Agent alleen op straat een succes Mogen kinderen blijven geloven? PZC Fransen verzamelen parkeerbonnen in de hoop op amnestie opinie en achtergrond Proef in Brabant leidt niet tot gevaarlijke situaties Moeizame loonronde Duitsland Politie steeds vaker scheidsrechter voor ruziënde echtelieden ZATERDAG 25 FEBRUARI 1995 Een agent alleen op pad? Doodnormaal in de VS. On gewoon m NederlandToch is ook hier een kentering zicht baar. Gedwongen door perso neelsgebrek denken steeds meer korpse?i aan solosurveillarices. Experimejiten laten immers zien dat het kan. ..Een eenvoudige aanrijdingdaar hoef je echt niet met zijn tweeën naar toe". Nu al leen de angst op de xverkvloer nog. door Erik van der Struijs Anderhalf jaar zijn ze er nu meer bezig, in het zuidoos ten van de provincie Noord- Brabant. En de resultaten? Po sitief, zeer positief. „De solosur veillance is een succes. We heb ben nog geen nadelen kunnen ontdekken", zegt inspecteur G. van de Ven. Agenten hebben meer verant woordelijkheid gekregen. Maar anders dan tegenstanders vrees den, heeft het niet geleid tot on veilige situaties. Van de Ven: „Integendeel. Ze voelen zich vol waardiger. Juist omdat ze veel vaker zelfstandig beslissingen moeten nemen". Burgers hebben bovendien het idee dat er serieuzer naar hen wordt geluisterd. Een agent al leen is gemakkelijker te benade ren, vermoedt de inspecteur. „Sinds de invoering van de solo diensten zijn er geen klachten meer geweest over het optreden van de politie. Dat was voor die tijd wel anders". Het zijn opmerkelijke resultaten voor een plan dat anderhalfjaar geleden uit pure noodzaak werd ingevoerd. Tijdens de samen voeging van gemeente- en rijks politie had het district Deurne- Asten-Someren (DAS) 26 van de 90 formatie-plaatsen moeten in leveren. Net als in de rest van het land raakte ook in Brabant het platteland agenten kwijt aan de steden. Van de Ven: „Dus gingen we zoe ken naai' manieren om de poli tiezorg op peil te houden. De vraag was, hoe we de resterende mensen zo goed mogelijk kon den inzetten. De burger mocht immers niet de dupe worden van onze sores. Daar was iedereen het over eens". Doorbraak De oplossing voor het probleem werd tenslotte gevonden in solo diensten. Reden vroeger vier agenten in twee auto's door het district, sinds 1 oktober 1993 toe door Dick van Willigen De onderhandelingen over de nieuwe cao's in Duits land verlopen tot nu toe veel moeizamer dan velen hadden verwacht. De meeste analisten waren ervan uitgegaan dat er over het algmeen vrij snel loonsverhogingen van rond de 3 procent uit de bus zouden ko men. Ze baseerden hun ver wachtingen op het herstel van de economische groei en de aan houdend hoge werkloosheid die de werkgevers en werknemers tot vrij bescheiden loonover- eenkomsten zouden kunnen brengen. Het tegendeel blijkt waar te zijn. In de Duitse metaal- en elektro- branche, een sector waarin de cao-uitkomsten toonaangevend zijn voor andere andere bedrijfs takken. zijn stakingen uitgeroe pen. IG Metall. de Duitse me- taalbond, begint in Beieren met een staking. Bij die bedrijven zijn vestigin gen van MAN. Siemens en AEG. Siemens is de grootste werkge ver in Beieren met 110.000 man personeel. Het concern heeft la ten weten dat een loonsverho ging van 6 procent jaarlijks 1,2 miljard mark kost. De acties kunnen zich uitbreiden op 1 maart en verder escaleren op 6 maart, als partijen in de tussen tijd geen overeenkomst sluiten. De werkgevers beraden zich op de mogelijkheid van een tegen actie in de