oude rillingen van 'nachecken' Voorzitter van loodswezen bang voor pseudo-loodsen fan verduistering erdachte Piscaer -echt ontslag aan Kamervragen over 'misbruik' van geld voor gehandicapten provincie 15 lezers schrijven ZATERDAG 4 FEBRUARI 1995 van onze verslaggever VLISSINGEN - Voorzitter A. G. Nauta van het Loodswe zen Regio Scheldemonden heeft vrijdag in Vlissingen het officiële afscheid van zes loodsen aangegrepen om nog eens fel van leer te trekken te gen de rijksoverheid. De poli tiek brengt volgens hem de veiligheid van het scheep vaartverkeer in zeer ernstige mate in gevaar door veel meer schepen te willen vrijstellen van de loodsplicht. Meer schepen kunnen in de toekomst, een vrijstelling van de loodsplicht krijgen, zo is de opzet van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ernsti ger is dat hetzelfde ministerie de gezagvoerders van schepen die vaak hetzelfde traject af leggen ruimere mogelijkheden biedt om verklaringhouder te worden. Dat houdt in dat zij na een cursus zonder loods mo gen varen. „Dat kan in de regio Rijnmond tot bijna 50 procent onbeloodste vaart leiden", had loodsenvoorman Nauta uitgerekend. Meer verklaringhouders/kapi teins betekent een bedreiging voor de veiligheid. Kapiteins zijn immers vaak vermoeid als zij lang op zee hebben gezeten en de haven naderen. Maar dat is niet het enige. Het kan lei den tot pseudo-loodsdiensten, waarin verklaringhouders zich verenigen en zodoende het loodswezen concurrentie aandoen. Het loodswezen wil dat de politiek zich tegen dit alles uitspreekt, maar ver kiest. bleek vrijdagmiddag, te gelijkertijd langs economi sche weg de aanval. „Wij zijn voornemens", verklaarde Nauta. „een relevante verla ging van het loodsgeldtarief in te voeren voor schepen boven de 100 meter die achttien keer of vaker een bepaald loodstra- ject bevaren." Nauta had de zes loodsen die afscheid namen overigens niet alleen sombere mededelingen te doen. Hij prees zich geluk kig dat het Scheldereglement eindelijk is getekend, waar door ook voor schepen met be stemming België de ver scherpte loodsplicht gaat gel den. Ongeveer zo lang als de zes loodsen in dienst waren, is over de vernieuwing van dat Scheldereglement gesproken. Vijfentwintig tot zevenentwin tigjaar is dat. M. Hofland, J. E. Meyjes. D. van Ravenzwaaij, H. M. Pot. H. J. Agterberg en N. C, van Luyk gingen allen met functioneel leeftijdsont slag. De scheidende loodsen (vlnr) M. Hofland, J. E. Meyjes, D. van Ravenzwaaij, H. M. Pot, H. J. Agterberg en N. C. van Luyk. foto Ruben Oreel ioor Mirjam van Zuilen OTTERDAM - „Er zijn een aantal iplossings-richtingen." Pardon. Wat >gt U Wat zijn dat Gedeputeerde [ennekeij moet even denken. „Dat is joch een heel normaal woord Na Cjmig denkwerk komt hij tot de vol gende uitleg: „Je kunt een aantal vra- en op verschillende manieren oplos- Zeg dat dan. jen mooi voorbeeld van het taalge bruik van politici. Ook ambtenaren taken zich schuldig aan dit soort for- ïuleringen. Mark van Twist (28 jaar) onlangs in Rotterdam gepromo- op een studie naar de manipula- van de werkelijkheid door de :eus. In Den Haag is men daar bijzonder bedreven in, zo consta- de kersverse doctor. Het is de .e vernieuwing die de bestuurlij - werkelijkheid bepaalt, zo luidt de lamste conclusie van het proef- ïderland wordt bestuurd door tek- ten, constateert Van Twist. Gespro- en teksten, maar vooral heel veel ge- jhreven teksten. Strategienota's, on- erzoeksrapporten, organisatie-ad- iezen, amicebriefjes, beleidsplannen. )e overheid is één grote papierberg, jeksten kunnen niet alleen sturen, ook storen. In Den Haag kent ïen het probleem. Politici en amb- inaren zijn er best van doordrongen at hun taalgebruik niet