RQVINCIALE ZEEUWSE COURAN Berlusconi wil verkiezingen TROS: politie nam niet alleen materiaal over IRT-zaak mee In de rij voor Kanaaltunnel-trein Karadzic gelast staakt-het-vuren 15Vm21 25 Zeeuws-Vlaams politieteam rolt XTC-bende op 4 WEKEN Vakantievluchten in gevaar door acties 01100 - 39555 taliaanse premier noemt aftreden geen overgave iyrië gaat iraten met sraël mo; Kerstweekend geopend AVOND Maxis is vanavond geopend tot 21.00 uur. Zfax "Deutcittef. 't "ZGwieiviel kunst cultuur VOOR 14,25 DePZC 137e Jaargang no. 301 frijdag 23 december 1994 ,osse nummers 1,50 Later wat zon Eerst nog aanvriezende mist, in de middag geleidelijk meer zon. Zwakke tot matige zuidoosten wind. Maxi mumtemperatuur 3 graden. Z1EK7>. ''£rz&^ Bel voor informatie: SGH1PHOL (GPD) - Het is on zeker of vakantievluchten naar landen rond de Middel landse Zee de komende dagen kunnen worden uitgevoerd. Dat is het gevolg van mogelijke acties van luchtvaartpersoneel in Griekenland en Spanje. De Nederlandse chartermaat schappijen hebben rond de kerstdagen tientallen vluchten met tienduizenden passagiers naar zuidelijke bestemmingen op het programma staan. De medewerkers van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways hebben aan gekondigd de komende twee dagen actie te zullen voeren. Het afhandelingspersoneel eist een hoger loon. Om hun eisen kracht bij te zetten hebben de afhandelaars stakingen aange kondigd. De acties zullen mo gelijk het volgende weekeinde worden herhaald. Transavia heeft enkele vluchten gepland naar Griekse bestemmingen, maar wacht af of de acties door gaan. Verder hebben vliegers van de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia laten we ten vanaf 28 december het werk neer te zullen leggen. Dat kan voor vertragingen zorgen op vluchten naar Spanje. De Nederlandse luchtvaartmaat schappijen sluiten niet uit dat er de komende dagen proble men ontstaan, maar hebben nog geen speciale maatregelen getroffen. Zij wachten voorlo pig af of de geplande acties doorgaan. De luchtverkeerslei ders voorzien nog geen proble men. Wei wijst een woordvoer der op het feit dat er de komen de dagen veel extra vluchten zijn naai- zonnige bestemmin gen rond de Middellandse Zee. Als er op de luchthavens van de drukbezochte vakantieplaat sen acties worden gehouden, zal dat tot extra problemen lei den, zo is de verwachting. an onze correspondent OME - De Italiaanse premier, ilvio Berlusconi, heeft donder- sgmiddag zijn ontslag aange- oden aan president Scalfaro, naar wil niet van een overgave ipreken. „Ik heb me alleen ont daan van dé kwelgeest Bossi. Ik verzeker iedereen dat ik stand zal houden", aldus Berlusconi. Met het ontslag van Berlusconi is de 53ste naoologse regering van Italië gestrand. President Scalfaro heeft Berlusconi ge vraagd de lopende zaken waar te nemen. De president zal vanaf vandaag gesprekken voeren met alle politieke leiders en waar schijnlijk rond de jaarwisseling beslissen of Italië opnieuw naai de stembus moet of dat er een nieuwe regering gevormd gaat worden. Berlusconi zei donderdagavond te hopen dat dit laatste niet zal gebeuren. „Er zou sprake zijn van een karikatuur van de de mocratie als een regering het licht ziet die bestaat uit partijen die de verkiezingen hebben ver loren en de overwinnaars de op- positiebanken moeten betrek ken", aldus de vertrekkende pre- iAMASCUS (RTR/ANP) - Syrië (v eeft bekendgemaakt dat zijn l mibassadeur in de VS een ge- prek voert met zijn Israëlische ollega aldaar. Hei officiële Syrische persbu- eau Sana meldt dat Syrische en Israëlische militaire functiona- j; lissen bij de ontmoeting