PZC Speciale zedenpolitie hard nodig PZC VN pogen bestand Bosnië ot Bihac uit te breiden Miljardenstroom naar Brussel tot 2000 niet in te dammen commentaar Japan na de beving binnen- en buitenland 'ertrouwelijk rapport over zedelijkheidswetgeving: Schwietert haalde doctortitel aan niet erkende universiteit trengere Mitrole mursubidie hééèèééle lage prijzen b Geruchtenstroom rond Deng zwelt aan Tbc in Venlo Nederlandse kaas voor Duitse president ZATERDAG 21 JANUARI 1995 latblijktuithet nog vertrouwe- Se rapport 'Betere bescher- iiig door nieuwe zedelij kheids- etgeving' dat komende dins- ig wordt aangeboden aan mi ster Sorgdrager van justitie. eUniversteit van Amsterdam het dr. Hilda Verwey-Jonker stituut hebben in opdracht in het ministerie van justitie nieuwe zedelijkheidswetge- ing geëvalueerd. Aanleiding aartoe was een groot aantal achten van politie en hulpver- ners over een aantal wijzigin- in de zedelij kheidswetten ein 1991 hun beslag kregen, let grote knelpunt is dat de lormalige speciale zedenafde- ;en door de reorganisatie bij politie zijn opgeheven. Nu set iedere agent in principe a zedendelict kunnen aanpak- Maar in de praktijk blijkt it de meeste agenten daar geen skundigheid in hebben", zegt (li-senator prof. J. de Savornin- ohman, leider van het onder- ek. aar aanleiding van dit rapport uurt de Raad van Hoofdcom- ilssarissen volgende week al an alle 25 politiekorpsen een waarin wordt gepleit voor !(herjoprichting van aparte af dingen voor jeugd- en zedenza- en. Nu heeft alleen het korps in Ènsterdam nog een specifieke leling zedenpolitie. De overi- a beschikken slechts over en- Ie deskundigen. „De kennis er deze zaken bij de politie is srsnipperd geraakt. De politie niet meer 24 uur per dag voor denzaken bereikbaar. En de dierehescholen hebben te wei opleidingscapaciteit", con- udeert Th. M. Stallmann van •Raad van Hoofdcommissaris- Si nquête onderzoekers hebben twee ïpert-commissies' ingescha- Id, waarin vertegenwoordi- ;rs van hulpverlening, politie justitie zitten. Bovendien is De Boer nummer een Groenlinks voor Senaat AMERSFOORT (ANP) - Het congres van GroenLinks heeft vrijdagavond in Amersfoort de 56-jarige Wim de Boer op de eer ste plaats van de kandidaten lijst voor de Eerste Kamer gezet. De nieuwe leden van de provin ciale staten kiezen de Senaat na de statenverkiezingen van 8 maart. DEN HAAG (ANP) - Voormalig staatsse cretaris Schwietert is aan een Ameri kaanse universiteit gepromoveerd die door de academische gemeenschap in de Verenigde Staten niet wordt erkend. Dat zegt de Nuffic, de Nederlandse organisa tie voor internationale samenwerking in het hoger onderwijs. Schwietert haal de afgelopen zomer zijn doctortitel aan de Hawthorne University in Salt Lake City op een proefschrift over imagobe schadiging en -herstel. In 1982 werd de journalist Schwietert staatssecretaris van defensie voor de WD. Die post moest hij na vijf dagen op geven doordat aan het licht kwam dat hij zich ten onrechte de doctorandus-titel had aangemeten. Bovendien bleek het ook onwaar te zijn dat hij het in het leger tot luitenant had geschopt, zoals hij eveneens had gezegd. Vorig jaar zei Schwietert in NRC-Handelsblad zijn doc tortitel te zien als een vorm van eerher stel. Volgens de Nuffic, in Nederland belast met de erkenning van buitenlandse ti tels, kan de Hawthorne University niet bogen op een accreditatie van een over koepelende academische organisatie in de VS. Dat maakt de bul van Schwietert 'kwestieus', aldus de organisatie. Diplo ma's van dergelijke instellingen worden door de wei-geaccrediteerde universitei ten in de VS of instellingen daarbuiten niet geaccepteerd en zijn bij sollicitaties zelden bruikbaar. „De Hawthorne University is niet te vin den in Amerikaanse gidsen of in overzich ten van hbo-achtige instituten, maar wel in het telefoonboek van Salt Lake City", aldus een woordvoerder van de Nuffic. De instelling biedt cursussen aan in