lURAN oeree-Overflakkee bij Zeeland FaTöisl Verzet tegen oorlog Tsjetsjenië groeit ^SPRINT PHOT Haastige binnenkomst Poncke Princen Bestand voor Bosnië dag later van kracht 4 WEKEN Staatssecretaris hakt knoop door Voorbereiding moet snel beginnen Jleijenberg b.v. STERTEL r taxatie n m* Kerst jNieuwjaarsshow bij deWinckelaer 'Kunstwerk' met dode puppy's is vernield VOOR 14,25 Ben de Graaft Tapijt 'ewolkt en nevelig jewolkt, nevelig, lokaal eerst oplos sende mist, m de middag mogelijk wat zon. Zwakke zuidoosten wind. Maxi mumtemperatuur 2 graden. 37e jaargang no. 302 -aterdag 24 december 1994 jsse nummers 2,00 i Voor iedereen: EEN VREDIGE KERSTMIS Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal"" Jn onze verslaggever !N HAAG/MIDDELBURG - t eiland Goeree-Overflakkee ingedeeld bij de provin- Zeeland. Staatssecretaris ■G. M. van de Vondervoort In Binnenlandse Zaken heeft ït besloten. In een brief aan It Zeeuwse dagelijks provin- bestuur vraagt zij om 'een :r spoedige start' van de voor- reiding van de herindeling, staatssecretaris wil de in- illing van de nieuwe provin- Rotterdam en de indeling Goeree-Overflakkee bij geland gelijktijdig laten in- Een verheugde gedepu- 'frde A.J. Dijkwel (D66, be- ïurlijke organisatie) ver nacht dat de overgang over e jaar rond kan zijn. De staatssecretaris heeft ook de provincie Zuid-Holland ge vraagd de voorbereiding voor de overgang van Goeree-Overflak kee naai1 Zeeland 'met spoed' te beginnen. Gedeputeerde staten daar hebben met verbazing op deze 'kerstboodschap' uit Den Haag gereageerd: het college heeft een paar weken terug nog eens onderstreept dat het dit ge bied bij Zuid-Holland wil hou den. In januari bespreken gs van Zuid-Holland het verzoek. De Zeeuwse gedeputeerde is 'hartstikke blij' met de komst van Goeree-Overflakkee (onge veer 44.000 inwoners). „Het is steeds onze insteek geweest. Vooral achter de schermen heb ben we ons sterk gemaakt voor die optie." Volgens Dijkwel is het mede aan die 'stille diploma tie' te danken dat staatssecreta ris Van de Vondervoort de knoop ten gunste van Zeeland heeft doorgehakt. De gedepu teerde acht vooral de verbreding van het draagvlak voor de (nieuwe) provincie Zeeland van groot belang. Ook komt er meer geld uit het provinciefonds (zo'n 1,6 miljoen gulden) beschikbaar. De staatssecretaris heeft de vi sie van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland (Goeree-Over flakkee houden) naast zich neer gelegd. Zij herinnert aan het zo genaamde Werkprogramma Af stemming Gebiedsindelingen, dat voorjaar '94 aan de Tweede Kamer werd gezonden. Daarin stelde het kabinet dat Goeree- Overflakkee bij de provincie Zeeland kan worden ingedeeld. Dat standpunt vloeide voort uit de beslissing van provinciale staten van Zuid-Holland om het eiland niet toe te delen aan het gebied van de toekomstige pro vincie Rotterdam. „De resulta ten van sindsdien uitgevoerd on derzoek en bestuurlijk overleg geven mij geen aanleiding op de ze standpuntbepaling terug te komen," aldus Van de Vonder voort. De beslissing van de bewinds vrouw komt tegemoet aan pro- Zeeland uitspraken van de Goe- reese gemeenten Goedereede en Oostflakkee. De twee andere ge meenten op het eiland, Dirks- land en Middelharnis, kozen on langs voor aanhaken bij de Smerika legt luxe ruiseschip QE II an de ketting W YORK (AFP/RTR) - De ïerikaanse kustwacht heeft luxe cruiseschip Queen Eli- ieth II vrijdag aan de ketting s egd in de haven van New rk. Het schip zou vertrekken -{hting Caribisch gebied, maar "autoriteiten vonden dat het it aan de veiligheidsvoor- iriften voldeed. kustwacht reageerde op ichten van talrijke passagiers donderdagavond met de een Elizabeth aankwamen na „nachtmerrie-achtige" over vanuit Europa. De renova- i van het schip was