Zorgen over kustverdediging UCOLIJN We hoeven ons niet te schamen Redders konden in Venlo goed uit de voeten J&itomcide 'Nee tegen WOV weer thema Delta Anders Doorbraak over schaderegeling mosselkwekers O PZC Benefietconcerten voor gedupeerden van de watersnood provincie 13 Bijdrage Rijk te weinig Waterschap Walcheren wil brandbrief ZATERDAG 4 FEBRUARI 1995 ?an onze verslaggever MIDDELBURG - Het Water- ehap Walcheren zal het Zeeuws Overlegorgaan Water- teringen voorstellen een brand- irief te sturen naar minister A. lorritsma-Lebbink (verkeer en vaterstaat) over de Zeeuwse tustverdediging. Het bedrag lat jaarlijks beschikbaar wordt esteld voor zandsuppletie, zes- \g miljoen gulden, is volgens lijkgraaf' jhr mr K. F. H. Scho- er volstrekt onvoldoende om le veiligheid te waarborgen. )ok zal de minister met klem vorden gevraagd om enkele tleine dijkvakken bij Vlissin- ;en (buitenhaven en sluisei- and) op Deltahoogte te bren- ;en. n de praktijk blijkt steeds vaker lat de jaarlijkse zestig miljoen ruiden ontoereikend zijn. Als ge- 'Olg van prioriteiten stellen wor den andere, ook noodzakelijke tandsuppleties, opgeschoven, let kustvak tussen Westkapelle ;n Domburg had bijvoorbeeld al n 1992 versterkt moeten wor- len. Dat gebeurt nu dit jaar, vier r te laat wat het schap be- ireft. Schade Schorer: „Niet alleen is de veilig- ïeid daardoor in het geding, naar ook ontstaat onnodige chade. De situatie in het rivie- engebied geeft aan wat het ge- is van uitstel van werken, lie noodzakelijk zijn voor de vei- igheid." Vorige maand tijdens le storm constateerde het schap 'en schadepost van 75 mille in le teen van de Westkappelse eedijk en een afslag van zeven neter ter hoogte van de Dom- lurgse golflinks. let waterschap vindt dat het ledrag van zestig miljoen gul len geïndexeerd moet worden. Minister Jorritsma-Lebbink zal dan ook gevraagd worden om iet bedrag aan te passen aan het aarlijks stijgende prijspeil. Ook ie vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat krijgt een brief met soortgelijke inhoud. Het waterschap Walcheren vindt dat de problematiek van de zandsuppleties op de Wal- cherse kust vaker voorkomt dan elders. De zeewering heeft te lij den van de getijdes, de stroom beweging en de harde wind. „Je kunt", aldus hoofd technische st S. M. Nijboer, „al van tevoren de problemen zien aan komen. Je moet proberen die voor te zijn." Het waterschap Walcheren heeft een pomp en een noo'dag- gegraat naar het rivierengebied gestuurd. Het dagelijks bestuur heeft verder de Polderdistricten Tieler- en Culemborgerwaarden en Groot Maas en Waal alle mo gelijke assistentie aangeboden in de vorm van materiaal en des kundigheid. Daarvan is voorals nog geen gebruik gemaakt. Het schap heeft de Zeeuwse Water- schapsbond voorgesteld om als Zeeuwse Waterschappen ook fi nancieel een bijdrage te geven. Hoofdingeland Th. Post stelde van onze verslaggever MIDDELBURG - Eind 1993 werd er nog een beetje vreemd tegen hen aangekeken. En thousiaste vrijwilligers die met hun fel-oranje bootjes in het overstroomde Limburg een beetje kwamen speleva ren, zo werd toen nog te vaak gedacht. Nu, veertien maan den later, is het zonneklaar dat reddingbrigades een be langrijke taak hebben als de rivieren buiten hun oevers treden. „Iedereen weet nu heel goed dat we er zijn en waarom we er zijn", zegt Philippe Mar- teijn van de Middelburgse Van Dixhoornbrigade. Na vier dagen hulpverlening in Venlo is hij met zijn ploeg weer terug- in Zeeland. Het waterpeil in de Venlose binnenstad bleek donderdag dusdanig gezakt te zijn dat de vletten van de brigades nauwe- lijks meer konden varen. De Zeeuwse inbreng in Venlo - er waren ook ploegen uit Vlissin- gen en Oostburg actief - was dus niet langer nodig. De bri gades keerden huiswaarts, maar blijven