Onbehandelbaar levenslang Aparte centra voor chronische TBS'ers 1 i 8c Uitzichtloos jestaan in FBS-kliniek reportage ZATERDAG 21 JANUARI 1995 2 9 basis van een psychiatrisch rapport 'zwaar gestoord". Sindsdien kent hij van de buitenwereld al leen de vogeltjes die over de luchtplaats vliegen en de seizoenen die jaar in jaar uit langs zijn gepantserde raam glijden. Dat is ook zijn toekomstperspectief. Nooit meer vrij Directeur Oppedijk erkent dat. het een buitenproportionele maatregel is. maar soms wel noodzakelijk. „Twintig jaar ge vangenisstraf en TBS is de zwaarste straf die wij kennen in Nederland. De hoofd doelstelling van TBS is de openbare orde. Het is vooral een beveiligingsmaatregel: gevaarlijke, gestoorde mensen van de straat houden. De behandeling komt pas op de tweede plaats. Als iemand daarvan profiteert is dat mooi meegenomen, ge beurt dat niet, dan is dat jammer." Vier a vijf ter beschikking gestelden, on der wie Hans. zullen Veldzicht hoogst waarschijnlijk nooit meer verlaten. Voor circa tien anderen in de inrichting is de verwachting ook somber. De bevrijding komt met de dood. Twee TBS'ers stierven vorig jaar een natuurlijke dood, twee an deren sloegen de hand aan zichzelf. In het elektronisch zwaar bewaakte Veld zicht. waar dichter en moordenaar Gerrit Achterberg tot één van zijn produktiefste periodes kwam, zitten nu 108 ter beschik king gestelden die gemiddeld vijf a zes jaar in TBS zitten. Evenals in de Van Mes dag-kliniek zitten hier de zwaarste geval len. Circa 15 TBS-cliënten in Veldzicht vallen in de categorie 'chronisch'. Zij zit ten langer dan acht jaar in TBS. Oppe dijk: „TBS wordt door bijna alle ter be schikking gestelden als uiterst onaange naam ervaren. Het is dwangverpleging, het gaat niet vrijwillig. Daarom duurt de behandeling ook zo lang. Het gebeurt dat ze weigeren mee te werken. Soms duurt het twee tot vijf jaar voordat pas met de behandeling kan worden begonnen. Som migen blijven altijd weigeren. Ze ontken nen wat ze gedaan hebben." Verwaarlozing Hans van der Molen behoort tot de cate gorie mensen met ernstige persoonlijk heidsstoornissen. Verwaarlozing, sek sueel misbruik en andere factoren in de jeugd hebben Hans gemaakt tot wat hij nu is. In Veldzicht zitten ook psychotici en mensen met een organische (fysieke) af wijking, die hen tot onberekenbare, zeer gevaarlijke individuen maakt. Een derde van de TBS'ers in Veldzicht zit er voor een seksueel delict, zoals verkrachters en pe dofielen. De overigen hebben zich schul dig gemaakt aan 'gewone' msdrijven - zo als mishalingen, moord en doodslag - of zijn pyromaan. TBS wegens een vermo gensdelict wordt nauwelijks meer opge legd. Alle TBS'ers zijn feitelijk psychiatri sche patiënten met een strafverleden. Zijn Hans van der Molen en de veertien andere chronische TBS'ers op de afdeling intensieve zorg onbehandelbaar? Stafcör- dinator en psycholoog PeterSnijders zal het niet gauw toegeven. „Als behandelaar kun je dat nooit zeggen. Je kunt die men sen niet opgeven. Hans is nog een jonge vent." Toch geeft hij toe dat de resultaten met Hans, die hij onder zijn hoede heeft, weinig hoopgevend zijn. „Het zijn zeer moeilijke behandelingen. De gesprekken verlopen zeer stroef, de prognose is som ber. Het enige wat we kunnen proberen is door orde en discipline deze mensen enigszins in evenwicht te brengen. Maai de kans op herhaling, de recidive, is zeer reëel." Zo reëel dat Peter Snijders met Hans alleen onder toezicht van een be waarder therapeutische gesprekken voert. En niet op zijn eigen kamer, maar op de afdeling waar de ter beschikking ge stelde verblijft. Hans komt nooit van die afdeling af. De psycholoog formuleert zijn doel met betrekking tot Hans zeer voorzichtig. „Als we tussen nu en vijfjaar er in slagen hem op een gewone TBS-afdeling te krijgen, met een iets minder streng regime, dan zou dat al heel wat zijn." Rechtbank Hans van der Molen is begin januari weel bij de rechtbank geweest. Iedere TBS'er verschijnt om de één of twee jaar voor de rechtbank. De rechter bepaalt