Verbijsterende tocht door de geschiedenis PZC Programma viswedstrijden 1995 m Horizontaal Verticaal Oplossing vrije tijd ZATERDAG 21 JANUARI 1995 37 Expositie )ver Tweede Wereldoorlog postzegels met zes herdenkingszegels '30 jaar UNCTAD': 0,80 fr., 1,00 fr., 6 s.,7 s., 29 c. en 50 c.: motief: wereldkaart. In deze en in enkele volgende ru brieken zullen we - om kleine ach terstanden in de bespreking weg te werken - uitgiften van bepaalde landen korter behandelen. Op 17 oktober gaf Frankrijk een 2,80 fr.- zegel uit in het kader van de strijd tegen verdovende middelen. Met twee zegels van 2.80 fr. werd 25 ok tober voor de tweede maal aan dacht besteed aan de Europese postzegeltentoonstelling Salon du Timbre in Parijs. Op de zegels de botanische tuin in Parijs en een boeket Dahlia's. Prijs per velletje: 16 fr. puzzelen 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 M 1 1 1 1 1 1 1 1 evenaar, training; 2 militair, alom; 3 plaats in Italië, plaats in Duitsland, tegen; 4 lastdier, zaak register; 5 soort slak, vogel; 6 nietsnut, kluwen, uitgedorste halmen; 7 houtsoort, koopman, zwijn; 8 inhoudtsmaat, oleïne, vertragingstoestel; 9 traag, doek, onzin; 10 zenuwachtig, een zekere, kweek; 11 grasperk, deel van een trap, gedraaide vorm; 12 larve, onbepaald vnw., stuk hout; 13 lek kernij, orde, bevel; 14 spelleiding, troefkaart, in- sekt, geur; 15 roem, hereniging, skiterm. 1 onverlaat, voegwoord, muzieknoot; 2 vragen- spel, verfstof, rivier in Siberië; 3 ooievaar, schei kundige verbinding, grassoort; 4 koraaleiland, voorzetsel, roemrijk, houding; 5 veld, rijkstele graaf, ingang; 6 slordig, ontwikkeling, thans, 7 rondhout, stijloefening, vulkanische neerslag; 8 dierlijk vet, val, gelofte, bijbelse profeet; 9 gast, ontvangdraad, rivier in Duitsland; 10 verdedi gingswerk, werktuig, Rijksmark, lekkernij; 11 bij belse vrouw, omstreeks, siersteen; 12 neon, krijgs god, kunstenaar, muzieknoot, radium; 13 titel, ontkenning, angst, administratietroepen, ooster lengte; 14 aard, individu, middelbaar onderwijs; 15 insekt, loot, oude vochtmaat. Stuur uw oplossing uitsluitend op een briefkaart naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Jjet vis-wedstrijdprogramma voor ffll995 is weer ingevuld. Wannneer Wnhet goed bekijkt is er een |®lering te zien of teruggang van het aNal wedstrijden. De geringe ■vangst is wellicht mede oorzaak van Jie teruggang. Voor de /jpkijdvissers zijn er echter nog 'Gjtóoende wedstrijden over om een rffcte maken. 4 T"\ e aandacht gaat ditmaal uit I LJnaar de viswedstrijden om het Nationaal kampioenschap en om M het Delta kampioenschap. Verder is er een aantal wedstrijden van I nationale en internationale bete kenis. Op li en 12 maart is er vanuit Scheveningen de selectie bootvis- sen. Op 25 en 26 maart is vanuit Scheveningen de eindwedstrijd. De nummers 1 tot en met 5 van dit (Nederlandse kampioenschap wor den afgevaardigd naai- het wereld kampioenschap bootvissen. Het Nederlands kampioenschap Kusthengelen voor de jeugd wordt gehouden op 1 april in de Wester- schelde bij 's-Heerenhoek. Er I wordt gevist in twee categorieën. Categorie B leeftijd op 1-1-1995 mi nimum 10 en maximum 13 jaar en categorie A leeftijd op 1-1-95 mini mum 14 en maximum 17 jaar. Voor de categorie A wordt een naselec- tie gehouden. De beste vijf van de ze naselectie worden afgevaardigd naar het wereldkampioenschap kusthengelen jeugd. De datum voor de selectiewed strijd kusthengelen is 22 april 1995. De wedstrijd vindt plaats aan het strand bij Zoutelande. De eind- wedstrijd of de finale om het Ne derlands kampioenschap, staat voor 14 oktober aan de Afsluitdijk op het programma. Voor het Deltakampioenschap '95 staan negen wedstrijden op het programma (vorig jaar 11). Een kampioenschap dat steeds meer gaat lijken op een Westerschelde- kampioenschap. Dit, omdat er maar twee wedstrijden aan de Oos- terschelde en één aan het strand bij Zoutelande plaatsvinden en de overige zes aan de Westerschelde. Het vangen van vis is één van de belangrijkste