vorm van een „Aus- sperrung", waarbij ze hun werk nemers naar huis sturen en ze niet uitbetalen. Volgende week donderdag praten de werkge vers daarover verder. Het is voor het eerst sinds 1984 dat werknemers in Duitsland op zo'n grote schaal het werk neer leggen. Een goede verklaring voor waarom het zover is geko men, is er eigenlijk niet. Doorgaans zet de eerste afgeslo ten cao in Duitsland de toon, In 1994 kwam de eerste collectieve arbeidsovereenkomst voor 1994 tot stand in de chemie. De an dere sectoren, ook de metaal, na men de loonsverhoging van 2 procent vrij snel over. Nu ligt dat anders. IG Metall eist 6 procent, een eis die IG Chemie ook stelt. In de Duitse metaal ligt nog steeds geen loonaanbod van de werkgevers op tafel, ondanks de vele kritiek van de politiek en zelfs van andere werkgeversor ganisaties. De werkgevers willen dat de kosten in de metaal met eenzelfde bedrag omlaag gaan als waarmee de lonen omhoog gaan, zodat de bedrijven niet met een stijging van de kosten te maken krijgen. ANP ren er drie politie-wagens. Elk met één agent, 's Avonds en 's nachts wordt er, omwille van de veiligheid, nog wel in duo's ge surveilleerd. „Je kunt het gerust een cultuur doorbraak noemen", zegt Van de Ven. „Het is al tientallen ja ren zo dat agenten met zijn twee ën de straat op gaan. Dat word je ook geleerd op de opleiding. Vandaar dat we heel veel ge sprekken hebben gevoerd. Alle mogelijke nadelen zijn van te vo ren belicht". De collega's voelden aanvanke lijk weinig voor het experiment. Ze zagen allerlei 'leeuwen en be ren'. Stel je voor datje in je een tje een aanrijding moet afhande len, waarbij vier dronken kleer kasten meteen op de vuist wil len. Wat dan? Van de Ven: „We hebben ieder een kunnen overtuigen dat zul ke incidenten zelden voorko men. En komt er zo'n melding binnen, dan wacht je op assis tentie. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat agenten roekeloze dingen gaan doen. In de praktijk is dat ook nog nooit gebeurd". Meer communicatie en vooral betere informatie zijn daarbij es sentieel. „Als er een winkeldief is aangehouden, willen we wel we ten: gaat het om een jongetje van twaalf dat een gummetje heeft gestolen of om een junk die geheel buiten zinnen is. In het tweede geval kun je natuurlijk beter met zijn tweeën gaan. Dat mag duidelijk zijn". Kinderschoenen Landelijk staan de solodiensten nog in de kinderschoenen. Ver der dan een enkel projectje zijn de meeste korpsen nog niet. Maar gedwongen door perso neelsgebrek wenden enkele re gio's nu de steven. Brabant- Noord bijvoorbeeld neemt op 8 maart een besluit over 'een meer efficiënte inzet van de politie zorg'. „Bedoeling is dat we straks an ders gaan surveilleren", zegt de Bossche woordvoerder J. Brum- mans. „Niet meer lukraak wat rondrijden. Nee, de agenten krij gen een agenda mee. Ze gaan iets doen. Pas als er een melding binnenkomt, stappen ze bij wij ze van spreken in de auto. De dagtaken zijn daar uiteraard aan aangepast". De korpsleiding denkt dat agen ten 'in sommige gevallen' een melding alleen kunnen afhande len. Waèr en wanneer is nog een punt van overleg met de dienst commissie (ondernemingsraad). „Maai- een eenvoudige aanrij ding, de afwikkeling van een in braak; daar hoef je volgens mij niet met twee mensen naar toe", denkt Brummans. Voor het zover is, moet er nog wel het een en ander gebeuren. Extra auto's, extra motoren, meer eommunicatie-apparatuur en vooral veel praten. Want ook in Den Bosch is de solosurveil lance een beladen