Ventevogel moet terugbetalen Stadgewest laat vier koffieshops toe roviiicie licht 'asten exposities Vlondriaan door Voor verkeer West Z.-Vlaanderen ruim 70 miljoen van Rijk gevraagd Gs laken standpunt Zuid-Holland over Goeree-Overflakkee Hydro Agri Sluiskil investeert 70 min in ammoniakfabriek Oud-gedeputeerde en provincie eens over regeling wachtgelduitkering Kies an onze verslaggevers ilillem van Dam Ben Jansen IIDDELBURG - Oud-gedepu- ■erde J. B. Ventevogel moet O.OOO gulden bruto terugbeta- >n aan de provincie Zeeland, 'olgens het dagelijks provin- iebestuur staat vast, dat Ven evogel dit bedrag ten onrechte zijn wachtgelduitkering eeft geïncasseerd. Het college an gedeputeerde staten en de oormalige provinciebestuur- er zijn het inmiddels eens over en terugbetalingsregeling. )e leden van statencommissie Igemeen bestuur krijgen van- aag (woensdag) een brief, waar- het college van gs details ver trekt over de regeling die met entevogel is overeengekomen, iet terug te betalen bedrag valt oor de oud-gedeputeerde netto uit, omdat hij belasting an terugvorderen, die hij er- ver heeft betaald, erantwoordelijk gedeputeerde J. P. Bruinooge (hij beheert nder meer de portefeuille finan- iën) weigerde dinsdag enige lededeling te doen over de rege- ng met Ventevogel. Hij vol- tond met de aankondiging, dat e provincie over enkele dagen iet mededelingen komt over de fwikkeling van de kwestie. „En aai' wil ik niet op vooruit lo- en." lok Ventevogel zélf was giste- m niet bereid in te gaan op de ondities waaronder de terugbe- aling moet plaatsvinden. Hij evestigde - zij het indirect - fèl, dat overeenstemming is be ukt over terugstorting van een eel van zijn wachtgelduitke- ig. „Maar inhoudelijk geef ik geen commentaar op." Even- ïin als Bruinooge wilde hij be- ragen noemen. Volgens be- •ouwbare bronnen moet Vente- ogel echter 70.000 gulden bruto irugbetalen. entevogel raakte na de belas- ngaffaire van 1990/1991 in okto- er van dit jaar opnieuw in op spraak, nadat deze krant meld de dat hij een deel van zijn in komsten in een besloten ven nootschap wegzette. Op die ma nier probeerde hij korting op zijn wachtgelduitkering te voorko men. Ventevogel ontkende met klem dat die constructie onoir- baar was. Hij beriep zich onder meer op afspraken die hij (op ambtelijk niveau) ten provincie huize zou hebben gemaakt. Gemiddelde In zijn verweer betoogde Vente vogel twee maanden geleden dat het geld dat hij in zijn BV par keerde, uitsluitend is bedoeld om eventuele fluctuaties in zijn inkomen te kunnen opvangen. Dit argument heeft het dagelijks provinciebestuur gedeeltelijk gehonoreerd. Door de aard van Ventevogels werkzaamheden (hij werkt voor de BCG-groep In terim Management BV) kan zijn inkomen van jaar tot jaar sterke schommelingen vertonen. Met de provincie is nu afgesproken dat zijn gemiddelde inkomen zal worden berekend over de volle periode waarin hij wachtgeld ontvangt. Als blijkt dat dit ge middelde beneden de norm voor de wachtgeldregeling blijft, krijgt Ventevogel het nu terug te betalen bedrag geheel of gedeel telijk weer op zijn rekening over gemaakt. De uitvoeringsrege ling van de provinciale wacht geldverordening voorziet in deze mogelijkheid. In Noord-Holland onstond en kele jaren een vergelijkbare kwestie rond oud-gedeputeerde Korver (PvdA). Net als Ventevo gel werd hij gedwongen een deel van zijn uitkering terug te beta len. Onderzoek In opdracht van de provincie Zeeland heeft het accountants bureau Deloitte Touche het fi nanciële hebben en houden van enkele tientallen wachtgelders tegen het licht gehouden. Dat gebeurde nadat de accountant bij de toetsing van de provin ciale jaarcijfers kritiek uitte op een gebrek aan controle