Aantal rokers en drinkers stabiel Olievogel in wasmachine Inval justitie bij afvalverwerker PGGM beëindigt ongelijke behandeling deeltijdwerk Spannend geschenk voor de Boekenweek Scherper toezicht op vreemdelingen door koppeling bestanden Minder Afrikaanse olifanten ondanks verbod ivoorhandel Myanmar zet voor projecten toerisme dwangarbeiders in Prostiteées vinden dat de bloedbank hen discrimineert binnen- en buitenland 4 Campagnes om gebruik te ontmoedigen leveren weinig resultaat op 'Oudere vrouw gehinderd door katholieke opvoeding' ZATERDAG 21 JANUARI 1995 AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB) introduceert een nieuw boekgeschenk. Wie in de maand juni voor 29,50 aan boeken koopt, krijgt het span nende boek In de val cadeau. Auteur is de Amerikaan Dean Koontz. De stichting geeft tij dens de Boekenweek en de Kinderboekenweek vergelijk bare geschenken uit. Zes jaar geleden bombardeer de de CPNB de maand juni tot Maand van het Spannende Boek met de bedoeling dit gen re meer onder de aandacht te brengen. Spil van de promotie campagne vormde een actie boekje dat voor een kleine vijf gulden verkijgbaar was. Au teurs waren achtereenvolgens Tomas Ross, Kees Jansma, Frederick Forsyth, Stephen King, Dick Francis en Robin Cook. De CPNB wijzigt zijn koers om dat het moeilijk is bestsellerau teurs te vinden, vertelt een woordvoerster van de stich ting. Bovendien daalde de op lage van het boekje de afgelo pen jaren. Goudkoorts op de renbaan van Dick Francis was in 1993 goed voor een oplage van 72.000 stuks. De boekhan dels zaten aan het eind van de actiemaand echter met een groot aantal onverkochte boekjes. Robin Cooks Autop sie kende vorig jaar daarom een oplage van 50.000 stuks. De hoogte van de oplage van In de val is nog niet bekend. Het hangt af van het aantal exem plaren dat de boekhandelaren bestellen. Het Boekenweekge schenk verschijnt jaarlijks in een oplage van 500 a 600.000 ex emplaren. Op basis daarvan zou de oplage van het spannen de-boekenmaandgeschenk tussen de 300 en 350.000 kun nen liggen. In de val (96 pagina's) is 'gratis' bij aanschaf voor ƒ29,50 aan boeken. Voor een 'gratis' Boe kenweekgeschenk moeten mensen eerst voor 19,50 aan boeken kopen. De CPNB koos voor een hoger bestedingsbe drag omdat spannende boeken over het algemeen duurder zijn dan algemene boeken, zegt de woordvoerster. Bovendien loopt de actie een maand, waardoor de boekhandel one venredig veel exemplaren zou moeten uitdelen. De Boeken week en de Kinderboekenweek duren elk tien dagen. Dean Koontz is volgens de CPNB een topauteur. In eigen land verkoopt hij veel boeken. Voor Nederland geldt dat nog niet. In de val is een bewerking- van een verhaal dat Koontz eerder schreef. Het verscheen nooit als zelfstandig werk. door Carel Goseling DEN HAAG - „Wij zijn een druppel op de gloeiende plaat". Er zit een moedeloze ondertoon in de stem van Ben Baan. De zegsman van de Stichting volksgezondheid en roken (Sti- voro) is net geconfronteerd met cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor het zes de opeenvolgende jaar is het percentage Nederlanders dat rookt niet gedaald. Het was en is 37 procent. Ondanks een rook verbod in openbare gebouwen, nieuwe waarschuwingen op •pakjes sigaretten en een verbod op tv-reclame. Baan: „Het lijkt dweilen met de kraan open. Getob in de marge. Die waarschuwingen op zo'n pakje sigaretten ziet niemand meer. Men koopt het favoriete merk en daarmee uit. Een derge lijke reclamebeperking stelt ook niets voor. Op tv mag het dan niet meer en wat zie je? Sluikre clame via sportprogramma's, gesponsorde programma's als de Camel Trophy en toename van reclame