Koken is emotie Van rozijnenkoekjes tot pizzabolletjes PZC vrije tijd Leerlingen schrijven recepten Verwarring over de passievrucht *11. I® ijl ;j i llPl^ ff'] Het lamsvleesseizoen staat weer voor de deur 33 df ZATERDAG 4 FEBRUARI 1995 Een lesje in smaakiierkenning. Dat klinkt ingewikkeld, maar de leerlingen van de hoogste groepen van de basisscholen in ons land hebben dat afgelopen jaar met veel plezier en enthousiasme gedaan tijdens de eerste Dag van de Smaak. Zoet, zuur, zout en bitter stonden centraal tijdens deze les. De organisatie was in handen van de Suikerstichting Nederland. Aan deze Smaakdag was een wedstrijd gekoppeld. In totaal 500 leerlingen stuurden hun lievelingsrecept op. Daaruit werd per provincie een winnend gerecht gekozen. De winnaars werden deze week bekend gemaakt. Carina Boogaard (12) van groep acht van OBS ^t Stootje in [Ouwerkerk werd de Zeeuwse winnares met .haar- rozijnenkoekjes. Couscous met kip en courgette, Sambosa, zoete rijst met wor teltjes en rozijnenkoekjes. Een greep uit de elf winnende recepten voor de wedstrijd 'Lievelingsge recht', gekoppeld aan de Dag van de Smaak die afgelopen jaar voor het eerst werd gehouden op zo'n 130 basisscholen in ons land. Vijf honderd leerlingen van 72 hoogste jaargroepen stuurden daarvoor him recepten in. „Wij waren verrast door de inzen dingen. Er zat van alles bij. Hele lekkere zoete gerechtjes, echte Hollandse pot-maaltijden, buiten landse recepten, alle categorieën waren vertegenwoordigd. Het was dan ook heel leuk om al die inzen dingen te bekijken", vertelt Moni que Tersteeg. Zij is coördinator van de Dag van de Smaak. Uit de inzendingen blijkt dat als het gaat om hoofdgerechten, de kinderen met smaak ovenschotels, pizza's en pasta's verorberen. Bij de zoete gerechten waren de pannekoeken favoriet. Ook zaten er verschillen de recepten tussen om brood 'aan te kleden'. Zes procent van het aantal inzendingen viel in de cate gorie 'speciale- en fantasiegerech ten'. De lievelingsgerechten in de ze groep verwezen naar (exotische) vakantielanden, regionale- of streekgerechten en in twee geval len naar niet-eetbare recepten. De ingezonden recepten werden beoordeeld door een professionele jury bestaande uit onder anderen chef-kok John Fagel en de culinair journalisten Johannes van Dam en Ton van Es. Per provincie werd het leukste recept uitgekozen. Zo ook de rozijnenkoekjes van Carina Boogaard van groep 8 van OBS 't Stoofje in Ouwerkerk. De jury vond het recept 'zeer bruikbaar en geschikt voor kinderen'. De rozijnenkoekjes van Carina zijn een echt familierecept. De jeug dige kookster stuurde het recept in op advies van 'haar juf. Carina vindt de koekjes zo lekker omdat 'er rozijnen in zitten en ze smeuïg zijn'. In totaal deden zeven Zeeuwse ba sisscholen mee; uit Middelburg (ABS), Hulst (Moerschans),Axel (Sint Antonius), Goes (prof dr Kohnstamm), 's-Gravenpolder (Andendiek) en Ouwerkerk. De Dag van de Smaak is overigens geen typisch Nederlandse aangele genheid. In Frankrijk wordt die dag al vier jaar gehouden en ook in andere landen, zoals Ierland, staat zo'n Smaakdag op het programma van basisscholen. „De bedoeling is kinderen in aan raking te laten komen met de be ginselen van het koken. Daarbij zijn de vier basissmaken heel be langrijk. Aan de hand van testjes konden de kinderen de verschil lende smaken herkennen. Daar naast konden ze de invloed van kleur op de smaakbeleving, of de invloed van de bereiding daarop vaststellen. Natuurlijke ingrediën ten vormen een belangrijk onder deel." De elf winnaars van de wedstrijd gaan samen met hun ouders een dagje koken in het Kinderkook- café in Amsterdam. De bekroonde gerechten zijn gebundeld in een speciale receptenfolder. In okto ber dit jaar wordt de tweede Dag van de Smaak gehouden. Het is de bedoeling er een jaarlijks terugke rende dag van te maken. „Gezien het enthousiasme van de kinderen moet dat lukken", aldus Monique Tersteeg. Bijgaand een aantal winnende re cepten, te beginnen met de rozij nenkoekjes van Carina: Rozijnenkoekjes Ingrediënten: 300 gram bloem, 150 gram suiker, 225 gram roomboter. 