Een waterwereld van verschil Nooit meer rustig slapen PRIMAIR WATER-/ KERINGE reportage ZATERDAG 4 FEBRUARI 1995 stedelijk zomerbed Maas en IJssel rivieren en/of kanalen gebieden met wateroverlast langs de IJssel en de Maas gebieden waaruit bewoners zijn Bijkans alle media hebben ze uit de kast ge haald, deze week, de archiefbeelden van De Ramp van 1953. Verslaggevers van kranten en cameraploegen van de televisie gingen op zoek naar het persoonlijke verhaal van slacht offers uit de angstige dagen van, op de datum 1 februari af, tweeënveertig j aai- geleden. En na tuurlijk kwamen de herinneringen weer los. Over de toen zo schuimbekkende, door een su- perstorm opgejaagde zee, die in Zeeland, Zuid- Holland en West-Brabant dijken vermorzelde. Over complete gezinnen die verdronken. Over huizen en boerderijen die als lucifersdoosjes werden omgeveegd. Over de duizenden drij vende kadavers van koeien, paarden en klein vee in de ondergelopen polders. En over alle mensen in het rampgebied die, toen storm en golven eenmaal waren uitgeraasd, als ver doofd werden weggebracht of dagen later soms zo nog werden gevonden. Grote stukken Nederland stonden en staan opnieuw onder de waterspiegel. En hoe gaat dat? Je loopt, zonder je meteen tot ramptoerist te laten bestempelen, ergens een wrakke Waal dijk op. Je wilt wel eens, anders dan via de beeldbuis, met eigen ogen zien hoe het is ge stold mot de verhoudingen tussen land en wa ter De immense waterplas ligt aan je voeten, het regent en het waait uit het zuidwesten. En je zoekt naar een ijkpunt voor je onrustige ge voel. 1953? De vergelijkingen liggen voor de hand Op nieuw bootjes tot aan de bovenverdieping van huizen. Wegen die doodlopen in het grauwe nat. Militairen met zandzakken op de dijken. Sporthallen met stapelbedden en evacués. Spookachtige taferelen in verlaten dorpen. Be stuurders in crisis-beraad Toch is het voor een zuiver beeld beter om te letten op het onderscheid dan op de ogen schijnlijke overeenkomsten tussen de water massa van 1995 en het watergeweld van 1953. In het Neder-lana van de afgelopen week kwam het water van de andere kant, uit de gro te rivieren. Dat wezenlijke verschil keert als het ware alles om. We hadden het kort geleden nog, op het verkeerde been gezet door reken door de rest van Nederland bijna anderhalve dag 'vergeten' doordat alle verbindingen wa ren verbroken. Radio-amateurs en uitvarende vissers moesten de buitenwereld op de hoogte brengen van wat er was gebeurd. Aan commu nicatiemiddelen anno 1995_geen gebrek in het overstroomde en bedreigde rivierengebied. Vrijwel iedere politieman beschikt over een draagbare telefoon; vanuit helikopters worden bij wijze van spreken röntgenfoto's gemaakt van zwakke plekken in de dijk; het comman docentrum krijgt de opnamen rechtstreeks binnengestraald. Radio en televisie houden het publiek vrijwel doorlopend en life op de hoogte van ongeveer elke zandzak die onder aan de dijk wordt gevuld. In 1953 kwam be trouwbare en snelle informatie pas na dagen goed op gang, hoe goed zijn best journalistiek Nederland ook deed. En dan de hulpverlening. In 1953 aanvankelijk een chaos, in een land dat net uit de Tweede Wereldoorlog kwam ontbrak het aan bijna al les. Vissers, particulieren met bootjes, versle ten militaire vaar- en voertuigen, zegge en schrijven één helikopter voor het hele rampge bied, veel blote handenwerk. Het vrijwel onbe gonnen werk dat tóen werd verzet bestond uit één grote improvisatie. De hulpverlening nü is bij voorbaat professio neel opgezet, kan steunen op nauw omschre ven en wetenschappelijk onderbouwde ram penbestrijdingsplannen, beschikt in vlot tem po over een overvloed aan materieel en heeft zichzelf de afgelopen dagen uitstekend kun nen bewijzen. 