aatste paal voor slibvergasser of voor scheidende lurgemeester Kapelle Betho in Goes vergroot het bedrijfsterrein Zierikzee ontving minder toeristen Nieuw wapen voor Noord-Beveland Waterschap Tholen ril rioolstelsel rder verbeteren MicMec Walcheren legt educatieve tuin aan in Vlissingen nieke zuiveringsinstallatie Borssele moet begin '96 klaar zijn ionze verslaggever RSSELE - Gedeputeerde D. iiinooge van economische za- heeft vrijdagmiddag de Iste van alle benodigde, pa geslagen voor een slibver- singsinstallatie, die door lelde Milieutechnologie is jorpen. In de installatie, die öuvvd wordt bij de compost- nek van OLAZ en AVZV in sscle, zal een nieuwe doch- inderneming van Deltan zui- ingsslib uit rioolwaterzui- iugsinstallaties verwerken, iel nieuwe bedrijf nemen, be- Deltan, het Waterschap Itheren en de Koninklijke itldegroep deel. De prpvin- bemiddelde met gunstig ge- een Europese subsidie een dikke drie miljoen te gen. lelde Milieutechnologie heeft gewerkt aan de installa ble nu zijn waarde in de prak- izal moeten bewijzen. Met de afzet van zuiveringsslib, de drab die overblijft als het rioolwater is schoongemaakt, is het snel berg afwaarts gegaan. Konden de wa terschappen tien jaar geleden het slib nog goed kwijt in de landbouw, strengere normen en alternatieven voor de boeren hebben er inmiddels toe geleid dat de natte derrie nu voor 111 gulden per ton op de stortplaats terechtkomt en zelfs dat is bin nen enkele jaren ook afgelopen: zuiveringsslib wordt chemisch afval. In de installatie moet slechts tien procent van het slibvolume overblijven. Dat gebeurt door het spul eerst van driekwart van het water te ontdoen. Wat er aan droge stof overblijft wordt tot briketten geperst, die weer ver brand worden en een laagwaar dig gas opleveren. Dat wordt weer gebruikt om het water tot stoom te koken, waarmee het drogingsproces aan de gang wordt gehouden. Stoffen en dampen die bij een bepaalde stap in het procédé vrijkomen, worden een stap ervoor of een stap erna weer in het proces ge stopt zodat sprake is van een volkomen gesloten procédé. Wat overblijft is as, dat voorlo pig zal worden gestort. Schelde Milieutechnologie zoekt nog naar een beter toepassing voor het eindprodukt. Naar verwachting zal de instal latie begin 1996 gereed zijn om het slib van het Waterschap Wal cheren te ontvangen. Schelde Milieutechnologie heeft dan zes tot twaalf maanden de tijd om de procedure te optimaliseren. Nergens in de wereld is nog een dergelijke installatie gebouwd. Met de installatie wil de Schelde de nationale en internationale markt op. Als alles naar wens verloopt is een capaciteitsuit breiding tot 6000 ton per jaar voorzien. Dat is genoeg om alle zuiveringsinstallaties van Zee land, met uitzondering van Zeeuwsch-Vlaanderen, van hun zuiveringsslib at te helpen. Gro tere installaties die grotere ge bieden bedienen, zijn niet ge wenst omdat alle milieuwinst dan door het transport verloren gaat. ■onze verslaggever MAARTENSDIJK - Het ilstelsel in de gemeente Tho- moet worden verbeterd. Al- oieuwe riolen die worden elegd moeten in principe noemde verbeterde ge iden stelsels zijn. Via zulke (men wordt zowel afvalwa- lls verontreinigd regenwa- fgevoerd naar een rioolwa- aiveringsinstallatïe ZI). Dit staat in het Water- «rsplan 1994-1997 van het tolse waterschap. een aantal nog bestaan- :n verouderde 'gemengde waar mogelijk, voor om te bouwen tot geschei- systemen. Verder moet de uitworp van bestaande stel- worden gereduceerd, moeten, zo blijkt uit het Wa- eheersplan, de lozingen op oppervlaktewater en op de iringen worden gereduceerd, om