DSA voorbij staking Z-Vlaanderen Mytylschool kruipt in Goes uit isolement Bisschop Muskens 'op campagne' Installatie mogelijk voor grootschalige verbranding mest Kopeke neemt twee staalbedrijven over Woningbouw In 1994 17 procent gegroeid r~~ Dorp Telefoonverkeer gestoord kerncentrale tot half maart stil J JSSINGEN - De woning- uw in Zeeland is in 1994 met "1 procent toegenomen ten op- hte van 1993. In totaal waren 'g rig jaar 1.862 woningen in uit- c- lering. Een en ander blijkt uit L' fers die het Centraal Bureau :n lor de Statistiek (CBS) bekend 3r ift gemaakt. PZC zeeland ZATERDAG 4 FEBRUARI 1995 van onze verslaggeefster GOES - Schelde Milieutechno logie BV in Goes heeft een in stallatie ontworpen waarin drijfmest van varkens en runde ren kan worden gedroogd en verbrand met behulp van pluimveemest. In de warmte krachtinstallatie kan de mest. via een gesloten systeem dat voldoet aan de strengste emis sie-eisen voor vuilverbran dingsinstallaties, 750.000 ton drijfmest per jaar tot een hoop as worden gereduceerd. Voor de as wordt nog naar toepassings mogelijkheden gezocht. Schelde Milieutechnologie heeft bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij een aanvraag ingediend voor een bijdrage in vier proefprojec ten. De proefinstallaties moeten worden gebouwd in Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant, en noord-Limburg waar het aan bod van drijfmest en pluimvee mest groot is. Volgens A. de Dooij van Schelde Milieutech nologie, kan, als alles meezit, de eerste proefinstallatie in 1998 optimaal draaien. Het principe van de installatie werd al eerder ontwikkeld maar vond toen niet voldoende draag vlak. De mestproblematiek is de boeren nu dusdanig naar de lip pen gestegen, dat in de agrari sche wereld interesse is ont staan voor het concept. Het principe is erop gebaseerd dat de mest die mestkuïkens produceren wordt verbrand. De warmte die daarbij ontstaat wordt omgezet in stoom, waar mee de energie wordt opgewekt om drijfmest in te drogen tot poeder. Dat poeder kan worden verwerkt tot mestkorrels maar het kan ook in dezelfde installa tie worden verbrand om de ener gie op te wekken voor de volgen de lading drijfmest. De Dooij verwacht, het gigantische mest overschot in aanmerking geno men, dat voor volledige verbran ding zal worden gekozen. Om stank en uitstoot van ver ontreinigende stoffen tegen te gaan, wordt de gassen die op enig moment tijdens het pro- duktieproces ontstaan, in het proces teruggestopt. De aanvoer van pluimveemest, die het warmte-kracht-proces rendabel maakt, blijft noodzakelijk. Om dat in gebieden met veel var kens- en rundveemesterijen meestal ook veel pluimveemes- terijen aanwezig zijn, kan het systeem in regionale samenwer kingsverbanden worden opge zet. Mocht voor het eindpro- dukt; de as. geen toepssingsmo- gelijkheid worden gevonden, kan het zonder problemen wor den gestort. Nepcollecte Watersnood van onze verslaggever TERNEUZEN - De politie in Terneuzen hield vrijdagmiddag in de Jan van Rompustraat drie mannen (20, 22 en 23 jaar) uit Zierikzee en Breskens aan om dat ze, om hun eigen portemon nee te spekken, aan het collecte ren waren geslagen. De mannen, van wie er twee kort tevoren door de politierechter waren veroordeeld tot taakstraf fen wegens het plegen van dief stallen en inbraken, misbruik ten de landelijke actie 'Waters nood 1995' om zelf wat geld los te peuteren bij niets vermoedende burgers. Gewapend met provisorische collectebussen gingen de jonge mannen van deur tot deur. tot dat de politie hen in de Jan van Rompustraat staande hield. De bussen bleken 62 gulden aan gif ten te bevatten. Het geld werd door de politie overgemaakt op het gironummer van het Natio naal Rampenfonds. Tegen het trio is proces-verbaal opge maakt. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse staalconstructiebedrijven Zoomweld en Zoomcon zijn vrijdag, direct na het uitspre ken van hun faillissement, over genomen door Kopeke Interna tional Supply Services (KISS) uit Spijkenisse. De ruim hon derdzestig werknemers van beide bedrijven kunnen naar al le waarschijnlijkheid de ko mende maanden hun werk blij ven doen, al is nog niet duide lijk hoeveel van hen een vast ar beidscontract zullen krijgen. Of er op termijn ontslagen zullen vallen, is momenteel niet duide lijk. De overname van de beide be drijven door Kopeke is de derde aankoop van het concern bin nen een half jaar. Eind septem ber 1994 werd Antwerp Shipre- pair al ingelijfd door het con cern, begin oktober gevolgd door het Elektrotechnisch Bu reau Zeeland en Estimewa Elek- tro bv uit Nieuwdorp. In alle ge vallen ging het om bedrijven die op de rand van een faillissement bungelden. Zoomweld en Zoomcon zijn beide actief in de offshore-indus trie. De bedrijven werken als contractor van onder meer Hee- rema en verrichten constructie- en laswerkzaamheden, onder meer aan pijpleidingen. Volgens P. J. Langezaal, lid van de raad van bestuur van Kop eke, vormen deze aankopen een nieuwe versterking van de tech nische poot van het concern. De reden dat het bedrijf brood ziet in ondernemingen die blijkbaar het hoofd niet boven water kun nen houden, is de samenwerking tussen de afdelingen van Kop eke. „Het magische woord is: 'sy nergie'. Doordat we allerlei on dersteunende diensten op bij voorbeeld financieel en marke tinggebied via het hoofdkantoor regelen, kunnen we in één keer reders een totaalpakket aanbie den." De zittende directie kan op haar plaats blijven, zegt Langezaal. „Het is natuurlijk wel zo dat ze minder vrijheden krijgen dan ze hadden: voortaan zullen ze ver antwoording moeten afdragen aan het hoofdkantoor. Maar het is niet de bedoeling de directie aan de kant te schuiven." Wat er met de rest van het personeel ge beurt, is nog niet bekend. Moge lijk wordt een deel ingezet bij an dere bedrijfsonderdelen, zoals Polmar Hellevoet in Hellevoet- sluis. Advertentie AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549 ISO Kwaliteits Certificaathouder De redactie van uw ver trouwde ochtendblad wordt wel eens geplaagd door het zetduiveltje of, laten we eer lijk zijn, menselijk falen. De ze week kon zij echter met enig leedvermaak constate ren dat zij niet de enige is die wel eens een steekje laat val len. Een landelijk dagblad met een reputatie van zorgvul digheid en betrouwbaarheid drukte een foto af van een man in een motorboot, va rend door het door waters nood geteisterde Charleville- Mezières. De kop luidde: "Varend over Frans Dorps plein'. En het bijschrift ver meldde: „Een reddingsioer- ker stuurt zijn boot over het ondergelopen dorpsplein van het Franse Charleville- Mezières. Toen de Maas haar hoogste punt bereikte, stond er tioee meter water in het dorp." Niks mis mee, zo op het oog. Hoewel Kun je een stad met bijna 60.000 inwoners een dorp noemen van onze verslaggeefster GOES - Een storing in de telefooncentrale in Goes heeft vrijdagochtend het telefoonver keer in heel Zeeland ruim een uur stilgelegd. Vanuit Zeeland was geen telefoonverkeer mo gelijk. Naai- Zeeland bellen kon ook niet. Plaat selijk, binnen het basistariefgebied, kon nog wel getelefoneerd worden, Volgens een woord voerster van PTT Telecom in Breda was de sto ring te wijten aan een 'software-fout' in de Goese centrale. Doordat Zeeuwen massaal naar de autotelefoon grepen, raakte het auto telefoonnet overbelast. Ook het 06-11 alarm nummer was tijdelijk onbereikbaar. De problemen ontstonden omstreeks elf uur en waren een uur later verholpen. lp onze verslaggever QRSSELE - De kerncentrale