Hoe hoger de dijk, des te groter de ramp Duitse hulp niet overal welkom PZC Evacués wachten af Limburg pakt draad weer op Limburg woest over voorrang Gelderland Bizarre situaties op de grens van wel en niet evacueren binnen- en buitenland KNMI ziet grotere kans extreme regen in winter Inwoners Venlo vol lof over solidariteit oosterburen Digitale ramptoerist DE BILT (ANP) - Ofschoon kli matologisch onderzoek geen uitsluitsel geeft, houdt het KNMI in De Bilt wel rekening met een toenemende kans op extreme hoeveelheden winter regen in de komende jaren. De oorzaak ligt vermoedelijk in een verandering van het kli maat. De overvloedige regenval dit jaar in het stroomgebied van de Maas en Rijn, die leidde tot de hoge waterstanden, had te maken met het langdurig aan houden van een overheersend westelijke stroming. Normaal zorgen hogedrukgebieden er voor dat deze stroming, die de pressies met regen en wind ïn onze richting stuurt, voor lan gere tijd wordt onderbroken of afgebogen. Nu de westelijke stroming bleef aanhouden, daalden in de stroomgebieden van de Maas en Rijn hoeveelheden regen neer die anderhalf tot drie keer het gemiddelde over de afgelo pen 30 jaar bedroegen. Zeer veel neerslag viel tussen 22 en 30 januari. Dergelijke hoeveelheden water uit de donkere winterwolken over een groot gebied zijn vol gens het weerinstituut uitzon derlijk. In deze eeuw kwam zo'n regenval slechts tweemaal eerder voor: in 1926 en 1993, twee eerdere hoogwaterjaren. Uit het feit dat twee opeenvol gende winters zoveel nattig heid met zich meebrachten, wil het KNMI nog niet zonder meer afleiden dat er sprake is van een klimaatsverandering, Winters met een overheersend westelijke stroming kwamen ook in het verleden voor. „Ze horen onverbrekelijk bij ons huidige klimaat", aldus een woordvoerder van het insti tuut. Toch is het klimaat wel dege lijk aan het veranderen, zo con stateert het KNMI. Dat komt door de uitstoot van gassen die bij het stoken van brandstoffen vrijkomen. „Als dit zo door gaat, zullen de temperaturen op aarde in de loop van de vol gende eeuw stijgen", aldus de woordvoerder. Verdamping De hogere temperaturen zullen leiden tot een toename van de verdamping en een grotere wa terinhoud van de atmosfeer. Dat leidt tot een verhoogde neerslag. Het KNMI verwacht dat de hoeveelheid winterneer- slag in het midden van de vol gende eeuw in onze streken met zo'n 10 tot 30 procent is toegenomen. De meteorologen, die met be hulp van allerlei computermo dellen de neerslag van de ko mende tijd trachten te voor spellen, zijn niet geheel zeker van hun zaak. Ze hopen dat het wereldwijde overlegorgaan in zake klimaatsverandering, IPCC (Intergovernmental Pa nel on Climate Change), van de Verenigde Naties met zijn rap port dat eind dit jaar uitkomt, iets meer duidelijkheid zal scheppen. Veel meer dan op bed liggen en afwachten kunnen de evacués uit de watersnoodgebieden niet. Met de koffer bij de hand, voor het geval toestemming wordt gegeven naar huis te gaan, wacht in de Utrechtse Jaarbeurs een man op de dingen die komen gaan. foto Ed Oudenaarden/ANP Nieuwe verhoging lijkt geen oplossing voor overstromingsgevaar door Arian Kuil ARNHEM - Er moet een Deltaplan voor het rivierengebied komen, riep premier Kok deze week. De vorige keer dat hiertoe werd opgeroepen was na de watersnood in Zeeland in 1953, waar bij meer dan 1800 mensen verdronken. Voorts wordt de roep om liet bekorten van procedures en schrappen van in spraakmogelijkheden dc laatste dagen steeds sterker. De dijken moeten weer zwaarder en hoger, lijkt de boodschap. Over het feit dat zwakke dijken snel moeten worden aangepakt is zo onge veer iedereen het wel eens, maar