de verontreiniging van oppervlaktewater te vermin- Om dat laatste te bereiken wil het schap het probleem bij de bron aanpakken. Lozingen van alle agrarische bedrijven op Tholen moeten onder vergun ning worden gebracht, waarbij zonodig in de vergunningen emissiebeperkende maatrege len worden opgenomen. Prioriteit Aanpak van lozingen in het bui tengebied wil het waterschap hoge prioriteit geven. Vooral wanneer het gaat om lozingen op oppervlaktewateren met een natuurfunctie. Nieuwe lozingen in het buitengebied moeten daarom worden verboden. Verder rept het beheersplan on der meer over de noodzaak van het opstellen van een milieu zorgsysteem voor de RWZI's en de RWPG's ('rioolwaterpersge- malen'). Zo kunnen nadelige ef fecten op watersystemen wor den beperkt of voorkomen. Be doeling is dat het milieuzorgsys teem in '96 gereed is, om het in '97 te kunnen invoeren. De slib vergassingsinstallatie die Schelde Milieutechnologie in Borssele bouwt, moet uiteindelijk een verwerkingscapaciteit van 6000 ton per jaar bereiken. foto Ruben Oreel van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het aantal toe risten dat vorig jaar Zierikzee bezocht, was minder dan in 1993. De jachthaven en de mu sea noteerden een daling van het bezoekersaantal. Vanwege de steeds groter wordende jachten is er wel behoefte aan meer ruimte in de haven, meldt de gemeente. Het aantal scheep vaartbewegingen is gestegen. Het aantal boten dat in de haven aanlegde (17.740) was echter minder dan in 1993 en 1992, res pectievelijk 18.399 en 18.972. Het Stadhuismuseum trok 5.879 be zoekers, een jaar eerder lag dit aantal hoger, 9.417 personen. Reden hiervoor is. volgens de ge meente, dat het museum minder vaak open was en dat voor wisse lexpositie uit 1993, 'Zierikzee Rampstad 1953', meer belang stelling bestond dan voor de zil vertentoonstelling van vorig jaar. Het Maritiem museum kwam voor het eerst sinds 1989 onder de 20.000 bezoekers, na melijk 18.320. De teruglopende belangstelling bleek al vanaf het begin van het seizoen, aldus de onze verslaggever PELLE - 'Een beetje verle- Dat werd Jan van Bommel lag van alle mooie woorden tijdens zijn afscheid als bur ster van Kapelle over werden heengestrooid. lis van handeling was de af- den grote zaal van het ge- aschapscentrum De one. Collega-burgemeesters flderen die Van Bommel als uurder hebben meege- ikt, roemden zijn kwalitei- op bijvoorbeeld financieel itii, maar ook zijn grote in- ïoor onder meer brandweer- ion hier uw financiële kennis igebruiken. En laten we wel o: Kapelle heeft daarvan oen profiteren", zei het Ka- iCDA-raadslid I. C. Balke- e-Naumann bijvoorbeeld. ■i IC. van der Doef, burge er van Vlissingen, zei na- s de regionale brandweer, inhij ook participeert: „Jan ■Me de brandweer als werk iobby. Hij heeft daar veel betekend." sgemeld, gaat Van Bommel Je Vut. Acht jaar is hij bur ster van Kapelle geweest, 'oor was hij onder meer ïmeester van Duiveland. 1 terdag werd op het podium ie Vroone een buitengewo ne raadsvergadering belegd, waarin zijn ontslagbrief van de koningin werd voorgelezen en Eind aan illegale tuinuitbreiding in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - De affaire van het 'landje pik' door bewo ners met een achtertuin aan het Koopmansvoetpad in Oost-Sou burg behoort zo goed als tot het verleden. Vorige jaar sommeer de de gemeente Vlissingen de bewoners hun in de loop der ja ren illegaal uitgebreide tuintjes terug te geven. Vrijwel alle be woners hadden de groenstrook die van de gemeente is stilzwij gend in bezit genomen. Inmiddels is, na opmeting van de tuinen, alles