compu ter-programmeren. Ook is er sprake van „credit for life experience". Dat betekent zoveel als het toekennen van diploma's op grond van levenservaring. De redactie van Transfer, een uitgave van de Nuffic, liet het proefschrift van Schwietert tevens beoordelen door drs. P. Bakker, docent communicatieweten schap aan de Universiteit van Amster dam. Volgens hem heeft Schwieterts werkstuk het niveau van 'een voorstel tot een doctoraalscriptie'. IHAC/SARAJEVQ (DPA/AFP fR) - VN-opperbevelhebber irtrand de Lapesle heeft vrij- verrassenderwijze de mos- aenclave Bihac in het noord- EN HAAG (ANP) - Mensen die wr de eerste keer huursubsi- aanvragen, moeten voor tui een verklaring overleggen rcr de huurgegevens. De rege- b? geldt alleen voor huurders i particuliere woningen, it kabinet is vrijdag akkoord (aan met een voorstel van de strekking van staatssecreta- Tommel van volkshuisves- &De verklaring over de huur- gevens wordt gegeven door de- afhankelijke - voorzitters van Huurcommissies. Het voor- flmoet voorkomen dat men- ten onrechte huursubsidie igen. inieuwe regel is vastgelegd in aalgemene maatregel van be- De Raad van State moet (advies uitbrengen over het Itèi. westen van Bosnië bezocht. Hij poogde de escalerende gevech ten te bezweren en vooral om het bestand tussen moslims en Serviërs in Bosnië, dat 1 ja nuari inging, tot de enclave uit te breiden. Het probleem met Bihac is dat de Bosnische (moslim) rege ringstroepen het bestand nale ven, maar moslim-rebellen en hun Servische bondgenoten uit Kroatië niet. Die twee laatste partijen hebben het bestandsak koord niet ondertekend. De strijd in het gebied laaide vrijdag vooral op bij de plaats Velika Kladusa in het noorden van de enclave. Daar vechten opstandige mos lims met troepen van het Bosni sche regeringsleger, zei VN- woordvoerder Gourmelon. Beide partijen zetten infanterie in en geven die ondersteuning van artillerie en tanks. Er sloe gen vrijdag 800 granaten in, ruim zeven maal zo veel als nor maal sinds het bestand van 1 ja nuari. In Sarajevo bleven de bestands bepalingen die specifiek voor die stad zijn bedoeld, problemen op leveren. Een bijeenkomst van de gemengde militaire commissie van moslims en Serviërs ging niet door. Zij is verschoven naai' 26 januari. Politieke leiders van beide partijen kwamen wel bij een om het pad voor de militai ren te effenen. Het probleem is dat de Serviërs bij Sarajevo nog openstelling weigeren van wegen en aanvoer- routes naai- de stad, zoals in be ginsel was afgesproken. Zij zeg gen ook dat de moslims tegen al le afspraken in nieuwe troepen hebben aangevoerd in de gede militariseerde zone op de berg Igman boven Sarajevo. Een door het Rode Kruis georga niseerde ruil van 100 gevange nen op de Broederschapsbrug in het centrum van de stad ging op het laatste moment niet door. Een gevangene weigerde de brug over te steken. België voert vierdaagse ambtenaren in BRUSSEL (ANP) - Belgische ambtenaren in dienst van de na tionale overheid kunnen bin nenkort ervoor kiezen vier da gen per week te gaan werken. Een speciale toeslag compen seert een deel van het verlies aan loon. ian^é:vöfsts^^fffoès-: Deng Xiaoping op archieffoto uit oktober 1992. van onze correspondente PEKING - De geruchtenstroom rond de snel verslechterende gezondheid van de hoogbe jaarde Chinese staatsman Deng Xiaoping be reikte gisteren een nieuw hoogtepunt. De 90- jarige Deng zou in 'kritieke toestand' in een ziekenhuis zijn opgenomen. Van officiële kant is geen commentaar gegeven. In kringen van diplomaten is slechts de verzuchting te note ren: 'Dat hebben we al zo dikwijls gehoord.' De laatste officiële mededeling over de toe stand van de invloedrijkste man in China werd donderdagmiddag op de wekelijkse bijeen komst voor de pers op het ministerie van bui tenlandse zaken. „Voor een man van negentig jaar, verkeert kameraad Deng Xiaoping, in het algemeen gesproken, in een goede gezond heid", aldus een