of ho gere en zwaardere dijken dan nu ook de oplossing voor langere termijn be tekenen, blijft de vraag. Na de hoogwatergolf vorig jaar stelde de minister een commissie in onder lei ding van voormalig Commissaris dei- Koningin van Zeeland, C. Boertien om te onderzoeken welke maatregelen ge nomen zouden moeten worden, Daarbij ging het alleen om de problemen met de Maas. Boertien had zich eerder verdienstelijk gemaakt door een zogenoemde toet sing van de uitgangspunten voor rivier dijkversterking in het algemeen, waar bij hij zich vooral op de hoogte en zwaarte van de dijken langs Rijn, Waal, IJssel moest richten. Dit rapport kwam in januari 1993 uit. De commissie advi seerde daarin om de maatgevende af voer van de Rijn (de hoeveelheid water die per seconde bij Lobith ons land bin nenstroomt) te verlagen van 16.500 ku bieke meter per seconde naar 15.000 ku bieke meter per seconde. Tijdens de hoogste waterstand afgelopen week stroomde zo'n 12.000 kubieke meter per seconde ons land binnen. Toch dreig den de dijken te bezwijken. Er is dus kennelijk meer aan de hand. Echo In zijn studie naai- de maatregelen voor het hoogwater van de Maas, vorig jaar, pleitte Boertien nadrukkelijk voor ri vierbodemverlaging en het aanleggen van nevengeulen, waardoor extra af voer ontstaat. Door landbouw en be bouwing in de uiterwaarden plaats te laten maken voor ooibossen wordt dan ook de bergingscapaciteit van de rivier weer vergroot. Tegelijkertijd houdt dit winterbed het wassende water langer vast. waardoor het minder snel naar de lager gelegen delen stroomt en minder snelle schommelingen van de water stand en minder extreem hoge water standen zullen optreden. In dit advies van Boertien klinkt nog de flauwe echo van de aartsvader van het ministerie van rijkswaterstaat, Jan Blanken. Hij reisde in het begin van de vorige eeuw samen met Napoleon langs het overstroomde rivierengebied. In die tijd kwamen overstromingen in dit deel van de lage landen overigens zo'n vier tot vijf keer per eeuw voor. Omdat de meeste mensen echter op de dijken woonden en er maar weinigen het risico namen in de polder te huizen, bleef het aantal slachtoffers in de regel beperkt. Napoleon keek met ongeloof naar de hier hoger dan het land liggende rivie ren. „Dit kan zo niet doorgaan", riep Napoleon. „De dijken moeten hoger". Maai- Blanken ontraadde deze op het eerste gezicht voor de hand liggende oplossing. „De afvoer moet groter", ad viseerde hij toen al en bedacht dat de Nieuwe Merwede moest worden gegra ven, Na het Waterloo van Napoleon zou het echter tot 1852 duren voor dit plan was uitgevoerd. Daarna nam de fre quentie van het aantal dijkdoorbraken evenwel sterk af. De meeste dijkdoorbraken in de ge schiedenis zijn overigens veroorzaakt doordat het water op een gegeven mo ment over de dijk heenliep. De dijk kalft af en na de ramp wordt hij vrijwel stee vast hoger gemaakt dan daarvoor. De adviezen van Blanken ten spijt. Vooral na de vorige grote overstroming in 1926 (ernstiger dan Kerstmis 1993) en nog sterker na de watersnoodramp van 1953 in Zeeland, sloeg men aan het bouwen. Maar telkens blijkt het water weer nog hoger te kunnen komen. Badkuip Behalve het „nooit meer''-gevoel, wer den de dijkverhogingen ook steeds be langrijker vanwege het toenemend aan tal mensen dat door een overstroming getroffen kon worden en de groeiende economische belangen. Daarom wer den de polders intensiever bemalen en werd de rivier gekanaliseerd om scheepvaart in de zomer mogelijk te maken. Dit bracht grotere schommelingen in de waterstanden met zich mee. De ri vier stroomt sneller. Het achterland (de uiterwaarden) kreeg als gevolg van de bemaling een