begrip. Brum mans: „Bij veel agenten gaan de nekharen onmiddellijk rechtop staan. Ze vinden het doodeng om alleen de straat op te gaan". Angst De politiebonden kennen die angst. Reden waarom ze zich fel verzetten tegen de invoering van solodiensten. „Het is gewoon ge vaarlijk", zegt M. van Erp van de christelijke ACP. „Van te voren weet je nooit precies waar je naartoe gaat. Bovendien zijn er situaties waar je minimaal met zijn tweeën moet zijn. Bij een in braak is het zo dat één agent de voordeur neemt en de ander ach terom gaat. Dan kun je echt niet in je uppie". Het publiek wordt bovendien een.oor aangenaaid, zegt ze. „Er wordt gesuggereerd als zou er meer blauw op straat komen. Maar als individuele agenten ne Bij het bekeuren van een fietser die zonder licht rijdt, schrijft een agent een bon en de ander kijkt toe. Dat is volgens sommige politiekorp sen overbodig. foto Pieten Honhoff gen van de tien keer op assisten tie moeten wachten, schiet de burger er weinig mee op. Inte gendeel, hij moet zelfs langer wachten op de politie. Wij vin den datje reinste volksverlakke rij". Opmerkingen dat de solodien sten in de Verenigde Staten de gewoonste zaak van de wereld zijn, kaatst Van Erp onmiddel lijk terug. „Mensen die dat roe pen, lezen blijkbaar de evaluatie rapporten niet. De Amerikaanse politie komt juist weer een beetje terug van de solodien sten. Het blijkt dat ze in bepaal de situaties juist meer agressie oproepen. Bij een burenruzie bij voorbeeld kun je de partijen niet meer gelijktijdig aanhoren. Dat werkt oproer in de hand". De Brabantse inspecteur Van de Ven bestempelt al die bezwaren als 'koudwatervrees'. „In de praktijk wordt het niet onveili ger voor agenten. In de ander half jaar dat we nu met de solo surveillances werken, heeft zich nog niet één incident voorge daan. En het verhaal dat agen ten vrijwel altijd op assistentie wachten, klopt ook niet. Wij merken dat er ter plekke zelden om back-up wordt gevraagd". Hulpverlening P. Musscher en A. van Baaren, twee vierdejaars studenten van de Nederlandse Politie-Acade- mie, onderschrijven die zienswij ze. Hoewel hun afstudeerscriptie over de solosurveillances nog niet is afgerond, kunnen ze nu al concluderen dat de weerstand tegen de solodiensten niet wordt - bepaald door de werkelijkheid". „Politiemensen hebben het idee dat ze vooral bezig zijn met ge vaarlijke activiteiten: zaken die je niet alleen kunt doen", zegt Musscher. „Uit diverse onder zoeken is echter gebleken dat 85 tot 90 procent van het politie werk bestaat uit hulpverlening. Werk datje volgens ons prima in je eentje kunt doen". Binnen veel korpsen lopen de ideeën over solodiensten ver uit een, zo hebben de studenten ge merkt. „Het management ziet het als het Ei van Columbus, ter wijl het personeel bang is. Dat los je niet op door het systeem domweg in te voeren. De korps leiding zal een bewustwordings proces op gang moeten brengen, gericht op het doorbreken van de duo-cultuur. Anders wordt het niks met de solosurveillan ces". door T. Rinkema En gaat over tot de orde van de dag. Zo eindigt traditioneel elke motie in een vergadering van de volksverte genwoordiging. Dat zou zoiets kunnen betekenen als: we gaan nu maar weer gewoon verder. Terwijl een motie toch een afwijking daarvan bedoelt. Het woord motie duidt op beweging. Er is dus sprake van verandering, wijzi ging, misschien zelfs vernieuwing. Dat is wat anders dan overgaan tot de orde van de dag. Nou ja, dit zijn allemaal woorden. En woorden en werkelijkheid