RBÏiNCIItE ZEEUWSE COURflM Weinig Limburgers op de vlucht 7S <jy In Itteren niemand blijer dan de man die zijn huis liet opkrikken Meer dan twintig doden in Europa door regen en wind 4 WEKEN 01100 - 39555 I Water in Maas blijft stijgen Huizen in Itteren ondergelopen feitsin had land al op jitoomknop kunst cultuur 15 t/m 21 VOOR 14,25 Zonnige perioden Zonnige perioden met vanochtend een enkele bui met kans op hagel en on weer. Vanmiddag bewolking en van avond regen. Temperatuur 5 graden. i jjaargaog no. 23 airijdag 27 Januairi 1995 osse nummers 1,50 SÏ15/ UV.KT,: "Pr*u nd Bel voor informatie: AASTRICHT (ANP) - Betrek- >lijk weinig inwoners van de mieenten langs de Maas geven loralsnog gehoor aan het eva- atie-advies van verschillen- burgemeesters. Van de ruim jfduizend betrokkenen had- n donderdag laat in de mid- ij slechts duizend hun biezen pakt Dit hebben de verschil de crisiscentra langs de aas meegedeeld. ■alet gaat om bewoners van Itte- >n, Borgharen, Stein, Bom en oermond. Van de 3600 inwo- -rs van Itteren en Borgharen ruim een kwart een goed j ienkomen gezocht. Donder- igavond rond half tien is in on- veer dertig van de tweehon woonhuizen in Itteren het iter in het onderhuis binnen- liddelburgers laar voor hulp ian Limburgers IDDELBURG - De Van Dix- orn Reddingsbrigade uit ddelburg heeft sinds donder- g een reddingsploeg paraat aj2, zodra dat nodig is, kan wor- n ingezet in het watersnood- bied in Limburg, drie man tellende ploeg heeft beschikking over een vlet. ndaag wordt een tweede peg in paraatheid gebracht om eneens naar Limburg te lcun- :n afreizen. Daarnaast heeft de Dixhoorn Brigade nog een :rde ploeg in reserve achter de and. Middelburgse reddingbri- de staat in voortdurend con- jot met de crisiscentra in Mid- ;n-Limburg. Om drie uur van- g bereikt het water in het .bied Roerniond-Venlo zijn jogste peil. IOSKOU (RTR/AFP/AP) - De lussische president Boris Jelt- inhad woensdag voor het eerst [jp hand op de sleutel voor het actie brengen van de Russi verdediging bij een atoom- anval. Jeltsin heeft dit donder- ag tijdens zijn bezoek aan Li- itsk gezegd naar aanleiding an de Noorse raketlancering ie de Russische verdediging in ;p en roer bracht, k gebruikte gisteren voor het erst de zwarte koffer met de lop die ik altijd bij me heb", zo teerde het persbureau Interfax president. „Ik heb onmiddel contact opgenomen met het inisterie van defensie, met alle ;e generaals die nodig zijn, en iijhebben het traject van de ra at van begin tot eind gevolgd." (ioorwegen zei woensdag dat de 'eet die vanaf het eiland An- werd afgevuurd deel uit- lakte van een civiel onder- leksprogramma. Het projectiel 'am neer bij Spitsbergen, on- jeveer 1050 kilometer van Rus- :h grondgebied. Oslo rageer- verbaasd op de commotie die Moskou is ontstaan, omdat al irtig jaar lanceringen worden gevoerd en het luchtverkeer or deze lancering was omge ef aarnemers veronderstellen it Jeltsin het incident heeft Hen gebruiken om in het ge- ei te komen bij het leger, waar- eé hij sinds de aanval op jetsjenië een moeizame ver hitting heeft. avo-secretaris-generaal Willy acs heeft met verbazing gerea- erd op het bericht. „Als dit aar is, zullen we dat diepgaand tderzoeken". Advertentie expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 gelopen. De waterstand bedroeg op dat moment 45,45 meter bo ven NAP. Voor de periode daar na verwacht de dienst een ver dere stijging tot wellicht 46 me ter. In december 1993 bereikte de Maas bij Itteren een hoogste stand van 45,87 meter boven NAP. Daarbij liepen op vijf na al le woonhuizen van het dorpje, even ten noorden van Maas tricht, onder water. Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat toonde zich don derdag na een bezoek aan het ge troffen gebied zeer verontrust over de stijging van het water peil. Ze maakt zich grote zorgen over groepen mensen die voor alsnog weigeren hun huizen te verlaten. De bewindsvrouw bezocht het provinciebestuur om te praten over de te nemen bestuurlijke maatregelen. Ook bezocht zij in de middag de gedeelten van de dorpen Itteren, Borgharen en Heugem die nog niet onder wa ter stonden. Legertrucks Ook Europees commissaris Van den Broek was donderdag in Limburg. Na een bezoek aan het crisiscentrum in Roermond riep hij op tot overleg op Europees ni veau. Van den Broek wees erop dat de problemen zich niet al leen voordoen in Nederland, maar ook in België, Frankrijk en Duitsland. Het crisiscentrum in Maastricht overweegt geen gedwongen eva cuatie. Het blijft bij een zeer dringend advies. „Het is onmo gelijk om meer dan tweeduizend mensen met hun haren uit de huizen te trekken", aldus een woordvoerder. De burgemees ters van Arcen en Velden en van Bergen hebben inmiddels wel een noodverordening afgekon digd die hen in staat stelt inwo ners gedwongen te evacueren. In Noord-Limburg komt ook wa teroverlast voor. De dorpen Aij- en en Oud-Bergen in de gemeen te Bergen waren donderdag om geven door water. Legertrucks onderhouden pendeldiensten. De buurtschap Geulle van de ge meente Meerssen raakte don derdagochtend geïsoleerd. Van de 250 inwoners gaven er maar tien gehoor aan het evacuatie advies van de burgemeester. Ook het water in de Rijn stijgt snel. Rijkswaterstaat sluit niet uit dat zondag en maandag het water in deze rivier stijgt tot zes tien meter boven NAP. De wa terstand in Lobith was donder dagmorgen 14,68 meter boven NAP. Als het peil van de Rijn 15,00 me- Bewoners van Itteren worden donderdag met behulp van een shovel naar droger oorden gebracht. foto Raymond Rutting/ANP ter boven NAP komt. treedt fase 1 van het rampenbestrijdings plan in werking. Als het water doorstijgt tot 15,50 meter of tot 16,00 meter bij Lobith. zoals ver wacht. komt het scheepvaart verkeer op Waal en Rijn stil te liggen. Verder stroomafwaarts worden de dijken in het Land van Maas en Waal vanaf vanmorgen elf uur afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. De burgemeesters van de regio Nijmegen hopen daar mee zowel schade aan de dijken als in een later stadium dijk doorbraken te voorkomen. In het gebied van Gennep, Mook en Middelaar en Heumen in noord-Limburg tot en met West Maas en Waal in Gelderland krijgt de bevolking aan de zuid kant te maken met de wate roverlast van de Maas. Defensie heeft donderdag extra manschappen en materieel naar Limburg gestuurd om hulp te bieden. Vlucht uit Grozny GROZNY (AP) - Met auto's, paard-en-wagen of te voet zijn inwoners van de zuidelijke wij ken van Grozny donderdag op de vlucht geslagen. De laatste min of meer bewoonbare woon wijken in het zuiden van de stad zijn nu ook te gevaarlijk gewor den door de aanhoudende Rus sische bombardementen en ar tilleriebeschietingen. De Russische president Boris Jeltsin, die een bezoek bracht aan de stad Lipetsk, zei dat zijn regering werkt aan een vreed zame oplossing van het conflict. Computer stuurt 4000 foutieve bekeuringen DEN HAAG (ANP) - Het Cen traal Justitieel Incasso Bureau (CJIB) in Leeuwarden heeft af gelopen week ongeveer 4.000 be keuringen met onjuiste gege vens verstuurd. De omschrij ving van de gedraging of het be drag van de sanctie zijn onjuist. Het gaat om boetes voor ver keersovertredingen. Volgens Justitie zijn de fouten ontstaan doordat met het in werking treden op 1 januari van de nieuwe Wegenverkeerswet de zogenoemde feitcodes zijn gewij zigd. De feitcodes hebben be trekking op de omschrijving van de verschillende verkeersover tredingen. Een aantal politiekorpsen heeft na het installeren van de nieuwe programmatuur nog zaken uit het afgelopen jaai' ingevoerd. De fouten zijn niet meteen opge merkt omdat het incassobureau