of de terbe schikkingstelling gestopt of verlengd moet worden. In het geval van Hans heeft Veldzicht opnieuw verlenging voorge steld en gekregen. Hans: „Ik heb gevraagd of ik vrijgelaten mocht worden. D'r moet toch eens een keer een eind aan komen. Ik wil weer onder de mensen, een beetje werken, mensen helpen. De rechter zei te gen mij dat ik er niet klaar voor was. Dat was teleurstellend." Hij weet wat TBS be tekent: „Ze kunnen je hier tot je dood hou den." Vorig jaar is Hans met elf andere ter be schikking gestelden een dagje uit ge weest, naar vliegbasis Twente. Het bete kende voor Veldzicht een enorme opera tie. Zestig man personeel ging mee om twaalf gevangenen te bewaken. Bewaar der Onno Geerds: „Ze hadden niet veel in de gaten, maar waar ze ook liepen hadden ze vier bewaarders om zich heen." Voor Hans was het een unieke dag. Voor het eerst sinds vele jaren was hij een hele dag buiten de poort. Ineens trekt hij uit zijn achterzak een stapel foto's van het dagje uit. Hans in een straaljager, Hans tijdens een diner en Hans met bewaar ders. Hij kijkt voor een moment blij uit zijn ogen. ,,'t Was een mooie dag, eentje om nooit te vergeten." Cees van der Laan (De namen van Hans van der Molen en be waarder Onno Geerds zijn op hun ver zoek gefingeerd) TBS'er Hans zal vermoedelijk altijd achter de tralies blijven. Mr drs D.W. Oppedijk, geneesheer-directeur van Veldzicht: „We praten over Hans van der Molen: „Jij bent ook nooit misbruikt." dwangverpleging." fotoGPD De TBS-inrichting Veldzicht in Balkbrug. fotoGPD Hans: „Ik wil weer onder de mensen, een beetje werken, mensen helpen." toto GPD Jet is uiterst onwaarschijnlijk dat tweevoudig: moordenaar [ans van der Molen (39) ooit nog van Ie vrijheid zal kunnen genieten. Al neer dan twintig jaar zit hij met Iwangverpleging (TBS) gevangen, lij is praktisch onbehandelbaar en iordt als zeer gevaarlijk beschouwd, lans van der Molen is één van de lijna vijftig ter beschikking [estelden in Nederland die ermoedelijk altijd achter de tralies ilijven. De kans dat ze in hun oude outen vervallen wordt te groot eacht. „Mijn leven is verprutst", egt Van der Molen in de TBS- michting Veldzicht in het Iverijsselse dorpje Balkbrug, ortret van een levenslang gestrafte. De pijp zwaait wild heen en weer. Zijn rechterhand ploegt door de verwil derde haardos. Hij buigt zich voorover. De matte ogen in het donkere gelaat vullen zich met droefheid. „Ik zit al 21 jaar vast, meer dan de helft van mijn leven. Wat ik heb gedaan, kon niet door de beugel. Dat ligt achter me, daarvoor ben ik gestraft. We moeten vooruit kijken. Anders had ik beter direct een pistool tegen mijn hoofd kunnen zetten." Groepsleider en bewaarder Onno Geerds houdt de verpleegde scherp in de gaten. Hans geldt als onberekenbaar en vlucht gevaarlijk. Een moeilijke prater, die van de hak op de tak springt en ondanks een enorme woordenstroom nauwelijks iets van zijn gevoelens weergeeft. Zeggen de deskundigen. Hans is als een goochelaar die met zijn linkerhand de mensen afleidt en met zijn rechterhand een lepeltje kan stelen. En een lepeltje kan in de vaardige handen van Hans geslepen worden tot een steekwapen. Het dossier van de Braban der bevat een klein dozijn ontsnappingen en gijzelingen van personeel. „Als er ééntje ons beveiligingsysteem op de proef kan stellen, dan is dat Hans van der Molen", zegt geneesheer-directeur mr drs D.W. Oppedijk van rijksinrichting Veldzicht. „Hans vertoont ernstige ge dragsstoornissen, maar is slim en creatief. Bovengemiddeld intelligent en gespitst op ontsnappen." Hij kent Hans nog van de Van Mesdag-kli niek in Groningen, waar de gevangene sinds '74 verbleef. Daar gijzelde hij in '85 directeur Van Marie, die met behulp van een arrestatieteam bevrijd moest worden. Ze vonden hem daar ooit in de onneem baar geachte kruipruimte boven de cel len. De maat was vol toen hij in '93 tijdens een wandeling onder toezicht door de stad een mes op de keel van een bewaarder zet te en er van doorging! Bij Van Mesdag moesten ze hem niet meer - men achtte