het helderste dat er bestaat. Maai- helaas. Nie- ïand voelt zich geroepen er veel aan veranderen. Teksten uit ambtelijke ota's worden gewoon door politici vergenomen. En op hun beurt schrij- en ambtenaren weer nota's met door jolitici uitgesproken of bedachte ter- Ttikke huid [et CDA-Tweede Kamerlid Marten Seinema uit Middelburg zegt een 'dik- e huid' tegen het Haagse taalgebruik hebben ontwikkeld. Beinema, ja- üilang leraar Nederlands in Middel- klurg, kan zich nog goed herinneren lat hij als kersverse wethouder amb- elijke nota's herschreef. „Maar daar ;a je aan ten onder. Dat is niet vol te Sodden." Na zoveel jaar in de politiek moet hij .gjjot zijn spijt constateren dat hij zich niet meer structureel bezighoudt met (iet verhullende of foute taalgebruik. Mik probeer er wel op te letten. Je 39tracht het ook zoveel mogelijk te ver snijden. In de fractie wijs ik collega's 89^vel eens op fouten. Ook probeer ik 19mijn fractiegenoten ervan te overtui gen dat ze het Engels uit hun teksten „rinoeten verwijderen. Vooral de colle- ja's die zich met buitenland en defen sie bezig houden, kunnen er wat van. laai- het blijft lastig. Sommige ter- ïen zijn zo ingeburgerd. Die waaien In een recent proefschrift wordt geconcludeerd dat in de politiek de verbale vernieuwing - het woordgebruik - de bestuurlijke werkelijkheid bepaalt. foto Lex de Meester als een virus rond." Beinema geeft een voorbeeld: „Een woord als 'inkomens plaatje' is makkelijk te vermijden. Daar kun je heel goed 'de verdeling van inkomens' voor gebruiken." Onbegrijpelijk Toch maakt de CDA'er zich bewust ook schuldig aan het overnemen van voor de gewone burger onbegrijpelij ke woorden of teksten. Bijvoorbeeld als hij een wetsontwerp moet behan delen. Als kamerlid moet je schrifte lijk reageren op zo'n nieuwe wet. „Als je dan reageert, gebruik je dikwijls de zelfde termen als de ambtenaren. Doe je dat niet, dan schept dat enorme ver warring bij het ambtelijk apparaat." Maai- woorden als 'afconcluderen' en 'nachecken' bezorgen de Middelbur ger nog steeds koude rillingen. „Die woorden zijn gewoon fout. Daar zeg ik nog wel eens wat over. Maar je kunt dat ook niet altijd en op ieder moment doen. Je wordt er ook wel eens moe van. Noem het luiheid of zelfbehoud." Toch vindt Beinema dat nieuwe ter men uit de ambtenarij of de politiek niet altijd fout zijn. „Taalkundig kan het in orde zijn." Hij noemt als voor beeld de term 'werkende weg'. Ooit door oud-premier Lubbers bedacht. Volgens Beinema is daar niets op te gen. Ook de uitdrukking 'positieve grondhouding', eveneens een uitvin ding van Lubbers, vindt Beinema niet fout. „Het typeert de man of vrouw die het gebruikt. Ik vind zo'n term duide lijk genoeg." Taak Ligt er een taak voor journalisten om het Haagse jargon te vertalen „Ja, als het echt om fout woordgebruik gaat wel. Maar een term als werkende weg of positieve grondhouding is dui delijk genoeg. Als lezer kom je wel eens meer termen tegen die je niet di rect begrijpt. Maai- ze zijn op zich niet fout." De CDA'er wil ter verdediging van zichzelf en zijn collega's wel kwijt dat 'bijna elke subcultuur' een eigen taal gebruik heeft. „Als ik sportverslagen lees, kan ik zo een lijstje aanleggen van fout taalgebruik. En denk eens aan de kunstsector. En aan het be drijfsleven. 