in gedrukte media". „Nu bestaat weer het plan om de bioscoopreclame voor sigaret ten met ingang van 1996 te ver bieden. De industrie piept, maar zal de bestedingen aan reclame wel weer opvoeren. Bovendien gaan ze dan andere wegen zoe ken zoals het sponsoren van popconcerten of meer reclame in tram- en bushokjes. In Brussel ligt wel een voorstel om tabaks reclame geheel te verbieden be halve op de plek waar de rook waren worden verkocht maar daar is Nederland met Duits land en Groot Brittannië tegen: een meerderheid". De Stivoro geeft jaarlijks vijf miljoen gulden uit aan campag nes om het roken te beperken. De industrie daarentegen steekt jaarlijks zo'n 500 miljoen gulden in reclame voor het eigen pro- dukt. Een gevecht van David te gen Goliath. Dezelfde situatie bestaat bij de sterke drank. Volgens het CBS neemt het drinken van alcohol ook niet af. Al zes jaar staat het percentage Nederlanders dat wel eens een neut. pilsje of wijn tje neemt op 80. Sandra van Ginneken van het Bureau alcoholvoorlichtings- plan, onderdeel van het ministe rie van VWS, heeft in haar reac tie iets Ben Baans. Ook zij ver wijst naai- de beperkte middelen (drie miljoen gulden per jaar) in vergelijking tot de reclame-uit gaven van de drankenindustrie: 150 miljoen gulden per jaar. ..Wij doen zo makkelijk over alcohol. Het is een manier van leven", verzucht zij. Van opgeven wil Van Ginneken niet weten. „Wij moeten veel meer doen. Het streven was het alcoholgebruik tuseen 1985 en 2000 met 25 procent te beperken. Wij zitten nu op nog geen tien procent. Het is dus veel te wei nig". De vraag is wat er dan moet gebeuren. De afgelopen ja ren zijn er immers al heel wat maatregelen getroffen zoals een strengere aanpak van het rijden onder invloed, een nieuwe vorm van ademanalyse, strengere straffen en waarschuwingscam pagnes als 'Drank maakt meer kapot dan je lief is'. „Ik geloof niet in een alcohol ver- vod, het vertienvoudigen van de accijns of veertig keer meer tv- spotjes. Dat heeft geen zin. Bo vendien krijg je dan illegale han del. Er is veel meer coördinatie in het beleid nodig", aldus me vrouw van Ginneken. „Een mas- terplan waarin precies staat wie NIJMEGEN (ANP) - Nog steeds lijden vooral oudere vrouwen onder de strenge rooms-katho- lieke opvoeding die zij kregen. De kerkelijke voorschriften spelen nog dagelijks een rol in hun leven. Dit blijkt uit een on derzoek dat de Nijmeegse psy chologe Henni Derksen in op dracht van de Limburgse werk groep vrouw, geloof en leven heeft gedaan in Limburg. De meeste vrouwen zijn tamelijk geïsoleerd opgevoed in een hiër archisch gezin. Zij leerden dat vrouwen opofferend, dienstbaar", berustend, verzorgend en moe derend moesten zijn. De opvoe ding was doortrokken van zon de, hel en verdoemenis. Daar door hebben velen nog steeds angst- en schuldgevoelens. Vrouwen die zich op jonge leef tijd van de dogma's van de kerk wilden afkeren, kregen daarover schuldgevoelens. Zo durven veel vrouwen geen voorbehoedsmid delen te gebruiken. Plezier in seks was er lange tijd helemaal niet bij, blijkt uit het onderzoek. Vrouwen die hun eigen weg ko zen, voelen zich daarover onze ker. Bovendien hebben zij die onzekerheid op hun dochters overgebracht. De meeste vrouwen geven aan dat ze toch steun van de kerk en het geloof nodig hebben. Derk sen pleit ervoor dat hulpverle ners de rol van de kerk in het le ven van vrouwen bespreekbaar maken. Daarbij is het volgens haar belangrijk dat niet alleen de negatieve, maar ook-de posi tieve kanten van het geloof wor den belicht. Vrouwen kunnen daardoor op een eigen manier toch gelovig zijn. HELMOND (ANP) - Koppeling van de persoonsbestanden