Hoofdkraan Nederland open PZC l« Nieuwe bajes bomvol evacués Provincie gereed voor opvang van rampslachtoffers Nog meer Zeeuwse reddingsbrigades naar rampgebied 'Het land met open armen' herinnering aan ramp '53 Zeeuwse bedrijven bieden spontaan stalruimte aan Beekgebied in de Vlaamse Waterhoek ondergelopen Water Maas en Rijn kan makkelijk weg Afvoer Schelde geen probleem provincie 13 LIVE IN ARI0N WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 Sïi 1 9 1 F S i." i a fl 1 i li n Met gepantserde bussen en dito personenauto's werden gisteren de 81 gedetineerden uit de ontruimde Maastrichtse inrichting Overmaze bij Torentijd in Middelburg 'afgeleverd'. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - In het gloednieuwe Middel burgse huis van bewaring Torentijd zijn dins dag 81 gedetineerden uit het door watersnood getroffen Limburg ondergebracht. Ze zijn af komstig uit de penitentiaire inrichting Over maze in Maastricht, die geheel is ontruimd. Door opkomend grondwater als gevolg van het hoge peil van de Maas moesten de riole ring en watertoevoer van de Maastrichtse ge vangenis worden afgesloten. Dat leverde pro blemen op voor de gedetineerden. Zij kregen slechts één fles drinkwater per dag en een em mer water om hun toilet door te spoelen. Alle circa 225 gevangenen uit Overmaze wer den gisteren onder begeleiding van bijzondere bijstandsteams naai' andere gevangenissen overgebracht. Naast Torentijd in Middelburg - dat nog maai' anderhalve week geleden offi cieel in gebruik is genomen - maakten ook strafinrichtingen in onder meer Breda en Sit- tai'd plaats voor de Maastrichtse bajesklanten. Ook de meeste bewaarders zijn met de gedeti neerden naar de andere gevangenissen overge plaatst. De ontruiming moest in alle stilte plaatsvinden om ontsnappingen te voorko men. Dat nam niet weg dat de aankomst van de Limburgers in Middelburg allerminst onop gemerkt voorbij ging aan de bewoners van de wijk Dauwendaele, waar Torentijd staat: de geëvacueerden werden aangevoerd in gepant serde personenauto's en dito autobussen, voorzien van zwaailicht en loeiende sirene. Po- litie-agenten begeleidden de transporten. Druk Door de evacuatie van de Limburgse gevange nen is het Middelburgse huis van bewaring nu, een maand eerder dan gepland, volledig bezet. Er verblijven al 63 'normale' gedetineerden. Met de komst van de 81 evacués is de maxi male bezetting van 144 in één klap bereikt. Dat legt volgens algemeen directeur van Torentijd drs N. J. C. van den Akker een zware druk op het personeel. „Omdat we nog maar zo kort in gebruik zijn en het aanvankelijk de bedoeling was de bezet ting geleidelijk tot het maximum op te voeren, vraagt deze operatie een grote extra inspan ning van onze medewerkers. Er moeten een hoop overuren worden gemaakt, maar tot nu toe loopt het als een trein en de beveiliging werkt perfect. Gelukkig worden we terzijde ge staan door zeventien Limburgse justitiemede werkers die vanuit Maastricht zijn meegereisd. Zij zijn een grote steun, omdat ze de gevange nen uit Overmaze goed kennen." Zodra de situatie in Maastricht is genormali seerd, worden de Limburgers teruggebracht naai' Overmaze. Het normale instroomschema voor Torentijd wordt dan weer opgepakt. In de Ahoyhal in Rotterdam werden in 1953 12.000 mensen g ereg istreerd en van onderdak-adres sen voorzien. Koningin Juliana ging er op bezoek en sprak met een aantal getroffenen. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het rivierwater is in aantocht. In enorme hoe veelheden - duizenden kubieke meters per seconde - stroomt het richting zuidwest Neder land. Rijkswaterstaat is er op voorbereid. Via het Ilollandsch Diep en het Haringvliet moet het overgrote deel van het wa ter uit de Maas en Rijn zijn weg naar de Noordzee vinden. „Heb je het Hollandsch Diep en het Haring vliet voor de geest begint N. Bootsma, hoofd dienstkring Haringvliet van Rijkswaterstaat. „Dat zijn zul ke gigantische plassen water vergeleken met de rivieren stroomopwaarts. Die kunnen de massa regenwater gemakkelijk aan." Voor de zekerheid