'Philips invents for you', daar is geen woord Nederlands bij." Toch heeft Beinema niet zo'n dikke huid ontwikkeld dat hij zich absoluut niet meer druk maakt over het Haag se taalgebruik. „Misschien ga ik er ooit nog zelf over schrijven als ik uit de politiek stap." orize verslaggever RNEUZEN - Voormalig ad- iistrateur en personeels- uafptionaris G. Piscaer vecht i ontslag bij de Stichting (zijn Terneuzen aan voor de (tonrechter. Piscaer wordt ir het stichtingsbestuur en directie verdacht van ver- Btering 'van 120.000 gulden. Dud-administrateur beweert bedrag echter niet te heb- i ontvreemd. Hij denkt dat 120 mille alleen 'boekhoud- Wjdig kwijt' is. ^'4tingsvoorzitter T. Tamis (zich niet voorstellen dat de ng van Piscaer, tot drie we- i geleden ook voorzitter van de: 'emeuzense raadsfractie van jenLinks, klopt. „We zijn niet n(ji één nacht ijs gegaan voor jat|angifte van fraude hebben aan. Samen met een accoun thebben we de papieren van ^gelopen anderhalf j aai- zorg- lig nageplozen en daarbij |k het bedrag van 120.000 len niet te verantwoorden." ing nu-aer wijt de vermissing van ijn pedrag aan een al jaren heer- jkl 3e interne chaos bij de Stich ten Welzijn Terneuzen. Hij nam biet-deskundige zes jaar ge- n de verantwoording voor I dministratie op zich. Nog tij- het bestaan van de Cen- a (Stichting, de voorloper van 3e" Stichting Welzijn, kwamen erwege de jaren tachtig mal- aties aan het licht. De toen- ge administrateur zou veer- netftiille hebben verduisterd. De es.ft kreeg ontslag op staande t, maar de zaak werd met _j geregeld zonder justitie in phakelen. anorde was destijds intern bekend mensen op kosten van de ïting voor duizenden gul- hadden getelefoneerd en e, kleinere vergrijpen 3en, schetst Piscaer. Ove- is niet om te verklaren dat ach aan de bedrijfscultuur )aste, maar om de 'wanorde' a welzijsstichting weer te ge- '.Ik heb niks verduisterd, In iber was er ook ineens pa- omdat er 85 mille weg zou Toen ik erbij werd gehaald, ik het bedrag binnen een rtier gevonden. Het bleek •an dubbele boeking te gaan. ïal er wel weer iets dergelijks de hand zijn, omdat ik als ■professioneel boekhouder 1 arg doorzichtige admini- jtie voer", betoogt Piscaer. Bestuursvoorzitter Tamis vindt dat Piscaer zich er met dat ver haal 'iets te makkelijk van af maakt'. „Bij dat bedrag bleek het inderdaad om een verschrij ving te gaan. Maar naar aanlei ding daarvan is later verder ge zocht en toen bleek er het een en ander mis te zijn." Piscaer bena drukt dat hij voor elke grotere overschrijving de handtekening van de directeur nodig had en voegt er aan toe dat de hoofdre kening van de stichting buiten schot blijft. Het ontvreemde bedrag zou van andere rekeningen zijn gehaald, maar op die gezamenlijke reke ningen stond niet veel meer dan het bedrag dat nu wordt ver mist. Retorisch: „Dan zou ik dus alles verduisterd moeten heb ben en dan was er nooit geld ge weest. Dat was toch direct be kend geweest?" De bedrijfscul tuur van tien jaar geleden is Ta mis, een kleine zes jaar voorzit ter, niet uit eigen ervaring be kend. Van de financiële perike len destijds hoorde hij dan ook pas enige weken geleden. Hij be strijdt dat het bij de welzijns- stichting 'nog steeds een onover zichtelijk rommeltje' zou zijn. Procedure „Hoe het precies heeft kunnen gebeuren dat er zo'n groot be drag is verduisterd, onderzoe ken we momenteel nog. De jaar rekeningen zijn steeds door ac countants en deskundigen beke ken. Dat is echter iets anders dan een accountantsrapport. De jaarrekening werd gecontro leerd met gegevens die door de stichting, dat is in dit geval de heer Piscaer, werden aangele verd. De gemeenteraad van Ter neuzen heeft die procedure zelf enkele jaren geleden goedge keurd", weet Tamis. De voorzitter kan zich overigens voorstellen dat Piscaer zijn ont slag aanvecht. Maar hij is geen moment bang dat de stichting in het ongelijk wordt gesteld, laat hij weten. Piscaer ziet zichzelf wel weer terugkeren naai- de Stichting Welzijn. Hij verwacht weer prima te kunnen opschie ten met de meeste medewerkers. Een terugkeer in de politieke arena, hij was fractievoorzitter