van alle gemeenten aan die van de vreemdelingendiensten van de Nederlandse politieregio's moet de komende maanden lei den tot een intensiever toezicht op vreemdelingen. De politie korpsen Brabant-Zuidoost en Kennemerland nemen momen teel een proef met het nieuwe systeem. In het verleden was het mogelijk dat vreemdelingen die niet bij de plaatselijke vreemdelingen dienst geregistreerd waren, toch een uitkering konden aanvragen of een fiscaal nummer kregen. Ook kwamen ze in sommige ge vallen in aanmerking voor een woning. In Zuidoost-Brabant bleek bij een recente vergelij king van de gegevens dat de po litie 5 procent van de vreemde lingen niet kende. De proef moet het onmogelijk maken dat illegalen aan een woonvergunning komen en een uitkering in de wacht slepen. Staatssecretaris Schmitz (Justi tie) debatteert volgende week met de Tweede Kamer over haar plan om een kleine categorie 'oude' illegalen de gelegenheid te geven alsnog legaal te wor den. Voorwaarde is wel dat die mensen onder meer kunnen be wijzen dat ze minimaal zes jaar in een bevolkingsregister staan ingeschreven. Het was onmogelijk de bestan den eerder aan elkaar te koppe len. Tot eind vorig jaar waren ge gevens van de individuele ge meenten namelijk niet automa tisch onderling uitwisselbaar. Sinds oktober zijn die persoons bestanden met elkaar verbon den, waardoor één grote data bank is ontstaan. Het nieuwe systeem gaat de ge gevens die daarin zijn opgeno men met behulp van een compu ter vergelijken met de informa tie waarover de politiekorpsen beschikken. Zo ontstaat een in tegraal en eenduidig overheids beleid, meent de woordvoerder, en zijn misverstanden over de verblijfsstatus uitgesloten. ANJUM - Een met olie besmeurde vogel wordt in het vogelopvangcentrum Fugelspits in het Friese Anjum schoongemaakt in een soort wasmachine. Alleen het kopje van het dier steekt eruit en dat moet dan ook met een tandenborstel worden gereinigd. Ver schillende vogelopvangcentra zijn nog steeds bezig met het schoonmaken van vogels die op de Wadden door een olielozing be smeurd raakten. HAARLEM (GPD) - Het com- posteringsbedrijf Rutte moet worden stilgelegd. Dat zegt het D66-statenlid G. Le Belle naar aanleiding van de grootscheep se politie-inval gisteren in Haarlemmerliede. Justitie ver denkt Rutte van oplichting, valsheid in geschrifte en het il legaal verwerken van zuive ringsslib. Voor Le Belle is de maat nu meer dan vol. De provincie Noord- Holland ligt al jaren in de clinch met Rutte over een reeks over tredingen van de milieuvergun ning. Deze problemen uiten zich vooral in stankoverlast. Met het opleggen van dwangsommen van miljoenen heeft de provincie weinig succes gehad. Rutte heeft de dwangsommen steeds met succes aangevochten. Het D66-statenlid vindt dat het omstreden bedrijf minstens een aantal weken moet worden stil gelegd. Op langere termijn zou een nieuw verwerkingscentrum bij de AVI-West in Amsterdamse Westelijk Havengebied soelaas kunnen bieden. Dat geldt vol gens Le Belle ook voor het groe nafval dat Rutte in opdracht van de provincie composteert. „Ik blijf het volstrekt onbégrij- pelijk vinden waarom de provin cie ooit met Rutte in zee is ge gaan. Een bedrijf dat zoveel el lende veroorzaakt." Medewerkers van de AID ne men monsters op het bedrijfs terrein van Rutte in Nieuwe- gein. foto Paul Vreeker/ANP Volledige reparatie pensioenrechten met terugwerkende kracht tot 1976 DEN HAAG (ANP) - Het PGGM pensioenfonds heeft besloten deeltijdwerkers die tot 17 mei 1990 geen pensioen konden opbouwen, alsnog pen sioenrechten toe te kennen. De rechten gelden met terugwerkende kracht tot 1976 en komen vooral ten goede