op even tuele bijverdiensten van wacht geld-ontvangers. In het kader van dat onderzoek werden be halve Ventevogel ook nog en kele andere oud-provinciebe stuurders gecheckt: W. Don, J. A. de Boe en G. de Vries-Hom- mes. Bij die laatste drie werden de zaken in orde bevonden. Het onderzoek naar de overige wachtgelders (allemaal ex-amb- tenaren) is nog niet afgerond. an onze verslaggever IIDDELBURG - De stichting MC Zeeland gaat voor de pro- ineie een publieks- en waarde- ingsonderzoek uitvoeren on er bezoekers van de Mon- riaan-tentoonstellingen in lomburg en Middelburg. Doel onder meer vast te stellen hoe iet publiek is samengesteld dat e exposities heeft bezocht, wat let ervan vond, waar het van- komt en wat het in Zee- and heeft besteed. Het dage- jks provinciebestuur wil 7500 an onze verslaggevers gulden uittrekken voor het on derzoek. Aanvankelijk zou Bureau Into- mart een landelijk onderzoek uitvoeren naar de effecten van verschillende Mondriaanten- toonstellingen, maar dat is afge last. Voor Zeeland springt de VMC nu in het gat. Onder super visie van de afdeling onderzoek zal een stagiare van 26 december tot 15 januari - dan lopen de ten toonstellingen af - de relevante gegevens in kaart brengen. De verwerking zal daarna nog enige tijd vergen. Onderdelen van het 'project duurzaam verkeersveilig West-Zeeuwsch-Vlaanderen' zaten al in de planning, zoals de aanleg van de rondweg Oostburg. foto Charles Strijd van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie heeft bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat ruim 70 miljoen gulden subsidie aange vraagd voor het project 'duurzaam ver keersveilig West-Zeeuwsch-Vlaanderen'. Het verzoek is ingediend mede namens de gemeenten Oostburg, Sluis en Aarden burg en het waterschap Het Vrije van Sluis. De verwachting is dat de vaste ka mercommissie voor verkeer en water staat begin februari over de aanvraag praat. Gedeputeerde J. I. Hennekeij en ambte lijk projectleider J. in 't Veld beseffen dat zij van de rijksoverheid een behoorlijke fi nanciële inspanning verwachten. Maar het geld is goed besteed. Er kan ten eerste in.de praktijk ervaring worden opgedaan met het nieuwe principe 'duurzaam ver keersveilig'. Dat houdt in dat maatrege len worden getroffen die blijvend de ver keersveiligheid verbeteren, door bijvoor beeld langzaam verkeer zoveel mogelijk te scheiden van snelverkeer. Ten tweede is het hard nodig iets in West-Zeeuwsch- Vlaanderen te doen. Het gemiddeld aan tal verkeersdoden per 100.000 inwoners is er extreem hoog: 28, tegen een landelijk gemiddelde van acht. De gevraagde 70 a 80 miljoen gulden komt overeen met 70 a 80 procent van wat pro vincie, gemeenten en waterschap in hun eigen wegen moeten investeren. „Zulke percentages zijn niet ongebruikelijk bij landelijke demonstratieprojecten", aldus projectleider In 't Veld. „In de gemeente Tilburg is eind jaren zeventig bij wijze van proef een netwerk van fietspaden aange legd. Het Rijk subsidieerde 90 procent." In het geval van het West-Zeeuws-Vlaam- se project 'duurzaam veilig' moet de rijks overheid ook in rijkswegen investeren. Zo zou de rijksweg Schoondijke-Hoek moe ten veranderen in een stroomweg met on gelijkvloerse kruisingen. De kosten voor het Rijk zijn op 100 miljoen geschat. Pro vincie, gemeenten en waterschap staan voor respectievelijk 54, 28 en 23 miljoen gulden geboekt. Zij moeten miljoenen gul dens uit eigen middelen halen, ook al neemt het Rijk het leeuwedeel voor zijn rekening. „Het wachten is nu op een besluit van de rijksoverheid", schetst In 't Veld de stand van zaken. „Pas als dat er ligt, gaan wij naar de bevolking toe. Dat is anders zin loos." Als alles meezit moet het westen van Zeeuwsch-Vlaanderen in het jaar 2002 helemaal op de schop zijn genomen èn duurzaam verkeersveilig zijn. 