Het kan spoken tussen de kale stenen reuzen Fietsen door het land van wijn en raclette PZC Dolomieten in Trentino I i 11 I II I Krissenkijkdag in Bronbeek Kampeeractie Fietsvierdaagse vrije tijd 35 TE Kanton Wallis tussen 51 Alpentoppen ZATERDAG 21 JANUARI 1995 fïTaimeer is Trentino het ff indrukwekkendst - 's zomers of wellicht toch in de winter? Wanneer is deze Noorditaliaanse provincie af en toe ook angstaanjagend: in november wellicht, als bulderende stormen de kale stenen reuzen teisteren. Wanneer dien je in dit land van de Dolomieten op je hoede te zijn: zelfs in mei nog af en toe, als deze lentemaand er zijn stekels kan opzetten en zijn laatste genadeloze hagel- en sneeuwbuien Trentino doet veranderen in een spookdecor waarbij je vermoedt dat het einde der tijden nabij is. Dolomieten, Italië-Noordoost. De meest zonderlinge van alle bergtypen. De Franse mineraloog Déodat de Dolomieu kwam ruim tweehonderd jaar geleden voor een bijzondere verrassing kwam te staan. Op zijn tocht door de Alpen stuitte hij in Noord-Italië op gril lige, bleekgrijze rotsformaties, die als de zon schijnt vaak een roze gloed geven. Dolomieu ontleedde de steensoort, waarna deze 'bitter- kalk' vanaf de ontdekking in 1789 naar de Fransman werd genoemd: dolomiet; en ook deze zuidelijke Alpenketen had nu zijn naam: de Dolomieten. In dit Dolomietenland ligt de on berispelijke provincie Trentino, af geleid van haai- oude historische hoofdstad Trento, sinds het roem ruchte concilie van ruim vier eeu wen geleden in het Nederlands be kend geworden als Trente. Blijk baar als ode aan deze stad heeft de provincie haar ondergeschiktheid willen tonen door het verklein woord 'ino' te gebruiken: klein Trento. Nederzetting Voor bergklimmers vormen de Dolomieten een ware uitdaging. De oude Romeinen hadden in de meest Noorditaliaanse stad, aan de rivier Adige, een nederzetting van strategisch belang, Triden- tum, het huidige Trento. Eeuwen later werd hier aan het fraaie Dom plein, Piazza Duomo, tijdens het Concilie van Trente (1545 tot '63) de strijd aangebonden tegen ver breiding van de Lutherse leer: het waren de meest omstreden kerk vergaderingen uit de geschiedenis der Kerk. Interessant om in dat oude stadscentrum de sfeer van toen op te snuiven. Trento, met ruim 100.000 inwo ners, is tevens de hoofdstad van de 'regione' Trentino-Alto Adige, ook wel Zuid-Tirol genoemd. Een re gio, waarvan Italië er twintig kent, wordt gevormd door twee of meer provincies. Alto Adige is de noor delijke provincie, met als hoofd stad Bolzano, 60 kilometer boven Trento. Trentino-Alto Adige, met 900.000 inwoners: het domein-der Dolomieten. De vakantieganger kan vanuit Trento - met trein of auto eenvou dig te bereiken via Innsbruck, Brennerpas en Bolzano - zowel met bergschoenen, ski's of schaatsen alle kanten uit. Zeer karakteris tiek is het ten noordoosten van de hoofdstad gelegen Val di Fassa, het 20 kilometer lange Fassa-dal. Schitterend om er te lopen maar zeker ook te skiën, want de rond het dal gelegen Dolomieten zoals Catinaccio en 'koningin' Marmo- lada vormen de thuispiste van 's werelds beste slalomspecialist Al berto Tomba; het is zijn geliefde oefenterrein. Heb je in deze wondere natuur een maal de smaak te pakken, dan kan de tocht van berghut naar berghut (rifugio) leiden, waar ook kan wor den overnacht. Twee grootse valleien liggen in het noordwesten van Trentino: Val di Non en Val di Sole, het Zonnedal. Beide worden gedomineerd door de wildwaterrivier Noc.e, even mooi als grillig. Niet