hem onbehandelbaar - en hij werd overge plaatst naar Veldzicht in Balkbrug, een dorpje behorend tot de gemeente Ave reest. Strengste regime Hans van der Molen brengt de meeste tijd in zijn goed uitgeruste cel door op de afde ling intensieve zorg in Veldzicht en voor heen op de 'very intensive care' in de Van Mesdag - afdelingen met het strengste re gime. Al 21 jaar. Soms mag hij naar buiten voor een kopje koffie, een maaltijd of the rapie. Altijd begeleid door twee of drie groepslèiders die ook bewaarders zijn. Zelden ziet hij andere ter beschikking ge stelden. Arbeidstherapie doet hij alleen of met één andere TBS'er, nooit in een groep en altijd onder toezicht van enkele be waarders. Onno Geerds: „Hij is onbere kenbaar. Je moet voorkomen dat hij ach ter je rug gaat staan." De gevangene krijgt zelden of nooit be zoek, brieven zijn spaarzaam. Hij krijgt geen verlof en mag nooit zoals sommige andere TBS'ers onder begeleiding even het dorp in. Zijn wereld speelt zich hoofd zakelijk af in de enkele vierkante meters van zijn cel. Zo nu en dan doet hij een spel letje met een bewaarder of heeft hij een therapeutisch gesprek. Twee keer in de week mag hij een half uurtje luchten. Zijn grootbeeld tv is zijn venster op de wereld. De TBS heeft ondanks alle pogingen bij hem nauwelijks of geen vooruitgang ge boekt. De kans op 'delictherhaling' is bij hem levensgroot aanwezig. Bidprentje Hij houdt een bidprentje van zijn overle den grootvader in de hand. „Liefde is ster ker dan de dood", staat op de voorzijde. Liefde kent hij niet, heeft hij ook nooit ge had. „De wereld is harder geworden", is zijn conclusie na 21 jaar achter de tralies. Groepsleider Geerds: „Hoe komt dat. Hans? Is dat ook niet door jou een beetje veroorzaakt, door wat jij in het verleden hebt gedaan?" Hans zwijgt, sluit zijn ogen, buigt zijn hoofd achterover. Zijn lichaam begint langzaam te schokken, een verbale explo sie lijkt op komst. Onno Geerds: „Hoe denk je dat ik zou reageren als je mijn dochter zou vermoorden? Dan wordt de wereld ook harder." Hans explodeert: „Jij bent ook nooit in je bek genaaid, jij bent nooit misbruikt." De laatste woorden smoren in een halve snik. Onno Geerds: „Jij moet veranderen, Hans, anders kom je er nooit." Hans: „Ik heb ook spijt." Later vertelt geneesheer directeur Oppedijk dat TBS-cliënten wel gevoelens van spijt kennen, maar vooral omdat ze gepakt zijn en minder om wat ze iemand anders hebben aangedaan. Hans groeide op in Brabant. Hij spreekt van een ongelukkige jeugd in Eindhoven waar hij in 1955 werd geboren. Zijn vader, een militair uit Nederlands-Indië, voerde thuis een uiterst streng regime, als hij al thuis was. Zijn moeder was een bedlege rige zieke dame. Zijn trots was z'n opa. ook een militair, een kapitein die inmiddels is overleden. „Die heeft me nog een keer op gezocht." Hans ontspoorde in zijn puberteit. Zegt seksueel te zijn misbruikt. Diefstallen, roofovervallen en inbraken volgden. Hij kwam terecht in een milieu van „hoeren, pooiers en verkeerde vrienden", zegt Hans zelf. In rap tempo ging het bergafwaarts. In 1974 steekt de dan 19-jarige Van dei- Molen een verkoopster dood bij een over val op een winkel. Hij wordt niet gepakt. Enkele maanden later beraamt hij een ontvoering van een industrieel om losgeld te eisen. Hij dringt het woonhuis binnen. De man is niet thuis en Hans neemt het vijf-jarige dochtertje mee. „Een kennis zei tegen mij dat ik geen sporen moest achter laten. Ik stond onder druk, ik kon de span ning niet meer aan." Het leidde tot het wurgen van het jonge meisje. Daarna sloeg hij haar met een schop de schedel in. Van der Molen werd dezelfde dag nog gearresteerd en later veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf en TBR, zo als de huidige TBS-regeling toen nog heette. Zijn daden wekten afschuw in heel Nederland. De rechtbank noemde hem op De discussie over wat men in TBS-kli- nieken aan moet met chronische TBS-patiënten „zonder behandelings perspectief' zal dit jaar volop gevoerd worden. Dit verwacht onderzoeker en