Nieuwland sterk op overnachtfond Specialisten van Steeds Sneller niet te kloppen frnm I I I I I I I I I I Fff Illlllil initiai lil lili VZV Hoofdplaat vecht om plaats vóór Calon Seizoenrecord Smits BI 18 BI Sill! IBI III Illlllil1 IBI - B lilt Bi ill BI Ql B In Nederland zijn enkele plaatsen waar het overnacht- fondspel met veel succes wordt beoefend. Befaamd is bijvoor beeld de streek rondom Steen bergen met namen als Walpot, Ernst, Van der Wegen en Kou ters. Zo is ook het dorpje Enter in Gelderland zeer bekend om prima overnachtfondspelers. In Zeeland doen vooral de combi natie Eyerkamp-Muller te Wil- helminadorp, Cas van der Graaff en Zn te Arnemuiden en G. Dusarduyn te Groede van zich spreken. Minder bekend als overnachtfond-bolwerk is Nieuw en Sint Joosland. Daar halen zes postduivenliouders al jaren prima resultatenbehalen. De beste prestaties in Nieuw en ,Sint Joosland werden geleverd door de combinatie Joop Hiet- brink en Hannes Ventevogel. In de seizoenen 92 en 93 werden ze generaal kampioen van de Zeeuwse marathon. Ook het af gelopen seizoen was goed. Deze combinatie toonde zich all round. Hietbrink en Ventevogel behaalden in de concoursclub Walcheren (150 leden) de titel Keizer-Generaal. In kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen-Walche- jren (500 leden) werden zij eerste generaal. In de Zeeuwse zondag- vliegerrij (1500 deelnemers) wer den ze vijfde generaal. In de al ternatieve ZLU-overnacht- Ivluchten pakten ze met weinig duiven en derde plaats in een veld van 75 deelnemers. In kring ;West en Walcheren waren er eer- «ste plaatsen aangewezen en on- jaangewezen en bovendien het duitkampioenschap op de over- •nachtfondvluchten. jMaar ook de mindere goden in ■Nieuwland laten zich niet onbe- Agenda door Cor Jansen Wordt er tegenwoordig ster ker geschaakt dan vroe ger? Is Timman een betere spe ler dan Capablanca? Volgens Larsen leven de tien beste spe lers aller tijden nog allemaal! Het is twijfelachtig of dat waar is. Natuurlijk weet men tegen woordig meer van de openingen en van bepaalde middenspelsi tuaties, maai- dat wil nog niet zeggen, dat men ook beter speelt. En hoe zit het met het eindspel? Speel Kramnik het eindspel beter dan Rubinstein? Binnen afzienbare tijd kan men die vraag voorleggen aan de schaakcomputer. Die kan men dan niet alleen vragen een waar deoordeel te geven over een be paalde zet, maar over een zetten- reeks of een hele partij. Dat zou wel eens verrassende reultaten kunnen opleveren. Af en toe gebeurt er iets dat het niveau van de huidige groot meestergarde in het juiste per spectief plaatst. Dat was het ge val toen onderstaande partij uit het Siciliaanse thematoernooi in Buenos Aires werd gespeeld. Salov-Ljubojevic. Buenos Aires 1994. I.e4 c5 2.Pf3 d6 3.d4 cxd4 4.Pxd4. Hier vond een vermakelijk voor val plaats, dat door toedoen van Ljubojevic een onverkwikkelijk staarje kreeg. Salov speelde 4.Dxd4 maar werd erop gewe zen, dat 4.Pxd4 voorgeschreven was (het was een thematoer nooi). Hij had het contract niet goed gelezen en zich verkeerd