1 theelepel bakpoeder, 100 gram rozijnen. Bereiding: Alles afwegen en in de beslagkom doen. Alles doorelkaar kneden tot een vaste bol. Vet je bakplaat in. Draai kleine balletjes van het deeg en leg ze op de bak plaat. Druk de balletjes plat (zo'n 3 cm) en plaats de bakplaat in het midden van een voorverwarmde oven van 80 graden celcius. Na 15 tot 20 minuten zijn de koekjes klaar. Bokkepootjestaart Ingrediënten: 200 gram zelfrijzend bakmeel. 125 gram margarine, 125 gram suiker, 2 zakjes vanillesui ker, 2 eieren, 3 dl slagroom, 1 pak bokkepootjes. Bereiding: Eieren, suiker en boter mengen. Meel en vanillesuiker er bij. Bakblik insmeren met boter. Dan het geheel 30 minuten op 175 graden bakken. Wanneer de bo dem is afgekoeld, dun insmeren met slagroom. Bokkepootjes in lengte delen op de bodem. Rest van de slagroom en twee bokke pootjes er overheen kruimelen. Eén nacht laten intrekken. Sambosa (gerecht uit Afghanistan) Ingrediënten: 2 uien, 1 pond ge hakt, 2 tenen knoflook, 1 pond dop erwten, 1 kilo aardappelen, kerrie poeder, zout, peper, rode peper, 2 plakjes bladerdeeg. Bereiding: Laat de plakjes blader deeg ontdooien. Snijd de uien. pers de knoflook en bak dat samen met het gehakt bruin. Roer de doperw ten en de aardappelen erdoor, net zolang tot ze zacht zijn. Voeg krui den naar smaak toe. Snijd de plak jes bladerdeeg doormidden, zodat je twee driehoeken krijgt. Leg deze op elkaar en knijp de twee korte kanten vast. (Lukt dat niet, ge bruik dan een beetje water). Stop vervolgens de saus erin en knijp het 'zakje' dicht. Doe het 10 tot 15 minuten in de oven. Niet te lang, anders verbrandt het. Groen met oranje zorra Ingrediënten: (voor 2 personen) 100 gram mix voor pizzabodem, 10 cl water, 1 theelepel plantaardige olie, 20 gram bloem, 2 lepels ge raspte kas, 2 in plakjes gesneden augurken, 1 theelepel tomatenpu ree. Bereiding: Kneed de pizzamix met het water en de olie goed door elkaar. Maak er twee bolletjes van en rol ze door de bloem. Kneed de kaas, augurk en tomatenpuree door de bolletjes en rol die weer door de bloem. Plaats de bolletjes op een ingevette bakplaat 20 mi nuten in de oven op 200 graden Cel cius. Annemarie Zevenbergen De passiebloem dankt haar wonderlijke naam aan de mystieke ervaring van een Spaanse jezuïetenpater in Peru. Hij keek daar omstreeks 1620 naar een buitengewoon fraaie bloem en herkende in de drie stampers ervan de nagels waarmee Christus werd gekruisigd, in de kleurige meeldradenkrans zag hij de doornenkroon en in het vruchtbeginsel de kelk des Heren. Nóg duidelijker kon oi- liet lijden van Christus, de passie, in 36-zijn visie niet Worden uitgebeeld. Sinds de mustieke ervaring van de jezuïtenpater heet de bloem dan ook passiebloem ofwel 'passi- flora', en de ijverige Spaanse mis sionarissen beschouwden het vi sioen als een teken uit de hemel. Het bevestigde volgens hen de goddelijke opdracht om de in diaanse bevolking zo spoedig mo gelijk, desnoods met geweld, tot het katholieke geloof te bekeren. Meer werelds ingestelde Spanjaar den vergeleken de heerlijke vrucht die na de bloei aan de klimmende plant verscheen, met; de hun be kende granaatappel. Ze spraken dus liever van 'granadilla'. Sindsdien kennen wij in Europa de inmiddels 'Passïfloraceae' ge noemde plantenfamilie als aan trekkelijke bloeiers voor in de ka mer. Op beschutte plekken buiten klimmen ze zelfs in ons klimaat te gen muren. Er zijn diverse varia ties van in allerlei kleuren. Maar hoe weelderig die planten ook bloeien, eetbare vruchten maken ze niet. Dat wonder is voorbehou den aan slechts enkele soorten die uitsluitend in de tropen gedijen en niet. eens allemaal geëxporteerd worden, De ook bij ons bekendste is de paarse passievrucht ofwel 'mar- ïetf De paarse passievrucht. koesa'. Dat is een vrijwel ronde, donkerpaarse vrucht van 5 tot 7 cm lengte en een gemiddeld ge wicht van circa 35 gram. Ze heeft een dunne, gladde schil die echter al heel gauw na de