op weg Plan Levende Rivieren kost (te) veel tijd PZC reportage ZATERDAG 4 FEBRUARI 1995 2 2 vervolg van pagina 21 Een paar jaar geleden nog schudde Sie- bers op de dijk de hand van Bolkestein en andere politici. Allemaal waren ze verrukt van het schone rivierlandschap en alle maal zeiden ze dat de dijken met de groot ste zorgvuldigheid moesten worden ver sterkt. Nu hoort Siebers diezelfde politici voor de camera zeggen dat de inspraak procedures veel te lang duren, dat ze over boord moeten. Normaal moet Siebers een kwartier over de uiterwaarden lopen voordat ie water voelt. Maar nu klotst het bijna de dijk over. Siebers probeert in deze bange da gen afstand te scheppen tussen hemzelf en de milieu-organisaties. „Wij horen niet bij die milieufreaks hoor, wij bewaken de cultuurhistorische waarde van het rivier landschap; de dijkwoningen in het weidse landschap." Siebers weet alles van dijken. Hij heeft zitting in 22 adviesgroepen in Gelderland. Zijn stichting heeft diverse procedures aangespannen tegen de pro vincie om te voorkomen dat de dijken erg breed worden en dat er nodeloos veel ka rakteristieke dijkwoningen worden ge sloopt, zoals de kaalslag in Brakel twintig jaar geleden. Zonder die bezwaren zouden de dijken al lang zijn versterkt, menen veel bewoners nu. Maar daarmee overschatten zij de macht van de 'milieumafia'. Siebers; „We hebben geen zwakke dijken omdat men sen bezwaarschriften indienen. We heb ben zwakke dijken omdat ze verwaar loosd zijn, omdat er jarenlang geen onder houd is gepleegd! liet is de stroperigheid van de besluitvorming bij de polderdis tricten en waterschappen die alles ver traagt. De watersnoodramp van '53 werd mede zo omvangrijk door nalatigheid van de waterschappen. Het zijn autonome, ar rogante koninkrijkjes met dijkgraven en hoogheemraden, volkomen uit de tijd. Het lijkt wel een soort Harnas! De com missie Boertien heeft de polderdistricten 'overruled' en dat kunnen ze niet uitstaan. In plaats van de plannen nu zo vlot moge lijk uit te voeren, werken ze tegen." Neem nu het dijkvak langs de Waal tussen Varik en Heesselt, ten zuiden van Tiel. In '89 was dat plan rond. Vervolgens heeft het vier jaar geduurd voordat de bestem mingsplannen waren aangepast. Toen moest het plan aan de voorstellen van Boertien worden aangepast. Alle betrok kenen mochten hun zegje doen. In slechts vijf maanden tijd was de zaak rond. En nu zegt het polderdistrict dat het dijkvak eind '99 klaar is. Waanzin! Als je nu een ploeg taxateurs de dijk opstuurt, is het karwei volgend jaar geklaard." Bijlmerramp tot achter de komma doorberekend. „Technisch gezien is een alternatief voor meer en hogere dijken de aanpassing van de rivieren zelf. Levende Rivieren is van uit de natuur gezien een heel goed plan. Er komt meer dynamiek in de uiterwaarden als je ze verlaagt en het wordt ook veiliger voor de bewoners omdat de waterstanden zakken." Toch kloppen de met verve gepresenteer de plannen van het WNF maai- tot op ze kere hoogte, meent Kok. Voor wat de Maas betreft heeft hij overigens alle lof voor het natuurfonds: „Er ligt nu een uit gewerkt plan voor de 'Grensmaas' klaar dat veel ruimte geeft aan de natuur en op de lange termijn ook de wateroverlast ver mindert." Het risico van een ernstige over stroming wordt na uitvoering van dat plan teruggebracht van één keer in de 50 jaai-naar één maal in de 250 jaar. De uiterwaarden worden van Borgharen tot Roosteren vijf meter verlaagd waar door de waterstand 1,5 meter daalt en er maar voor een klein deel kades hoeven te worden aangelegd. Daarbij krijgt de na tuur alle kansen. Het plan is technisch uit voerbaar. maar stuit