««IICÏILE ZEEUWSE COURAN Begemann hoedt uitverkoop De Maas gaat deze keer aan huizen Limburgers voorbij ud nieuw Afscheid door prikkeldraad in Kroatië OLOoro Pech achtervolgt veerdienst Tientallen doden bij vliegramp in Turkije 4 WEKEN df RDM-boedel voor 65 min van de hand Kandidaten voor deel Holec d Jerovering Sjrozny blijft qussisch doel Auto-Lease Walcheren B.V. 25 t/m 45 VOOR 14,25 - o "wiïibt oi "1 Buien Half tot zwaar bewolkt. Buien met ha gel en onweer. Krachtige tot harde bo ven zee harde tot stormachtige zuid westen wind. Temperatuur 9 graden. ne37e jaargang no. 306 jrtfijdag 30 december 1994 inpsse nummers 1,50 ziekt* Bel voor informatie: 01100 - 39555 ■ijj rd el IARLEMMERMEER (ANP) - iel^k voor het sluiten van het eefekjaar 1994 beklinkt het Be- rojnann-concern twee miljoe- dhtransacties. Mogelijk kan uvfyrdoor het resultaat van het :iei()dlijdende conglomeraat beh Joep van den Nieuwenhuy- i met meer dan 165 miljoen eriirden opgekrikt, benderdag verkreeg de onroe- 'neld-goed handelaar Baris uit ^orjjkenisse voor naar schatting aafniljoen gulden de grond en in- ttiefedel van de marinewerf RDM, Ibei dochterbedrijf van Bege- 'Irinn. Vandaag, uiterlijk mor de)^ verwacht Van den Nieuwen- ih^zen de Holec-divisie in pre&ersfoort voor mogelijk meer n 100 miljoen gulden te verko- |i aan het Italiaanse Ansaldo liet Oostenrijkse Elin. in den Nieuwenhuyzen zei na pop van beraad met de vak- nden in het Van der Valk-mo- je ld urm Advertentie ll-lj orre klas nan! nresenteert oom, vanavond 30 december Mo! FRAGMENT VCi aanvang 22.00 uur 9 li- tel in Haarlemmermeer dat Be gemann dankzij de verkopen weer een gezond bedrijf wordt. Hij verwacht dat de winst over 1994 hoger uitkomt dan in het vorige boekjaar, toen het con cern een nettowinst boekte van 30,3 miljoen gulden. Zowel de verkoop van het RDM- complex als die van Holec Amersfoort is omstreden. Met de grondtransactie doorkruiste Be gemann een eerder afgesproken beginselakkoord met het minis terie van economische zaken en het Rotterdamse Havenbedrijf. Rotterdam kon de grond voor 41,5 miljoen gulden kopen en de staat wilde vervolgens met een ontwikkelingskrediet van 26 miljoen bijspringen. De bonden waren aanvankelijk bang dat het krediet van de baan zou zijn en dat de werkgele genheid bij RDM op termijn in gevaar zou komen. Na uitleg van Van den Nieuwenhuyzen en de RDM-directie veranderden zij op slag van mening. Baris be taalt meer geld dan het Haven bedrijf, waardoor de liquiditeit van de scheepswerf sterker wordt. De werkgelegenheids- garantie voor een periode van twee jaar van de RDM-directie is linton voelt wel )or 2e termijn ISHINGTON (AFP/RTR) - Is hij gezond blijft en zijn Oflrk goed doet" heeft Bill Clin- net belangstelling voor een 'a4ede termijn als president aah de Verenigde Staten. Clin- '°°1 zei dit donderdag in een Q^aggesprek met een aantal )riltenlandse persbureaus. -62jiton zei er niet van uit te :faln, dat zijn Democratische ftij een ander kandidaat zal llen voor de presidentsverkie- gegen in 1996. Bij de verkiezin- 1 d!i in november voor het Huis ;reji Afgevaardigden en een deel ei7p de Senaat behaalden de Re- n%likeinen een absolute meer- Dfheid in beide kamers van het eats 4as -jnt— bi aaii iOZNY (AFP/DPA/RTR) - Er k donderdag weinig schot te relijen in het Russische offensief cede afvallige republiek Tsjets- Hijë in de Kaukasus. Maar ver- pijBring van de hoofdstad Groz- zdblijft het doel van het bijna daj: weken oude offensief van vat Russische leger tegen de vaijders van president Doeda- era Dit heeft minister van justi- akGratsjov donderdag gezegd, cui ïaa' president van Tsjetsjenië, proedajev, heeft inmiddels aan memier Tsjernomyrdin van oolsland aangeboden, zonder nidjrwaarden vooraf te gaan on- kaïhandelen over een vreed- )velie regeling van het conflict i iffin Grozny en Moskou. zorVerenigde