Zorgen over waterstand Maas Nieuwe ingreep bij Fokker nodig 25A BRUIDSMODESHOW Rondvaartboot in het nauw Politie neemt massaal vuurwerk in beslag \BHJSTOL V&D Haarlem na diefstal horloges geheel ontruimd Russische troepen staan klaar om Grozny in te nemen 4 WEKEN Rijkswaterstaat geeft in Limburg 'vooralarm' Hulpdiensten paraat AVOND Maxis is vrijdag 30 december geopend tol 21.00 El El Gd VOOR 14,25 kunst cultuur Veel wind en regen De zuid- tot zuidwesten wind vanoch tend is hard tot stormachtig, afne mend tot krachtig. Regen overgaand in buien. Temperatuur 11 graden. 237e jaargang no. 305 Donderdag 29 december 1994 Losse nummers 1,50 17/18 januari Britannia Watertoren te Vlissingen. 13 januari de Zeeuwse Stromen te RenessgllllllllilllllÜif*-, bel voor inlichtingen en reservering DEN HAAG (ANP) - De politie heeft de afgelopen weken 150.000 kilo vuurwerk in be slag genomen. De verwachting is dat die hoeveelheid voor de jaarwisseling oploopt tot 200.000 kilo. Dat is twee keer zoveel als vorig jaar. Een deel daarvan is illegaal. Een ander deel is wel legaal maar deugt niet. De mankementen varië ren van slechte lontjes tot ver keerde etiketten. De politie vermoedt dat de stij- ging niet alleen komt doordat er meer verboden vuurwerk is ingevoerd. Waarschijnlijk spe len ook de steeds strenger wor dende controles een rol. Daar naast is de verkoop van vuur werk aan detailhandelaars ge stegen. De kans dat bij hen on deugdelijk materiaal wordt aangetroffen is dus ook groter geworden. Het inbeslaggenomen vuur werk wordt opgeslagen in bun kers in Gilze-Rijen en Amster dam. Volgens een woordvoerster van de Dienst Domeinen van het ministerie van financiën, die de opslagplaatsen beheert, zitten de bunkers overvol. De capaci teit was 120 ton, maar is deze maand uitgebreid tot 150 ton. „Eventueel hebben we nog uit wijkmogelijkheden naar op slagruimte van Defensie." Ze denkt niet dat dat nodig is, want een deel van het mate riaal is inmiddels vernietigd. In Rotterdam is na Kerstmis een grote controle begonnen van de 140 officiële verkoop punten. De politie en de Milieu dienst Rijnmond (DCMR) con troleren in de winkels onder meer de opslagruimte, de aan wezigheid van de juiste brand blussers en op etiketten. Zo na men ze dinsdag 200 kilo in be slag omdat er verkeerde etiket ten op zaten. Een duidelijke ge bruiksaanwijzing in het Neder lands ontbrak. Groothandelaar W. Broekhoff in Dronten, goed voor 35 tot 40 procent van de vuurwerk- markt, controleert de etiketten wel. „Wij kijken in alle dozen welke sticker op het pakket zit, maar we kunnen kwalijk elk pakket eruit halen. Het kan ge beuren dat de ene helft goed is en de andere helft niet. Dat glipt er tussendoor.Broekhoff schat dat de verkoop van vuur werk dit jaar 10 tot 15 procent hoger is dan vorig jaar. MAASTRICHT/ALKMAAR (GPD) - Door aanhoudende neerslag stijgt het water in de Maas snel. Rijkswaterstaat gaf afgelopen nacht in Limburg het zogenoemde 'vooralarm'. Dat gebeurt als de stand van de Maas bij Borgharen (gemeente Maastricht) 43,55 meter bóven NAP is. De hoogste stand zal naar verwachting vanmiddag om 12.00 uur bereikt worden: ongeveer 43,90 meter. Ter ver gelijking: vorig jaar bedroeg de topstand 45,90 meter. Bij vooralarm worden onder meer de hulpdiensten gewaar schuwd dat ze paraat moeten zijn. Volgens woordvoerder N. Prick van de gemeente Maas tricht ziet het ernaar uit dat er nèt geen crisiscentrum hoeft te worden ingericht. Dat gebeurt volgens een klaarliggend draai boek bij een stand van 44,10 me ter boven NAP. Prick: „De Maas stijgt snel. In de afgelopen 24 uur nam het peil toe met drie meter. Of de Maas nog verder stijgt zal met name afhangen van het weer in de Belgische Ardennen." Ook het Geulwater stijgt snel. Enkele huizen in Schin op Geul dreigen onder water te lopen. De brandweer heeft de betrokken bewoners gewaarschuwd alert te zijn. Volgens Rijkswaterstaat was de waterafvoer van de Maas toege nomen tot 800 kubieke meter per seconde. De overlast begint pas bij 1500 kubieke meter. Tij