bissers duchten inspectie niet 1KOLIJN PZC Ziek van giftige oplosmiddelen O Terneuzen passeert vamer bij weren van oft-dr ugstoer isten 'iscaer ook verdacht an greep uit kas bij et voormalig JAC Vissersvoorman Schot geridderd Zeeuwse havens in informatiesysteem Zeesluis Terneuzen 01100-13720 provincie 13 lijksdienst onderwerpt schepen aan Europese hygiëne-regels STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK 10E.N i-J AR.M ZATERDAG 21 JANUARI 1995 onze verslaggever irmen van der Werf OLIJNSPLAAT - De Colijns- laatsc visser A. Bout zal hen il komend jaar met open ar- 01 ontvangen, de viskeur- eesters van de Rijksdienst }0r Vee en Vlees (RVV). Ze {eten alle ruim negenhonderd iderlandse vissersvaartuigen m een hygiëne-controle on twerpen. De Europese Unie ieft nieuwe regeltjes verzon- Prachtig", zegt Bout, maar Nederlandse vissers vol- oen daar over het algemeen al pg aan. 't Zijn eisen van de jjd, We gaan daar vrolijk in ee." Eurokotter van Bout, de KG 6 Imantje, ligt vrijdag tegen het middaguur aan de steiger in de vissershaven van Colijnsplaat. Schoongemaakt en wel. Het is stil bij de visafslag. Vis en garna len die de afgelopen week zijn ge vangen, zijn op weg naar de con sument. Enkele vissers zijn met herstelwerkzaamheden bezig, netten maken, hier en daar wat repareren en reviseren. Dat is al les. Maandag is het weer vroeg dag. De Colijnsplaatse vissersvloot is vrij nieuw. De oudste kotters stammen uit het begin van de ja ren tachtig. „Van voor de oor log", grapt H. Koster van de YE 52 Adriana. „Ja, van voor de Golfoorlog." Bouts Eurokotter is één van de jongste, uit 1988. imonze verslaggever ERNEUZEN - B en w van Ter pen passeren de Tweede Ka als ze niet in Nederland oonachtigen de toegang tot see te gedogen koffieshops illen ontzeggen. Dat is de me- ing van gemeenteraadslid A. in Himme (GroenLinks). Als tnsen die in Nederland wonen ill drugs mogen kopen, kan de tkoop aan in het buitenland veilde gebruikers niet worden >;engegaan, heeft het parle- ïnt volgens het raadslid be- lilen. in Himme: „De Tweede Ka- er heeft vorig jaar uitputtend ■debatteerd over de door de >cureurs-generaal voorgestel- gedoogcriteria. Daarbij heb- 31 de kamerleden ook uitdruk- iiljk bepaald dat er geen zesde iterium komt dat verkoop van ft drugs aan buitenlanders [biedt. De criteria zijn in de aatscourant gepubliceerd, ar is het Openbaar Ministerie ingehouden en daar kan de ge- Knte Terneuzen niet zó maar in voorbij gaan." riteria Scier van justitie mr D. van Bel interpreteert de zoge- lamde AHOJ/G-criteria (geen lonze verslaggevers iRNEUZEN De voormalig ministrateur en personeels- ictionaris van de Stichting tlzijn Terneuzen, de 40-jarige Piscaer, heeft ook een greep ton in de kas van de stich- gJongere Advies en Informa- toreau (JAIB), het voorma- [iJAC, in Terneuzen. orzitter F. H. van Kollem van JAIB maakte vrijdag be- dat bij controle van de fi- aciële administratie van het igerenadviescentrum in Ter- azen is gebleken dat er onge- 12.000 gulden is verdwenen, scaer fungeerde sinds 1972 als imingmeester van het JAC in meuzen. n Kollem: „Toen afgelopen tadag bekend werd dat Pis- bij de Stichting Welzijn de schreef is gegaan, heb- wij onze resterende boek ling nog eens bekeken. Het ïfindeel van de administra- en financiële handelingen "den sinds de overgang van 'JAC naar Jeugd en Gezin staal geregeld. De boeken khet laatste jaar waren ook gecontroleerd en goedbevon- i In Terneuzen resteerde op van het JAC (nu JAIB) Seen bankrekening met kre- Ifaciliteit, waarvan zo'n MO gulden is verdwenen, zon daar verantwoording is afgelegd." rugstorten provinciaal JAIB-bestuur Piscaer schriftelijk op de ^te gesteld van de bevindin- en hem nadrukkelijk ver- tht het 'vermiste bedrag' te- te storten. Is de rekening voor dinsdag aanstaande aangevuld, dan wordt op die dag aangifte van fraude gedaan bij de politie. Directeur J. Snelders