Fransen maken eind aan kaping Uzel overvalt Nederland Kleine braadpan gezocht. 1.45 Ch BR/STOL EINDEJAARSKNALLER 4 WEKEN Runder tartaar, VERBAZEND Vier Algerijnse fundamentalisten tijdens bestorming gedood STERTEL HATU m OPRUIMING Onduidelijk Russisch beleid Tsjetsjenië VOOR 14,25 JA, ik wil: Perioden met regen Bewolkt, perioden met regen. Krach tige, aan zee stormachtige wind, rui mend westnoordwest, afnemend vrij krachtig. Temperatuur 10 graden. 237e Jaargang no. 303 Dinsdag 27 december 1994 Losse nummers 1,50 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op KODAK ROYALL PAPER terwijl u winkelt? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee. Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE van onze correspondent PARIJS - De zaterdagmorgen in Algerije begonnen kaping van een Airbus van Air France is gisteravond kort na 17.00 uur na ruim 54 uur geëindigd met een spectaculaire bestorming op het vliegveld van Marseille. Een elite-eenheid van de Franse gendarmerie, de GIGN, schoot de vier kapers, leden van de Al gerijnse fundamentalistische organisatie GIA (Groupe Isla- iniqüe Armée), tijdens een lan ge schotenwisseling dood. gendarmes raakten tij dens de actie gewond, waaron- één ernstig. Dertien van de 170 passagiers raakten volgens de Franse autoriteiten licht ge rond bij de bestorming. Onder de gewonden bevindt zich ook de gezagvoerder die tijdens de commando-actie uit de cockpit sprong om zijn leven te redden. De kaping heeft daarmee in to- zeven of acht mensenlevens st. Vlak voor de Franse elite- eenheid ingreep, zouden de ka- een vierde passagier heb- gedood, maar bevestiging daarvan bleef gisteravond uit. Toen een van de kapers een schot op de verkeerstoren van het vliegveld loste, was dat voor de GIGN het signaal om het toe stel te bestormen. De exacte toedracht van de be storming was gisteravond nog niet duidelijk. De vier kapers be tonden zich op het moment dat het signaal voor de aanval gege- werd, volgens officieuze bronnen in het voorste deel van het vliegtuig. Twee groepen van elk tien commando's verschaf ten zich via de voor- en achter deur toegang tot het toestel, waarna een minutenlange scho tenwisseling volgde. Kort na het begin van de bestorming zag een vijftigtal passagiers kans het toestel via twee nooduitgangen te verlaten. 'Voorbeeldige actie' De Franse autoriteiten prezen gisteravond de voorbeeldige ac tie van de GIGN. „Ze hebben on der zeer moeilijke omstandighe den bljk gegeven van grote moed en doelmatigheid", zei premier Balladur gisteravond kort na de ontknoping van de kaping. De Franse premier die samen met minister Pasqua van bin nenlandse zaken leiding gaf aan een crisiscentrum, zei dat het voor de Franse autoriteiten van het begin af aan duidelijk was dat de kaping alleen via een commando-actie beëindigd kon worden. Dat was volgens Balla dur de enige manier om de le vens van de 170 passagiers en be manningsleden te redden. De vier kapers eisten, nadat het toestel maandagmorgen vroeg in Marseille was geland, brand stof om naar Parijs te kunnen doorvliegen. De Franse autori teiten wilden daar onder geen beding gehoor aan geven en stuurden aan op een ontknoping op het vliegveld van Marseille. De kaping werd gisteren in de loop van de dag via een fax aan het Franse persbureau AFP op geëist door de GIA, de fanatiek ste fundamentalistische terreur beweging die in Algerije actiefis. De GIA is verantwoordelijk voor het gros van de tientallen moor den op buitenlanders die het af gelopenjaar in Algerije gepleegd zijn. Met de kaping wilde de GIA pro testeren tegen de politieke, mili taire en economische steun die Frankrijk aan het regime in Al gerije verleent. De kapers eisten dat Frankrijk die steun met on middellijke ingang stop zou zet ten. Het antwoord van de Franse regering was gisteravond duide lijk. „We hebben opnieuw laten zien dat we onder geen enkele voorwaarde toegeven aan chan tage, van welke kant die ook komt", zei premier Balladur. De Franse regering houdt van ochtend crisis-overleg over de si tuatie in Algerije. Eens te meer is immers duidelijk geworden dat de Algerijnse regering de greep op het steeds verder naar een burgeroorlog afglijdende land aan het verliezen is. In afwachting van de uitkomst van dat crisisberaad heeft Frankrijk alle boot- en vliegtuig verbindingen met de voormalige Franse kolonie gestaakt. De Franse regering maakt zich ern stig zorgen over de veiligheid van de enkele duizenden nog in Algerije verblijvende Fransen. De Algerijnse regering lijkt niet meer