pluk rimpelig wordt. Dat is niet zo'n groot be zwaar: er verdampt wat vocht maai1 alle geur en smaak blijven behouden. Het geelgroene, geleiachtige vruchtvlees is sappig en omsluit vele zwarte, eetbare pitjes. De smaak is fris zoetzuur, doet iets denken aan verse abrikoos, de geur is intens fruitig en tropisch. Sap van paarse passievruchten wordt industrieel gemaakt maar is ook zelf te persen. De likeur die met het sap wordt samengesteld, is buitengewoon populair. De gele passievrucht of 'maracuja' heeft een wat dikkere, citroengele foto G PD schil en de vrucht is ook groter en zwaarder, rond de 90 gram. Geul en smaak zijn vrijwel hetzelfde als bij de paarse passievrucht, alleen ontbreekt dat abrikoosachtige. Nog groter is de zoete passievrucht of'marie tambour' die we hier min der vaak aangeboden zien. De schil van deze wel 11 cm lange, oranjegele vrucht is enigszins ver hout maar laat zich toch makke lijk openen. De kleur van het vruchtvlees is soms wat grijzig en de smaak herinnert aan kruisbes sen. Over de juiste naamgeving van passievruchten heerst in de inter nationale fruithandel en zelfs bij wetenschappers een hartstochte lijke verwarring. Dus als uw groen tehandelaar het niet meer weet, is hem dat nauwelijks kwalijk te ne men. De paarse vruchten herkent Nee, het gaat niet om een harteloos mens. Maar op de vraag of hij geschrokken was van de beelden van overstromingen in het Limburgse land, schatert hij het even uit. „I feit at home. Regen, ondergelopen landerijen. In Louisiana hebben we er mee leren leven". Geen harteloos mens, maar een kok. Een heel beroemde kok in Maastricht. Paul Prudhomme. De vleesgeworden Cajun-keuken, en dat ook vrij letterlijk, want hoewel zeer gezond, verplaatst hij zich bij voorkeur per zitmobiel omdat voor hem zwaarlijvigheid een last is, die hem inmiddels gedwongen heeft om in Amerika een vierde kookboek uit te geven over cajun-food, maar dan met een low- en no-fat uitgangspunt. Amerikaans cajunsymbool Paul Prudhomme in Nederland De beroemste kok van Ame rika, Paul Prudhomme, is in Nederland om de opening te ver richten van de tweede European Fine Food Fair, een beurs die voor al gericht is op de top van de res taurants in Nederland en die tege lijk met de Maastrichtse horeca vakbeurs BBB gehouden wordt. „In Lousiana, waar ik vandaan kom. hebben we leren leven met moerassen, met overstromingen en alles wat dat tot gevolg had. Een fantastische voedingsbodem voor bijvoorbeeld vissen en ook be paalde gewassen. Tien jaar gele den werd duidelijk dat door de komst van olie- en gaswinning in deze gebieden, de vervuiling toe sloeg. Daar hebben we nu van ge leerd om er adequaat mee om te gaan. Zo gebruiken we bijvoor beeld de stammen van dennebo- men om dammen op te werpen om die vervuiling bij overstromingen tegen te gaan". Maai1 hij realiseert zich dat Nederland geen Louisiana In Amerika is hij regelmatig op te levisie te zien in zijn eigen praat programma. Zelf staat hij daarom zelden nog in zijn keuken. Maar een man in ruste is hij niet. Ster ker, vrijwel dagelijks is hij bezig met het ontwikkelen van nieuwe recepten en smaken, Met een on iedereen direct. Maai1 Engelsen en Fransen houden de verwarring met de granaatappel in stand en spreken graag van 'granadilla' of 'grenadille' met toevoeging van de kleur. Duitsers en Spanjaarden zeggen ook tegen de paarse wel 'maracuja', terwijl het toch de gele is die zo moet heten. En het ver schil tussen de namen 'markoesa' en 'markiza' is al helemaal gering. De 'markiza' geheten vrucht is echter niet paars als de kleine 'markoesa', maai1 is een geelgroene reuzen-passievrucht: wel 20 tot 25 cm lang. Ze groeit in Zuid-Amerika en tegenwoordig ook in tropisch Azië, hoewel de kweek ervan be perkt blijft. Dat komt omdat de geur en smaak van het rode vruchtvlees tamelijk laf zijn en dan ook erg teleurstellen. Export is er daarom niet. Lekkerder en verfrissender is de evenmin geëxporteerde. 