Bewaking nu met rug naar het water Vermoeide soldaten protesteren ederland wil meer EU-geld PZC Genie haalt per boot melk op binnen- en buitenland het weer in zeeland Hulpverleners watersnood moeten op oefening in Duitsland V erontwaar digde leden Dierenhulp Tiel evacueren nog volop Gereformeerde Gemeenten: God schudt het land wakker ZATERDAG 4 FEBRUARI 1995 Vandaag Hogedruk boven Zuid-Europa en lagedruk boven Noord-Eu ropa zorgen voor een westelijke stroming waarmee vochtige en vrij zachte oceaanlucht wordt aangevoerd. In deze stroming passeert vanochtend een zivak koufront met veel beioolking en nog af en toe lichte regen of mot regen. In de middag is het droog, maar de bewolking zal blijven overheersen. De wind is meest zuidwest en matig, in de middag tijdelijk westelijk. Het front blijft vrij dicht in onze buurt, zodat ook morgen de kans op beiool- king groot is. Neerslag wordt dan niet meer verwacht. De ma ximum temperatuur ligt rond 8 graden, 's nachts wordt het door de aanwezige bewolking een graad of 5. Nautisch bericht Wind: zuidwest 3 tot 4. later tij delijk ivest, zicht: matig tot goed. temperatuur kustwater: 6 gra den. afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Scheldes: rond driekwart meter. ZON EN MAAN 6 februari Zon op 08.12 onder 17.34 Maan op 10.33 onder 00.29 ZON EN MAAN 7 februari E.K. 13.55 Zon op 08.11 onder 17.36 Maan op 11.02 onder 01.33 Vooruitzichten Voor morgen: wolkenvelden, droog. Matige, later vrij krach tige zuidwesten wind. Maximum temperatuur rond 9 graden, mi nimum rond 6 graden. Voor maandag tot en met woensdag: wolkenvelden, droog, later toenemende regen kansen. vrij zacht. Hoog water uur cm uur cm Zaterdag 4 februari Vlissingen 04.40 242 17.06 232 Terneuzen 04.59 267 17.20 258 Bath 06.03 318 18.22 312 Roompot-buiten 04.35 179 17.00 177 Zierikzee 06.25 168 18.50 165 Yerseke 06.35 174 18.55 172 Philipsdam-West 06.55 178 19.15 175 Zondag 5 februari Vlissingen 05 21 228 17.45 211 Terneuzen 05.39 254 18.05 237 Bath 06.39 304 19.01 288 Roompot-buiten 05.20 171 17.45 160 Zierikzee 06.55 163 19.20 154 Yerseke 07.05 169 19.25 161 Philipsdam-West 07.10 169 19.30 163 Maandag 6 februari Vlissingen 05.58 209 18.26 187 Terneuzen 06.22 234 18.45 212 Bath 07.16 282 19.42 259 Roompot-buiten 06.05 157 18.25 141 Zierikzee 07.25 154 19.55 141 Yerseke 07.35 162 20.00 150 Philipsdam-West 07.30 164 19.55 153 Laag water Zaterdag 4 februt ri"l,r cm uur cm Vlissingen 11.09 215 23.15 176 Terneuzen 11 38 227 23.46 186 Bath 0.13 219 12 46 251 Roompot-buiten 10.55 159 23.10 122 Zierikzee 0.00 119 12.40 158 Yerseke 12.35 162 Philipsdam-West 12.25 165 Zondag 5 februar Vlissingen 11.45 201 23.56 167 Terneuzen 12.15 211 - - Bath 0 47 212 13.17 234 Roompot-buiten 11.35 152 23.50 119 Zierikzee 0.25 120 13.05 153 Yerseke 0.35 126 13 05 158 Philipsdam-West 0.35 130 13.05 161 Maandag 6 februa ri Vlissingen 12 20 185 Terneuzen 0.15 176 12.45 193 Bath 1.18 202 13.46 215 Roompot-buiten 12.20 143 - - Zierikzee 1.05 121 13.35 147 Yerseke 1.10 127 13.35 152 Philipsdam-West 1.10 131 13.35 155 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Tamelijk veel bewol king en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Overwe gend veel bewolking en af en toe regen of motregen. Middagtem peratuur rond 8 graden, in de Ar dennen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen of motregen. In de zuidelij ker