PZC metaalnij verheid Eindbod cao Er staat iets spannends te gebeuren. Strengere straffen op mensensmokkel ussen snijden laatste route sjetsjenen naar Grozny af PZC ;VVD wil auto terug in de binnensteden En nu de terugkeer Vlotter zaken doen i commentaar Meer acties Britse dierenbeschermers binnen-en buitenland zaterdag4februari 1995 Werkgevers zien af van zaterdag als gewone werkdag be/I-phone Joodse organisaties in Duitsland boos over vrijspraak neo-nazi's Principeakkoord Ecuador en Peru Een kwart miljoen mensen ordelijk evacueren, in de wetenschap dat de meesten zich bewust zijn van acuut overstromingsgevaar, is één ding. Dezelf- de massa, zonder dat er chaos ontstaat, laten terug- keren naar hun huizen en eigendommen, is een heel ander verhaal. Het komt er bij zo'n operatie in de eerste plaats op aan dat verantwoordelijke autoriteiten hun beleid naadloos op elkaar afstemmen, de informatie stroomlijnen en in elk geval met één mond spreken. Kleine onenigheden en lichte verwarring daargelaten hebben de provinciale en regionale beleidscentra afgelopen week het beeld van eens gezind optreden bij de ontruiming van de rivierengebieden redelijk overeind weten te houden. Vandaar dat de organisa tie een geoliede indruk maakte en de gefaseerde evacuatie (eerst vrijwillig, daarna verplicht) zonder noemenswaardige problemen is verlopen. Inmiddels heeft minister Dijkstal van binnenlandse zaken het tweede hoofdstuk van de volksver huizing tot een nationale aangelegenheid verheven - omdat er zo veel provincies bij betrokken zijn - en de beslissingsbe voegdheid over de terugkeer van de evacués naar het natio naal coördinatiecentrum getild. Op zichzelf niet zo onlo gisch, maai- dat ging gisteren wel gepaard met oplopende irri taties tussen de betrokken niveaus van bestuurders, die in Den Haag en die in de regio's. Samenwerking tussen het rijk en de lagere overheden wordt altijd al beheerst door de vraag wie het nu eigenlijk voor het zeggen heeft. En juist onder omstandigheden zoals nu zijn competentiekwesties het minste waaraan een mens behoefte heeft. Met de mond wordt in Den Haag het belang beleden van een minder centralistische aanpak; de besluit vorming dichter bij de burger leggen, heet het dan. Provin ciale en lokale bestuurders kennen de plaatselijke omstan digheden beter. Ze zijn meer wendbaar en vlotter in hun be slissingen, dan wanneer de zaken in het verre Den Haag wor den bedisseld. In de praktijk kan de rijksoverheid moeilijk afstand doen van centrale bevoegdheden en staat ze nogal eens gauw klaar om besluiten van lagere overheden opnieuw te toetsen of terug te draaien, kortom te betuttelen. Bij de massale evacuatie van de afgelopen week hebben de burge meesters en de commissarissen van de koningin het voor touw genomen in de beoordeling van de veiligheidsrisico's en wat daar aan besluiten op behoorde te volgen. Daarbij is wei nig misgegaan. Het ministerie van binnenlandse zaken ver toonde de afgelopen dagen wat erg opvallend de neiging om de beslissers in de regio nu plotseling weer aan het handje te nemen en hinderlijk voor de voeten te lopen. Als men dat in Den Haag onder samenwerking met de rivierengebieden vat, dan zijn de problemen met de dijken daar toch nog steeds erg ver weg. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) heeft aange kondigd dat de versterking van de rivierdijken en een deel van de maatregelen in het Limburgse stroomgebied van de Maas een flink stuk sneller zullen worden uitgevoerd. De bewindsvrouw deed stellige toezeggingen; geld speelt daar bij geen rol, er zal waarschijnlijk een noodwet moeten komen om procedures te verhaasten en het overleg met alle betrok ken instanties zal vlotter moeten gaan. Opnieuw ligt bij de beloftes aan de bevolking in de nu bedreigde stroomgebie den van Rijn, Maas en Waal een accent op de toekomstige samenwerking tussen de rijksoverheid en de zogeheten 'la gere' instanties. Alles bijeen zijn dat er nogal wat; provincies, gemeenten, waterschappen en andere regionale en lokale be langhebbenden. Uit Jorritsma's woorden moet de goede ver staander afleiden dat dit overleg van boven naar beneden (en andersom) in dit soort kwesties altijd een tijdrovende aange legenheid is geweest. De vergadercultuur vierde ook hier hoogtij, met de voorraden rapporten van de afgelopen jaren waren bij wijze van spreken dijkgaten te dichten. Het moet anders, vlotter, doortastender, zegt de minister nu. De eva cuatie voor de watersnoodramp in het rivierengebied heeft een oefening in snelle besluitvorming opgeleverd. Jorritsma wil verder met een vervolgcursus. Het zal voor alle partijen wennen worden aan zoiets revolutionairs. vdM. IIMII MM' 1! 