woordvoerder. Bij gebrek aan informatie over Deng en de bij voorbaat niet te vertrouwen officiële medede lingen duiken regelmatig de wildste geruchten op. De 'opname in het ziekenhuis in kritieke toestand', volgde op een bericht in een Ameri kaanse financiële krant eerder deze week dat Deng in een coma zou zijn geraakt. Een Engel stalig dagblad in Hongkong meldde dat de man die China op het pad van economische hervormingen heeft gezet, in het ziekenhuis zou liggen na een hersenbloeding enkele we ken geleden. Het persbureau Reuters bericht dat Deng in de afgelopen weken twee keer met spoed is behandeld wegens hartproblemen. Oude, nooit bevestigde berichten luiden dat hij lijdt aan de ziekte van Parkinson waardoor langzaamaan alle lichaamsfunctie uitvallen. Twee weken geleden verklaarde een dochter van Deng dat haar vaders gezondheid snel slechter werd. „Zijn gezondheid verslechtert elke dag. Het volk moet begrijpen dat het om een oude man gaat die negentig is. Er zal een dag komen dat hij heen zal gaan", zei Deng Rong in een gesprek met de New York Times. °EN HAAG/BRUSSEL (GPD) - Nederland is tot het jaar 2000 Mi van de grootste betalers Mn Brussel. Daar is niet veel Mn te doen, heeft een studie Mn het ministerie van Finan- tien uitgewezen. Nederland, Mhtste op de lijst van rijkste landen in de Europese Unie, Maalt dit jaar met 4,4ïiljard ftdden zelfs relatief het meest lande vijftien landen. Tot aan «00 loopt de rekening uit "Ussel alleen maar op tot Mm 6 miljard gulden. Bremier Kok zei gisteren na M kabinetsberaad dat Brus- 81 geld dat over is, vaker terug ®oet geven aan de lidstaten in tats van het direct weer uit te Sven. Nederland zou daarbij wraan moeten staan. Ook scherpere controle op Mude zou de financiële pijn misschien wat kunnen ver- achten. Kok vindt overigens dat er niet alleen „naai- de cij fertjes" gekeken moet worden. Het ministerie van Financiën heeft op verzoek van de Kamer op een rijtje gezet of er nog wat te doen is aan de miljardencon tributie aan Brussel. In de Ka mer groeit de irritatie over hoe veel Europa kost (en hoe wei nig het oplevert). Vooral CDA en WD hebben grote moeite met de hogere EU-bijdrage. Zij vinden het onrechtvaardig dat Nederland tot de grootste beta lers behoort, terwijl het niet het rijkste EU-land is. Berichten over misbruik van subsidies versterken de weerzin tegen de hoge bijdrage. Maar de verdeling van het EU- geld ligt muurvast sinds de top van Edinburgh in 1992. Tot de eeuwwisseling kan Nederland alleen proberen wat extra mil joenen te schrapen uit allerlei Brusselse potjes. De enige mo gelijkheid om radicaal in te grijpen ligt bij de Kamer. Die zou dit voorjaar het op Edin burgh gebaseerde verdrag kun nen afwijzen. Dat zou tot een diepe Europese crisis leiden, omdat Brussel dan alle onder handelingen over de verdeling van het geld over moet doen. Nederland kreeg vroeger altijd veel geld uit Brussel door de landbouwsubsidies. In 1991 was ons land voor het eerst meer kwijt aan de Europese Unie dan het kreeg. Eén van de belangrijkste oorzaken is dat Nederland steeds minder land bouwsteun ontvangt. Dat komt door de afspraken van oud-landbouwcommissaris McSharry. Er is steeds minder produktsteun (die Nederland in ryime mate kreeg) en steeds meer inkomenssteun, waar de Nederlandse boeren veel min der voor in aanmerking komen. De andere grote boosdoener vormen de structuurfondsen voor de zwakke regio's in de EU. Die vragen steeds meer geld, terwijl Nederland met zijn goed over het land verdeelde welvaart maar weinig terug krijgt. Nederland ontvangt tot 2000 per hoofd van de bevol king het minst van de 15 lan den; ook de nieuwe leden Oos tenrijk, Finland en Zweden, al le rijker dan Nederland, krijgen meer uit de structuurfondsen. Vorig jaar werd nog 330 miljoen gulden binnengehaald voor Flevoland, dat met enkele kunstgrepen tot achtergeble ven gebied werd gebombar deerd. Er wordt in Den Haag en bij de