gelegen departementen ook nu en dan zon. Middagtempera tuur ongeveer 12 graden, zater dag in het noordoosten wat la ger. Temperatuur op 1000 meter in de Jura en Vogezen ongeveer +5 graden, Portugal: Overwegend zonnig, Middagtemperatuur rond 18 graden. Spanje: Droog en zonnig. Mid dagtemperatuur langs de Cos ta's zaterdag ongeveer 19 gra den, zondag in het zuidoosten en zuiden iets hoger; maxima in het noorden en midden van Spanje rond 17 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon. Middagtemperatuur rond 23 graden. Marokko: Westkust: droog en flink wat zon. Middagtempera tuur vlak aan zee"* ongeveer 20 graden. Tunesië: Flink wat zon. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee zaterdag rond 17 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perio den met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 14 en 18 graden, zondag enkele graden lager. Temperatuur op 2000 me ter in de Franse Alpen rond het vriespunt, in het zuiden iets ho ger. In de Pyreneeen ligt het kwik op 2000 meter hoogte 's middags rond +6 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en flin ke perioden met zon. Middag temperatuur rond 19 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon, maai- vooral rond Kreta en het westelijk deel van de Egeische Zee ook wolken velden en misschien een bui. Op de Egeische Zee hier en daar veel wind. Maxima van 8 graden langs de Egeische Zee tot rond 14 op de Ionische Eilanden. Turkije en Cyprus: Flinke perio den met zon. Langs de Turkse westkust flink wat wind. Mid dagtemperatuur van 7 graden rond de Dardanellen tot 16 bij Cyprus. Duitsland: Hier en daar wat zon, verder wolkenvelden en af en toe regen, in de Beierse Alpen boven ongeveer 1400 meter sneeuw. Middagtemperatuur in het laag land van 4 tot 8 graden. Tempe ratuur op 1000 meter ongeveer +4 graden, op 1500 meter in de Beierse Alpen meest iets boven het vriespunt. Zwitserland: In het zuiden droog en overwegend zonnig. El ders wolkenvelden en mogelijk wat lichte regen, vanaf 1300 me ter sneeuw. Temperatuur op 2000m rond het vriespunt. Ma xima in de dalen 5 tot 10 graden. Oostenrijk: In Karinthie en Steiermarken droog en flinke perioden met zon. Elders wol kenvelden en plaatselijk regen, boven 1300 meter sneeuw. Tem peratuur op 2000 meter enkele graden onder nul. Tsjechië en Slowakije: Veel wolkenvelden en met name zon dag kans op regen. Middagtem peratuur eerst rond 2 graden, zondag iets hoger. Temperatuur op 1000 meter in de ski-oorden zaterdag iets boven nul. Weerrapporten 03 februari li» uur: Amsterdam regen 8 Aberdeen licht bew. 6 Athene licht bew. 11 Barcelona half bew. 12 Berlijn zwaar bew. 2 Boedapest onbewolkt 1 Bordeaux licht bew. 15 Brussel half bew. 6 Cyprus onbewolkt 13 Dublin half bew. 9 Frankfurt zwaar bew. 3 Genève half bew. 7 Helsinki half bew. -2 Innsbruck licht bew. 2 Istanbul half bew. 6 Kopenhagen half bew. 2 Las Palmas onbewolkt 21 Lissabon onbewolkt 14 Londen zwaar bew. 11 Luxemburg zwaar bew. 3 Madrid onbewolkt 12 Malaga half bew. 15 Mallorca licht bew. 10 Malta onbewolkt 12 Moskou sneeuwbui -4 Miinchen zwaar bew. 4 Nice onbewolkt 13 Oslo zwaar bew. 4 Parijs zwaar bew. 8 Praag zwaar bew 0 Rome onbewolkt 11 Split onbewolkt 10 Stockholm half bew. 2 Warschau zwaar bew. -1 Wenen half bew. 1 Zürich zwaar bew. 6 Bangkok onbewolkt 24 Tunis half bew. 12 WILP - De genie verzorgt sinds donderdag met vijf