Genieten van sauna en verse gloeizalm 1 Zeeuwse zeeheld moet in Amsterdam tot leven komen ontvangen toeristen i Finse boeren Vjj"IHP HR Plannen museum in sterfhuis Portti- H pahta Lokka FINLAND f RovaniemU^*P? J SimÓjoKi lijokrX Tornio Kiininkijoki 2 Joensffl j=^Vafkaüs' I NOORWEGEN f g ZWEDEN RUSLAND r s S 1K\ iKudpio-r f yp:-^ - r'^<f| ,_f !v"Nrf!kfi J* f\ ,9\MlyÊP \f 'Sairhaa it. L.adoga- /A.'rfampere "^v' meer K Rameënlinna^ 'M «T» Hafi^o ppumg. In het sterfhuis van Michiel de Ruyter aan de Prins Hendrikkade 131 in Amsterdam moet het museum van deze zeeheld komen. August de Meijer (79) uit Zeist, afkomstig uit Terneuzen, werkt aan de stichting van zo'n museum en heeft al met de eigenaars van dat pand afgesproken dat hij het voor één miljoen gulden kan kopen. PZC vrÜe tijd ZATERDAG 25 FEBRUARI 1995 J J waar voorheen een houten kerk stond. In de kerk zijn houten beelden te zien uit de veertiende en vijftiende eeuw. De beelden vertelden het evangelie. De diensten wer den gehouden in het Latijn of Zweeds en het gewone volk verstond dat niet. Naast de kerk staat een imposante klokkento ren. et houten stationsgebouw van 11 Salo kleurt rood in het groene landschap. Het is dat hier een busje klaar staat voor het vervoer naar het landgoed Ervasto, maar anders had de treinreis nog rustig uren mogen duren. Het zuidwesten van Finland oogt I vriendelijk, heuvelachtig weids en 1 bovenal groen in de zon die de nachten hier lekker kort maakt. En de Finse trein staat garant voor comfortabel reizen. Maar wie kennis wil maken met de families Ervasto, Rasanen, Lindstedt, Azemar en Bergholm, hun boerenbedrijven en sauna's, hun gloeizalm en thuis gebrouwen bier moet in Salo uitstappen. Salo ligt anderhalf uur treinen van Hel sinki aan de spoorlijn naar Uusikau- punki. Geen duizend meren hier, geen al ternatieve elfstedentocht, geen rendieren en geen Lappen maai- wel wilde aard beitjes en bessen, landgoederen, midzo- mernachtfestiviteiten en de meiboom, de oude koningsweg van Oslo naai- St.-Pe- tersburg, houten huizen, talloze kleine musea en oude kerken, veel water en gast- V vrije mensen. Boeren in dit gebied tussen Helsinki en Turku hebben de handen in- I een geslagen om toeristen uit het buiten land te ontvangen. 3 In Finland is het heel gebruikelijk dat vooral kinderen tijdens de zomer enkele weken doorbrengen op het platteland. Vaak doen ze dat bij familie en veel Fin nen hebben zelf een huisje, bij voorkeur aan fiet water. En water is er volop in het archipelgebied langs de zuidwestkust. Het landgoed Ervasto ligt aan het uiterste puntje van een kilometerslange uitloper van de Golf van Finland. Van eb en vloed is daar niets meer te merken en het water Het land is zo rijk aan hout, dat hoge kampvuren een algemeen verschijnsel zijn. Zij worden ook benut voor de bereiding van lekkernijen zoals gloeizalm. Boven de hete as wordt vaak vis of vlees geroosterd of gerookt, fotografie Fins Nationaal Verkeersbureau is nauwelijks zout. Kaisa en Kai Ervasto hebben aan dit puntje een eigen sauna, waar ook de bezoekers gebruik van kun nen maken. Het landgoed is al sinds 1689 in bezit van dezelfde familie, zoals ze trots laten zien in een statenbijbel-dik-boek waarin de Finse landgoederen staan be schreven. De zolder van de boerderij is in gericht om gasten te ontvangen en een apart huisje op het erf is ook bestemd voor bezoekers. Naast het woonhuis staat een gebouwtje met een huismuseum, zoals op veel plaatsen in Finland. Daarin staan de gebruiksvoorwerpen van de Ervasto's op geslagen. Bossen De grote schuren en trekkers maken dui delijk dat het hier toch echt om een boe renbedrijf gaat. De meeste grond bij het landgoed wordt overigens in beslag geno men door bossen. Engels spreken de Er vasto's niet en ook geen Duits. Dat maakt de conversatie wat lastig, maar daar heb ben ze wat op gevonden. Niet voor niets werken de boeren met elkaar samen. Er is altijd wel iemand in de buurt die de bezoe kers te woord kan staan. En Teuvo Rasa nen van de boerderij Leipyöli aan de Kis- korivier, zorgt desgewenst voor vervoer, naar Pernio bijvoorbeeld, gelegen aan de historische koningsweg van Oslo naar St.