6 cm dik ke 'tasco' uit Colombia die ook wel 'gutupa' of 'cholupa' heet. Er be staat ook nog een familielid dat in sommige talen het equivalent van 'watercitroen' wordt genoemd. In het Colombiaanse Andesge- bergte groeit nog een passievrucht die men daarentegen wel een gro te, internationale toekomst voor spelt. Dat is de circa 10 cm lange 'curuba' in gele en rode variëtei ten. Door hun langwerpige vorm doen ze aan bananen denken. Daarom spreken Engelsen van 'ba nana passionfruit'. Deze soort ver wierf het predikaat 'nationale vrucht van Colombia' en wordt thans op grote schaal gekweekt. Er is eveneens aanplant, in Venezuela, Peru en zelfs Nieuw-Zeeland. Martin van Huijstee voorstelbare discipline, zoals zijn medewerkers benadrukken. „Ik kom uit een gezin met 13 kinde ren, waarbij we geen geld hadden. We leefden van wat het land dat onze vader had, voortbracht. Tijd voor verspilling was er niet. Alles wat het land voortbracht moest te gelde gemaakt worden of ver kocht. Hard werken, waarbij we ook wel de handigheid leerden om ondershands te ruilen en te hande len. Maar mijn moeder was een fan tastische kok, die er genoegen in schiep om met simpele ingrediën ten de lekkerste maaltijden te ma ken. De cajun-keuken is dan ook eigenlijk een echte thuiskeuken". Kruiden Eigenlijk was hij zelf verrast dat zijn van zijn moeder geleerde ken nis en zelf ontwikkelde gevoel voor kruiderij leidde tot het succes van wat nu een wereldwijd netwerk is van cajun- en louisianakruiden. „Mensen bleken zelf huiverig om de juiste balans in de samenstel ling van kruiden te vinden. En ik heb er zo langzamerhand een spe cialisatie van gemaakt. Daar komt bij datje kruiden heel wat makke lijker kan versturen en bewaren dan andere ingrediënten, omdat ze al gedroogd en geconserveerd zijn". Toch was het vooral zijn cre do voor verse produkten in plaats van diepvries, die hem in Amerika de populariteit verschafte. „Mijn moeder kookte alleen met wat er op de markt aangeboden werd of wat we zelf oogstten of vingen in de rivier". „Koken is emotie", zegt hij als de opmerking gemaakt wordt dat ca jun toch een vrij pittige variatie aan kruiden oplevert. Breed geba rend en met pretoogjes. „Het moet een uitdaging zijn aan de gast. Scherp. Maar het is snel weg en dan wacht er het verlangen naar nog zo'n smaakbeleving". Prudhomme: „Vroeger was ik vooral met smaak bezig door zo veel mogelijk kruiden met elkaar te combineren op zoek naar nuan ces en nieuwe smaken. Nu ben ik juist bezig met het weglaten van alles wat niet tot die beoogde smaak dient. En ik zoek naar de momenten waarop sommige smaakontwikkelingen in het kookproces effectief zijn". Als Cas Spijkers in het interview interrumpeert om zijn programma op de Nederlandse televisie te la ten zien. gaat het verhaal over het verschil in techniek tussen de Amerikaan en de traditioneel wat breder georiënteerde Nederlande topkok. Spijkers: „Wat ik in Prud homme mateloos bewonder is zijn zoeken naar smaken en het waar om. Die man is los van de Europese bagage en benadert koken op een soms totaal andere manier". Prudhomme heeft overigens gere geld dat hij komende dagen een paar dagen op kookles bij Cas gaat. „Dat doe ik overal waar ik naar toe ga. Kookles. Wie ben ik om te denken dat ik niks meer kan leren?" Suiker Prudhomme: „Mijn nieuwste boek gaat over vetarm en vetloos koken. Je ontdekt dat oliën en vetten vooral nodig zijn als warmtetrans- porteurs, Maar als je de pan wat heter maakt voordatje de vis erin legt, bereik je hetzelfde effect. Sui ker is een vast onderdeel in de krui derij van cajun, hoe gering ook. Maar als je suiker vervangt door ingekookt vruchtesap, bereik je ook die zoetheid. En de suikers in sap worden veel minder opgeno men in het lichaam dan in vaste vorm. Mis je toch nog net die zoet heid in het smaakpallet, dan kun je aan het eind van het proces wat as- partaam en sacharine toevoegen. Die combinatie van die twee kunstmatige zoetstoffen heffen de bittere nasmaak van beide op". Topkok in Amerika, is dat niet eenoog in het land van de blinden? De vraag wordt overigens niet zo cru