boten de afvoer van melk bij de boerenbedrijven in de ondergelopen Wilpse Kleipolder in Voorst. De afgelopen dagen is de voorraad melk in dat gebied opgelopen tot 30.000 liter. Daar komt iedere dag 14.000 liter bij. In de polder bevinden zich 2400 stuks vee. In de polder staat tot drie meter water, maar de meeste boerderijen houden het droog, doordat zij op terpen zijn gebouwd. foto Arthur Bastiaanse/ANP haoel Strenge controle rond geëvacueerd gebied op mensen die al terug willen loor Sigrid van lersel IIJMEGEN - Met het oog op de nassale terugkeer van evacués leeft de gemeente Beek bij Nij- negen veertig extra militairen 'an de nationale reserve ge- 'raagd om te posten op de tijksstraatweg. Nu de dijken nder controle lijken, vormt de erwaclite stroom mensen die erugwillen naar hun huis de rootste zorg. De hoofdstraat 'an het glooiende dorp is plot- eling een zwaar bewaakte zo- le. Bij iedere zijstraat staan ninstens twee bewakers in de jzige wind te blauwbekken. )e dorpen Beek en Ubbergen iggen precies op de grens van de 'lakke Ooijpolder en de stuwwal lij Nijmegen. Het lage gedeelte 'an het dorp is verboden gebied, erwijl aan de andere kant van iet dorp het leven gewoon door laat. Op deze scheiding voeren politie-agenten intensieve pa trouilles uit en houden militai ren bij hekken de wacht. Met de rug naar het water, want de pro blemen worden nu uit andere hoek verwacht. Toch hebben de bewakers in Beek weinig te doen, want er la ten zich maai- weinig mensen zien. Voorlopig is hun enige aflei ding de ruime aanvoer van koffie en saucijzenbroodjes. „Er ko men waarschijnlijk wel proble men", denkt militair Kleijn. „We hebben orders om zeer streng op te treden. Zelfs mensen die in het afgesloten gebied achtergeble ven zijn, kunnen niet even in het dorp naar de bakker. Ze komen er gewoon niet meer in." Absurd Kleijn geeft even later toe dat hij heus wel begrip heeft voor bewo ners die nu terug willen keren naai' hun verlaten huis. „Het ri vierwater staat al zo laag, dat dit gebied bij een dijkdoorbraak niet meer in de problemen komt. Maai- toch mogen we niemand toestaan het gebied te betreden. Als het gerucht eenmaal rond gaat datje erin kunt, is er name lijk geen houden meer aan. Maar ja, de mensen kennen in dit ge bied natuurlijk beter de sluipwe gen dan wij." Begrip is er ook voor de evacués uit het lage deel van Beek, die soms in een uiterst absurde si tuatie zitten. Zo is een meneer ondergebracht in een hotel op de Rijksstraatweg, dat nog geen honderd meter van zijn eigen huis verwijderd is. Voor deze man maken de bewakers een uit zondering. Omdat hij rugklach ten heeft, mocht hij thuis zijn aangepaste stoel gaan halen. Bovenop de stuwwal in Berg en Dal zit mevrouw Marks in hotel Hamer te popelen om thuis de boel weer op te ruimen. Haar on derkomen kijkt precies uit op de belangrijkste toegangsweg naar haar huis in Millingen aan de Rijn. Van een uittocht in de rich ting van het verboden gebied is echter nog geen sprake. Het be richt dat de Ooijpolder beslist nog niet veilig is, heeft diepe in druk gemaakt. „We kunnen be ter wachten, want om voor de tweede keer weg te moeten, is nog veel erger", zegt ze. In hotel Hamer is de ergste span ning inmiddels voorbij, al roken veel evacués nog de ene sigaret na de andere. „Ik heb iedere dag dikke voeten, want ik ben hele maal niet gewend om te zitten", klaagt mevrouw Marks. Aan