van de Stichting Welzijn Terneuzen stapte vrijdag naar de politie. Volgens Snelders heeft amim- strateur Piscaer tussen januari 1993 en januari 1995 zo'n 120.000 gulden verduisterd. De politie stelt een onderzoek in. Snelders ging vrijdag ook om de tafel zitten met wethouder A. Stahl-Hemelsoet (welzijn) van Terneuzen. Het overleg met de wethouder spitste zich toe op de continuïteit van de activiteiten van de Stichting Welzijn. De stichting is door de malversaties van de medewerker ernstig in de problemen gekomen. Of het geldbedrag - ongeveer een zesde van het jaarlijkse budget - op korte termijn op een of andere manier is terug te vorderen op Piscaer wordt momenteel dooi de jurisdisch adviseur van de stichting uitgezocht. Dienstverlening Hoe het ook zij, het geld heeft de stichting volgens Snelders no dig om haar dienstverlening op peil te houden en de projecten in het welzijnswerk te kunnen uit voeren. „Blijven we geruime tijd verstoken van dat bedrag, dan zal er een oplossing gezocht moeten worden om onze activi teiten te kunnen continueren en onze leveranciers te kunnen be talen. De gemeente zou aan een oplossing kunnen bijdragen door een overbruggingskrediet beschikbaar te stellen. Kan dat niet, maai- dat wordt bekeken, dan zullen we naar een bank moeten. Maar ja, dat kost extra geld", voerde Snelders aan. „Maar alle schepen hier zijn wel zo ingericht als deze." Bout houdt een rondleiding over zijn schip. Van de bassins waarin de netten worden geleegd, tot in het koelruim. Spoelbakken en sorteertrommels passeren de re vue. Het is bijna alleen roestvrij staal wat er blinkt en kunststof. Veel handarbeid komt er nog aan te pas om - zoals Bout zegt - 'een zuiver produkt' af te leve ren, maai- machines hebben de vissermannen ook heel wat werk uit handen genomen. „Neem die sorteertrommel. Dat is een.o zo simpele, o zo vernufige machine, 't Gaat automatisch." Uit de sorteertrommel gaan de garnalen in een welbak. Het wa ter borrelt, de garnalen komen omhoog, schelpjes zakken naar beneden. Via een roestvrij stalen pijp 'lopen' de garnalen door. Aan het einde van die pijp wor den ze in een mand opgevangen. Op het dek, tegen de stuurhut aan, staat een grote kookketel. „Een soort friteuse", noemt Bout hem. „Het zeewater moet er lekker in koken, 100 graden, dan trekken de garnalen mooi krom. Net als bij mensen is hun buik de gevoeligste plek. Komen ze in dat warme water, dan den ken ze 'wat gebeurt er nu' en trekken samen." De gekookte, met zeewater weer afgekoelde, garnalen worden be neden in het koelruim in een plastic zak opgevangen. Twintig kilo per zak. De zak gaat in een viskist, met ijsblokken erom heen. „Dat is zo'n overheidsre- geltje. Vroeger strooiden we ijs tussen de garnalen. Dat mag niet meer. In ijs zitten vanzelf al bacteriën. Vandaar dat we nu plastic zakken gebruiken. Om die zak doen we ijs om de garna len op nul tot vier graden te brengen en te houden." Het koelruim is vrijwel leeg. Kis ten staan aan de zijkanten. Bout pakt een ijsschop en bezem. He lemaal van kunststof gemaakt. „Dat is ook zo'n vereiste. Hout kan gaan rotten. Het zijn zomaar wat kleinigheidjes." Kleinig heidjes zijn de investeringen in spoelbakken en sorteertrom mels niet. Tien-, twintigduizend gulden is zo uitgegeven. Van de komende controles heeft Bout weinig te duchten, zoals de meeste vissers in Zeeland. „Sommige half natte garnalen- vissers in het noorden willen nog weieens conserveringsmiddelen gebruiken, maar dan ben je fout bezig." In de EU-regels is, vol gens de Noordbevelandse visser, vastgelegd 'hoe wij al werken'. „Neem dat ijs direct bij de garna len. De handel wilde dat niet meer. Wij richten ons daarop. En het is toch zo: de handel kan heel wat gemakkelijker sturen dan allerlei regeltjes van bovenaf." verkoop van hard drugs, niet verkopen aan jeugdigen onder de achttien jaar, geen reclame maken, geen grotere