gaan niet al tijd samen. Je moet ze niet te serieus ne men. Met of zonder motie, het politieke spel gaat gewoon door. Mét of zonder verandering, wijziging of vernieuwing. De orde van de dag wint altijd. Zoveel fantasie brengen wij niet op. En wetma tigheden zijn sterk. Echte vernieuwing- heeft iets van dromen. Maar elke droom legt het tegen de alledaagse realiteit af. Toch is dat jammer. Want zodoende wordt alles zo voorspelbaar en weinig inspirerend. Meester dromer, zo werd Jozef al ge noemd (Genesis 37,19). Dat voorspelde weinig goeds. En zo is het altijd geble ven. Toch nam met hem de geschiede nis een wending. Achteraf gezien. Een droom heeft kennelijk tijd nodig. Je moet haar serieus nemen, erin geloven; anders wordt het niets. Dan ga je alleen maar over tot de orde van dag. Stel eens voor, dat een droom tot motie wordt. En dat die motie zou worden aangeno men! Waarachtig, er zou bewëging in de zaak komen. Vorige week vroegen leerlingen van de Stedelijke en van de Christelijke Scho lengemeenschap te Middelburg in naam van Loesje voorbijgangers om hun droom op een bord te schilderen. Kostelijk idee! Het was te verwachten: slechts weinigen gingen erop in. En de dromen van de jongeren zelf bleken ta melijk simpel. Mensen komen al gauw niet meer voor hun dromen, voor hun visioenen uit. De meesten hebben hun dromen met hun kinderjaren achter zich gelaten. Het leven neemt ze ons af. In plaats van ons uit te dagen erin te gaan of te blijven geloven. Zoals kinde ren dat (soms) doen. Lieve Meneer God Geloven in een droom. Geloven dat 't anders kan. Datje de werkelijkheid an ders kunt bekijken dan door de bril van onze wetten en gewoonten: anders dan zoals 'men' ons altijd weer wijs wil ma ken. Zo dat die werkelijkheid doorzich tig wordt op onverwachte mogelijkhe den en misschien wel bevrijdende gebo den en beloften. Waar je je met overtui ging aan kunt overgeven. Zo zelfs dat sommigen in dat verband van God (gaan) spreken en het leven een reli gieuze dimensie krijgt. Zoals gezegd: kinderen kunnen in hun droom geloven. Als voorbeeld noem ik het bundeltje 'Lieve Meneer God', waarin kinderen schrijven aan God. En kele briefjes daaruit: „God, volgens mij is het voor u heel moeilijk om van iedereen in de hele we reld tegelijk te houden. Wij zijn maar met zijn vieren thuis en mij lukt het ook nooit. Mark." „Lieve God. Kam en Abel hadden me kaar misschien niet zoveel uitgeroeid als ze ieder een eigen slaapkamer had den gehad. Bij mij en mijn broertje iverkt het ook. Ralf." „God, Mij best dat u verschillende gods diensten hebt opgericht, maar haalt u ze nooit eens door mekaar? Jesse." Lieve God, weet u van alle dingen voor ze worden xtitgevonden? Gregory." Het zijn niet allemaal zulke diepzinnige gedachten. En soms zie je er de comple xen van volwassenen al doorheen sche meren. Want die kunnen er op z'n best om glimlachen: die onbevangenheid toch! Straks, zeggen wij, merken ze wel hoe het werkelijk is, En daarmee zijn wij dan bezig hen in onze dichtgetimmerde wereld in te kapselen. We sluiten uit, dat zij óns iets te zeggen zouden hebben in plaats van alleen maar andersom. Om maai' iets te noemen: wij praten maar over het nationalisme, dat de kop weer opsteekt. Tegelijk echter komen we op voor ons eigen landje en sluiten dat af voor wie er toch eigenlijk niets te maken hebben. We dragen daarvoor zwaarwichtige argumenten aan. En dan schrijft een kind: „Beste God. wie trekt de lijnen om landen heen? Re- née." Als je eerlijk bent hoor je