op de termijn van uitvoering. Volgens de huidige agenda duurt het tien tot vijftien jaar voordat het klaar is. Tot vorige week nog een aan vaardbare termijn volgens de bestuur ders, maar na de jongste watersnoodramp liggen de kaarten anders. „Het plan dreigt nu op de helling te gaan. Vandaag is tijd het onderwerp. Zoals na elke ramp wordt ook nu de roep om maatregelen groter." Daarmee zijn volgens Kok de plannen nog niet ingehaald door de werkelijkheid. Al leen wordt de acceptatie van de termijn geringer. „Schiphol zou waarschijnlijk ook niet worden uitgebreid als er voor een tweede keer een Bijlmerramp was ge beurd." Bij snellere uitvoering wordt Nederland opgescheept met een enorm overschot aan grind uit de Maas of stort de hele grindmarkt in. Het grind opslaan kost et telijke honderden miljoenen guldens. Snelle uitvoering van de WNF-plannen kost 600 miljoen gulden en dat is het dub bele van het alternatief-Boertien, dat voorziet in 137 kilometer extra hoge ka des. „De nadelen daarvan zijn echter ook groot. Je kunt niet voor ieder huis aan de Maas een kade zetten, bovendien zijn rampen bij overstromingen met hoge ka des veel groter en is de schadeverwach- ting bij een overstroming met alleen ka des 87 miljoen gulden en bij het plan Le vende Rivieren 22 miljoen." De schade- verwachting op dit moment is 250 miljoen. Pluche Zo positief als ir Kok is over de Maasplan nen, zo sceptisch is hij over de veiligheid met betrekking tot de rivierendelta in Midden-Nederland. Het land rond de Rijntakken Waal, Nederrijn/Lek en IJssel moet in de visie van WNF omgetoverd kunnen worden tot een veilige en natuur lijke omgeving. Met 'Levende Rivieren' wordt 30.000 hectare landbouwgrond om gezet in waardevolle natuur. Landbouw grond die we volgens het Wereld Natuur Fonds in veel gevallen kunnen missen als kiespijn. De boeren wordt grondruil of geld aangeboden. De aankoop van de grond zou worden gefinancierd uit de klei winning, genoeg om de steenfabrieken zestig jaar te laten draaien. Voor het slij ten van zoveel baksteen heeft het Wereld Natuur Fonds een 'back-to-baksteen' lob by in gedachten. Vooralsnog zijn de elanden van pluche en alleen te bewonderen in de glazen vitrines in het hoofdkantoor van het Wereld Na tuur Fonds. Maar veel is al in levenden lij ve te aanschouwen in de Millingerwaard (ten oosten van Nijmegen), in de Blauwe Kamer bij Rhenen en in een priller sta dium in de Meinerswijk bij Arnhem. Drie jaar geleden nog was de Millingerwaard een pure snijmais-akker. Nu groeien er 180 verschillende plantesoorten. Alternatief De ingenieur van het Waterloopkundig Laboratorium vindt het weliswaar een 'fantastisch' plan, maar heeft berekend dat het voor de waterstand in de rivieren weinig effect heeft. „Lokaal kan het water wel zakken, maar we hebben berekend dat afgraven van de uiterwaarden met een halve meter over 50 kilometer het water slechts 20 centimeter doet dalen. Je zult de uiterwaarden dus veel méér moeten af graven, maai- er ligt maar een beperkte hoeveelheid klei in de bedding, de rest is waardeloos materiaal. Als je alle klei in de uiterwaarden afgraaft heb je 60 miljoen kubieke meter klei en zakt het waterpeil nog maai- 25 centimeter. Dat is geen oplos sing voor de hoogwaterproblematiek. Bo vendien heb je een termijn van 50 jaar no dig als je het economisch wilt uitvoeren en de klei aan de baksteenindustrie wilt slij ten." „Door. natuurontwikkeling in de uiter waarden komen er meer bomen en strui ken. Daardoor neemt de weerstand van de rivier toe en wordt de daling van het water al heel snel teniet gedaan en kan het water mogelijk zelfs stijgen. Je kunt