Juridische strijd om Air Miles Beperkte keuze aanvullende verzekering tandartskosten PZC Overuren appelschillers Radio-nieuwsdienst van ANP naar NOS Nieuwe Ierse premier bij Major binnen- en buitenland advertentie supermarktconcern Van den Broek tegen zere been het weer in zeeland Advies aan rijinstructeurs: minimaal 25 lessen nodig PTT Post mikt dit jaar op 200 miljoen kerstkaarten Snelheids controle zonnig WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 TEE i i I I I h I I HAARLEM (GPD) Rond de ivoorden Air Miles is een juridi sche strijd ontstaan. De organi satie achter Air Miles wil dat supermarktconcern Dirk van Broek en reisorganisatie D-Rei- de woorden Air Miles niet meer in advertenties gebrui ken. In Haarlem diende gisteren een kort geding over de zaak. iNilés spaarzegels of waardebon nen. Direkt de laagste prijs bij de kassa - dat loont!", liet Dirk van den Broek krantelezers op 18 no vember weten. „Waarom eerst 2,5 jaar Air Miles sparen en ook nog 538 gulden op uw bood schappen te veel betalen?" vroeg de grootgrutter zich ver der af. De advertentie, die door andere werd gevolgd, was tegen het zere been van Ah Miles International Holding BV en Loyalty Manage ment Netherlands BV, de drij vende krachten achter het nieuwe elektronische spaarsys teem. Advocaat mr. R.S. Ie Poole vroeg waarnemend recht bankpresident mr. J. J. Matthijs- se gisteren een verbod op het verdere gebruik van het woord Air Miles. Le Poole sprak over een 'betrek kelijk eenvoudige zaak'. Er is veel tijd en geld in gestoken om van Air Miles in Nederland in korte tijd een begrip te maken. Een miljoen Nederlanders heeft inmiddels vijf gulden betaald DEN HAAG (GPD) - Verstan dige autorijscholen geven leer lingen 25 lessen voordat ze hen op examen sturen. Net als een piloot moet een aspirant-auto mobilist een minimum aantal 'vlieguren' hebben om zijn wa pen goed onder controle te heb ben en verkeerssituaties juist te kunnen insschatten. DeBovag en de Algemene Bond van Auto- en Motorrijschool- ihouders (Abam) adviseren daar- de bij hen aangesloten rij scholen om leerlingen voortaan ten minste 25 lessen te geven, voordat ze rijexamen mogen IEN HAAG (ANP) - Met ingang 1 januari zal de NOS niet anger de bulletins van de Ra dionieuwsdienst ANP uitzen- len. In plaats daarvan gaat de iOS de nieuwsuitzendingen Kif verzorgen. Dat zijn de Ne- lerlandse Omroep Stichting en iet Algemeen Nederlands Pers- lureau dinsdag overeengeko- De 34 medewerkers van de Ra- iionieuwsdienst ANP werken met ingang van het nieuwe jaar voor de NOS. Door dit besluit tornt een einde aan een samen- wrkingsperiode van ruim 50 |sar, waarin de publieke omroep ANWB: klapbare achterleuningen zijn onveilig DEN HAAG (ANP) - De bevesti- liiig van neerklapbare achter- bankleuningen in vooral drie- Mvijfdeurs auto's en zogeheten uimte-auto's is onvoldoende. Bij tests met frontale botsingen torden die rugleuningen uit hun Kvesttging gerukt, waardoor Bagage uit de kofferruimte het- tóerieur binnendrong. De inzit- 'tnden kunnen daardoor ernstig K fataal letsel oplopen. De ANWB adviseert de autogor dels bij neerklapbare achterban ton ook aan te snoeren wanneet ir geen passagiers achterin zit- ton, maar wel bagage in de kof ferruimte ligt, en die bagage met louw vast te maken aan de bo ten of de zijkant van de bagage ruimte. De ANWB heeft frontale-bot- tegproeven laten uitvoeren met ais bagage twee blokken van ie- te 18 kilo, te vergelijken mei fee kratten bier. voor het meedoen aan een sys teem waarbij door aankopen in een aantal zaken onder meer reiskilometers kunnen worden verdiend. Zowel het woordmerk Air Miles als het logo is wettelijk in het ka der van het Merkenrecht gede poneerd. Dirk van den Broek maakt daarop inbreuk door de naam in de gewraakte adverten ties te gebruiken, aldus raads man Le Poole, Daarbij speelt volgens hem ook mee dat de tekst negatief is voor Air Miles. doen voor de auto of de motor. Van een dwingende overeen komst is echter geen