1953-1995: een waterwereld van verschil. En als dan toch een vergelijking moet opgaan, dan hopelijk deze voor de toekomst. Namelijk dat beslissers over de veiligheid van hun bur gers hun lesje hebben geleerd: verwaarlozing van waterkeringen eist op een geniepig mo ment een hoge tol. Kees van der Maas Zwakke dijkvakken, waar noodversterkingen moesten worden aangelegd. Zie situatie rivierengebied Ketelmeer llJsselmuiden Kampen 1953: De Zeeuwse polders in de greep van het water, foto Aerophoto/Zws Documentatiecentrum. meesters van de kans, vanuit die hoek niet ver wacht, maar we zagen het wél op tijd aanko men. Kenners van de grillen van noordwesterstorm en springtij hadden aan de vooravond van 31 januari 1953 alarm geslagen dat er zwaar weer op til was. Maar ze werden nauwelijks geloofd of ze waren eigenlijk te laat met hun waarschu wingen. De Ramp werd zo een verrassingsaan val op de zeeweringen in het zuidwesten van Nederland. Precisie Juist door de precisie waarmee de hoge wate rafvoeren van Rijn en Maas konden worden voorspeld was het mogelijk om de overstro mingen van de afgelopen week en dreigingen voor de rivierdijken als het ware voor te pro grammeren. Dat voordeel heeft dijkbeheer- ders en bestuurders die moeten waken over de veiligheid van de burgers in de betrokken ge bieden een flinke voorsprong gegeven. Er kon uit voorzorg, in de meeste gevallen royaal op tijd en geordend worden geëvacueerd. Op een enkel ongeluk na zijn er bij de watersnood van nu geen doden gevallen. In 1953 kwam de eva cuatie pas op gang toen de ramp zich eigenlijk al had voltrokken. Dat verklaart het hoge do dental. Mensen werden verrast in hun slaap, vluchtwegen waren in een minimum van tijd in woeste watermassa's veranderd, wie naai- het dak vluchtte moest maar afwachten of hij op tijd werd gered; velen werden alsnog door het water meegesleurd en verdronken. Anders dan in 1953 is het - hoe dan ook - in de voorbije dagen gelukt om de materiële schade voor de agrarische wereld en het bedrijfsleven vergaand te beperken. Al gaf het een heel ge doe, boeren konden hun vee naai- elders over brengen; ondernemers waren in de gelegen heid om hun voorraden en een belangrijk deel van hun apparatuur naai- droge plekken trans porteren. In de rampdagen van 1953 lukte het soms om nog een schamel beetje koeien levend uit het water te halen en naar een van de wei nige droge plekken - zoals rond de Grote Kerk in Zierikzee - bijeen te drijven. Duizenden be drijfsgebouwen zijn met de complete inventa ris toen of meteen vernield, of later door de da gelijkse inwerking van eb en vloed geleidelijk aan gesloopt. Chaos De communicatie was tijdens de watersnood in Zeeland een ramp op zichzelf. Het vrijwel verdronken eiland Schouwen-Duiveland werd Terwolde1' I Deventer Twello_ J -- Wilp V T?G°[sse' eldel*^' JWarnsveld situatie jan. 1993 U-CSTI Zwolle versterkt of voldoet nog te versterken of in studie Lelystad Hollandse IJssel Ai ril-i;rr. Culemborg- r/atnvv/Wflp" •KesBÜen,, ..Qchtó'rtj. Apeldoorn WAARD i ÏWamèl