aanwe- zijn. De Syrische en Israeli te ambassadeur in de VS spra- en begin dit jaar al in het ge- leim met elkaar. Maar zij von- een abrupt einde na de aan slag in Hebron, waar een Joodse lolonist tientallen moslims 5 ioodschoot. iimonis zegt bezoek aan Sarajevo af UTRECHT (ANP) - Kardinaal Simonis ziet af van zijn voorge nomen bezoek tijdens de Kerst- Sagen aan de Bosnische hoold- Sarajevo. Minister Voor hoeve van defensie heeft hem laten weten dat de troepen van ie Verenigde Naties niet be hulpzaam konden zijn bij zijn bescherming, zo heeft een woordvoerder van de Rooms- Katholieke kerk bekendge maakt. Simonis had zelf het initiatief raor een bezoek genomen om solidariteit met de lijdende revolking van Sarajevo te to ten. Hij wilde zaterdag vertrek ken en dinsdag terugkeren. Jij was hij ook van plan de Nederlandse blauwhelmen te bezoeken. kerkelijk leider heeft nu eenmaal bescherming nodig. Hij ban het doelwit van een aanslag- of een ontvoering zijn, aldus de woordvoerder. Afgelopen week einde reisde een muziekgroep in een container naar Sarajevo. past niet erg bij de waar digheid van een kardinaal." COQUELLES - Auto's staan in de rij om in het Franse Coquelles de Kanaaltunnel-trein op te rijden. Gisteren was de eerste dag dat de gewone autombilisten door de kanaaltunnel konden. foto Pascal Rossignol/RTR (Advertentie) Zaterdag van 22.00 - 04.00 uur Zondag van 23.00 - 04.00 uur Maandag van 22.00 - 04.00 uur HILVERSUM (GPD/ANP) - De politie heeft donderdagmorgen huiszoeking gedaan bij freelan ce-journalist Peter R. de Vries en bij de TROS. Volgens de om roeporganisatie is op haar kan toor in Hilversum gedurende viereneenhalf uur gezocht naar materiaal over de IRT-zaak. Daarbij zijn niet alleen spullen in beslag genomen over deze kwestie, maar zou justitie te vens de hand hebben gelegd op onderzoeksmateriaal van de redactie van het programma Deadline over onderwerpen die daarmee niets te maken heb ben. Eerder had de Amsterdamse po litie al huiszoeking gedaan bij De Vries, medewerker van Dead line. Doel van de actie was om uit te vinden of De Vries en de omroep zich schuldig hebben ge maakt aan heling. Verleden maand onthulde het TROS-pro- gramma dat bij de inbraak bij of ficier van justitie Valente uiterst gevoelig materiaal was verdwe nen, ofschoon dat steeds door justitie werd ontkend. De Vries kreeg het gevoelige materiaal - dat op computer-diskettes staat- in handen. Daarop startte justi tie enkele weken geleden een ge rechtelijk vooronderzoek tegen de journalist en medewerker aan het TROS-programma. De omroep blijft erbij dat Dead line en De Vries zorgvuldig te werk zijn gegaan in de zaak van de gestolen floppy's. Anderhalve dag vóór de uitzending op 24 no vember, zo stelt de omroep, zijn de omstreden diskettes ingele verd bij justitie. „In de uitzen ding werd de privacy van alle daarop vermelde personen vol ledig gewaarborgd", aldus de TROS. Verontrust Een zegsvrouw van de TROS verklaart verontrust te zijn over de inbeslagneming bij de om roep. „Het gaat om floppy's en videobanden over heel andere zaken. Daar zijn we echt heel kwaad over". De woordvoerster kon geen nadere inlichtingen verstrekken over de aard van dit materiaal, omdat de betrokken redacteuren in het buitenland zijn. Ook kon zij niet zeggen, of hierdoor toekomstige uitzendin gen van Deadline worden belem merd. „Justitie heeft ons geen verklaring gegeven voor het meenemen van dat andere ma teriaal", aldus de zegsvrouw. De inval bij de TROS - rond ne gen uur in de ochtend - werd ver richt door een politieploeg van meer dan tien man onder leiding van officier van justitie