'Wie nooit angst heeft, is dom' Dit is een maatje te groot voor ons Vredesmissie zonder hoop Burgemeester Hans Koschnick reportage ZATERDAG 25 FEBRUARI 1995 31 KROATIË Vinkovqi'!^Wukovar J3ihac <a ft BrckoV;''"7^ IpV VBijeljinaO Af ^pj^zla# if p" ZVornik-Cr ^Zenica a©-w ITFA jfearajevo VisegrëA^ 5^ Pale ^Tjorazdey Focaó Mostar j>*> [Travnik BOSNIË-H OLivno .Niksic J~\ e Europese Unie gaf vorig jaar SO miljoen Duitse mark uit voor de weder- LJ opbouw van Mostar. Voor 1995 is 160 miljoen Duitse mark beschikbaar. Envolgendjaaris er weer geld. ..Geef ons het geld. en blijf zelfweg'', hoorde de in mei vorig jaar door de EU voor twee jaar benoemde burgemeester van Mostar, Hans Koschnick. bij zijn aankomst. Op de vijfde etage van hotel Ero, op de scheidslijn tussen Oost- en West- Mostar, heeft de voormalige burgemees ter van de stadstaat Bremen zijn werk kamer. Om veiligheidsredenen worden geen toeristen meer toegelaten tot het zes etages tellende hotel, dat in de bur geroorlog tamelijk ongeschonden bleef. Op Koschnicks leven is al eens een aan slag gepleegd. Een granaat trof de ka mer naast die van hem. Formeel is Koschnick in Mostar op uit nodiging van de Kroaten en de moslims. Zij willen vrede, op papier althans. Koschnick rijdt in een gepantserde Mer cedes. Dag en nacht heeft hij zes Duitse bodyguards om zich heen. Zij wachten, bewapend, op de gang. „Wie nooit angst heeft, is dom", zegt Koschnick op de vraag of hij bang is voor een nieuwe aan slag. „Ik pas iets meer op als ik op straat ben. Maar ik kan nooit honderd procent bewaakt worden." Koschnick is sociaal-democraat. Hij heeft een prachtige bestuurlijke car rière achter de rug. Waarom begint ie mand op zijn 65ste nog aan een moeilij ke en gevaarlijke klus in oorlogsgebied? Koschnick. zonder ambtsketen, want elke opsmuk is in deze stad, waar dui zenden doden zijn gevallen, belachelijk: „U heeft natuurlijk ergens gelezen dat ik al met pensioen was. Welnu, bondskan selier Kohl heeft me persoonlijk ge vraagd dit te doen. Zoals u weet in Ne derland, kan men de heer Kohl niets weigeren." Stad van bruggen Het geld van de EU wordt besteed aan het herstel van scholen en de water- en electriciteitsvoorziening. „Maai- ook aan de nieuwbouw van bruggen. Mostar betekent letterlijk 'stad van bruggen' en die zijn er niet meer. Veel geld gaat op aan bouwmaterialen. We hebben een soort Marshall-plan voor Mostar ge maakt. Maar we gaan niet overdrijven. Ik wil eenvoudige huizen bouwen. Het is mijn plicht niet alleen aan de mensen in Mostar te denken, maar ook aan de be lastingbetaler in Europa." De samen werking in Mostar zou een voorbeeld moeten zijn voor de rest van Bosnië, vindt Koschnick. Als de partijen in Mos tar niet zouden samenwerken, gaat de geldkraan dicht. „Wij werken niet vóór Mostar, maar mèt Mostar. Als de Kroa ten en de moslims niet meewerken aan de opbouw van de stad, gaan wij ook lekker buiten in het zonnetje zitten. Maar de mensen willen. De bevolking wil." Koschnick begrijpt dat de Kroatische leiders moeite hebben met de federatie. Maar: „Als u hier in maart vorig jaar was geweest had u gezien dat er in vergelij king met toen veel succes is geboekt. De Kroaten en de moslims wilden elkaar toen alleen in het buitenland ontmoe ten. Nu zitten ze samen tegenover mij op mijn werkkamer." Volgens Koschnick zal het plan voor een geïntegreerd politiekorps van mos lims en Kroaten uiteindelijk ook slagen, „Ik heb van beide partijen de schriftelij ke toestemming om met dit plan door te gaan. Ook van de Kroaten." „Luister, er heeft hier een burgeroorlog gewoed. Men weet van elkaar wie gesla gen heeft. Ik kan toch niet