf van kritiek onder homo-activis ten. Westerse ambassades en de toeristenbranche. justitie: „Dit wordt een fiasco, dat geef ik u op een briefje Ook de andere advocaten be stempelden de verklaringen van de bendeleden als 'lariekoek'. „Deze jongens zijn opgefokt om dat ze al zo lang vastzitten. Ze roepen maar wat," aldus mr. G. van Asperen, de verdediger van Sanny P: Hij vroeg de rechtbank vergeefs een deskundige in te schakelen om de 'bekentenis sen' eens kritisch onder de loep te nemen. „Ze rammelen van al le kanten." De strafzaak tegen de zes bende leden wordt op dinsdag 23 mei voortgezet, zij het dat het ook dan om een pro forma-zitting gaat. Officier van justitie Jans sen hoopt dan meer bewijzen op tafel te kunnen leggen voor de 'moorden zonder lijk'. Het daad werkelijke proces tegen de Ben de van Verfio begint half augus tus. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oosisouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg, Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap pp de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur; op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00: jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440.00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st, (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3