torgen over te gladde wegen Kamer verdeeld over debat Indië-beleid eind jaren '40 ZCskrullebal£ lissingen maakt kans op passagiersdienst Engeland sland kondigt nzijdig bestand Tsjetsjenië af Scholieren doen de appelsmaaktest 4 WEKEN BRUIDSMODESHOW BRUIDSHUIS FIESTA tel01180 13597 Kamer wil snel onderzoek naar problemen met 'fluisterasfalt' Woede over geheim besluit Schiphol Sarajevo beschuldigt Bosnische Serviërs van executies in Bihac VOOR 14,25 jaargang no. 8 ag HO Januari 1995 Jis| nummers 1,50 middag regen 27welden, vanochtend overwe- 1 droog. Vanmiddag geruime tijd j. Harde, in de middag matige moind. Temperatuur 5 graden. 13 januari de Zeeuwse Stromen te Renesse KAARTVERKOOP BIJ HOLTY MODE ZIERIKZEE 18 januari Britannia Watertoren te Vlissingen bel voor inlichtingen en reservering _r_ onze verslaggever SSINGEN - De voorbereidingen zijn in volle gang om een we passagiersdienst tussen Vlissingen en SheernessVan de id te tillen. Initiatiefnemer is de veermaatschappij Ferrylink ght Service die sinds begin juli vorig jaar vracht vervoert op lfde route. lesluitvorming over de nieuwe passagiersdienst bevindt zich >n afrondend stadium. Manager H. A. Maas van Verbrugge ninals in Vlissingen, de scheepsagent van Ferrylink, verwacht eel korte termijn' duidelijkheid. „Binnen nu en een week. Dat t ook om het vakantieseizoen 1995-mee te kunnen pakken." steur B. Moses van Ferrylink is eind vorig jaar, tussen kerst en nieuwjaar, in Griekenland en Italië geweest op zoek naar geschik te passagiersschepen. Naar verluidt heeft hij schepen op het oog die vijfhonderd tot zeshonderd passagiers kunnen vervoeren. Die zouden al vanaf 15 februari moeten varen. In eerste aanleg alleen met vrachtwagen^ en met ingang van 1 april ook met passagiers. De Olau Line, die op 15 mei 1994 de veerdienst Vlissingen-Sheer- ness staakte, voer met twee jumboveerschepen met een capaciteit van maximaal 1600 passagiers per schip. Ferrylink Freight Service - onderdeel van het grote Britse haven en transportbedrijf Mersey Docks and Harbour Company in Liver pool - is serieus bezig met de nieuwe Zeeuwse passagiersdienst. „Maar zekerheid is er nog niet", benadrukt Maas van Verbrugge Terminals. „Het gaat om het kostenplaatje. In Engeland wordt daarover nu intern gesproken." De mogelijke opvolger van de Olau Line weet zich al wei verzekerd van officiële steun in Zeeland. Zo heeft de Koninklijke Marechaus see in Vlissingen zich onlangs, aldus Maas, bereid verklaard mee te werken aan de vereiste paspoortcontroles. De twee huidige, in Egypte gecharterde vrachtschepen van Ferry link Freight Service vertrekken in Vlissingen vanaf de vroegere Olau-terminal in de buitenhaven. Ferrylink heeft concurrentie te duchten van Sally Line die eveneens met twee vrachtboten van Vlissingen op het vlakbij Londen gelegen Dartford vaart.. [AAG (ANP) - De Tweede- )Tfractie van D66 wil dat laterstaat zijn onderzoek problemen van het Zeer .sfalt Beton (ZOAB) nog :t einde van de maand ge- left. Op 6 februari praat [ede Kamer namelijk met Jorritsma (verkeer) verkeersveiligheid. De [actie heeft maandag in ilijke vragen ophelde- lëist van de minister. De -wegen bleken tijdens de ^ben vorstperiode opval- id. Dat leidde tot veel on- icn op juist deze stroken. ■tel' Co es fordvoerster Van 't Riet Irukkelijk nog geen oor- over de problemen. S> loeten eerst kijken wat er :ies aan de hand is. ZOAB Veieel voordelen °P het ge- YJan snelle waterafvoer en i2, flemping. IJzel is kenne- 52, jnadeel. Ik elk geval wil ik i.4(obleem volgende maand ter het kamerdebat aan de pellen. De kamer moet dan r die datum inzage heb ben in het onderzoek van Rijks waterstaat." De dienst kondigde het onder zoek al aan na problemen met extreme gladheid op de betref fende weggedeelten rond kerst mis. Volgens een woordvoerster van het ministerie van verkeer en waterstaat is de eerste voorlo pige evaluatie door Rijkswater- staat eind januari gereed. Veilig Verkeer Nederland (VVN) wil dat Jorritsma snel met maat regelen komt om de verkeersvei