11 1 1 1 11 MM Franse commissie voor legalisering van softdrugs PARIJS (RTR) - Een Franse re geringscommissie, die moest bestuderen of softdrugs vrijge geven kunnen worden, is in meerderheid voor legalisering. Van de 17 leden zijn er negen voor en acht tegen. (Advertentie) IXiP E flf 7c/ectK«at'ca(i'e HANDHELD VOOR GSM Nokia 2110 (Darwin) nu: 1.449.00 (prijs in combinatie met nieuw abonnement/excl. BTW) Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 01100-21293 Fax 31273 Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058.. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur; in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur; op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30.00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50. zaterdag 2,25 p.st (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. partij zwaai- aan bestrijding van drugsoverlast bij koffieshops. Evenals de PvdA maakt de VVD zich zorgen over de toenemende maatschappelijke en sociale tweedeling in de grote steden. „Die dient te worden bestreden danwel voorkomen", luidt één van de stellingen. Volgens Bol- kestein moeten de gemeenten meer langdurig werklozen aan een baan helpen. De politie verwijdert vrijdag demonstranten bij het vliegveld van Coventry. LONDEN (RTR) - De meest militante Britse groepering voor de rechten van het dier, het Dierenbevrijdingsfront, heeft vrijdag aangekondigd haar protestacties tegen de export van levende dieren uit te breiden. De actiegroep wil zo de besluitvorming in het parlement beïn vloeden en de dood wreken van de 31-jarige Jill Phipps. Die werd woensdag tijdens een demonstratie bij de luchthaven van Co ventry overreden door een veewagen met kistkalveren. Een legale poging een einde te maken aan de export van levend vee mislukte, omdat een wetsvoorstel daartoe van een Labour- afgevaardigde wegens te late indiening niet werd behandeld Woedende oppositieleden beschuldigden de regerende Conser vatieven van vertragingstactieken. DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van justitie werkt aan een wetsvoorstel om de maximum straf op mensensmokkel aan zienlijk te verzwaren. Het de partement heeft sterke aanwij zingen dat criminelen zeer veel asielzoekers met valse beloftes naar Nederland vervoeren. Nu kan de rechter een mensen smokkelaar maximaal drie jaar gevangenisstraf opleggen als hij bewezen acht dat de verdachte er zijn beroep van heeft ge maakt. Duitsland kent een ma ximum celstraf van zeven jaai en Groot-Brittannië vijf jaar. Staatssecretaris Schmitz wil de Nederlandse strafmaat meer in overeenstemming brengen met die in de beide buurlanden. In de twee aanmeldcentra voor asielzoekers in Zevenaar en Rijs- bergen 'arriveert 80 procent van de vreemdelingen zonder (geldi ge) papieren. Het wil er bij Justi tie niet in dat al die mensen hun paspoort kwijt zijn. Groepen misdadigers die asiel vragers voor veel geld naar Ne derland brengen, adviseren om identiteitspapieren „te verlie zen". omdat anders te snel dui delijk wordt dat de vreemdeling geen echte vluchteling is. In Ze venaar ziet de vreemdelingenpo litie vaak dezelfde Duitse auto's telkens nieuwe groepjes asiel zoekers afleveren. Het ministerie heeft vorig jaar ambtenaren naar de diplomatie ke posten in Rusland, Sri Lanka en Ghana uitgezonden om in zicht te krijgen in de smokkel- netwerkeri. Plannen bestaan om meer men sen uit te zenden naai' Tsjechië, Syrië en Pakistan. JüEN HAAG (GPD) - De werkge- jvers in de metaalnijverheid jjzien af van de zaterdag als ge- •wone werkdag voor de hele sec tor. Alleen de garagebedrijven houden vast aan hun plan om de joverwerktoeslagen op zaterdag Ischrappen. Dat bleek vrijdag "tijdens de zoveelste overlegron de tussen werkgevers en werk nemers over een nieuwe cao in 1de metaalnijverheid (denk