sprake, al dus H. Bruin, woordvoerder van de Bovag. „De rijscholen werken in een vrije markt". Hij sluit daarom niet uit dat er Bovag- en andere rijscholen zijn die het ad vies in de wind slaan. Het blijft dus mogelijk dat ongeduldige leerlingen naar andere scholen uitwijken. „Er zijn hele puike on dernemers die uitstekend les ge ven en hun leerlingen binnen die 25 lessen klaarstomen", erkent Bruin „maar de ervaring leert dat de meesten die lessen echt wel nodig hebben". DEN HAAG (ANP) - PTT Post denkt deze kerst en jaarwisseling 200 miljoen kaarten met de beste, wensen te verwerken. Ongeveer het zelfde aantal als vorig jaar. Tot en met afgelopen zaterdag zijn er al "Omiljoen kaarten in de brievenbussen gestopt. De meeste kaarten worden in de week voor kerst verstuurd. Dit heeft een woordvoer ster van PTT Post dinsdag bekendgemaakt. De verwerking van de enorme stroom aan extra post heeft tot nu toe geen grote problemen opgeleverd. Veel PTT'ers maken langere da gen, terwijl ook enkele duizenden tijdelijke arbeidskrachten worden ingezet. De extra mensen worden vooral ingezet voor de postsorte- ing. Een duidelijke trend in de kerstkaarten is er dit jaar niet. Wel is er ralgens geluiden uit de branche opvallend veel vraag naar de tradi- t tonele kerstkaart. Jongeren kopen vooral humoristische kaarten, o terwijl ouderen meer kiezen voor een mooi winterlandschap. Kaar ten die naar het buitenland worden gestuurd hebben veelal afbeel dingen van molens in de sneeuw en ijspret. de nieuwsuitzendingen door het ANP liet verzorgen. „Dit is een verlies", constateer de ANP-directeur B. Voors dins dag. „Het is een onverstandige beslissing van de NOS. Het ra dionieuws heeft nu het garantie zegel van het ANP." Voors be treurt het dat het ANP niet in staat is geweest de NOS bij de nieuwe positionering van de pu blieke omroep ervan te weerhou den het nieuws zelf te gaan ver zorgen. „Omdat de samenwer- kingskwestie al zo vaak speelde, heb ik lang gehoopt dat het nog goed zou komen. Daarvoor heb ik me behoorlijk ingespannen." W. van Beusekom, radiodirec teur van de NOS, vond het om een aantal redenen belangrijk op korte termijn tot zaken te ko men. „In het verleden hebben we herhaaldelijk gezegd de ra dionieuwsdienst te willen heb ben. Nu de splitsing van de NOS en NPS (Nederlandse Program ma Stichting) tot een aantal ver anderingen leidt, wilden we graag de zaak voor 1 januari re gelen." Van Beusekom was hoofd van de onderhandelings delegatie van de NOS, de tegen speler van Voors. Ook de samenwerking tussen de NOS en het ANP betreffende Te letekst wordt met ingang van de jaarwisseling beëindigd. Sinds 1 januari 1988 verzorgde het ANP de algemene pagina's voor Tele tekst. Op grond van een wijzi ging van de Mediawet is de NOS niet langer verplicht de nieuw spagina's van het ANP te be trekken. De pagina's worden voortaan door de eigen NOS-te- leltekstredactie verzorgd. Het ANP levert aan de publieke omroepen tevens zijn algemene nieuwsdienst, de permanente nieuwsvoorziening waarop on der meer alle Nederlandse dag bladen zijn aangesloten. Deze dienstverlening wordt normaal voortgezet. DRONTEN - Bij appelschilbedrijf Vereeeken in Dronlen draaien de schilmachines op volle kracht om te kunnen voldoen aan de vraag' van appelflap-consumenten. Het zijn hoogtijdagen voor de schillers, die de vruchten keurig gesneden afleveren. Klaar voor verwerken tot de met oud-ennieuw traditionele versnapering. foto Paul Vreeker/ANP LONDEN - De Britse premier John Major begroet zijn Ierse ambtgenoot John Burton (1) en diens minister van buitenlandse zaken Dick Spring (r) bij de ambtswoning Downingstreet 10 in Lon den. Hoog op de agenda van de besprekingen mét de pas aangetreden Ierse regeringsleider stond gisteren de voortgang van het vredesproces in Noord-Ierland. foto Johnny Eggit/EPA De advocaat van Van van den Broek en D-Reizen, mr. E.A. Santen, begreep niet waar de wederpartij zich druk over maakt. Volgens hem is er eerst alles