steviger, ingedroogde bo dem en kon niet langer als een spons veel overtollig rivierwater vasthouden. Hierdoor daalde de bodem, terwijl het waterpeil door een stijging van de zee spiegel en de ophoging door aanvoe rend slib van de rivierbodem, steeds ho ger kwam te liggen. Kwamen bij een reeks achtereenvol gende dijkdoorbraken begin januari 1861 in de Bommelerwaard niet meer dan twee tot drie mensen om het leven, zonder dat er iemand was geëvacueerd, een herhaling vandaag de dag zou in de inmiddels door 40.000 mensen bewoon de polder een regelrechte catastrofe tot gevolg hebben. De dijken zijn nu immers hoger dan toen. Het achterliggend land ligt me ters lager dan de rivier; zeker bij hoog water. Het water loopt pas bij een ho gere waterstand de 'Bommelse bad kuip' binnen. Maar dan ook goed. Of: zoals ir. J.W. Boehmer, die nauw be trokken was bij de uitvoering van de Deltawerken in Zeeland al jaren roept: „Hoe hoger de dijken, hoe groter de ramp." Deltaplan Edoch, de dijkreflex bij hoog water blijkt bijna onvermijdelijk. Zo leidde ook de watersnoodramp in Zeeland in februari 1953 tot nieuwe zorg over de veiligheid van de riverdijken. In januari 1954 waren het gedeputeerde staten van Gelderland die een beroep deden op de minister van Verkeer en Water staat om veilige uitgangspunten vast te stellen voor rivierdijken. In 1956 kwam het 'Deltaplan' van de minister die er van uitging dat de dijken sterk genoeg moesten zijn om een afvoer van 18.000 kubieke meter per seconde bij Lobith aan te kunnen. Daarmee leek het gevaar bezworen te kunnen worden. Door overstromingen in de jaren zeventig, tachtig en vooral de laatste dertien maanden, blijkt ech ter dat de gedachte bereikte zekerheid steeds meer een schijnzekerheid is. Deskundigen wijzen er op dat hoge en zware dijken nooit een absolute garan tie kunnen geven. Ook kunnen er vraagtekens gezet worden bij de zo exact en onaantastbare lijkende bere keningen. In de jaren na Zeeland, werd de afvoer dus van 18.000 tot 15.000 ku bieke meter teruggebracht en nu lijken de dijken het al bij 12.000 kubieke meter niet meer te houden. Een fenomeen dat mede veroorzaakt lijkt te worden door de ophoging van de rivierbodem, kanalisering van de rivier en versmalling van het winterbed. Met steeds minder water lijken de steeds ho gere dijken toch niet hoog genoeg. En daarachter zakt het land. Opnieuw op hogen lijkt dan ook in ieder geval voor de langere termijn geen oplossing, maar eerder een grotere bedreiging bij een werkelijke doorbraak. MAASTRICHT (GPD) - Meer dan de helft van de 12.600 voor het Maaswater gevluchte Limburgers zit weer thuis. Overal waren schrobbende en boenende mensen bezig. De komende dagen en weken zal blijken hoe hoog de waterschade uitvalt. De provincie Lim burg claimt in elk geval honderd miljoen gulden voor de versnelde aanleg van kades langs de Maas. De bouw moet nog dit jaar be ginnen en volgend jaar ge reed zijn, aldus gouverneur baron Berend-Jan van Voorst tot Voorst gisteren. In totaal zijn in Limburg 5.500 huizen met overstro mingen bedreigd geweest. Daarvan hebben er ruim 3.500 onder water gestaan. Er staat nu nog 76 vierkante kilometer aan landerijen blank. Rijkswaterstaat ver wacht de komende dagen een verdere daling van de Maas gezien de gunstige neerslagverwachtingen. Het water zakt in Venlo al geruime tijd één tot twee centimeter per uur. Als dat zo blijft, dan valt de hele stad tegen het eind van het week einde droog. Nu al kunnen bewoners van enkele woon wijken te voet hun huis be reiken. Ook in Roermond konden gisteren enkele dui zenden mensen terug naar huis. De situatie op de wegen in Noord- en Midden-Lim burg blijft voorlopig onver