Hulst wil nergens gedoogbeleid Afnemers zijn tevreden over koelvers-maaltijden Kanaalarm wordt gedempt Boete van 300 geëist wegens spitten zeeaas Werknemer knoeit met tachograaf; directeur beboet College Axel vraagt geld voor effectievere organisatie gemeente Geen maatregelen tegen eigenaar slecht gestalde paarden Aankoop terrein Suiker Unie kost Sas 370.000 gulden Sluis-Aardenburg beëindigt jumelages Borsele stelt nieuw bestemmingsplan op voor Sloegebied streek 12 Kessen moet collega-burgemeesters overhalen om één lijn te trekken DINSDAG 21 FEBRUARI 1995 HULST - Burgemeester mr dr A. Kessen van Hulst gaat probe ren voor eind maart zijn Zeeuws-Vlaamse collega's te overtuigen dat ze er beter aan doen met Hulst één lijn te trek ken tegen een gedoogbeleid. Kessen kreeg dat advies maan dagavond nadrukkelijk mee van een nagenoeg unanieme commissie algemene bestuur lijke zaken. Een missie die hij met de grootst mogelijke inzet zal uitvoeren, zo maakte de bur gemeester duidelijk. Afgezien van D66 staat de gehele raad als één man achter het an- ti-drugsbeleid van burgemees ter en wethouders. De verschil lende fracties onderschreven maandag volmondig de beleids nota die het college heeft opge steld als reactie op de rapporta ge van de provinciale werkgroep drugsoverlast. B en w spreken zich in die nota resoluut uit te gen iedere vorm van een gedoog de verkoop van soft drugs in de gemeente. Voorafgaand aan de openbare commissievergadering hadden de gemeentebestuurders een vertrouwelijk overleg met verte genwoordigers van politie en openbaar ministerie. Duidelijk werd dat algemeen wordt onder kend dat een gedoogbeleid een zwaktebod betekent. Anderzijds ziet justitie geen ander middel om de verkoop van soft drugs be ter te reguleren en uit het illega le (inclusief hard drugs) circuit te halen. Een pleidooi voor het toestaan van een koffieshop in Hulst door de Vlissingse shophouder ing G. Aarden haalde maandag weinig meer uit. De Hulster raadsleden zien soft drugs als een versla vend middel en willen dat soort zaken daarom absoluut weren. Ook in het kader van de overlast die een verkooppunt van hasj en marihuana met zich mee zou kunnen brengen. Gatenkaas WD-fractievoorzitter W. Kay- ser was door de uiteenzetting van openbaar ministerie en poli tie in zijn standpunt gesterkt. „Een gedoogbeleid is in de prak tijk een gatenkaas. Net zoiets als de regel invoeren dat je binnen de bebouwde kom maximaal vijftig kilometer per uur mag rij den, behalve wanneer je een au to met een oneven kenteken hebt. Ga daar maar eens aan staan." Het D66-raadslid T. Blommaert sprak zich als enige uit tegen de beleidsnota van b en w. Hij vreest nadelige (justitiële) gevol gen voor Hulst wanneer geen van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De feiten kloppen, maar de straf is onre delijk. Dit vond de eigenaar van een transportbedrijf uit Axel die maandag terecht stond in Middelburg. Economisch poli tierechter mr B. J. R. P. Verhoe ven legde hem een boete van 2800 gulden op, omdat een van zijn werknemers in 1993 had ge sjoemeld met de tachograaf. De chauffeur had tegenslag gehad in Frankrijk. Door middel van de fraude wilde hij voorwenden dat hij een goede nachtrust had Zijn werkgever voelde zich niet van onze verslaggever AXEL - Het Axelse college van b en w denkt met ingang van dit jaar structureel 111.000 gulden extra nodig te hebben om de doelmatigheid van de gemeen telijke organisatie te verbete ren. Deze uitgaven zijn onder meer bedoeld voor het uitbrei den van het onderhoud aan het openbaar groen en het op de ge wenste sterkte brengen van di verse afdelingen in het Axelse stadhuis. Met een door IME-consult uitge voerd doelmatigheidsonderzoek als leidraad willen b efi w de ko mende jaren stapsgewijs een aantal maatregelen invoeren om tot een verbetering van de ge meentelijke organisatie te ko men. In een voorstel aan de ge meenteraad schrijft het college dat een aantal zaken inmiddels is opgepakt. Zo heeft het porte feuille-overleg meer gestructu reerd plaats en is samen met het ambtenarenapparaat het ge meentelijke takenpakket door gelicht. Zwembad Met ingang van dit jaar wordt