van deze mensen verlangen dat ze van elkaar houden? Ik kan alleen maar bereiken dat ze elkaar respecteren om hun an ders zijn. We wisten vantevoren dat er aan beide zijden nogal wat terroristi sche elementen in de stad zijn die de EU- voornemens willen torpederen. Daar over ben ik niet verbaasd. Jazeker, dat zijn nazi's!" Gerard Sinink Opperwachtmeester Cees Poelma uit Apeldoorn heeft jaren ervaring met politiewerk in het buitenland. Hij ver woordt het algemene ongenoegen: „Deze missie kunnen we net zo goed afblazen. De Kroaten en niemand anders bepalen de agenda". De marechaussees die in Mostar een vre desmissie uitvoeren gaan liever vandaag dan morgen naai- huis. Sommigen denken dat hun leven gevaar loopt als zij doen wat ze moeten doen: het gezag helpen herstel len. Buitenlandse collega's delen die vrees. Een Duitse agent: „Mostar is een maatje te groot voor ons. Dat er bij ons nog geen dode is gevallen verbaast me. Dit is een zaak voor het Vreemdelingenle gioen". In een stad die misschien wel tien, twintig jaar nodig heeft om te herstellen van de oorlog, probeert de WEU de openbare or de te handhaven in een geheel ontwrichte samenleving. Hier zijn mensen gaan den ken dat hun leven niet meer waard is dan één gulden vijftig. De kosten van een ko gel. De WEU-politie telt 140 manschappen uit Nederland, Portugal, Frankrijk, Luxem burg, Spanje, Duitsland en Engeland. Twintig Italiaanse carabinieri worden per 1 maart verwacht. Waar blijven de Bel gen? Het is kort dag. Het mandaat geldt toten met 1996. Drie jaar geleden telde de regio Mostar 100.000 mensen. Nu zijn er 65.000 van over. Niets is officieel. Ook het dodental niet. De ziekenhuizen spreken over duizenden slachtoffers onder de burgerbevolking. Zijn de vermisten gevlucht? Alleen al 2000 soldaten zijn gesneuveld. Zij zijn in de haast begraven in vroegere parken en plantsoenen. De Balkan verafgoodt zijn helden. De portretten van overleden strijdmakkers, tieners vaak, hangen over al. Wezen Doden laten wezen achter. Spanje schonk een weeshuis. Niet alle wezen zien deze plek als een baken van veiligheid. Kinde ren, met de gezichtsuitdrukking van een volwassene, komen soms alleen maar hun bakje eten halen en bang voor bombarde menten vluchten ze weer naai- hun 'huis': een spelonk in het bergachtige buitenge bied of een tochtige plaats onder één van de weinige bruggen die nog heel is. Je zou bijna vergeten dat de Kroaten en de moslims eeuwenlang vreedzaam naast elkaar leefden in de 'Parel van de Balkan'. De moslims in Oost, de Kroaten in West. Gezamenlijk zaten zij op de tribune van de plaatselijke voetbalclub Velez Mostar, die in de Europa Cup kleine succesjes be haalde. Gezamenlijk ontvingen zij toeris ten op de uit 1566 daterende Stari Most, de wereldberoemde boogbrug over de rivier Neretva tussen Oost en West. De brug die door de partisanen van Tito werd gespaard. De brug die dit keer niet werd beschermd door de hand van God. Onder een regen van Kroatische granan- ten bezweek de Stari Most, dit plotseling verfoeilijke teken van Turks-islamitische overheersing. Laagje ijs Nadat de Serviërs de in een dal gelegen stad vanaf de berg Buna met mortieren bestookten en later de Kroaten en de mos lims hun eigen, etnische oorlog uitvoch ten is er nu vrede. Een vrede die zo be trouwbaar is als een dun laagje ijs. Een verkeerd begrepen woord aan de on derhandelingstafel, een nieuwe provoca tie in één van de brandhaarden Bihac, Knin of Krajina en de derde oorlog in Mos tar is een feit. In de stad en daarbuiten zien we mannen in een Kroatisch soldate nuniform met Kalasjnikov-geweren, op weg naar strategische posten. Popelend