een andere bezigheid komt ze echter niet toe. „Je zit toch te piekeren of er thuis niet ingebroken wordt. Je denkt echt aan de gek ste dingen. We zijn twee dagen geleden zelfs nog stiekem even teruggegaan omdat we de visse- kom vergeten waren." Smoesjes Bij de weg naar Kleef zijn mede werkers van de Evenementenbe geleiding Nijmegen ingescha keld om terugkerende bewoners tegen te houden. De mannen ho ren talrijke smoesjes aan van mensen die weer naar huis wil len. „Honden, katten, duiven, geiten, kanaries, ik heb het alle maal al gehad", verzucht de agent. „Maar we verwijzen de mensen allemaal naar het ge meentehuis om een ontheffing aan te vragen. Gelukkig hebben de mensen daar wel begrip voor. We hebben nog niemand echt met dwang tegen moeten hou den." Een mevrouw uit Tiel, die tijde lijk door familie opgevangen wordt in Nijmegen, laat zich met een spijtig gezicht terugsturen. „Wij moesten zo plotseling weg. dat we thuis helemaal geen hoog water gezien hebben", zegt ze. „Ik heb steeds het gevoel dat ik hier helemaal niks te zoeken heb." De agenten geven haar de tip om even naar de Waalkade van Nijmegen te lopen. Dit is één van de weinige plekken waar het water gewoon vrijelijk te bezich tigen is. Vanwege het hoge water is het populaire café Vivaldi's aan de Waalkade alleen bereikbaar via de keuken aan de achterzijde. Aan de voorzijde genieten talrij ke ramptoeristen van appel taart en van een weids uitzicht over de Waal. Er is één nadeeltje: vlak voor de ramen staan grote houten waterkeringsschotten, die tot de rand gevuld zijn met vette, zwaar riekende stalmest. TIEL (ANP) - Waar duizenden inwoners van de Betuwe al den ken aan terugkeer naar huis, is de Stichting Dierenhulp Tiel nog volop aan het evacueren. Met een snelle stationcar rijden de dierenvrienden kriskras door de regio. Driehonderd ach tergelaten dieren hebben ze al in veiligheid moeten brengen, nadat ze eerst hun „eigen spul" hadden verhuisd. „En als we het gebied nog eens een keer goed uitkammen, komen er nog zeker tweehonderd bij", vertelt de vliegende equipe tijdens een korte adempauze op een van de afzettingen van de A15 bij de ontruimde stad. „We dachten dat het allemaal wel mee zou vallen, maar het is ons bitter tegengevallen. Veel Tielenaren hebben hun dieren reddeloos in de kou laten staan. Het is gewoon schandalig", zegt Marja van Gessel. Samen met haar collega's Mare Molthof en Reinier en Gon Wennekes, pro beren ze te redden wat er te red den valt. Daarbij gaan ze tot het uiterste. Zo pleegden ze eerder deze week met toestemming van de politie een „legale inbraak" om vier poezen van een zolder te halen. De eigenaar had wroeging gekregen en de Dierenambulan ce gebeld. Ook boeren en buitenlui hebben hun beesten aan hun lot overge laten. Molthof: „gisteren hebben we achter uit een schuurtje twee doodsbenauwde biggetjes ge red. Die zaten gevangen in een piepklein hok. En ergens anders hebben we een pony opgehaald die tot zijn enkels in het water stond. Die had bij een overstro ming geen schijn van kans ge had." Roodgloeiend staat de mobiele telefoon - voor zover bereikbaar - sinds de lokale radio mensen op riep meldingen van eenzame dieren door te geven. „Wat dacht je van die boer waar we 21 schapen uit de wei hebben gehaald. Toen-ie dat via-via hoorde, dreigde hij ons aan te klagen wegens diefstal", vult Marja van Gessel aan. „Wurg- neigingen krijg