Staten hebbe don- cirdag de gewelddadige invasie ïijn) Rusland openlijk veroor- hellden. Een woordvoerder van ministerie van buitenlandse ;en sprak in Washington zijn .orgdheid uit over de voortdu- de bombardementen op )zny. Hij noemde de aanval jteloos. De VS blijven overi- is bij het standpunt dat Ietsjenië deel uit maakt van Hand en dat Jeltsin het recht ft op te treden in de repu te. en met donderdag zijn de ssische soldaten er niet in ge- igd wezenlijke vorderingen Dboeken in de richting van °-|zny, zo heeft de vice-presi- 1 elt van Tsjetsjenië, Jandarbij- üo gezegd tegen het persbureau We^rfax. Alleen in het westen 2-i) de stad zouden ze enige ter- es ïlwinst hebben geboekt. 3 besluit van president Jeltsin vc ?pen naai' het opstandige rrt ietsjenië te sturen, heeft tot skejal wat oppositie geleid, voor- 3 2 onder hervormingsgezinde us feci in Moskou. Zo heeft Je- 'n vk Bonner, de weduwe van de ijjcJisenrechtenactivist Andrej terrfharov, zich uit protest terug- □onfokken uit de presidentiële 1 iémissie voor de mensenrech ten! 14-5 KARLOVAC - Twee zussen nemen af scheid van elkaar bij een controlepunt van de Verenigde Naties bij Karlovac. De vrouw aan de rechterkant van het prik keldraad is een vluchtelinge. Zij bracht vier maanden door tussen de puinhopen van Karlovac en ontmoette haar zuster voor zij, gebruikmakend van het staakt- het-vuren, terugkeert naar Velika Kla- dusa. Commandant Rose van de Verenigde Na ties in Bosnië hoopt de komende dagen het kerst-bestand tussen de strijdende partijen uit te breiden tot een staakt-het- vuren dat vier maanden zal duren. De VN kregen de Serviërs donderdag ech ter niet zover dat ze daadwerkelijk hun handtekening zetten onder een nieuw be stand. Rose zag daarin geen problemen: „Het is nog te vroeg. Het bestand gaat pas op 1 januari in, we hebben nog twee dagen. Er zijn geen obstakels meer. De Nederlandse VN-militairen die mo menteel in het oosten van Bosnië-Herze- gowina zijn gestationeerd, keren volgende maand terug naar huis. Het Dutchbat wordt in etappes afgelost door het 13e in- fanteriebataljon luchtmobiel uit Assen. De nieuwe Dutchbat-militairen nemen de taken over van hun collega's uit Schaars- bergen, die de afgelopen zes maanden in het gebied hebben geopereerd. foto E PA MAASTRICHT (ANP) - Bewo ners van Limburg hoeven deze keer niet bang te zijn voor een herhaling van de wateroverlast van een jaar geleden. Het water in de zijrivieren van de Maas in België en Zuid-Limburg was donderdagmiddag al aan het zakken. De hoogste stand van 43,73 meter boven NAP passeer de het dorp Borgharen bij Maas tricht al aan het begin van de avond. In de loop van avond bleek het Maaswater verder te zakken waarbij rond half tien het niveau van 43,47 meter werd bereikt. Pas bij een stand van 45 meter lopen bij Borgharen, in het uiter ste zuiden van Limburg, de wei landen onder water. Dat ziet Rijkswaterstaat niet gebeuren. Op basis van inlichtingen over de neerslag de komende dagen, zijn overstromingen vrijwel uit gesloten. Begin volgende week zal de neerslag zelfs minimaal zijn. De regionale brandweer in Nij megen heeft donderdag de ge meenten Mook en Gennep ge waarschuwd voor waterover last, die over twee tot drie dagen kan ontstaan door overstromin gen van de Maas. Voor een ramp hoeven ook deze bewoners ech- VLISSINGEN - Omdat de veerverbinding Vlissingen-Breskens donderdag voor de tweede keer in één week uitviel - dit keer door een combinatie van harde wind en motorstoring aan boord van de dubbeldekker Prinses Juliana - besloot de PSD een bus in te zetten. Daarmee werden gestrande fietsers en voetgangers via het veer Kruiningen-Perkpolder naar Breskens vervoerd. In het kielzog van de bus reed een vrachtwagen, geladen met fietsen van de onfortuinlijke reizigers. Foto: een fiets wordt op de vrachtwagen gezet, foto Lex de