Davos stikt in belangenstrijd PZC Kuuroord of lusthof? reportage zaterdag25februari 1995 27 haalden de eerste winst binnen. Zijn col lega Wouters met een astmakliniek in Maastricht haakte daar gelijk op in." Ook de beoogd voorzitter van de longart senvereniging (zo'n 250 leden), prof dr C. van Herwaarden, zag geen nut meer voor de kliniek. „Maar hij is directeur van het astmacentrum Dekkerswald in Groes- beek en dat centrum staat op springen als er niet meer bedden bijkomen. Groesbeek wil graag onze bedden erbij." En zo gaat het maar door. Roldaan wordt er moedeloos van. „Van de 25 leden in de commissie zijn er tien objectief, voor de rest is het een belangenstrijd. Er is geen inhoudelijke discussie. Je schaamt je ge woon. Onze stukken werden niet bestu deerd. Het is een complot en de voorzitter van de commissie zit erin. Op deze manier gaat de verzekeraar de toekomst van Da- vos bepalen. Nu al worden verwijzingen van longartsen vaak tegengehouden door verzekeraars. Het interesseert hen geen zak of de patiënt op straat in elkaar zakt. Natuurlijk is het apekool dat Davos een soort Lourdes is waar astma geneest. Bij kinderen ziet het er vaak uit als Lourdes. maar het is gewoon verklaarbaar. Astma is niet te genezen, maar heel veel patiën ten gaan objectief vooruit hier. van spec taculair tot een beetje. En dan kunnen ze er in Nederland weer een tijd tegen. Dat scheelt in Nederland ziekenhuisopnames, medicijngebruik en veel doktersbezoek." Misselijk Kruit is woest om de 'drogredenen' uit de lage landen. Hij bladert nerveus in een metersdik dossier, slaat met zijn vuist op tafel en citeert uit alle mogelijke versla gen. Hij is aan het lijntje gehouden door het ministerie van WVC. ex-staatssecreta ris Simons en zijn minister d'Ancona. Al lemaal harde toezeggingen en beloftes, nooit boter bij de vis. En Heideheuvel sa boteerde zelf de fusie. Zelfs de hogelijk gewaardeerde en door de minister als trouble-shooter aangetrok ken Biesheuvel kwam met zijn rapportage niet verder dan het advies 'niet te advise ren deze partijen bij elkaar te brengen'. Wel strafte Biesheuvel Den Haag af voor de trage gang van zaken en stelde hij voor niet meer te discussiëren over de voors en tegens voor een opname in Davos. Daar is toch niet uit te komen. Kruit kocht in 1986 een oud hotel naast het hoofdgebouw, sloopte het en bouwde een kinderwoongebouw, in '87 moderni seerde hij het hoofdgebouw, in 1990 werd een nieuwe medische afdeling opgezet en enkele jaren later volgde de beruchte aan koop van het oude sanatorium aan de overkant van de weg. Het kostte tiental len miljoenen Zwitserse franken en de ver- pleegprijs werd er niet goedkoper op Maai- het was allemaal hartstikke nodig volgens Kruit. Ook de aankoop van het nieuwe gebouw Hugo Richter. „Dit hoofd gebouw was mudvol. De etensgeuren hin gen in de gangen en de weeïge lucht van de wasserij uit 1940 maakte iedereen misse lijk. En dat in een astmacentrum. Alles was uit grootmoeders tijd." Dat de verbouwingen te luxe zijn uitge voerd wordt fel bestreden door de direc teur. De peperdure tunnel (1,5 miljoen gul den) onder de weg door naar het nieuwe gebouw was nodig, de zoevende lift geen luxe en de afwerking gewoon volgens de Zwitserse normen. Voor minder doen ze het hier niet. „Het is gewoon functioneel. Alles hier is met verschrikkelijk zwoegen van een groot aantal mensen bij elkaar ge bedeld. Met lepeltjes, postzegels en weet ik veel wat voor rotzooi." Menig personeelslid denkt over 'de gou den kranen en het marmer' van Kruit ge nuanceerder. Overal in de Nederlandse gezondheidszorg is de laatste jaren het mes gegaan, maar niet in Davos en dat vinden ook veel van de honderd werkne mers 'vreemd'. „Wij hebben vaak in verga deringen aan de directie gevraagd of het allemaal zo luxe moest, of uitbreiding wel slim was op een moment dat er geen wachtlijsten meer waren en er zelfs bed den leegstonden. Er was altijd een ant woord. Er was een potje voor