Kookblad van kruidenier haalt miljoenenoplage Citroen is vrucht èn kruid Granny Smith geeft appeltaart pittige frisheid vrije tijd AllerHande vliegt de winkel uit TTTTT Het sprookje van de negatieve calorieën ZATERDAG 21 JANUARI 1995 3 3 Het is het populairste kooktijdschrift van Nederland, terwijl het eigenlijk een veredeld reclameblad is. Als de nieuwe AllerHande uitkomt, is er in de winkels van Albert Heijn na een paar dagen geen nummer meer te krijgen, ook al is de oplage dit jaar opgeschroefd naar ruim twee miljoen exemplaren per uitgave. Het bereik is veel groter, want familie, vrienden en kennissen geven het thuisblad van 's lands grootste kruidenier aan elkaar door. In toenemende mate worden recepten uitgewisseld. Er wordt zelfs al gezegd: „We komen graag bij jullie eten, maar maak alsjeblieft niets uit de AllerHande; we hebben alles al eens een keer op!" Nieuw dit jaar is de seizoen kookschool, waarin stap voor stap de bereiding van een driegan gen-maaltijd wordt uitgelegd, ter wijl de jeugdige lezer wordt be diend met de rubriek 'Kinder koks'. De serie waarin bekende koks als Cas Spijkers, John Halve maan en andere chefs zich uitleef den met AH-produkten, is echter geschrapt. 'Te hoogdrempelig', oordeelden lezers. „Te veel men sen reageerden: als zo'n man dat maakt, zal het wel een heel moei lijk gerecht zijn," zegt Joop Ploe ger, bladmanager vanaf het eerste uur. De lezers (of beter gezegd de klan ten van Albert Heijn, want het blad moetje in de winkel gaan ha len) kregen het laatste woord; de topkoks staan weer achter hun ei gen fornuis. Een dergelijke strate gie is een verklaring voor het suc ces van AllerHande. Ter illustra tie: het blad zal dit jaar vijftien keer verschijnen en de oplage is met 100.000 verhoogd naar ruim twee miljoen exemplaren. Voor het paas- en kerstnummer doet de af deling distributie er nog een schep je bovenop door respectievelijk 2,2 miljoen en 2,5 miljoen nummers te verspreiden. Reacties Joop Ploeger wil echter niet scher men met Summo- en andere on derzoeken van naam. De belang rijkste graadmeter vindt hij de honderden reacties die binnenko men na het verschijnen van e,en nieuw nummer, en die variëren van 'Wat was het lekker!' tot 'Kun nen jullie aandacht besteden aan de Thaise keuken?' Wel hecht hij waarde aan een intern onderzoek waaruit blijkt dat zeventig procent van delezers AllerHande 'aan dachtig' leest: „En dat voor een gratis blad, uitgegeven door een kruidenier!" „We hebben de tijdschriftenstatus bereikt," vervolgt Ploeger op wer vende toon. „We zitten op het ni veau van publieksbladen als Libel- Ie en Margriet. Maar wat misschien nog belangrijker is, is dat we abso luut niet worden ervaren als een re clameblad!" Waaraan de bladmanager, die be halve commercieel ook inhoude lijk verantwoordelijk is, het succes toeschrijft? Ploeger, vanuit het Al- bert Heijn-hoofdkwartier in Zaan dam: „AllerHande biedt veel, maar vraagt weinig, krijgen we vaak te horen. Het blad wordt er varen als vrijblijvend en niet bele rend in de zin van: 'Dat kunt u be ter niet meer eten, want daar zitten te veel calorieën in'. Vallen Wat Ploeger er niet bij vertelt, is dat ook AllerHande met vallen en opstaan de grootste is geworden. Het januari-nummer van 1995 ver schilt dag en nacht met het eerste nummer dat oktober '83 ver scheen. Recepten voor 'ongeregel de thuiskomers' en onderwerpen als 'goede gebitverzorging begint in de wieg' zouden nu totaal anders worden aangepakt. In het eerste nummer stond ook een item over 'Olie