Nederlandse afvaardiging ge poogd om in elk geval voor na 1999 tot andere afspraken te komen. De Brusselse diploma ten hebben nu al van Den Haag de opdracht gekregen om voor die periode nadrukkelijk aan de financiële rem te gaan han gen. Nederland denkt eraan om de bijdrage van lidstaten aan de EU aan een maximum te laten binden. Bovendien wordt bezien of andere regels rond het structuurfonds Neder land extra geld kunnen opleve ren. Ook wordt gedacht aan an dere landbouwafspraken. waardoor Brussel (en dus Ne derland) er minder geld aan kwijt is. Eerst waren er alleen ontreddering, wanhoop en angst. Ruim een halve week na de verwoestende aardschok die Japan heeft getroffen, wordt een voor zichtige poging ondernomen de trieste balans op te maken van deze zware natuurramp. Gisteren waren al meer dan 5000 doden geborgen, het aantal gewonden komt boven de 20.000 uit; volgens een ruwe schatting zijn zeker 40.000 huizen en gebouwen vernield. De volledige infrastruc tuur van de havenstad Kobe en wijde omgeving is ontwricht. Een bevolking, in omvang vergelijkbaar met die van de pro vincie Zeeland, verblijft in opvangcentra omdat de huizen van deze mensen zijn ingestort of te onveilig zijn om nog in te wonen. Het zijn cijfers die tot de verbeelding spreken voor wie zich realiseert dat ze meer dan een verdubbeling beteke nen van de gevolgen die de watersnoodramp van 1953 voor zuidwest-Nederland had. Hoe hard de aardbeving is aange komen en hoe groot de chaos bij deze natuurramp was, blijkt bij voorbeeld uit de kritiek van de getroffen inwoners dat. de overheid niet adequaat genoeg met hulpverlening heeft ge reageerd. De beving in Kobe was - naar nu kan worden vast gesteld - de ergste sinds 1923, toen Tokyo en Yokohama door soortgelijk natuurgeweld werden verrast. Verrast werd Japan ruim zeventig jaar later opnieuw. Want de samenleving leefde met het gevoel dat nieuwe huizen, gebouwen en verkeerssystemen bestand waren tegen de krachtigste beving, maar dat blijkt in werkelijkheid niet zo te zijn. Architecten moeten toegeven dat zij zich ernstig hebben vergist. De ruïne waarin Kobe is veranderd heeft het vertrouwen in Japans veel geroemde voorzorgsmaatregelen tegen het onderaards geweld ondermijnd. In deze havenstad met 1,4 miljoen inwoners is nog veel verborgen oud-Japan van houten bouwsels, dat als een kaartenhuis in elkaar zakte en meteen in brand vloog. Deze aardbeving heeft de tekort komingen blootgelegd van een modern en gestroomlijnd ogende maatschappij. En dat werkt, bij alle persoonlijk leed en materiële schade, zeer ontregelend. Premier Murayama heeft inmiddels aangekondigd dat de regering zal gaan stu deren op nieuwe bouwrichtlijnen en dat ook de rampenbe strijding heel kritisch zal worden doorgelicht. Het zijn de eer ste signalen van de manier waarop dit land, levend boven schuivende aardschollen, deze ramp te boven denkt te ko men. Ondanks alles staat vast dat de Japanners méér maat regelen dan welke andere natie ter wereld hebben genomen om zich te weren tegen de gevolgen van aardbevingen. Maar hoe betrekkelijk de waarde van zo'n statistisch gegeven is, hebben de gebeurtenissen van begin deze week tegelijk aan getoond. Dit massaal bevolkte land zal zich bij de herbouw van Kobe en omgeving moeten gaan bezinnen op nog nieu were bouwtechnieken en nog hoger ontwikkelde voorzorgen tegen aardbevingen. Want die zullen hier steeds opnieuw toe slaan. Het economische en financiële leven in de stad van 's we relds grootste containerhaven is door deze ramp volle dig ontwricht. De meeste fabrieken hebben de produktie moeten staken; op de gescheurde kades van de havens liggen de actviteiten stil. Op de puinhopen was in de eerste dagen na de beving nauwelijks sprake van organisatie in de hulp verlening. De omstandigheden waaronder de slachtoffers van het verwoeste Kobe zich moesten zien te redden waren vaak mensonterend. Water en elektriciteit waren uitgeval len; het