om 'de grote finale' te beginnen. Hun ide aal, Mostar de hoofdstad te maken van een Kroatisch Bosnië, is internationaal onbespreekbaar. Het alternatief is de in maart 1994 onder druk van Amerika opgerichte Federatie van Bosnische moslims en Kroaten die volgens de jongste plannen politieke zeg genschap zou krijgen over 51 procent van het huidige grondgebied van Bosnië, in clusief Mostar. De federatie heeft een verloren jaar achter de rug. Teveel twistpunten stonden sa menwerking in de weg. Het zou een won der zijn als er tussen de partijen in Mostar, die elkaar tot op het bot haten, iets moois opbloeit vooruitlopend op de plannen voor heel Bosnië. Zoals de WEU wil. Burgers slenteren apathisch over straat. Velen durven niet te praten en al helemaal niet over politiek. De explosies, tussen de 100.000 en 200.000, dreunen mentaal ge weldig door. In een verstikkende stilte ho pen de trauma's zich op. Zij kunnen alleen maar hopen dat de agressor vandaag een goed humeur heeft. Talrijke gebouwen zijn beklad met haken kruizen. Kwajongensstreken, zegt men. Op terrasjes viert het nationalisme hoog tij onder jongeren, dezelfde jongeren die op de Avenue die is omgedoopt tot 'Crazy Street' ongestraft de ene na de andere ver keersovertreding mogen begaan. In au to's die die naam niet meer verdienen. Zonder kentekenplaten. Electriciteit en water zijn schaars in Oost. In West niet. Het eten is gevarieerd, maar alleen voor wie Duitse Marken of dollars heeft. Dat zijn maar een paar mensen, want er is lang niet voor iedereen werk. De fabrieken zijn leeggeroofd door de Serven. En als er werk is levert dit naai- lokale maatstaven een vermogen op: 350 Duitse Mark per maand. In West althans. In Oost is de salariëring afgeschaft en werkt men voor een hap eten bij de gaarkeuken en een schouderklopje. Dode muizen Het ziekenhuis in Oost verricht chirurgi sche ingrepen onder merkwaardige om standigheden. In een vroegere fabrieks- loods zonder ramen zijn 22 containers ge plaatst. In elk liggen vier patiënten. Een handvol oorlogsgewonden revalideert hier nog. Container achttien is de opera tiekamer. Geopereerd wordt er tussen de dode muizen. Maar de patiënten zijn dankbaar, omdat zij nog leven. De scholen zijn open sinds november. Kinderen leren weer liedjes te zingen en mooie tekeningen te maken. Oostenrijk adopteerde de kapotgeschoten universi teit van Mostar. Om te kunnen repareren moeten eerst de materialen worden aan geleverd, per spoor. Maar in Mostar stopt al tijden geen trein meer. De rails ligt aan gruzelementen. Het centraal station is een spookkasteel. De stad moet, kortom, in alle opzichten van voren af aan beginnen. Een van de eer ste levensbehoeften is een adequate vorm van criminaliteitsbestrijding. Maar de op bouw van een betrouwbaar en geïnte greerd politiekorps zoals Mostar voor het uitbreken van de oorlog had, wordt van alle kanten ondermijnd. De Kroaten vinden dat zij als winnaars van de oorlog geen compromissen hoeven te sluiten. De op het allerhoogste diplo matieke niveau gemaakte afspraken over de politie erkennen zij niet, omdat de staat die zij willen, een Kroatisch Herceg- Bosna, hierover niet heeft kunnen mee praten. Selectie Van de huidige 2000 politiemensen in de stad, globaal duizend in Oost en duizend in West, zouden er 500 mogen blijven die door de WEU zijn geselecteerd. Uit de be volking worden nog eens 100 mensen gere- cruteerd die van de WEU een opleiding krijgen. De 1500 agenten, ook van moslim zijde, die min of meèr de zekerheid hebben dat zij werkloos worden en privileges ver hezen, hebben hun eigen motieven om de plannen te frustreren. Kolonel Jan