gesteld. Prudhomme. vastbe raden: „Amerika is op culinair ge-- bied verschrikkelijk snel geëvo lueerd, In een supermarkt in New Orleans koop ik ook citroengras. De exclusieve toprestaurants heb ben pas op de plaats moeten ma ken. Maar er is een jonge garde die met een heel nieuw elan echt de sterren van de hemel kookt". „Op dit moment is in Louisiana bijvoorbeeld een spaanse peper uit Mexico populair, Die wordt ge droogd en gerookt. De smaak is heel bijzonder. Maar wel pikant. Ach, eten is toch net als koken, zo emotioneel". Huib Klompenhouwer mgLit .i Paul Prudhomme in gesprek met Cas Spijkers. Hoewel de lente nog wel even op zich zal laten wachten, kondigen de eerste voorjaarsboden zich al aan. Op verscheidene spijskaarten za gen we bijvoorbeeld zuiglam aangeprezen staan. Dat bete kent dat het lamsvleesseizoen voor de deur staat. Zuiglam zijn de jonge lammeren die nog nauwelijks gras hebben gege ten. Culinair een gerecht met een grote reputatie. Het vlees is zo mals dat het op de tong smelt. Rosé gebraden, behoort het tot de meest delicate pri meurs die de keuken ons heeft te bieden. Nu zal niet direct iedereen bij de slager zo'n jong lam bestel len. Lamsvlees is toch al niet zo vreselijk populair in Neder land. al komen er geleidelijk liefhebbers bij en wordt ieder jaar een paar ons meer gegeten. We zijn benieuwd naar de cij fertjes over de lamsvleescon- sumptie die binnenkort wel weer bekend zullen worden ge maakt. Wanneer u in de herfst lamsvlees hebt gekocht - er zijn nogal wat liefhebbers die jaar lijks een heel of een half lam in slaan - dan is het nu tijd om dat vlees uit de vriezer te halen en te bereiden. Straks hebben we immers weer vérs lam. Het vlees van een lam dat bijna een jaar oud was toen het werd ge slacht heeft natuurlijk een an dere structuur dan het prille zuiglam. Het leent zich meer tot een pittiger bereiding. Klassiek is de Provengaalse aanpak waarbij de wijnfles kwistig wordt gehanteerd en ook niet kinderachtig wordt omgesprongen met knoflook en kruiden. Voor een lamsbout van circa twee kilo hebben we het vol gende nodig: 11/2 dl goede olijf olie, 100 gram boter, een halve fles rode wijn. vijf eetlepelaPro- vengaalse kruiden (tijm, majo- raan, basilicum en rozemarijn), zes ongepelde teentjes knof look, vier hele uien, vers gema len peper, zout, vier tomaten, een klein blikje tomatenpuree. Leg de lamsbout in een oven schaal en smeer hem aan alle kanten in met de olijfolie. Giet ook wat olijfolie op de bodem van de schaal. Wrijf vervolgens de kruiden goed in en bestrooi de bout met peper en zout. Ver deel de inhoud van het blikje tomatenpuree over de bodem van de schaal naast de lams bout. Leg in iedere hoek van de schaal een ui en een tomaat. Verdeel ook de knoflookteen- tjes over de schaal, leg een klontje boter op de lamsbout en schuif de schaal in het mid den van een op 230 graden Cel sius voorverwarmde oven. Laat de bout anderhalf uur smoren, maar giet na de eerste tien minuten de halve fles wijn over het vlees. Lepel elk kwar tier wat van het braadvocht over het lamsvlees. Wanneer het vocht te snel verdampt, gie ten we er wat water bij (of nog wat wijn). De lamsbout is gaar (en nog een beetje rosé) wanneer er hel der vocht uit het vlees komt wanneer we het bij het dikste deel goed diep inprikken. Is het vocht rood dan moet de lams bout nog wat tijd krijgen. Haal het vlees uit de schaal en laat het afgedekt met folie een minuut of vijf rusten. Giet in tussen het braadvocht door een zeef en breng het in een sauspannetje aan de kook. Draai het vuur laag en klop er klontje voor klontje de rest van de (gekoelde) boter door. Breng de saus op smnaak met peper en zout en giet er eventueel een ,scheutje port bij. 'Dien het lamsvlees op met ge gratineerde aardappeltjes en spruitjes bestrooid met uitge bakken stukjes ontbijtspek. (Spek krijgen we krokant door het tussen keukenpapier een minuut te bakken in de magne tron op vol vermogen). Rien van Reems (jlNGtRV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 33