De zakkenroller ligt op 't kerkhof PZC Herstel molen De Hoop nadert Staatssecretaris tempert woede in speciaal onderwijs s8piP3 provincie 15 J\£ Stichting voelt zich niet verantwoordelijk voor vuil Saeftinge Explosie veroorzaakt voor 1,5 ton schade aan kasteel Westhove EEHaHEBEHKI n ZATERDAG 25 FEBRUARI 1995 van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - Mooier konden de le den van het gilde met de lange vin gers het woensdag niet treffen. Een hoop gedrang op de Middelburgse Markt vóór en in de die dag nieuw ge opende vestiging van Xenos, veroor zaakt door een op koopjes belust pu bliek. Terwijl menig oog zich richtte op blikjes kiwischijfjes voor een gul den en wel vijftig theelichtjes voor 3,95, sloegen zakkenrollers hun slag. En zo kon de politie andermaal enkele namen toevoegen aan de steeds langer wordende lijst van slachtoffers. Je hoeft niet meer naai1 de grote stad om mit vingervlug volk te maken te krijgen. Zeeland doet duchtig mee. Vorig jaar werden in Goes, Vlissingen, Middelburg Hulst, Terneuzen en Sluis bij elkaar meer dan 560 gevallen van zakkenrollerij genoteerd. Daarbij moet bedacht worden dat niet ieder een naar de politie loopt om aangifte te doen en dat er ook mensen zijn, die denken dat ze hun portemonee heb ben verloren. Het aantal slachtoffers zal dus nog wel wat hoger liggen. Weekmarkten, koopavonden, zon dagse winkelopeningen, evenemen ten met veel volk op straat, maar ook filevorming bij de kassa, drukte bij de bushalte of op het station: het zijn voor personen die er een handigheid in lubben gekregen om zich ander mans geld toe te eigenen, uitgezochte gelegenheden om toe te slaan. Sluis geniet de twijfelachtige eer in dit gewest koploper te zijn in het aantal gevallen van zakkenrollerij. Vorig jaar werien er bijna 200 aangiften gedaan. De slachtoffers waren voor het meren deel Belgen, voor wie het gezellige dagje-uit een lelijke domper kreeg. Bedragen die werden gemist liepen op van 200 tot 60.000 francs (respectieve lijk ongeveer elf en 3300 gulden). Daar hadden veel pinten van gekocht kun nen worden. Of smakelijke bereidin genvan palingen in het groen. Nonchalant Het flanerend publiek blijkt een ge makkelijke prooi. „De mensen zijn enorm nonchalant", heeft politieman Wiru Eggermont vastgesteld. Schou dertasjes die losjes op de rug bungelen zodat men er totaal geen controle op heet; niet eens de moeite nemen de tas dicht te doen: „Ze vragen er ge woon om", verzucht Eggermont. Maar ook gesloten tassen vormen niet altijd een belemmering. Ritsen, druk knopen, alles krijgen ze open. Des noods wordt, zo voegt woordvoerder Leo Kuijl van de politie Walcheren dasr aan toe, de tas kapot gesneden. Een halfopen boodschappentas is op een drukke plaats een gemakkelijk doelwit voor dieven. fotografie Ruben Oreel De open tas bungelend aan het fietsstuur, éventjes omdraaien en de zakkenroller kan hebben toegeslagen. Bijna alle daders liggen op het kerk hof. Ze gaan kennelijk zo razendsnel te werk, dat weinigen er erg in hebben. Vraagt de politie: hebt u wat ge merkt? Waarop negen van de tien slachtoffers melden: Nee, ik heb niks gemerkt. Een enkeling kan zich na enig doorvragen nog wel iets vaags voor de geest halen: 'ja in die vishan del stond iemand tegen me aan te drukken'. Omdat er sporadisch iemand wordt betrapt heeft de politie in het geheel geen zicht op de personen die zich met het zakkenrollen bezig houden. De ene