de gegevens volledig automa- 'tisch verwerkt. De betrokkenen ontvangen bin nen enkele weken een nieuwe beschikking met de juiste gege vens. Luchtfoto van het vakantiedorp bij Roermond, dat evenals in 1993, geheel is ondergelopen. foto Cor Mulder/ANP Fiscus schrapt vele miljoenen lastenaftrek AMSTERDAM (ANP) - De Be lastingdienst heeft vorig jaar voor honderden miljoenen aan aftrekposten wegens buitenge wone lasten verminderd of ge schrapt. Dit leverde over 1994 een extra belastingopbrengst van 180 miljoen gulden op. Staatssecretaris Vermeend van financiën waarschuwde donder dag in Amsterdam dat de Belas tingdienst bij de aangifte inkom stenbelasting over 1994 opnieuw extra waakzaam zal zijn bij bui- tengewone-lastenaftrek. Bij vier van de tien aftrekposten wegens buitengewone lasten greep de behandelend ambte naar naar het rode potlood. Advertentie Bezoek de BREIG AREN-PARTIJ EN VERKOOP van atelier DE SCHAPEKOP VANDAAG TOT 21.00 UUR ITTEREN (GPD) - Geen blijer mens in deze. voor de bevol king van de Maasoevers, rampzalige dagen dan heao- leraar John Conings uit Itte ren. Hij zegt een prima inves tering te hebben gedaan door een ton te steken in het op krikken van zijn woning aan Op de Bos. Gistermorgen, toen het water de kritieke hoogte naderde, was hij nog bezig met het schilderen van een muurtje. „Laat de Maas maar komen," zei hij al enkele maanden geleden, niet we tend dat er in zo'n korte tijd een tweede vloedgolf, spot tend met alle statistieken, op hem af zou komen. Nog maar net heeft hij het meubilair overgebracht naar de woning, die van de zomer door een Duitse firma ruim een meter omhoog is getild. De meubels in de kelder dreigden toch nog in het water terecht te komen. Voor alle zekerheid heeft Conings de inboedel op bokken gezet. Wanneer de Maas hoger komt dan 46 me ter, is het niet ondenkbaar dat het water binnen toch nog een decimeter hoog komt. Met Kerstmis 1993 stond er 80 cen timeter in de woning van Co nings. Hij en zijn vrouw Marie-Louise blijven toch niet thuis tijdens de watersnood. Misschien val len de nutsvoorzieningen weer uit en dan is het daar niet meer plezierig toeven. Bovendien kan evacuatie verplicht wor den gesteld. Dus is gekozen voor een tijdelijk verblijf bij kennissen. Ramptoerisme Tot en met- gisteren is nog geen grote overlast geconsta teerd van 'ramptoeristen'. Vol gens woordvoerders van de crisiscentra valt het aantal nieuwsgierigen mee. Wegaf- zettingen met politiebewa king in het bedreigde gebied zorgen ervoor dat belangstel lenden hun auto op verre af stand moeten parkeren. Een proef op de som in Itteren leert dat deze nieuwsgierigen het gebied druppelsgewijs aan doen. Het gaat vooral om in woners van omliggende dor pen. Voor het; waarschijnlijk drukkere weekeinde zijn vol gens de woordvoerders geen extra maatregelen in voorbe reiding. Voor de brug over het Julia- nakanaal bij Itteren trappen diverse automobilisten schie lijk op de rem. als ze de politie agenten zien die net over de brug bestuurders ondervra gen. „Meestal gaan ze al terug als ze je zien,'' zegt de dienst doende agente, het hoofd ver scholen in de capuchon van haar regenjas. Ze schat dat het om ongeveer de helft van het aantal voertuigen gaat. „Het is nu minder druk dan de vo rige keer. Ik denk dat veel mensen toen al hun nieuwsgie righeid hebben bevredigd." Tien meter verder, op de hel ling die naar de brug leidt, staart een echtpaar uit Bunde naai' de Itterense bebouwing die in de diepte ligt. „Twintig jaar geleden konden we hier een woning kopen. Dat is ge lukkig niet doorgegaan," zeg gen de twee. Medewerkers in de crisiscen tra vertrouwen op de effectivi teit van de wegafzettingen. „De mensen moeten een flink eind lopen om vanaf de afzet tingen bij het water te komen. Dat schrikt af. In Susteren zorgden rampen toeristen