paraat tot het ge vaar definitief geweken is. Mar- teijn: „Ik ben toch blij dat we weer terug zijn. Ik doe dit werk graag, maar dan moet ik wel iets te doen hebben. Om alleen maar te wachten is ook niets. En bovendien: binnen twee uur kunnen we weer ter plaatse zijn." Perfect Marteijn, die als enige van de Middelburgse brigade alle da gen in touw is geweest, prijst vooral de coördinatie van de hulpverlening. „De vorige keer waren er bijvoorbeeld geen kaarten beschikbaar van het gebied. Die hebben we toen bij een WV-kantoor moeten laten halen. Nu lag er gewoon een stapeltje plattegronden klaar, Philippe Marteijn: „De mensen waren opvallend kalm." geplastificeerd zelfs. Verder hadden we nu een eigen onder komen en was de communica tie gewoon perfect." Ook toen de ploeg met pech te kampen had - op weg naar Limburg- brak de as van de boottrailer en woensdag stootte de boot lek - werd het ongemak met vereende krachten verholpen. „Het is prachtig om te zien hoe iedereen samenwerkt. Je staat echt met z'n allen voor hetzelf de doel." De brigades hebben veel ge leerd van december 1993. „Vo rige keer waren we met z'n al len te laat. Nu was iedereen tij dig ter plaatse. Alles wat we na de vorige keer hadden bijge steld, bleek in de praktijk goed te werken. Zoals de onderlinge aflossing en de overlevings- pakken die we van de brand weer hebben gekregen. Zonder die pakken is het gewoon haast niet te doen." Marteijn spreekt nu zelfs van 'een heel rustige actie'. „Je bent wel continu bezig, maar de opdrachten waren duidelijk en er waren genoeg momenten ingebouwd om te kunnen eten en te rusten. Omdat het eva cueren van de bewoners heel gespreid verliep, hadden we bijvoorbeeld ook tijd om ach tergelaten parkieten en medi cijnen op te halen of om ie mand zijn volgestouwde vrie zer leeg te laten halen." foto Lex de Meester „De mensen zelf waren ook op vallend kalm" merkte Mar teijn. „Ze hebben het ook alle maal al een keer meegemaakt. Toch zullen ze er wel moede loos van worden. Ik denk ook dat de grote klap pas komt als ze terugkeren naar hun huizen. Dan zien ze wat er allemaal moet gebeuren en dat is toch een gevoelige tik. Eer dat weer op orde is, dan ben je zeker een paar maanden verder." Jean-Paul Hageman, lijsttrekker Zeeuws-Vlaamse Volkspartij j van onze verslaggever li VOGELWAARDE - De lijst- trekker van de Zeeuws- Vlaamse Volkspartij vindt de vergelijking te gek voor woor den. Jean-Paul Hageman (30) uit Vogelwaarde vindt dat 'de media' de afgelopen dagen doelbewust hebben gepoogd zijn piepjonge partij te asso ciëren met leuzen als 'Eigen volk eerst' van die andere volkspartij net over de grens, het Vlaams Blok. Een absurde vergelijking, want wie goed leest en luistert, begrijpt toch donders goed wat de ZVP be doelt met de opmerking in het partijprogram dat 'volksaard, kunst, cultuur (ook dialecten m. en folklore), landschappelijk schoon en jonge monumenten' moeten worden behouden en gekoesterd? Kinderachtig, noemt Hage man dat. Zoals ook het verhaal dat zijn partij geen dure oever verbinding wil, maar pleit voor goed geoutilleerde veerdien sten, een fabel is. Het wordt al lemaal uit z'n verband gerukt, stelt Hageman vast. „Zijn er ooit bezwaren gemaakt tegen de naam van de Katholieke Volks Partij of de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie? Nee dus! Ik vind dat we ons niet hoeven schamen voor onze naam. Want het is toch zo? We zijn toch een volkspartij, die de taal van het volk spreekt? En hebben we het over de volks aard, dan hebben we het over dat 'eigene', die Bourgondi sche inslag. Dat langs de ach terdeur binnenkomen en dat bijzondere karakter van be paalde dorpjes. Dat bedoelen we!" Terug naar de WOV. „Die komt er nooit! Honderd procent ze ker. In februari is er uitsluitsel beloofd. Nou, ik