van vrouwelijke deeltijdwer kers. Daarmee is het PGGM het eerste grote pen sioenfonds dat de ongelijke behandeling van deel tijdwerkers volledig repareert. Vorig jaar oordeelde het Europese Hof van Justitie in de zaak Vroege dat deeltijdwerkers met terug werkende kracht recht hebben om deel te nemen in het pensioenfonds van hun werkgever. Het Hof liet de nationale rechter vrij om de termijn van de terugwerkende kracht vast te stellen tussen 8 april 1976 en 17 mei 1990. Dit mocht in de praktijk echter niet het Europese pensioenrecht ondermijnen. Ook oordeelde het Hol'dat deeltijdwerkers niet al leen pensioenrechten hebben, maai" ook pensioen plichten in de vorm van (achterstallige) pensioen premies. Beide opvattingen van het Hof leidden tot verwar ring over de feitelijke pensioenrechten van deel tijdwerkers. Het PGGM-pensioenfonds besloot de terugwer kende kracht te laten gelden tot 1976. Bovendien worden de achterstallige premies verrekend met pensioenuitkeringen. Volgens een woordvoerder van het fonds is voor deze constructie gekozen om de drempel voor deeltijdwerkers zo laag mogelijk te doen zijn. Onmiddellijke verrekening van ach terstallige premies zou voor de meeste rechtheb benden onoverkomelijke problemen opleveren. Het PGGM schat dat 150.000 deeltijdwerkers (gro tendeels vrouwen) voor deze regeling in aanmer king komen. De geraamde kosten bedragen maxi maal 450 miljoen gulden. In een reactie zegt ombudsvrouw pensioen Pau line Portegies '.ontzettend blij' te zijn met de stap van het PGGM-fonds. „Het PGGM heeft besloten zijn eigen verantwoordelijkheid te nemen en niet te wachten op de wat de nationale rechter gaat zeg gen." Ook vindt zij de verrekening van achterstal lige pensioenpremies met toekomstige pensioen uitkeringen 'een mooie en chique oplossing.' De ombudsvrouw wijst erop dat 80 procent van de deelnemers van het PGGM-fonds uit vrouwen be staat. Dat komt omdat de gehele zorgsector er is ondergebracht. Door deze oververtegenwoordi ging van vrouwen zullen de reparatiekosten naar verhouding hoog uitvallen. Portegies hoopt dan ook dat de PGGM met zijn besluit een trend gaat zetten. „Als zij het kunnen, dan moet de rest niet zo zeuren." Daarentegen vindt Ten Wolde, secretaris van de Vereniging van Bedrijfspensioenfondsen (VB) dat de stap van de PGGM geen gevolgen hoeft te heb ben voor de overige aangesloten pensioenfondsen. „Elk pensioenfonds moet voor zichzelf nagaan of het de financiële middelen heeft om met terugwer kende kracht te repareren. De financiële positie van het PGGM is niet dezelfde als die van de an dere fondsen." Ook wijst de VB-secretaris op het feit dat de natio nale rechter zich nog moet uitspreken over de ter mijn waarop de terugwerkende kracht betrekking heeft. „Als het PGGM nu al besluit tot 1976, dan is dat omdat'het PGGM-bestuur dat wil. Deze ter mijn volgt niet uit de uitspraak van het Hof van Justitie." wat doet. Een iets hogere ac cijns, minder verkooppunten, beperking van reclame, voor lichting op scholen, meer politie controles, gerichte inspannin gen van de hulpverlening en minder alcoholgebruik in aller lei tv-programma's". Het klinkt kordaat uit haar mond, maar de woordenstroom stokt echter bij de vraag waar om een dergelijk plan er niet al lang is en wordt uitgevoerd. „Misschien omdat wij niet ge noeg nadenken over de conse quenties van te veel drinken. Al cohol wordt niet gezien als iets dat overlast veroorzaakt, zoals drugs. Maar ach, misschien was het gebruik nog wel veel hoger als wij helemaal niets deden". WASHINGTON (AP) - Ondanks een wereldwijd verbod op ivoorhandel dat meer dan vier jaar geleden werd afgekondigd, wordt