Waar rook is, is België Bergermoeder zoekt nieuw bloed voor Antwerpen Agusta- schandaal Leona Detiège Paars' kun je de coalitie die Antwerpen sinds 1 januari bestuurt niet eens meer noemen. Zij is eerder bont en blauw en wordt dan ook niet voor niets 'de coalitie van de laatste kans' genoemd. Na de grote winst van het Vlaams Blok bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen in Antwerpen waren vier politieke lijsten, uiteenlopend van rechts-liberaal tot splinter-links, wel gedoemd tot samenwerking om het extreemrechtse gevaar buiten de deur te houden. De democratische partijen in Antwerpen hebben nog één keer de kans om tot het jaar 2000 het tij te keren. Dat moet gebeuren onder aanvoering van de nieuwe burgemeester, de socialiste Leona Detiège. Een mens van goede wil. In de zestiende eeuw was het gebruik dat 'de toonzetter, de hertogen, de stadsspeellieden en de zangers geneugte maakten' als in Antwerpen een 'nieuw magistraat' aantrad. Zo staat het al thans onder één van de schilderingen op de muren van 'het schoon verdiep', de met marmer- en houtsoorten beslagen Moord, drank, mafia-aanslagen, corrupte politici en elkaar bevechtende rechters. Het lijkt het script voor een tweederangs misdaadfilm in de heuvels van Sicilië. Het scenario speelt echter dichter bij huis, in België, waar na de moord op de socialistische voorman André Cools in 1991 een beerput met schandalen is opengegaan. Het gerechtelijk onderzoek voerde langs corruptie, verzekeringsfraude en aandelenzwendel. Maar harde bewijzen ontbreken telkens, de 'kameradenmoord' is nog altijd niet opgelost en veroordelingen blijven uit. Toeval Of beleeft België een herhaling van de doofpot waarin ook het mysterie van de Bende van Nijvel verdween Het was alsof de haan gekraaid had. Tot drie keer toe ondervroeg voor man Louis Tobback van de Vlaamse So cialistische Partij vorig jaar zijn penning meester. Of de SP deelde in de steekpen ningen-misère die zojuist drie prominente Waalse kameraden politiek de kop had gekost En tot drie keer toe antwoordde schatkistbewaarder Mangé met 'nee'. Deze week bekende Etienne Mangé tegen over de Luikse justitie dat hij had gelogen. Via via had hij vanaf 1989 van de Italiaan se helikopterfabrikant Agusta ongeveer 2,7 miljoen gulden aan 'giften' gekregen en verdeeld over bevriende stichtingen, zoals een noodlijdend vakantieoord en een studiedienst. De zo jeugdig en on kreukbaar ogende partijvoorzitter uit die periode, Karei van Miert, zei 'wel te kun nen wenen'. De SP zat er verlamd bij, 'als van Gods hand geslagen' wist een ex-mi- nister. Dat werd alleen maar erger toen later deze week Tobback gedwongen werd te beken nen dat ook hij een loopje met de waar heid'had genomen: hij wist wel degelijk dat Agusta met steekpenningen had lo pen leuren. Maar de vraag die België zich deze week stelde was niet zozeer of de SP- top schuldig was aan corruptie en wat dies meer zei. Want ook al ontbreken voorals nog bewijzen van strafbare feiten, dat po litici van alle gezindten niet deugen, is be zuiden Wuustwezel een diepgewortelde le vensovertuiging. Een brandender vraag was of er dit keer een kop zou rollen. Bijvoorbeeld die van de tot Navo-hoogte gestegen Willy Claes, de minister die in 1988 de omstreden Agusta-wentelwiek kocht en die zich deze week steeds verder in de nesten werkte met tegenstrijdige verklaringen. En een minstens zo geliefd onderwerp van specu latie was of de regerende SP het slachtof fer werd van een dubieus één-tweetje tus sen het gerecht en politieke tegenstan ders. Want die huiszoeking op het partij hoofdkwartier vrijdagavond kwam wel verdacht kort na de aankondiging van vervroegde verkiezingen. Een verwrongen complottheorie? Zeker, maai' dat maakt de gedachte in België zo aantrekkelijk. Het gevoel dat het land ten prooi valt aan 'duistere krachten' wanneer het gecon fronteerd wordt met opzienbarende mis daden, leeft vooral sinds de geheimzin nige Bende van Nijvel in de jaren tachtig dood en verderf zaaide. 