\kkoord over arbeidsbureaus Hilariteit na bommelding Eindelijk sneeuw in Graz Van Mierlo overleeft motie van 'treurnis' kleintjes el slotoffensief van lerlusconi in Kamer Carter: vrijlating gevangenen Bosnië 4 WEKEN Actief de markt op om meer te verdienen Brandbom ontploft in metro van New York VOOR 14,25 AVOND Maxis is vanavond geopend tot 21.00 uur. 137e Jaargang no. 300 londeirdag 22 december 1994 osse nymmers 1,50 Perioden met zon Perioden met zon, aan de kust moge lijk nog een bui. De noordoosten wind is zwak tot matig. Temperatuur 5 gra- I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te /enden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissinqe el en HAAG (GPD) - Minister X! elkert en de werkgevers- en >e; erknemersorganisaties heb- en woensdagavond laat een ikoord bereikt over hoe de be- linigingen op de arbeidsbu- aus gehaald kunnen worden, wordt voor 200 miljoen gul- ;n gekort op het personeel en gebouwen. Daarnaast moe- n de arbeidsbureaus de markt om zelf meer te verdienen, jjt compromis tussen Melkert de voorzitters Rinnooy Kan NO), Stekelenburg (FNV) en esterlaken (CNV) is het resul- iat van vele weken overleg ach- gesloten deuren. Dat was no dig nadat het bestuur van de ar beidsbureaus, het CBA, er niet in slaagde de bezuinigingen in te vullen. Die beslaan in 1995 100 miljoen oplopend tot 500 mil joen in de jaren erna. De menin gen van werkgevers en werkne mers stonden haaks op elkaar. Het akkoord voorziet niet in een tijdelijk hogere WW-premie, zo als de vakbeweging wilde. In plaats daarvan moet het aantal personeelsleden worden terug gedrongen. Ook wordt er be knibbeld op de loonkostensubsi dies en sommige scholingsrege lingen. Verder moeten bedrijfs verenigingen en sociale diensten gaan betalen voor de diensten van de arbeidsbureaus. Minister Melkert stelt tijdelijk circa 90 miljoen beschikbaar om het bezuinigingstotaal te halen. Hij gebruikt daarvoor onder meer het werkloosheidsfonds voor ambtenaren, een oplossing die minister Ritzen (onderwijs) ook toepast om zijn bezuini gingsproblemen op te lossen. van onze correspondent WASHINGTON Bij de ontploffing van een brandbom in een metro-treinstel in New York zijn woensdag zeker 37 mensen gewond geraakt, waarvan vier ernstig. De politie heelt een met brandwonden overdekte man aangehouden, die mogelijk de bom tot ontploffing heeft gebracht. Het was de tweede maal in een week dat een brandbom in de metro tot ontploffing kwam. Het incident gebeurde terwijl de metrotrein van lijn 4 stil stond in het station van Fulton Street. Honderden mensen renden in paniek de trein uit en het perron op. Zeker tien mensen stonden in brand. Deze vlammen werden door mede passagiers gedoofd. Een man sloeg met een bos bloemen op het hoofd van een passagier wiens haren in brand stonden, in een poging het vuur te doven. De verwondingen van de meeste passagiers waren relatief licht. Vier mensen moesten echter in een ziekenhuis worden opgenomen. Volgens de politie bestond de brandbom uit een met vloeistof gevulde glazen pot, waaraan een primitief on- stekingsmechanisme was bevestigd. Kort voor de ontplof fing werd een metro-reiziger gezien die met een dergelijke pot op zijn knieën zat. monze correspondent We mIOME - De Italiaanse premier iceerlusconi zal zeer waarschijn- k vandaag (donderdag) om aalf uur zijn ontslag aanbie- ïi aan president Scalfaro. Dit rklaarde woensdag de oordvoerder van de premier, kort nadat Berlus- ni in het parlement op emo- onele wijze zichzelf en zijn re- ring had verdedigd. irlusconi zal dus niet de stem ing afwachten over de drie mo- is van wantrouwen die tegen in regering zijn ingediend door oppositiepartijen en de (rege- vafngspartijLega Nord. De ver- la achting is dat het debat over le: e moties pas in loop van vrij- rai igochtend zal eindigen, se: >ei ispanningin de Kamer van Af- jai vaardigden liep gisteren hoog toen Berlusconi het woord im en direct de aanval opende zijn (ex-)coalitiegenoot, Um- rto Bossi, leider van de Lega ird. 