het sporthalpersoneel ook inge zet bij het zwembad en omge keerd gebeurt hetzelfde. Verder heeft de gemeente overleg ge voerd met de Stichting Gecoör dineerd Ouderenwerk (GOW) over de overdracht van uitvoe rende activiteiten en taken aan vrijwilligers, het vereenvoudi gen van de overlegstructuur en diverse andere zaken. Tot meer jarenafspraken met de gesprek- Salariëring VLISSINGEN - De Dierenbe scherming neemt voorlopig geen maatregelen tegen de eige naar van de paarden die op het terrein aan de Oostsouburgse- weg zijn gestald. Vorige week dreigde de Dierenbescherming mei inschakeling van de offi cier van justitie, toen bleek dat de leefomstandigheden van de dieren volstrekt ontoelaatbaar waren. De eigenaar moest de si tuatie vóór het weekeinde op orde hebben gebracht. Y. Kwast, districtsinspecteur van de Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming, noemde de situatie maandagochtend na een controle 'acceptabel'. De eigenaar heeft het aantal paarden teruggebracht van zes- tien naar acht. Daardoor is er voor alle dieren 's nachts een droge, opgestrooide slaapplaats op het terrein, dat op dit mo ment oogt als een modderpoel. Toch blijft de Dierenbescher ming waakzaam. „Dat we nu geen maatregelen treffen neemt niet weg dat de omstandigheden waaronder de paarden moeten leven nog altijd zeer slecht zijn", aldus Kwast. „Als je zo paarden wilt houden is dat een eigen keu ze, al zou ik dat nooit doen. Maar ik heb de indruk dat de eigenaar ook zelf de ernst van de situatie inziet." aansluiting wordt gezocht bij de andere zes gemeenten in Zeeuwsch-Vlaancleren. Reden waarom zijn PvdA-collega A. Hegger burgemeester Kessen dan ook de opdracht meegaf de nota nadrukkelijk onder de aan dacht van zijn ambtsgenoten te brengen. Die aanbeveling werd door de overige commissieleden onderschreven en door Kessen met graagte aanvaard. Naar ver wachting bepalen de Zeeuws- Vlaamse gemeenten uiterlijk volgende maand definitief de koers van hun drugsbeleid. direct verantwoordelijk voor de overtreding. Alle werknemers beschikken over een handboek, dat ze ook hebben moeten on dertekenen, waarin overtredin gen van de Rijtijdenwet ten strengste worden afgeraden. En kele dagen na het voorval heeft hij nog eens een brief uit laten gaan met een waarschuwing. Officier van justitie mr T. de Jong vond echter dat de onder nemer niet voldoende maatrege len had genomen om overtredin gen te voorkomen. Hij eiste 3600 gulden. De rechter was milder in zijn oordeel en deed er 800 gul den vanaf. partners hebben de besprekin gen niet geleid, omdat het GOW het niet eens is met de bevindin gen uit het doelmatigheidson derzoek. Om dezelfde reden heeft het college ook geen goede werkafspraken kunnen maken met de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening. Verder wil het college de doel matigheid van de gemeentelijke organisatie verbeteren door de bezetting op de afdelingen VROM en burgerzaken van het stadhuis te verbeteren. Vacatu res wil het college zoveel moge lijk invullen door personeel over te hevelen van overbezette afde lingen. Naast de 111.000 gulden voor de uitvoeringen uit het IME-rap- port wil het college dit jaar 110.000 gulden uittrekken voor salarismaatregelen. De gemeen teraad krijgt daarom tijdens de raadsvergadering van donder dag 23 februari een voorstel voorgelegd om een krediet van 221.000 gulden beschikbaar te stellen. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis aan de Markt en begint om 19.30 uur. Verder buigen de raadsleden zich onder meer over de voor stellen om de watermolen aan de Kinderdijk aan te kopen en 5250 gulden uit te trekken voor de or ganisatie van een culturele dag in Axel. De interculturele dag heeft op 1 april plaats en het is de bedoeling dat dan op diverse lo caties Turkse en Nederlandse activiteiten worden gehouden. Maandag werd een begin gemaakt met de werkzaamheden voor het dempen van de Oostelijke Kanaalarm in Terneuzen. foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN - De protesten van de binnenschippers over dem ping van een deel van de Oostelijke Kanaalarm zijn verstomd. De schepen liggen niet meer aan de Schuttershofweg