Borssele is sinds voor een aantal weken buiten bedrijf ge- eïd in verband met de jaarlijkse splijtstofwisse- tg. Als de werkzaamheden volgens planning Irlopen, levert de kernenergie-eenheid om- reeks medio maart weer stroom aan het lande- jke net. i de 121 splijtstofelementen worden er 40 ver- Daarnaast worden onderhoudswerk- nheden .verricht en vinden periodieke inspec ties en beproevingen plaats. Tevens worden voor bereidingen getroffen voor de modificaties die in 1997 worden uitgevoerd. Ook worden nog reini- gingswerkzaamhedén in het koelwatersysteem verricht. De gebruikte splijtstofelementen worden ge plaatst in het opslagbassin van de centrale. Na on geveer een jaar worden de elementen afgevoerd naar de opwerkingsfabriek van Cogema in Frank rijk. De periode dat de kerncentrale geen stroom levert, wordt opgevangen door centrales elders in het land. Europarlementariër opent nieuw complex in Goes Bisschop Muskens tijdens zijn kennismakingsbezoek in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in huize Sint Antonius te Kloosterzande. foto Peter Nicolai van onze verslaggeefster KLOOSTERZANDE - Het lijkt even of bisschop M. P. M. Muskens op verkiezingscam pagne door Zeeuwsch-Vlaan- deren trekt. Hartelijk schudt hij alle ouderen in het verzor gingstehuis Sint Antonius in Kloosterzande de hand en in formeert hij naar hun gezond heid, geboorteplaats of wat hem op dat moment invalt. „De mannen en vrouwen zit ten hier gescheiden. Hoe komt dat toch?", vraagt hij zich af. De ouderen in Huize Sint An tonius zijn diep onder de in druk van de bisschop. „Wat een aardige man en zo eenvou dig", vinden de dames C. Boone, M. Buijsrogge en A. Verdurmen. De negentigjarige Buijsrogge heeft als oud-on derwijzeres al verschillende bisschoppen voorbij zien ko men: „Hopmans, Ernst en nu deze nieuwe weer." Mevrouw H. Bogaert, vrijwil ligster en kosteres bij de kapel, kan er niet over uit. „Vroeger keek je enorm op tegen de bis schop of de burgemeester, durfde je niets te zeggen. Nu was ik zelfs een beetje brutaal tegen hem." Burgemeester T. Steenkamp van Hontenisse kent de bis schop nog van vroeger. „Twin tig jaar geleden is hij bij mij te gast geweest in Indonesië. Toen was hij nog een kleine jongen", herinnert de bis schop zich. 'Reserveren' De penningmeester/secretaris van Sint Antonius, P. G. de Bruijn, wilde de bisschop eerst als cadeautje een lege kamer in het verzorgingstehuis aan bieden, maar vindt dat achter af toch niet zo'n goed idee. Het werd een boek over de rooms- katholieke armenzorg in Groenendijk. Ad rem reageert Muskens. „Ik zal het aanbod in ieder geval in gedachten houden. Moet ik alvast reser veren?" Gevraagd naar zijn eerste in druk van Zeeuwsch-Vlaande- ren, zegt Muskens: „Dat licht hier, prachtig. Het doet me denken aan Italië, waar ik zes tien jaar heb gewoond." Mus kens is vooral te spreken over de hartelijkheid en de humor waarmee hij ontvangen is. „Misschien heeft dat te maken met de Vlaamse mentaliteit die hier heerst." Het bezoek aan Huize Sint An tonius vrijdag is onderdeel van zijn kennismakingstoer- nee door het dekenaat Zee land. Voor vrijdag stond de re gio Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren op het programma. Daar liet hij zich 's ochtends uitge breid informeren door verte genwoordigers van kerkbestu ren en pastores over de ont wikkeling van de samenwer kingsverbanden Zuidrand en Noordrand, bezocht hij ver pleegtehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst, reisde hij 's middags af naar Kloosterzan de en sloot hij de dag af met een eucharistieviering in de basiliek in Hulst. Tot eind februari is Muskens in de provincie. Woensdag brengt hij een bezoek aan de regio Bevelanden en Schou- wen-Duiveland. Woensdag 15 februari staat een