haar die vraag indirect aan óns stellen, kritischer dan menig klinkend betoog. Zoiets van: al die grenzen hebben toch geen hogere betekenis? Zijn ze dan wel zoveel men senlevens waard? Om als volwassenen in onze zak te steken. Toekomst Geloven in een droom. Zouden wij dat niet meer moeten toela ten? Al was 't maar om die kritische functie, die heel wat vanzelfsprekend heid ondergraaft. En vooral ook om de verwondering, die je eens ongedacht nieuw naar heel die loodzware werke lijkheid doet kijken, Je wordt soms toch bijkans ziek van al dat geredeneer tus sen mensen, niet in de laatste plaats in de Haagse politieke arena? Met excu ses, omdat ook ik de democratische spelregels hoogacht- Een samenleving waar mensen niet durven geloven (al dan niet met de ge noemde religieuze dimensie) en dus be reid zijn anders tegen het leven aan te kijken dan volgens de gangbare maat staven. zulk een samenleving' loopt, vrees ik, vroeger of later vast. Wanneer met de verwondering tevens elk ver nieuwend elan verloren is gegaan, blijft men - moties of geen moties - overgaan tot de orde van de dag. En daarom: mogen kinderen alstublieft blijven geloven? Om, anders misschien dan die leerlingen vorige week te Mid delburg, ons uit te dagen onze dromen op te roepen en serieus te nemen. An ders gezegd: om in onze dromen te gaan of blijven geloven. Mogen zij elka'ar en ook ons verhalen blijven vertellen, die meer belofte in zich dragen dan wat wij van het bestaan maakten bevatten kan? Mogen wij in een toekomst blijven geloven, waar wij nauwelijks verder ko men dan tot herhaling van zetten? Zou den de 'briefjes aan God' of wat ze er verder van maken misschien bij ons in de wereld van volwassenen bezorgd mogen worden? In zijn PZC-column Denkwijzer schreef René Diekstra eens: „De mens is het enige wezen dat kan geloven in een toe komst, niet alleen voor hem persoon lijk, maar ook voor zijn kinderen, voor zijn kindskinderen, voor zijn soort, voor zijn wereld, ook al heeft hij geen duide lijk beeld van die toekomst". Hij, psy choloog, heeft gelijk. De theologie valt hem bij (of omgekeerd). Hoe zou het ook anders kunnen, waar de zin van de hu maniteit en de toekomst van onze cul tuur in het geding zijn? In een profetisch woord uit oude tijden worden de vaderen opgeroepen zich tot de kinderen te keren. Ook nu is dat nog altijd een oproep om over na te denken. Er zou wel eens heel wat van kunnen af hangen. door Thea van Beek Het zijn vaak niet meer dan berichtjes in de kranten. Echtelijke ruzies, vechtpartijen tussen huis genoten, huisraad dat op straat terechtkomt. In de meeste gevallen komt de po litie erbij om hulp te bieden. En dat gebeurt steeds vaker. „Exacte cijfers ontbreken, maar het gebeurt zeer regel matig dat de politie moet optreden als scheidsrechter bij echtelijke ruzies. Het wordt een steeds belangrij ker onderdeel van onze taak", weet de Amsterdam se hoofdagente Dominique Moes uit ervaring. Moes werkt bij het bureau Van Leijenberghlaan. Een bureau waarvan de agenten zowel in het chique Amster dam-Zuid als in de volkswijk De Pijp opereren. „Maar als het gaat om echtelijke ru zies, is er weinig verschil", zegt ze. „Hooguit is er ver schil in de manier van ruzie maken en houdt men zich in de hogere sociale klasse iets meer in". Het vaakst wordt politieas- sistentie ingeroepen tijdens de weekeinden, avonden en nachten. En vooral in de zo mer willen de gemoederen nogal eens hoog oplopen. Kritische situaties, waarbij ook agenten verwond raken, komen