dens het hoogwater rond de Kerst vorig jaar werd 3300 kuub per seconde afgevoerd. De com puters bij Rijkswaterstaat wor den gevoed met steeds actuele gegevens over de neerslag en de verwachte neerslag, met name in de Belgische Ardennen. Vooralsnog zijn er geen overstro mingen te vrezen, zo laat Rijks waterstaat weten. „We blijven waakzaam", verzekert woord voerder Kue Chean Wu. „Onder deze omstandigheden hoeven we ons geen zorgen te maken. Of het weer moet zo omslaan dat de neerslag fors toeneemt." De bewoners van het Maasdal, die een jaar geleden ernstig ge dupeerd werden door de waters noodramp, maken zich toch zor gen over de dreiging. Die onge- Londtnaren hoeven niet meer in de rij LONDEN (RTR/AFP) - Inwo ners van Londen, befaamd we gens het keurig in een rij op de bus wachten, mogen zich voor taan vechtend, grommend en met de ellebogen werkend een plaatsje in de bus of metro zien te bemachtigen. Het wettelijke verbod op dringen is per 1 ja nuari opgeheven. Voor Europeanén is het altijd het bewijs dat hoffelijkheid nog bestaat: de lange rij Engelsen die als ganzen achter elkaar op komst van de rode dubbel dekker staan te wachten. Zoe ken naar een bushalte is in Lon den niet nodig. De Londense gemeenteraad heeft nu echter besloten dat af dwingen van de traditie niet meer van deze tijd is. De sinds 1937 bestaande verplichting tot „queuen" wordt afgeschaft. AMSTERDAM - Schipper Cor kijkt of hij met zijn rondvaartboot nog net onder de brug door kan. De aanhoudende regenval zorgde voor een zo hoge waterstand in de Amsterdamse grachten, dat de rondvaartboten woensdag alternatieve routes door de binnen stad moesten kiezen. foto Sander van derTorren/ANP rustheid is onder meer het ge volg van berichten uit de Belgi sche Ardennen over het buiten de oevers treden van enkele zijri vieren van de Maas. Het crisisteam van de regering in België heeft woensdag in ver band daarmee een vooralarm af gekondigd in de provincies Bra bant, Luik en Luxemburg.. De brandweer, burgerbescherming en politiediensten in de betrok ken gebieden zijn in paraatheid gebracht. Noord-Holland Het water in de Noordhollandse Schermerboezem staat 15 tot 25 centimeter hoger dan normaal. Het hoogheemraadschap en de polderwaterschappen zijn extra waakzaam om wateroverlast, zoals die half september in Noord-Holland ontstond, te voorkomen. De gemalen draaien volop. Woordvoerder S. Klein van het Hoogheemraadschap van Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier zegt „dat er geen reden tot paniek is. maar wel tot zorg. We houden de weersverwachting goed in de ga ten." Vader en dochter raken bekneld onder brandkast BORN (GPD) - Het plaatsen van een brandkast heeft een inwo ner van Born en zijn dochter gisteravond gebroken benen opgeleverd. Bij het transport raakte de kast uit evenwicht en kwam bovenop het tweetal te recht. De brandweer moest er aan te pas komen om hen uit de benarde positie te bevrijden. Beiden zijn met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd, waar werd geconstateerd dat ze beenbreuken hebben opgelo pen. Advertentie Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 JE TREFT HET BIJ M4XI> SCHIPHOL (GPD) - Bij Fokker zijn drastische maatregelen no dig om te overleven. Dit zegt het adviesbureau Berenschot. Slui ting van de complete vestiging in Ypenburg of Papendrecht is een van de mogelijkheden. Fok ker wil inhoudelijk niet ingaan op de maatregelen, maar woordvoerder R. Klinkert zegt dat „niets moet worden uitge sloten". Vast staat in ieder geval dat de produktiecapaciteit wordt te ruggebracht van honderd tot vijftig toestellen per jaar, omdat Fokker in verhouding tot, het te genvallende aantal verkochte toestellen te ruim in het jasje zit. Fokker maakt eind februari een nieuw pakket saneringsmaatre gelen bekend, waarmee de con currentiepositie van het bedrijf verder moet worden verbeterd. Het bedrijf dat al diverse drasti sche reorganisaties en inkrim pingen achter de rug heeft, komt maar niet uit het financiële dal. De vliegtuigbouwer gebruikt