je ervan!" Al met al heeft de stichting, die in gewone omstandigheden als dierenambulance fungeert, al gauw een complete kinderboer derij in veiligheid gebracht. Al was het alleen maar dankzij de „oogst" uit één woning: elf kat ten. een dwergpapagaai, drie tortelduiven' en een witte sier- duif, drie parkieten, een kanarie én een bak met muizen. „En weet je in welke straat?" zegt Marja voordat ze met zwaailich ten wegsjeest met een bang hondje in de kofferbak, „en het is geen grapje: Veertienhond". i-ers patrouilleren door de verlaten straten van Culemborg. foto Hans Steinmeier/ANP gn onze correspondent 'HUSSEL - Nederland wil dat Brussel meer gaat bijdragen in de IChade van de watersnood. Ambtenaren en diplomaten zullen de tomende tijd in kaart brengen op welke Europese subsidiepotten fog een beroep gedaan kan worden en zullen druk uitoefenen op de ^uropese Commissie om financieel bij te springen. ?atis vrijdag vernomen in diplomatieke kringen in Brussel, te Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, stelde eerder deze 'eek 3,3 miljoen gulden beschikbaar voor noodhulp aan de vier lan- De watersnood staat dit weekeinde ook op de agenda van informeel overleg dat minister De Boer (VROM) voert met haar collega's uit buurlanden. Nederland, Duitsland. België. Luxemburg en Frankrijk zullen daarbij afspreken nauwer samen te werken bij het beheer van de Maas en Rijn en het aanleggen van dijken. Algemeen wordt erkend dat de overstromingen zijn verergerd door dat er in de rivierbeddingen teveel huizen en bedrijven zijn gebouwd. Ook willen de landen samen bekijken of het peil in de rivieren gere geld kan worden via bijvoorbeeld polders die in geval van nood met opzet blank kunnen worden gezet. jWEZEP (ANP) - Honderd ^dienstplichtigen van de 111e -pantsergeniecompagnie uit We ll zep zijn in opstand gekomen |omdat een eerder afgeblazen oe fening in Duitsland vandaag, Jzaterdag, toch doorgaat. De ver- Jmoeide militairen hebben zo ojuist drie dagen hulp geboden in de door watersnood getroffen igebieden. Velen sliepen slechts Jeen paar uurtjes. Dat hebben de Jvereniging Van Dienstplichtige ^Militairen (VVDM) en de Alge- „mene Vereniging Nederlandse {Militairen (AVNM) vrijdag mee- jgedeeld. jOok na protesten van beide mili- jtaire bonden blijft de landmacht Terbij dat de oefening door moet Igaan. Generaal Couzy, de bevel hebber van de landstrijdkrach ten, heeft vrijdagmiddag beves tigd dat de soldaten zaterdag 'Inaar Duitsland vertrekken, al- 1 dus de WDM en de AVNM. fee soldaten was woensdag ver teld dat de oefening van een 'Week in het Duitse Vogelsang 'Sniet door zou gaan. Bij terug komst donderdag hoorden ze jhet tegenovergestelde. Daarop 'sloeg de vlam in de pan, meldt de %VNM. Een kleine groep dienst plichtigen was zo kwaad dat ze %ikele ruiten vernielde. Daarna Itrokken zeventien man naar het fgebouw van de kazernecom mandant om daar de „boel te 'werbouwen". Een sergeant kon e,hen daar echter van weerhou den. De VVDM noemt het eerst afbla zen en daarna alsnog laten door- -feaan van de oefening „een slag m het gezicht" van de dienst- jlichtigen. Doordat ze slaapte- cort hebben opgelopen, levert ie oefening risico's op. Sommi gen hebben een kletsnatte uit- usting, waarmee ze op oefening louden moeten. Verder steekt iet de VVDM dat Defensie eerst ;oede sier maakt op tv met „on- jongens in de strijd tegen het vater", om