Meester zie ook pagina 13 ter niet te vrezen. Beide gemeen ten zullen de komende dagen technische maatregelen nemen om overlast zoveel mogelijk te voorkomen. Zo zullen ze water- schuiven en rioleringen sluiten. De gemeenten zullen nog geen wegen afsluiten. Woensdag werd in alle crisisgebieden een voora larm van kracht, wat betekent dat de brandweer extra alert is op de ontwikkelingen. Het alarm geldt in delen van Noord en Zuid-Limburg en België. De circa deftig bewoners van het Valkenburgse dorp Schin op Geul, die dreigden overlast te ondervinden van de buiten haar oevers getreden Geul, zijn daar voor bespaard gebleven. In Bel gië zijn bij de monding van de Lesse en bij enkele zijriviertjes van de Semois in de Ardennen wat problemen. De situatie is op de meeste plaatsen stabiel en her en der zakt het waterpeil al, meldde donderdag het crisiscen trum van de regering. Het Belgische crisisteam gaf woensdag een vooralarm in de provincies Brabant, Luik en Lu xemburg. Verscheidene rivie ren, onder andere bij Bouillon en Vielsalm, waren daar door de aanhoudende regen buiten hun oevers getreden. De brandweer, burgerbescherming en politie diensten in de betrokken gebie den werden in paraatheid ge bracht. Eigenaars van caravans in de onmiddellijke nabijheid van Waalse rivieren (Ourthe, Anr- blève, Semois, Lesse, Viroin, Zenne) kregen wel opdracht de ze zo snel mogelijk weg te halen. Sinds de overstromingen van vorig jaar, die miljoenen schade aanrichtten, blijken oeverbewo ners zelf maatregelen te hebben genomen. Velen hebben pom pen geïnstalleerd om het water uit kelders te kunnen verwijde ren. zie ook pagina 2 Gevaarlijke chemische lading valt in Noordzee IJMUIDEN (ANP) - Het Duitse vrachtschip Rolf Buck heeft donderdag op ruim honderd kilo meter uit de kust van Zandvoort circa dertig vaten met een agres sieve chemische lading verloren. Rijkswater staat heeft besloten de lading niet te bergen. Wel zal het Kustwacht centrum in IJmuiden de visserij waarschuwen, omdat de chemicaliën levensgevaarlijk kun nen zijn. Dat hebben woordvoerders van het Kustwachtcentrum en van de directie Noord zee van Rijkswaterstaat donderdag bevestigd. De Rolf Buck, die offi cieel onder de vlag van Antigua and Barbuda vaart, meldde het verlies van de lading donder dagochtend aan de Ne derlandse kustwacht. In zwaar weer brak aan dek een container open, waaruit circa dertig va ten overboord sloegen. Volgens de nog voorlo pige gegevens bevatten de vaten thionylchloride (zwaveloxychloride). De ze vloeistof is explosief en vormt bij contact met water levensgevaarlijk zwavel- en zoutzuur. De stof kan ook een sterk bijtende zoutzuurnevel vormen die ogen, keel en longen kan beschadigen. Thionylchloride kan on der meer longoedeem en huidverbranding veroor zaken en kan in ernstige gevallen dodelijk zijn. Volgens de kustwacht zijn de vaten vrijwel ze ker onmiddellijk gezon ken. Ze zouden aan de Britse kant van de En gels-Nederlandse zee- grens liggen. daarmee een „stuk harder", zo vinden de bonden. Wel vrezen ze dat Baris, die de gebouwen voortaan aan RDM verhuurt, op termijn flinke huur verhogingen kan doorvoeren. Ook vrezen zij voor de werkgele genheid van 25 werknemers van de scheepswerf, die het terrein onderhouden. Bails zou deze mensen niet in dienst willen ne men. De twee andere partners, het Havenbedrijf en Economische Zaken reageerden eveneens po sitief. Het Havenbedrijf denkt dat Baris de onbenutte delen van het RDM-terrein (tweederde deel van de 42 hectare) tot leven kan brengen. De verkoop van Holec Amers foort gaat ook niet zonder kleer scheuren. De overheid en de vakbonden wilden aanvankelijk niets weten van een aparte ver koop van dit onderdeel van Ho lec International. Zij meenden dat dit ten koste zou gaan van het grotere onderdeel, de vesti ging in Hengelo (1800 werkne mers). De bonden