er meer illegaal op Afri kaanse olifanten gejaagd en neemt de populatie nog steeds af. Bij een onderzoek van de Ver enigde Naties, de Amerikaanse overheid en particuliere natuur beschermingsorganisaties, bleek dat Afrikaanse landen aanzienlijk minder geld uittrek ken om hun olifantenpopulaties te beschermen. Sommige lan den hadden hun budgetten hier voor sinds 1990 met 90 procent verminderd. Ook komen mens en olifant dooi de bevolkingsgroei en de be perkte leefruimte steeds vaker met elkaar in conflict. Mensen doden meer olifanten, maar er komen ook meer meldingen van olifanten die mensen doden, in een escalerende strijd waarbij het dier vrijwel zeker het onder spit delft. Volgens de onderzoe kers zou de toename van het aantal confrontaties tussen j fariten en mensen ook kunij worden verklaard met de derü cratisering die in Afrikaansela den plaatsvindt. Hierdoor j de bevolking eerder 1de olifanten oogsten hebben vi nield of mensen hebben n wond of gedood. De Afrikaanse olifant geldt q als een bedreigde diersoort, vj gens schattingen is de populai van 1,2 miljoen stuks van tl jaar geleden nu echter gefo veerd. Het exacte aantal olifs ten is niet bekend, maar aam nomen wordt dat het totale a; tal van 1990 tot nu is g van 620.000 tot 600.000. De 1990 van kracht geworden Ct ventie voor Internationale Hs del in Bedreigde Diersoort verbiedt de ivoorhandel. In het rapport wordt gezegeld het stropen na afkondiging v het verbod in veel Afrikaaj landen afnam, maar dat heli afgelopen twee jaar in de mees gebieden weer aanzienlijk is t« genomen. LONDEN (RTR) - De militaire regering van Myanmar (Birma) dwingt tienduizenden mensen dwangarbeid te verrichten in projecten om het toerisme te bevorderen. Dat blijkt uit een documentaire van de BBC-tele- visie. Het land is te vergelijken met een gx-oot slavenkamp, al dus de BBC. Correspondente Sue Lloyd-Ro- berts meldde uit de oude stad Mandalay dat groepen mannen en vrouwen onder bewaking van een militair gedwongen worden de straten en historische gebou wen schoon te maken. Hun beta ling bestaat slechts uit een maaltijd. Omringende dorpen moeten, op straffe van zware re presailles, per familie een werk kracht beschikbaar stellen. De BBC toonde donderdag avond beelden die vluchtelingen het land hadden uitgesmokkeld. Daarop was te zien hoe mensen uit hun huizen worden gezet, dorpen worden platgebrand en lijken van mensen die zijn doo geslagen de rivier afdrijven. Een man die met zijn rug na® camera werd geïnterviewd,: dat families die geen arbeiden staan, een boete krijgen. werk weigert, kan rekenen i een gevangenisstraf tot te maanden. Een vrouw duizenden anderen aan de ai leg van een nieuwe spoonn had gewerkt, vertelde dat zij In gezien hoe een zwangere vroi werd verkracht en geslagen! hoe een andere vrouw stierf na zijn bevallen. De militaire junta in Myanm die in 1988 aan het bei kwam, wordt in het Westen ge: dingen van de mensenrecht. In november berichtte een s: ciale VN-rapporteur, de J ner Yozo Yokota, na een bezu aan het land dat dwangarj nog steeds een van de g inbreuken op de mensenrecht is. Het bewind ontkende del schuldiging onmiddellijk. GRONINGEN/AMSTERDAM (GPD) - Het College voor Bloed transfusie wil mannen die zo wel bloeddonor als px-ostituant (hoerenloper) zijn in ieder geval voor een jaar verbieden bloed af te staan. Volgens het college is het gevaar groot dat mannen die met prostituées naar bed gaan, besmet raken met het hiv- virus. Maar behoort de klant die naar een nette hoer gaat ook écht tot een risicogroep? „Een belachelijk voornemen", zegt Margot Alvarez, voorzitter van de stichting De Rode Draad, de belangenvereniging