tuigd. Zo won Leo van Schou wen enkele jaren geleden tegen 50.000 duiven de 7e prijs natio naal op Saint Vincent. Dit sei zoen zaten zijn vogels voorin op de wedvlucht uit San Sebastian. Met dergelijke prestaties behoor je bij de fondtop. Gerard van de Voorde werd een groot aantal jaren geleden gene raal kampioen bij de zaterdag vliegers. Daarna is hij overge schakeld op de grote fond. Eind jaren tachtig werd hij enkele ma len overnacht fondkampioen C.C, Walcheren. In 1994 was zijn beste vlucht Barcelona (provin ciaal 9vdl8) en in P.V. Zeelandia 1-3-4-7-9-10 (44d). Op de vluchten Saint Vincent, Soustons.en Per- pignan eindigde hij in de mid denmoot. Max de Rijke speelde in het voorbije seizoen veel beter op de dagfond dan op de overnacht- fond. Een positieve uitschieter was Bordeaux met 2 mee - 2 vroege prijzen. In voorgaande ja ren boekte de Rijke provinciaal en nationaal vroege uitslagen op de overnachtfond. Adr'te van Riei Zondag 8 januari 1995. P.V. Hoop, Biervliet. Organisatie van de kring- ■kampioendag West-Zeeuws Vlaan deren en Walcheren. Plaats: Clublo kaal Café Tobbetje te Biervliet. Van- 14.00 uur kan het publiek de ten toongestelde duiven van de kam pioenen bezichten. Zaterdag 7 januari 1995. P.V de Voorwaarts Zaamslag. Tentoonstel ling in clubgebouw te Zaamslag- veer. 's Middags geopend voor het publiek. Zaterdag 7 januari 1995. P.V. de Te legraaf Middelburg. Tentoonstelling in clubgebouw Dampoort, 's Middags toegankelije voor pu bliek. Het kleine Nieuw en Sint Joosland blaast een stevig partijtje mee in de duivenwedvluchten. De Nieuwlandse duivenhouders zijn vooral sterk op de overnacht fondvluchten. Vlnr: L. van Schouwen, M. van Nieulande, Je Ventevogel, G. van de Voorde en M. de Rijke, foto Van Riel In de grote vereniging Steeds Sneller te IJzendijke waren het afgelopen seizoen een paar specialisten niet te kloppen. Met grote voorsprong werd A. Nooten- boom eerste in beide kampioenschappen vitesse oude duiven. In het najaarskampioenschap herhaalde hij dit resultaat. Op de midfond was C. de Putter de beste, eerste kam pioen aangewezen en vrij. Paul de Smet had bij de jonge duiven, zowel vitesse als midfond, zo'n grote voorsprong dat hij vooral eerste generaal kampioen van Steeds Sneller werd. George de Boever werd tweede generaal kampioen. Op alle onderdelen oude duiven bezette hij een plaats bij de eerste vier. Bij de jonge duiven en op de najaarsvluchten klasseerde hij zich bij de eerste vijf, maar bij het midfondkampioensehap jonge duiven liet hij het afweten. Vader Anton en zoon Herman Dellaert presteerden afge lopen seizoen als combinatie niet onverdienstelijk. Der de plaats bij de oude duiven op de Vitessekampioen- schappen. Zij behaalden redelijke klasseringen op de midfond en op de navluchten, maai' over het geheel ge nomen speelden ze voorheen afzonderlijk beter. Daai kon een asduifkampioenschap bij de oude duiven geen verandering in brengen. Frans van der Vlies schoof voorzichtig naar de top met vooral goede prestaties op de midfondvluchten. Vooi hem was er een fraaie vierde plaat generaal. voorbereid. Ljubojevic beschul digde Salov na afloop er van de illegale zet opzettelijk gedaan te hebben om hem uit zijn concen tratie te halen en dat ging hij ook nog overal in de toernooizaal rondbazuinen. Ljubojevic is niet bekend om zijn grote sportivi teit. De problemen met hem op dat gebied zijn talrijk en met het klimmen der jaren is het er blijk baar niet beter op geworden. 