durf te wedden dat ze straks de hele zaak weer over de verkiezingen heen til len." Nee, een goeie oeverver binding tussen Kruiningen en Perkpolder en een goed veer tussen Breskens en Vlissingen, is een beter alternatief. Kost minstens een half miljard min der en dat geld kun je mooi in vesteren in een goed en vooral veilig wegenstelsel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Want die regio wordt steevast dooi de Middelburgse regenten ach tergesteld. „Zo'n WOV bij Ter- neuzen? Dat is toch onbetaal baar! Kijk naar die pijlerdam. Begroot op vier miljard, maar het werd wel mooi het dubbele. Zo'n tweede financieel debacle moeten we toch niet?" Hageman geeft grif toe dat het voor hem en zijn partij genoten allemaal nieuw is. In nog geen vier maanden een partij op richten, kandidaten ronselen en een verkiezingsprogramma maken gaat niet in je kouwe kleren zitten. Maai-, stelt de lijsttrekker tevreden j vast, er wordt door de gevestigde orde in politiek Middelburg al reke ning met 'de splinter' gehou den. Een beetje een breekijzer functie, dicht Hageman zijn partij toe. „Heldere taal spre ken, niet al teveel beloven. Dat is het motto. Gewoon blijven dus. En straks rustig uitbou wen. We hebben in Zeeuwsch- Vlaanderen nu al een brede ba sis; dat moet straks ook voor heel Zeeland kunnen." Z'n moeder zit in de gemeente raad van Hontenisse, hijzelf is ambtenaar ten gemeentehuize. Z'n hoofd loopt om, want een aanstormend politicus van een Jean-Paul Hageman. embryonale partij is dag en nacht in touw. Eten? Paling of tong graag. Drinken? Een kop je thee. Boeken lezen? Geen foto Peter Nicolai tijd. En muziek... Tja... het Zeeuws-Vlaams volkslied wordt bij Hageman natuurlijk grijs gedraaid. 8 MAART Maandag 6 februari Renesse, 20.00 uur: Dorps huis: bijeenkomst CDA Schou- wen-Duiveland. Kamervoor zitter Wim Deetman en lijst trekker Adri Dek nemen de rol en de positie van het CDA lan delijk en in Zeeland onder de loep. Oostburg, 19.30 uur: Hotel Du Commerce: bijeenkomst D66 West-Zeeuws-Vlaanderen. Tweede-kamerlid Roger van Boxtel en lijsttreker Alex Dijk- wel bespreken onder meer de toestand van de gezondheids zorg. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Wester- schelde Oever Verbinding (WOV) mag er niet komen. Del ta Anders maakt dat thema op nieuw tot inzet van de staten verkiezingen, de tweede waar aan de partij deelneemt. „Een referendum over de WOV is niets", zei lijsttrekker Peter Woudstra vrijdag bij de pre sentatie van het verkiezings programma van Delta Anders. „Een politieke partij die dat wil, heeft na de statenverkie zingen haar handen wèer vrij. Nee, de kiezers moeten zich 8 maart over de WOV uitspre ken." De WOV trekt autoverkeer aan, is slecht voor de Zak van Zuid-Beveland en wordt een fi nanciële molensteen om de nek van de provincie. De argumen ten van Delta Anders tegen de WOV zijn bekend. „De provin cie kan haar aandacht beter richten op echte infrastructu rele problemen", voegde Woudstra toe, „zoals de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Daar bestaat in Zeeuwsch- Vlaanderen meer behoefte aan dan aan een WOV." Zeeuwse Kwaliteit, luidt de ti tel van het verkiezingspro gramma van Delta Anders. Dat houdt meer in dan alleen de strijd tegen de WOV. Delta An ders wil, aldus Woudstra, werken aan verbetering van de kwaliteit van de Zeeuwse sa menleving. Dat houdt in: meer natuurgerichte recreatie (Zee land natuurmaand was een idee van Delta Anders), meer duurzame landbouw (project bureau landbouw en Zeeuws keurmerk moeten er eindelijk komen) en meer doen aan het voorkomen van afval. „En de kwaliteit van de Zeeuwse poli tiek moet verbeteren", stelde Woudstra, „door bijvoorbeeld diepgaande discussies te hou den buiten de statenvergade ringen, los van de agenda- druk." Wat