weer in de oor spronkelijke staat terugge bracht. Het enige wat nog ont breekt is de beplanting die de ge meente zou aanbrengen. Vanaf maandag 30 januari zullen amb tenaren van de sectie beplantin gen bosbraam, hulst, klimop, li guster, zuurbes, gele dovenetel en hondsdraf aanplanten. Het is de bedoeling dat het Koopmans voetpad langzamerhand het aanzicht krijgt van een Watchers weggetje. lco-burgemeester wethouder ing G. E. M. M. de Maat de ambtske ten kreeg omgehangen. Wie Van Bommel als burgemeester op volgt, is nog onbekend. Personeel Zelf roemde Van Bommel giste ren onder meer de samenwer king in het college en met het personeel. „Met het personeel kori er bijna worden gesproken van collegiale verhoudingen", aldus de 60-jarige. Gemeentese cretaris J. de Rooter en De Maat onderstreepten eveneens de goede verstandhouding binnen het college en met de ambtena rij. Van Bommel zelf somde voorts nog een aantal zaken op die de afgelopen jaren tot stand zijn gebracht: een nieuw ge meentehuis en nieuwe woning bouwterreinen, om er een paar te noemen. Van Bommel verhuist met zijn vrouw naar Soesterberg, om dichter bij de kinderen te kun nen wonen. Het afscheid van Zeeland valt de ex-burgemees ter niet licht. 'Met enige wee moed' neemt hij afscheid. „Maai1", zei hij gisteren, „wij zijn er van overtuigd dat hier in d'al oude eendracht wordt verder ge werkt, tot meerdere eer en glorie van Kapelle - de bloesem van Zeeland." Onder het motto 'buurmans grond is maar één keer te koop' heeft de Betho in Goes deze lap grond erbij gekocht. foto Willem Mieras. Ruimte verworven voor eventuele uitbreiding ™eeser J. van Bommel tijdens de afscheidsreceptie. Links zijn echtgenote. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Het werkvoorzienin genschap De Betho in Goes koopt 4400 vierkante meter grond naast de werkplaats in Klein Frankrijk. De aankoop hangt samen met de mogelijke uitbreiding van activiteiten. De Betho verwacht dat de montage van zonnehemels toeneemt. Daarnaast ligt er een aanvraag van Ikea Europa voor het in el kaar zetten en inpakken van kastladen. Die opdracht zou goed zijn voor dertig tot veertig- extra arbeidsplaatsen. Met de koop is ruim drie ton ge moeid, Die investering stoelt vooral op de overweging dat buurmans grond doorgaans slechts één keer te koop is. „We Materialen van verkeerslicht weg ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat heeft donderdag aangifte ge daan van een materialendiefstal ter waarde van 12.000 gulden. Er werden aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee een grondkabel en onderdelen van verkeerslichten meegenomen. verwachten dat we zullen moe ten uitbreiden in de toekomst en die grond, pal naast de Betho- vestiging, kunnen we nu verwer ven", licht dagelijks bestuurslid H. W. Hoogerland toe. Dat geld is ook niet weg, mocht de Betho onverhoopt moeten inkrimpen. „Je investeert in onroerend goed en dat blijft altijd waarde hou den." Verder is op het bedrijven terrein Klein Frankrijk geen bouwgrond meer beschikbaar, luidt een ander argument. Het ligt niet in de lijn der ver wachtingen dat de Betho zal slinken. Met uitbreiding van de afdeling zonnehemels en een or der van Ikea in het verschiet, licht groei voor de hand. Hooger land zegt dat beide opdrachten nog niet zeker zijn, maar hij schat de kansen hoog in. Meer ruimte Los daarvan heeft de Betho be hoefte aanmeer ruimte. Op som mige afdelingen moeten de me dewerkers inschikken. Alleen al een verschuiving in het werk pakket, onder meer door de montage van een groter aantal zonnehemels, vereist een groter vloeroppervlak. Hoogerland: „Het is nu allemaal wat behel pen," Daarnaast werkt de gemeente Goes, in samenwerking met de gemeente. September en okto ber waren echter 'normaal'. Het aantal scheepvaartbewe gingen van de beroeps- en ple- ziervaart kwam vorig jaar uit op 56.468. Dit is een toename van 2.644 in vergelijking met 1993. Ook werd een groter gewicht aan goederen overgeslagen, 104.511 ton in 1994 tegenover 67.484 ton in 1993. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Milieu-In formatie- en Milieu-Educatie- Centrum Walcheren (MicMec) wil binnen enkele weken begin nen met de aanleg van een edu catieve tuin rondom milieucen trum De Kloek in Vlissingen. De bedoeling is dat de tuin de be zoekers een beeld geeft van wat zich in de natuur afspeelt. Bo vendien moet het een klein pa radijs worden voor vogels en in- sekten. Zaterdag 28 januari presenteert het MicMec de plannen 's mid dags vanaf 13.30 uur aan het pu bliek tijdens een open huis in De Kloek. De voorbeeld-natuurtuin krijgt een grote vijver, een moes tuin, een pleintje met fruitbo men, nestkastjes en voorzienin gen om het eigen tuinafval te verwerken. Het project moet het voorname lijk hebben van vrijwilligers. De Stichting Landschapsverzor ging neemt voor een groot deel de aanleg van de tuin voor haar rekening. Kinderen zetten mo menteel de nestkastjes van af- valmateriaal in elkaar. Coördi natrice Els Huibregtse van het MicMec weet niet precies wan neer het centrum kan beginnen met de aanleg van de tuin: ze verwacht deze week de exacte gegevens van de tuinarchitect te krijgen. Groenonderhoud Voor het onderhoud van het groen moet het MicMec nog vrij willigers zien te vinden. Het cen trum zoekt vooral onder de ver schillende tuinclubs in de regio. Voor andere geïnteresseerden wordt een informatiemiddag georganiseerd over het vrijwilli gerswerk bij het MicMec. De beschikbare ruimte is niet groot genoeg om de tuin in deze vorm te kunnen aanleggen. Om meer ruimte te creëren moet een deel van het tegelplein van de voormalige school waarin de or ganisatie is gevestigd wijken. Bovendien stelt de gemeente Vlissingen een stuk grond be schikbaar. Extra subsidie voor de tuin krijgt het MicMec niet, want de gemeente steunt het centrum al financieel. De provincie Zeeland heeft wel geld beschikbaar gesteld. Vorig jaar diende het MicMec een aan vraag in voor een subsidie voor de tuin. De provincie heeft toen uit het milieufonds een bedrag Bekeuring voor 24 fietsers en 3 bromfietsers VLISSINGEN - Bij een controle op de Nieuwe Vlissingseweg, ter hoogte van industrieterrein Vrijburg, heeft de regiopolitie Walcheren vrijdagochtend tus sen 6.30 en 8.30 uur 24 fietsers en drie bromfietsers bekeurd. De fietsers kregen allen een bon omdat er iets mankeerde aan hun verlichting. Eén bromfiet ser bleek een opgevoerde brom mer te hebben; de twee anderen reden zonder helm. De politie zal de komende tijd dergelijke controles met enige regelmaat herhalen. geschonken. Of dit jaar weer geld kan worden verwacht van de provincie is nog niet zeker. Raad Vlissingen beslist over het koffieshopbeleid van onze verslaggever VLISSINGEN - De gemeente raad van Vlissingen neemt don derdag 26 januari in zijn verga dering een definitief besluit over het koffieshopbeleid in de stad. Het college van burge meester en wethouders wil twee koffieshops in Vlissingen gedogen; in samenspraak met politie, justitie en stadsgewest partner Middelburg is er voor gekozen op Walcheren hooguit vijf koffieshops hun gang te la ten gaan met de verkoop van softdrugs, mits zijn zich houden aan de regels die door het Rijk daarover zijn opgesteld. In Middelburg komen voorlopig ook twee koffieshops. Waar de vijfde koffieshop komt, zal later bekeken worden. De gemeente raad van Middelburg besluit maandag over de plannen. Af gaande op de mening die de Vlis- singse fracties in de commissie vergadering hebben geuit, is een meerderheid voor het gedoogbe leid. Overigens verandert daar mee feitelijk zo goed als niets aan het bestaande, maar nog niet officieel vastgestelde beleid. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. Raad Zierikzee over aanpak hardrijders rond school van onze verslaggever ZIERIKZEE - Om een eind te maken aan klachten over de on veilige situatie in de Grevelin- genstraat ter hoogte van de Mie- reweg, willen b en w ter plaatse verkeersmaatregelen treffen. Gedacht wordt aan een ver keersdrempel of -plateau. Een harde fysieke maatregel is de enige manier om de snelheid van het verkeer daadwerkelijk te verlagen, aldus het college. Met name schoolkinderen die enkele keren per dag de Greve- lingenstraat moeten overste ken, ondervinden volgens b en w veel hinder van te snel rijdend verkeer. De kwestie komt aan de orde in de raadsvergadering van maandag 30 januari. Ook het kunstwerk voor Zierikzee, waar over al enige tijd wordt gespro ken, staat op de agenda. Het col lege wil hiervoor 'in beginsel' 50.000 gulden beschikbaar stel len. Een advertentie heeft zeven tig reacties van kunstenaars op geleverd. Een speciale commis sie maakt een selectie van twee of drie artiesten die een schets ontwerp mogen maken. Het kunstwerk, een buitensculp tuur. moet raakvlak hebben met onder meer de geschiedenis en het karakter van Zierikzee. De vergadering begint om 19.30 uur. sociale werkplaatsen en andere instellingen, aan een werkgele genheidsplan voor langdurig werklozen. Met de uitbreiding van het gebouw speelt de Betho ook in op de mogelijke aanstel ling van nieuwe gesubsidieerde krachten (banenpoolers, Jeugd Werk Garantieplan). Mogelijk, want Hoogerland onderstreept dat het werkvoorzieningen schap nog geen verplichtingen op zich heeft genomen. Het algemeen bestuur beslist volgende week woensdag (25 ja nuari) over de grondaankoop. Bromfietser gewond aan weg gevonden KRABBENDIJKE - Op de pa rallelweg tussen Krabbendijke en Oostdijk is vrijdag tussen 8 en 9 uur 's morgens een gewonde bromfietser gevonden. Hij is naai- het ziekenhuis ge bracht en moest daar geope reerd worden. De politie onder zoekt de omstandigheden waar onder het ongeval plaatsvond en vraagt getuigen contact op te nemen. van onze verslaggever KORTGENE - De gemeente Noord-Beveland krijgt een ei gen gemeentewapen. Het bevat zowel een snutje Wissenkerke als een toefje Kortgene. Ele menten uit de wapens van beide voormalige gemeenten zijn in het nieuwe eenheidssymbool te rug te vinden. Het nieuwe em bleem herinnert ook aan het wapen van het eeuwenoude ge slacht Van Cats dat een grote rol speelde op Noord-Beveland. In het nieuwe schild van Noord- Beveland smelten dus drie wa pens samen. Bij het ontwerp liet de gemeente zich bijstaan door de Hoge Raad van Adel. Noord- Beveland krijgt onder meer zil ver, goud, ster en ruit te zien in het nieuwe wapen. Het wapen van het geslacht Van Cats werd ook gevoerd door de voormalige gemeente Kats, sinds 1941 sa mengevoegd met de nu tevens opgeheven gemeente Kortgene. De raad van Noord-Beveland buigt zich dinsdag 31 januari over het ontwerp. De bijeen komst, in dorpshuis De Pomp- weie te Kortgene, begint om 19.30 uur. Het ontwerp van het nieuwe gemeentewapen voor Noord-Beve land. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 43