ligheid tijdens de vorst op ZO AB- wegen te verbeteren. VVN vreest dat het onderzoek van Rijkswa terstaat niet meer dan een in ventarisatie is. „Dat is echt te weinig. Er moet meer gebeuren", aldus woordvoerder Wouden berg. Volgens VVN moet er kriti sche gekeken worden naar de sa menstelling van het asfalt en het strooi-zoutprogramma van Rijkswaterstaat. „Ook betere waarschuwingen voor wegge bruikers zijn aan de orde", meent hij. ZOAB wordt sinds 1987 toege- slot zie pagina 3 kolom 7 OU (GPD/RTR//ANP) - issische regering heeft lag een eenzijdig bestand uur in Tsjetsjenië afge- [d dat vanmorgen om vijf iderlandse tijd moet in- Dat meldt het semi-offi- [ersbureau Itar-Tass, communiqué worden de in de afvallige me Kaukasus-republiek opgeroepen hun verzet te en binnen twee dagen de neer te leggen. Volgens n d ss is de verklaring inge- door de Russische wens 'eedzame oplossing" van etsjeense crisis mogelijk efïtie zoekt in jalberg naar jiseli jk hoofd e i|LO (ANP) - De poiitie in es Jo moet volgende week een >e akelijke klus opknappen. dan in een grote berg "jte-, fruit- en tuinafval op een menselijk hoofd. werd vorige week gea- wiferd door een werknemer Veluwse Afval Recycling de) in Twello, waar het gft-af- iïdt verwerkt. Op de trans and waar onrechtmatighe- Hit het afval worden ge- zag de man iets dat een elijk hoofd zou kunnen PH| schrok zo dat hij vergat fnsportband stil te zetten, [heeft hij samen met colle- ipg wel gezocht in de afval- iltfoen ze niets vonden, alar men ze de politie. ns de politie is het onmo- -izf'jom nu al in de enorme af- ït rg te zoeken. „Als je nu enfeven, ontstaat er een on- |ijke' stank." litie is ervan overtuigd dat 'ding geen grap is. „Maar in best zijn dat de man het van een etalagepop heeft Eerdere verzoeken van Tsjets jeense kant door een staakt-het- vuren het bergen van doden en gewonden mogelijk te maken, waren door de Russen afgewe zen. Gisterenn vochten Russische troepen nog in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny om het presi dentieel paleis te veroveren. Gis teren werd het gebouw vanuit de lucht en van korte afstand hevig beschoten, maar er werd geen terreinwinst geboekt. In het ge bouw zouden zich meer dan hon derd Russische lmjgsgevange nen bevinden, onder wie veel ge wonden. Tsjetsjeense comman danten hebben de afgelopen da gen enkele keren een bestand aangeboden om de doden, die al dagen op straat liggen, te kun nen bergen. Van Russische zijde is dat afgewezen. Volgens de on afhankelijke omroep NTV zou de defensietop ook gekant zijn tegen het bestand van 48 uur dat Tsjernomyrdin nu zou willen. Volgens Moskou is de tegen stand in Grozny 'zeer hevig'. Westerse verslaggevers consta teerden wel dat de Tsjetsjeense munitievoorraden beginnen te slinken. Navo Navo-secretaris-generaal Willy Claes riep Moskou gisteren op zo snel mogelijk de gewelddaden tegen de Tsjetsjeense bevolking te staken en voor een vreedzame oplossing te zorgen. Alleen dan blijft volgens Claes de weg open 'voor de voortzetting van het po litieke en economische hervor mingsproces dat essentieel is voor de toekomst van Rusland'. In een toespraak in Brussel zei Claes dat 'er alles aan gedaan moet worden om in Europa een nieuwe (veiligheids-)architec- tuur met Rusland op te bouwen'. Hij wil de banden met Rusland niet verbreken. Voorwaarde is echter wel 'dat onze Russische vrienden zich duidelijk uitspre ken voor het respecteren van de mensenrechten ROTTERDAM - De Rotterdamse scholieren Michele Heeren (1) en Ilse Zwolsman, groep acht, zetten hun tanden in een zojuist aangeboden appel. In het hele land deelden gisteren de Nederlandse fruittelers op de eerste schooldag in het nieuwe jaar appels uit. Verder was er'fruitles', met na afloop een smaaktest. f°to Pau' Stolk/ANP DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is verdeeld over de wens van kamervoorzitter Deetman om op korte termijn een poli tieke discussie te voeren over het beleid van Nederland in Ne- derlands-Indië tijdens de strijd om de onafhankelijkheid