overigens zelden voor. Moes: „Zodra je een schaar of een ander scherp voorwerp ziet liggen, zorg je dat die uit de buurt van de kemphanen verdwijnt. En vertrekt iemand richting keuken, dan is het beter even mee te lopen om te voorkomen dat er naar een mes gegrepen wordt". Wanhopige stap Vaak zijn het verontruste buren of familieleden die de politie te hulp roepen. Soms zijn het de ruziënde echtelie den zelf. „Dat is dan meestal de laatste, wanhopige stap die zij maken. Want de poli tie bij zoiets te hulp roepen, doe je niet zo maar. Veelal zijn het de vrouwen die doof hun echtgenoot mishandeld of bedreigd worden, die ons om hulp vragen. Hoewel, laatst heb ik het nog meege^ maakt dat een vrouw haar man een opdoffer had ver kocht". Problemen over uitgaan, geld, jaloezie of gewoon de aardappels die aangebrand waren. Erachter zit vaak een scala aan relatieproblemen die tot escalaties leiden. Moes: „En als we dan arrive ren, wordt vaak alles dood leuk ontkend. Dan ziet zo'n man in de straat de politie aankomen en zet z'n vrouw onder druk. Of je wordt al bij de voordeur weggestuurd, omdat er niets aan de hand zou zijn". Rust scheppen in de gespan nen situatie, veel praten en signaleren wat het grootste probleem is. Het zijn de eer ste zaken die de politie kan doen. „Je moet tact en ge duld hebben om het verhaal aan te horen. En ook inle vingsvermogen hebben in hun problematiek", zegt Moes. „Soms hebben men sen weken niet meer met el kaar gesproken. In zo'n ge val kun je proberen samen dat gesprek weer aan te. gaan. Soms worden door de komst van de politie de ogen geopend en vragen de echte lieden zich af: waar zijn we nou eigenlijk mëe bezig. Maar een slecht huwelijk of slechte relatie kan ook de politie niet lijmen". Adviezen Vaak blijken twistende ech telieden al geholpen met ad viezen over hulpverlenende instanties. Andere keren verloopt het minder harmo nisch en moet om erger te voorkomen daadwerkelijk worden ingegrepen. „Dan wordt een vrouw eventueel met haar kinderen bij de man weggehaald. We bren gen ze onder bij familie of een Blijf-van-m'n-lijf-huis. Je probeert een situatie te scheppen die voor dat mo ment iets oplost. Niet zelden zie je vrouw en kinderen een paar dagen later toch wèer terug bij hun man". De rol van de politie bij ver stoorde relaties kan soms aardig ver gaan. Zo biedt een gescheiden moeder elke week voor de deur van het bureau Van Leijenberghlaan haar kind als pakketje aan. Moeder vertrekt en even la ter verschijnt de vader om het kind op te halen voor het wekelijkse contact. Moes: „Dat zijn trieste situaties. De ouders kunnen eikaars aanblik niet meer verdra gen. Je kunt je beter niet af vragen wat dit voor zo'n kind betekent". door Jan van Etten Moet je kijken, die is gek! Die doet nog geld in een parkeermeter. Dergelijke op merkingen en een minachtende blik zijn het lot van de te keu rige Franse burger, die zijn auto nog volgens de voorgeschreven regels der kunst parkeert. Ie dereen gaat ervan uit dat de nieuwe president, die begin mei wordt gekozen, als eerste geste amnestie verleent. Alle onbe taalde bonnen gaan dan de prul lenbak in. Dat is een gewoonte, maar geen regel. Eén van de eerste vragen aan een - toekomstige - presidents kandidaat is dan ook altijd: „Verleent U amnestie?" „Na tuurlijk, maar laten we het over belangrijker dingen hebben", heeft oud-premier en mogelijke presidentskandidaat. Raymond Barre begin deze week geant woord. „Ik ken de muziek. Een kandidaat die zegt dat hij om welke morele