hebben hun blok kade echter laten varen en stem men onder voorwaarden in met de plannen van Van den Nieu wenhuyzen. Ze eisen dat de werkgelegenheid in Amersfoort de komende vijf jaar gegaran deerd is. In Hengelo mogen de komende twee jaar geen ge dwongen ontslagen vallen. Bij Holec Internationale werken ongeveer 2300 mensen. In de ves tiging in Amersfoort (Hoogspan ning) werken 120 mensen en in Hengelo (Laag- en middenspan ning) zo'n 1800. De overigen zijn in diest van een verkoopdivisie. Zij zijn op diverse lokaties in de wereld actief. expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 Water De gemalen in Zeeland kunnen de overvloed aan regenwater aan, maar draaien ivel op vol le toeren. De meeste gemalen hebben ivél een overcapaciteit aan water, maar verwacht wordt dat die binnen enkele da gen is weggewerkt. Verleden jaar rond de kerst ivas de toestand veel em- O stiger. I w Van Praag Ajax-praeses Michael van Praag liet gisteren zien niet al leen een voorzittershamer goed te kunnen hanteren. Tijdens een druk bezochte avond voor Ajax- supporters in Philippine verloo chende de Amsterdammer zijn cabaretverleden niet. Zijn betoog boeide van O begin tot eind. El Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 11; Provincie: 13, 15,17 en 19; Sport: 21 en 23 van onze correspondente ISTANBUL - Bij een vliegramp in Oost-Turkije zijn volgens de eerste berichten 53 personen om het leven gekomen, onder wie de twee piloten. Aan boord wa ren 77 personen, van wie de meesten militairen en hun ge zinnen. Het toestel, een Boeing 737-400, stortte gisteren tegen de avond neer op een berg bij de plaats Edremit, toen het pro beerde te landen op het vlieg veld van de Oostturkse plaats Van. Door een zware sneeuwstorm was het zicht minder dan 300 meter, waardoor de piloot tot tweemaal toe zijn toestel niet aan de grond kon brengen. Na anderhalf uur rondgecirkeld te hebben, meldde hij aan de ver keerstoren dat hij het voor de derde maal zou proberen. Een commercieel tv-station beweer de dat de toren de piloot gewaar schuwd had om niet te landen. „Er is nog geen meter zicht, ik kan je niet zien, niet eens horen", zou de toren gezegd hebben. De piloot zou geadviseerd zijn naar het dichtstbijzijnde vlieg veld uit te wijken, of terug naar Ankara te vliegen. Desondanks Slachtoffers Achille Lauro maken rapport ZOETERMEER (ANP) - De Ne derlandse en Belgische slacht offers van de ramp met de Achille Lauro stellen een rap portage op over wat er in hun ogen is misgegaan in de nacht van 29 op 30 november toen het schip in de Indische Oceaan ten onder ging. Het rapport is deels bestemd voor henzelf en deels voor de Italiaanse autoriteiten die de ramp onderzoeken. Volgens de slachtoffers hebben vooral de Italiaanse scheepsoffi cieren het sterk laten afweten. Het schortte zeer aan leiding en organisatie, zegt hun woord voerder, de rijksambtenaar G. Bolhuis uit Zoetermeer. Hij is voorzitter van de stichting Slachtoffers Ondergang MS Achille Lauro (SOAL). Deze organisatie, in het leven ge roepen door de 93 Nederlandse en 6 Belgische gedupeerden, ad viseert bij besprekingen met de verzekeraars. Samen met het In stituut voor 'Psychotrauma heeft SOAL een informatiebij eenkomst georganiseerd over hoe met het gebeurde om te gaan. wilde hij landen, wellicht door tekort aan brandstof. Op slechts drie kilometer van het vliegveld raakte de Boeing een berg. Volgens de vice-gouverneur die bij de reddingsoperatie betrok ken is, is het vliegtuig aan de voorkant in tweeën gesplitst, de achterkant is nauwelijks be schadigd. Dat lijkt er volgens ex perts op te wijzen dat de piloot aan het landen was, of op het laatste moment de neus opge trokken heeft en niet frontaal te gen de berg is gevlogen. (Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 71 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1