in de tweede helft van de jaren '40. Deetman zei gisteren naar aan leiding van de recente opschud ding over het bezoek van 'Ponc- ke' Princen dat het goed zou zijn als politici in een debat stand punten innemen over de Neder landse reactie op het Indonesi sche streven naar onafhanke-' lijkheid. Dat debat zou moeten worden gevoerd voordat de ko ningin in augustus een staatsbe zoek brengt aan Indonesië, meent Deetman. De regeringspartijen PvdA en WD staan vooralsnog tegen over elkaar over de noodzaak van een dergelijk debat. PvdA- woordvoerder Van Traa is voor stander, zijn VVD-collega Weisglas „staat niet te trappe len". Weisglas, die zich vorige maand fel uitsprak tegen een vi sum voor Poncke Princen, wil eerst binnen zijn fractie overleg voeren alvorens een definitieve reactie te geven. „Maai1 ik sta er heel aarzelend, heel terughou dend tegenover", aldus de WD'er. Het CDA laat weten geen be hoefte te hebben aan een Indo- nesië-debat. Er is al een perma nente discussie gevoerd over de gebeurtenissen die leidden tot de onafhankelijkheid van Indo nesië, en een nieuw debat houdt niet een nieuwe start in, aldus woordvoerder De Hoop Scheffer. Bij de kleinere partijen toont vooral GroenLinks zich voor standervan een debat. „We heb ben er twee jaar geleden al om gevraagd, toen was er te weinig- steun. Indonesië is een stuk on verwerkt verleden, dat moet ver anderen. Met zo'n debat kan dat", aldus woordvoerster Sip- kes. Het SGP-kamerlid Van den ïdaag .jils te knippen of uit de krant te halen DEN HAAG (GPD) - Milieu groeperingen die ageren te gen de groei van Schiphol, zijn woedend nu uit een nog niet gepubliceerde nota is ge bleken dat er al een rege ringsstandpunt is over de luchthaven, hoewel de in spraakprocedures nog lopen. De inhoud van de nota, waar in wordt uitgegaan van een vijfde baan, evenwijdig aan de Zwanenburgbaan, werd gisteren bekendgemaakt in het televisieprogramma No va. Uit de concept-nota blijkt dat de drie meestbetrokken mi nisteries, verkeer en water staat. economische zaken en VROM. het al eens zijn over hoe Schiphol uit moet brei den. Volgens de tegenstan ders van de uitbreiding heb ben de drie departementen daarbij niet eens gekozen voor de meest milieuvriende lijke variant. Door nu al een voorkeur op schrift te stellen, blokkeren de ministeries be tere alternatieven en heeft de inspraakprocedure geen zin, zo luiden de reacties. „Dit is echt ongelooflijk. Uit deze no ta blijkt dat alle andere alter natieven eigenlijk al opzij ge schoven zijn", aldus Jan Fransen van de stichting Na tuur en Milieu. De milieugroepen vinden dat gewacht had moeten worden op de bevindingen van de MER-commissie die momen teel de milieu-effecten van uitbreiding onderzoekt. Ze worden daarbij gesteund dooi de Leidse hoogleraar be stuursrecht Drupsteen, die meent dat het advies van deze commissie nu weinig waarde meer heeft. „Het MER-rap- port loopt vooruit op de uit eindelijke besluitvorming. De beslissing is nu echter al ge vallen, dan kan je weinig in vloed meer uitoefenen en is de MER een wassen neus", aldus Drupsteen. Het ministerie van VROM zegt de woede van de milieu beweging niet goed te kunnen plaatsen. „Het is geen geheim dat wij een voorkeur hebben voor die evenwijdig aan de Zwanenburgbaan lopende vijfde baan. Dat is altijd al zo geweest. Mocht echter uit de inspraak en de milieu-effec trapportage blijken dat er een beter alternatief is, dan rolt dat er aan het eind van de rit gewoon uit. De nu lopende procedures wachten we daar om af. Berg ziet er echter niets in. „Het leidt slechts tot geschiedverval sing en wordt door oud-Indië- gangers gezien als een trap na", aldus Van den Berg, die meent dat er indertijd voor een „vol strekt rechtvaardige en ge rechtvaardigde zaak is gevoch ten". Oud-militairen Vertegenwoordigers van oud-In- diëgangers en de Indische ge meenschap reageren voorzich tig positief op het voorstel van Deetman. Ze willen eerst meer duidelijkheid over de inhoud en de bedoeling van het initiatief. Voorzitter