betreft Delta An ders kunnen er ook - het CDA pleitte er reeds voor - minder gedeputeerden komen. „Vier of vijf in plaats van zes." Woudstra trekt opnieuw de lijst van Delta Anders. Deze keer niet gesteund door Con stant van Waterschoot, de Zeeuws-Vlaming die na bijna 25 jaar de staten verlaat. Van Waterschoot blijft lid van de steunfractie. Marten Wiersma, consulent natuur- en milieu educatie, staat nu tweede bij Delta Anders, gevolgd door Aty Harwijne-Vroomman, di rectie-secretaresse bij de Jacob Roggeveen-stichting in Mid delburg. Op twee of drie zetels rekent de partij, die in 1991 ver rassend twee statenzetels in de wacht sleepte. i6?ELN tl AR.M vrijdag tijdens de Algemene Ver gadering één gulden per inwo ner voor, maar dijkgraaf Schorer wilde geen concrete toezeggin gen doen. van onze verslaggevers VLISSINGEN - Her en der in de provincie worden benefietcon certen en andere acties op touw gezet, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de gedu peerden van de watersnood in Limburg en Midden-Nederland. Zo houden de gezamenlijke ser viceclubs op Walcheren zater dagavond 11 februari in sport hal Baskensburg in Vlissingen een benefietavond, waarop mu ziek de hoofdmoot zal vormen. Artiesten als Blof, de zangeres Inza, John Caljouw, Leo van de Ketterij en Grandpa Nick's Blues Band hebben inmiddels hun medewerking toegezegd. De organisatie probeert ook nog enkele landelijke bekende na men naar Vlissingen te halen. Behalve veel muziek biedt de avond ook een groot aantal marktkraampjes met attracties, een loterij en een demonstratie handboogschieten. Een avond eerder, vrijdag 10 fe bruari, organiseert jongerencen trum Walk-Inn in Vlissingen een benefietconcert. Vanaf 20 00 uur treden de hardcoreband No Idea en de punkband No Fear uit Middelburg en de Vlissingse band Cousin (jazz/blues/rock) op. De band treden belangeloos op. Het totaal van de toegangs prijzen en een gedeelte van de bar-omzet worden overgemaakt op het gironummer van het Na tionaal Rampenfonds. Verder gaan de medewerkers tijdens de avond met een collectebus rond. De Walk-Inn hoopt duizend gul den bijeen te sprokkelen. De leerlingenvereniging Nihil Sine Labore van de Stedelijke Scholengemeenschap Middel burg laat vrijdag 17 februari zes bands optreden voor het goede doel: Friends, Loos, Muddy Balls, Trouble in Paradise, Sha ved Fish en The Underdogs. Tussen de optredens door draait de drive-in show High Fashion. De entreegelden (voor leerlingen en introducés) zijn geheel be stemd voor het rampenfonds. Het streefbedrag is tweeduizend gulden. Borsele Ook het Nederlands hervormd kerkkoor Jubilate Deo uit Bors- sele is druk bezig met de organi satie van een liefdadigheidscon cert. Zaterdag 11 februari is ont moetingscentrum De Stenge in Heinkenszand gereserveerd voor een reeks belangeloze op tredens vaa bands, orkestjes, koren, muziekverenigingen en solisten uit de gemeente Bor sele. De actie, die geld in het laadje moet brengen om de scha de te helpen betalen die particu lieren hebben geleden van de overstromingen, vaart onder de vlag 'Borsele zingt en musiceert voorde Watersnood 1995'. De gemeente Borsele heeft op het initiatief van Jubilate Deo gereageerd door De Stenge gra tis beschikbaar te stellen. Bur gemeester J. L. M. Mandos zal het concert openen. De aan vangstijd wordt afhankelijk ge steld van het aantal muzikanten dat bereid is mee te doen. Z.