voor niets dat daar in Val di Sole, tussen Malè en Mezzana, in juli 1993 de wereld kampioenschappen kano en kajak werden gehouden. Park Eenmaal in Malè mag niet worden verzuimd het schittende Nationale Park Stelvio te bezoeken, het grootste van Italië met 1350 km.2. Wandelpaden leiden langs klette rende watervallen in dit park met oernatuur en dus veel herten, reeën en roofvogels. Liefhebbers van monumenten ko men in Trentino, 100 bij 62 kilome ter groot, ook aan hun trekken. Er is een speciale kastelenroute uit gestippeld, want de provincie telt even veel kastelen als meren: bijna driehonderd. En over meren ge sproken, het grootste van Italië ligt gedeeltelijk in het zuiden van Trentino, het Gardameer. Veertig kilometer onder Trento begint het bij Riva del Garda, schilderachtig stadje tussen steile rotsen. De noordelijke punt van het Garda meer (in zijn geheel 52 km lang en gemiddeld 7 km breed) behoort tot Trentino, maar we zijn nu toch te zuidelijk om er Dolomieten te ont dekken. Daarom dus weer richting noor- De beroemde Dolomieten: de drie Vajolet-torens. den, om te wandelen, te skiën, maar zeker niet te vergeten: te schaatsen. Jaren geleden haalde Trentino elke winter wel eens de Nederlandse kranten. De provin cie zelf werd vaak niet met name genoemd, maar in het pittoreske Madonna di Campiglio, tussen de Brenta-Dolomieten, lag een baan waar Kees Broekman en later Schenk en Verkerk hun strijd stre den. Die tijd is voorgoed voorbij. Maar Madonna blijft een belangrij ke wintersportplaats, want ten slotte telt het een skipiste waar in december nog slalomwedstrijden om de Wereldbeker werden ges kied. Ditmaal de belangrijkste titel strijd schaatsen niet in het over dekte Heerenveen, nee, nu in de (zuivere) openlucht dicht bij hoofdstad Trento. Op 18 kilometer afstand ligt het dorpje Baselga di Pinè, dat een 400-meterbaan bezit waar twee jaar geleden al het WK voor junioren werd gehouden. Vol gende maand, 11 en 12 februari, mag het dan eindelijk het WK all round heren organiseren. En in Ba- selga/Miola is een bekende schaat ser geboren die drie jaar geleden zelfs als eerste Italiaan wereld kampioen werd: de bescheiden Roberto Sighel. Een eigenschap die kenmerkend is voor veel bewo ners van Trentino. Een bezoek aan de Dolomietenwe reld is niet volledig als de beroem de Dolomietenweg wordt overge slagen. Deze in 1909 gereedgeko men weg begint in het westen in Bolzano en eindigt via Trentino in oostelijke richting in Cortina d'Ampezzo. De tocht over de 110 kilometer lange weg, die ook met de bus kan worden afgelegd, biedt onvergetelijke panorama's. De Dolomietenweg gaat na Cana- zei bergopwaarts. Hier in deze adembenemende omgeving ligt op het hoogste punt de Pordoi-pas op 2239 meter. Een beroemde berg, want wat Alpe d'Huez voor de Tour de France is, dat is de Pordoi voor de Giro, de Ronde van Italië. Daar- vierde Fausto Coppi zijn grootste triomfen. Daar ook herin nert een gedenksteen aan zijn hel dendaden. Een enkele keer toont de televisie via de Ronde van Italië hoe het in mei nog kan spoken in de Dolomie ten. Welke wielerliefhebber kent niet meer de apocalyptische beel den rond Breukink enkele jaren geleden op de Gavia. Het weer dat hier binnen korte tijd kan om slaan. Daarom zijn ze ook zo ge vreesd, deze bergen, die Fausto Coppi als geen ander bedwong, maar die ook een uitdaging vor men voor de toeristische fietser, skiër of wandelaar: de Dolomieten, soms spookachtig maar veel vaker toch sprookjesachtig. Hein Ronhaar toeristisch kort TFFFF