ge middeld slechts de helft van de capaciteit. Bij de raad van bestuur van Fok ker ligt al enige tijd een rapport van organisatie- en adviesbu reau Berenschot. Dat adviseert het bedrijf serieus te kijken naar drastische maatregelen, zoals de mogelijkheid om een van de ves tigingen buiten Schiphol te slui ten. Het gaat dan om de fabrie ken in Ypenburg en Papen drecht. Concurrentie Volgens Berenschot werken vooral deze vestigingen tiental len procenten duurder dan de concurrentie, omdat de loonkos ten te hoog zijn, omdat er een on derbezetting van de produktie capaciteit is en omdat Fokker op technologisch gebied achter zou lopen. De hoofdvestiging op Schiphol-Oost doet het welis waar beter, maai- ook daar lig gen de kosten zo'n tien procent hoger dan bij andere fabrikan ten. Volgens Klinkert behoort slui ting van Ypenburg of Papen drecht inderdaad tot de moge lijkheden. „Het staat vast dat we nog steeds niet concurrerend kunnen werken omdat we te duur produceren, en dat we daarom iets aan ons kostenni veau moeten doen. We hebben het wat dat betreft een stuk moeilijker dan concurrenten die meer staatssteun krijgen of meer middelen uit andere bron nen hebben." De Industriebond FNV liet gis teren bij monde van bestuurder P. van Bers weten meer ontsla gen te vrezen dan de ongeveer 500 waarmee voor de nabije toe komst al rekening werd gehou den. Bij Fokker gingen sinds 1990 al een kleine 5.000 arbeids plaatsen verloren. De Industrie bond CNV verwacht dat het ko mend jaar voor het bedrijf slik ken of stikken wordt. „De ver wachting is nog steeds dat de markt in 1996 aantrekt. Het is dus overleven en zorgen datje er Veterlaarsje in zwart en bruin. Maten 37 - 42. Normaal 49.95 Bristolprijs 45.- t/m 31 december HAARLEM (GPD) - Vroom Dreesmann in Haarlem is gis termiddag een half uur ont ruimd geweest. Aanleiding hiervoor was een zoektocht van de Haarlemse politie naar zes mannen die betrapt werden op diefstal van horlo ges uit vitrines. Nadat omge roepen was dat de zaak ont ruimd moest worden, ont stond onder het publiek het nodige gedrang op de roltrap pen en bij de uitgang. Uitein delijk wist de politie vier van de zes verdachten aan te hou den. Bedrijfsrechercheurs van V& D zagen gistermiddag een groep mannen zich ophouden rond de vitrines met horloges. Toen zij met zekerheid vast stelden dat de groep bezig was horloges te stelen, werd de politie ingeschakeld. Maar voordat agenten het zestal in de kraag kon grijpen, waren de mannen met de roltrap naar een hogere etage ver dwenen. Omdat het de politie nutte loos leek het hele warenhuis af te zoeken, werden alle uit gangen afgesloten. Bij één van de uitgangen ontstond een vechtpartij omdat agen ten meenden twee van de ver dachten te herkennen. De Haarlemmers zouden gelijke nis vertonen met de dieven en waren 'bekenden van de poli tie'. Een van de Haarlemmers vluchtte de zaak in en werd door een klant gevloerd. Hij viel dwars door een vitrine met aardewerk. De aangehoudenen zijn vier Amsterdammers van 15, 16, 17 en 20 jaar oud. Bij de ver dachten werden sleutels van de uurwerk-vitrines aange troffen, alsmede één in het wa renhuis gestolen horloge. V& D mist nog dertien horloges met een waarde tussen de twee en achthonderd gulden. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst cultuur: 15,16, 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27 in dan nog bent. Anders hoeft het niet meer", aldus bestuurder G. van den Heuvel. Rhedense familie bedreigd met boa constrictor RHEDEN (ANP) - Onbekenden hebben woensdagavond een boa constrictor in de woning van een Rhedense familie losge laten. De slang is, nadat zij was gevangen, voorlopig onderge bracht bij de voorzitter van een terrariumvereniging in Velp. •De politie heeft nog geen idee waarom de familie met de wurgslang isbedreigd. Buurtbewoners hoorden rond zeven uur glasgerinkel bij het huis van de Rhedense familie. Toen het gezin een uurtje later thuis kwam, bleek er een terra rium met daarin een dode muis in de kamer te liggen. Het terra rium