'ilusconi bestempelde Bossi een verrader en een bedrie- die een loopje neemt met de ezers. De premier weet ook de herpe koersval van de lire en speculatie op de internatio- ale valutamarkten aan de 'leu- machtigheid' van de Lega-lei- !§j K Jlusconi uitte ook scherpe kri- 'k op de oppositiepartijen )S en PPI. die met Bossi een rbond zijn aangegaan. Hij ver- eet de partijen politiek oppor- ïisme, ook omdat zij politieke munt proberen te slaan uit zijn problemen met de Italiaanse justitie. Volgens Berlusconi staat elk alternatief voor zijn re gering gelijk aan het bedriegen van de kiezers en blijft er niets over dan zo snel mogelijk verkie zingen uit te schrijven. Bossi op zijn beurt verweet Ber lusconi dat hij uitsluitend oog heeft voor macht en geen van zijn beloften is nagekomen. De secretaris van de ex-communis tische PDS. D'Alema, zei dat Beriüsconi „zich met alles heeft beziggehouden behalve met re geren". GRAZ - De wintersportgangers kunnen weer enige hoop koesteren: het sneeuwt in Oostenrijk. Woensdag kon in Graz dit plaatje gemaakt worden van een ingesneeuwde fiets. Na een uitert milde winter zonder ook maar een spoortje hoop voor de ski-liefhebbers lag er gisteren in de stad een laag sneeuw van dertig centimeter. foto RTR Daarnaast is overeengekomen om de bestuursstructuur van de arbeidsbureaus te veranderen. De directe bemoeienis van mi nister Melkert vervalt. In plaats daarvan nemen onafhankelijke kroonleden en de sociale part ners zitting in de besturen. Tegenaanval Tsjetsjenen GROZNY (AFP/RTR/ DPA) - Tien dagen na de Russische inval in Tsjetsjenië zijn de Tsjetsjeense troepen woensdag een tegenof fensief begonnen. De Russische regering gaf toe dat een stijgend aantal Russische solda ten het leven verliest in het conflict met de afval lige deelrepubliek. Vol gens het persbureau In terfax stuurde Rusland donderdag 2.000 elite troepen naar het strijdge bied. President Jeltsin riep zijn generaals op de orde te herstellen in Tsjetsjenië, maar sprak ook vezoe- nende woorden. De Tsjetsjenen kunnen reke nen op omvangrijke eco nomische hulp als presi dent Dzjochar Doedajev is afgezet. De mensen rechten zullen vervol gens Jeltsin gerespec teerd worden en vluchte lingen kunnen naar huis terugkeren. Advertentie shirts van Melka 1 voor 59,- 2 stuks 98,- STEUTEL Kabinet trekt visum Poncke Princen niet in DEN HAAG (GPD) - De Indone sische mensenrechtenactivist Poncke Princen mag de feestda gen bij zijn familie in Neder land doorbrengen. Hoewel een Kamermeerderheid van VVD, CDA, ouderenpartijen en klein- rechts gisteren uitsprak dat het visum voor Princen moet wor den ingetrokken, weigerde mi nister Van Mierlo Princen zijn papieren af te nemen. Dat kwam de bewindsman te staan op een motie van 'treurnis' van het CDA, die echter weer niet op steun van een Kamermeerder heid kon rekenen. Tijdens 'Torentjesoverleg' in de werkkamer van premier Kok hadden de fractieleiders van VVD, D66 en PvdA gistermid dag al afgesproken dat uit de af- faire-Princen geen bloed mocht vloeien. Pogingen van de oppo sitie om de positie van de minis ter van buitenlandse zaken te ondergraven, zouden door de coalitiepartijen - de VVD incluis- niet worden gesteund. En dus bracht VVD-kamerlid Weisglas wèl een motie in stem ming die opriep tot het weren van Princen, maar toonde hij zich een sportief verliezer toen bleek dat Van Mierlo die Kame ruitspraak naast zich neerlegde. „Dat spijt de WD, dat spreekt vanzelf. Maai' de zaak wordt niet gediend door nu vervolgens de minister weg te sturen". CDA- kamerlid De Hoop-Scheffer kreeg voor zijn 'motie van treur nis' alleen steun van AOV, RPF. SGP en CD, Ommezwaai Een onverwachte ommezwaai van de WD-fractie zorgde er voor dat de