'an der Doef: gemeenten met rug tegen de muur ÜSSINGEN - Het stadsge- Vlissingen/Middelburg »1 de verkoop van soft drugs oestaan in vier koffieshops: wee in Vlissingen en twee in liddelburg. De gemeenten op chouwen-Duiveland, de Beve- inden en in Zeeuwsch-Vlaan- eren bepalen pas op z'n foegst in januari of zij in hun egio's een afgesproken aantal offieshops zullen toelaten, ooral op Schouwen en in eeuwsch-Vlaanderen is er 'eerstand tegen een gedoogbe- |id, e gemeente Vlissingen heeft Is eerste ingehaakt op de maan- gepresenteerde nota van ;n werkgroep van de Zeeuwse emeenten, politie en justitie. In aar eindrapport pleit de werk- faep voor een beleid waarbij -ft koffieshop per 20.000 inwo-' 'fs het uitgangspunt is. Het f. 'issingse college stelde dins- ag direct een concept-nota vast aarin dat beleid is vertaald aar de situatie in het stadsge- est. In Middelburg behandelt ■t college de nota op 3 januari, lissingen telt op dit moment fae koffieshops, twee winkels 'e in soft drugs handelen en an a twintig 'verborgen' ver- aoppunten. In Middelburg zijn vier koffieshops. Uiteindelijk '°et het aantal verkooppunten °rden teruggebracht tot twee 'beide steden. Deze mogen niet In gevestigd in de directe om- |ving van horeca, winkels, ïholen en jongerencentra. °°r het exploiteren van een koffieshop gaan strikte regels gelden. Hard drugs zijn uit den boze en de koffieshop mag geen overlast veroorzaken, reclame maken, jongeren dan achttien jaar bedienen of meer dan dertig gram per klant verstrekken. Voor de bestaande koffieshops willen Vlissingen en Middelburg een uitsterfsysteem hanteren. Als zich een nieuwe exploitant, beheerder, bedrijfsleider of ver gunninghouder aandient ver leent de gemeente geen vergun ning zolang het aantal koffie shops nog meer dan twee is. De bestaande koffieshops krijgen een jaar de tijd om aan de nieuwe regels te voldoen. Het aantal van twee koffieshops in Vlissingen en in Middelburg (beide rond de 40.000 inwoners) komt overeen met de regel van één verkooppunt per 20.000 in woners. De hoop van het stads gewest is dat de overige zes ge meenten op Walcheren hetzelfde beleid gaan hanteren. Burge meester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen: „Daarover moe ten we overleg voeren, anders kan een koffieshophouder zon der problemen uitwijken naar el ders." Rekenkundig is er op Wal cheren (100.000 inwoners) nog 'ruimte' voor een vijfde koffie shop. die volgens Van der Doef ook buiten de steden gevestigd kan zijn. „Het platteland, zeg ik wel eens schertsend, ijvert toch altijd zo voor hun eigen voorzie ningen?" Geen keus Volgens Van der Doef staan de gemeenten met hun rug tegen de muur. „Wij hebben geen keus. Klanten aan de bar in één van de Middelburgse koffieshops. a foto Ruben Oreel Als we geen beleid ontwikkelen om koffieshops te weren wordt het het probleem echt onbe heersbaar. We hebben niet de il lusie dat we het gebruik van drugs kunnen beheersen of ge bruikers kunnen bekeren. Als gemeente hebben we alleen te maken met de overlast door de handel en het gebruik." Om bij de burger begrip te kweken voor een gedoogbeleid houdt het Vlis- singse college op 9 januari vanaf 19.30 uur een debatavond in het Arsenaaltheater. In Zeeuwsch-Vlaanderen blijft burgemeester mr dr A. A. L. G. M. Kessen van Hulst bij diens verzet tegen een ge doogbeleid. „Eén koffieshop in Hulst zou kunnen als er een lo kale behoefte bestaat, maar dat is niet het geval. Het zijn voorna melijk mensen van over de grens, uit België, die in Hulst aan middelen denken te kunnen komen. Die stroom zorgt voor overlast." Kessen gaat