keer wordt er gesproken over een oude vrouw, of een kind, in andere ge vallen wordt het kwaad bij drugsver slaafden gezocht. Landelijk gaat het bij aanhoudingen vaak om allochto nen of buitenlanders. De politie spreekt in dit verband ook wel van 'zakkenrollerstoeristen', die vooral in de zomermaanden vanuit buitenlan den naai1 Nederland komen, van stad naar stad trekken, daar toeslaan en hun werkterrein vervolgens weer naar een ander oord verleggen. De zakkenrollers hebben alleen maar oog voor geld. Portemonnees en por tefeuilles worden met een verder on aangeroerd gebleven inhoud op korte afstand van de plek van het gebeurde achtergelaten. In een bosje, een vuil nisbak op een parkeerterrein, of des noods in de zak van een jas in het kle dingrek van een modezaak. De preventieve maatregelen van de politie worden in middenstandskrin gen lang niet altijd en overal met ge juich begroet. Zo'n spandoek ter waarschuwing van het winkelend pu bliek voor 'pickpockets', dat schrikt de mensen maar af, dat is niet goed voor het imago van een koopcentrum. Toch neigen steeds meer onderne mers ernaar om samen met de politie om de tafel te willen gaan zitten om oplossingen te bedenken en de kan sen te vergroten om met intensieve surveillances daders op heterdaad te betrappen. Politiefunctionaris Egger mont. is er een groot voorstander van dat ook korpsbreed aandacht wordt besteed aan het probleem van de zak kenrollerij. Zodat er van eikaars ken nis en activiteiten valt te profiteren. Over de manieren waarop het preven tief optreden in te vullen zou zijn lig gen landelijk voorbeelden voor het opscheppen. Het plaatsen van waar schuwingsborden, folders uitdelen, verwijderen van hinderpalen die de doorstroming van het publiek stagne ren. In Gouda waren tijdens marktda gen voortdurend vijf geüniformeerde politiefunctionarissen aanwezig om het publiek te attenderen op 'onveilig In Hilversum werd het winkelend pu bliek via geluidsbandjes waarschu wend toegesproken door omroepcory- feeën als André van Duijn en Carry Tefsen. Elders werden nepzakkenrol- lers ingezet. Hun op de bevordering van de alertheid gerichte activiteiten leverden weer reeksen opstoppingen op. En daarmee ook de kans op nieuwe slachtoffers. van onze verslaggever GOES - De woede in Zeeland over de manier waarop het mi- listerie van Onderwijs om- pringl met de belangen van noeilijk lerende kinderen, is vat geluwd. Staatssecretaris fetelesbos bleek recent tijdens overlej met de Tweede Kamer bereid te bekijken hoe basis scholen kunnen worden be loond die er in slagen moeilijk lerende kinderen binnen de boot te houden. Juist in Zee land, waar basisscholen en spe ciale scholen al jarenlang goed Samenwerken, zijn op dit vlak iuccessen geboekt. ,Er lijkt in ieder geval te worden [eluisterd naar de geluiden die ve in Den Haag hebben laten ho- constateert- voorzitter T. Suaakvan de Zeeuwse directeu- enkrirg speciaal onderwijs. Vo- ige week nog klom hij woedend in de pen omdat landelijke naatregelen, bedoeld om de [roei van het duur speciaal on- jerwijsaf te remmen, de succes- ól gebleken aanpak in Zeeland rustreren. Kinderen met leer- aanpassingsproblemen zou ten daardoor tussen wal en chip belanden. Iverigens bestaat nog veel arg- /aan, omdat nog niet duidelijk i waar de staatssecretaris het ;eld voor beloning van basis- cholen weghaalt. „Als het ten loste gaat van het speciaal on- lerwijs is er nog niets