van GroenLinks, lijkt hem min der waarschijnlijk. „Als je zo in de publiciteit komt, kun je - ook al word je later gereahabiliteerd - een politieke carrière wel ver geten. Dat weet je als je in de po litiek zit." van onze verslaggever GOES Kamerlid J. Marijnis- sen van de Socialistische Partij (SP) heeft minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegen heid vragen gesteld over de WVG-overschotten die Goes be nut voor de huisvesting van provinciale patiënten- en con sumentenorganisaties. Het gaat om overschotten van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) uit 1994, die 'geoormerkt' in de algemene reserve zijn ge stort. Marijnissen wil van de minister weten of het gebruik van de gelden voor de bouw van kantoorruimte geoorloofd is. Marijnissen baseert zich op een brief van de Zeeuwse Stichting- voor Gehandicaptenbeleid (ZSG), die recent aan de bel heeft getrokken bij de ministe ries van WVS en Sociale zaken en Werkgelegenheid. De ZSG vindt dat gelden (in het geval van Goes dik vier ton) die over schieten, beschikbaar moeten blijven voor individuele wonin gaanpassingen en vervoer. Daarnaast kan wellicht de ver ordening worden verruimd, zo dat de vergoedingen wat om hoog omgaan. Vier jaar voor import cocaïne MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 45-ja- rige Amsterdammer veroor deeld tot vier jaar gevangenis straf en 5000 gulden boete voor het binnen smokkelen van zes tien kilo cocaïne in Nederland. De douane in Vlissingen vond het spul op 6 oktober vorig jaar in een vriescontainer met cas save uit Paramaribo op het ha venterrein. De container moest naar een vi'iesbedrijf in Barneveld, waai de Amsterdammer hem in ont vangst kwam nemen. De man en een medeplichtige werden daar door de politie aangehouden. De importeur was in 1983 ook ver oordeeld voor drugshandel. Hij zou 600.000 gulden aan het transport verdiend hebben als de douane hem niet voor ge weest was. Er was zes jaar en 5000 gulden tegen hem geëist. Goes heeft 283.000 gulden WVG- overschot van vorig jaar ingezet voor de huisvesting van zogehe ten klaverblad-instellingen in het nieuwe kantoor van de GGD- Zeeland aan de Westwal. Het gaat om 356 vierkante meter kantoorruimte. Zorgplicht De Goese wethouder M. L. 't Hart vindt de commotie over het gebruik van het WVG-overschot misplaatst. Hij zei dat vrijdag bij de opening van mytylschool De Sprienke in Goes, 't Hart wijst erop dat Goes een zorgplicht heeft en dat de gemeente dus al tijd aanvragen in behandeling moet nemen, ook al is het WVG- jaarbudget al in augustus op. In zo'n geval moet Goes een greep in de algemene reserve doen en in die zin acht het dagelijks ge meentebestuur het lood om oud ijzer met welke gelden uit deze reserve de huisvesting van de klaverblad-instellingen wordt betaald. De ZSG vraagt zich echter af of het oormerken van WVG-overschotten dan nog wel zin heeft. Jonge musici strijden om muziekprijs MIDDELBURG - Vijf jonge amateurmusici doen vrijdag 10 februari mee aan de 'muziek prijsavond' van de Vereniging- 'Vrienden van het Zeeuws Or kest'. Zij spelen in twee leef tijdsgroepen voor een jury die beoordeelt welke twee deelne mers in aanmerking komen voor de muziekprijzen van dui zend gulden. De vijf kandidaten zijn geselec teerd in voorrondes die eind vo rig jaar werden gehouden. In de leeftijdsgroep 12-15 jaar nemen Ientje Mooij uit Middelburg (viool) en Folkje Lips (cello) uit Hulst deel. In de groep tussen 16 en 20 jaar zijn drie kandidaten: Froukje Mooij (viool) Middel burg, Charlotte Broos, cello uit Terneuzen en Saskia Meijs (alt viool) uit Middelburg. De avond worrdt gehouden in de Kloveniersdoelen in Middelburg en begint om 20 