hoeveel heid dan dertig gram per klant en geen overlast veroorzaken) toch wat anders. „Die vijf crite ria zijn inderdaad landelijk aan genomen. Maar dat zijn puur strafrechterlijke criteria en dat laat onverlet dat het plaatselijk bestuur daar nadere invulling aan kan toevoegen." Dat de Tweede Kamer geen cri terium heeft ingevoerd om ver koop aan buitenlanders te ver bieden, is niet meer dan logisch. De gekozen volksvertegenwoor diging 2ou anders tegen anti-dis criminatie bepalingen in de Grondwet ingaan. Van der Bel: „Maar als een gemeente er aan toe wil voegen dat niet-ingezete- nen geen drugs mogen kopen voor illegale uitvoer kan dat vol gens mij. Verschillende deskundigen en rechtsgeleerden hebben het Ver drag van Schengen ook al aan gevoerd als mogelijkheid om de toeloop van buitenlanders tegen te gaan. Het behoort in elk geval tot de eigen verantwoordelijkheid van een gemeente om aanvullende voorwaarden voor een te gedo gen koffieshop op te stellen." van onze verslaggever Marcel Modde SINT-JANSTEEN - Meestal worden ze voor gek versleten, psychisch gestoord omdat ze 'simpelweg' met zichzelf geen raad meer weten. Lichamelij ke klachten die daarmee ge paard gaan, zijn veelal niet medisch aan te tonen. Volle dige genezing is uitgesloten. Het wrange is dat de patiën ten zelf weten dat hen geeste lijk niets mankeert, maar donders goed in de gaten heb ben dat er van alles en nog wat met hen aan de hand is. Schilders, autospuiters, stof feerders, drukkers en ook landbouwers, allemaal heb ben ze er mee te maken. Het zijn van die tekenen des tijds. Steeds meer nieuwe ziek ten met enge namen openba ren zich. Voor veel mensen be tekent een dergelijke uit komst vaak het einde van al het onbegrip. Want uiterlijk mankeren ze schijnbaar niets, dus stellen ze zich voor de bui tenwereld gewoon aan. Het Organo Psycho Syndroom (OPS) is zo'n nieuwe aandoe ning. Beven, zware hoofdpij nen, structurele vermoeid heid, vergeetachtigheid, hartkloppingen, evenwichts stoornissen, agressiviteit, on vruchtbaarheid en slapeloos heid is een greep uit het lange klachtenlijstje. De 34-jarige ex-stoffeerder Pa trick uit Sint-Jansteen lijdt vermoedelijk al zo'n vijf jaar aan OPS. Hij legde zestien jaar achtereen voor verschillende Zeeuws-Vlaamse bedrijven vloerbedekking in woonka mers en op trappen. Al die tijd zat hij met z'n neus boven de doordringende dampen van kontaktlijm. Sinds anderhalf De oorzaak van het Organo Psycho Syndroom wordt gezocht in het gebruik van chemische oplosmiddelen in verf, lijm en on kruidverdelgers. foto Peter Nicolai jaar zit hij thuis. Lichamelijk een wrak. „Als ik in mijn hof aan het kap pen ben, val ik binnen een kwartier op m'n gezicht. Ka pot! Dat is toch niet normaal voor een kerel die vorige week 34 is geworden. Ik kan niks meer. Ben zowat voor alles al lergisch. Ik lijk wel een ouwe vent." Hij praat gehaast, op het agressieve af. Z'n ogen staan fel. „Dat die troep Ne derland nog inkomt, onbegrij pelijk. Want ze weten het!" Zenuwstelsel OPS tast het centraal zenuw stelsel aan en veroorzaakt een lichte hersenbeschadiging. De oorzaak wordt gezocht in het gebruik van chemische oplos middelen in verf, lijm en on kruidverdelgers. Het bestaan van het syndroom is al enkele jaren bekend. Tot drie maan den geleden ontbrak evenwel het wetenschappelijk bewijs dat werken met stoffen als to lueen (een reststof van ben zeen die onder meer in vloer- bedekkinglijm wordt ver werkt) en methanol (gebruikt in kunstharskit) vergiftiging tot gevolg kan hebben. De Enschedese neuroloog Ha- geman wist de klachten van 'lijm- en verfgebruikers' te doorgronden. Hij constateer de bij meerdere gevallen lichte hersenbeschadiging. Ook het Nederlands Centrum voor Be roepsziekten van het Acade misch Ziekenhuis in Amster dam heeft de relatie tussen OPS en chemische produkten aangetoond. Erkenning van de ziekte is echter nog ver