heeft Rijks waterstaat het waterpeil in het van onze verslaggever SINT-GILLIS - Na het Land van Maas en Waal is nu het beekge- bied in het Vlaamse Waterhoek kopje onder gegaan. Zijrivieren van de Schelde zijn op tal van plaatsen buiten hun oevers ge treden. Verschillende woonwij ken zijn zonder laarzen of bootjes niet meer te bereiken, omdat het water in de straten meer dan een meter hoog staat. De kans dat de overvloed via de Schelde uiteindelijk ook in Zee land voor problemen gaat zor gen, is nihil. De grootste knelpunten doen zich de laatste twee dagen voor ten zuiden van Dendermonde. In de deelgemeente Sint-Gillis staat de Boomwijk grotendeels onder water door overstroming van de Brusselse Forten (de stadsgracht). Binnen vieren twintig uur tijd steeg het peil van de afgesloten gordel met ruim zestig centimeter. Het wa ter drong onder meer binnen in een grote tapijtfabriek (Dissel). Ook de nieuwbouwwijk in het achtergelegen Vondelpark heeft te kampen met ernstige over last. Brandweermensen waren dins dagmiddag in Sint-Gillis, Den derbelle en Lebbeke druk in de weer om de getroffen bewoners te voorzien van zandzakken. Daarmee kon echter niet wor den voorkomen dat kelders en Haringvliet - tussen de Zuidhol landse eilanden Goeree-Over- flakkee en Voorne-Putten - toch verlaagd. Het Haringvliet is iets onder Normaal Amsterdams Peil (NAP) gebracht, terwijl het gewoonlijk een halve meter daarboven moet liggen. De voor malige zeearm kan zo als tijdelij ke 'opslagplaats' van regenwa ter dienen. Echt nodig is dat (nog) niet. Via de Haringvlietsluizen kan het bruine rivierwater zo richting Noordzee stromen. „Alle sluizen, zeventien stuks met een totale lengte van bijna één kilometer, staan al een paar dagen open", vertelt Rijks water stater Boots- ma, „Met de huidige windrich ting kunnen we bij laag water maximaal lozen." De Haringvlietsluizen doen hun bijnaam deze dagen volop eer aan: hoofdkraan van Neder brandstoftanks volliepen. In verband met de veiligheid werd daarom in sommige straten de elektriciteit afgesloten. Oude ren en kinderen werden met een boottaxi vervoerd naai' de droogliggende gebieden van de stad. Oppervlaktewater Waarnemend-burgemeester A. Hermans van de gemeente Den dermonde legt uit dat de over stromingen in het rijke bekenge- bied vooral worden veroorzaakt door de enorme toevloed van het oppervlaktewater. Vooral de Dender, Vondel- en Steenbeek zijn de boosdoeners. De brand weer van Dendermonde pro beert de overlast zo goed als mo gelijk binnen de perken te hou den door over het hele gebied zo'n 200.000 kubieke meter wa ter per uur over te pompen in de Schelde. „Nu is het ernst", zegt Hermans. „Zo hebben we het in dit gebied nog niet eerder meegemaakt. Er moet snel iets aan worden ge daan." Hermans verwacht dat de deskundige instanties vol gende maand met een rapport op de proppen komen, waarin mogelijk de aanleg van een nieuw kanaal naar de Schelde wordt aanbevolen. Een andere optie is volgens hem uitbreiding van de 'potpolders' (een uit- stroomgebied). Een omwonende van het getrof fen gebied in Sint-Gillis kijkt land. Dat kan snel veranderen, als er een noordwesterstorm op steekt. Het water in de Noordzee wordt dan naar de kust gestuwd, zodat de Haringvlietsluizen slechts een beperkt deel van de dag kunnen open staan. Door het waterpeil in het Ha ringvliet te verlagen, heeft Rijkswaterstaat zich voor zo'n situatie ingedekt. Het Haring vliet kan extra veel water heb ben. „Wij houden uiteraard de weersvoorspellingen nauwlet tend in gaten", verklaart Boots- ma. „Noordwestenwind wordt niet verwacht." Lager Voor de afvoer van het overtol lige Scheldewater hoeft Rijks waterstaat niet eens naar het weer te kijken. De Schelde voert vijf keer zoveel water af als onder normale omstandigheden; 500 kubieke meter per seconde. Maar dat is niets vergeleken met de hoeveelheid zeewater die de Westerschelde twee keer per dag moet verstouwen. „Het peil van de Schelde bij Antwerpen is zelfs lager dan normaal", signaleert J. Claessens van de Antwerpse Zeehavendienst. „Dat