gegevens voor de deelname aan de wedstrijden. Een gegeven dat soms zwaarder telt dan een eventuele prijs. Wie bij een wedstrijd met 10 gevangen vissen geen prijs heeft, zal meer genoegen van het vissen hebben beleeft dan de hengelaar die met een gevangen vis een prijs in ontvangst mag ne men. Net als vorig jaar mogen alle ver enigingen die een wedstrijd orga niseren dit doen onder hun eigen reglement. Voor het Delta- kam- - hengelen 1 1 II 1 1 1 1 M 1 Consiand vah Schelven pioenschap tellen 80 procent van het aantal wedstrijden, afgerond naar boven. Het programma van de Deltawed- strijden ziet er als volgt uit: 12 maart 't Sloe Nieuwdorp 13.30 - 16.30 uur; 26 maart Strijenvissers Bergen op Zoom 11.30 - 14.00 uur: 17 april Edelkarper Bergen op Zoom 10.00 - 14.00 uur; 23 april H. M. S. V. de Heen 9.30 -12.30 uur; 23 mei Zeester Halsteren 11.45 - 14.45 uur; 17 september Middel burg Brammetje Dump Middel burg (aanvang onbekend); 7 okto ber H. V. K. K. Kapelle 12.15 -15.15 uur; 21 oktober E. G. H. V. Goes 11.15 - 14.15 uur en 5 november Leeglopers 's-Heerenhoek 11.00 - 14.00 uur. Zoals ieder jaar zijn er altijd orga nisaties of verenigingen die een hengelwedstrijd willen organise ren. Bij het samenstellen van dit overzicht waren er vier vrije wed strijden bekend. Allereerst is er op 30 april een vis wedstrijd om het Bergen op Zooms kampioenschap van 15.00 - 18.00 uur aan de Westerschelde. De Stichting Hulp Invaliden Goes komt met een wedstrijd op 19 au gustus van 13.30 -16.30 uur aan het het Schelde Rijnkanaal. Op 26 au gustus volgt ,'tLege Net' uit 's Gra venpolder met een wedstrijd van 14.30 - 17.30 uur aan de Wester schelde. Tot slot is er op 22 oktober een wedstrijd van hsv 'de Bevelanden' Heinkenszand. Er wordt gevist van 12.30 - 15.30 uur in de Wester schelde. Er gaat bijna geen jaar voorbij of er is wel een mondiale omni busuitgifte aan de orde. Het afgelo pen jaar zelfs drie: de Olympische Winterspelen in het Noorse Lille- hammer, het wereldkampioen schap voetbal in de Verenigde Sta ten en het 100-jarig bestaan van het Internationaal Olympisch Co mité. Dit jaar zal door zeker meer dan honderd landen het feit worden herdacht dat vijftig jaar geleden de Verenigde Naties werden opge richt (het VN-charta werd op 24 ok tober 1945 van kracht). De spits werd op 2 januari afgebeten door (uiteraard) de Postadministratie van de Verenigde Naties met drie identieke zegels in waarden van 0,80 Zw. fr. (oplage 925.000), 7 Os. 1 miljoen) en 32 c. (700.000 stuks). Op de zegels, in goud, het getal 50 en het VN-embleem. De uitgifte wordt gecompletteerd door fdc's en maximumkaarten. In Wenen worden daar nog eens bijzondere stempels en een vignet voor een aangetekende brief aan toege voegd. In de loop van het jaar besteedt de VN-postadministratie nog twee keer aandacht aan het jubileum. Voor 26 juni staan op het program ma: zes zegels in waarden van 0,60 en 1,80 fr., 7 en 10 s. en 32 en 50 c.. alsmede drie herdenkingsvelletjes in waarden van 2.40 fr., 17 s. en 82 e.; voor 24 oktober: drie zegels in waarden van 0,80 fr., 7 s. en 32 c.. en een herdenkingsboekje waarin alle herdenkingszegels zullen zitten. De VN sloot 28 oktober het jaar af Een door nazi's kapotgeslagen joods cabaret, waar de lucht van sigaretten en verschaald bier je nog letterlijk tegemoet slaat. foto GPD Het sleutelwoord van de woordzoeker van vorige week is: KRUISWOORDRAADSEL. De prijswinnaars zijn: E. Krijger-op 't Hof, Kerk- ring 3, 's-Heer Abtskerke (VVV-bon 50,-). De VW-bonnen van 25,- gaan naar: Mevr. M. L. Felius-Bom. Rooseveltlaan 55, Axel; Jolanda Ovaa, Weststraat 11, Koudekerke en J. P. Oosse, De Cranestr. 