- Petersburg, nog geen zevenduizend inwo ners, een klein museum, oude kerken en het huisje van de zadelmaker. De cultu rele secretaris van de gemeente, Arja Alanne weet er boeiend, en in goed Engels, van alles over te vertellen. In het museum is onder andere de kleding te zien die wordt beschouwd als de origi nele Pernio klederdracht zoals het werd gedragen rond het jaar 1100. Het werd na gemaakt aan de hand van poppenkleding die bij opgravingen werd gevonden. Het museum heeft ook een collectie zakmes sen. Finnen zijn er gek op. Veel Finnen hebben ook nu nog altijd een mes bij zich; in de bossen komt dat altijd van pas. De oudste kerk in Pernio stamt uit 1480 en is opgedragen aan St.-Laurencius. De ste nen kerk werd toen gebouwd op de plek Meer ouds is te zien bij het dorpje Teijo. ook al gelegen aan een uitloper van de zee. Hier staat een landgoed in rococo-stijl uit 1770 met een park naar voorbeeld van de tuinen van Versailles. Daar is ook een kerkje te vinden op een heuvel. Zondvloed Het verhaal dat hierbij hoort gaat over de angst van de bewoner van het landgoed voor een tweede zondvloed. Hij liet twee arken bouwen; één op de heuvel en één on der het slaapkamerraam, voor het geval hij de heuvel niet tijdig zou kunnen berei ken. Toen de zondvloed uitbleef liet hij in 1830 uit dankbaarheid het kerkje op de heuvel bouwen. Hét verhaal wordt verteld door een van de zoons van Markku en Marja-Liissa Lindstedt van het landgoed/ boerenbedrijf Skoila. Hij werkt bij Meri-Teijo, een groot recrea tiecentrum met vakantiebungalows, al lerlei voorzieningen, sportterreinen en een 18-hole golfbaan. Golfers hoeven zich in Finland trouwens helemaal niet te ver velen. Finnair Tours heeft er zelfs speciale reisarrangementen voor. De Lindstedts hebben overigens ook een eigen sauna, zoals zoveel Finnen. Die van hen staat aan een eigen privémeer. In de grote steden doen de mensen het met een sauna in de tuin of op het dak van de flat. De sauna heeft voor de Fin niet het bijzon dere als bij ons; het is een normaal deel van het dagelijkse leven. Maar dan wel het liefst met berketakken. De overgrootmoe der in huize Ervasto toont met plezier hoe de vers in het bos gesneden berketakjes worden samengebonden. Met de natge maakte bundels wordt op rug en buik ge slagen om de doorbloeding in de sauna nog extra te stimuleren. En dan een duik in het privémeer. Heerlijk. Water is onontkoombaar in de zuidwest hoek van Finland. De weg over Kemiö naar het uiterste landpuntje van Kasnas biedt uitzicht op steeds meer water. Wie in Kasnas is bevindt zich midden in de archi pel met honderden eilandjes. Aan de kus ten liggen talloze plaatsjes, zoals Vestlax, in de buurt van Vastanfjard. Daar wordt, net zoals op zoveel plaatsen in Finland, eind juni het midzomerfeest gevierd. Avonden Gezelligheid kent geen tijd in Finland. De zomerse nachten zijn kort, maar de avonden des te langer. De zomers in Fin land staan bol van de dans- en muziekfes tivals. Ook daar zijn reisarrangementen voor gemaakt. En in Finland betekent dansen ook ontmoeten. Of het nu in een grote loods in Teijo is, of in een jazzkroeg in Helsinki, de Fin gaat uit om anderen te ontmoeten. Bezoekers moeten dan ook niet gek opkijken als zij plotseling ten dans worden gevraagd. En behalve van feesten, sauna en bossen houdt de Fin ook van lekker eten. In hun gastvrijheid bereiden de boeren hun be zoekers de lekkerste hapjes. Magnus Bergholm, die een bedrijf heeft in de om geving van Vastanfjard. zet zijn gasten gloeizalm voor. De grote zalmen worden aan een kant ontdaan van het vel en met de andere kant op een houten