Bezitters van een kris, die meer willen weten over de herkomst, ouder dom, kwaliteit en betekenis van het wapen, kunnen het zaterdag' 28 ja nuari tussen elf en vier uur voorleggen aan een panel van deskundigen in Kumpulan Bronbeek aan de Velperweg 147 in Arnhem. „In veel Ne derlandse huishoudens zijn krissen aanwezig. Maar vaak weten de eige naars niet precies welk type ze hebben, hoe oud het stuk is, waar het vandaan komt en welke waarde het heeft. Voor al deze mensen is de Nationale Krissenkijkdag bedoeld", zegt de heer L.H. van Vossen van Museum Bronbeek. Het museum bezit een uitgebreide collectie met onder meer Javaanse, Balinese, Madoerese en Sumatraanse klissen. Een deel ervan is verwerkt in de tentoonstelling 'De kris, wapensmeedkunst uit Indonesië', die tot en met 27 februari te zien is in gebouw 'Kumpulan' van Bronbeek (ge opend van dinsdag tot en met zondag van 11 tot 12 en van 13 tot 17 uur). De Krissenkijkdag is gratis. Wie ook de expositie en Museum Bronbeek wil bezoeken kan voor vijf gulden een passepartout kopen. Om de toeristische zegeningen van hun gebied aan de grote klok te han gen organiseren tal van campings in Gelderland, Overijssel en Drenthe in de maanden april of mei voordelige kennismakingsweekends. Voor 25 gulden mag een gezin (maximaal zes personen) een heel weekend of midweek met tent, vouwwagen of camper op een camping bivakkeren. Veel campings zorgen voor een extraatje, bijvoorbeeld gratis fietsen of activiteiten voor kinderen. In en rond Apeldoorn doen ook bungalowparken aan de kennisma kingsactie mee. In het weekend van 21 tot en met 24 april en de midweek van 24 tot en met 28 april kunnen bungalows worden gehuurd voor f. 195 (3 sterren) tot f. 295 (5 sterren) per gezin. Voor een chalet of stacaravan moet f. 195 voor maximaal 6 personen worden neergeteld. Hotelaccom modatie op recreatiebedrijven is te huur voor f. 25 per persoon per nacht (maximaal 4 personen), inclusief ontbijt. Per boeking zijn twee gratis huurfietsen inbegrepen. Bovendien ontvangt men een gratis informatie pakket en korting op de toegang van diverse attracties waaronder Paleis Het Loo. de Apenheul, wildpark en museum Het Aardhuis en het Neder lands Politiemuseum. De WV Apeldoorn bepaalt op welke camping of bungalowpark men terecht komt. In de Achterhoek doen 21 kampeerbedrijven aan de actie mee. Kampeer ders kunnen er voor een prikje hun tent opzetten in het weekend van 21 tot en met 23 april. De deelnemende bedrijven staan uitvoerig beschre ven in een folder die gratis verkrijgbaar is bij de Streek-VVV Achterhoek in Zutphen. De Achterhoekse campings organiseren dit jaar gezamenlijk ook een speciale kinderweek (van 29 april tot 7 mei) en griezel weken die in het teken staan van bloedstollende sagen, spoken en Achterhoekse geheimen (14-22 oktober en 21-29 oktober). De zestig campings in Overijssel die van vrijdag 21 tot en met zondag 23 april een voordelig kennismakingsweekend organiseren, stellen met de plaatselijke VW's informatiepakketten samen die de kampeerders de weg wijzen naar natuurgebieden en andere toeristische trekpleisters in Overijssel. Het pakket bevat ook kortingsbonnen. Drenthe organiseert het kennismakingsweekend van 12 tot en met 14 mei op meer dan vijftig campings. Wie wèl wil kamperen, maar niet wil slepen kan in hetzelfde weekend voor f. 75 een zogeheten Drentent huren. Dat is een luxe bungalowtent die compleet is ingericht met echte bed den, koelkast en kachel. Tijdens het weekend kunnen deelnemers gratis terecht in een aantal