11, Zierikzee. De prijzen zullen binnenkort worden toegezon den. den in Middenen Oost-Europa in hun 'invloedssferen' opdeelden. Onstuitbaar word je voortgejaagd naar weer een volgende gebeurte nis. Hier ligt de oorspronkelijke brief - recentelijk door de Russi sche president Jeltsin aan zijn Poolse collega Walesa overgedra gen - waarin de Russische geheime dienst NKVD het bloedbad van Katyn aankondigt, waarbij uitein delijk 15.000 Poolse officieren om- kwar'en. Daar ligt het plakboek van een vèrtrouweling van Hitier, waarin alle uitstapjes van de Füh- rer werden bijgehouden. Er han gen nooit eerder gepubliceerde fo to's van nazi-fotograaf Hoffman, waarop Hitler in korte broek po seert. Er is het officiële verslag van de Wannsee-eonferentie, waar tot de 'Endlösung der Juden' werd beslo ten. Even verderop ligt een per soonlijkwapen van Stalin, staat de globe die Hitier bezat of zijn de be velen voor operatie Barbarossa, te legrammen van De Gaulle of de voorbereidingsplannen voor de be zetting van Nederland, België en Luxemburg te lezen. Op gezette tijden kom je in filmzaaltjes te recht of hoor je originele radiotoe spraken. Menselijk Telkens wanneer er een nieuwe be slissende fase in de Tweede We reldoorlog aanbreekt, kom je in dit 'drie-dimensionale geschiedenis boek' de menselijke proporties van het conflict tegen: een doorsnee- Belgische huiskamer van toen, een doorkijkje door de verwoeste ge vels van Berlijn, een bunker aan de Normandische kust, waai- je de wind voelt waaien en de zee hoort klotsen, terwijl in de verte de eer ste Britse en Amerikaanse lan dingsschepen naderen. De Belgische organisatoren van de tentoonstelling 'Ik was 20 in '45' - de Vereniging zonder Winstoog merk Verzandingen Patrimo nium - deden eerder ervaring op met de populaire exposities 'Alles over Hergé', de schepper van Kuif je, en 'Alles over Simenon', de schrijver van de Maigret-romans. Hoewel de Tweede Wereldoorlog van een totaal andere orde is dan de onderwerpen van hun eerste ex posities, wordt dit nieuwe project van de VzW nergens vulgair. Voor de tentoonstelling is gebruik gemaakt van materiaal uit onder meer het Mémorial in het Franse Caen. het Imperial War Museum in Londen, het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amster dam, het Nationaal Auschwitz- museum in Polen, het Deutsches Historisches Museum in Berlijn en het Strijdkrachtenmuseum in Moskou. 'Ik was 20 in '45' is nadrukkelijk zo wel voor de generatie van toen als voor jongeren van nu bestemd. Het laatste (audiovisuele) deel van de expositie is zelfs helemaal samen gesteld door Belgische jongeren van 13 tot 18 jaar. De expositie is tot 14 mei dit jaar te zien. De ten toonstelling is dagelijks, behalve op maandag, geopend van 10 tot 19 uur en op woensdag van 10 tot 22 uur. Aly Knol Het is niet overdreven, wanneer de organisatoren van de expo sitie 'Ik was 20 in '45' in het Ko ninklijk Museum van Leger- en Krijgsgeschiedenis in het Jubel park in Brussel stellen dat zij „de id meest complete terugblikkende tentoonstelling ooit" over de Tweede Wereldoorlog hebben op gezet. Met medewerking van zes- tien landen en de bekendste oor- li logsmusea ter wereld hebben ze I materiaal bijeengebracht, dat ver moedelijk alleen maar ter gelegen heid van de vijftigste verjaardag van de bevrijding bijeen kon ko- men. 1 Twee uniformjasjes op simpele, - universele etalagebustes marke ren symbolisch aan het begin van de expositie de oorsprong van eerst WO-I en dan WO-II. Het ene is een uniform van de Oostenrijks- Hongaarse troonopvolger aarts hertog Franz Ferdinand, die op 28 juni 1914 in Sarajevo bij een Servi- sche aanslag om het leven kwam; het begin van de Eerste Wereldoor log. Een doorsnee-Belgische huiskamer in de Tweede Wereldoorlog. foto GPD Eveneens 25 oktober (voorverkoop 15 oktober) verscheen de reeds ge memoreerde 2,80 fr.-Simenonzegel (samen met België en Zwitser land). Het 100-jarig bestaan van de Grootloge van de Franse vrijmet selaars werd 7 november herdacht met een 2,80 fr.-zegel (embleem). De zeezeiler Alain Colas 1943), die in 1978 niet terugkeerde van een zeilrace staat met een woeste zee op de achtergrond afgebeeld op een 3,70 fr.