maar, hon derdvijftig meter verder van het centrum, aan de Stationsweg. De aannemings- en baggermaatschappij Bos Kalis begon maan dag met de werkzaamheden voor demping van het kanaaldeel. De komende drie wéken is de Terneuzense aannemer W. de Bruijn bezig om een deel van de damwand in de kanaalarm aan te leggen. Zowel vanaf de kant van de Schuttershofweg als vanaf de oever van de Schependijk wordt vijftien meter wand aange legd. In het midden blijft dan nog een derde van de breedte, ook vijftien meter, over om een baggerschip de ruimte te geven ver vuild slib 'op te zuigen'. De vervuilde bagger wordt afgevoerd naar de stortplaats van de Centrale Vuilverwerkende Industrie op de Axelse Vlakte. Als de vervuilde waterbodem is gesaneerd, wordt de damwand afgemaakt, het water uit het afgesloten gedeelte gepompt en het vrijkomende gat volgestort met een mengsel van puin en zand. De aansluitingsweg over' het 'nieuwe land' maakt aan de kant van de Schependijk een vervelende knik om het onaantrekkelijk te maken naar de Axelsestraat af te buigen. Bos Kalis verwacht vóór de bouwvakvakantie het hele karwei af te hebben, zodat de gemeente Terneuzen in de herfst nog kan beginnen met de invul ling van de sterk verbrede Axelsedam. Aan die dam zou eerst een 'poortgebouw' verrijzen, maai- of dat plan doorgaat is nog niet duidelijk. Het officiële startsein voor de werkzaamheden voor het doortrekken van de rondweg wordt vanmiddag, dinsdag, gegeven door burgemeester R. C. E. Barbé. De koelvers-maaltijden worden, in tegenstelling tot de dagverse maaltijden van Tafeltje-dek-je, één keer per week rondgebracht. foto Peter Nicolai van onze verslaggever BIERVLIET - De 74-jarige M. Keukelaar hoeft er niet lang over na te denken. De warme maaltijden van afeltje-dek-je bevielen haar vroeger uitste kend en ze zag er dan ook best tegenop toen de keuken van het bejaardenoord Ter Walle dicht ging. Maar de koelvers maaltijden bleken 'ideaal' te zijn. „Ik kan het alleen maar aan raden. Heerlijke maaltijden die je zelf op elk gewenst mo ment kunt klaarmaken. Je kan het echt niet beter heb ben", zegt Keukelaar, die sa men met haar man nog in het 'inleun-gedeelte' van het ont ruimde, voormalige verzor gingshuis woont. Keukelaar staat niet alleen in haar oor deel. De meeste afnemers van koelvers-maaltijden in Bier vliet en Hoofdplaat zijn ui terst tevreden over de nieuwe manier van voedselverslrek- king. Eén keer in de week wordt een bepaald aantal maaltijden af genomen (voor elke dag of zo maar eens voor het gemak), die in de koelkast worden be waard. Op het moment dat de oudere er zin in heeft, wordt een maaltijd uit de koeling ge haald en even in de magnetron verwarmd. Gezonde, voedza me en bovendien lekkere maaltijden, weet mevrouw Keukelaar, van een kwaliteit waar je 'u' tegen zegt. Ook de vrijwilligers van de Stichtin gen Welzijn voor Ouderen (SWO) in West-Zeeuwsch- Vlaanderen en de Stichting Welzijn Terneuzen melden dat de maaltijden puik in orde zijn. Bruikleen De benodigde magnetrons zijn door leverancier ECS-catering uit Eindhoven voorlopig in (huur)bruikleen gegeven en het gebruiksgemak van de ap paraatjes geldt voor bijna alle bejaarden. „Voor mensen die slecht zien, zetten we even een stickertje bij het aantal minu ten dat de soep of de hoofd maaltijd in het oventje moet, maar- problemen hebben we nauwelijks gehad", zegt vrij willigster Riekje Toorenaar van de SWO-West-Zeeuwsch- Viaanderen. Zij gaat er van uit dat de Tafel- tje-dek-je-service in de ge meenten Oostburg en Sluis- Aardenburg binnen afzienba re tijd verdwijnt. Voor de pre- ciese plannen verwijst ze naar de coördinatrice in Oostburg: „Maar- het is duidelijk dat steeds meer ouderen van de maaltijdvoorzieningen ge bruik willen maken. De keu kens van de verzorgingshui zen zijn daar niet op berekend, terwijl ook het aantal vrijwilli gers om de maaltijden rond te brengen en de koffertjes om ze in te bewaren niet toereikend zijn." Bovendien zijn de koel-ver- smaaltijden ook in andere de len van Nederland fors in op mars. „In heel Friesland en grote delen van Brabant is het al gemeengoed", weet Toore- naar. Als enig nadeel noemt