Dreümel. Utrecht Boven- 'Hardihxyekt Arnhem Rotterdam \BOmELEfi' i WAARD Boven-Hardinxveld Oost-Gorinchem/Dalem Bommelerwaard Tieler- en Culembörgerwaard Land van Maas en Waal Ochten/Kesteren e.o. Ooijpolder Limburg Nijmegen Den Bosch Breda In bovenstaande kaart heeft de commissie-Boertien in 1993 de situatie van de rivierdijken in midden-Nederland beschreven. Voor de versterking van de dijkvakken werd toen een bedrag van ca. 1,2 miljard gulden begroot. De lange procedures hebben ertoe geleid dat nu pas voor 15 km rivierdijk alle papierwerk is afgerond. Uit het rampgebied worden ongeveer 100.000 mensen geëva cueerd. Op 1 mei zijn 24.500 mensen nog altijd niet terugge keerd en 1 oktober, acht maanden na de ramp. kunnen 11.000 mensen nog altijd niet terug naar huis (als dat er nog staat). In de overstroomde gebieden verdrinken 20.000 koeien, 12.000 var kens, 166.000 hoenders en eenden, 1.750 paarden, 2.750 schapen en geiten. Ruim 70.000 dieren worden in veiligheid gebracht. Beschadigd raken ruim 47.000 gebouwen, waarvan 10.00 zeer ernstig of onherstelbaar. De totale schade wordt geraamd op 1 miljard gulden. Het laatste stroomgat, bij Ouwerkerk, wordt pas in november 1953 gesloten. Van Deltaveiligheid in Zeeland is eerst zo'n 40 jaar later sprake. Door de wateroverlast in het Nederlandse rivierengebied hebben zo'n 250.000 inwoners tijdelijk have en goed moe ten verlaten. In Limburg zijn de eersten alweer teruggekeerd. Zij kunnen de schadebalans gaan opmaken. Het gaat om hon derden miljoenen guldens. Tot nu toe hebben dijken het gehou den. Ook de huizen, hoewel aangetast door het zoete water, zijn overeind gebleven. Twee vrouwen kwamen om het leven door dat ze van een drassige dijk afgleden en een bejaarde man ver dronk in een buiten zijn oevers getreden sloot. De gegevens over de watersnoodramp van 1 februari 1953 leve ren een heel ander beeld op. De cijfers spreken voor zich. Het totale dodental bedraagt 1.835. In het zuidwesten overstroomt 200.000 hectare land - grotendeels cultuurgrond - met zout wa ter. De dijken raken over een lengte van 139.000 meter bescha digd (87.500 meter licht en 51.500 meter zwaar). Doorbraken en stroomgaten nemen een lengte van ruim 47.600 meter in beslag. Over een totale lengte van 187 kilometer zijn beschadigingen aan en doorbraken van de hoofdwaterkeringen te registreren. Het aantal stroomgaten bedraagt 89. In Zeeland lopen 124 pol- MAAS Sambeek Blerick;. ''-/Reuver Swalmen Niks mooi, cultureel-historisch of land schappelijk verantwoord. Het volk wil vei ligheid en snel. Huizenhoge dijken, zo breed als zeeweringen, droge voeten, liefst vandaag nog. Premier Kok belooft een Deltaplan, opdat we volgende winter rustig kunnen gaan slapen. De koningin in laarzen brengt troost. Oude tij den herleven. Het Wereld Natuur Fonds houdt de adem in. „Als wij in Nederland geen andere oplossingen bedenken dan alleen dijkverzwa ringen, dan kunnen we nooit meer rustig sla pen." Wandelen door een oerbos van Maastricht naar Rotterdam en van Arnhem naar Kam pen. Langs en door brede rivierbeddingen met planten, bomen, zalm, steur, aalscholvers, zeearenden. Een paradijsje waar Galloway- runderen en Konik-paarden grazen en een eland overzwemt. Een subtropische verrassing a la Centerparcs, geschikt voor ons noordelijk klimaat. En veiüg. 