vismnaanvraag voor Princen gisteren op de spits moest worden gedreven. Vorige week donderdag had Van Mierlo zich nog verzekerd van de steun van de fractieleiders Bolkestein. Wallage en Wolffensperger voor de visumverlening. Vrijdag had het kabinet ingestemd. Maar tot niet geringe ergernis van Van Mierlo trok de WD-fractie dins dagochtend haar steun weer in. De liberalen waren geschrokken van de heftige emoties die het bezoek van de in 1948 op Java gedeserteerde Princen opriep bij oud-Indiëstrijders. Bovendien had Princen vanuit Jakarta vol gens de liberalen enkele provo cerende uitspraken gedaan. Door de draai van de VVD is het niet gelukt de visümkwestie- Princen in alle rust en eensge zindheid af te handelen, hield (rouw zat drie j agen vast in lift ICELAND (AP) - Een vrouw e drie dagen heeft vastgezeten de lift van een parkeergarage ™;%t van de gemeenteraad in L Ucltland 6.000 gulden en gratis i3'arkeren voor de rest van haar -8 ve"- kt 69-jarige Moira Poor kwam iji [ijdagmiddag 9 december zon- -reten en drinken vast te zitten 6e lift van de garage. Zij kon er ,5 lasuit toen de lift maandagmor- L,i6n spontaan weer op gang U wam. Toen zij het gebouw uit- rê *d wilden de parkeerwachters tor verhaal aanvankelijk niet .ot sloven en eisten zij dat zij voor li; ne dagen parkeergeld zou be- ,1 ®*en- De lift was kennelijk stil .iVen staan doordat iemand li aan een andere lift werkte in e:le machinekamer per ongeluk laten veiligheidsknop indrukte. Ter Beek: het is de vertrouwenscommissie Drenthe DEN HAAG (GPD) - Het is vijf over half drie. Net als André Rouvoet van'het RPF het spreekgestoelte wil betreden, maakt Tweede Kamervoorzitter Deetman een afwerend gebaar. „Het is van belang dat wij enige tijd de vergadering schorsen, omdat dit deel van het gebouw ontruimd moet worden". Even is er verwarring, maar als de tribune ontruimd is en minister Ritzen van onder wijs ijlings via de roltrappen de Kamer verlaat, is de reden duidelijk: een heuse bommelding: Dé sfeer, toch al zo anders op de laatste Kamerdag van het jaar, is lacherig, „De studenten overdrijven wel", roept een jolig persoon. Als plotseling een sirene gaat loeien besef fen Kamerleden, ambtenaren en mede werkers dat het ernst is. Een aantal parle mentariërs in een zaaltje vergadert onver stoorbaar door. Pas als ze gemeld wordt wat er loos is, stappen ze haastig op. Bij de propvolle uitgang heeft de meligheid toe geslagen. „Poncke Prinsen is boos", zegt een journalist. Re-lus ter Beek, die door een omstreden benoeming Commissaris der Koningin in Drenthe wordt, meent in de draaideur de schuldigen te kennen. „Het is de vertrouwenscommissie van Drenthe". Hilariteit alom. Van Mierlo Buiten lopen de gevluchten in de armen van een groep verbaasde Iraniërs die de monstreren tegen de onderdrukking van het regime aldaar. Op zoveel belangstel ling hadden ze niet gerekend. Gretig wor den stencils uitgedeeld en de spreekkoren voor de Koerden worden extra luid aange heven. Als de nietsvermoedende minister Van Mierlo van buitenlandse zaken arri veert en ook buiten moet blijven, grijpen de demonstranten hun kans. De bewinds man wordt bijna onder de voet gelopen en beseft zijn benaderde positie. Achter volgd door de Iraniërs en televisiecame ra's vlucht hij het nabijgelegen ministerie van defensie binnen. Intussen staan velen in hemdsmouwen te blauwbekken. De straten rondom de Ka mer zijn afgezet en ook de brandweer is uitgerukt. Pas tegen vieren - na ruim een uur - mogen de mensen terug naar binnen. Van Mierlo is er ook weer bij en grijpt het WD-kamerlid Weisglas bij de arm en grapt: „Dat had je niet moeten doen, Frans". Ritzen Minister Ritzen van onderioijs wil met universiteiten, hoge scholen en studentenbonden zoeken naar alternatieve bezui nigingen op het hoger onderioijs Dan kan de collegegeldverho ging lager uitkomen dan de nu voorgestelde