reden dan ook geen amnestie verleent, heeft bij voorbaat verloren." De econoom Barre heeft zijn les geleerd. In 1988 was hij kandidaat en zag met weemoed de zo broodnodige miljarden voorbij vliegen. Hij liet toen over deze voor de Fran sen essentiële folklore twijfel be staan. Gevolg: ondanks een ze kere achting en populariteit hebben veel van zijn aanhangers om louter financiële redenen niet op hem gestemd. Elke zeven jaar, van de kerst vakantie tot- aan de presidents verkiezingen in mei, parkeren Parijzenaars hun auto waar ze willen. Ze passen alleen wel op dat ze hem niet zo neerzetten dat er een wielklem op komt of dat hij misschien wordt wegge sleept. Want dan moet er meteen worden betaald. En veel. Wanneer De nationale sport is te gokken wanneer je kunt beginnen je por temonnee dicht te houden. In Parijs hebben bewoners van de voorsteden een duidelijke voor sprong op automobilisten uit de stad zelf. De „banlieusards" (fo renzen) wonen immers in een an der departement, ofwel provin cie. Dat verlengt de ambtelijke procedure voor het innen van bonnen. Ondanks alle computers is het Franse ambtelijke apparaat log. Procedures duren eindeloos. Het is niet ongebruikelijk om nu brandbrieven te krijgen voor verkeersovertredingen, ge pleegd in de zomer van 1993 - ruim anderhalf jaar geleden, Daarbij komt dat acht van de tien Fransen de bonnen op hun voorruit meteen verscheuren, er wachten op de aanmaning alvo rens enige actie te ondernemen. Ditmaal speelt iedereen echt hoog spel. De dossiers bij de ruim 3000 deurwaarders in het land stapelen zich op. In „nor male" jaren halen die deurwaar ders voor 's lands schatkist toch zo'n 3 miljard francs (1 miljard gulden) achterstallige boetes binnen. In het halfjaar vóór pre side nts verkiezingen verslijten zij veel autobanden en schoen zolen voor nop en worden ze nog uitgelachen ook. Dat alles tot grote ellende van politiecommissarissen, die hen moeten vergezellen op het ogen blik dat zij overgaan tot be slaglegging. „We hebben wel wat anders te doen dan gorilla (lijt wacht) te spelen voor zo'n kerel die drie keer per dag ergens een televisie weg wil halen om zijn 150 gulden of nog minder te van! gen", luidt het commentaar van een van hen. En dat in de weten! schap dat als de amnestie er komt, alles weer teruggaat naar de eigenaars; zij het op hun eigen kosten. Eigenlijk zijn de com missarissen pas in beweging te brengen als het totaalbedrag 10.000 francs (ruim 3000 gulden! of meer bedraagt: een bedrag waar een Parijse automobilist snel aan zit als hij twee, drie we ken pai'keermeters negeert. Slotenmaker Normaal poogt iedereen de komst van de deurwaarder te voorkomen. In deze tijd is ie mand „held van de straat" als een deurwaarder, een commis saris en eventueel een slotenma ker voor zijn deur worden gesig naleerd. Hun bezoek heeft overi gens geen onmiddellijke gevol gen: er wordt dan alleen een b lans van de inboedel opge maakt. De zaken worden nog in gewikkelder voor de deurwaar der als twee mensen niet 1" gemeenschap van goederen ot helemaal niet zijn getrouwd. De amnestie heëft. evenwel ook een praktische kant van ..admi nistratieve hygiëne". Om de ze ven jaar gaat de bezem door de te vol geworden kast van de Franse ambtenarij. Dat gold ii het verleden niet alleen voor ver keersovertredingen, maar ook kleine delicten en gevangenis straffen tot drie maanden. De overvolle gevangenissen en hui zen.van bewaring kregen zo ook een beetje lucht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2