4Pf6 5.f3 Deze ongewone zet, had Salov ook geprepareerd. 5e5 6.Lb5f Ld7? Over deze zet, die geforceerd tot een slechte stelling leidt, dacht Ljubojevic een half uur na! Dat is niet alleen verwonderlijk, het werpt ook een ander licht op het schaakvermogen van de Joego slaaf! Najdorf speelde in het toernooi van Amsterdam 1950(H) tegen Tatakower zonder veel bedenktijd te gebruiken de enige juiste zet 6Pbd7. Zie de volgende partij. 7.Lxd7t Dxd7 8.Pf5 d5 9.Lg5! In hogere zin reeds de positione le beslissing. Wit forceert de overgang naar een zo goed als gewonnen stelling. 9dxe4 Na 9d4 lO.Lxfö is zwart er met zijn geruïneerde pionnenstelling nauwelijks beter aan toe. 10.Lxf6 Dxdlt Zwart speelde de zetten tamelijk vlug. Hij had het komende eind spel totaal verkeerd beoordeeld. 11.Kxdl gxf6 12.fxe4 Pc6 13.c3! 13Tg8 14.g3 Td8t 15.Pd2 Pe7 16.Kc2! Het lijkt allemaal heel eenvou dig zoals Salov het speelt, maar je moet het maai' eens proberen na te doen! Als zwart nu op fö slaat, krijgt wit op e4 een formi dabel veld voor zijn andere paard. Het sterke paard en de meerderheid op de damevleugel stellen zwart ook dan voor on overkomelijke problemen. 17..... Kd7 17.Tadl Kc6 Aardig is 17Ke6 18.Pb3 Txdl 19.Pc5 mat. 18.PI3 Txdl 19.Pxe7t! Na 19.Txdl Pxf5 20.exf5 Lh6! kan zwart zich redden. Het witte paard kan dan niet meer naar e4. 19Lxe7 20.Txdl Td8 21.Txd8 Lxd8 22.PH4 Le7 23.Pf5 Lf8. (Zie dia.gra.ml Diagram 1 24.b4! Met ijzeren consequentie speelt wit het eindspel uit. Hij creëert een verre vrijpion op de a-lijn en dringt met zijn koning binnen. 24Kd7 25,Kb3 Kc6 26.Kc4 a6 27.a4bf> 28.g4 b5t 29.Kb3 Kd7 30.Pe3 Lhfi 31.Pd5 Lg5 32.c4 Kc6 33.Pc3! bxc4t 34.Kxc4 Lh4 35.Pd5 Lg5 36.h3 Lh4. Zwart verkeert min of meer in zetdwang hetgeen wit in staat stelt om zodanig te manoeuvre ren, dat een vrijpion op de a-lijn tot stand komt. 37.Pe7t Kd7 38.Pf5 Lel 39.b5 axb5ï 40.Kxb5 Ld2 41.Kb6 Lel 42.a5 Lf2ï' 43.Kb7 Ke6 44.Kc6. Zwart gaf het op. Wit speelt a6, brengt zijn paard via b6 naar c8 en speelt a7 (Salov in New in Chess). Men kan zich afvragen, wat het nut is van een schaakdatabase met tienduizenden parijen als men in een zo gangbare opening al na 6 zetten de kluts kwijt is zo als Ljubojevic hier. Salov, die slechts een of twee keer in zijn leven deze opening heeft ge speeld, won het toernooi met overmacht! Dat is ook geen aan beveling om je vol te proppen met door machines uitgespuwde schaakzetjes. En... misschien is het Siciliaans toch zo moeilijk niet! Salov had na afloop van boven staande partij een gesprek met de 84-jarige Najdorf, de uitvin der van de variant, die liet zien hoe Ljubojevic het wel had moe ten doen. Tartakower-Najdorf, Amster dam 1950 l.e4 c5 2.Pf3 d6 3.d4 cxd4 4.Pxd4 Pf6 5.f3 e5 6.Lb5t Pbd7ü Lodewijk Prins noemde in het toernooiboek 6Ld7?, wat Lju bojevic dus 44 jaar later speelde, zeer opmerkelijk, de standaard variant! Najdorf. was een speler met een groot inzicht in ope ningsproblemen. Als hij eens per ongeluk op onbekend terrein was terecht gekomen, wist hij meestal intuitief de juiste weg te vinden. 