voor prostituées in Nederland. De stichting SOA (Seksueel Over draagbare Aandoeningen) is het daarmee eens. De directeur van de bloedbank in Groningen, Cees Smit Sibinga, vindt het echter wel een goed voornemen. Alvarez: „Het is werkelijk bela chelijk als die richtlijn er komt. Wij hoeren worden daarmee weer in een hoekje gedrukt. Ik heb zelf elf jaar achter de ramen gezeten en nog nooit wat. gehad. Hoeren zijn zich zeer bewust van het gevaar van besmetting. Daarom neukt een hoer met con doom en weet ze hoe ze die moet aanbrengen." Volgens Alvarez is het plan ook niet op cijfers gebaseerd. Onder nette prostituées komt volgens haar geen besmetting voor. Al leen de heroïnehoertjes vindt zij een uitzondering. „Als een man met zo'n meisje zonder condoom neukt, is de kans inderdaad groot dat hij besmet raakt. Maai bij de bloedbank moeten ze vra gen of mensen onveilig vrijen. Dat is het essentiële punt. Die heren moeten voor hun onder zoek zelf maar eens naar de hoe ren gaan. Dan zullen ze zien dat het er veilig en schoon aan toe gaat", aldus Alvarez. Volgens haar is hier sprake van pure dis criminatie en zal zij daarover haar beklag gaan doen bij het ministerie van VWS. Natte-vingerwerk Caroliene Keirer van de stich ting SOA: „Dat besluit van het College van Bloedtransfusie is op geen enkel cijfer gebaseerd. Mijn eerste reactie is dan ook dat dit niet kan. Het lijkt mij dat dat besluit natte-vingerwerk is. Als er veilig gevreeën wordt is de kans op besmetting nihil. Het gaat ook niet om het aantal wis selende contacten maar om het, feit dat er veilig gevreeën wordt of niet. En over het algemeen zorgen de prostituées, heroïne hoertjes daargelaten, goed voor zichzelf." Directeur Cees Smit Sibinga van de Groningse reageert positief op het voor: nomen besluit. „Ik heb er a ook voor gestemd. Maar li wordt ook een beetje verket: uitgelegd. Kijk, je hebt onder prostituées veel drugsversla den. Veel van deze vrouwen i besmet met het hiv-virus. En; mensen daar naartoe gar vervolgens bloed gaan voor een ander is dat een te gw: risico." Sibinga geeft toe dat het voor men niet steunt op cijfers. „Ma wij hebben uitvoerig vooror; leg gehad en het in alle geledi gen van de bloedbanken bep: ken. In Nederland willen wijt risico uitsluiten dat mensen b smet bloed krijgen toegediend Volgens Smit Sibinga hebbent bloedbanken in Nederland bi zaken goed geregeld. „Besmi tingen via bloedtransfusie i zo goed als onmogelijk in Ned; land. We zijn dan ook stren hier, en terecht. We zijn er zeb niet op uit om prostituées tedi crimineren, we richten c leen op de donor", aldus Smit» binga. Geding Weekend over stelen foto Emily Bremers AMSTERDAM/EINDHOVEN (ANP) - De uitgever van Wefl end eist van de bladen Storye Panorama een schadevcrfo ding van 50.000 gulden. KW tekst BV constateerde dal d« bladen zonder toestemming' betaling een foto van Eind Bremers hebben afgedrukt. Weekend had als eerste een® van Emily, de vriendin vanp"5 Willem-Alexander. „Panora® heeft de foto van onze cover? pikt. Story heeft een foto# beetje aangekleed", zegt w Schaan, directeur/hoofdrede teur van het blad. „Onzeadvoc» ten en die van VNU zijn moniw teel in onderhandeling." rama en Story zijn uitgaven» Spaarnestad BV, eigendom het concern VNU. De bewuste foto is gemaakt® Edwin Smulders, werk* voor Persbureau Peter Sffl ders. Schaap: „Hij heeftdaart® gen dagen aan gewerkt, w heeft geleid tot een exclus foto. Neem je die over. geld of aangekleed niet e® sluier, dan is dat diefstal."®*, ders werkt free lance voorn", end. De rechten van de fo»^ rusten bij de fotograaf er weekblad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4