nog niet tooid op het moment van ver- k uit Europa. Dat had onder er tot gevolg dat in veel hut- de toiletten overstroomden. zie ook pagina 7 Prins Bernhard herstellende DEN HAAG (ANP) - Prins Bernhard is her stellende van het ARDS, de zogenaamde shocklong. De Rijks voorlichtingsdienst heeft dat vrijdag ver klaard. Verwacht wordt dat zijn herstel nog ge ruime tijd zal duren. De 83-jarige prins kreeg na zijn darmoperatie op 26 november een long ontsteking. Daarna bleek dat hij een shocklong had. De aan doening leidde er toe dat het lichaam onvoldoen de zuurstof kon opne men. De prins moest daardoor enige tijd wor den beademd. Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF wenst u prettige feestdagen en een SCHOON 1995 Scheldestraat 98 Vlissingen, 01184-17500 (nieuwe) provincie Zuid-Hol land. Als de herindeling in 1999 een feit is, is er zo'n dertig jaar over beraadslaagd. In die pe riode zijn Rijk, provincies en be trokken gemeenten enkele ma len van mening veranderd. Logisch Gedeputeerde Dijkwel wijst er op dat na de statenverkiezingen van 1995, er in 1999 opnieuw ge stemd moet worden. „Dat zou nog wel eens van invloed kun nen zijn." Hij vindt de overgang van plattelandsgebied Goeree- Overflakkee naar Zeeland een logische stap. „Het is een gebied dat buitengewoon lijkt op Zee land." Dijkwel geeft aan dat het inwonertal van Zeeland na de herindeling boven 400.000 zal liggen. Hij zegt de mouwen te zullen opstropen om de zaak snel te klaren. „Wat mij betreft moet het hele circus nu gaan draaien." Poncke Princen wordt in de aankomsthal omstuwd door journalisten en veiligheidsmensen. foto Cees Zorn/G PD AMSTERDAM (GPD) - Als laatste passa gier van de KLM-vlucht 838 uit Jakarta kwam de omstreden mensenrechtenacti vist Jan 'Poncke' Princen gistermorgen vroeg de aankomsthal van Schiphol bin nen. Het werd een snelle inreis. In eer^ mum van tijd was hij door een zij-ingang het gebouw weer uit, voortgeduwd in een rolstoel en begeleid door veiligheids mensen. Glimlachend onderging de 69-ja- rige Princen de drukte van persfotogra fen. De snelle afhandeling van zijn komst was „in het belang van de heer Princen", aldus een woordvoerder op het vliegveld. De grensformaliteiten werden in het vlieg tuig al afgedaan. Gelegenheid om uitspra ken te doen was er niet en zo hield hij zich als vanzelf aan 'het dringende verzoek' zich in Nederland terughoudend te gedra gen om de gevoelens van oud-Indiëstrij- ders te sparen. Minister Van Mierlo had hem het visum toegestaan uit humani taire overwegingen. Poncke Princen deserteerde in 1948 tij dens de politionele acties in het toenma lige Nederlands-Indië uit het Nederlandse leger en sloot zich aan bij de Indonesische vrijheidsstrijders. Na de soevereiniteits overdracht is Princen in Indonesië geble ven. Genegeerd De aankomst van Princen is totaal gene geerd door de oud-Indiëstrijders. Zowel de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers (BENEMO) als Madjoe, de vereniging van ex-KNTL-militairen, had den hun leden afgeraden om uit protest naar Schiphol te komen. Het liefst had di recteur H. Drenth van BENEMO een stil protest van „tienduizend leden" gezien. „Hij mag best weten dat hij hier niet wel kom is. Maar ik was best bang dat een of twee leden hem wat aan zouden doen." Wel waren enkele sympathisanten, die het werk van Princen in Indonesië steunen, aanwezig. De in Den Haag geboren Princen brengt de feestdagen door bij familie. Hij was voor het laatst in 1978 in Nederland voor de begrafenis van zijn moeder. Steun In enkele landelijke kranten stond giste ren een advertentie met de tekst: Poncke Welkom; Laat je niet muilkorven, je vele vrienden. „Een spontane actie", noemt de Amsterdammer Koos Borghouts de ad vertentie, waarin ook geld