duizend gulden. Dat is de uitkomst van het debat in de Tweede O Kamer. w Vertaalcomputer De regiopolitie Zeeland heeft een nieuw opsporingsmiddel om Nederlandse vermiste auto's in België. Frankrijk of Groot-Brit- tannië terug te vinden. Korpsen aan beide zijden van hei Kanaal kunnen informatie over gestolen auto's via computers razendsnel bij elkaar opvragen. -■ -i Ajax In de laatste competitiewed strijd van 1994 heeft Ajax de koppositie in de eredivisie her overd. De Amsterdammers won nen in Nijmegen in een saaie wedstrijd mel,2-0 van NEC. John van den Brom was de matchwinnaar: hij Q scoorde beide treffers. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie. 9; Provincie: 11, 13,15 en 17; Sport: 18 en 19. Van Mierlo de Tweede Kamer voor. „Ik ben nog eens kritisch nagegaan of ik in de voorberei ding iets nagelaten heb. Ik heb niets kunnen vinden Het vi sum is verleend en ik zie geen ruimte het in te trekken". Na afloop van het debat zei Van Mierlo het 'pijnlijk' te vinden dat de coalitiepartij VVD recht streeks met hem in aanvaring was gekomen. PvdA-fractielei- der Wallage sprak van een 'deuk' in de coalitieverhoudingen. D66- fraetievoorzitter Wolffensperger wilde de zaak niet dramatiseren. „Ik ga de leefbaarheid van paars niet afmeten aan de heer Prin cen. Daar is de zaak politiek ge zien niet zwaar genoeg voor". De Nederlandse ambassade in Jakarta heeft Poncke Princen kor-t voor zijn vertrek nog eens op het hart gedrukt dat hij zich in Nederland moet onthouden van demonstratieve activitei ten. Buitenlandse Zaken hoopt dat Princen, door zich 'terug houdend' op te stellen Indië-ve- teranen niet onnodig kwetst. Vanuit Jakarta liet Princen we ten dat hij zich graag aan die af spraak houdt. Zie ook pagina 2 Zeker twee doden door bom Beiroet BEIROET (AFP/RTR) - Min stens twee mensen zijn woens dag omgekomen bij de explosie van een bom in een dichtbe volkte wijk in Zuid-Beiroet. De wijk is een bolwerk van de pro- Iraanse Hezbollah (partij van God). Zeker dertien mensen raakten gewond. ATLANTA/ZAGREB (RTR DPA) - De Bosnische Serviërs en moslims zijn het eens met een plan voor de vrijlating van alle krijgsgevangenen die in de nu 32 maanden durende oorlog zijn gemaakt. Dat heeft de voorma lige Amerikaanse president Carter gezegd bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten. Volgens Carter, die op persoon lijke titel bemiddelde, stemden beide partijen in met de inscha keling van het Rode Kruis, de in spectie van gevangenissen en gevangenenkampen. Bovendien zijn zij het eens over de opstel ling van een lijst van alle gevan genen en met onmiddellijke vrij lating van „alle krijgsgevange nen aan beide zijden". Het dins dag bereikte staakt-het-vuren is nog uiterst broos, zei Carter met nadruk. „De hele zaak kan nog zeer gemakkelijk in duigen val len." Onverwacht zware sneeuwval stopte de strijd in Bosnië woens dag al grotendeels nog voordat het voor vrijdag afgesproken staakt-het-vuren een feit is. „Sneeuw is doeltreffender dan afspraken van politici", zei een woordvoerder van het VN- hoofdkwartier in Zagreb. Het staakt-het-vuren moet vol gens Carter vrijdagmiddag om 12.00 uur ingaan. Van 23 decem ber tot 1 januari moeten partijen dan onderhandelen over een be stand van vier maanden voor heel Bosnië, inclusief de zwaar Advertentie bevochten enclave Bihac. De ge sprekken worden gehouden on der auspiciën van de contact groep voor Bosnië (VS. Rusland. Groot-Brittannië. Frankrijk, Rusland en Duitsland). De VN hebben al toegezegd toe zicht uit te oefenen op de nale ving van het bestand. Het ak koord erover is ondertekend door de Bosnisch-Servische lei der Karadzic en de Bosnische (moslim-)president Izetbegovic. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Maxis Middelburg, Pottenbakkerssingel 2 JE TREFT HET BIJ MtlkD Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1