gewon- len", waarschuwt voorzitter J. an Holland van de Landelijke [ereniging van directeuren Spe- iaal Onderwijs. kamerleden van PvdA en D66 lebben de suggestie gedaan ba- isscholen een 'rugzakje' met eld te geven voor elke 'pro bleemleerling die binnen de poort wordt gehouden. Maar dat lijkt het speciaal onderwijs niet zo'n goed idee: het zou de basis scholen ertoe kunnen verleiden ook kinderen die echt niet meer mee kunnen binnen de eigen poort te houden. Het wordt be ter geacht goede samenwerking tussen basisscholen en speciaal onderwijs te belonen. Welke kant het precies opgaat zal in juni blijken. Netelenbos wil dan met nieuwe plannen ko men. Maar eerst gaat ze opnieuw praten met de belanghebben den: schoolbesturen, vakbon den en ouderorganisaties. Duidelijk is al wel dat de staats secretaris geen acht slaat op de bezwaren die vanuit de Zeeuwse scholen zijn aangevoerd tegen de oprichting van een regionale verwijzingscommissie (RVC). Die commissie moet in heel Zee land voor elk kind afzonderlijk beslissen of toelating tot een speciale school gerechtigd is, zonder het kind in kwestie zelfs maar te hebben gezien. De vrees bestaat dat daarbij niet de be langen van het kind centraal staan, maar de opdracht om de deuren van het speciaal onder wijs steeds vaster te vergrende len. LVSO-voorzitter J. van Holland beschouwt de komst van zo'n verwijzingscommissie, die ver van de scholen afstaat, als een voldongen feit. Hij ziet nog wel mogelijkheden de regionale commissie te laten bijstaan door lokaler functionerende commis sies die dichter bij de scholen en de kinderen staan. Voorzitter Quaak van de Zeeuwse directeu renkring: „Ik hoop dat we ook daar nog wat aan kunnen doen." Als de restauratie volgens plan verloopt, heeft molen De Hoop in Wolphaartsdijk in april weer een kap. foto Willem Mieras van onze verslaggever WOLPHAARTSDIJK - Molen De Hoop te Wolphaartsdijk, die zo'n twee jaar geleden gedeeltelijk door brand werd verwoest, zal hoogstwaarschijnlijk in september van dit jaar weer in vol le glorie draaien. Deze week is het gespecialiseerde bedrijf J. K. Poland zonen bv uit Heerhugowaard begonnen met de res tauratie van de kap. Medio maart kan herstel van het metsel werk beginnen. Kosten van de operatie: zo'n 4,5 ton. In eerste instantie betaalt de gemeente Goes het werk. Het Rijk geeft vervolgens zeventig procent subsidie. Ook gaat een subsi- die-aanvraag richting provincie de deur uit. De molen, waarvan J. de Visser eigenaar is, vormt een uit 1808 daterend rijksmonument. Oorzaak van de brand vormde des tijds een warmgelopen onderdeel in de molen. Na de ramp plaat ste Goes het gebouw hoog op het restauratieprogramma. Poland zonen hebben de kap meegenomen naar Heerhugo waard. Daar vervaardigen zij in de werkplaats een nieuwe. Onder meer moet een gescheurde gietijzeren spil worden vernieuwd. Het werk aan de kap neemt zo'n twee maanden in beslag. Wan neer het metselwerk gereed is. kan de nieuwe overkapping op de molen. Dit zal rond april het geval zijn. „Hopelijk wel", zegt C. J. Pieters, beleidsmedewerker monumenten bij de gemeente Goes, „want op 13 mei is het molendag." Dan is de molen echter nog slechts aan de buitenkant volledig hersteld. Binnen moet vervol gens nog hard worden gewerkt. De vloeren bijvoorbeeld zijn da nig aangetast. I6?ELN tf JJAR.M COR DE JONGE FS V6NK NA VOOOPAl NO& S5\S eeN BeywsxHHuis SLun van onze verslaggever SAEFTINGE - Stichting Het Zeeuwse Landschap is er van overtuigd dat het openbaar mi nisterie geen reden heeft om de organisatie juridisch te vervol gen voor de aangetroffen vuil- stort in Het Verdronken Land van Saeftinge. De stichting be roept zich op het feit dat het af val indertijd is verzameld en dus ook had moeten worden op geruimd door de Vlaamse schaapherders Cleiren. Ook wordt aangevoerd dat het ter rein op De Noord niet onder de verantwoordelijkheid valt van Het Zeeuwse Landschap, maar tot het domein van de Staat der Nederlanden hoort. Bij een speurtocht door de dos siers kwam een gesigneerde acte bovendrijven, waarin de schaap- houderij Cleiren toezegt de rom mel bij het vertrek uit Saeftinge te zullen opruimen. Als uiterste datum voor die verplichting gold 1 september 1993. Persofficier van justitie D. Veu- rink betwijfelt of de visie van de stichting hout snijdt. Een even tuele aanklacht tegen de Staat acht hij al helemaal niet waar schijnlijk. „Voor zover mij bekend is, is de schuur met inboedel overgeno men door Het Zeeuwse Land schap. Er bestaat naast het juri disch eigendom ook nog zoiets als de verantwoordelijkheid van de gebruiker van het terrein. Vergelijk het maar met de eige naar van een huis en de huurder van dat zelfde pand. Maar hoe de aansprakelijkheid nu precies zit, dat gaan we uitzoeken. Wat ik wel weet is dat er een behoorlijke rotzooi is aangetroffen", rea geerde Veurink vrijdagavond op het officiële perscommuniqué dat de stichting gisteren liet uit gaan. Het Zeeuwse Landschap ziet het juridisch onderzoek desondanks met groot vertrouwen tegemoet. Woordvoerder C. Jacobusse denkt eerder dat het openbaar ministerie zijn club aan het eind van de rit een pluim geeft voor de zorgvuldigheid waarmee het asbest eind vorig jaar is verwij derd, dan aansprakelijk stelt. Veurink laat weten dat de stich ting daar maar niet te veel op moet rekenen. Olie Bodemmonsters hebben inmid dels aangetoond dat donderdag bij het opruimen van de vuil- stort geen olie is gedumpt in een gat, zoals eerder werd vermoed. De analyse gaf aan dat de git zwarte substantie iets anders moet zijn. Om welke stof het wel gaat, is nog niet bekend, zo meldt Het Zeeuwse Landschap. De plek waar het vat met de vloeistof is geleegd, is afgedekt met een zeil. Ook zijn er maatre gelen genomen om verdere ver spreiding van het spul te voorko men, aldus Jacobusse. De vuilstort en de dubieuze op- ruimpraktijken werden ontdekt en bij de politie aangekaart door een aantal inwoners van Emma- dorp. Ze beschuldigden Het Zeeuwse Landschap van wanbe leid, mede in het licht van de plannen van de stichting om bij het dorp een bezoekerscentrum te bouwen. Verbod Naai1 aanleiding van de onder linge frictie heeft Het Zeeuwse Landschap de actievoerders met ingang van vrijdag verbo den nog één voet in het afgeslo ten deel van het natuurgebied De Noord te zetten. „Van eer dere overtredingen van de toe gangsregels is door de stichting geen aangifte gedaan om de schijn van het verdoezelen van illegale praktijken te vermijden. Medewerkers van de stichting hebben nu de opdracht gekre gen van iedere verdere illegale betreding van het terrein proces verbaal op te maken", laat de or ganisatie weten. DOMBURG - Kasteel Westhove in Domburg heeft donderdag middag naar schatting ander half ton schade opgelopen door een explosie. Bij het opruimen van twee anti-tankmijnen door de duik- en demonteergroep van