-zegel (dag van uitgif te: 21 november). De reeks 'eigen tijdse kunst' werd 21 november uitgebreid met een grootformaat- zegel in de waarde van 6,70 fr. Deze keer een afbeelding van een schil derij van de Duitse schilder en gra ficus Georg Baselitz 1938). De jaarlijkse Rode-Kruiszegel (2,80 0,60 fr.) verscheen 28 november; af beelding: de heilige Vaast (15de eeuw, wandtapijt uit Arras) en het 50-jarig bestaan van de Franse journalistenbond werd 12 decem ber postaal gevierd met een 2,80 fr.-zegel waarop de woorden 'La presse ma liberté'. In Oostenrijk verschenen in de laatste anderhalve maand van het jaar vier zegels: de stichter van de Paneuropese Unie, Richard Nikö- laus graaf van Coudenhove-Kaler- gi (1894-1972) werd 18 november gememoreerd met een 10 s.-por- tretzegel (oplage 2,7 miljoen); ver der verscheen 18 november een ze gel van 6 s. (oplage 2,9 miljoen) met een afbeelding van een stewardess (deze zegel hoort thuis in de reeks 'de Oostenrijkse arbeiderswereld') en in de reeks 'kunstwerken uit stiften en kloosters' kwam een per manente zegel van 7 s. uit met daarop een marmeren leeuw uit het Franciscaner klooster van Augsburg; 12de eeuw. Tot slot op 25 november de jaarlijkse kerstze- «gel: 6 s., Christus geboorte, een mo derne reliëfikoon (oplage 9 mil joen). TT ia een levensecht V nagebouwde loopgraaf uit Ie Eerste Wereldoorlog kom je linnen, Als je er tenslotte via en getrouwe nabootsing van eführerbunker weer uit gaat, eb je er niet minder dan 2,2 ilometer, ofwel 6600 vierkante leter oorsprong, begin, einde ii nasleep van de Tweede lereldoorlog op zitten, e voeten zijn versleten, je jrug loet pijn en je ogen zijn moe, laar toch zou j e direct nog een eer aan deze verbijsterende jcht door de geschiedenis allen beginnen. Want ,J ermoedeïijk krijg je nooit leer de kans om zoveel utherifieke voorwerpen, ij (iginele documenten en 5; erfecte nabootsingen van: la loodgewone' orlogsmomenten bij elkaar te ien. Het tweede is, klein en ontroerend, een uniformjasje van de aan bloe derziekte lijdende tsarevitsj, die samen met zijn familie na de Rus sische revolutie in juli 1918 geweld dadig om het leven werd gebracht. Tijd om er lang bij stil te staan heb je niet, want al meteen word je bij na magnetisch verder getrokken naar de originele pagina's van het Verdrag van Versailles, dat Hitier later zou aangrijpen om genoeg doening voor Duitsland te eisen. Lucht In een wirwar van muziek, foto's, curiosa en kranteknipsels ('Het graf van Toetanchamon ontdekt', 'Mislukte putsch van Hitler in München', 'Stalin verdrijft. Trotz- ky', 'Rudolf Valentino overleden', 'Zoon van Lindbergh ontvoerd', 'Tarzan verovert de wereld', 'Guer nica gebombardeerd') word je dooi de jaren twintig en deftig gesleurd. Aan het eind beland je in een door nazi's, kapotgeslagen joods caba ret, waar de lucht van sigaretten en verschaald bier je nog (dankzij de techniek) letterlijk tegemoet slaat. Bij elk nieuwjaar tikken in verbor gen hoekjes van de expositie me tronomen meedogenloos de minu ten weg die Europa nog van de Tweede Wereldoorlog scheiden. De originele tekst is er van de over eenkomst van München, waarmee Engeland en Frankrijk Tsjechoslo- wakije verkwanselden, maai- ook van het Molotov-Ribbentrop-pact, compleet met geheim aanhangsel, waarmee Duitsland en de Sovjetu nie Polen, Finland en andere lan- Oplossing vrijdag taboeret adequaat x y 1 of o o n a c c i dent thai 1 and ei n d i gen ui t w ij d e n r ooms oes De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: TAXA TEUR en BELCANTO. Het sleutelwoord luidt: TAXIBE DRIJF. Hero Wit IN 'T KORT - Italië: 23 juni, 100 jaar IOC, 8.50 1., Pierre de Couber- tin en olympische ringen; 8 juli, topconferentie G-7 landen, 600 1„ logo; 8 september, 500 jaar basiliek van Loreto,-5001., basiliek en Maria met kind; 16 september, dag van de postzegel, 600 1., portret van de papierfabrikant Pietro Miliani (1744-1817) en 750 1., papier en wa termerkmuseum in het klooster van Fabriano: 19 september, 800ste geboortedag van de Ro meinse keizer Friedrich II 1194- 1250). 7501., relief; 8 oktober, cultu reel erfgoed, 7501., 800 jaar Marcus- kerk in Venetië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 53