'Bin ich nicht genial?', klonk dan zijn retorische vraag door de zaal. 7.Pf5 d5! De clou van het zwarte systeem. Zwart offert een pion voor vrij en beweeglijk stukkenspel. 8.exd5 a6 9.Lxd7t Dxd7 10.Pe3 b5 ll.b3. De aanbeveling van Prins, 11.c4 bxc4 12.Pc3, lijkt een fractie be ter. Lc5 12.a4 Tb8 13.axb5 axb5 14.Dd3 0-0. Wit staat reeds erg moeilijk. Kort rokeren gaat niet goed we gens 15Pxd5 en bovendien moet rekening gehouden wor den met het verder openbreken van zijn stelling door e5-e4. 15.Pc3 Ph5 16.g3 f5! 17.Ld2 Pf6 18.Pe2 Te8 19.c4 e4! Het was tijd geworden om nog wat meer vuur in de stelling te brengen. Wit tracht de oplaaien de brand te blussen. 20.fxe4 bxc4 21.bxc4 Pxe4 22.Pdl Er dreigde 22Pxd2. Wit staat verloren. Zie de nutteloze treu righeid van de witte vrijpionnen op c4 en d5. Er volgt een briljant slot. (Zie diagram 2) jJb4t 24.Kfl Dh3t 25 Kgl Lf5 (prins). 23fxg3 24.Hxg3 Dh3 25.Le3. Er is geen redding meer. Op 25.Df3 (met matdreiging!) wint 25Lg4! gemakkelijk. 25Lb4t 26.Pdc3 Lxc3i 27.Pxc3 Dxg3t 28.Kdl Pxc3t 29.Dxc3 Txe3. Wit gaf het op. Een prachtpartij van de glorieuze toernooiwin- naar van Amsterdam 1950. 1. Najdorf 15, 2. Reshevsky 14, 3. Stahlberg 13,5 enz. Een partij waai' zelfs grootmeesters van de klasse van Ljubojevic nog wat van kunnen leren. Probleem van de week. (Zie diagram 3) Diagram 2 22f4 In het toernooiboek slaagt Lode wijk Prins erin deze partij te be spreken zonder ook maar een uitroepteken te gebruiken. Uit zijn schrale aantekeningen blijkt ook, dat hij noch de kwali teit, noch de historische waarde van de partij beseft heeft. In het rondeverslag spreekt hij slechts over 'een nieuw specimen in de reeks huzarenpartijen van Naj dorf. 23.Tfl De pion op f4 on op drie manie ren niet geslagen worden. Na 23.gxf4 Dg4! wint de dreiging 24.Pxd2 en Lb4(t) en na 23.Lxf4 wordt wit overweldigd met 23 Diagram 3 Jokisch, 1888, Wit: Kg6, Dc6, Pf5. Zwart: Kf4, pionnen op e5 en g4. Mat in drie zetten. Oplossing van de vorige week. Galizky, 1902. Wit: Kg8. Dd4, Lbl, Pa3, pionnen op b2, b4, h2. Zwart: Kal, La6, Lel, pionnen op a5, b7, b6 en b5. Mat in 4 zet ten. l.Kh7ü a4 2.Dh8ü Lxb2 3.Dg8 en 4.Da2 mat. Het is erg jammer, dat er zoveel schakers zijn, die onachtzaam aan zulke pareltjes voorbijgaan. door Ton Schipperheyn bridgegeschiedenis zijn vastge legd. Rimington geeft eerst alleen de NZ-hand'en, met de vraag: 'Hoe speelt u?' De lezer krijgt steeds een aanwijzing. Een paar leuke voorbeelden, in verband met de ruimte een kwartslag gedraaid: (zie afbeel ding 1) West A 2 AHVB984 A 8 A2 Oost H 8 7 6 5 4 73 10 9 5 4» B8 Als je in Engeland een leuk bridgeboek in de winkel ziet doe je er goed aan eerst thuis te kijken of je het soms al in de kast hebt staan. Ze hebben daar na melijk de vervelende gewoonte om een boek dat het goed heeft gedaan na een jaar of tien op nieuw uit te geven onder een an dere titel en in een geheel nieuw omslag. Een blik voorin kan daarbij zeker helpen. 