aan gedaan om het begrip Air Miles er via 'massaal multi nationaal marketinggeweld in te rammen', maar wordt nu ge probeerd Dirk van den Broek in zijn vrijheid van meningsuiting te beperken. Santen haalde allerlei publika- ties aan, waaruit blijkt dat de 'opgeklopte verhalen' over de voordelen van Air Miles ook een keerzijde hebben. Zo is de Con sumentenbond kritisch over het systeem. „Iedereen wees er op dat de klant in wezen zelf be taalt". aldus de advocaat. „Laten ze de discussie aangaan. Het publiek moet weten hoe of wat. De mensen moeten weten dat ze, als ze Air Miles najagen, dat dubbel en dwars zelf beta len." Santen noemde een verbod op het gebruik van de woorden Air Miles 'unfair'. De raadsman repte over een poging via de Merkenwet „een deel van de markt monddood te maken." Rechter Matthijsse doet op 3 ja nuari uitspraak. Kamer niet blij met stroppen van luchtmacht DEN HAAG (GPD) - Een ruime kamermeerderheid van PvdA, CDA, VVD en D66 wil vandaag van staatssecretaris Gmelich Meijling van defensie de garan tie dat de luchtmacht zich niet meer verkijkt op grote orders. Aanleiding hiertoe is de strop die Defensie heeft geleden met de ombouw van twee Marlinair- toestellen tot tankvliegtuig. Doordat het project (uitgevoerd door de Amerikaanse lucht macht) onvoldoende werd bege leid viel de verbouwing van de passagiersvliegtuigen 12 mil joen gulden duurder uit dan was begroot. Bovendien zorgden de noodzakelijke aanpassing van het vliegveld Eindhoven en de hogere onderhouds- en oplei- dingskosten voor een strop van 82 miljoen gulden. De lucht macht moet zelf voor deze tegen valler opdraaien, heeft Gmelich Meijling de Tweede Kamer al la ten weten. Nog weinig Nederlandse interesse voor Kanaaltunnel AMSTERDAM (ANP) - In Ne derland bestaat nog weinig be langstelling voor de Kanaaltun nel. Morgen beginnen de gere gelde treindiensten voor perso nenauto's. In twee dagen tijd heeft het Nederlandse verkoop kantoor van Le Shuttle 135 per sonenauto's geboekt. Dit heeft een zegsman van het verkoop kantoor in Amsterdam dinsdag bekendgemaakt. Tijdens de eerste reguliere rit gaan drie Nederlandse auto's mee. Eén klant heeft een retour- rit geboekt. „Die gaat duidelijk alleen voor het tunnelgevoel", aldus de woordvoerder van het verkoopkantoor. De meeste Ne derlanders die tot nu toe hebben gereserveerd, gaan met Kerst mis naai' Londen. De overtocht duurt ongeveer een half uur. Tot eind maart geldt een kennismakingstarief voor een dagretour van 139 gul den voor een personenauto on geacht het aantal inzittenden. Tot die tjd moeten mensen ook boeken om door de tunnel te kunnen. Daarna kan iedereen ter plekke een kaartje kopen en opstappen. Via het reisbureau of het verkoopkantoor is dan ook mogelijk vooraf te boeken. DEN HAAG (ANP) - Ziekenfondsverzeker den hebben slechts beperkte keuze hoe ze zich na 1 januari tegen tandartskosten wil len verzekeren. De verzekeraars bieden uit eenlopende pakketten aan, al dan niet geïn tegreerd in bestaande aanvullende verze keringen. In de laatste geval kan de verze kerde alleen kiezen voor het hele aanvul lende pakket, tandartszorg alleen is niet mogelijk. De mogelijkheid om nog per 1 januari van ziekenfonds te veranderen is echter zeer be perkt. Dat betekent dat de meeste verzeker den het moeten doen met wat hun maat schappij aanbiedt. Tot die conclusie komt de Consumenten bond. na een inventarisatie van de aanvul lende pakketten die verzekeraars de afgelo pen twee weken op de markt hebben ge bracht. Fondspatiënten kunnen zich aan vullend verzekeren, nu de tandartshulp per 1 januari uit het verplichte ziekenfondspak ket verdwijnt. Ongeveer de helft van de maatschappijen heeft de tandartsverzekering onderge bracht in een algemeen aanvullende verze kering. waarin ook onder meer alternatieve geneeswijzen en kraamzorg zijn opgeno men. Mensen die zich in het verleden hebben verzekerd voor bijvoorbeeld de kosten van antroposofische behandelingen, moeten nu een hogere premie