28 Doden, geen ar restaties en een onderzoeksrechter die werd overgeplaatst toen hij door de rook wolken heen het vuur naderde. Een parle mentair onderzoek wees naderhand uit dat justitie gedwarsboomd was. Volgens journalisten en kamerleden die de Bende onderzochten ging het dan ook niet om een simpel misdadig fenomeen, maar om de schepping van een machtig politiek-economisch-crimineel netwerk. In de volumineuze Bende-üteratuur fi gureren telkens oud-premier Vanden Boeynants, maar ook diens ontvoerder (raadselachtige zelfmoordtwee op het verkeerde pad geraakte rijkswachters (pas deze maand voor enkele misdaden veroordeelddubieuze conservatieve poütici, extreem-rechtse types, de staats veiligheidsdienst en enkele 'roze ballet ten' in sexclubs. Hun 'complot' werd zorgvuldig toegedekt door de sterke partijpolitieke controle op poütie en justitie en door het loge-geheim van de in de België erg actieve Vrijmetse larij. Een mens zou van minder paranoïde raken. Manipulator Met de moordzaak-Cools glijdt België weer langzaam af in diezelfde achterdoch tige geestesgesteldheid. Daar is alle reden voor. Want ook dit keer is er die suggestie dat de criminele onderwereld banden heeft tot in de bovenwereld van politiek en bedrijfsleven. Ook hier faalt justitie openlijk en hebben de magistraten het on derling aan de stok gekregen over de vraag wie welke boef mag oppakken. Geen wonder dat de daders nog steeds vrij rondlopen. Het Agusta-spoor is maai' één draadje uit de onontwarbare kluwen waarvan het be gin ligt op 18 juli 1991, wanneer André Cools door een man op een motorfiets voor het huis van zijn vriendin wordt neer geschoten. Stad en land heeft justitie af gezocht naar de rode BMW. Tevergeefs. Het was de eerste tegenslag. De belang rijkste moest nog komen: er zijn té veel motieven voor de moord. Cools bleek na zijn dood in zoveel zaakjes betrokken te zijn geweest, dat hij een overdaad aan vijanden had. Als minister van staat, voormalig vice-premier maar vooral 'Godfather' van de Luikse Parti So cialiste, had hij zich ontpopt als een grof- gebekt manipulator met een uitbundig üefdesleven. Een man die met harde hand, veel vriendjespolitiek en een inmens web van BV's de economisch gedoofde vlam van de 'Vurige Stede', het verpauperde Luik, weer probeerde aan te wakkeren. Onderdeel van de strijd om zijn erfenis is de vraag of Cools zélf corrupt was. Van veel van zijn kameraden is dat inmiddels vastgesteld. Zo is er het Omob-spoor, waarbij honder den miljoenen verduisterd zijn ten nadele van de gelijknamige verzekeringsmaat schappij. Cools zou als Omob-voorzitter die verduistering hebben ontdekt en daar op uit de weg zijn geruimd. Zóu, want be wijzen ontbreken. En dan is er het spoor van de aandelen zwendel: een ongelooflijk verhaal van de Minister en de Moordenaar, orgiën, bui tenlandse rekeningen en een dronken deurknop. De hoofdrolspeler heet Alain van dei- Biest, een protégé van Cools die het tot minister schopt. Deze sukkelaar raakt uit de gratie wanneer hij Cools' opdracht ne geert bij het bedrijfsleven geld in te zame len voor de partijkas van de PS. Van dei- Biest gaat 'voor eigen rekening rijden'. Partij genoten omschrijven hem als een briljante en melancholieke man. Van der Biest schrijft boeken, maar kan slecht te gen de stress van het politieke vak en grijpt vaak naar de fles. Zijn persoonlijke ministersstaf bestaat al snel uit drinke broers en enkele