-Vlaanderen Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen worden op verschillende plaat sen acties gehouden ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood. Koffie Creatief, de ver eniging van. de Nederlands-her vormde kerk. komt vandaag in Hoek huis-aan-huis langs met oliebollen. Sasse muziekveren- gingen (Showband Sas, De Ver- eenigde Vrienden, het Neder lands Hervormd Koor en het Rooms-katholiek Gemengd Koor) houden zondag 12 fe bruari vanaf 14.30 uur een con cert in De Vlaanderen. De be taalde entree - een tientje per persoon - komt ten goede aan de slachtoffers van de 'nationale watersnoodramp', meldt het af fiche. Presentiegeld waterschap naar rampenfonds VLISSINGEN - De bestuursle den van de algemene vergade ring van het waterschap Noord en Zuid-Beveland hebben don- derderdag hun presentiegeld gegeven aan het rampenfonds. Doordat ook de gezworenen een deel van hun salaris beschik baar stelden, konden 'enige dui zenden' guldens worden overge maakt. Sportvereniging SKNWK uit Nieuwerkerk heeft donderdag avond ƒ3329.15 gulden opge haald bij een collecte voor de slachtoffers van de watersnood. De recreatievereniging Vlis singen heeft vrijdag de inleg van het certificaatzwemmen - 300 gulden - voor ramphulp be stemd: leden zamelden 250 gul den in. van onze verslaggever YERSEKE - De schadeloosstel ling van gedupeerde mossel kwekers gaat door. Mosselaars en overheid bereikten vrijdag op de valreep alsnog overeen stemming. Was dat niet gelukt, dan had de herverdeling van percelen in het ergste geval nog jaren op zich kunnen laten wachten. Afwikkeling van de schades per 1 mei is mogelijk omdat de negen kwekers met Deltaschade-claims bereid zijn wat water bij de wijn te doen ten bate van collega's met na- tuurschade. De groep van negen maakt vol doende gronden vrij om de to tale herverdeling mogelijk te maken. „Dat. kan doordat zij be reid zijn vijftien procent te kor ten op hun eigen claim bij een honderd procent toewijzing door de rechter van de werkelij ke Deltaschade", aldus advo caat mr H. van Pijkeren namens de groep. Opluchting Daarmee kan de mosselsector opgelucht ademhalen. Voorzit ter J. D. de Voogd van de Vereni ging tot Bevordering der Zeeuw se Visserijbelangen sprake giste ren over een echte doorbraak. „We hebben nu nog enkele maanden om de laatste oneffen heden weg te werken." Kwekers die Delta'-schade clai men hebben de eerste keus bij de herverdeling. Omdat het echter nog jaren kan duren voordat die schades zijn erkend, bedacht de rijksoverheid een compromis: tachtig procent vergoeding voor kwekers die hun Delta-claim in trekken. Honderd procent ge noegdoening is dan uitgesloten, maar de herverdeling per 1 mei kan doorgaan. Het leeuwedeel van de mosselsector profiteert daarvan, want de meeste claims betreffen natuurschade. Daar voor staat een vergoeding van zestig tot zeventig procent. Omdat onvoldoende mosselaars de tachtig procent-regeling ac cepteerden, kwam de complete schaderegeling in gevaar. Zon der hun Delta-claim te laten val len, stelt de groep van negen kwekers nu toch de herverdeling zeker. Van Pijkeren: „De staat stemt in met de regeling." Finale Ronde De visserswereld spreekt over de Finale Ronde als het gaat over de herverdeling per 1 mei. Met dat programma wil de rijksover heid een punt zetten achter het schadebeleid. Bedoeling is Del ta- en natuurlijke schade aan mosselgronden te vergoeden. Van Deltaschade is sprake als kweekpercelen minder renderen als gevolg van de aanleg van de Deltawerken. Natuurlijke scha de betreft bijvoorbeeld verzan ding van percelen. De voorbereidingen voor de her verdeling per 1 mei zijn al lange tijd bezig. De herverdeling be treft proefpercelen in de Ooster- schelde en 470 hectare in de westelijke Waddenzee. COR DE JONGE STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK beveiliging 24-uurs meldkamer-service JKS/ Erkend Uneto 00K KLUISJES EN KLUIZEN VOLGENS EURO/VDS VERZEKERINGSNORM 00K INBOUW KOM KIJKEN IN ONZE SHOWROOM Inbraak •Toegangscontrole •Winkeldiefstal Technisch alarm Brand T.V.-bewaking •Overval •Terreinbeveiliging 01100-13720 LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13