'Levende Rivieren' heet het 'deltaplan' voor de Nederlandse natuur dat het Wereld Natuur Fonds in '92 presenteerde. En het kan zo wor den uitgevoerd. Binnen enkele tientallen jaren is het beeld van eentonige weilanden tussen strakke dijken dan veranderd in een weelderig landschap met een waaier van geulen, ooibos sen én honderden verschillende plantesoor- ten. Zonder kolossen van dijken, zonder de sloop van honderden karakteristieke dijkhui zen of verlies aan natuurwaarde. Sterker nog, veel zomerkades en -dijken worden overbodig. Het klinkt zo logisch en eenvoudig. Versterk de winterdijken en graaf de dikke kleilaag in de uiterwaarden af zodat oude nevengeulen weer zichtbaar worden. Steek vervolgens de zomerdijken door en het rivierwater zoekt zich een weg door de geulen in de uiterwaarden. De rivier is niet langer opgesloten in een strak cor set van kades, maar waaiert breed uit over het landschap. Zoals vroeger. „We hebben de natuur veel te veel in een keurs lijf geperst. Het systeem kraakt in zijn voegen. Het is de hoogste tijd dat we land teruggeven aan de rivier anders pakt ze die zelf terug. Vechten tegen de natuur is zinloos, dat verlies je altijd." De roep om dijken maakt Leen de Jong van het Wereld Natuur Fonds enigszins bezorgd. Alsof alleen grote betonbakken het water in toom kunnen houden. Maar hij houdt zich koest en toont begrip. Het milieufront is toch al de gebeten hond. Was het milieu enkele jaren geleden nog Néer- lands eerste zorg. nu wordt de top tien van zor gen aangevoerd door gevoelens van onveilig heid. Angst voor criminaliteit en sinds kort ook water. Het Wereld Natuur Fonds heeft nog ren. We willen versnelde aanpak van de zwak ke plekken in de dijken en dat kan volgens de ideeën uit Levende Rivieren." Overboord Dijken, dijken, dijken is het adagium. Richard Siebers, coördinator van de stichting Red ons Rivierlandschap, is zijn leven niet meer zeker. Het Waalwater nadert zijn ruim twee eeuwen oude dijkwoning in het Betuwse Neerijnen angstig. En als het niet komt, dan zijn de bewo ners in staat het water naar hem te brengen. „Het huis van Siebers? U zoekt ze wel uit. Als het hier fout gaat. dan gaat-ie vierkant door de mangel!" zie verder volgende pagina geen verwijten of verwensingen naai- het hoofd gekregen zoals veel andere belangenbeharti gers van de natuur, maar de sfeer in Nederland nodigt niet uit tot 'groene praatjes'. 'Roermond °Unne Maasbracht In de 'tropische verrassing' van het WNF lijkt niemand in deze dagen trek te hebben. De di recteur van WNF-Nederland, Siegfried Wold- hek: „Onze gedachten gaan nu uit naar de mensen en dieren die een veilig heenkomen zoeken tegen het water. Natuurlijk wil ieder een snel veilige dijken. Wij ook. Al jaren. Ster kere dijken zijn helemaal niet in tegenspraak met aandacht voor natuur. In '53 waren er bij de watersnood 1800 doden en moest er iets ge beuren. Nu proef ik ook dat er iets moet gebeu- 'Susteren Grevenblchij Seleen Het NAP is een denkbeeldige lijn, ca. 9 cm boven gemiddeld zeeniveau in Den Helder en is vastgelegd door de hoogte van de bovenkant van een bout op een heipaal in het muziektheater in Amsterdam. In het gehele land bevinden zich verscheidene ondergrondse peilmerken, waarvan de hoogten door Winterswijk Doetichem Lichtenvoorde I grens +11,5m+22,4m +36,7m Hoek van Holland Culemborg +0,5m Grebbeberg +52.3mi Rotterdam Arnhem +10m bepaald zijn. anp-bron: RIZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 21