in staat om hun veiligheid te garanderen, zoals zaterdag eens te meer is gebleken. On danks de op papier zeer strenge veiligheidsmaatregelen zagen vier leden van de GIA kans om op het zwaar bewaakte vliegveld van Algiers de Airbus binnen te dringen. Een onderzoek zal moe ten uitwijzen of de vier funda mentalisten daarbij hulp heb ben gehad. Aanslag in Jeruzalem i onze correspondent TEL AVIV - Twaalf mensen zijn Eerste Kerstdag gewond ge raakt toen een Palestijnse zelf- moordcommando een bom tot ontploffing bracht bij een bus halte in het westelijk deel van Jeruzalem. De Palestijn kwam zelf om het leven. De Israëlische politie heeft het publiek ge waarschuwd dat er meer van dergelijke aanslagen op handen zijn. De dader van de terreuractie van zondag was een voormalige Palestijnse politieman uit de Gazastrook, die was overgelo pen naar de islamitische verzets beweging Harnas. Het was zijn bedoeling de vijf kilo TNT, die Bij in een tas bij zich droeg, tot ontploffing te brengen in een bus met soldaten. Maar juist toen hij de ontsteking in werking stelde, trok de bus op. Het lichaam van de Palestijn werd door de explosie door mid den gereten, maar onder de wachtenden bij de bushalte vie len geen doden. De meesten van de twaalf gewonden konden na behandeling in een ziekenhuis naar huis. Twee mensen, een Is raëlische inwoner van Jeruza lem en een Palestijn, worden nog verpleegd. Leden van de Franse elite-eenheid GIGN bestormen de deur van de gekaapte Airbus op het vliegveld bij Marseille. Ruim twaalfhonderd ongelukken en twaalf doden vanaf vandaag UITVERKOOP f4 -ht tAdvertentie de gehele wintercollectie mannenmode Oude Markt 45 - 4381 ER Vlissingen - Tel. 01184-19337 DEN HAAG (GPD) - Twaalf do den, meer dan 90 gewonden, 1.200 ongelukken en ruim 2.000 beschadigde voertuigen. Dit is de trieste balans van onver wachte gladheid op Eerste Kerstdag. IJzel maakte de we gen in ons land spek- en spekglad. Veel mensen, op Kerstbezoek bij familie, wer den door het slechte weer over vallen. Veel hotels en motels kregen in de loop van de avond extra gasten: gestrande auto mobilisten die niet verder wil den rijden. Een slippartij kostte maandag ochtend het leven aan alle zes in zittenden van één auto. Het voertuig belandde in het water van de Purmerringvaart. Het on geval is waarschijnlijk in de maandagochtend vroeg ge beurd, maar de wagen werd ech ter pas rond 09.30 ontdekt. Bij berging bleken de zes slachtof fers nog in het voertuig te zitten. Volgens de politie gaat het om twee vrouwen en vier mannen in leeftijd variërend van 20 tot 30 jaar en afkomstig uit de omge ving Van Purmerend. De auto is vermoedelijk geslipt nabij de kruising van twee polderwegen, in de berm geraakt, over de kop geslagen en in het water beland. Bij een auto-ongeluk in Den Haag kwamen n de nacht van zondag op maandag drie men sen om het leven. Door de glad heid raakte de chauffeur op de Calandbrug de macht over het stuur kwijt, waarna de auto in de Laakhaven terecht kwam. Een vrouw kon eruit klimmen. Voor de andere inzittenden, twee vrouwen en een man, kwam red ding te laat. De slachtoffers, al len uit Den Haag, zijn tussen de 20 en 30 jaar. Bij Everdingen vond een dodelij ke aanrijding plaats: de bestuur der kwam met zijn auto in de sloot terecht. En tussen Baren- drecht en de Heinenoordtunnel werd een vrouw door een taxi ge schept toen zij uitstapte om de schade aan haar auto op te ne men. Op de provinciale weg bij Bilthoven kwam een 74-jarige vrouw om het leven nadat zij met haar auto was geslipt en te gen een andere auto opbotste. De twee inzittenden van de tweede auto raakten daarbij ge wond. Chaos Op de A9 ontstond zondag, tus sen Badhoevedorp en de Velser- tunnel, een enorme verkeerscha os ontstaan. Twee auto's raak ten kort na elkaar op verschil lende rijbanen in een slip en vlo gen over de kop. Vier mensen raakten licht gewond. Een chauffeur van een takelwa gen, die hulp kwam bieden, raakte eveneens betrokken bij een aanrijding en raakte zwaar gewond. Strooiploegen van Rijkswaterstaat stonden aan vankelijk machteloos. De politie besloot om negen uur 's avonds de Velsertunnel in beide richtin gen af te sluiten. Als gevolg daar- Advertentie Leder broque molière in zwart. Maten 40-46. Normaal 59.95 Bristolprijs 39.