verversen: zo gaat 't ge smeerd', en sabayon heette toen nog 'zoete, witte wijnschuim'. „We verschenen met 1,1 miljoen exemplaren. Voor een startend blad was dat een gigantische opla ge," zegt Ploeger, die aanvankelijk dacht aan een verschijningsfre quentie van acht nummers per jaar. De omvang was toen 40 pagi na's tegenover de 180 die vorig jaar met Pasen werden uitgebracht. „Maar de verhouding is altijd 55 procent redactie-, 45 procent ad vertentie-pagina's geweest," zegt de bladmanager alsof hij daarmee het journalistieke karakter wil on derstrepen. AllerHande moet volgens Ploeger worden gezien als een cadeautje voor de klant en dat vraagt een an dere 'toon' dan voor een reclame blad. „Ik zie het direct als een arti kel te wervend is geschreven. Onze primaire functie is het geven van zoveel mogelijk informatie over een produkt. Je mag afsluiten met extra lage prijzen, maar je begint nooit zo. In vergelijking met recla mebladen gaan we veel meer de diepte in. Je ziet het al aan de cover: we hoeven niets aan te prij zen, het beeld moet voor zich spre ken." Volledigheid Behalve de zintuigenprikkelende fotografie is volledigheid de kracht van het blad. Na de receptuur volgt de bereidingsduur van de ge rechten, de prijs, het aantal calo rieën per portie en de hoeveelhe den vet, eiwit en koolhydraten. Standaard is dat er in het blad re cepten worden opgenomen met re latief weinig ingrediënten, opdat de kok in spe met een basispakket aan artikelen uit de voeten kan. De uitzondering op die ongeschreven regel is kerst: dan mag wel alles uit de kast worden gehaald. Hoe idealistisch van opzet en jour nalistiek verantwoord het blad ook is, het uitgangspunt blijft 'men neme een Albert Heijn-produkt'... - al wekt het enige bevreemding dat je rijstbuideltjes moet gebruiken, terwijl je natuurlijk ook een pak rijst kunt pakken. Wat verder op valt is dat het aantal visrecepten beperkt is, omdat Albert Heijn nu eenmaal weinig 'fruits de mer' in huis heeft. Ploeger houdt vol dat hij dit niet .als een beperking voelt. Boven dien is de zuurstofarm verpakte vis die AH verkoopt ook weer een in valshoek om over te schrijven. Met andere woorden: „Je raakt nooit uitgeschreven over de produkten die je verkoopt. Over sinaasappels kun je wel op vijftig verschillende manieren schrijven." Het verkopen van produkten en diensten en 'alles wat daarvan in het verlengde ligt' blijft de achter liggende gedachte bij de stilistisch verantwoorde vormgeving van een AH-spruitje. Van die formule wordt niet afgeweken, al wordt Al lerHande door de andere grote su permarktketens veelvuldig geko pieerd. Wel wordt ingespeeld op trends en veranderende voedings gewoonten met als trefwoorden vers, snel en mager. Behalve weer met kerst, 'want dan zijn mensen daar niet ontvankelijk voor...' Zoals het een commercieel den kend mens betaamt, spreekt Ploe ger consequent over 'kijken naar' en 'voeling houden met' de markt. Als blijkt dat 55 a 60 procent van AH's klantenkring bestaat uit één- en tweepersoonshuishoudens, dan 'moet je daar wat mee doen'; „En als blijkt dat daardoor gezinnen met kinderen veronachtzaamd worden, dan moet je daar weer op inspringen. Zo is bijvoorbeeld ge bleken dat koken onder kinderen razend populair begint te worden." Team In de praktijk betekent het dat de vaste groep AllerHande-medewer- kers in de ban moet zijn van alles wat er op culinair gebied gebeurt. Zij wordt gesteund door een wisse lend team, onder wie freelance koks die de receptuur maken en deskundigen die de