'Play Bridge with the Experts' van Derek Rimington is zo'n boek. Het boek verscheen eerder (in 1981) onder de naam 'Learn Bridge from the Experts'. Een fantastisch boek, waarin hon derd zeer fraaie spellen uit de West AH 1086 5 4 AB10 V10 2 Oost 74 32 AVB H 6 4 4° AHB Afbeelding 2 V B 9 H 8 3 753 4« 9 8 7 4 Troje en het daarbij behorende Griekse 'geschenk', (zie afbeel ding 3) Philip Topley. Engels interna tional, speelde het spel in 1955. B10 10 5 H 6 5 4 2 4» H 7 6 4 spelen en west een slag in die kleur bezorgen: hij kon klaveren spelen in de dubbele renonce, of hij kon ruiten spelen in de vork. (zie afbeelding 4) 4 10987 54 V HB9 AH 108 6 5 4 AB 10 V10 2 N W O z 743 2 V A VB H 6 4 4» AHB A 2 AHVB984 A 8 N W O z H 8 7 6 5 4 V 73 10 9 5 4» B8 A 6 3 V10 87 Afbeelding 1 West opent ISch, oost biedt 2K1, west 2Sch, waarna oost azen vraagt en 6Sch biedt. Noord komt uit met K19, genomen in dummy. Op Sch2 gooit zuid een harten af. Hoe verder? Hint: Noord kan worden ingegooid met SchV, maar wat ziet u hem op dat mo ment graag terugspelen? (zie af beelding 2) - 1097652 V 9 8 2 4* 653 Afbeelding 3 West opent 2K1, oost biedt 2Ru, west 3Ha (solide kleur), waarna 6Ha wordt bereikt. Noord komt uit met SchB. Is er een kans dit hopeloze contract te maken? Hint: Denk aan het paard vap V 9 3 62 VB 7 4» V 10 9 5 3 Afbeelding 4 Hij speelde twee hoge schoppen en een harten naar het aas. Ver volgens speelde hij drie keer kla veren, gooide noord in met SchV en legde zijn kaarten open. Noord kon op drie manieren ha- ra-kiri plegen. Hij kon harten 93 4» H 7 N W O 52 z H V B 2 762 A H 10 6 4 4- V 6 A 8 5 4 3 V B 5 2 4» 943 Afbeelding 5 Het spel werd gespeeld in Duits land in 1974. West kan de derde schoppen hoog troeven, Ha9 spelen en hopen dat HalO wordt genomen, zodat Ha7 een entree wordt. Dat vond west te door zichtig. Martin van Nieulande behaalde het afgelopen seizoen met een bijzonder klein aantal duiven een aantal buitengewoon goede uitslagen. Hij werd provinciaal eerste in gezamenlijke over- nachtvlucht zaterdag-zondag Zeeland uit Limoges tegen 1387 duiven. En verder: San Sebas tian 289d. 25e pr(2mee);. Barce lona 489d. 7e pr.(2mee) Natio naal tegen 7.667 duiven was dit de 38e prijs; Bordeaux 95d. 13e pr(2mee); Perpignan 359d. 2- 45(3mee). Ophokplicht voor postduiven Van zaterdag 7 januari tot en met zaterdag 21 januari 1995 geldt in Zeeland een op- hokgebod voor postduiven. De schade die jaarlijks wordt aangericht aan land- en tuin- bouwgewassen door wilde en verwilderde duiven is aanzien lijk. Ook de overlast ten gevolge van de vervuiling op en fond de openbare gebouwen moet wor den teruggebracht. Ter bejaging van met name verwilderde dui ven hebben de belangengroepen zoals de