- t/m 31 december MIDDELBURG: Markt 45 (raast ING) Vanaf vandaag 9.00 uur DEL ER Lange Vorststraat 12, Goes tel. 01100-27607 Bethlehem Duizenden christelijke pelgrims vierden dit jaar vredig Kerstmis in Christus' geboorteplaats Bethlehem. Volgens inwoners van Bethlehem was de stemming op het plein voor de Geboorte kerk feestelijker dan sinds 1987, toen de Palestijnse op stand uitbrak, het ge- C val is geweest. w nm Witte kerst Terwijl ijzel het afgelopen kerst weekeinde overal in het land chaos en ellende bracht en alle hoop op een witte kerst definitief de bodem insloeg, dwarrelden zaterdagavond in een deel van Terneuzen sneeuwvlokken zacht- jes neer. H 1 Paul Telussa Paid Telussa (foto) is met ingang van het komende seizoen de nieuwe trainer van voetbalver eniging Kloetinge. De Soubur ger, momenteel werkzaam bij HVV'24 uit Hulst, volgt Kees Zwambom op. Telussa lekende een contract dat hem voor twee jaar aan de zaterdag-twee deklasser verbindt. HVV'24 leg de op zijn beurt Vogel- waarde-oefenmeester *1 "7 Ad Roovers vast. WÊÊÊÊKIÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊKÊÊÊÊM Binnen- en buitenland: 2, 3 en 5; Radio en televisie: 7; Provincie: 11, 13 en 15; Sport: 17, 18, 19 en 21 van hebben veel automobilisten uren in de file gestaan. Om half een 's nachts werd de tunnel weer opengesteld. Kerstvierend Nederland werd zondagavond overvallen door de ijzel. Niemand was voorbereid op de spekgladde wegen, omdat de meteorologische instituten, zoals het KNMI en Meteo Con sult, dit weer niet hadden zien aankomen. Ondanks de meest geavanceerde apparatuur als sa tellieten en constante informa tie van alle meteo's op de Euro pese luchthavens werd pas zon dagmiddag duidelijk dat het wel eens zou kunnen gaan ijzelen. Dat was echter te laat om de el lende in het verkeer te voorko men. Terughoudend Bovendien was er al een veran dering van weer aangekondigd. Als het na een aantal dagen vorst ineens gaat dooien, is er al tijd een kans op ijzel. Het KNMI heeft voor het weekeinde echter op geen enkele manier op dit ge vaar gewezen. „De stelregel van het KNMI is om geen paniek te zaaien", vertelt een woordvoer der. „Als we te veel waarschu wen, dan luistert er niemand meer naai-. Dus we zijn daar zeer terughoudend in". Ook in België, Noord-Frankrijk en Duitsland leidde de gladheid tot een grote chaos in het ver keer. zie ook pagina 11 MOSKOU (DPA/AFP/RTR) - Wat de Russische regering nu precies voorheeft met de op standige republiek Tsjetsjenië blijft onduidelijk. In Moskou werd maandag na een vergade ring van de Russische Veilig heidsraad in aanwezigheid van president Boris Jeltsin gezegd dat de harde lijn tegen het be wind van president Dzjochar Doedajev zal worden voortge zet. Maar tegelijkertijd werd bekendgemaakt dat er een com missie is gevormd die met de Tsjetsjeense leiders moet gaan praten. Vladimir Sjoemeiko, voorzitter van het Russische Hogerhuis en tevens lid van de Veiligheids raad. zei dat drie functionaris sen zijn aangewezen om met de opstandelingen te gaan praten. Het gaat om vice-premier Jego- rov. het hoofd van de afdeling contraspionage Stepasjin en ge neraal Kvasjnin, die de militaire operatie in Tsjetsjenië leidt. Moskou riep de leiders van de „illegale gewapende groeperin gen" - de Russische benaming voor het Tsjetsjeens bewind - op aan de besprekingen mee te doen. Jegorov, die wordt gezien als een vertegenwoordiger van de harde lijn, noemde een Russische be zettingvan de hoofdstad Grozny „onvermijdelijk". De coördina tor van de Russiséhe politiek te genover Tsjetsjenië voegde daar aan toe dat de Tsjetsjeense pre sident moet worden afgezet. In dien Rusland nu opgeeft zou dat volgens Jegorov in binnen- en buitenland gezien worden als een teken van zwakte. Tweede fase De Russische president zei op de televisie dat de „eerste (mili taire) fase" van dè interventie in Tsjetsjenië op zijn einde loopt. Rusland wil een nieuwe regering vormen in de republiek, die zich na het uiteenvallen van de Sov jetunie eenzijdig van Rusland afscheidde. Jeltsin deelde mee dat de Russische troepen pas op de plaats zullen maken ten fa veure van onderhandelingen met de Tsjetsjeense leiders. Jeltsin zei dat hij wellicht de rol van de militairen zal beperken om over te gaan naar de „tweede fase" van de interventie: het op zetten van een Moskou-gezinde regering in Grozny. De bombardementen op Grozny zijn afgenomen. De stad heeft veel weg van een spookstad nu veel bewoners zijn gevlucht. (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Telefoon: Advertentie 100 gram 185- H albepfc heiin albajrt heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 31 december as. KORTINGEN VAN 30 T/M 60% BIJ MODEHUIS v. d. WOUW GOES L. VORSTSTRAAT 69-71 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1