en we moes ten ons geen zorgen maken. Je ziet wat er van komt." Verpleegkundige Carine Swa- german uit Sprang-Capelle vindt het pri ma dat er eens kritische vragen worden gesteld over het reilen en zeilen van de kli niek. Tom Deenen, hoofd psycho-sociale dienst: „Kruit was een bouwer die wilde bouwen en alles moest Kruitiaans, daar kwam niemand tussen. Er zijn zaken die voor minder hadden gekund, of nog even niet. Het was niet allemaal even slim." Om een onmiddellijk faillissement af te wenden, is de huidige minister Borst deze maand het centrum een stukje tegemoet gekomen. Van de 'gouden kranen' in Da vos wordt de bladgoudprijs vergoed. Blijft over een tekort van 250.000 gulden. Dat is met een jaarlijkse begroting van twintig miljoen gulden wel op te hoesten door de kliniek. Poeha Nu wacht politiek Den Haag op de uitein delijke conclusies van de commissie die in april worden verwacht. Roldaan is er niet gerust op. „Er zijn teveel belangen in de medische wereld, persoonlijke vetes tus sen mensen aan de top van het ministerie en Kruit èn geld. Kruit laat tijdens een top in Zwitserland in het geheim Kok en Man dela hier slapen en- dat vinden de amb tenaren niet leuk. Davos is besmet. We zijn hier wellicht in het verleden te weinig bescheiden geweest. Toen ik hier kwam dacht ik ook 'wat een poeha'. De arrogan tie droop soms de berg af, we pronkten te veel met de veren omdat de internationale astmatop zei dat we het mooiste astma centrum van de wereld hebben." En toch heeft Roldaan hoop. Hoop dat de minister de beslissing van sluiting niet aandurft. „Over 15 jaar zullen we met el kaar zeggen 'mijn God wat hebben we ge daan'. Er zijn hier niet voor niks acht kli nieken met 1200 patiënten in Davos. In de hele wereld neemt astma toe en wij gaan deze unieke kliniek sluiten? Een typisch voorbeeld van 'Barneveld waarschuwt Moskou nog één keer'." Ook Kruit ziet nog een lichtpuntje. „We doen of het in Nederland niks kost. Slui ting van Davos is alleen vandaag goedko per, volwassenen zijn hier zo'n drie maan den, op Heideheuvel al gauw een halfjaar en na de miljoenenverbouwing in Hilver sum gaat de verpleegprijs ook daar om hoog en verschilt niet meer van de onze." De nieuwe directeur. oud-WD-kamerlid Nijhuis, is deze week naar Davos afge reisd. Met het vertrek van Kruit hoopt de kliniek de lucht in Den Haag iets te kla ren. „Misschien neem ik wel de vuile was mee", zegt Kruit licht aangeslagen om daarna zijn bevlogenheid tot de laatste snik uit te dragen. „Ik ben wellicht te hard geweest, ik heb geknokt, maar niet voor mezelf." Peter de Knegt Het zal erom spannen op de berg. Het Zwitserse Lourdes voor naar adem happende landgenoten in Davos dreigt te stikken in een oer-Hollandse belangenstrijd. Achter gesloten deuren voeren hooggeleerde heren het centrum naar de rand van de afgrond. Het wachten is op het duwtje van minister Borst. „God vergeve haar, ze weet niet waar ze over praat", meent de directeur. In haar kamertje op de jeugdafdeling van het Nederlands Astmacentrum in Davos toont de 8-jarige Stephanie Latooy uit Rotterdam trots haar berenverzameling. Ze is voor de derde keer opgenomen. Een bol gezichtje in een paarse trui. De lucht die het medicijn prednison haar longen geeft, heeft haar opgeblazen. Foto's van zes weken eerder geven een schokkend beeld: een kindvrouwtje met borsten, een buik als een ballon en een gezichtje waar in de ogen bijna niet meer zijn terug te vin den. „Mijn bijnaam is muis omdat ik ga piepen als ik het benauwd heb. In Neder land lag ik altijd in bed, was ik vaak ziek en slikte heel veel prednison, hier kan ik zonder. Hier ga ik skiën en zwemmen." „Straks ziet ze er weer helemaal normaal uit en kan ze er in Nederland weer een hele tijd tegen, en zij is geen uitzondering", ver telt coördinator Peter Ouwekerk. Hij heeft zo'n dertig kinderen op de jeugdaf deling ver weg van huis. Tevens telt de kli niek nog ruim vijftig plaatsen voor vol wassenen en worden