Meijvogel, de Nederlandse commandant van het WEU-korps, mag in Nederland iemand voorstellen, de verhou dingen in Mostar liggen net even anders. De Kroatische commandanten komen niet eens als hij overleg noodzakelijk vindt. „Een onwerkbare situatie", zegt hij. „Ook ik ben met te hoge verwachtingen naar Mostar gekomen. Het tijdschema laat zien dat wat we willen niet haalbaar is. We moeten onze eisen bijstellen." De WEU-politie doet geen huiszoekingen, verricht geen arrestaties, ondervraagt niemand. Zij ondersteunt de plaatselijke politie als hierom wordt gevraagd. „Maai de praktijk is dat wij overal buiten worden gehouden", zegt wachtmeester O. Ganga uit Leiden. Aanvankelijk was het WEU-koips in een hotel ondergebracht. Nu is er een eigen politiebureau in West. Een in de oorlog met klein kaliber munitie beschoten hol dat van binnen is opgeknapt. Eromheen staan grote gebouwen die zijn volgestopt met Kroatische politie. Soms wordt voor het raam het geweer even doorgeladen. Vervolgens wordt het wapen gericht op het WEU-gebouw. Er zijn vele provoca ties, die de WEU zich moet laten welgeval len. De marechaussees vermoeden dat zij worden afgeluisterd. Ook hiertegen kun nen zij niets ondernemen. Wapens Formeel is Mostar een gedemilitariseerde zone, de toegangswegen naar de stad wor den bewaakt door Spaanse VN-ers in tanks, maai- er zijn meer wapens in de stad dan groene knollen op de markt. Ook kin deren slepen mitrailleurs met zich mee. De marechaussees dragen de Glock 17 bij zich. het pistool dat ook de Israëlische ge heime dienst gebruikt, een goed wapen voor de korte afstand. Sommigen vinden dat zij te licht bewapend zijn. De Duitsers wilden geen enkel risico ne men en 'leenden' vier Kalasjnikovs van moslim-agenten. Na een interne discussie over de Conventie van Genève moesten deze wapens van de leiding teruggebracht worden naar waar ze vandaan kwamen. Bepaalde criminelen, zeggen de WEU-ers, zijn geïnfiltreerd bij de politie. Maar al te vaak wordt een strafrechtelijk onderzoek in de kiem gesmoord, omdat er bewijsma teriaal verdwijnt of de verdachte plotse ling uit de stad is vertrokken. Tot hoever de 'gangs' hun tentakels uitslaan is niet bekend. Niemand heeft het de leiders dur ven vragen. De marechaussees vermoe den afpersing op grote schaal en spreken van 'een tweede Palermo'. Criminelen vragen geld voor de 'bescher ming' van personen, goederen en gebou wen. Op sommige checkpoints mogen de WEU-ers niet meer komen. Is dit omdat zij niet mogen zien dat er geld wordt ge waagd aan burgers, voordat zij mogen doorlopen? Een VN-er moest onder be dreiging van een pistool zijn auto afstaan. De dader wordt ongemoeid gelaten, hoe wel hij elke dag in die auto in de stad zijn rondje rijdt. In Mostar zijn de verdachten de baas en politiefunctionarissen hun on dergeschikten. Eenmaal trachtte de WEU-politie, eigenj lijk per ongeluk, een gangster aan te hou den. Iedereen zag hoe het afliep. De Kroa tische politie omsingelde de WEU-ers met getrokken pistool en de gangster ging la chend vrijuit. „Als er toen iemand had ge schoten, was het een bloedbad gewor den", aldus kapitein Willem Fisser. Geruchten Binnen het korps gaan veel geruchten. Over agenten die midden in de nacht hun pistool moesten trekken om zichzelf een vrije aftocht te garanderen. Over een agent die op de dodenlijst staat. Soms zijn de verhalen aantoonbaar overdreven. Maar meestal niet, De inspecteur-generaal voor de krijgs macht die in Mostar op bezoek was, zou de discussie willen aangaan om de periode van uitzending naar het buitenland terug te brengen van zes naar drie maanden. De druk op de menselijke geest