weg. En de overheid is niet van plan de verwerking van de schade lijke oplosmiddelen in verf en lijm voor 2004 wettelijk te ver bieden. De in 1991 opgerichte OPS- vereniging schat dat in Neder land twintig- tot zestigdui zend (land(arbeiders zijn aan getast door de gifstoffen. Die schatting is mede gebaseerd op gegevens van de vakbon den en betreft waarschijnlijk slechts het topje van de ijs berg, aldus secretaris en op richtster R. Poot-Verschoon uit Lelystad. Naarmate de be kendheid van de ziekte toe neemt, groeit de vereniging in snel tempo. Mede daarom wordt er gewerkt aan de op richting van steunpunten in de provincies. Ook voor Zee land bestaan die plannen. Be gin oktober is er in Lelystad weer een centrale bijeenkomst voor slachtoffers van oplos middelen. Dementie Het kan, aldus mevrouw Poot, tussen de drie en twintig jaar duren voor het syndroom zich manifesteert. Afhankelijk van hoe intensief iemand met het spul heeft gewerkt en hoe vat baar hij er voor is. Haar is één officieel geval bekend waarbij chemische vergiftiging een do delijk slachtoffer heeft geëist. Verder houden de vereniging en medisch deskundigen er ernstig rekening mee dat de toxische verschijnselen te vens de oorzaak zijn van de mentie op jongere leeftijd. Hoeveel mensen in Zeeland mogelijk aan OPS lijden, durft de vereniging niet te voorspel len. Patrick trekt een somber ge zicht, wanneer hij aan al die collega's denkt zonder be schermingsmasker. „Wie zo'n ding opzet is een aansteller. Als je klaagt, word je uitgela chen. Dus..." Burgemeester J. J. P. M. Asselbergs speldt de Zierikzeese vissers voorman B. W. Schot de versierselen van het Ridderschap op. foto PieterHonhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Dat de viering van het 75-jarig bestaan van vïssersvereniging Helpt Elkan der een feest zou worden, was voorzitter B. W. Schot van te voren duidelijk. Een koninklij ke onderscheiding had hij ech ter niet verwacht. De Zierik zeese burgemeester J. J. P. M. Asselbergs kon Schot, die al dertig jaar een bestuursfunctie bekleedt bij Helpt Elkander, be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Asselbergs roemde Schot voor zijn jaren lange inzet voor de visserij. „U doet dat met alles wat in u zit, en dat is verrekte veel." Ontroerd nam de voorzitter de onderscheiding in ontvangst op de boot aan het Luitje in Zierik- zee. Zijn zesde lustrum als be stuurslid èn zijn verdiensten voor de sector, waren aanleiding voor de koninklijke benoeming. Behalve zijn functie binnen Helpt Elkander, is Schot onder meer vice-voorzitter van Zevi- bel, lid van de mosseladviescom missie en actief binnen het be stuur van de Kamer van Koop handel. „Hij maakt zich verdien stelijk op zowel plaatselijk als provinciaal niveau", sprak de burgemeester lovend. Verweven Nadat Schot uitgebreid heden en verleden van de vereniging- uit de doeken had gedaan, ging Asselbergs ook nog in op de his torie van Helpt Elkander. Het is uniek, meende hij, dat indivi dualistische personen als vissers destijds besloten zich te vereni gen. Toch had men in het oprich tingsjaar 1920 geen beter besluit kunnen nemen, vervolgde de burgemeester. „Het overlegplat- vorm dat u vormt, heeft in 75 jaar optimaal gefunctioneerd. En dit blijkt keihard nodig, want er komt nog veel op u af de ko mende tijd." Als voorbeeld noemde hij de 'strijd' tegen de milieufanaten. Niet de strijd te gen het milieu, onderscheidde Asselbergs. Want: „Visserij en milieu zijn verweven." Oqk sprak de burgemeester vol trots over de Zierikzeese vissers vloot. „Je kunt wel zeggen dat het kleinste van Zeeland is, het is ook de mooiste." van onze verslaggever VLISSINGEN - De Zeeuwse ha venschappen en Rijkswater staat gaan samen een Zeeuws Haveninformatie Systeem op zetten. De bedoeling ervan is op een geautomatiseerde manier gegevens uit te wisselen tussen de havenschappen Vlissingen en