komt door de aflandige wind." Rijkswaterstaat kan op één plek in het Deltagebied niet profite ren van de gunstige windrich ting. In het oostelijk deel van Zeeland, bij Tholen, stroomt het Zoommeer vol met regenwater uit West-Brabant. De Dintel die gewoonlijk 10 tot 12 kubieke me ter per seconde afvoert, is nu goed voor het tienvoudige. Dat water komt uiteindelijk in het Zoommeer. Het Bathse Spuika- naal moet het meer ontlasten en het zoete rivierwater naar de Westerschelde brengen. Dat ge beurt ook, maar te weinig. Verhoging van het peil in het Zoommeer is niet zo erg. West- Brabant. moet droge voeten hou den. Rijkswaterstaat heeft daar om aanvullende maatregelen genomen. Pompen zijn inge schakeld bij de Kreekrakslui- zen. Die brengen water richting de Antwerpse haven en zo naar de Westerschelde. En Rijkswa terstaat zet ook de Krammer sluizen in de Philipsdam in. Dat is bijzonder. De Krammerslui zen hebben een ingenieus zoet- zout-waterscheidingssysteem, om de schone Oosterschelde niet met rivierwater te belasten. Dat principe wordt - nood breekt wet- even opzij gezet. mistroostig naar de ondergelo pen huizen. Zelf woont hij negen hoog in een flat, die nog net niet met de voeten in het water staat. „Verschrikkelijk moet dat zijn voor die mensen. Alleen al de stank die het water mee naar binnen neemt!zegt C. Arys. Hij stoort zich aan de natuurpoli- tiek waaraan de politici koppig vasthouden. „Achter de Brussel se Forten loopt een oude afge sneden zijtak van de Dender. Die staat half leeg. Maar er mag niet in worden overgepompt om wille van de natuurwaarden; Ik ben best een Groene, alleen geldt voor mij toch primair het voorkomen van dit soort ellen de." Dijkverhoging Meer noordelijker van het Sehel- deland liggen Temse, Rupel- monde, Bazel en Kruibeke er dit keer droog bij. Sinds de laatste keer in 1990 deed de Schelde voor die plaatsen niet meer ver velend. De in 1992 uitgevoerde dijkverhoging blijkt afdoende. Ook de zijrivier Durme staat in vergelijking met de omliggende beken en riviertjes nagenoeg droog. Burgemeester A. Denert van de gemeente Kruibeke, fervent te genstander van de realisatie van potpolders in zijn cultuurland, is tevreden. „We hebben hier alles goed onder controle. Nu is er hier eens niets speciaals aan de hand." van onze verslaggever Jacques Gats VLISSINGEN - 'Het land met de open armen': deze aandui ding deed opgang ten tijde van de watersnood van 1953 toen van alle kanten kwar tiergevers zich meldden om onderdak te verschaffen aan al die duizenden mensen die, veelal voor het eerst van hun leven, ver van huis en haard aangewezen werden op een vreemde omgeving. Berichten over de evacuatie van tienduizenden bewoners van door het water bedreigde of getroffen gebieden roepen nu beelden op van de ramp van '53. Toen moesten meer dan zestigduizend mensen have en goed achterlaten zon der te weten hoe ze alles weer zouden aantreffen. Ongeveer elfduizend inwoners uit het rampgebied waren negen maanden na het doorbreken van de dijken nog niet terug gekeerd. Anders dan nu werd de catastrofe van 42 jaar gele den getekend door het kille cijfer van het dodental: de Ramp eiste 1835 doden. Nog maar kort tevoren had het parlement de wet ver plaatsing bevolking behan deld en was er een evacuatie organisatie tot stand geko men. Zo konden de centrale evacuatie-commissie en de provinciale beleidsteams ter stond in actie komen. 'Ik bluuf ier' Lang niet iedereen toonde zich bereidwillig om bij de redders in de boten plaats te nemen. De gehechtheid aan de grond was vooral sterk bij boeren die eigen land beza ten. 