mr. Dun en rechter-commissaris mr. Groot. Kopieën Justitie nam bij De Vries de ad ministratie, een personal com puter, adressen- en telefoonlij sten, delen van het archief, bandjes van het antwoordappa raat en de boekhouding in be slag. De politie nam bovendien twee kopieën mee van de gesto len floppy's die De Vries in no vember aan het openbaar minis- SARAJEVO (RTRj - De leider van de Bosnische Serviërs, Rado van Karadzic, heeft donderdag zijn troepen opdracht gegeven met ingang van vrijdagmiddag 12.00 uur een staakt-het-vuren in acht te nemen, zelfs als de moslims dan de strategisch belang rijke berg Igman bij de Bosnische hoofdstad Sarajevo nog niet hebben verlaten. ..Wij maken daar geen eerste vereiste van voor het begin van de wapenstilstand", zei Karadzic nadat hij een gesprek had gevoerd met VN-afgezant Yasushi Akashi. „We begrijpen dat de terug trekking van de moslim-troepen vrijdagmiddag voltooid moet zijn, maar als dat technisch moeilijk is, wachten we een of twee dagen." Eerder hadden de Serviërs de ontruiming als voorwaarde voor een wapenstilstand genoemd. De moslims zeggen de berghelling alleen te verlaten als de VN hun posities daar overnemen. Over de berg loopt de enige door de moslims beheerste verbinding tus sen de Bosnische hoofdstad, het westen van het land en Kroatië. Mocht het staakt-het-vuren vrijdag worden gerealiseerd, dan moeten er volgens het voorstel van de voormalige Amerikaanse president Carter gesprekken worden gestart over de stopzetting van de vijandelijkheden voor een periode van vier maanden. mier. Volgens hem zijn verkie zingen en een nieuwe regering- Berlusconi de enige opties. Dissidenten Berlusconi hoopt vooral dat de parlementariërs van de Lega Nord zich bedenken en breken met hun leider Bossi. Donder dag bleek dat een groeiend aan tal 'leghisti' ertoe neigt toch trouw te blijven aan de 'Pool van de Vrijheid'. Zij vrezen, en niet ten onrechte, bij eventuele ver kiezingen te worden wegge vaagd. Bossi kan nog steeds re kenen op een meerderheid van zijn Lega-paiiementariërs, maar heeft voor het eerst laten weten te zullen opstappen als zijn poli tieke lijn wordt verworpen. De leider van de circa 40 Lega- dissidenten, minister van bin- nenlandse zaken Maroni, zei te gen een coalitie te zijn met de ex- communistische PDS en de an dere oppositiepartijen. Maroni pleitte voor een 'interne discus sie', maar zei niet het leider schap van Bossi ter discussie te willen stellen. „We moeten met elkaar praten, want het voortbe staan van de Lega staat op het spel", aldus de minister. Zie ook pagina 2 Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 JE TREFT HET BIJ -4 terie overhandigde. De diskettes bevatten gegevens over infiltra tieprojecten, afluisteroperaties, informanten, het plaatsen van peilapparatuur en over corrup tiezaken bij de politie. De Vries is niet verbaasd over de huiszoeking. „Woensdag heb ik in het Algemeen Dagblad nog een artikel geschreven waaruit duidelijk bleek dat ik beschikte over veel detail-informatie. Ik hield er wel min of meer reke ning mee." Advertentie wenst U namens de directie en personeel fenettópe £eeat<Czye*t en eeK 995 Wij zijn 1e kerst geopend vanaf 22.00 uur en 2e kerst gesloten. Op OUDEJAARSAVOND hebben wij voor U een koud- buffet en speelt DEZZ, zaak open om 22.45 uur. Alleen toegang in gepaste kleding en op vertoon van een toegangskaart. De Duitse beeldhouwerIschrijver Ernst Barlach 1870-19381 kon treuren en lachen met zijn materiaal. In Antwerpen vormen zijn emoties een fraaie overzichtsexpositie. Verder in de bijlage Kunst -t- Cultuur: overbodige geschiedenis