gaan betalen, omdat de tandartskosten aan het pakket zijn toege voegd. Andersom is het zo dat mensen die zich niet aanvullend hadden verzekerd, maar wel de tandarts willen, nu het hele pak ket moeten nemen. Vriendelijk De meeste andere ziekenfondsen hebben een aparte tandartsverzekering. De Consu mentenbond vindt dat vriendelijker voor de verzekerde, omdat die kan kiezen of hij het pakket wil of niet. Wel is zo'n pakket relatief duurder, omdat bij een integrale verzeke ring alle verzekerden de lasten dragen. De verzekeringsmaatschappijen laten het in de praktijk niet toe dat de hoofdverzekering (ziekenfonds) bij een andere maatschappij loopt dan de aanvullende verzekering. Om dat het echter slechts beperkt mogelijk is van ziekenfonds te wisselen (dat kan sinds kort eens in de twee jaar), moeten mensen het doen met wat hun fonds aanbiedt. Vandaag Een hogedrukgebied met cen trum west van Schotland trekt evenals een lagedrukgebied, met centrum boven het Kanaal naar het zuidoosten. Een bijbehoren de storing bezorgt Zeeland ivo- kenvelden, maar het neerslag- gebied trekt onder ons door. Vanavond komt met een noorde lijke stroming koude lucht naar ons toe. De maximumtempera tuur is vandaag omstreeks 5 graden. Vanavond en vannacht daalt het kwik flink. Het is hel der en de temperatuur ligt tus sen -1 en -3 graden. De wind is vanochtend zwak tot matig uit zuidwestelijke richting, draait in de loop van de dag naar noord en wordt matig, 3-4 Beau fort. Vanochtend vroeg zijn er plaatselijk enkele mistbanken en morgenochtend kan het op bruggen en viaducten glad zijn. Nautisch bericht wind: zuidwest, ruimend noor delijk meest 3-4 Beaufort; zicht: goed, in de nacht matig: tempe ratuur kustwater: 9 graden; af wijking ivaterstanden: geringe verhogingen; maximum golf hoogte monding Scheldes: drie kwart meter. ZON EN MAAN 22 december Zon op 08.46 onder 16.26 Maan op 21.31 onder 10.48 Vooruitzichten Voor donderdag: In de nanacht is er een zwakke stori?ig gepas seerd. Er zijn plaatselijk enkele buien met sneeuw gevallen. Er achter trekt het hogedrukgebied over de regio. Stapelwolken mei in de ochtend vooral dicht bij zee nog enkele buien. Overigens en kele mistbanken en i7i de loop van de dag opklarend. Maxi mumtemperatuur 2-4 graden, vannacht rond het vriespunt. Noorden wind 2-3 Beaufort. Voor vrijdag tot en met zondag. Temperaturen overdag tussen 2 en 4 graden, 's nachts lichte vorst, in het weekeinde in de nacht, net boven het vriespunt. Zonnig en droog met in de nacht mistvorming. De wind zuidelijk draaiend zuidivest zwak tot ma tig, 2-3 Beaufort, later 4-5 Beau fort. Hoog water Woensdag 21 dect Vhssingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West Donderdag 22 dec Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West cm uur cm 1994 223 15.57 232 249 16.16 259 295 17 19 308 171 15.55 182 166 17.50 175 171 17.55 179 171 18.10 181 r 1994 217 16.36 227 243 16.52 254 286 17.53 302 166 16.30 179 161 18.25 170 164 18.30 174 165 18.50 175 Laag water uur cm uur cm Woensdag 21 december 1994 Vlissingen 10.04 190 22.16 167 Terneuzen 10.36 200 22.46 178 Bath 11.39 220 23.52 200 Roompot-buiten 10.00 141 22.10 116 Zierikzee 11.30 145 23.30 118 Yerseke 11.30 150 '23.35 122 Philipsdam-West 11.30 152 23.40 125 Donderdag 22 december 1994 Vlissingen 10.46 189 22.56 161 Terneuzen 11 16 198 23.26 172 Bath 12.18 217 - Roompot-buiten 10.35 143 22.45 113 Zierikzee 12.05 146 Yerseke 12.05 151 - Philipsdam-West 12.05 153 In sommige aanvullende pakketten zijn de vergoedingen opgenomen die tot het eind van dit jaar nog wel door het ziekenfonds zijn vergoed. Andere pakketten (tegelijk ook duurdere) geven de verzekerde nog iets ex tra's, zoals hogere vergoedingen voor kro nen en bruggen. De Consumentenbond raadt mensen aan eerst goed te bedenken of ze zich wel extra willen verzekeren. De bond wijst erop dat ze dan in ieder .geval premie betalen, terwijl de ziekenfondsen lang niet alle tandartskosten echt vergoeden. Mensen met een goed gebit zouden weieens voordeliger uit kunnen zijn als ze zich niet verzekeren en het vullen van de gaatjes zelf betalen. Anders is het als mensen een slecht gebit hebben, of als het gezin kinderen heeft. In dat geval kan een tandartskostendekking wel voordeliger zijn. De bond adviseert men sen die een verzekering willen, zich voor 1 januari bij de verzekeringsmaatschappij aan te melden. De bond vreest dat de verze keraars na die datum veel moeilijker gaan doen (hogere eisen stellen) over het accepte ren van nieuwe verzekerden. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland bewolkt en kans op regen. Elders droog en perioden met zon. Donderdag geleidelijk meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. In zuidoost-Engeland nog steeds zonnige perioden. Maxima van 3 graden langs de oostkust tot 10 in Ierland. België en Luxemburg: Op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur van 5 graden langs de kust tot -2 in de hoge Ardenn- nen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijwel overal droog. In midden- Frankrijk toenemende bewol king, gevolgd door regen, in het binnenland mogelijk ook natte sneeuw. Middagtemperatuur van 9 graden in Bretagne tot rond 3 graden in het oosten. Temperatuur op 1000 meter in de Vogezen en de Jura dalend tot -5 graden. Portugal: Droog weer en flinke zonnige perioden. Middagtem peratuur tussen 15 en 17 graden. Spanje: Wolkenvelden en, langs de Golf van Biskaje kans op een bui. Donderdag breiden de buien zich iets in zuidelijke rich ting uit en richting de Costa Bra- va. In het zuiden nog vrij zonnig, donderdag komt ook hier meer bewolking. Middagtemperatuur circa 12 graden, maar langs de zuidelijke costa's ongeveer 17 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon. Droog. Middagtempe ratuur 23 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Boven 1200 meter valt sneeuw. Middagtemperatuur van 9 gra den in het noorden tot 16 graden in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en voorname lijk in het westen af en toe regen of motregen. De sneeuwgrens daalt naar ongeveer 500 meter. Aan de Middellandse-Zeekust op beide dagen perioden met zon, overwegend droog, maar ook een stevige Mistral. Middag temperatuur in het laagland da lend naar 4 graden, aan de zuid en westkusten ongeveer 7 gra den. In de Alpen veel wind en temperatuur op 2000 meter hoogte dalend naar -10 graden, in de Pyreneeën tot -5 graden. Mallorca en Ibiza: Veel bewol king en buien. Middagtemper- tuur 16 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en nu en dan sneeuw. Temperatuur op 2000 meter dalend naar onge veer-10 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel be wolking en af en toe sneeuw. Donderdag op de meeste plaat sen droog en af en toe wat zon. Geleidelijk kouder en middag temperatuur enkele graden on der nul. Temperatuur op 1000 meter ongeveer -5 graden. Wecrrapporten 20 december 1 °C Amsterdam onbewolkt 5 Athene zwaar bew 10 Barcelona onbewolkt 10 Boedapest half bew. -1 Bordeaux half bew. 8 Brussel onbewolkt 3 Innsbruck sneeuw 0 Istanbul onbewolkt 2 Las Palmas licht bew. 19 Lissabon zwaar bew. 13 Locarno regen' Londen half bew. 5 Luxemburg onbewolkt 1 Malaga licht bew. 13 Mallorca half bew. 12 Moskou onbewolkt -17 Nice licht bew.' 9 Pari ,s licht bew. 5 Praag sneeuw -1 Rome regen 12 Wenen zwaar bew. -1 Bangkok onbewolkt 26 Tunis regen 10 In dit overzicht staan alleen de AANGEKONDIGDE snelheidscontroles. De politie gaat ook gewoon verder met verrassingsacties tegen te snel rijden. DRIEBERGEN (ANP) - Het Aktiecentrum Naleving Snelheidsli mieten kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Utrecht-Amsterdam A2 - tussen Maasbracht-Eindhoven bovendien A50 - tussen Arnhem- Zwolle lintcontrole voor het verkeer dat in noordelijke richting rijdt reo«n hagol sneeuw onweer opklaringen warmtefront windrichting e koufront lagedruk H hogedruk -1000- 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5