voor een opstopping op de brug bij Illikhoven. maar ook daar grijpt de politie in via een stopverbod. SjSfli vHBjüv H|wH Schilder Piet Rijkezi heeft iets met vergankelijkheid. Het Zeemos Mu seum in Middelburg loont ter gelegenheid van zijn tachtigste ver jaardag dode vogels, verdorde zonnebloemen en aangespoelde eta lagepoppen. Verder in de bijlage Kunst -t- Cultuur: IJslandse ver telkunst Vinkenoog gelooft in het nieuwe poëtische liefde sprankelende roman van Jonathan Coe het na-oprlogse voor oordeel jeugdboek Leonardo Mosso maakt Vlissingen transpa rant The Loved Ones: verleden in het heden gevarieerde streken van het Helikon-kwartet Fries-Zeeuivse dans-interpretaties Aad Berlijn schildert raadsels verdeeld Algerije levert boeiend filmma teriaal uit-agenda, filmwijzer, exposities. Auschwitz Joodse organisaties herdachten donderdag bij de ruïnes van de gaskamers in het voormalige concentratiekamp Auschwitz de bevrijding door de Russen in 1945. Onder de deelnemers wa ren de Poolse rabbijn Menachem Pinchas Joskowicz (li en Knesset-voorzitter Weiss (r). Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunsten cultuur: 15,16, 17, 19 20 en 21Sport: 23, 24, 25, 26 en 27. WÊtÊM PARIJS/BONN (AFP/ANP/DPA) snelde uitvoering van hun nlan- PARIJS/BONN (AFP/ANP/DPA) - Grote delen van het noordelij ke Europa zijn donderdag ge teisterd door hevige wind, re genval en overstromingen. Door het noodweer kwamen de afgelopen dagen zeker 25 men sen om het leven. De weerkun digen verwachten dat de chaos door voortdurende regen- en sneeuwval nog verergert. In Toul, vlakbij Nancy in Oost- Frankrijk, kwamen zeker zes middelbare scholieren om het le ven en raakten vier anderen ge wond toen door een windstoot een dertig ton zware kraan op een school terecht kwam. In de haven van Concarneau vond de politie de stoffelijke overschot ten van drie mensen. Hun auto was door het water meegesleurd. In het westen van Frankrijk, waar het in 150 jaar niet meer zo hard heeft geregend, verergerde de situatie donderdag. De afge lopen negen dagen is er volgens het Franse meteorologische in stituut zeven keer zoveel regen gevallen als in deze tijd van het jaar gebruikelijk is. Zo'n twintig departementen zijn zwaar ge troffen. Vooral in Bretagne, waar tal van dorpen overstroomd zijn, is de situatie ernstig. Dijken en stuwdammen dreigen het te be geven. Het peil van de Seine is de afge lopen nacht fors gestegen en staat in Parijs op vier meter bo ven normaal. Het gemeentebe stuur besloot daarom de laagge legen tweebaanswegen langs de rivier te sluiten. In de Ardennen en langs de Moezel ontruimden de autoriteiten tientallen huizen uit vrees voor aardverschuivin gen. In Duitsland eisten de overstro mingen donderdag twee men senlevens. Rijn, Moezel, Fulda, Saar en Wezer traden op talrijke plaatsen buiten hun oevers. In het noorden- van Engeland kwamen tijdens hevige sneeuw stormen vier mensen door uit putting of onderkoeling om het leven. In Aalst, in het noorden van Bel gië. kwam een 45-jarige man om het leven toen een duiventil waar hij bezig was, door een he vige windbui instortte. De stad Dinant in de Ardennen is van de buitenwereld afgesloten. De Belgen prijzen zich gelukkig dat ze na de overstromingen van de Maas in december 1993 on middellijk tot actie zijn overge gaan. In 1994 begonnen de Belgi sche Limburgers met een ver snelde uitvoering van hun plan nen voor dijkverzwaringen. On danks de inspanningen van het -f- afgelopen jaar zijn de Belgen overigens allerminst zeker van hun zaak. Sommigen vrezen dat de opgelapte stukken dijk nog niet bestand zijn tegen de grote waterdruk. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor/14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002 mÊÊmÊÊKtÊÊiÊÊÊmÊÊÊÊmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1