duurde dagen voordat er sprake was van goede op vang voor mensen die in één klap alles kwijt waren geraakt. Kortom, het beeld van Japan na deze beving spoort niet met de indruk die dit hoog geïndustrialiseerde en strak gemodel leerde na-oorlogse land naar buiten zo graag uitdraagt. Nog bij lange na niet valt te overzien wat de consequenties zullen zijn voor de Japanse economie en voor de landen die sterk leunen op Japan, van de financiële inspanning die de samen leving zal moeten opbrengen voor uitvoering van een gigan tisch herstelprogramma. In een paar seconden is afgelopen dinsdag duidelijk geworden hoe kwetsbaar ook een economi sche supermacht is en hoe verlammend die ontdekking uit werkt. vdM. VENLO (ANP) - Van de 1200 be zoekers van enkele jongeren centra in Venlo die begin deze week aan een tbc-onderzoek hebben deelgenomen, blijken er ongeveer 50 positief te hebben gereageerd op de toegediende prik. Vrijdag verschenen ruim 1000 van de 1200 bezoekers voor on derzoek naar de prikreactie. De overigen gaan naar de GGD in de plaats waar zij studeren. De groep van 50 is opgeroepen voor het maken van longfoto's. Als ze inderdaad met de tbc-bacterie zijn besmet, dan behoeven zij zich geen grote zorgen te maken, aldus de GGD. Bij tijdige behan deling bestaat er geen gevaar ernstig ziek te worden. De be smette personen ontvangen ge durende zes maanden medicij nen en mogen geen alcohol ge bruiken. Aanleiding tot het massale on derzoek vormen drie gevallen van open tbc onder bezoekers van Venlose jongerencentra. In eerste instantie bleken zij 28 per sonen uit hun naaste omgeving te hebben besmet met de tbc- bacterie. Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek. adju nct-hoof dredacteu r. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18.-> 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20,00 tot 22.00 uur- Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100, Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50. automatische afschrij ving 30,00; laarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; laarabonnement franco per post 440.00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief- Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. EN HAAG (GPD) - In iedere jlitieregio moet een speciale [deling zedenpolitie worden igericht die 24 uur per dag he fbaar is. De bestrijding van seksuele delicten faalt, omdat jeugd- en zedenafdelingen jn de meeste politiekorpsen ijnopgeheven. Hierdoor is veel pecifieke kennis over incest, indermishandeling en sek- ieel misbruik verloren ge- i. Bovendien worden min- !r zaken; opgepakt. een enquête gehouden over het functioneren van de zedelijk heidswetgeving. Daaruit kwam veel kritiek naar voren over het aanhoudingsbeleid. Volgens de nieuwe wettelijke regels mag de politie pas ingrijpen als een ou der of kind een klacht indient over een seksueel misdrijf. „De politie ervaart dit als een grote belemmering voor het opsporen van seksuele delicten", aldus on derzoeksleider De Savornin- Lohman. Voorheen kon de poli tie ook ingrijpen zonder dat er officieel aangifte was gedaan. De regiokorpsen beschikken sinds de reorganisatie over grote zelfstandigheid. Korpsen kun nen in redelijke mate zelf bepa len op welk terrein zij hun poli tiecapaciteit willen inzetten. Dit heeft tot gevolg gehad dat veel korpsen hun jeugd- en zedenaf delingen hebben opgeheven, omdat zij de voorkeur geven aan bestrijding van de zware crimi naliteit. Opsporing en bestrij ding van zedenmisdrijven is op genomen in de zogeheten basis politiezorg, hetgeen dus bete kent dat iedere agent ook een ze denzaak moet kunnen behande len. BERLIJN - De Duitse president Roman Herzog krijgt in de Nederlandse stand op de grootste agrarische beurs ter wereld, 'Grüne Woche' in Berlijn, Nederlandse kaas uit handen van hèt symbool voor Nederland in Duitsland, Frau Antje. foto Reuter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3