anderd. Veel routes zijn nog afgesloten. Tijdens de overstroming van Kerstmis 1993 bedroeg de economische schade in Lim burg 250 miljoen gulden. De provincie verwacht dat de schade voor bewoners en be drijfsleven deze keer veel la ger zal zijn, omdat tijdig maatregelen waren geno men. Ook de agrarische sector gaat uit van minder schade. De landbouworganisaties ei sen een volledige schade loosstelling voor gedupeer de agrariërs langs het rivie rengebied. De boerenbon den stellen het Rijk verant woordelijk voor de ramp, aangezien het kabinet na de overstroming in december 1993 geen adequate maatre-' gelen heeft genomen. De boeren schatten de totale schade op minstens honderd miljoen gulden. Experts van Interpolis gaan volgende week bij gedupeer de landbouwbedrijven langs om schade-taxatierappor ten te maken. De Limburgse Land- en Tuinbouwbond LLTB is al gestart met de schaderegistratie. In Itteren en Borgharen zijn gisteren de eerste schadefor mulieren aan in totaal 1.200 Maastrichtse huishoudens verstrekt. Ook werden de eerste monsters van het ach tergebleven slib onderzocht. Resultaten van mogelijke verontreinigingen en de ernst daarvan worden pas begin volgende week ver wacht. (Advertentie) MAASTRICHT (GPD) - „Vol strekt onaanvaardbaar. Een psychologische blunder van de eerste orde." De Limburgse po litiek is gisteren hevig ge schrokken van het 'bizarre' on derscheid dat minister Jorrits- ma van Verkeer en Waterstaat maakt in de aanpak en financie ring v de overstromingsproble- matiek in Limburg en Gelder land. Tot verbijstering van alle partij en in Provinciale Staten is de VVD-bewindsvrouwe niet van plan de benodigde 100 miljoen gulden op tafel te leggen voor de versnelde aanleg van ruim 100 kilometer dijken en andere noodvoorzieningen langs de Limburgse Maas. De fractielei ders in de Limburgse Staten noemen het absurd dat Limburg door het Rijk wordt 'achterge steld' bij Gelderland. Terugbetalen De minister wil niet verder gaan dan het Limburgs provinciebe stuur 68 miljoen gulden voor te schieten voor de uitvoering van dit 'interim-kadenplan'. Het door het Rijk voorgefinancierde kapitaal moet Limburg later weer terugbetalen uit de op brengst van grootschalige grind en zandwinning in de Grens maas. Vergoeding De aanleg van nieuwe en ver sterking van bestaande dijken in de provincie Gelderland daar entegen worden volledig door het Rijk vergoed. In haar stand punt benadrukt Jorritsma dat watersnoden in Limburg, in te genstelling tot de hoge water standen van de Rijn en Waal in Gelderland, 'niet levensbedrei gend' zijn. Voor de getroffen be woners en gemeenten langs de Limburgse Maas is uitsluitend sprake van 'overlast'. Jorritsma verwijst daarbij naar de Wet op de Waterkering, die aan dit on derscheid belangrijke financiële en beleidsmatige consequenties koppelt. DEN HAAG (GPD) - Tegelijk met de watersnood van de afge lopen weken is ook de 'digitale ramptoerist' geboren. Enkele enthousiastelingen in Nijme gen bieden op het Internet, het werelwijde netwerk van com puternetwerken, informatie over de ramp in hun woon plaats en omgeving aan. Hiermee hopen ze dat de echte ramptoerist thuisblijft. „Een di gitale ramptoerist is beter dan één die ons daadwerkelijk voor de voeten komt lopen," zeggen de aanbieders van de informatie, Matheu Swartjes en Remco Rut ten. Op hun informatiepagina staan kaarten die tonen wat de gevol gen zijn als de dijken werkelijk doorbreken. Ook is er een fotore portage van Nijmegen en omge ving te zien. De informatie is te bereiken via die van de nieuwspagina van de Hogeschool Utrecht waarop ten behoeve van computeraars in de gehele wereld de laatste stand van zaken over de watersnood