musea. Ook is voor tien gulden per persoon drie dagen lang een fiets te huur. t® j De organisatoren van verschillende fietsvierdaagsen in de Achterhoek hebben de krachten gebundeld. De data zijn op elkaar afgestemd en er is één gezamenlijke folder gemaakt. De Streek VVV voegde er een nieuwe fietsvierdaagse aan toe, zodat het publiek nu kan kiezen uit vijf ver schillende vierdaagse fietsevenementen tussen eind juni en half augus tus. Die nieuwe tocht kreeg de naam 'Toer de Achterhoek'. Die wordt gereden van 20 tot en met 23 juni. Elke dag klinkt in een andere plaats het start schot. Op deze manier maken de deelnemers kennis met vier verschillen de gedeelten van de Achterhoek. Langs de routes worden diverse activi teiten georganiseerd. De folder beschrijft ook uitvoerig de fietsvierdaagsen vanuit Borculo (25-28 juli), Laren (1-4 augustus), Doetinchem (8-11 augustus) en 's-Hee- renberg (15-18 augustus). De route van deze laatste trip voert ook door Duitsland. De gratis fietsfolder is verkrijgbaar bij alle VW's in de Achter hoek, de grotere VW's in de rest van Nederland en alle ANWB-kantoren. Tal van campings in Gelderland, Overijssel en Drenthe in de maanden april of mei voordelige kennismakingsweekends met daarbij kortingen op toegang tot toeristische attracties als bijvoorbeeld Paleis Het Loo. foto ANP. Fietsen kun je overal, maar in het Zwitserse kanton Wallis is het wel erg ontspannend. Tenminste als je niet gefixeerd bent op zo veel mogelijk kilometers in zo min mogelijk tijd. En als je ook op je stalen ros wilt genieten van prachtige vergezichten, weelderige wijngaarden en vergeten dorpjes. Het Rhönedal, ingebed tussen 51 Alpentoppen, vormt het ideale decor voor een weekje onbezorgd fietsen en genieten. En 's avonds wachten raclette en plaatselijke wijn in overvloed. een mild waaiende wind en een aange naam klimaat, ook in de herfst, gedom peld in gouden kleuren, hebben ons wat fietskleding betreft op een dwaalspoor gebracht. Maai- het landschap in de Goms, het meest noordoostelijke deel van Wallis, even achter de Rhöne-glets- jer, is fantastisch. We hebben Miinster achter ons gelaten en begeven ons in een lichte afdaling naar Brig, waar warme chocolademelk wacht. Een venijnige klim over kronkelende bospaadjes heeft, ons dan al enigszins opgewarmd. Alpentoppen Het is koud, steenkoud, die bewolkte herfstochtend begin oktober. Er staat een gure wind die het fietsen langs de jonge Rhone zeer onaangenaam maakt. Vooral handen, neuzen en oren moeten het ontgelden. De wervende tek sten in de brochure over een warme zon, Voor alle duidelijkheid: we bevinden ons in Zwitserland, in Wallis om precies te zijn, sinds 1815 het twintigste Zwitserse kanton. Het is het land van de Rhone en het Rhöne-dal. dat in Gletsch, aan de voet van de Rhöne-gletsjer, begint en 200 Ion verderop eindigt aan het Meer van Genève. Het land ook van de meeste 'vierduizenders' van Zwitserland, 51 Al pentoppen om precies te zijn, die een na tuurlijke beschutting vormen tegen de elementen. Al kunnen wij dat die oktobe- rochtend al fietsend maai- moeilijk be grijpen. Wallis is een gebied dat zich - met uitzon dering van de winter - uitstekend leent om per fiets te ontdekken. Dat moeten ook Dagmar Krapf en haar man Jarg hebben ingezien toen ze zo'n tien jaar ge leden besloten een fietsvakantie-bedrijf - inmiddels uitgegroeid tot Krapf Velorei- sen Weltweit - op te zetten en de Rhóne- Het Meer van Genève is het eindpunt van het Rhóne-dal dat in Gletsch, aan de voet van de