ontmoeting met Midden-Zeeuwsch-Vlaan- deren gepland. Dinsdag 21 fe bruari is het de beurt aan Wal cheren en donderdag 23 fe bruari is Muskens te gast in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. onze verslaggever n heel Nederland is de totale uwproduktie vorig jaar met gen procent gegroeid. Er werd or ruim 25'miljard gulden ge- uwd. Die stijging wordt ge lei veroorzaakt doordat er met i- ime veel meer woningen wer- in gebouwd. )or dit jaar wordt een verdere r. jging van de bouwproduktie 1 rwacht, aldus het CBS. De wo- ngbouw in Nederland zag de J ale omzet vorig jaar oplopen 'ij et 21 procent tot veertien mil- r Ird gulden. Voor dat geld wer- ,t in 87.000 woningen opgeleverd n iwerd met de bouw van 85.000 pningen begonnen. Voor dit jaar rekent het CBS op ruim 100.000 nieuwe woningen. In 1994 werden meer vergunnin gen verleend voor nieuwbouw. In de provincie Zeeland werd 2.412 keer een vergunning afge geven voor de bouw van een wo ning; een stijging van zestien procent ten opzichte van 1993. In totaal werd vorig jaar in Zee land begonnen met de bouw van 2.408 huizen; een toename van 21 procent. Er werden hier 2198 nieuwbouwwoningen voltooid (stijging: tien procent). Lande lijk liep het aantal voor wonin gen verleende vergunningen op tot 108.000, twintig procent meer dan in 1993. Grootste groei De drie noordelijke provincies Groningen, Friesland en Dren the realiseerden de grootste groei in de woningbouw. In Noord-Holland en Utrecht daal de het aantal opgeleverde hui zen. van onze verslaggever GOES - Wat je bij de opening van een school al niet aan boodschappen kunt ventile ren: 'dat toonde een aantal sprekers vrijdag in de nieuwe mytylschool De Sprienke in de Goese wijk Overzuid. Euro parlementariër L. G. L. van Bladel, die het gebouw mocht openen, nam de gelegenheid te baat uitvoerig op de plussen en minnen van een verenigd Europa te wijzen. Gedeputeer de A. J. Dijkwel baste dat Zee land best zelf met een budget voor het speciaal onderwijs kan omspringen, zodat de staatssecretaris de zeggen schap dus naar de regio kan delegeren. En de Goese wet houder M. L. 't Hart legde uit dat zijn gemeente gehandicap ten niets tekort doet als ze drie ton 'geoormerkte' WVG-over- schotten uit 1994 in huisves ting voor provinciale patiën ten- en consumentenorganisa ties steekt. Sinds 15 augustus vorig jaar is de mytylschool te vinden in Goes. De Sprienke geeft onder wijs aan lichamelijk gehandi capte leerlingen. De overstap van Oostkapelle naar de Beve- landse stad was groot, maar na een half jaar' overheersen de voordelen. De nieuwe school is ruim, praktisch en goed uitge rust, er zijn veel meer contac ten met andere scholen voor speciaal onderwijs en de cen trale ligging trekt nu ook leer lingen uit Zeeuwsch-Vlaande- ren aan. „Alle voorzieningen zijn aanwezig in Goes. Het zie kenhuis is dichtbij, we beschik ken over het zwembad voor di- plomazwemmen en ga zo maar door. Daarnaast is het een ech te school, midden in de wijk. We zijn uit het isolement gekro pen; we gaan in ons onderwijs nu ook volledig uit van het kind", zegt directeur R. van IJssel. De mytylschool De Sprienke had PvdA-fractieleider J. Wal lage gevraagd de opening van het fraaie complex te verrich ten. Wallage moest echter ver stek laten gaan vanwege een dringend fractieberaad maar brengt op termijn wel een be zoek aan de school. Als plaats vervanger zond hij Europarle mentariër Van Bladel. Zij dien de vrijdag per sjees ring te ste ken om de sleutel te bemachti gen. De ring was van een dus danig formaat dat dat eigenlijk niet mis kon gaan. Muzikaal ondersteund door een ope ningslied, draaide de sociaal- democrate de deur open. Min der goed verging het de ballon nen, die de leerlingen zouden oplaten. Een windvlaag veran