duistere mafia-types. Zij blijken een handeltje opgezet te hebben in gestolen aandelen, waarvan de opbreng sten via Zaventem naar Liechtenstein worden versast. Per ministeriële dienst auto. Het is een plot die in een misdaadroman niet zou misstaan: de blanke held Cools, die bij zijn leven overigens nooit één lou che zaakje onthulde, stond op het punt de ongure clan rond Van der Biest te ontmas keren. Maar het 'milieu' uit Luik, het 'Pa lermo aan de Maas', is hem voor en heeft al een Italiaanse huurmoordenaar laten ko men. De avond na de fatale schoten knal len op het ministerie ook de champagne- kurken. Is er meer bewijs nodig Deurknop Justitie zet haar tanden in het spoor-Van der Biest wanneer in 1992 een mafioos de ex-minister aanwijst als het brein achter de moord. De Partij is in rep en roer. De parlementaire onschendbaarheid van Van der Biest wordt opgeheven. De in on genade gevallen politicus vertelt rond dat hij wel eens een boekje zal opendoen over de financiën van de PS - 'voor het geval dat' heeft hij de partij geheimen op casset teband gezet. En de zaak valt stil. Het 'aandelenspoor' is sindsdien nog drie keer ter sprake gekomen. Op een maartse avond in 1993 wordt Van der Biest vlak voor zijn huis in coma aangetroffen. Vol gens sommigen is hij dronken tegen de deurknop aangelopen. Anderen zeggen dat hij een alcohol-implant had om van zijn verslaving af te komen en houden het op een waarschuwende afranseling. Ook dat onderzoek loopt dood. Even vruchteloos blijven publikaties in het dagblad De Morgen waarin, aan de hand van nieuwe getuigenissen, de leden van de ministeriële clan als moordenaars worden geindentificeerd. De lokale vrij metselaarsloge zou, zoals het bij een echt complot hoort, ook een rol spelen in het verhaal. De krant levert redelijk overtui gend werk af, maar justitie heeft inmid dels andere zaken aan haai' hoofd. Intern is tussen de magistraten slaande ruzie uitgebroken over wie de zaak-Cools mag uitzoeken. Eén stroming wil het 'aan delenspoor' afsnuffelen. De andere stro ming ziet het licht aan het einde van de Agusta-zaak. Uiteindelijk moet de rechter er aan te pas komen om deze 'Guerre des Juges' te beslechten. Op de achtergrond spreekt de politiek een woordje mee, want de Luikse justitie staat onder invloed van uitgerekend de Parti Socialiste. De 'Agus- ta'-fractie wint, de verdachten in de aan delenzwendel worden op vrije voeten ge steld. Dat er een verband bestaat tussen de Agusta-affaire en de moord op Cools, is tot nu toe weinig meer dan een hypothese van onderzoeksrechter Veronique Ancia. De ze Luikse christendemocrate (dat soort details blijft niet onbekend) gelooft echter heilig dat ze in de corruptiezaak de clou vindt die naar de moordenaar leidt. En daarvoor heeft ze de afgelopen twee jaai de Belgische politiek overhoop gehaald en de Parti Socialiste op haar grondves ten doen schudden. De Agusta-zaak is net zo simpel of com plex als men wil. Het Belgische leger kocht in 1988 bij de Italiaanse wapenfabri kant 46 helikopters, onder beding van de gebruikelijke 'tegeninvesteringen' in Vlaanderen én Wallonië. Probleem was niet alleen dat die compensatie-orders uitbleven en dat de A-109-helikopters te zwaar waren. Vervaarlijker waren de ge ruchten die al snel opdoken dat PS-minis- ter van defensie Coëme en SP-minister van economische zaken Claes pas over tuigd waren na een kleine bijdrage van Agusta aan de partijkas. Nu klinkt dat ernstig. En waar zoveel rook is, móet wel vuur zijn. Maar zijn er ook echt strafbare feiten gepleegd Want het was politieke partijen in België tot voor kort helemaal niet verboden giften aan te nemen van bedrijven, mits er maar geen tegenprestatie werd verlangd. Juridisch is