plank met twee houten pennen gespietst. De ontvel de kant hangt schuin boven het vuur: De gare vis wordt gegeten met aardappelen, een soort champignons, elandvlees, veel salades en eigen gebrouwen bier. En zoete taart met bosbessen en koffie na. Teake Dijkstra August de Meijbr is met een Amen- kaan van Nederlandse afkomst, John de Ruyter, maar geen nazaat van de zeevaarder, een samenwerking aan gegaan om het museum van de grond te krijgen. De Amerikaan, die in Portugal woont na een leven als koopman, heeft een rijke verzameling Michiel de Ruyter- spuilen die straks een plaats krijgen in de expositie-ruimte. Voor het grootste deel gekocht bij antiquairs in Amerika. Het is niet uit hevige interesse voor alles wat met Michiel de Ruyter te maken heeft dat August de Meijer met zijn mu seum-idee is gekomen. Het komt veel meer, doordat hij diens sterfhuis kende. En ook wel 'n beetje doordat Michiel de Ruyter uit Vlissingen kwam en de Meijer ook een Zeeuw is. Hij komt uit Terneu zen, waai- de familie August de Meijer een scheepvaartbedrijf had. Bewondering heeft hij wel voor De Ruy ter, vanwege diens gezagsgetrouwheid: „Michiel de Ruyter heeft wel eens tegen de admiraliteit gezegd: 'U heeft mij niets te vragen, U heeft mij slechts te bevelen en ik zal varen' en toen is-ie uitgevaren met een zwakke vloot. Hij raakte zwaar gewond bij Napels en stierf een week la ter", aldus August de Meijer. „Dat was nog eens een uiting van plichtsbesef, waaraan vandaag de dag veel behoefte bestaat. Er wordt tegenwoordig veel te veel gerotzooid." Jaren en jaren geleden speelde de Zeiste- naar al met de gedachte een museum rond Michiel de Ruyter te stichten. „Tien jaar geleden bestond Monumen tenzorg Amsterdam vijftig jaar. Dat werd gevierd in de Nieuwe Kerk met een toespraak van Prins Claus. Die wees naai- het graf van Michiel de Ruyter in de kerk en vertelde er het een en ander over. Na afloop van het officiële gedeelte ver telde ik Prins Claus dat vlakbij, op de Prins Hendrikkade 131, Michiel de Ruy ter is gestorven na er 28 jaar gewoond te hebben en dat ik dat pand graag zou wil len ombouwen tot ambtswoning voor de admiraal-bevelhebber van de marine met een klein museum erbij." Prins Claus vond het een prachtig idee, vertelt August de Meijer over de ontmoe ting van toen. Maar de prins-gemaal raakte, zoals hij zegt, 'uit de roulatie' en het idee verdween wat naar de achter grond. „Totdat ik vorig jaar ene me vrouw De Ruyter-de Wild ontmoette, een afstammelinge van Michiel de Ruy ter. Die zei: 'Ik heb een kennis, John de Ruyter, 'n Amerikaan, en die heeft van alles en nog wat over Michiel de Ruyter'. Daar zitten zulke gekke dingen bij. Zoals een Portugees lucifersdoosje met het vlaggeschip van Michiel de Ruyter erop afgebeeld." August de Meijer legde contact met John de Ruyter en bezocht met hem het pand waarin hun museum gevestigd zou moeten worden. „Het is eigendom van de familie Hansen-Jonckheer Pieck en we hebben de principe-afspraak ge maakt dat ik het voor één miljoen in handen heb. Dat huis kun je prachtig ombouwen tot een ontvangsthuis voor de marinevloot en een museum. Daar heb ik in totaal twee miljoen voor no dig". Om de kans op voldoende geld zo groot mogelijk te maken, is hij enkele banken 'tegen elkaar aan 't. uitspelen': „Wie 't meeste geeft, als lening/hypotheek of als August de Meijer ziet 'zijn' museum wel zitten: „Alles is er. Ik heb alleen nog wat dubbeltjes nodig." fotoGPD gift, die krijgt in dat huis een zaaltje, net zoals je in het museum in Den Bosch de Van Lanschotzaal en de Philipszaal hebt." Behalve de collectie van John de Ruyter - die uit bustes van Michiel de Ruyter, schilderijen, uniformen en penningen uit die tijd bestaat - komen in het museum enkele meubelstukken te staan die Mi chiel de Ruyter nog heeft gebruikt. „Die hebben we opgesnord, merkwaardiger wijs in Rotterdam". En wie weet, zegt