voedingswaar de van de gerechten uitrekenen, hetgeen wordt gecontroleerd door een diëtiste. Het recept voor Tarte Tatin geeft het niveau van de lezers aan, aldus Ploeger, maar ook van de mensen achter AllerHande. Zelf kookt hij met het blad in de hand. Na afloop wil hij ook onmiddellijk weten of de bereidingswijze klopte en kijkt hij hoe het gerecht eruitziet in ver gelijking met 'het plaatje'. Ploeger constateert dat bij hem een zekere vorm van beroepsdeformatie is op getreden: „Ik ben een kookfreak; ik ben altijd met eten bezig. Maai-, als ik heel eerlijk ben, moet ik be kennen dat ik dat helemaal niet erg vind..." Ellen Scholtens Appeltaart met Granny Smith: een bijzonder combinatie. foto Rien van Reems kleine kaart I I I I I I I I I Appels geven aan een ge recht frisheid. Dat geldt zowel voor oliebollen als voor andersoortig gebak. In Neder land gebruiken we vaak goud- reinetten in een appeltaart. Maar in Engeland is de Granny Smith favoriet. Deze frisgroene appel is steviger dan de goud- reinet en heeft wat meer zuur. We deden de Granny Smith in een omhulsel van bladerdeeg, samen met zoete èn pittig-hete elementen, een zelden geziene combinatie waar het gebak be treft. Maar per slot van reke ning zijn er ook heerlijke curry - gerechten die heet en zoet com bineren. Dus waarom zoiets ook niet geprobeerd met een nagerecht. Het effect is bijzon der. De keuze van bladerdeeg garandeert een zekere luchtig heid. Spijs en gember zorgen voor het exotische karakter naast een Indiase pickle als heet element. U hebt voor deze verrassende appeltaart nodig: een pakje diepvriesbladerdeeg, 8 Granny Smith appels, 1 kopje rozijnen, vier eetlepels gele basterdsui ker. een half pond amandel spijs, twee theelepels kaneel, 1 eetlepel Indiase pickle, bij voorbeeld Chundo, gemaakt van mango's, maar ook een he te mangochutney is geschikt voor ons doel. Verder hebt u een paar eetlepels gembersi roop nodig en een borrelglas calvados. Bereiding: spoel de rozijnen met heet water en doe ze in een pannetje met kokend water tot ze net onder staan en laat ze een half uur wellen. Leg de plakken bladerdeeg op elkaar en rol er met de deegrol een dunne ronde plak van die past in een ronde springvorm van circa 23 cm middellijn. Bekleed met het bladerdeeg de bodem en de opstaande rand van de springvorm en snij oversteken de stukken af. Maak van de af snijdsels een bal en rol die weer dun uit. Snijd dit bladerdeeg in repen en gebruik die om de ap peltaart mee te bekleden. Schil de appels met een dun schiller en snijd de appels in kwarten. Haal het klokhuis weg en snijd de appelkwarten in dunne schijfjes. Blancheer de appelschijfjes met een eetle pel suiker een minuut of tien in water dat u tegen de kook aan houdt. Giet de appel af en laat de schijfjes appel afkoelen. Leg nu op de bodem van blader deeg een laagje amandelspijs en schik daarop dakpansge wijs de appelschijfjes. Strooi over de eerste laag de rozijnen en de helft van de suiker en de kaneelpoeder. Schik daarop weer appelschijfjes. Strooi daarop de rest van de suiker en kaneel en druppel er de calva dos over. Vermeng de chundo of mangochutney met de gem bersiroop en lepel het mengsel over de appels. Maak een vlechtwerk van de stroken bla derdeeg en leg dat over de ap peltaart. Bak de taart gaar in een op 170 graden Celsius voor verwarmde oven. Serveer de appeltaart met stijfgeslagen slagroom. Rien van Reems De 'negatieve calorieën' staan weer volop in de belangstelling. Deze calorieën zouden het af vallen zogenaamd stimuleren. Om