vooral het tijdstip van betaling van be lang. Dat er door christendemocraten, li beralen en socialisten onder bedrijven werd gecollecteerd, was een algemeen be kend gebruik. Het zijn Belgen, maar daar om nog geen Boeven. Bom Onderzoeksrechter Ancia liet de Agusta- bom in de winter van 1993 ontploffen. Een hoge PS'er had de 'omerta', de zwijgplicht over de partijfinanciën, doorbroken en ge suggereerd dat Cools vermoord was van wege ruzie over het smeergeld. De lires zouden door minder scrupuleuze partijge noten zijn verduisterd, in plaats van in de partijkas gestort. Gevoegd bij Cools' plan partijvoorzitter Spitaels te wippen, lever den deze interne vetes een explosief mengsel (en uiteindelijk een motief voor moord op. Ancia hield de spanning er wel in: de vraag 'wie deed het' liet ze on beantwoord. De 'Agusta-affaire' luidde vorig jaar een afrekening in binnen de Parti Socialiste. Gevoed door vermoeide justitiële onder zoekers die halve en geblokkeerde corrup tie-dossiers lieten uitlekken, bestookten de kameraden elkaar vrolijk met ver dachtmakingen. Toen de stofwolken wa ren opgetrokken, bleken drie prominente partijleden te zijn gesneuveld. Guy Spitaels, de 'God' van de partij trad af als premier van Wallonië. Zijn minister van binnenlandse zaken Guy Mathot bleek in zoveel onfrisse zaakjes te zijn ver zeild, dat ook hij opstapte. En vice-pre mier Guy Coëme viel omdat hij niet alleen betrokken zou zijn geweest bij het Agusta- -j geld, maar ook bij valsheid in geschrifte. Voor hen was er tot voor kort één hoop. De bewijsvoering in het dossier van Ancia leek een stuk zwakker dan de suggestie, zodat ze een goede kans maken op vrij spraak wanneer hun proces dit najaar be gint. Wel was het zaak een electoraal bla merende rechtszaak te voorkomen en dus was de PS er snel voor gewonnen de alge mene verkiezingen te vervroegen van de cember naar mei. Minnaar Het. open einde van een spannend jongensverhaal Het lijkt er wel op, want of justitie de Vlaamse kameraden rond Willy Claes veel kan maken, is allerminst zeker. Vorig jaar ontsprong Claes al de dans toen hij werd vrijgesproken van vals heid in geschrifte. En ook dit keer ontbre ken de bewijzen nog dat hij zijn zegen heeft gegeven aan de smeergeldtransac ties van zijn partijpenningmeester. Bij de Waalse socialisten heerste deze week enig leedvermaak dat de golf van verdachtmakingen nu eens een andere kant op rolde. Onder de bevolking klon ken er vooral verzuchtingen dat de poli tieke misdaad als een veenbrandje blijft voortsmeulen zonder dat het vuur ooit wordt geblust. En de moordenaar van An dré Cools zal op deze manier waarschijn lijk nooit gevonden worden. Wellicht blijkt over tien jaar wel dat er nooit een complot is geweest en de kogels het werk waren van een bedrogen echtgenoot. Maar dat zou een toevalstreffer zijn. Peter de Vries eerste verdieping van het Antwerpse stadhuis aan de Groenmarkt, waai' het college van b w zetelt. Voor zoveel vreugde was bij de installa tie van de jongste, uit nood geboren stadsregering geen aanleiding. Met een dappere hardnekkigheid vermijdt Leona Detiège een uur lang het aantal stem men te noemen, dat het Vlaams Blok bij de laatste verkiezingen kreeg, 28 pro cent. Zij houdt het liever op de keerzijde: „In dit college is 72 procent van de kie zers vertegenwoordigd." Leona Detiège heet officieel burgemees ter. Ze wordt niet zelden aangesproken als 'burgemeesteres'. Maar burgermoe der is misschien nog wel de beste bena ming voor deze 'rots in de branding', zo als ze door haar medewerkers wordt beti teld. Leona Detiège heeft zich voorgenomen de naam van Antwerpen te zuiveren. „Het steekt wel eens", zegt ze. dat altijd maar weer Antwerpen als slecht voor