aan (fietsenmakers, installatiebe drijven, verwarmingsmonteurs en zilversmeden). Ook de vakbonden deden water 'bij de wijn. De Industriebonden :iFNV en CNS aanvaarden dat er 'een nieuwe loonschaal in de cao wordt ingevoerd op het niveau 'vanhet minimumloon. Deze in- stapschaal voor beginners geldt ivoor maximaal één jaar. Maar ®het is nog onzeker of deze con cessies een nieuwe cao voor de 300.000 werknemers in de me taalnijverheid oplevert. De vak bonden hebben vrijdag een eind bod op tafel gelegd waarover de werkgevers hun achterban wil len raadplegen. Dat gebeurt pas woensdag. De bonden eisen een loonsver hoging van 1,75 procent voor 1995 en 2,25 procent in 1996. Het laatste bod van de werkgevers hield een loonsverbetering van 1,5 procent in in 1995 en 1,75 pro cent volgend jaar. De bonden willen voorts een passage in de cao dat een werkgever een ver zoek om een deeltijdbaan alleen beargumenteerd kan weigeren. Tot slot eisen de bonden dat de invoering van een wachtdag bij de derde ziekmelding in één jaar tijd van tafel gaat. „Dit voorstel moet een akkoord kunnen zijn", meent FNV-on- derhandelaar Saskia van Hoek. „Wij willen een ja of een nee. We gaan nu niet nog eens een keer tje milimeteren". Over de VUT zijn beide partijen het overigens eens. De VUT-leeftijd wordt niet verhoogd van 59 naar 60 jaar, maar naai' 59 jaar en 1 maand met ingang van 1 juli en 59 jaar en 3 maanden met ingang van 1996. De uitkering blijft op peil (87,5 procent). De vakbonden gaan gewoon door met het voorbereiden van acties in de metaalnijverheid. UTRECHT (GPD) - De centra ■an de ruim twintig grote ste len in Nederland moeten weer goed per auto bereikbaar wor den. Ontsluiting van de binnen beden voor alle vormen van ervoer, inclusief de auto, is na- elijk wezenlijk voor economi se ontwikkeling en banen- -oei. it actiepunt presenteerde WD- actieleider Bolkestein gister- in Utrecht, na een werk- aan Arnhem en Nijme- Verschillende fractieleden ook nog Zwolle, Rotter- en Amsterdam aan. 7VD heeft naar aanleiding iet bezoek aan de grote ste den recepten samengesteld het bestrijden van de stede verloedering. Naast meer straat en inburge- voor allochto- vil de partij ook meer hoog- dige bouwlocaties en het van gelden uit het Sociale Vernieuwing naar Ook tilt de (GROZNY/MOSKOU (AFP/GPD) Pantservoertuigen en solda den van het Russische leger lieb- feben vrijdag een belangrijk suc- :es geboekt in de strijd tegen de Tsjetsjeense opstandelingen, r Zij bezetten het strategische jkruispunt waarlangs de weg van Grozny naar het door de re- lellen beheerste gebied ten Ruiden van de hoofdstad gaat, t so hebben Tsjetsjeense strijders «toegegeven. Tientallen voertuigen met Tsjetsjeense strijders en vluch telingen reden vrijdag over de weg die Grozny met het zuiden verbindt, komend uit de richting van het kruispunt dat circa twaalf kilometer ten zuiden van Grozny ligt. De Russische troe len beheersen nu het verkeer naar de centrale wijk Minoetka en de wegen naar het oosten en de bergen in het zuiden. De enige route naar de hoofdstad die nog in handen van de Tsjetsjenen is, is die door de wijk Tsjernorets- jie, maar die is door bombarde menten onbruikbaar geworden. Spanningen Een rebellerende generaal in Tsjetsjenië noemt de Russische politici 'mafiosi' en weigert, met een aantal collega's, overplaat sing naar de top van het defensie apparaat in Moskou. De door de voormalige Sovjetunie verloren oorlog in Afghanistan was vol gens deze generaal een 'peule- schil' vergeleken met de strijd in Tsjetsjenië. Generaal Lev Rochlin, comman dant van het in Tsjetsjenië vech tende Achtste Legerkorps, zegt dat de politieke top in Moskou jarenlang profiteerde van de oliehandel met Tsjetsjenië. „Ik ben een militair. Politici zijn ma fiosi. Ze zagen al die tijd toe hoe generaal Doedajev zich tot de tanden bewapende. Nu sturen ze soldaten om de zogenaamde be wapende bandietenbendes te ontwapenen. Ze weten niet waar ze het over hebben", aldus Roch lin in een interview met het weekblad Argoementi i Fakti. Rochlin geldt als een van de meest succesvolle generaals en is zeer populair in het leger. Hij werd ook genoemd als opvolger van de omstreden minister van defensie Gratsjov. Maar Rochlin voelt daar niets voor. „Ze heb