er proefprojecten ge draaid met moeders en heel jonge kinde ren. Lucht Het besneeuwde Davos ontwaakt onder een blauwe lucht. De lichtgele balkons van de kliniek breken de gepleisterde mu ren. Het enige Nederlandse ziekenhuis in het buitenland heeft een riante huisves ting. Honderden landgenoten die in het winderige vochtige Nederland naar adem snakken alsof ze door een dun rietje zui gen, krijgen hier lucht. Astma is een ont steking van de luchtwegen die kan ont staan door de poep van de huisstofmijt. Astmalijders worden kortademig en krij gen het benauwd. Die benauwdheid leidt vaak tot angst, die het nog benauwder maakt. Tien tot vijftien procent van de Nederlanders heeft last van de huismijt en lijdt aan een of andere vorm van astma. De meesten kunnen met vrij eenvoudige behandeling redelijk overeind blijven, zwaardere gevallen worden poliklinisch behandeld door de longarts of doorverwe zen naar een van de vijf astmacentra in Nederland. Het moet behoorlijk mis zijn voor een tijdelijk verblijf in de Zwitserse kliniek. De truc van Davos is de verbanning van de huisstofmijt. De boosaard overleeft domweg niet in de droge koude lucht op 1560 meter. In de vorige eeuw waren het vooral rijke tbc-lijders die dachten met hun verblijf op de toverberg te kunnen genezen. De arm lastige longlijder kon een aantal jaren la ter onder meer terecht in het in 1897 opge richte Nederlandse volkssanatorium. Als in de jaren '50 tbc steeds beter behandeld kan worden met medicijnen, zoekt de Ne derlandse kliniek naar nieuwe wegen om te overleven. Jaarlijks sterven er in Neder land op dat moment 600 mensen aan ast ma en uit onderzoeken is gebleken dat Da vos ook voor hen zinvol kan zijn. In de ber gen komt de ontsteking tot rust en de pa tiënt knapt op. Daarbij is ook de windstil te in de skiplaats gunstig, is er nauwelijks luchtvervuiling en schijnt ook het zonne tje er volop. Aanpak Niet alleen de hoogte is belangrijk, ook de 1000 kilometer van huis heeft volgens de behandelaars een gunstig effect. Weg van de problemen waai' niks lukt en de patiën ten veelal niet begrepen worden. Verder beroept het centrum zich op een totaal- aanpak van de astmapatiënten. Gezond heid, voorlichting en opvoeding (GVO) ne men een centrale plaats in. De patiënten leren hun ziekte te accepteren en kinde ren krijgen op allerlei niveaus les, waar door in Nederland opgelopen achterstan den worden weggewerkt. In het zwembad wordt geoefend, de sportzaal leent zich voor de gymnastiek en in de sauna mag stoom worden afgeblazen. Met creatieve therapie haalt het centrum de ouderen thuis achter de geraniums vandaan: schil deren, tekenen, kleien. Geen gepiep maar aan de slag, is de leuze op de berg. De beweging zit er goed in. „Ik wandel hier zo het dorp rond, terwijl ik thuis de auto niet eens haal", zegt patiënt Benningshof. „Thuis haal ik plastic zakken vol medica menten, hier veel minder. In zijn trai ningspak steekt hij niet af bij de overige patiënten. Hier overheersen schreeuwen de kleuren en sportschoenen. Skies en langlauflatten wachten op de balkons van Rossweide op de afdaling. Waar vroeger de tbc-lijders vanonder hun dekentje op de balkons snakten naar verbetering, wordt astma te lijf gegaan met inspan ning. Op de toverberg die Thomas Mann beroemd maakte, lijkt ogenschijnlijk een gezonde groep ouderen geboekt te hebben voor een aantrekkelijk geprijsd busreisje naar de sneeuw. Gezamenlijk tafelen met iets anders op het menu dan prednison, 's In zijn kantoor in het hoofdgebouw Rossweide met uitzicht op de machtige Jakobshorn staat het gezicht van direc teur Jan Kruit op slecht weer. Achter hem lachen Beatrix en Claus hem toe. „Het is onrechtvaardig wat er gebeurt", meent Kruit. „Ik ben er misselijk van en het erg ste is het voor de patiënten. Door de nega tieve berichten verkeren ze in alle staten van opwinding en angst. Het is bijna mis dadig." avonds de ontspanning voor de televisie in de volledig rookvrije