beeld wordt aangehaald als het om ex treem-rechts gaat. „Wij zijn niet blind voor het feit dat we een grote rechtse op positie hebben. Die willen we ook een halt toeroepen. Maai' we vinden overal in Europa verrechtsende tendenzen." Gastvrij Toch blijft het moeilijk om te duiden waarom het Vlaams Blok uitgerekend in de havenstad aan de Schelde tot zulke grote hoogte kon klimmen. „Antwerpen stard was geraakt in een zelfgenoeg zame, afgegrendelde bureaucratie. Vooral in de kleine dingen die zijn scheef- gelopen, schuilt veel zeer, gelooft De tiège. De sociale controle, of beter de so ciale verantwoordelijkheid is om>vele re denen zoek geraakt. Ze vindt het dan ook typerend dat een aantal Antwerpenaren al op haar toekwam met de prangende vraag: „Kunt ge niet iedereen terug ver plichten om zijn eigen stoep proper te maken?" Ze vindt het geen slecht idee. Ook het gevoel van onveiligheid in de stad kan volgens haar met eenvoudige ingrepen worden bestreden. Vroeger was het in vele grote appartementengebou wen in Antwerpen gebruikelijk dat een conciërge toezicht hield op het komen en gaan van de bewoners. Waarom, vraagt Detiège zich af, zou ze er niet voor kun nen zorgen dat een fenomeen als de con ciërge weer terugkeert in het dagelijks le ven? En dan de roep om meer politie, die in Antwerpen al net zo luid klinkt als in an dere grote steden. „Het kan ook op een andere manier worden opgelost", aldus Detiège. „In plaats van meer politiemen sen te benoemen, kunnen we ook de poli tie die er al is ertoe verplichten om achter hun bureau vandaan te komen en weer de straat op te gaan." Met zijn 500.000 inwoners is Antwerpen de grootste stad van Vlaanderen. Maar het is tevens de Vlaamse stad met de meeste inwoners onder het bestaansmi nimum. De bevolking veroudert en ver armt tegelijkertijd. „Wie in Antwerpen goed zijn brood verdient, gaat in de ge meenten aan de rand van de stad wonen en betaalt daar zijn belasting. Wie daar het geld niet voor heeft, blijft hier", aldus Detiège. Dat Nederland en Vlaanderen vorig jaai' eindelijk, na bijna dertig jaar gekibbel, de zogeheten Waterverdragen tekenden, stemt haar optimistisch. Die verdragen voorzien onder meer in een uitdieping van de Westerschelde, waardoor de Ant werpse haven toegankelijker wordt voor grotere tonnages. Dat zal, volgens De tiège, 'zeker en vast' tot meer investerin gen in de stad leiden en die zijn broodno dig. Antwerpen kent zijn Detièges. Leona's vader was dertig jaar schepen van de stad en tenslotte één jaar burgemeester. De naam Detiège zal dan ook binnenkort voor de tweede maal worden gegraveerd op de koperen lijst in de raadzaal van het stadhuis, die alle Antwerpse burgemees ters sinds 1411 vermeldt. Daarom wordt er misschien ook zoveel van de nieuwe burgemeester verwacht. Detiège was nog geen twee dagen in functie, vertelt ze met een beetje trots, of er waren al men sen die haar vroegen: „En wat heeft u tot nu toe al allemaal gedaan?" Aly Knol en Peter de Vries Leona Detiège. is altijd een gastvrije stad geweest. De in woners hebben altijd een groot besef van godsdienstvrijheid en andere zaken ge had. Maar het is ook een bevolking die gemakkelijk 'rouspeteert', tegenprut telt." In Antwerpen hebben ze daar een uit drukking voor, zegt Detiège: „Klinkt het niet, dan botst het." foto G PD Ofwel: de Antwerpenaren flappen er graag hun mening uit. Zo moeten we ook vele op het Vlaams Blok uitgebrachte stemmen bekijken. Ze waren niet zozeer een uiting van extreem-rechts gedach- tengoed, als wel een protest tegen een vastgeroest stadsbestuur van socialis ten en christendemocraten, dat al tien tallen jaren aan de macht was en ver

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 23