J. Dijkema van de Vereniging oud-militairen In- diëgangers (VOMI) is het meest positief. „Wij vragen al ruim veertig jaar om een discussie waarin politieke fouten centraal staan. Tot nu toe zijn er alleen aantijgingen gedaan richting militairen en is de opdrachtge ver buiten schot gebleven." Dij kema verwacht dat de discussie erkenning zal opleveren voor het Nederlands-Indisch leger. „De militair zal er als militair uitko men en niet als moordenaar", al dus Dijkema, die 7200 Indië-ve- teranen vertegenwoordigt. zie ook pagina 2 (Advertentie) SUPER ISOLEREND DUBBELGLAS komo-keur 10 jaar garantie MET SUBSIDIE vakkundig geplaatst Glashandel MELIESTE Verrijn Stuartweg 26,4462 GE Goes Telefoon 01100-27854 Autodieven Depolitie in Zuidoost-Brabant is maandag voor het oprollen van een bende autodieven massaal in actie gekomen. Met in totaal 175 mensen werden op 26 plaat sen invallen gedaan. De dieven hadden het vooral gemunt op duurdere wagens en waren actief in Neder- O land en Dxdtslaxid. O Schreuder Dominee Schreuder keert niet meer terug als predikant van de Gereformeerde Gemeente in Goes. Dat besluit nam de classis Goes van de Gereformeerde Ge meenten op de Bevelanden maandag. Schreuder was onder meer iti opspraak geraakt van- wege zijn rol bij de Zeeuwse rusthxdzenaf- O faire. *3* Frans Derks Frans Derks wordt de nieuwe voorzitter van Dordrecht '90. De voormalige voetbalscheidsrech ter neemt vanaf 1 juli de plaats in van Cees den Bra ven. De zakenman C stapt na vijfjaar op. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15 ZAGREB (AFP) - Het Bosni sche regeringsleger heeft de Bosnische Serviërs ervan be schuldigd in de noordwestelij ke enclave Bihac gevangenge nomen burgers en militairen te executeren. Generaal Atif Du- dakovic van het legerkorps dat in en om de enclave Bihac de re geringsposities verdedigt, zegt dat in een maandag openbaar geworden brief aan de Verenig de Naties. Dudakovic noemt de namen van zes soldaten en acht burgers die na gevangenneming door Ser viërs zouden zijn doodgescho ten. Hij dringt er bij de VN op aan alle gevangenen in handen van de „Servische agressor" te registreren en ervoor te zorgen, dat de Conventie van Genève wordt nageleefd. De conventie is een serie internationale verdra gen, die sinds de vorige eeuw zijn gesloten voor het handhaven van rechtsbeginselen door oor logvoerenden. De VN maakte maandag mel ding van de dood van twee ge vangenen in een door Bosnische Serviërs bestuurde gevangenis bij Sarajevo. Volgens een VN- functionaris in Sarajevo nemen de Bosnische Serviërs burgers, onder wie vrouwen en kinderen gevangen om ze bij onderhande lingen uit te spelen en te ruilen. In de bewuste gevangenis ten westen van Sarajevo zitten ze ker tachtig Bosniërs vast. Onder hen zijn zeven kinderen en ne- Nederlandse' gedwongen om Oost-Timor te verlaten KUPANG (RTR) - Vier buiten landse toeristen (drie Austra liërs en een Nederlandse) heb ben maandag' in opdracht van de Indonesische autoriteiten Oost-Timor verlaten. Het viertal zou foto's hebben ge maakt van een betoging voor on afhankelijkheid in de hoofdstad Dili. Oost-Timor is een voorma lige Portugese kolonie die in 1975 door Indonesië werd bezet en een jaar later geannexeerd. Jakarta zegt dat de toeristen niet zijn uitgewezen. „Hen is al leen gevraagd om voor hun ei gen veiligheid Oost-Timor te verlaten", zei een woordvoerder van het directoraat-generaal voor immigratie in de Indonesi sche hoofdstad. De vier zeiden in West-Timor echter dat zij wel de gelijk gedwongen waren te ver trekken. gen bejaarden. Twee bejaarde gedetineerden zijn inmiddels overleden, aldus de VN. Een woordvoerster van de vluchtelingenorganisatie van de VN, Kris Janowski. zei dat de Bosnische Serviërs niet enkel de bepalingen over de wapenstil stand schenden, maar ook de „beginselen van menselijke waardigheid". (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor f 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊÊÊtmi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1