Koninklijke Nederland se Jagersvereniging afdeling Zeeland, de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers, de Zuid-Ne derlandse Bond van Postdui- venhouders afdeling Zeeland, de vereniging van Nederlandse Ge meenten afdeling Zeeland sa men bovengenoemde periode vastgesteld. Postduivenhouders wordt gevraagd zich stipt aan het ophokgebod te houden, V.Z.V. Hoofdplaat. Er zijn in Zeeland weinig clubs waar in verenigingsverband zo fana tiek om de diverse kampioen schappen wordt gestreden als in de V.Z.V. in Hoofdplaat. De grootste gangmaker in de plaat selijke competitie is de gene raal kampioen Herman Calon. Deze liefhebber speelt al jaren mee op alle vluchten van Doornik tot Barcelona. Voor de leden van Hoofdplaat is het al een eer op de uitslag te ko men vóór Herman Calon. Op het onderdeel Vitesse (oude duiven aangewezen) bleven P. de Poor ter en A. Gernaert de generaal kampioen voor. Onaangewezen was de eerste plaats voor H. Ca lon met A. Gernaert en A. van de Broeke als volgers. Midfond oude duiven waren beide eerste plaatsen voor H.Calon. Comb, de Hamer en Th. de Ruysscher werden 2en 3e onaangewezen; A. de Poorter/Zn en B. de Poorter bezetten deze plaatsen aange wezen. Op de dagfond lukte het A. de Poorter/Zn eerste aange wezen kampioen te worden. On aangewezen bezette hij de derde plaats. H. Calon werd le onaan gewezen en 2e aangeduid. P. de Poorter en Mevr. Martens nestelden zich op dit onderdeel in de top drie. Bij de jonge dui ven was op de Vitesse A. Ger naert met twee eerste plaatsen onbetwist de sterkste. Waebeke- Lucieer, C. Temmerman en P.de Poorter waren hier de goede vol gers. Op de fond jonge duiven was het spannend. E. Cornelis (winnaar aangeduid en derde onaangduid) gaf H. Calon le on- aangeduid en 2e aangeduid) goed partij. C. Temmerman handhaafde zich met een 2e en 3e plaats prima. Ook op de na jaarsvluchten grote aantallen duiven. Aangeduid werd Comb, den Hamer winnaar, P. de Poor ter, J. Vermeere en Th. van de Velde volgden met klein onder ling verschil.Navluchten onaan- geduid was het kampioenschap voor H.Calon; H. de Poorter, A. Gernaert. J. Vermeere en Wae- beke-Lucieer volgden op korte afstand. Het asduifkampioen schap oude duiven ging met 19 prijzen naar Piet de Poorter. C. Temmerman had de beste jonge duif met 15 prijzen. DENVER (RTR) - Rik Smits heeft voor de Indiana Pacers in de uitwedstrijd voor de Natio nal Basketball Association te gen de Denver Nuggets een per soonlijk seizoenrecord bereikt met 33 punten. Bovendien pakte de Nederlan der veertien rebounds. Hij had daarmee een groot aandeel in de 95-91-overwinning van de Pa cers. Indiana is in de central di vision van de eastern conference tweede met zestien overwinnin gen en acht nederlagen. Cleve land is koploper met achttien ze ges en eveneens acht verliespar- tijen. Hij nam daarom SchA, stak over naar SehH en troefde een schop pen 'per ongeluk' met Ha8. Noord liep erin; hij troefde ovel en.. kreeg geen slag meer. Het boek is uitgegeven door Ro bert Hale in Londen en voor 20,- verkrijgbaar bij de Bridge- en Boekenshop van de Neder landse bridgebond (bestelnr. 