Terneuzen, Rijkswaterstaat en andere instanties en bedrij ven. Die uitwisseling moet lei den tot een vlottere en veiligere verwerking van het scheep vaartverkeer iri de havengebie den en tot een optimaal gebruik van kades, losinstallaties en dergelijke. De beschikbaarheid van de juis te informatie op de juiste plaats en het juiste moment verhoogt de kwaliteit van de dienstverle ning van overheidsinstanties en bedrijven. Een goed systeem daarvoor wordt dan ook mede bepalend geacht voor de concur rentiepositie van Nederland als transport- en distributieland in het algemeen en de Zeeuwse ha vens in striktere zin. Gegevens Het is de bedoeling dat het ha veninformatiesysteem wordt ge bruikt voor havenbeheer, ha vengeldadministratie en voor statistische gegevens, reis- en verblijfinformatie, schadevarin- gen en bezoekfrequentie van schepen en rederijen. Vorig jaar is een onderzoek uitgevoerd naar de mogelijkheden van zo'n systeem. De conclusie luidde dat het haalbaar en wenselijk is tot geautomatiseerde verwer king van informatie in de Zeeuw se havens te komen. De kosten van het informatie systeem bedragen 800.000 gul den. Rijkswaterstaat betaalt de helft ervan. In de raad van be stuur van het havenschap Vlis singen komt woensdag een voor stel aan de orde eraan mee te doen. Het is de bedoeling dat het havenschap Terneuzen ook aan haakt. Automatisering Het bestuur van het Vlissingse havenschap bespreekt woens dag nog een tweede telematica project: een systeem voor de geautomatiseerde melding van gevaarlijke stoffen. Daarmee is vorig jaar bij een scheepsbe vrachter een proef gedaan. De resultaten waren veelbelovend en tijdens een demonstratie bleek dat ook andere bevrach ters erin geïnteresseerd zijn, ge vaarlijke stoffen niet langer schriftelijk op de daarvoor be stemde formulieren te melden, maar door middel van de com puter. Dat komt mooi uit, want de havenschappen en Rijkswa terstaat willen zoveel mogelijk bedrijven gevaarlijke stoffen elektronisch laten melden. Daarom betaalt Rijkswater staat de helft van de apparatuur die de cargadoors ervoor moeten aanschaffen. slot van pagina 11 Ir. F. Duthoi van de dienst Bo venschelde van het Vlaamse mi nisterie van Leeffnilieu en Infra structuur in Gent geeft toe dat het onderzoek flinke vertraging heeft opgelopen. Maai- dat ligt, volgens hem, aan hogere, poli tieke machten. „Alles ligt klaar. Er kan zo worden begonnen met het uiteindelijke onderzoek. Het geld is er. het consortium is ge vormd en de voorbereidende studies zijn afgerond. De Tech nische Scheldecommissie was al in '93 akkoord, maar we wachten nog steeds op het startsein." Duthoi heeft - in tegenstelling tot Rijkswaterstaat - niet de in druk dat er een 'afgeleid' onder zoek komt naar het optimalise ren van de huidige situatie. „Uit gangspunt van Gent is en blijft die mammoetsluis. Maar als het onderzoek anders uitwijst, lijkt mij een optie voor een tweede, minstens gelijkwaardige sluis, een redelijk alternatief. Al zal Gent daarmee natuurlijk niet blij zijn." Duthoi verwacht dat de opdracht voor het onderzoek dit voorjaar alsnog zal worden verstrekt. Advertentiej COR DE JONGE beveiliging 24-uurs meldkamer-service Erkend Uneto Bevaligings- Installateur OOK KLUISJES EN KLUIZEN VOLGENS EURO/VOS VERZEKERINGSNORM OOK INBOUW KOM KIJKEN IN ONZE SHOWROOM Inbraak Toegangscontrole Winkeldiefstal Technisch alarm Brand T.V.-bewaking •Overval •Terreinbeveiliging LEWESTRAAT 43 glgËBJS-- GOES/KLOETINGE IJgyelUSz-^ Een deel van de Colijnsplaatse vloot in de vissershaven. foto Dirk-Jan Gjeltema NOU\jtZ6eNS m Brc/z/iccd-e wel aaern &p bla&e. ^breekt hit fobïntïe j keus aah AdnPbk PO ikebtEz/HOóiaizs W Her CPA tor 66N6€eSWLjKE Akk]C>£P£ ff lie bccehk pat we a&g zoveel {%6eeep &AN WORPEM, SEEEKT 'TANêSTZUEEf Wl laten we icpponzz pwwnc/ehvfen pat Md&eb FAfrryeN eereee sü%*ws bepenkw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13