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. i11111 1 1 1 1 1 1 1 i 1 11 1 li 1 1 1 1 1 1 Christelijk geloof Naar aanleiding van het artikel 'Mens neemt leven in eigen hand' van uw medewerker Har- rie Buijssen (PZC 19-1) wil ik en kele opmerkingen maken. Het christelijk geloof kent geen 'perverse God' en het jodendom evenmin. Waar kan ik daarover iets vinden in het Oude en Nieuwe Testament? Ik ben daar omtrent nooit iets tegengeko men in de Bijbel. En of de han delwijze van Saul afgekeurd moet worden is echt niet aan ons te beoordelen; integendeel! Ook Davids handelen kunnen we niet volledig begrijpen, maar wel mogen we niet uit het oog verlie zen dat er niemand goed is dan God alleen, zelfs bij en in on draaglijk lijden. Dat niettemin de wetgever, het hoogste rechts college en andere instanties als bijvoorbeeld het Medisch Tuchtcollege voor schier onop losbare vraagstukken staan in onze huidige - perverse - samen leving, is een gegeven van aan merkelijk belang. Moge Gods ondoorzichtige Alwijsheid ge noemde instellingen in hun oor deelvorming bijstaan. Werkelijk Drs J. M. P. Nix Paauwenburgweg 57 Vlissingen Ouderen en verkiezingen Uit regelmatig terugkerende commentaren van uw hoofdre dacteur commentaar heb ik be grepen dat hij de entree der ou derenpartijen in de Zeeuwse po litieke arena niet bepaald toe juicht. Het is inderdaad zo dat de poli tieke bewustwording der oude ren mede een gevolg is van de ontstellende miskleunen van en kele grote partijen bij de Tweede- Kamerverkiezingen van vorig jaar. De reactie der ouderen op jarenlange achterstelling (voort durende koopkrachtverminde ring der AOW met zo'n 12 tot 15 procent, aantasting der gezond heidszorg enzovoort) moet in Den Haag toch eigenlijk niet voor een verrassing gezorgd heb ben! Er is echter meer dat deze bevol- kingsgroep dwars zit. Misschien is het u bekend dat juist ouderen in de steden 's avonds de straat niet meer op- durven, uit angst voor beroving en mishandeling. Zij weten ook dat het met 's lands financiële positie slecht gesteld is: een staatsschuld van zo'n 450 miljard, de vrucht van economische roofbouw en pot verteren onder onder meer de laatste drie kabinetten Lubbers. Dit schandelijke feit dwingt nu tot rigoreuze bezuinigingen waarvan (opnieuw) de zwakke ren onder ons de dupe worden. Ziehier de achtergrond waarte gen de ouderen de behoefte voe len om hun stem te laten horen en mee te beslissen over ook voor hen belangrijke zaken, dicht bij huis: in Zeeland! L. H. Krabbendam Talingstraat 17 Heinkenszand Wateroverlast I Het is heel erg wat mens en dier overkomt in Limburg en Gelder land. Gelukkig is de watersnood van nu. wat mensen- en dierenlevens betreft, (nog) niet te vergelijken met de ramp van 1953. Wat wel overeenkomt met 1953 is dat in 1953 de onderhoudssi- tuatie van de dijken erg slecht was, hetgeen ook nu het geval is. Wat ook overeenkomt is het feit dat er in 1953 voldoende geld was, ook nu is dat het geval. In beide gevallen vond de rege ring van toen en nu dat het geld ergens anders besteed moest worden. In 1953 was het nodig voor de we deropbouw na de oorlog. Nu weet ik niet waar het geld geble ven is, dat zullen de geschied schrijvers wel uitzoeken. Wat ik laf vind, vooral van poli tici - met name politici die de af gelopen tijd deel uitmaakten van een tot voor kort voor het zeggen hebbende politieke par tij - die nu zeggen 'Ik heb het al tijd wel gezegd'. Ook heb ik geen bewondering voor mensen die de schuld geven aan de natuurminnaars. De schuld ligt bij de politiek. Die heeft ondeskundig geregeerd (vooruitgezien), zowel in 1953 als nu. J. van Nieuwenhuyzen Schellachseweg 5a Gapinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 43