af te vallen zou je juist veel voedingsmiddelen moeten eten waar in ze voorkomen... Laat u zich niet voor de gek hou den: negatieve calorieën bestaan niet. Er bestaan geen voedingsmiddelen die ervoor zorgen datje meer energie (calorieën) verbruikt dan dat zelf leveren. Het is dus niet zo dat je door meer van bepaalde voedingsmiddelen te eten kunt afvallen. Het lichaam haalt energie uit eiwitten, vetten, koolhydraten en alcohol. Zo goed als alle voedingsmiddelen bevatten een of meer van deze voedingsstoffen en leveren daarom een bepaalde hoeveelheid energie. Alleen (mine raalwater en koffie en thee zonder suiker of melk bevatten geen calorieën. Het mag duidelijk zijn dat afvallen met alleen deze produkten geen gezonde bezigheid is. De hoeveelheid energie die iemand nodig heeft, hangt af van onder meer leeftijd, geslacht en licha melijke activiteit. Iemand die bijvoorbeeld de hele dag zittend werk doet zal minder energie verbrui ken dan iemand die zware lichamelijke arbeid ver richt. De meest ideale situatie is uiteraard dat ener gie-opname en energieverbruik met elkaar in even wicht. zijn. Vet Krijgt het lichaam meer energie aangeleverd dan het nodig heeft, dan wordt het teveel opgeslagen in de vorm van vet. Het gevolg is, dat het lichaamsge wicht toeneemt. Omgekeerd is het zo dat het li chaam z'n voorraadje vet aanspreekt, als het te wei nig energie kan halen uit de voeding. Op die manier neemt het lichaamsgewicht af. Dat is dus het prin cipe van afvallen. Wie wil afvallen, moet anders gaan eten. Met an dere woorden: het 'kwaad' moet bij de wortel wor den aangepakt. Een goed samengestelde voeding die weinig energie (calorieën) levert, geeft op ter mijn de beste resultaten. Een afslankkuur heeft vaak wel effect op de korte termijn, maar bij veel mensen zitten de kilo's er in een mum van tijd weer aan. Dat komt doordat een kuur niets verandert aan eetgewoonten. Patricia Schutte leerd, met citroensap, suikerstroop en water. En men bereidt daar ook een kostelijke sorbet (ook een Per zisch woord) van het sap van een in citroensap gemarineerde en daarna geraspte en uitgedrukte kweepeer, vermengd met citroensap en suiker stroop. Door hun verovering van het Midden- Oosten leerden de Romeinen de ci troen kennen. Ze gebruikten de geu rige bladeren om de mot uit hun fraaie witwollen toga's te houden en men at in honing gekookte citroenen als een preventief geneesmiddel als men uit dineren ging en vreesde dat gifmengers zich met de maaltijd had den bemoeid. Met de invallen van de barbaren en de ondergang van het Romeinse Rijk verdween de citroen boom uit Italië om er weer terug te komen met de Arabieren, die in de achtste eeuw hun prachtige rijken stichtten in Zuid-Italië en op Sicilië. Sindsdien geurt Sicilië naar de ci troen- en sinaasappel tuinen. De citroen is dan wel een vrucht waar van men heerlijke dranken maakt, maai- ook een kruid, dat smaak geeft aan vele gerechten, zowel hartig als zoet, en waarvan behalve het sap ook de schil gebruikt wordt. Cake en koekjes, vla, pudding, compote en ijs danken fijne smaak, aroma en fris heid aan de citroen; in het kruiden boeketje voor vlees- en visbouillon behoort een citroenschilletje; ge stoofde en gebakken vis kan geen ci troen ontberen; een beetje citroen rasp in ragouts of in gehaktballetjes geeft een geurig raffinement. Een hoogst eenvoudige maar heerlij ke slasaus, in de Turkse keuken ge liefd, bestaat uit 3 delen olijfolie, 1 deel citroensap, peper, zout en veel gehakte peterselie of bieslook. Een snelle