kliniek. Buiten de poort wordt de baal shag wel uit de zak gehaald. Veel volwassenen kunnen het ondanks de benauwdheid, anti-rookpro- gramma's en waarschuwingen niet laten. Crisis In Davos liggen alleen de allerzieksten op bed in het bescheiden ziekenboegje met acht bedden. Zoals Henk Scheepmakers, een afgekeurde ijzervlechter uit Katwijk die ieder jaar verder achteruit gaat en door de prednison ('termgspul') tot een luchtballon is opgezwollen. Ook in Davos komt hij niet van de prednison af en is hij aan zijn bed gekluisterd door de zuurstof- fles en die 'pokke astma'. „Ik was eigenlijk te slecht om hierheen te gaan. Thuis kon ik nog geen zin uitbrengen. Hier heb ik het leven nog en kan mijn vrouw thuis even op adem komen. Het zou verschrikkelijk zijn als Davos dicht moet." De kliniek worstelt met een van de groot ste crises uit haar bijna honderdjarige ge schiedenis. Vergelijkbaar met 1972. Toen werd Davos op de valreep gered door bui tenstaanders. Nu is het de 'boze buitenwe reld' die het geoliede Davos dreigt te ver stikken. De afgelopen jaren is er naar de zin van de minister op te grote voet ge leefd en politiek Den Haag sluit zich hier gretig bij aan. Directeur Jan Kruit, die sinds 1984 aan het bewind is in Davos en volgende maand met de vut gaat, wilde te veel, zette teveel zijn eigen zin door en daardoor is het allemaal te luxe, te groot en onbetaalbaar geworden, zo menen poli tici, verzekeraars en medici. Bovendien is Kruit dwars gaan liggen voor een fusie met het astmacentrum Heideheuvel in Hilversum en denken ze het 'boven op die berg altijd beter te weten'. Er moest maar eens definitief worden uitgezocht wat de toverkracht van die berg anno 1995 nog is. Gezien de stand van zaken in de medische wetenschap meenden steeds meer betrok kenen dat het onzin is dat mensen zover van huis een berg op moeten om meer lucht te krijgen. Nederland kent tenslotte vijf goede astma-centra en daar kan het ook, en veel goedkoper. Voor het Zwitser leven-gevoel moet wel duur worden be taald. Een dag Davos kost zo'n 780 gulden terwijl een verblijf in een van de vijf ast macentra in Nederland iets meer dan helft kost. Die meerkosten voor Davos worden vooral veroorzaakt door de Zwitserse le vensstandaard. Alles is duurder in de ber gen, veel duurder. Een commissie van 25 hooggeleerde da mes en heren, bijeengebracht door het Centraal Begeleidings Orgaan (CBO), toog aan het werk. Waai' Davos had ge hoopt op steun van vooral de voor hen zo belangrijke Nederlandse longartsenver eniging NV ALT, de kinderartsen en het astmafonds, bleven ze met lege handen zitten. „De eerste keer dat we daar binnen stapten werden we afgeschoten, ze von den dat hooggebergte absolute flauwe kul". ondervond Bert Roldaan, longarts en hoofd van de medische dienst in de kli niek. Prof dr K. Kerrebijn, de kinderarts die na mens het astmafonds in de commissie zit „zaagde in twee zinnen het hele Davos doormidden, 'Misschien nog voor tien kin deren zinvol om naar de bergen te gaan' riep de hoogleraar en de zorgverzekeraars Foto boven: Het Nederlands Astmacentrum in Davos worstelt met een van de grootste crises uit haar bijna honderdjarige geschiedenis. Inzet: De tunnel van het hoofdgebouw naar de nieuwbouw, die 1,5 miljoen gulden kostte: luxe of noodzaak? Linksmidden: De achtjarige Stephanie Latooy is voor de derde keer in Davos. Daar kan zij ook zonder medicijnen adem halen en komt haar door prednison opgezwollen lichaam tot rust. De 'wonderen' van Davos zijn voornamelijk te danken aan een hu isstofmi j t-loze atmosfeer, de zuivere lucht en de (meestal) stralende zon. Rechtsmidden: Directeur Jan Kruit zette volgens critici teveel zijn eigen zin door, waardoor het allemaal 'te luxe, te groot en onbetaalbaar' werd. Hiernaast: Astma patiënten hebben een zwembad, sportzaal en sauna tot hun beschikking: onderdeel van de 'totaal-aanpak' die Davos hanteert, foto's GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 27