wordt bijgehouden. door Carine Neefjes VENLO - „Duitsers die tijdens deze watersnoodramp hulp aanbieden, willen volgens mij iets recht zetten. Ze willen van hun stigmatiserende oorlogs verleden af'. M. Kessels, al twintig jaar eigenaar van een tabakszaak in Venlo, is de afge lopen dagen regelmatig gebeld Belgen gaan Maasdijken versterken BRUSSEL (ANP) - De Belgen beginnen volgende maand al met verdere versterkingen van de Maasdijken in Belgisch Lim burg. De dijkverzwaringen in het Maasland waren al eerder gepland. Na de overstromingen eind 1993 waren de dijken al op veel plaatsen verbeterd. In het heuvelachtige Wallonië willen de autoriteiten meer na druk op preventie leggen. De Walen willen bij uitzonderlijke regenval meer natuurlijke bas sins beschikbaar hebben om het overtollige water op te kunnen vangen. Bouwvergunningen in sommige landbouwzones en na tuurgebieden zijn voortaan uit den boze. De verhoogde staat van waak zaamheid is vrijdag in grote de len van België opgeheven. Het waterpeil in de rivieren van de Ardennen is naar verwachting vandaag weer normaal. Bijna al le doorgaande wegen zijn weer begaanbaar. door klanten uit Duitsland. Ze wilden graag helpen. „Dat deed me wat", vertelt de winkelier. In het crisiscentrum in Venlo ligt een lange lijst van Duitsers die slachtoffers van de waters nood onderdak aanbieden. Want de stad ligt nog steeds gro tendeels onder water en geëva- cueerden kunnen nog niet naar huis terug. Twintig Duitse ho tels geven gratis kamers weg, vijf families stellen logeerka mers en tuinhuisjes beschik baar. Het Duitse aanbod is goed voor 50 opvangplaatsen. Het zijn voornamelijk Duitsers die dichtbij de grens wonen en regelmatig in Venlo komen win kelen. Venlo, de stad die zwaar getroffen is door de waterover last, is de enige grote plaats in ons land waar Duitsers en Ne derlanders hand in hand gaan. Al ruim dertig jaar komen in het weekeinde duizenden Duitsers naai- Venlo om er boodschappen te doen. Wederzijdse vijandige gevoelens spelen hier geen rol. Kessels: „Maar- mijn klanten zit ten er wel mee dat ze bij veel Ne derlanders niet geliefd zijn". Slecht geweten Mevrouw G. Kipara, woonach tig in het Duitse plaatsje Willig, heeft haar tuinhuisje beschik baar gesteld voor de gedupeer den van de watersnoodramp. „Niet vanwege mijn slechte ge weten hoor", zegt de jonge vrouw. „Maar toen ik besloot on derdak aan te bieden, heb ik wel over ons oorlogsverleden nage dacht. Bij oudere mensen in Ne derland kan zoiets toch ver keerd overkomen. Ik hoop dat relatie tussen beide landen nog langer verziekt. De inwoners van Venlo reageren met warme gevoelens op de soli daire houding van de Duitsers. Toen Duitse brandweerlieden nooddijkjes aanlegden en men sen met-bootjes naar het vaste land brachten, werd er zachtjes gefluisterd: „Zie je wel, ze zijn toch niet zo slecht". Maai' in de omgeving van Maastricht, voor al in de kleine dorpjes waar veel oudere mensen wonen, werd soms met gemengde gevoelens gereageerd op Duitse brand weerlieden die hielpen met de evacuatie. Hun huis verlaten met behulp van Duitsers, dat deed enkele oude inwoners hoe dan ook toch aan de Tweede We reldoorlog denken. Voor winkelier Kessels uit Venlo geldt het tegenovergestelde: hij heeft een haat-liefde-verhou- ding met „die Hollanders", zoals hij alle niet-Limburgers noemt, maar per se niet met de Duitsers. Zijn gemengde gevoelens wor den nog sterker nu minister Jor ritsma van verkeer en water staat bekend heeft gemaakt dat de dijken in het Land van Maas en Waal eerder moeten worden beveiligd dan die in Limburg. „Zie je well Limburg telt zoals gewoonlijk niet mee. We hangen aan Holland, maar horen er niet