van de Europese letteren 9 Nachtvogels van Jef Geeraerts 9 luimige poëzie 9 Herman de Co- ninck naturel 9 filosofische romans van Miriam Guensberg 9 jeugdboek 9 Schwarzenegger is zioanger Paradzjanov filmde sprookjes knipoog van Thijs van Leer 9 Tom Harrels sprekende trompet 9 kerst volgens Koopman 9100 jaar cabaret 9 kunstreisboeken in Goes 9 uit-agenda. exposities, filmwijzer. Peter de Vries met zijn compu ter, die hij 's middags van de po litie terugkreeg. foto Hans Steinmeier/ANP Ajax Voorzitter Michael van Praag hoopl dat Ajax ooit eens hel pre- dicaat 'Koninklijk' verwerft. ..Maar als je dat zegt, vindt ie dereen je arrogant." Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunsten cultuur: 15,16, 17, 19, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. Linkshandigen sneuvelen eerder LONDEN (RTR) - Linkshandi gen leven onder normale om standigheden even lang als rechtshandigen, maar in oorlo gen lopen ze eerder tegen een kogel aan. Uit het onderzoek blijkt dat de linkshandige minderheid alleen tijdens oorlogshandelingen' gro ter risico loopt, vermoedelijk omdat uitrustingen en trainin gen zijn toegespitst op de rechts- handige meerderheid. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Met de aanhou ding van zes hoofdverdachten en 22 'kleinere' verdachten heeft het team van Double Shot in Zeeuwsch-Vlaanderen een omvangrijke handel in XTC-ta- bletten opgelost. Op 19 januari worden de zes voorgeleid. In to taal zijn 50.000 XTC-pillen, zes kilo speed en vier pistolen ver handeld. De zes personen die vanaf okto ber werden opgepakt, worden ervan verdacht op grote schaal XTC-pillen en amfetamine te hebben verhandeld. Uit het on derzoek van Double Shot, in nauwe samenwerking met de Bijzondere Opsporings Brigade (BOB) van de Belgische rijks wacht in Asse, bleek dat de hoofdverdachten vanaf 1993 hun XTC en amfetamine uit Rotter dam haalden. Zij kochten deze per duizenden in en verkochten ze in kleinere hoeveelheden aan de 22 andere verdachten, voornamelijk Belgi sche kopers. De kleinere Neder landse handelaars verkochten de XTC-tabletten in uitgaans- centra in Zeeuwsch-Vlaanderen. België Aanvankelijk gebeurde^de ver koop van de drugs aan dealers ook in België. Toen een 19-jarige Hulstenaar voor het bezit van XTC-pillen in het voorjaar van 1994 vast kwam te zitten, staak te men deze verkoop. De drugs werd daarna alleen nog maar in Zeeuwsch-Vlaanderen aan Bel gische dealers verkocht. In totaal werden er zo'n 50.000 XTC-pillen. zes kilo speed en vier pistolen verhandeld. De leeftijd van de aangehouden verdachten varieert van zestien tot dertig jaar.. Zij zijn allen af komstig uit Hulst, Axel en Ter- neuzen. Eén van de hoofdver dachten, een 19-jarige man uit Hulst, zit vanaf oktober in voor arrest. Op 19 januari worden de zes hoofdverdachten voor de rechter gedaagd. Ook de BOB hield meerdere per sonen aan. Twee verdachten zit ten nog vast in België. Vanaf mei 1994 is een team van vier rechercherus betrokken bij het onderzoek naar de groot schalige verkoop van XTC-pil len en handel in wapens in Zeeuwsch-Vlaanderen. In okto ber werd dit team met twee le den versterkt in verband met aanhoudingen. Bij het onderzoek was ook het BFO, het kaalplukteam, betrok ken om de verkregen winsten af te romen. Een auto en geld wer den in beslaggenomen. De re chercheurs van Double Shot troffen in totaal tweeduizend pil len aan. Ook deze namen zij in r Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 30,- O per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 'n dijk van een krant w '713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1