ze het mindere contact dat de ou deren met de rondbrengers van de maaltijden hebben. Vroeger moest elke dag een warme maaltijd gebracht wor den, nu komt de maaltijdver strekker nog maar één keer in de week met de hele voorraad tegelijk. Kosten Coordinator A. de Meijer van Tafeltje-dek-je Biervliet gaat een eind mee met zijn West- Zeeuws-Vlaamse collega. Hij is alleen iets voorzichtiger in zijn uitspraken. Zo kan De Meijer zich goed voorstellen dat er 'niets boven een versge- brachte warme maaltijd gaat'. Aan de andere kant geeft hij grif toe dat er steeds meer zelf standige ouderen zijn, die zelf willen bepalen wanneer ze aan tafel gaan. En daarnaast zul len de kosten de pan uitrijzen en Wordt het soms logistiek moeilijk om de maaltijden te bestemder plekke te krijgen. „Wij konden na de sluiting van de keuken van Ter Walle maal tijden afnemen van Ter Schel de in Breskens. Maar dan zou den de meeste diners koud zijn als we ze na ruim een half uur in Biervliet afleveren." B en w van Terneuzen hebben alle zaken eens op een rijtje ge zet en hopen donderdag van de gemeenteraad te horen wel ke kant het op moet met de voedselvoorziening voor oude ren. Later in het jaar moet dan een beslissing worden geno men. Vrijwilligers in de dorpen Hoek, Zaamslag en Sluiskil hebben al laten weten dat ze het liefst alles bij het oude wil len laten. Of dat echter op lan gere termijn een haalbare kaart is, valt nog te bezien. Het argument van mevrouw Keu kelaar zou weieens de door slag kunnen geven: „Ik zag er eerst wel tegenop, maar ik kan de koelvers-maaltijden nu al leen van harte aanbevelen." van onze verslaggever SAS VAN GENT - De aankoop van het voormalige bedrijfster rein van de Suiker Unie en het uitvoeren van diverse werk zaamheden aan het stuk grond kosten de gemeente Sas van Gent 370.000 gulden. De huidige eigenaar, het maisverwerkende bedrijf Cerestar, verplicht zich ertoe langs de Buitenweg een geluidswal aan te leggen van 200 meter. Bovendien heeft Ce restar toegezegd het terrein van 92.786 vierkante meter genivel leerd op te leveren. Het terrein fungeert uit planolo gisch oogpunt als buffer tussen de industrie en de woonbebou wing. Bovendien kunnen op de percelen drie voetbalvelden en een parkeerterrein voor vracht wagens worden aangelegd. Een stuk grond van 5100 vier kante meter blijft voorlopig bui ten de transactie. Dit gedeelte van het terrein werd vroeger door de Suiker Unie als stort plaats gebruikt. In augustus heeft, op die plek een grondwa tersanering plaatsgehad. Bo vendien zijn er monsters geno men. Wanneer de directie Mil) en Waterstaat van de provinr op basis van de bemonstert: vaststelt dat deze grond nietvf vuild is, kan er een besternni; worden gezocht voor het tem; De gemeente Sas van Gent. het perceel graag verwerven i heeft toegezegd om het mi grond - vooruitlopend op devt werving - te onderhouden en: rasteren. Herziening De gemeente is toch al verpik het hele terrein af te rasten Bovendien moeten niveauvi schillen worden weggewetl Aan de aanschaf van het terre en de te nemen maatre hangt een prijskaartje 370.000 gulden. Het collegevoj stel om het vereiste kredietv: 370.000 gulden vrij te mafa komt op donderdag 23 febru- aan de orde tijdens de raads' gadering in het stadhuis aar Westkade. De vergadering gint om 19.30 uur. Ook de derd herziening van het mingsplan Buitengebied sta tijdens deze vergadering van onze verslaggever SLUIS-AARDENBURG Sluis-Aardenburg verbreekt de vriendschapsbanden met de ju- melagepartners van de vroege re afzonderlijke gemeenten. Het gemeentebestuur heeft de colle ga's van het Belgische Puurs (dat tot nu vriendschappelijke betrekkingen onderhield met de kikkerstad) en het Duitse Heimbach (dat vriendschaps banden had met de belfortstad) laten weten dat de jumelages worden beëindigd. De bevolking van de twee West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten was nauwelijks betrokken bij de contacten met de buitenlandse plaatsen, constateert het be stuur van de nieuwe fusiege meente. De Boerenkapel De Bla- osuuln trok jaarlijks naar de gro te jaarmarkt in Puurs. De Ko ninklijke Muzieksociëteit Aar- denburgsche