be leidsmedewerker Jos van Emmerik van het ministerie van justitie. Volgens Van Emmerik zal de zorg voor deze mensen, van wie velen nooit meer vrijkomen, ver anderd moeten worden. Het aantal daders dat TBS krijgt opge legd neemt jaarlijks toe. Momenteel ver blijven er in totaal 600 mensen in TBS-in- richtingen. Daarnaast is er nog een wachtlijst van 108 mensen voor wie op dit moment geen plaats is en zijn er 107 personen die in een gevangenis eerst hun gewone strafdeel uitzitten. Zeventig TBS-gestelden zijn met proefverlof. In Poortugaal bij Rotterdam wordt inmid dels gebouwd aan een nieuwe TBS-in richting die in '96 tachtig plaatsen extra moet opgeleveren. Daarmee heeft Neder land negen TBS-instellingen. Volgens Van Emmerik ligt aan de stij ging van het aantal TBS-gestraften deels de algehele toename van de criminaliteit ten grondslag. Een ander probleem is dat er ook steeds minder TBS'ers uitstro men. „De behandeling van een TBS- cliënt kost meer tijd dan vroeger", zegt de onderzoeker. Ruim een derde van de TBS-patiënten heeft een seksueel delict gepleegd, bijna steeds met geweld. Tweederde heeft zich schuldig gemaakt aan 'gewone' gewelds delicten. Het probleem van ter beschik king gestelden vindt zijn oorzaak in psy chotische stoornissen, persoonlijkheids toornissen of een combinatie daarvan. Ook verslaving speelt een rol. Circa tweederde van alle TBS'ers waren voor hun veroordeling al bekend als psychia trisch patiënt. De helft van alle TBS-ge straften stroomt uiteindelijk door naar een instelling in de geestelijke gezond heidszorg. Onbehandelbaar Van alle terbeschikkinggestelden wor den er op dit moment 48 als chronisch beschouwd. Zij zitten meer dan acht j aar in een TBS-inrichting en hun behande lingsperspectief is somber. Zij zullen nog langdurig in TBS-k.linieken moeten ver blijven. Van 24 personen wordt aangeno men dat zij nooit meer vrij komen. „Deze mensen zullen ook niet doorgesluisd kunnen worden naar een gewone psy chiatrische instelling, omdat ze te ge vaarlijk zijn. Deze mensen zijn in feite on behandelbaar", zegt Van Emmerik. Staat zo'n straf nog wel in verhouding met het gepleegde delict? Nee, zegt Van Emmerik, maai' er is helaas ook geen al ternatief. „Levenslange gevangenisstraf verdraagt zich eigenlijk ook niet met ons strafrecht dat stelt dat een straf in begin sel eindig is. Toch is deze 'escape' in de vorige eeuw ingebouwd, omdat er anders onvoldoende voorstanders waren voor afschaffing van de doodstraf. Naar mijn mening is levenslang opsluiten in uitzon derlijke omstandigheden maatschappe lijk aanvaardbaar. Het is geen lichtvaar dig en definitief besluit, want om de één of twee jaar is het de rechter die zich moet uitspreken over het al dan niet ver lengen van de TBS. Het is natuurlijk ook een verantwoordelijkheid tegenover de samenleving. De kans dat iemand in z'n oude fouten valt, de recidive, is voor deze groep te groot." Inmiddels komt er meer belangstelling voor de eeuwige TBS-patiënt. Vorig jaar vormde het een onderwerp van een sym posium achter gesloten deuren, waar ook rechters bij betrokken waren. Over twee maanden staat het opnieuw op de agenda van een congres voor personeel in TBS-klinieken. Volgens Van Emmerik gaan er steeds meer stemmen op om de langdurige TBS- patiënten als een aparte groep te gaan behandelen. „Als je al twintig jaar in TBS zit, kun je er haast wel van uit gaan, dat zo'n iemand niet meer te behandelen is. Vaak willen de mensen zelf ook niet meer, omdat ze beseffen dat ze zich bui ten de kliniek niet meer kunnen handha ven." Een mogelijkheid is de terugkeer van het 'oude-mannen-huis', zoals vroeger bij TBS-inrichting Veldzicht. „Er moeten nieuwe voorzieningen komen. Plaats ze in aparte afdelingen of paviljoens. Hier bij zou de zorg voor deze mensen voorop moeten staan en niet de behandeling. Probeer ze niet koste wat het kost meer te veranderen, want dat lukt toch niet, en richt je alleen nog op het verzorgen van deze mensen." Cees van der Laan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 29