'Ik bluuf ier", riep een boer vanuit een benarde posi tie naar de hulpverleners. Bij de beesten en bij de wo ning." Veel collega's zeiden het hem na. Met heel veel moeite zagen militairen kans om bij Oosterland op Schou- wen-Duiveland met een lan dingsboot bij een door het wa ter omringde hoeve te komen om een hardnekkig stand houdende boer op te halen. Toen de man de militairen hoorde roepen stak hij een dubbelloops jachtgeweer uit het raam. „Als je dichterbij komt, schiet ik", riep hij. Er ontstonden zelfs groot schaliger spanningen rond de evacuatie. Zoals rond Zierik- zee. Er rees tussen gemeente, provincie en rijk verschil van mening over een vrijwillige dan wel een verplichte eva cuatie. Het zigzagbeleid van de autoriteiten leidde tot een openlijk conflict, waarbij on dernemers de burgemeester van Zierikzee lieten dagvaar den. Evacués uit Zeeland kwamen overal in het land terecht. Tot zelfs in paleis 'Het Loo'. Ko ningin Juliana liet er 34 ka mers in gereedheid brengen om totaal honderd bejaarden uit Zierikzee tijdelijk huisves ting te bieden. In de koninklij ke stallen werden keurige paskamertjes getimmerd om de evacués kleding te laten passen. Begrip Het land trad de door het wa ter verdrevenen niet alleen te gemoet met open armen, maar ook met begrip voor hun innerlijke noden. De hulpver lening kreeg als extra taak op gelegd te bemiddelen bij spanningen ontstaan door het bij elkaar brengen van mensen met een te ongelijk soortige sociale achtergrond. Opa Kip uit het Schouwse Dreischor, in '53 met z'n 101 jaren de oudste Zeeuw, kreeg ten tijde van de ramp landelij ke vermaardheid. Hij werd vertroeteld door de zusters van het Diaconessenzieken- huis in Dordrecht. De hoogbe jaarde Kip had maar één be zwaar tegen dat opvangcen trum. „De gang is te kort. Ik moet de ruimte hebben voor mijn wandelingetjes." van onze verslaggever VLISSINGEN - Commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder heelt dinsdag drie Zeeuwse gemeenten gevraagd zich paraat te houden voor de (eventuele) opvang van evacués uit de watersnoodgebieden. Tot dinsdagavond laat was even wel nog geen verzoek bij de pro vincie binnengekomen. De marinekazerne in Vlissingen is aangewezen als eerste plek om evacués onder te brengen. Er is ruimte voor honderd personen. Het coördinatieteam in Middel burg heeft minister Dijkstal van binnenlandse zaken laten weten dat deze accommodatie 'vrijwel direct' beschikbaar is. De twee de locatie is het bungalowpark 't Zeepe in Burgh-Haamstede met 150 plaatsen en het derde op vangcentrum is het CNV-vakan- tie-oord Bos en Duin in Oostka- pelle met nog eens 100 plaatsen. Achter de hand gehouden wor den voorts het Zeeland Studie centrum in Aardenburg (100 plaatsen) en motel Goes (150 mensen). In 't Zeepe is dinsdagavond een gezin uit de onder water gelopen gebieden gearriveerd dat was doorverwezen door een ander vakantieoord van Euroase, waartoe 't Zeepe hoort. Volgens coördinator rampenbestrijding P. J. Mersie is de verwachting van onze verslaggever VLISSINGEN - De inzet van Zeeuwse reddingsbrigades in de overstroomde gebieden is dinsdag sterk uitgebreid. In to taal zijn nu acht 'eenheden' uit Zeeland actief. Nog eens twee ploegen, uit Zierikzee en Wes- tenschouwen, staan gereed om te kunnen afreizen zodra hun hulp nodig is. Zondagavond vertrokken al drie brigades, uit Vlissingen, Middel burg en Oostburg, naar Venlo om daar mensen te evacueren. Maandag is daar nog een tweede ploeg uit Middelburg bij geko men, die actiefis in de omgeving- van Venlo. Drie ploegen van de Thoolse vrijwillige brandweer zijn naar het Land van Heusden en het Land van Altena, tussen van onze verslaggever GOES - Bij het Landbouwcen trum in Goes zijn dinsdag zo'n tachtig aanmeldingen binnen gekomen van Zeeuwse bedrij ven die stalruimte beschikbaar willen stellen voor vee uit de watersnoodgebieden. De aan meldingen worden door het Landbouwcentrum onmiddel lijk doorgegeven aan het crisis centrum in Arnhem, dat daar na, wanneer nodig, rechtstreeks contact opneemt met de aanbie ders. Het Landbouwcentrum is slechts één van de coördinatie punten waar mensen zich kun nen aanmelden voor eventuele opvang van vee. Een ander punt is het coördinatiecentrum in IJ- zendijke, waar tot nu toe bijna tien personen hebben aangebo den stalruimte vrij te maken. Ook zandzakken uit Hulst VLISSINGEN - Behalve bedrij ven in Sluiskil en Schiedam is er nóg een Zeeuwse onderneming die nog zarfdzakken levert voor versterking van de kaden en dij ken in het overstroomde rivie