bij. Wij hebben zogenaamd al leen maar wateroverlast en de si tuatie in het Land van Maas en Waal is levensbedreigend. Maar daar zijn de huizen droog en wij staan voor de zoveelste keer on der water. Dit pikken wij niet, wij zullen nog van ons laten ho ren". mede door onze inzet die moei zame verhouding tussen Duits land en Nederland eindelijk eens verbetert. Die oorlog is voorbij", zegt Kipara resoluut. De familie Buschhaus in Kre- brad, een dorp net over de grens, heeft plaats vrijgemaakt voor een heel Nederlands gezin. Ze wonen op een boerderij, dus ruimte zat. Ook zij hopen hier mee een bijdrage te leveren aan een betere verstandhouding tus sen Duitsland en Nederland. Want Venlo vinden ze het einde, ze brengen 'in Holland' hun vakanties door en willen niet dat die 'verschrikkelijke oorlog' de ZATERDAG 4 FEBRUARI 1995 4 DODEWAARD, OPHEUSDEN - „Moet ik dan met een roeibootje naar Dodewaard?" A.H. Jans sen (72) kijkt vertwijfeld om zich heen. Zijn situatie is ui terst verwarrend. Het zal je maar gebeuren: officieel wo nend in de gemeente Dode waard (waar evacuatie niet aan de orde is), maar op het grond gebied van het inmiddels leeg gestroomde Opheusden. „Ik durf mijn huis niet uit, want ik moet altijd via Opheusden. En ik krijg geen ontheffing". Een bizar verhaal op de grens van de evacuatielijn. De curieuze feiten op een rijtje: de familie Janssen woont in een van de drie huizen aan de Strij- waard. Een weggetje in een nie mandsland, maar wel gelegen in het dorp Opheusden. Op het straatnaambordje staat duide lijk te lezen: gemeente Dode waard. Om naar de bewoonde wereld te komen, moet Janssen beslist over Opheusdens grond gebied om boodschappen te doen. Verboden grondgebied dus, volgens de stringente regels van de evacuatie-wet. De ge meente Kesteren, waaronder Opheusden valt, is niet bepaald scheutig met ontheffingen. Se cretaris C. Dalhuisen: „In het al gemeen geven wij geen onthef fingen in een evacuatie-gebied. Alleen als veehouders kunnen bewijzen dat ze er in moeten om hun vee te verzorgen. Janssen zal persoonlijk langs moeten ko men, het verhaal moet natuur lijk wel kloppen". De lioofdpersoon-tegen-wil-en- dank zit ondertussen met c|l handen in het haar, nadat h|t eerder al van de gemeente nul oi 1 het rekest heeft gekregen: „n2 heb het probleem aan een amljc tenaar verteld en ik hoorde lat< dat het overleg niks opgelevei|z heeft. Ik durf ook niet naar het gemeentehuis, ik moet eerst zd ker zijn dat het wel mag". De gemeente Dodewaard vin<|S de situatie hoogst onplezierig ee wil de familie graag de helpend^ hand reiken. Toch is de gemeei^ te Kesteren de eerst aangewezfl" instantie, vindt secretaris Dijkman: „Er moet hiervoor ee(S uitzondering gemaakt kunne, worden. Wij zullen proberen 6, bemiddelen als Kesteren niet doet". r Scheidingslijn Het huis op de doodlopende ws. ligt precies op de scheidingslij tussen bewoonde en onbewooj de wereld. Schuin achter zijn wij0 ning ligt een lege boerderij k Opheusden en tientallen meterj* richting westen pronkt een st(„ tige boerenhoeve in het 'veilig Dodewaard'. Binnen heeft-ie meubels al opgestapeld, tk paarden zijn weggebracht nal Wageningen en de eigenaar pif^ kert er niet over om te vertreL, ken. „Waarom zou ik weg mojg ten als het niet hoeft. Maar kan nu geen kant meer op. L durf het dorp niet uit, want 1 kom er niet meer in. En ik laL mijn vrouw niet alleen achte'j, Gelukkig halen we altijd booiy schappen voor een week, mas langzamerhand raakt het op". E Bisschop Wiertz van Roermond wordt door politiemensen over muurtje rond de kerk getild tijdens zijn bezoek vrijdag aan het dergelopen Mook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4