derde de keurig opgeboste luchtbollen tot een kluwen van touwtjes, die zich niet makke lijk liet ontwarren. Na een koffiepauze van bijna een uur volgden tien toespra ken, afgewisseld met serene muziek van Rein Koole en Dick Boon. Leerlinge Marijke Los overhandigde tussendoor het herinneringsboekje 'Even Omzien', waarvoor zij de om slag heeft getekend, aan Van Bladel. Die ging vervolgens diep in op de Europese materie, waarbij ook even de onmacht van de EG in het Bosnische conflict werd aangestipt. Dijk wel bleef dichter bij huis. „Hier staat een mooie school, maar ook één met visie en dat is wel licht nog belangrijker." 't Hart toonde zich apetrots dat De Sprienke voor Goes heeft geko zen. „Dat bewijst de centrum functie op het gebied van on derwijs." Voor de leerlingen was het de hele week al feest. Zij konden onder meer genieten van een poppenspel, theater en disco. Europarlementariër L. G. L. van Bladel moest, nieuwe mytylschool in Goes bemachtigen. ringstekend vanuit een sjees, de sleutel van de foto Willem Mieras ■HMHHI de Vervoersbond FNV maan dagmiddag over het besluit van de landelijke sectorraad de actie voort te zetten. Dat betekent dat op Walcheren en de Bevelanden maandag tussen 10.00 en 15.00 uur het merendeel van de bus sen opnieuw niet rijdt. onzg verslaggever EL - De staking in het eekvervoer in Zeeuwsch- anderen is voorbij. Een erderheid van de leden van Vervoersbond FNV besloot jdagochtend aan het werk te I. De bussen in Zeeuwsch- janderen reden vrijdag nor- al. FNV-ers in de rest van iland hielden stand en staak- van 10.00 tot 15.00 uur. In rikzee vond een verrassings- ie plaats. Stakers lieten er bussen stipt om 10.00 uur an, waarna de rayonmana- cn enkele medewerkers het lerieel alsnog naar de stal ij in Haamstede brachten. icieel hebben de Zeeuws- lamse actievoerders vrijdag- rgen hun staking 'opge- t'. Ze komen vandaag, za- g, in Terneuzen weer bij- Actieleider J. d'Hooghe it de kans zeer klein dat op- uw tot acties wordt besloten. e hadden onze hoop geves- d op het voorstel van reizi- svereniging Rover om het iflict op te lossen door een on- lankelijke arbiter. Werkge- rsorganisatie VSN Groep en Vervoersbond CNV hebben tidee echter afgeschoten. Een lerderheid wilde daarop het rkhervatten. Zij zien geen en- l perspectief op een goed ein- van de staking. We zijn daar op met z'n allen aan het werk ge gaan." Terwijl in Zeeuwsch-Vlaanderen de bussen vrijdag om 10.00 uur na dertien stakingsdagen op de weg bleven, lieten FNV-chauf- feurs op Schouwen-Duiveland zich van een andere kant zien. Ze zetten vijf bussen stipt om 10.00' uur bij het busstation Zierikzee aan de kant en vertrokken in personenwagens naar de stal ling Haamstede. De bedrijfslei ding moest maai' zien hoe ze de bussen in Haamstede terug moest krijgen. De rayonmana ger en zijn medewerkers moes ten eraan te pas komen om dat karwei te klaren. Actievoerders op Walcheren en de Bevelanden bleven vrijdag tussen 10.00 en 15.00 uur gewoon in de stalling. „Van actiemoe heid is hier nog geen sprake", meldde de Middelburgse actie leider E. Zijl. „De mensen willen wel weten of er nog zicht, is op re sultaat. Als we stoppen, doen we dat eensgezind. Samen komen we hoe dan ook sterker uit de strijd." Weekeinde Dit weekeinde worden de acties op Walcheren en de Bevelanden opgeschort. Haamstede staakt waarschijnlijk door, in tegen stelling tot de stalling Oude Tonge, waarvandaan ook veel bussen op Schouwen-Duiveland rijden. FNV-ers van de BBA- stalling in Bergen op Zoom - 45 procent van de chauffeurs - blij ven binnen tussen 10.00 en 15.00 uur. De BBA-stalling Bergen op Zoom bedient onder meer Tho- len. In de stallingen Middelburg en Kruiningen spreken leden van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 41