Rhöne-gletsjer, begint. foto Dieter Endlicher Radweg Schweiz te gaan exploiteren. De route is overwegend vlak en volgt de Rhöne stroomafwaarts. Het landschap is schitterend, het klimaat mild. de flora overweldigend. En op het eind wachten de bruisende steden rondom het Meer van Genève die - vbor de vakantieganger die niet te lang de rust van idyllische al pendorpjes kan waarderen - een verade ming zijn. Maai' zover zijn we nog lang niet als we de eerste avond na heel wat fiets-ontberin- gen in een restaurant in Brig aan de lip pen hangen van de plaatselijke hoofdon derwijzer en vrijetijds-gids. Aanvanke lijk vertelt hij braaf over geschiedenis en gebruiken van de streek, maar naarmate de wijn vloeit wordt hij steeds ondeugen der en doet het gezelschap in een geani meerde stemming naar de hotelkamer terugkeren. „Onvergelijkelijk zijn de be woners, die de naam eigenzinnig te zijn. open en met vriendelijke gastvrijheid een originele noot geven", staat er in de brochure. Inderdaad dus. Over wijn gesproken. Wallis is hèt Zwit serse wijngebied met - zoals we tijdens de trip in ruime mate zelf kunnen vaststel len - voortreffelijke wijnen als de witte Fendant en Johannisberger en de rode Dole, Goron en Blauburgunder, de Zwit serse PinotNoir. Wijnen, die je in het bui tenland nauwelijks kunt krijgen, omdat de opbrengsten gering zijn en de Zwit sers zelf als grootgebruikers te boek staan. Tijdens onze fietstochten komen we de volgende dagen regelmatig in contact met wijnboeren die met man en macht de kostbare druivenoogst binnenhalen. Het lijkt wel alsof de hele bevolking mee helpt, zo groot is de bedrijvigheid op de plaatsen waar de druiven verzameld worden. De fruitige geur in de dorpjes die we fietsend doorkruisen, prikkelt in de neus. Die plaatselijke wijnen lijken geschapen voor de al even plaatselijke gerechten als het Trockenfleisch - vliesdun gesneden rundvlees dat maandenlang in de alpen- lucht gedroogd wordt - en natuurlijk de raclette. Omdat de faam deze Zwitserse kaasspecialiteit nadrukkelijk is vooruit gesneld, zijn we in een staat van ongedu rige opwinding als we na een paar dagen fietsen, wandelen, luisteren en weinig slapen onze moede lichamen neervlijen in restaurant La Channe in Sion, de hoofdstad van Wallis, dat voor tweeder de Franstalig is - voor hen heet het kan ton dus Valais. Authentiek Raclette blijkt in de authentieke versie te bestaan uit in de schil gekookte aard appelen» augurken - beide worden mid den op tafel geplaatst - en een kwakje ge smolten kaas, de Gommerkase bij voor keur, dat zo vaak als je wilt op je bord wordt gedeponeerd. Heel sober dus. Ge lukkig is ook die avond de wijn heerlijk en overvloedig. Naarmate de Rhöne-route vordert en we het Meer van Genève steeds dichter na deren - we hebben Wallis inmiddels ver laten en het kanton Vaud bereikt - wordt de zon intenser, de wijngaarden uitbun diger, het landschap weelderiger en de steden mondainer. We zijn in de buurt van Aigle, Grandvaux, Montreux, Lau sanne, Morges en Genèves, plaatsen met klinkende namen die in niets lijken op de uitgestorven dorpjes aan het begin van de route. Het uitzicht over het meer - fiet send bijvoorbeeld door de groene wijn gaarden op de Route du Vignoble - is adembenemend. De Rhöne-Radweg is opgedeeld in zeven etappes van rond de vijftig kilometer. Van midden april tot eind oktober. De prijs inclusief bagage-transport op basis van halfpension bedraagt Fr. 865,-, onge veer 1100 gulden. Jos Frusch

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 35