vergeten dat je kunt besparen op het dijkverzwa ringsprogramma zoals het Wereld Na tuurfonds propageert. In feite is het WNF- plan alleen voor de natuurontwikkeling interessant en ook nog eens nadelig voor de boeren die de uiterwaarden uit moeten om ruimte te geven aan de natuur. Het plan is geen alternatief voor dijkverster king." Daarmee lijkt het sprookje van over zwemmende elanden uit. Maar het Wereld Natuur Fonds legt zich daar niet bij neer. Het WNF hoopt juist nu dat de haast die plots is geboden in het voordeel werkt van 'Levende Rivieren'. „Het zou fout kunnen uitpakken, maar dè oplossing is niet altijd de meest voor de hand liggende oplossing. Op langere termijn, als het plan in zijn ge heel is uitgevoerd en alle knelpunten zijn weggenomen, heeft het wel effect op de waterstand," meent WNF-directeur Wold- hek, verwijzend naai- het opdoemende schrikbeeld van technocratische beton- bakken in de rivierendelta. De Jong; „Le vende Rivieren kost minder tijd dan dom weg dijken verzwaren. Op de plekken waar de dijken zwak zijn kan het plan in één tot twee jaar zijn uitgevoerd, met winst voor de natuur en de veiligheid." Broeikaseffect Het optimisme van het Wereld Natuur fonds, Siebers en de dames en heren poli tici wordt bedreigd door nog een andere voorspelling. Door het broeikaseffect zal de regenval de komende vijftig jaar met tien procent toenemen, zo hebben geleer den berekend. Dat betekent een verho ging van de gemiddelde waterstand met een halve meter. En dan ben je er niet met een dijkje meer of minder. Internationale actie van de Alpen tot aan de zee is gebo den. Op de internationale klimaatconfe rentie in maart zal het begrip 'internatio naal watermanagement' hoog op de agen da prijken. Kok: „Wellicht moeten we dan op zoek naar nieuwe oplossingen." Als niogelijke optie is al gedacht aan het vol laten lopen van een complete polder. Een behoorlijk grote polder ook, anders loopt het 'bad' nog over. En de schadeverwachting na overstroming in de rivierendelta in Mid den-Nederland is bovendien niet 250 mil joen gulden zoals in Limburg, maar kan oplopen tot 81 miljard gulden. De 'natte' polder moet ook nog eens dicht bij Duitsland liggen omdat anders alleen westelijk Nederland profijt heeft, van de overloop. Die gedachte is juist vandaag met de dreiging van het water onverkoop baar. WNF onderzoeker Leen de Jong houdt het hoofd koel. „We kunnen de ri vieren niet steeds meer opsluiten in eigen bochten. Het harnas wordt steeds knel- lender en de uitbarsting zal groter zijn. Dan kunnen we met het water niet weg en lopen wellicht Dordrecht en Rotterdam onder als we geen dijken dwars door die steden bouwen." Voor toekomstvisies loopt Nederland vandaag' niet warm. Er is genoeg geleu terd. We hebben natte voeten en de par kiet zit nog in het lege huis in de Bomme- lerwaard. Toch laat het WNF zijn idealen niet los. „Als we nu beginnen zijn we over twee jaar klaar. Dan slapen we net zo rus tig als nu in Zeeland met storm." Monique de Knegt en Peter de Kneg t In het 'filiaal' van het gerenommeerde on afhankelijke Waterloopkundig Laborato rium in Marknesse (Noordoostpolder) steekt ingenieur Matthijs Kok zijn en thousiasme voor de plannen van het We reld Natuurfonds niet onder stoelen of banken. Daar op de bodem van de voor malige Zuiderzee hebben de ingenieurs de plannen van de commissie-Boertien en het plan Levende Rivieren van het WNF Bij Brummen langs de IJssel bracht de genie de afgelopen week koeien i: foto Ed Oudenaarden/ANP In de uiterwaarden bij Tiel ligt deze boerderij ingesloten door de Waal. foto Reuter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22