ben me verschillende functies in Moskou aangeboden. Ik heb ge weigerd. Ik ben ook voorgedra gen voor de onderscheiding 'Held van Rusland'. Ook die heb ik geweigerd en dar blijf ik doen. Voor een burgeroorlog reik je geen onderscheidingen uit." Volgens het dagblad Kommer sant weigerden andere gene raals de ontslagen vice-com- HAMBURG (DPA/RTR) - In Duitland is vrij dag verontwaardigd gereageerd op de vrij spraak van twee neo-nazi's, die openlijk de massamoord op joden loochenden als „Ausch- witz-mythe". De voorzitter van de Centrale Raad van de Jo den in Duitsland, Ignatz Bubis, sprak over een dramatisch vonnis, omdat het neo-nazi's sti muleert. Volgens bestuurslid Michel Friedman blijkt dat Duitse rechters er nog steeds moeite hebben om 'geestelijke brandstichters, die het woord als wapen inzetten', te veroordelen. Ook verschillende politici veroordeelden de beslis sing van de rechter. Een rechtbank in Hamburg sprak donderdag twee neo-nazi's vrij die in maart vorig jaar op een antwoordapparaat van een rechtsextre- mistische infolijn kritiek uitten op de film Schindle'rs List. De rolprent, over de jodenver- nietiging in een concentratiekamp zou de 'my the over Auschwitz' (de vergassing van miljoe nenjoden in de Tweede Wereldoorlog) in leven houden, aldus de aanhangers van de zeer rechtse FAP-beweging. Doelbewust vermeden zij de gangbare uitdrukking 'Auschwitz-leu- gen'. Op het bezigen daarvan staat een gevan genisstraf van vijf jaai'. Het is de tweede keer binnen korte tijd dat een vrijspraak van rechtsextremisten grote beroe ring veroorzaakt. In augustus 1994 ging de voorzitter van de uiterst nationalistische NPD, Günter Deckert, vrijuit. Ook hij ontkende de massamoord op de joden. Het hoogste Duitse gerechtshof besloot later dat de rechtbank het vonnis moest herzien. RIO DE JANEIRO (RTR) - Ecuador en Peru hebben in Rio de Janeiro een principeakkoord bereikt over de beëindiging van hun grensoorlog. De Braziliaan se waarnemend minister van buitenlandse zaken en tevens bemiddelaar, Sebastiao do Re- go Barros, zei vrijdag dat alleen de regeringen van de twee An- des-landen de overeenkomst nog moeten goedkeuren. De Amerikaanse president Clin ton had eerder in een brief aan de presidenten van Ecuador en Peru opgeroepen tot een onmid dellijk staakt-het-vuren. De Ver enigde Staten en drie andere na ties bemiddelen in het conflict, dat al een halve eeuw voor span ningen zorgt. In 1942 verkreeg Peru de ooste lijke helft van Ecuador, met een protocol dat door de VS, Argen tinië. Brazilië en Chili werd ge garandeerd. In 1960 verwierp Ecuador het protocol en in 1981 voerden de beide landen een vijf daagse oorlog langs de nieuwe grens. Vrijwel jaarlijks vinden schermutselingen langs de grens plaats. Tien dagen gele den steeg de spanning opnieuw en grenspatrouilles beschoten elkaar. Dit escaleerde over het weekeinde. Donderdag nog be stookten Peruaanse troepen Ecuadoriaanse stellingen. mandant. van de Russische land strijdkrachten Edoeard Vorob- jov op te volgen. Rochlin maakt duidelijk waarom er weinig en thousiasme voor een topfunctie in Moskou is. „Er is daar een machtsstrijd gaande, waarin niemand het opneemt voor de minister van defensie", zegt hij. Minister Gratsjov is eerder deze week voor een 'medische con trole' in het ziekenhuis opgeno men. Volgens de in Moskou zeer bekende journalist Parchomen- ko van het dagblad Segodnja meldde Gratsjov zich ziek nadat president Jeltsin hem op 26 ja nuari op een zitting van de presi dentiële Veiligheidsraad con fronteerde met bewijzen over corruptie. Jeltsin zou documenten hebben getoond waaruit bleek dat de de- fensietop eigenmachtig in 1992 een rekening had geopend bij de Deutsche Bank in Berlijn. Het saldo van 20,6 miljoen dollar werd verkregen door de verkoop van legervoorraden. De 'ziekte' van Gratsjov wordt algemeen uitgelegd als signaal dat zijn ontslag op handen is. Het komt in Rusland wel meer voor dat toppolitici zich even 'ziek melden' als het rond hen spannend dreigt te worden. De strijd in Tsjetsjenië roept in de islamitische wereld verz'et op. In de Bengaalse hoofdstad Dhaka betoogden moslims gisteren tegen de bombardementen van de Russen in Tsjetsjenië. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3