7084). (zie afbeelding 5) Een aanvulling op het vorige week in deze rubriek gepubli ceerde spel uit de NK-finale. Zuid opende 2Ru, een zwak spel met een vijfkaart hoog en een vierkaart laag, en dus niet een wat exotische Multi. Leo van den Brom startte HaH!, gevolgd door HaB en André Mulder als zuid liet die houden! Een nood zakelijke manoeuvre om te voor komen dat de hartens blokke ren. Noord kwam met K1H aan slag en had nog Ha9 om zuid te bereiken. Fantastisch gespeeld van Mulder-van den Brom. door Leo Anderson Guntis Valneris is de nieuwe wereldkampioen. De 27-ja- rige Let consolideerde in de tweede toernooihelft zijn voor sprong, die hij al in het eerste deel had verworven. De ont troonde Tsjizjow kwam niet ver der dan een met Koeperman en Gantwarg gedeelde zevende plaats. De kloof tussen dit trio oud-wereldkampioenen en de winnaar bedroeg vijf punten. Harm Wiersma werd tweede op twee punten achterstand. De prestaties van de overige Neder landse deelnemers vielen zwaar tegen; met name rob Clerc stel de teleur met zijn tiende plaats. Echte spanning heeft het Haag se toernooi niet gekend; het was als in een lange afstandsloop waarin iemand vanaf de start een flinke voorsprong neemt en vervolgens door niemand se rieus wordt bedreigd. Geen ach tervolging, laat staan een sprint duel bij de finish. Was er sprake van een overmacht van de nieu we titelhouder, was vrouwe For- tuna hem welgezind en/of bleven sommige titelkandidaten bene den hun kunnen? Het komt nog al onsportief over, dat menig commentator openlijk te ken nen geeft in Valneris niet de te rechte wereldkampioen te zien. Hij verzamelde immers veruit de meeste punten en die tellen. Zelfs wordt de geringe 'uitstra ling' van de Let te berde ge bracht. In het dammers wereldje viert de kinnesinne hoogtij. Zo is er weer eens een heuse rel gaande over het sjoemelen met partijen met name in WK-toernooien; een ge ruchtmakend artikel van Sij- brands in een landelijk dagblad heeft vele tongen en penne in be roering gebracht. Maar dat is een verhaal apart, waarop wij mogelijk nog eens terug komen. Hier volgen twee hoogtepunten van Valneris uit het WK-toer- nooi. Wit: Valneris Zwart: Galasjow 13e ronde 20-ll-'94. 1. 32-28 17-21 2. 33-29 21-26 3. 39-33 11-17 4. 44- 39 6-115. 50-44 17-216.38-32 20-24 7. 29x20 15x24 8. 31-27 11-17 9. 43-38 7-11 10 49-43 1-6 11. 36-31 10-15 12. 41-36 17-22 13. 28x17 11x22 14.33-29 24x33 15. 39x17 18-23 16. 34-29 2^x34 17. 40x29 12-18 18. 17-11 6x17. Een vreemde opening, die dan ook in geen enkel boek is terug te vinden. 'Ik ben geen openingsspecialist zoals Baljakin. Ik speel hoofdza kelijk op mijn gevoel en bereid me niet voor aan de hand van boeken. Ik observeer mijn tegen stander zoveel mogelijk om me op zijn spel te kunnen instellen.', aldus Valneris. In dit geval is dat de debutant Galasjow, die zeker niet minder uit dit openingsspel komt. 19. 29-23 18x29 20.27-22 17x28 21. 32x34 15-20 22. 44-39 5-10 23. 47- 41 13-18 24. 31-27 21x32 25. 