is, volgens Nederlandse criteria, te groot. De marechaussees kunnen het uitstekend vinden met de agenten van de Duitse Lan- despolizei en de Bundesgrenzschutz. Ze ontbijten samen. Voetballen, trimmen, schaken om de tijd te doden. Hoewel de missie faalt, probeert ieder zich op zijn manier verdienstelijk te maken. Adjudant John Rodenburg uit Oosterhout nam, toen hij met verlof in Nederland was ge weest, voor vijftien kilo aan knuffelbees ten en kleding mee om uit te delen aan de armsten, Alle vertrouwen dat de Kroaten en de moslims elkaar zullen vinden is weggeëbt. Er is teveel gebeurd. Waar Meijvogel sug gesties voor 'hoe het verder moet' een zaak vindt voor diplomaten, zeggen zijn manschappen: bouw een muur in Mostar, zoals in Berlijn, en laat elk volk zijn eigen stad opbouwen. Gerard Smink 6 "W 7 eertien Nederlandse V marechaussees maken al bijna een half jaar deel uit van een internationale 1 politiemacht die onder de i vlag van de Westeuropese Unie (WEU) opereert in de l Bosnische stad Mostar. Hun taak is moslims en Kroaten, in een vrede die zo betrouwbaar is als een dun laagje ijs, te verenigen in een nieuw politiekorps en te assisteren bij strafrechtelijk onderzoek. Een onzer verslaggevers verbleef vijf dagen intern bij de WEU-ers. Een verontrustend verhaal over r 'onze jongens' in den vreemde. foto GPD lorlog in Mostar. Van de wereldberoemde boogbrug is niets meer over. Iedereen weet van iedereen wie vuile han den heeft gemaakt in de oorlog, of daarna. Moordenaars die hele gezinnen hebben uitgeroeid hebben zich in het uniform van politieman gehesen. Zij genieten nie- mands vertrouwen, maar dat is in Mostar niet van belang. Af en toe richten wanho pige burgers zich tot de patrouillerende marechaussees. Wat zij kunnen doen, als de hel weer uitbreekt? Het antwoord is simpel: niets. een privaatrechtelijke reden aan voor de huisuitzetting. De WEU-politie weet dat dit voorwendsels zijn, maar moet zich bij de feiten neerleggen. Kelders In Oost, het Turkse deel van Mostar, zijn vrijwel alle huizen en winkeltjes, veelal middeleeuwse monumenten, tot stof ge schoten en zijn de moslims gedwongen te naret nog overeind, als een vinger die ver leven in smerige kelders. Hun moskeeën zijn ontheiligd. Soms staat alleen de mi- geefs waarschuwde tegen de oprukkende barbarij. In West, het Kroatische stadsdeel, hebben maar enkele woningen het begeven. De schade valt hier eigenlijk mee. Wat er ligt aan puin blijft liggen. Geen Kroaat wil zich moemaken met het vooruitzicht van een nieuwe escalatie van geweld. Al te roekelozen belanden in een lijkzak. Een journalist uit Iran werd in augustus doodgeknuppeld langs de weg gevonden. Of werd hij om zijn geloof gedood? Slechts enkele gewelddadigheden tegen burgers heeft de WEU-politie kunnen voorkomen. Twee bejaarde moslim-vrou wen werden de week voor Kerst tijdens hun slaap met kogels doorzeefd in hun wo ningen in West en dezelfde nacht door de daders begraven. Roofmoord, er ontbrak wat geld, of een gevolg van de etnische zui vering omdat de bejaarden weigerden uit hun huizen te vertrekken? De Kroaten hebben beide zaken in onderzoek, zeggen ze. Keil met kogels doorboorde Fiat. stille getuige van de bi De Bailey-brug, door de Engelsen aange legd, is de nieuwe verbinding tussen Oost en West. Hierover worden de moslims uit hun enige wijk in West, Donja Mahala. te ruggedreven naar Oost. Zij zouden de huur van hun appartement niet hebben betaald of bekendstaan als ruziemakers. De Kroatische autoriteiten voeren altijd Twee Nederlandse leden van de WEU-politie voor het bureau in Mostar. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 31