ervan uit dat zijn visie spoort met die van de andere gemeenten in de regio. De burgemeesters van de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten, de politie en het Openbaar Ministe rie komen in de eerste week van januari bijeen om te praten over een gezamenlijk softdrugsbe leid Burgemeester drs R. C. E. Bar- Integraal van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zuid-Holland heb ben met de uitspraak dat Goe ree-Overflakkee bij hun provin cie ingedeeld moet blijven, niet voldoende naar de belangen van het eiland gekeken. Dat schrijft het Zeeuwse college van gs in een brief aan de dage lijkse bestuurders van Zuid- Holland. „U geeft aan dat uw keuze per spectieven voor het gebied biedt, waaraan u samen met de gemeenten verder inhoud wilt geven. Wat naar ons inzicht ont breekt is een afweging tussen de door u genoemde perspectieven en die welke zich voor het gebied openen bij toevoeging aan de provincie Zeeland. In die afwe ging zou naar ons oordeel het be lang van het gebied centraal moeten staan." Daar wordt aan toegevoegd dat de keus van gs van Zuid-Holland om Goeree-Overflakkee in die provincie te houden niet goed is onderbouwd. Volgens het Zeeuwse college past het eiland niet alleen (sociaal (geografisch en bestuurlijk gezien goed bij Zeeland; ook zullen de proble men voor het gebied niet zijn op gelost als het deel blijft uitma ken van de provincie Zuid-Hol land. Het gebied ziet zich dan immers hoe dan ook geconfronteerd met de consequenties van de provin cievorming rond Rotterdam, al dus de brief. Die problemen la ten zich beter oplossen door toe voeging van het eiland aan Zee land, menen gs van Zeeland. Onzeker Daar komt bij dat de bestuurlij ke ontwikkelingen in de provin cie Zuid-Holland - of wat daar nog van over blijft - uiterst onze ker zijn, terwijl Rijk en provincie Zeeland duidelijke afspraken hebben gemaakt over de be stuurlijke ontwikkelingen in de ze provincie. Gs van Zeeland zouden graag zien dat hun brief wordt betrok ken in de beraadslagingen van de Zuidhollandse statencom missie voor algemene en be stuurlijke zaken over deze kwes tie. Dronken spookrijder van de weg gehaald KLOOSTERZANDE Een 46-jarige automobi list uit Kontich (België) werd maandagnacht rond half twee aange houden op de rijksweg N60 ter hoogte van Kloosterzande vanwege een groot aantal over tredingen. De man reed met groot licht als spookrijder op de linker rijbaan richting Kuitaart. De bemanning van een surveillance auto constateerde dat de achterverlichting van de personenauto niet werk te. Bovendien reed de be stuurder slingerend met een snelheid van onge veer honderd kilometer per uur over de weg. De man was, zo bleek toen zijn voertuig tot stilstand was gebracht, slechts gekleed in een re genjas. Een ademana lyse gaf aan dat hij ruim drie keer zoveel gedron ken had als maximaal is toegestaan. De Belg kreeg een rijverbod van acht uur en een dagvaar ding. van onze verslaggever SLUISKIL - Hydro Agri Sluis kil (HAS) is van plan om haar oudste ammoniakfabriek volle dig te moderniseren. De aanpas singen aan de fabriek zullen tot gevolg hebben dat het energie verbruik van de fabriek met zo'n 15 procent omlaag gaat. Ook verwacht de bedrijfslei ding een aanmerkelijke daling van de uitstoot van stikstofoxy- den en een forse reductie van de geluïdoverlast te kunnen be werkstelligen. Met dit project is een investering van circa 70 miljoen gulden gemoeid. Het moderniseringsplan van de uit 1971 daterende ammoniakfa briek werd door de bedrijfslei ding bekend gemaakt tijdens de jaarlijkse personeelsbijeen komst. Stilgelegd bê van Terneuzen geeft toe dat een gedoogbeleid moeilijk te verkopen zal zijn aan Vlaande ren en