ze vervolgens op een eerder afgeblazen oefening te turen. „Na alle positieve publi- ïiteit is dit een zeer zware dom per", stelt ook de AVNM. Artsbezoek Het kader is het met de soldaten eens, maai' het hogere kader vindt dat de oefening moet door gaan. Onder dreiging van dwangmaatregelen zijn de meeste dienstplichtigen vrijdag morgen begonnen aan de voor bereiding van de oefening. Veer tig jongens hebben zich uit pro test aangemeld voor een artsbe zoek. Volgens de verantwoordelijke kolonel kan de oefening gewoon doorgaan. Hij wees er voor de ra dio op dat de militairen twee et malen hebben kunnen rusten. Bovendien zijn andere genie troepen nog steeds aan het werk in de watersnoodgebieden, zei de kolonel. De groep dienst plichtigen die op oefening moet, kan dus ook wel doorwerken. Het merendeel van de compag nie, ongeveer 170 man, heeft van dinsdagavond tot woensdag avond geholpen bij de aanleg van de nooddijk in Kampen. Van hen zijn nog eens 40 man in gezet bij het kappen van bomen bij Ochten. Daarbij zijn de no dige pauzes in acht genomen, stelt een woordvoerder van de landmacht. „Van oververmoeid heid is geen sprake." Hij voegt eraan toe dat de oefe ning was afgezegd, omdat De fensie ervanuit ging dat de inzet bij de watersnood veel langer zou duren. Toen de meeste sol daten woensdagavond weer te rugkeerden, was het zonde om de oefening niet door te laten gaan, aldus de woordvoerder. Wel werd het vertrek een dag verschoven, van vrijdag naai' za terdag. In de tussentijd zijn alle militairen van droge kleding en schoenen voorzien. De woord voerder heeft begrip voor de te leurstelling bij de dienstplichti gen, „maar een oefening is geen straf. Deze stond gepland en het is niet zo dat die bij wijze van schouderklopje wordt uitge steld." De WDM spreekt van een hele trieste zaak. „Het lijkt erop dat het oefenterrein al was gehuurd, net zoals een vakantiehuisje waar je toch naai' toegaat omdat je hebt betaald, terwijl je eigen lijk niet kan", zegt een woord voerder. WOERDEN (ANP) - De Gereformeerde Gemeenten zien in de huidige watersnood de hand van God. „Wij wor den in onze waan van onafhankelijkheid, in onze blind heid en doofheid wakker geschud, om de hand Gods te zien en de sprake Gods te horen." In de voortdurende dreiging van het water 'spreekt de almachtige Schepper èn Rechter zo duidelijk'. God duldt „de ongerechtigheid en trouweloosheid van ons als volk en kerk" niet, zo staat in een brief aan de kerkra den. Het kerkgenootschap met een kleine 100.000 leden is relatief sterk vertegenwoordigd in het Gelderse rivie rengebied. De kerkeraden wordt gevraagd om de watersnood zon dag 'met ernst in het midden van de gemeenten neer te leggen'. Naast een oproep 'van 's Heeren wege tot veroot moediging en bekering' doen de opstellers van de brief ook een dringend verzoek om alle betrokkenen in de voorbede te gedenken. 'Ondanks onze grote schuld, per soonlijk, kerkelijk en landelijk moge Hij Zich over ons en ons vaderland ontfermen.' Eerder deze week riepen de grote protestantse kerken en de RK Kerk hun leden op 'de daad bij het gebed te voe gen'. Giften aan de kerk worden doorgesluisd naai' het Rampenfonds. De bisschoppen vroegen de gelovigen bo vendien te bidden voor het behoud van de dijken. Dit weekeinde zal de watersnood in vele kerken, synagoges en moskeeën aandacht krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5