38x27 8-12 26.42-38 20-24 27. 38-33 10-15 28. 37-31 26x37 29. 41x32 9-13 30. 43-38 12-17 31. 36-31 4-9 32. 34-30 2-8 33. 46-41 14-20 34. 31-26 18-22 35. 27x18 13x22 36. 41-36 20-25. (Zie diagram 1 In deze stand zouden de meeste spelers met 48-43 39x30 vervol gen. Zo niet Valneris, die over veel Fingerspitzengefiihl blijkt te beschikken. Hij sluit met 39- 34, niet bepaald de meest logi sche zet en bovendien niet van gevaar ontbloot. Het kan niet anders of hij moet op dit mo ment reeds de combinatie heb ben zien schemeren, die hem acht zetten later de winst zal op leveren. 37. 39-34 9-14 38. 48-42 3-9 39. 42- 37 8-13 40. 37-31 24-29? Analyse wijst uit. dat 13-18 nog remise kan brengen. Maar zwart denkt wit nog te kunnen ver schalken met een offer, doch het is wit, die met een duivelse com binatie een directe winst af dwingt! 41. 33x24 14-20 42. 26-21! 17x28 43.38-32! 20x40 44. 32x3 25x34 45. 35x44 13-19 46. 3-9 22-28 47. 9-25 34-40 48. 45x34 en zwart geeft op. De meeste punten sleepte Val neris binnen tegen de laagst ge plaatste spelers, veelal debutan ten. Een van hen is de Oekraïner Vladimir Milsjin, die aanvanke lijk goed partij gaf maar op het kritieke moment verstrikt raak te in combinatieve finesses. Wit: Valneris Zwart: Milsjin 6e ronde 12-11-94, 1. 32-28 17-22 2. 28x17 11x22 3. 37-32 12-17 4. 31-26 6-11 5. 36-31 8-12 6. 32-27 16-21 7. 27x16 22-28 8. 33x22 18x36 9. 41- 37 19-23 10. 37-32 14-19 11. 32-27 12-18 12. 27-21 7-12 13. 16x7 2x11 14.21-16 1-7 15. 39-33 10-14 16. 44- 39 5-10 17, 50-44 20-24 18. 46-41 15-20 19. 41-37 10-15 20. 34-30 17- 22 21. 37-32 11-17 22. 30-25 24-29 23. 33x24 20x29 24. 32-27 22x31 25. 26x37 14-20 26. 25x14 9x20 27. 39-34 4-9 28. 44-39 3-8? Maakt zwart kwetsbaar; beter lijkt 17-22. 29. 38-32 18-22 30. 43-38 20-25 31. 48-43. (Zie diagram 2) BI ij m m H 11 i! m IB B: O BI IB IBI B i S O O B! m m B m m m m Bi m m m O O 0 O O O O O O Diagram 1 Diagram 2 Een stand, die beide spelers veel hoofdbrekens moet hebben ge kost. Hun speelvrijheid is zeer beperkt en zwart moet boven dien diverse combinatie-drei gingen het hoofd zien te bieden. Natuurlijk kan 12-18 niet en wat te denken van 22-28? De volgen de combinatie levert merkwaar digerwijze een materieel gelijke reststand op: 38-33 29x27; 34-30 25x34; 40x18 12x23 (en vooral niet 13x22); 47-41 36x38; 43x14 19x10 met wellicht remise. Edoch, op 22-28 volgt sterk 32-27 met op 17-21? de plakker 16-11. Niet geheel onlogisch speelde zwart na rijp beraad 13-18, wit dwingende tot een combinatie naar veld 3; beiden op dam en perspectief op remise. Maar aan gezien ook de opkomende tijd nood een niet te onderschatten rol ging spelen liep het toch nog verkeerd af voor zwart. 3113-18 32. 32-28 23x41 En niet 22x44 wegens 37-31 en de rondslag 38-31, 43x4. 33. 34x3 41- 46 34. 35-30 25x34 35. 39x30 46-5 In razende tijdnood. Beter is 46- 28. 36.40-34 18-23 37. 38-33 8-13 38. 3- 25 13-18 39. 33-29 22-27 40. 30-24 en zwart geeft op. Zijn tijd is ver bruikt en bovendien is redding uitgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 27