de Koninklijke Marine ont stond een enorme ontploffing. Hierbij sneuvelden ongeveer dertig ruiten aan de oost- en zuidzijde van het kasteel dat in gebruik is als jeugdherberg. Het pand verloor een derde van zijn dakpannen. In enkele muren zijn scheuren ontstaan. Ook is een aantal kozijnen door de druk van de explosie onherstel baar beschadigd. Een groep glaszetters en timmerlieden is vrijdag de hele dag bezig ge weest met de reparatie. Ook twee huizen aan de Dom- burgseweg en enkele bouwketen liepen glasschade op. Bij het Zeeuws Biologisch Museum op vijftig meter afstand van het kasteel sneuvelde alleen een keukenraampje. Een woord voerder van de marine kon vrij dag nog niet verklaren wat pre cies fout was gegaan. De oorzaak kan volgens hem te maken heb ben met het soort munitie. Het kan ook zijn dat er te veel explo sieven gebruikt zijn om de mij nen tot ontploffing te brengen. Een re mogelijkheid is dat op de plek waai1 de mijnen tot ontplof fing zijn gebracht nog munitie onder de grond lag. Er loopt nog een onderzoek. Voor de gedu peerden treft het ministerie een schadevergoedingsregeling. Apotheek na wisseltruc 500 armer HULST - De medewerkers van de apotheek aan de Zoetevaart in Hulst zijn gisteren in de luren gelegd door een onbekende man, die 500 gulden rijker het pand verliet dan hij was bin nengekomen. De man? die het Nederlands niet machtig was, probeerde in eer ste instantie een bediende uit te leggen dat hij geld wilde wisse len. Toen niet duidelijk werd wat de man wilde, maakte deze zijn bedoeüngen kenbaar door een stapeltje bankbiljetten uit de kassa te nemen, daar een briefje van honderd uit te plukken en daarvoor de tegenwaarde in an dere coupures weer in de kas te leggen. Bij het opmaken van de kas bleek dat er 500 gulden te weinig in zat. De man heeft volgens de politie het toneelstukje opge voerd om inderdaad geld uit de kas te stelen. Al enkele maanden is de marine bij Westhove bezig met het rui men van munitie uit de Tweede Wereldoorlog, als voorbereiding van de sanering van de met zwa re metalen vervuilde slotgracht. Donderdagmiddag omstreeks half twee zou de marine voor de eerste keer twee anti-tankmij nen tot ontploffing brengen. Al gemeen assistent van de jeugd-, herberg, Goya Smits, vertelt dat de medewerkers van Kasteel Westhove netjes werden gewaar schuwd en aangeraden om bui ten te wachten. Smits vermoedt dat de opruimingsdienst een grote inschattingsfout heeft ge maakt. De mijnen zijn op onge veer 30 meter afstand van het kasteel onschadelijk gemaakt. De jeugdherberg kon zijn gasten vrijdag gewoon ontvangen. Slechts twee kamers zijn niet in gebruik. Wel zal het personeel opnieuw moeten beginnen met de grote voorjaarsschoonmaak die donderdag net was afgerond. (Advertentie) Z§NNERANDA „eraiiM DE VERANDA MET ELEKTRISCH SCHUIFDAK OPEN EN KOEL IN DE ZOMER GESLOTEN EN WARM IN DE WINTER IDEAAL IN DE TUSSENSEIZOENEN NEDERWEERT Pannen weg lOó tel. 04951 -26665 ST. MICHIELS-BRUGGE Koningin Astrldlaan 97 SINT NIKLAAS Koningin Astridlaan 54 universitair geslaagden I I I I I i Aan de universiteit van Nijme gen is Barbara van der Graaf uit Sluiskil geslaagd voor haar doc toraal examen communicatie wetenschappen. BONVOOTUWGRATIS mooie kleurendocumentotie NAAM: ADRES: POSTCODE:- GEMEENTE; - TEL: Snel zenden aan: ZONNERANDA I PB 2701. 6030 AA NEDERWEERT LPZC 01 sfe ZONNERANDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 15