rengebied. InterJute in Hulst heeft dinsdag nog een kleine honderdduizend zakken gele verd aan Limburg. In totaal leverde het bedrijf in Hulst inmiddels 200.000 zand zakken. De voorraad is nog niet uitgeput. Noord-Beveland geeft gulden per inwoner van onze verslaggever KORTGENE - De gemeente Noord-Beveland stelt een gul den per inwoner beschikbaar voor hulp aan slachtoffers van de watersnood in het rivieren gebied. Het geld gaat naar het rampenfonds. De raad heeft dat dinsdagavond besloten op voorstel van b en w. Een piek per inwoner komt voor Noord-Beveland neer op onge veer 6800 gulden. dat bij de evacuatie vandaag (woensdag) een aantal accom modaties in de provincie zal wor den gebruikt. De provincie heeft - zoals gemeld - een aanbod van ruim tienduizend plaatsen. De overige ruimte is verdeeld over 2.500 hotelkamers, en over bun galowparken, waar een gemid delde bezetting van drie tot vier personen per bungalow wordt aangehouden. In de raad van Noord-Beveland deelde burge meester M. L. Everaers mee. dat deze gemeente gereed is om zon odig 300 evacués te huisvesten. Ook bij andere gemeenten, bij instanties als het Rode Kruis en bij de provincie komen spontane aanmeldingen binnen van parti culieren die evacués onderdak willen aanbieden. Bussen De Provinciale VVV kreeg giste ren enkele aanvragen voor een vakantiewoning van mensen uit de bedreigde gebieden die op ei gen gelegenheid naar Zeeland waren gereisd. Bij het streek vervoerbedrijf ZWN worden mensen en mate rieel achter de hand gehouden om eventueel te kunnen worden ingezet voor het vervoer van evacués. ZWN werkt hierbij nauw samen met de Brabantse busonderneming BBA, Geza menlijk houden de busonderne mingen vijftig bussen beschik baar. Gorinchem en 's-Hertogen- bosch, afgereisd om daar assis tentie te verlenen. De spuitgas ten hebben daarvoor boten ge leend van de Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenkelingen. De brigade van Kloosterzande, aangevuld niet leden van een Tilburgse brigade, is 'stand-by' in Nijmegen. De hulpverleners werken in een soort ploegendienst. De Vlissin- gers varen van 8.00 tot 14.00 uur en vanaf 19.00 uur tot zolang het nodig is. Albert Dijkstra van de brigade Vlissingen: „Dinsdag ochtend zijn we tot half vier doorgegaan en om acht uur moest ik er weer uit. Bovendien overnachten we in een grote sporthal, waar iedereen voort durend heen en weer loopt, dus van slapen komt ook weinig." Daarnaast heeft de zuivelfa briek Campina op eigen initia tief contact opgenomen met Zeeuwse bedrijven (cliënten) met het verzoek stalruimte be schikbaar te stellen. Het crisiscentrum wil onder meer weten welke soorten vee bij de betreffende bedrijven kun nen worden ondergebracht. Vol gens het Landbouwcentrum is in Zeeland plaats voor zo'n dui zend schapen, 150 melkkoeien en enkele honderden varkens. Het coördinatiepunt van de NCB in Tilburg zat gistermid dag nog dringend verlegen om veetransport, nu ook de Culem- borger- en Tielerwaard tot crisis gebieden zijn verklaard. Tot dusver hebben zich daar nog geen Zeeuwse vervoerders aan gemeld, (Advertentie) THERÈSE STEINMETZ EN HAAR TRIO zondag 19 maart 16.00 uur Gerrit den Braber introduceert burgemeester J. van der Doef, die de schilderijtentoonstelling van Therèse Steinmetz zal openen. PROGRAMMA: 16.00 dansen met Trio Charles Prins 17.00 1-ste optreden Therèse Steinmetz 17.30 opening tentoonstelling 18.00 koud/warm buffet dansen tot 24.00 uur entree 85,- (incl. buffet) voor res. 01184-10502 GRAND HOTEL ARION**** Boulevard Bankert 266 4382 AC Vlissingen In de deelwijk Sint-Gillis van Dendermonde vaart een brandweerman door de ondergelopen straat. foto Charles Strijd Het overvloedige rivierwater uit Maas. Rijn en Schelde vindt zijn weg door de Zeeuwse en Zuidhollandse delta. Het Maas- en Rijnwa ter via het Haringvliet en de Schelde (plus alle zijrivieren) via de Westerschelde. West-Brabant loost veel regenwater op het Zoom meer, dat via het Bathse Spuikanaal - en nu ook de Krammerslui zen - wordt ontlast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 29