was door een ruit gesme ten. De familie belde de politie. Agenten bedachten dat er, ge zien de dode muis die kennelijk als aas moest dienen, ook een le vend beest in huis moest zijn. De politie waarschuwde de voorzit ter van de Velpse terrarium ver eniging. Die doorzocht met twee agenten de woning en vond de boa constrictor onder een ver warming. Volgens de politiewoordvoerder is het dier ongeveer zeventig centimeter lang. Uit het onder zoek woensdagavond bleek dat onbekenden de Rhedense fami lie al eerder bedreigden met het in huis brengen van „gevaarlij ke" slangen. De politie zet het onderzoek donderdag voort. van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Russische troepen stonden woensdagavond klaar om de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny in te trekken. Volgens de Russische regering is het vliegveld van Grozny en een aantal dorpen in de omgeving 'bevrijd'. De Russische media kregen gisteren instructie om alle officiële informatie onver kort weer te geven. De bombardementen gingen gisteren onverminderd door, maar werden nu van officiële zij de 'precisie-aanvallen op mili taire doelen' genoemd. Een weeshuis in Grozny werd ge raakt, maar er vielen geen slachtoffers omdat de kinderen nog in schuilkelders verbleven. President Jeltsin beloofde dins dag in een tv-toespraak stopzet ting van bombardementen die burgerslachtoffers kunnen ver oorzaken. Oleg Lobov, de secretaris van de presidentiële Veiligheidsraad en een vertrouweling van Jeltsin uit diens periode als partijleider in Sverdlovsk, verklaarde giste ren dat er 'een tijdelijk bestuur' over Tsjetsjenië zal worden inge steld. Lobov zei dat vice-premier en minister voor nationale min derheden Jego^ov die zal gaan leiden. Volgens Lobov is dertig procent van alle Tsjetsjeense dorpen geschoond van Doeda- jev-aanhang en onder Russisch gezag. Volgens Lobov zal Grozny niet worden bestormd, maar zullen de troepen* 'geleidelijk opruk ken' naar het stadscentrum, waai- zich het presidentieel pa leis en het parlementsgebouw bevinden. In een regeringscom muniqué werd gesproken over 'echte acties en echte bewegin gen', kennelijk om aan te geven dat dit keer werkelvordering was gemaakt met het insluiten van Doedajevs troepen in de hoofdstad. Wapenarsenaal ZOETERMEER (ANP) - De poli tie van Zoetermeer heeft woensdagmiddag bij een 27-ja- rige inwoner van die plaats een arsenaal van vijftien vuurwa pens uit de Tweede Wereldoor log in beslag genomen. Boven dien vond de politie in zijn wo ning een grote hoeveelheid mu nitie, een enorme vlag met een hakenkruis, een metalen vignet met hakenkruis en adelaar en het boek Mein Kampf van Adolf Hitler. Veel Russische kranten hadden gisteren kritiek op Jeltsins tv- toespraak. 'Geen condoleances voor de slachtoffers', meldde de kritische Nezavisimaja Gazeta. En kwaliteitskrant Izvestia opende met de kop: 'Eerste fase Tsjetsjenië afgesloten: honder den doden, duizenden gewon den en honderdduizenden ont heemden'. i Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 mam Centre Pompidou biedt onderdak aan de Merz-kunst van Kurt Schwitters (1887-1948). Met Picasso, Duchamps en Matisse wordt hij gezien als één van de grondleggers van de hedendaagse kunst. Ver der in de bijlage Kunst CultuurLucian Freud at Dulwich aandacht voor vaderlandse klassieken verslag uit het verpleeg huis 40 jaar Letterkundig Museum op stap met meester Panken Nieuwe Muziek in het nieuive jaar Donald Jones vertelt Porgy Bess jazz-lady Rita Reys Béla Tarrs Hongarije treurt ballet van Blanca Li Niek Kortekaas bouwt decors Linnebank en Labij vormen komisch koppel mystieke beelden van Kees Brandenburg uit-agenda, exposities, filmwijzer. 15 t/m 21 Danny Blind Danny Blind voelt zich fit ge noeg voor nog twee seizoenen bij Ajax. De 33-jarige voetballer is op het moment dan ook bezig aan zijn beste seizoen van zijn carrière. Hij is aanvoerder van het Nederlands elftal en de lei der van het op Euro pese roem jagende O O Ajax. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1