hij, lukt 't om van het Scheepvaartmuseum een paar scheepsmodellen uit de tijd van De Ruyter los te krijgen: „Kortom, alles is er. Ik heb alleen nog wat dubbeltjes nodig. We hebben een sluitende begro ting als 't ding twee ton per jaar ople vert". In de weekeinden wil hij het gebouw openstellen voor recepties, naast de toe gangsprijzen en de verhum- aan de ma rine de derde inkomstenbron: „Erboven moet een sergeant-majoor komen wonen die op de tent past. Monumentenzorg doet mee en de stichtingsakte ligt al klaar. En wie wordt voorzitter van het bestuur? Admiraal Buis. opperbevel hebber van de zeestrijdkrachten. Kun je het mooier hebben? En ook generaal- majoor Van Oppen van dè landmacht neemt zitting in het bestuur. En John de Ruyter moet directeur worden, want die weet al-les van Michiel de Ruyter." De toekomstig directeur streeft ernaar het museum in het jaar 2007, het jaar van de vierhonderdste geboortedag van Mi chiel de Ruyter (Vlissingen, 24 maart 1607), officieel in gebruik te nemen. Maar August de Meijer zou dat graag een paar jaar eerder zien: „Anders kan ik 't niet meer meemaken. Maar, haast hebben we niet, want haast kost geld". Michiel Adriaenszoon de Ruyter ging op 11-jarige leeftijd naar zeè. In 1641 werd De Ruyter, die tot dan bij de koopvaar dij, de walvisvaart en de kaapvaart had gewerkt, kapitein op een schip van de Zeeuwse admiraliteit. Als schout-bij- nacht maakte hij een expeditie onder Arnout Gysels mee naar Portugal, waar bij hij zich onderscheidde in de Slag bij Kaap St. Vincent. In 1652 liet hij zich overhalen om, voorlo pig als commandeur voor één tocht, in dienst te treden van de Zeeuwse admira liteit. Hij toonde zich een voortreffelijk tacticus in de slagen bij Plymouth, Dun- geness, Portland, Nieuwpoort en Ter Heijde. Een jaar later volgde, in hoofd zaak door toedoen van Johan de Witt, zijn benoeming in de nieuwe functie van vice-admiraal van Amsterdam. Vervolgens commandeerde De Ruyter herhaaldelijk vloten naar de Middel landse Zee, met als hoofdtaak de be scherming van de koopvaardij tegen ka pers en zeerovers. Verder trad hij op als onderbevelhebber in de Oostzee, bij het ontzet van Danzig (1656) en bij de blok kade van Portugal (1658). Daarna ging hij opnieuw als onderbevelhebber van luitenant-admiraal Jacob baron van Wassenaer Obdam naai- de Oostzee. In 1664 voer hij uit naar West-Afrika. Na dat daar de handelsposten waren her overd die de Royal African Company had ingenomen van de Westindische Compagnie, stak hij over naar de Antil len en vervolgens naar Newfoundland om tegen de Engelsen kaperoorlogen te voeren. In 1665 keerde hij terug naar ei gen land, waar hij vrijwel onmiddellijk werd belast met het opperbevel over de landelijke vloot, in de rang van luitenant admiraal. Als vlaggeschip kreeg hij be gin 1666 de nieuwe De Zeven Provinciën. Tijdens de Derde Engels-Nederlandse Oorlog (1672-1674) was de vloot onder lei ding van De Ruyter voor 't eerst de meer dere van de Engelsen. De overwinning bij Kijkduin was er mede de oorzaak van dat de Engelsen zich in 1674 uit de oorlog terugtrokken. In 1675 werd De Ruyter met een zwakke vloot naar de Middellandse Zee ge stuurd om de Spaanse bondgenoot te helpen tegen Frankrijk. In de slagen bij Stromboli en Syracuse streed hij met succes, maar in de laatste slag bij Napels (22 april 1676) raakte hij zwaar gewond. Hij stierf een week later. Reeds tijdens zijn leven was Michiel de Ruyter een in ternationale beroemdheid en hij is dat steeds gebleven. Jos van der Meer Hanko of' Hangö, zoals deze plaats in het Zweeds wordt ge noemd. De meeste steden in Zuid-West Finland hebben ook een Zweedse naam, overgehouden van de Zweedse overheersing tussen 1300 en 1800. Dat kan soms leiden tot spraakverwarring. Het Zweeds is echter nog steeds de tweede officiële taal in Fin land. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 35