maar fijne saus voor pasta: 1 dl room zachtjes verwarmen, er 1 eetlepel boter geleidelijk door klop pen, en sap en geraspte schil van een halve citroen, en liefst ook nog wat fijngehakte basilicum (eventueel, als dit kruid moeilijk te krijgen is, bies- look). Ossobuco vraagt een stuk citroen schil in het stoofvocht en in Grieken land kan er geen ordentelijk Pasen gevierd worden zonder de avgole- mono, de eier-citroensoep van lams- bouillon, gebonden met eierdooiers en op smaak gebracht met citroen sap. Zure soepen zijn trouwens ook van Perzische origine. Een merkwaardige combinatie vormt- citroen met zout, zoals de Turkse ci- troenpickles: goed afgeboende citroe nen in zeer dunne plakjes snijden en in laagjes met zout ertussen (niet te zuinig) in een zeef 24 uur laten uitlek ken, en daarna, met wat paprikapoe der bestrooid in een glazen pot weg zetten, geheel bedekt met een goede neutrale olie. Na drie weken een heel bijzonder garnituur voor vlees- en vis gerechten. Wie zoet prefereert maakt Sallet of le mon. uit de tijd van koningin Elizabeth I: citroen in reepjes afschil len, in zeer dunne plakjes snijden, reepjes schil ertussen en royaal met suiker bestrooien. In Elizabeths tijd een welkome verfrissing bij de toen gebruikelijke zware vlees- en wildge- rechten. Wina Born Niets wekt zozeer herinneringen op als bepaalde geuren en voor mij opent de geur van citroenen drie geheel verschillendè werelden. Allereerst die van koude winteravonden uit mijn kinderjaren, als er een verkoudheid of kriebelhoest dreigde. Want dan was er steevast - mijn moeder geloofde daar heilig in, en gelijk had ze - de hete citroenkwast met een ferme schep honing en dan met een warme kruik naar bed. Geen beter en lekkerder medicijn, dat zijn deugdelijkheid ook bij mijn nageslacht heeft bewezen. Een later beeld: de reizen in af tandse autobusjes door de Bal kan, Montenegro, Macedonië, Bulga rije, die moeizaam en luid toeterend steile berghellingen beklommen. Daarin zaten de vrouwen die reizen afschuwelijk vonden en zeer duidelijk zaten te lijden met doorgesneden ci troenen voor neus en mond, waar ze a f en toe aan zogen om wagenziekte de baas te blijven. En er is die poëtische herinnering aan een tuin bij een Toscaanse villa waar we eens vakantie vierden. De tuin had twee rijen citroenbomen langs het middenpad, waar op warme zo meravonden de feestelijk oplichten de vuurvliegjes ronddansten in de zoete geuren van de citroenbloesem en de kruidige geur van de leerach tige bladeren die we tussen de han den wreven. Limonade Waarschijnlijk stamt de citroen uit India en is hij via Perzië naai" Europa gekomen. De Perzische naam luidt li- mu, wat in het Engels lemon is gewor den en ook terug te vinden is in het kleine, geelgroene limoentje, dat vooral in Zuid-Amerika populair is en onmisbaar in bepaalde cocktails, zo als de beroemde daiquiri. Van die limu is ook onze limonade af geleid. Afshoreh limu noemt men in Iran een zeer aromatische verfrissen de drank van het geurige water dat uit citroenbloesem wordt gedestil- AllerHande is het populairste kooktijdschrift van Nederland, terwijl het eigenlijk een veredeld recla meblad is. foto G PD HUISGENOTEN: Katten praten met handen en voeten ZS V-C 10 THEE: Zonder de mclangcur geen dag heöelfde ETEN: Recepten voor onycreyckJc thuiskomen pNDEfiEN: Xo'n regendag ffftn best e<rn .fee: :t worden fm BUDGET: Boekte bijhouden helpt geld basparen HYGIËNE Gebittverrorging begint al in de wieg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 33