Fanfaren en enke le andere verenigingen gaven af en toe acte de presence in Bel gië. Hetzelfde gold voor een paar verenigingen in Sluis (Jongera koor Sluisse Rakkers bijvoj beeld). Ook werden wel eensta toonstellingen of speciale mail ten, met deelname van de ju® lagepartners op touw gezet, Maar in echt massale belaai stelling mochten de jumelag zich nooit verheugen, weetg meentewoordvoerder W. DJ riek. „De jumelages werden t« vaak bekeken als een leuk tuf voor bestuurders. Het j tebestuur meent dat het bete contacten kan onderhoud! met de naaste buurgemeente dan met verre vrienden." Naa het te bescheiden draagvlak a der de bevolking, vinden burs meester en wethouders jumei ges 'niet meer van deze tijd'. De gemeentebesturen Heimbach en Puurs zijn andi halve week geleden op de hoogt gesteld van het opzeggen vand vriendschapsbanden. Tot nu to hebben Duitsers noch Belgï gereageerd op de eenzijdige op zegging van de betrekkingen, van onze verslaggeefster MIDDELBURG - „Je liegt. Rechter, hij pleegt meineed", merkte een 45-jarige man uit Zierikzee op. Om zijn woorden kracht bij te zetten pakte hij zijn stoel op en ging zo ver mo gelijk bij de getuige vandaan zitten. De man moest voorko men voor het spitten van zagers in de slikken van Viane in maart 1994. Vorig jaar besloot de rechter in Middelburg de zaak aan te houden zodat er ge tuigen konden worden gehoord, want de verdachte ontkende dat hij zeeaas had gevangen. Maandag was het zover. Maar niet alle getuigenissen vielen in goede aarde bij de 'spitter'. Vier politie-agenten werden door economisch politierechter mr B. J .R .P Verhoeven ge hoord. Twee agenten die de man hadden aangetroffen op slikken en twee collega's uit Zierikzee die assistentie verleenden bij de aanhouding. De verdachte zou hebben gezegd dat hij het on sportief vond dat de politie bij hem thuis binnenviel, maar! zou - in tegenstelling tot wat ei van de agenten getuigde -noa hebben beweerd dat hij had gevangen. „Dat kan ncoi Ik had thuis drie emmers sta met zagers. Maar die kon nooit die dag hebben gevangi 'Dan zou het water bloederigaj geweest en vol zand. M water was helder. Ik was naar schelpen en turf', hielde verdachte vol. Een man die eveneens die was aangehouden voor het spil ten van zeeaas in de slikken va Viane kon niet meer duideli) heid scheppen. Hij vertelde o rechter dat hij zich niet konha inneren de verdachte daar dat moment te hebben gezien Officier van justitie mr T. Jong eiste een boete van 300 ga den. De rechter achtte hetdeli bewezen en volgde de eis. 'spitter' deelde na afloop mi dat hij het er niet bij zou late zitten. Hij gaat in cassatie bijd Hoge Raad. „Het is een vif zaakje", merkte hij hoofdschw dend op en liep mokkend1 rechtszaal uit. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - De gemeen te Borsele heeft de planologi sche smet op haar stuk Sloege bied weggepoetst. Met een nieuw bestemmingsplan wordt duidelijk wat wel en niet kan in het zeehaven- en industriege bied. Die helderheid was er tot nu toe onvoldoende, doordat werd gewerkt met een bestem mingsplan dat nooit volledig is goedgekeurd door provincie en rijk. Bedrijven die een bouwvergun ning aanvroegen, kregen tot nu toe te maken met een voorberei- dingsbesluit. Dat is maai- voor een beperkte periode geldig en biedt daardoor weinig rechtsze kerheid op de langere termijn. „Wanneer dit nieuwe bestem mingsplan is goedgekeurd, kun nen we helderheid bieden bedrijven die zich in de gem te willen vestigen. Dat is god voor de economische ontwik ling in het gebied", zegt bur meester ir J. L. M. Mandos. De planologische verbeterin! betekent niet dat Borsele eet andere industriepolitiek gaat voeren. Mandos: „Het ontwerp bestemmingsplan beschrijft1™ er nu al gebeurt. Verder staat ei vrij strak omschreven watwelen niet kan.'1 Het oude bestemmingsplan f' 1982 leverde onder meer pro® men op doordat het de bouw val een tweede kerncentrale ver bood. De overheid vond dat (ie gemeente Borsele zich niet®1 het kernenergiebeleid moest be moeien. Het nieuwe bestem mingsplan verzet zich nietteg® de bouw van een kerncentrale-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 38