wordt ge vraagd om het mensenrechtenwerk van Poncke Princen te ondersteunen. Borghouts zegt door enkele honderden mensen te worden ondersteund voor de advertentie. „Ik kan vanzelfsprekend be grip opbrengen voor de tegenpartij, maar wil wel tegengas geven tegen die anti-lob by. In geen enkel geschiedenisboek wordt ingegaan op wat er destijds in werkelijk heid in Indië gebeurd is. Die geschiedenis dient herschreven te worden." zie ook pagina 17 van woning of bedrijfspand^ beëdigd taxateur pmj CEES KOLE nvm Weststraat I. Kapelle. tel. 0H02-42614 =J van onze correspondent MOSKOU Het Russische par lement wil een onmiddellijk einde van het bloedvergieten in Tsjetsjenië. In een met grote meerderheid aangenomen op roep aan president Jeltsin wordt gevraagd om het beëindi gen van alle vijandelijkheden in de Kaukasus-republiek. Eerder vrijdag sneuvelde een po ging om een motie van wantrou wen feitelijk de start van een afzettingsprocedure die was ingediend door een lid van De mocratisch Rusland, de partij van radicale hervormers. De mo tie kreeg niet de vereiste meer derheid. Bovendien liet de.Doema het idee om zaterdag samen met de Federatieraad, het Hogerhuis, te vergaderen over Tsjetsjenië varen. Met stelde zich nu tevre den met Jeltsins toezegging dat hij op 11 januari volgend jaar op een gezamenlijke vergadering van de beide Kamers zal ver schijnen voor zijn nieuwjaars rede. Er kwam vrijdag geen enkele duidelijkheid over ruzies in de defensietop, waarbij ontslagen zouden zijn gevallen. Defensie wilde geen enkel commentaar leveren. Woordvoerders van re gering en binnenlandse zaken Echt antiek en nieuw geloogd penen en vuren meubelen om voor een unieke keuze eerst naar e echte grenen specialist de Winckelaer in Strijen 0 het INDUSTRIETERREIN. Chr.Huygensstraat3 tel. 01854 - 3000 KOPENHAGEN (AP) - Een in Denemarken wonenende Italiaan heeft vrijdag in Ko penhagen het 'kunstwerk' vernield waarin vijf opge zette Labrador puppy's wa ren verwerkt. De 47-jarige dader werd onmiddellijk in de kraag gevat en zal wor den aangeklaagd wegens vandalisme. De Italiaan, die zei dat hij zelf ook kunstenaar was, had zich geergerd aan het beeld houwwerk „Geloof, Hoop en Naastenliefde" van de Deen se kunstenaar Michael Brammer. Brammer heeft vijf levende puppy's voor het kunstwerk gekocht en die la ten doden en opzetten. De vandaal sloeg en schopte te gen de opgezette puppy's en beschadigde een rood hart van glasvezel dat ook deel uitmaakte van het kunst werk. Nadat een Deense krant woensdag voorpagina nieuws had gemaakt van de sculptuur kwam bij de gale rie waar het werk geëxpo seerd wordt een reeks boze telefoontjes en bedreigingen binnen. Donderdag moest de galerie ontruimd worden wegens twee bommeldin gen. De kunstenaar is onder gedoken. spraken elkaar tegen over de vraag wie van het Moskouse lei derschap de verantwoordelijk heid voor de mililitaire operatie heeft. De een noemde defensie minister Gratsjov, de ander mi nister van binnenlandse zaken Jerin. Jeltsin had donderdag aange kondigd 'binnenkort' politieke initiatieven te presenteren voor een oplossing van het conflict om Tsjetsjenië, dat zich in 1991 eenzijdig onafhankelijk heeft verklaard. Vrijdag gingen de bombardementen op hoofdstad Grozny echter onverminderd door. Het ministerie van buiten landse zaken adviseerde journa listen in Tsjetsjenië onmiddel lijk een heenkomen in 'veiliger streken' te zoeken. De Russische troepen maakten nog steeds geen aanstalten om de beleger de veste van de Tsjetsjeense lei der Doedajev te bestormen. Slachtoffers Volgens de Tsjetsjenen is het centrum van de stad vrijwel ge heel vernietigd. Het aantal bur gerslachtoffers is niet bekend, maar zou na twee dagen hevige bombardementen ruim boven iAdvertentie «--■v, PRIJSD00RBRAAK O- INVEERE zie adv. pag. 36 Jumbosla Brand bij DSM GELEEN (ANP) - In een reactor van Naftakraker 3 van DSM in Geleen heeft vrijdagavond een brand gewoed. De brand ver oorzaakte forse vlammen die tot in de wijde omgeving zicht baar waren. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorge daan. Wel is grote materiële schade aangericht. Oorzaak van de brand, die rond zes uur ontstond, was een lek kage van een mengsel van ben zine, waterstof en katalysator. Toen dit mengsel in aanraking kwam met de buitenlucht, ont stond meteen brand. Hoe de lek kage kon optreden, is nog niet bekend. De bedrijfsbrandweer had een half uur nodig om het vuur onder controle te krijgen. vanaf a.s. dinsdag UITVERKOOP Tuinder Scherpenisse uit Sint- Annland voerde vrijdag 500 kroppen jumbosla aan op de vei ling in Barendrecht. De uit de kluiten gewassen kroppen wor den geteeld in het kader van het streven van de Neder landse tuinders naar 4 O produktverbetering. I O ■■I Ron Schrier Ron Schrier verlaat aan het eind van het seizoen de voetbal vereniging Goes. De trainer oor deelt dal het na zeven seizoenen hoog tijd is om te ver trekken bij de Zeeuwse O eersteklasser. fa I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Financiën en economie: 9; Provincie: 13, 15, 17 en 19, Sport: 21 en 23, Vrije tijd: 37 38, 39, 40,41, 42 en 43; Radio en televisie: 45, 46 en 47. de honderd liggen. De Russische premier Tsjernomyrdin hield vrijdag tijdens een officieel be zoek aan India echter vol dat de Russische luchtaanvallen op 'strategische doelen' zijn gericht en nauwelijks burgerslachtof fers hebben gemaakt. De autoriteiten in Moskou heb ben vrijdag opnieuw gewaar schuwd voor terroristische aan slagen in de hoofdstad. Gesteld werd dat een 'ervaren sabotage- team' van twee mannen en een vrouw uit Tsjetsjenië in Moskou slot zie pagina 3 kolom 1 SARAJEVO (RTR/AFP) - Na de Bosnische Serviërs hebben vrijdag ook de moslims inge stemd met een staakt-het-vu- ren, dat vandaag om 12.00 uur moet ingaan. Dat heeft VN-afge- zant Akashi vrijdag meege deeld. Het akkoord kwam eer der deze week tot stand na be middeling van de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter. Het akkoord gaat 24 uur later in dan oorspronkelijk met Carter was afgesproken. Hetstaakt-het- vuren is zeven dagen van kracht op alle fronten. De Verenigde Naties zullen die tijd benutten voor onderhandelingen over een bestand van vier maanden dat 1 januari moet ingaan. Zo'n lang durig bestand heet in het Bosni sche jargon „een staken van de vijandelijkheden". De Serviërs hielden een akkoord aanvankelijk nog tegen, omdat zij een verwijzing naar het vre desplan van de internationale contactgroep anders wilden ver woorden. Zij zien dit plan slechts als een uitgangspunt voor ver dere discussies, terwijl de mos lims en overige partijen het als basis van alle overleg beschou wen. Bovendien willen de Ser viërs meer duidelijkheid over de toekomstige uitwisseling van gevangenen. De Servische leiders zeggen dat zij hun troepen opdracht hebben gegeven vrijdag al de strijd te staken. Alleen in de noordweste lijke enclave Bihac wordt nog zwaar gevochten. Het is nog maar de vraag of de strijd hier zal luwen, omdat de moslims er ook door Kroatische Serviërs en afvallige moslims worden aan gevallen, voor wie het bestand niet geldt. (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: Bedrijfsadviseurs prettige feestdagen Tel. 01100-50145 een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Postcode: l.-llAl/C» LCICLlC 1 GOED KNAL GOED FEESTELIJKE EINDEJAARSSHOW 27-28-29-30 DEC. 'n kamerbreed verschil TERNEUZEN, Schoolweg 8 tel. 01150-97111 VLISSINGEN, Koudekerkseweg 9 tel. 01184-18414 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1