Noord-Frankrijk. „We zul len heel wat uit te leggen heb ben. Maar we moeten ook eerlijk zijn. Tot nu toe hebben we ge tracht ontwikkelingen aan ban den te leggen, zonder resultaten. Nu hebben we nieuwe instru menten tot onze beschikking. Mogelijk leveren die wel het ge wenste resultaat op." In de regio Oosterscheldebek- ken buigen de gemeenten zich begin januari over een gedoog beleid. De Goese burgemeester drs D. J. van der Zaag hoopt dat het college van het politiedis trict, waarvan hij voorzitter is, in februari een besluit kan nemen op grond van de gemeentelijke adviezen. Als lid van de werk groep onderschrijft Van dei- Zaag de conclusies van het rap port. Overigens zou aan de ge stelde norm worden voldaan als Goes de gehele regio Bevelan- den (100.000 inwoners) bedient. De stad telt nu drie verkooppun ten voor soft drugs. De afgelopen jaren werd de oud ste ammoniakfabriek in Sluiskil regelmatig voor meer maanden per jaar stilgelegd, omdat de la ge verkoopprijzen de produktie- kosten van de ammoniak niet dekten. Tijdens deze stilteperio den werd het personeel van deze fabriek elders binnen het bedrijf ingezet. De HAS-directie heeft geconsta teerd dat het afgelopen jaar de prijzen voor ammoniak - en an dere kunstmeststoffen - op de wereldmarkt duidelijk verbe terd zijn. De verwachtingen op middellange termijn voor de ontwikkeling van de ammoniak- prijzen zijn gematigd optimis tisch. Het redelijk gunstige per spectief heeft tot gevolg gehad dat de oude fabriek in Sluiskil niet uit bedrijf hoeft te worden genomen. Continuïteit In plaats daarvan heeft HAS ge meend te moeten investeren. „Een investering met een kost prijsverlagend effect", zo stelt de bedrijfsleiding, „is in onze ogen verantwoord. Hierdoor zal te vens de continuïteit- van alle me dewerkers die direct en indirect aan deze eenheid verbonden zijn worden bevorderd." Met het nieuwe project wordt medio 1996 begonnen. De onder nemingsraad is inmiddels ge vraagd advies uit te brengen over de plannen. Die plannen passen overigens geheel binnen het ROM-project- (Ruimtelijke Ordening en Milieu) Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen, dat op gezet is door de gezamenlijke overheden en het bedrijfsleven met het oog op herstel van het evenwicht tussen wonen, werken en recreëren in de regio. Burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee heeft het rapport nog niet gezien en wil daarom niet diep ingaan op een gedoogbeleid. Het gemeentelijk beleid is er nu op gericht de ves tiging daarvan tegen te gaan. Via een integraal project wordt wel getracht de gebruikers op te vangen en de randverschijnse len (criminaliteit) tegen te gaan. Volgens Asselbergs staat een ge doogbeleid haaks op dit project. Het menu getuigde van een zekere gemakzucht: maca roni met pakjessaus. Maar het gezin te Yerseke liet het zich na een arbeidzame dag toch goed smaken. Behalve dochterlief. Na een ferme hap trok ze een zuur gezicht. Met de pasta belandde er een stuk kies op haar bord. „Hè bah"jammerde ze, „nu moet. ik naar de tandarts." De tandarts had gelukkig nog een gaatje. Ze nestelde zich in de stoel en maakte zich gereed voor inspectie. De specialist maakte met haak en spiegel een rondje langs kiezen en tanden maar hoe goed hij ook zocht, nergens vond hij een verse ruïne. Daarop bestudeerde hij het meegebrachte stuk kies nog eens zorgvuldig en concludeerde: „Die komt in elk geval niet uit jouw mond." Vrolijk namen ze afscheid. De tandarts hield het op een gebitrestant van een Chi nees, de patiënte dacht meer aan een Italiaan. Dat heb je", grijnsde ze, „met die kant- en klaar maaltijden. Die zijn zelfs al voorge kauwd!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 9