Russen sluiten ring om Grozny Navo wil inzet in Bosnië van gevechtshelikopters CZ PZC PZC Politie schiet man neer bij Witte Huis I Tijd voor uw gezondheid. I Doe de CZ ziektekostentest. I Keken daar maar op. Zeeuwse koffieshops binnen- en buitenland Grenzen met Georgië en Azerbeidzjan dicht GroenLinks-kamerlid Varma mag blijven I Verschil ziektepremies tussen jong en oud 'binnen de perken' -J WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 GROZNY/MOSKOU (AFP/DPA /RTR) - De Russische troepen in Tsjetsjenië hebben dinsdag' zware strijd geleverd en hun omsingeling van de hoofdstad Grozny nu bijna voltooid. In Moskou kondigde de regering verdere „beslissende aanval len" op Tsjetsjeense troepen en objecten aan. Tegelijkertijd maakte Rusland bekend dat het dinsdag om middernacht voor onbepaalde tijd zijn grenzen sluit met Georgië en Azerbeidz jan, een maatregel waarmee de hele grens van Zuid-Rusland wordt afgegrendeld. Alle vluchten uit Ruslands Kau- kasische deelrepublieken In- goesjië. Noord-Ossetië, Kabar- dino-Balkarië en Dagestan naar Georgië of Azerbeidzjan zijn op geschort. evenals uit de Russi sche provincies Krasnodar. Sta vropol, Astrachan en Rodstov aan de Don. Ook het treinver keer, het verkeer over de weg en het scheepvaartverkeer zijn on derbroken. Volgens een verkla ring van de Russische regering houdt de maatregel verband met de situatie in Tsjetsjenië. Topoverleg over arbeidsbureaus DEN HAAG (GPD) Minister Melkert (sociale zaken) en de voorzitters van de werkgevers organisaties en de vakbewe ging hebben gisteren koorts achtig overleg gevoerd over de korting op het budget van de ar beidsbureaus. De drie partijen zijn verdeeld hoe de bezuini ging moet worden ingevuld. Bij het sluiten van deze krant was er nog geen compromis be reikt. De ambtenarenbonden dreigen met acties voor onbe paalde tijd als er personeel wordt ontslagen of de lonen wor den gekort. Vandaag komt het landelijk be stuur van de arbeidsbureaus (CBA, waarin overheid, werkge vers en vakbonden zijn verte genwoordigd) bijeen om de be groting voor volgend jaar vast te stellen. Daarin moet een bezui niging van 100 miljoen gulden worden verwerkt. De jaren daar- loopt de korting op tot 500 Kjüjoen gulden. Uit angst voor acties vindt de bestuursverga dering niet plaats bij het CBA- kantoor in Rijswijk maar in een conferentieoord in Noord wijk. k De nummer twee van de Russi sche regering, Oleg Soskovets, zei in dat verband dat de laatste toegangsweg naai' Grozny, van uit het zuiden, wordt gebruikt door „gewapende groeperingen" die de Tsjetsjenen te hulp willen komen. Hij sprak van „huurlin gen uit Azerbeidzjan" die ge vochten hebben in Nagorny-Ka- rabach en Afghanistan, die nu de grens zouden overtrekken richting Tsjetsjenië. Corridor Bij Grozny werd dinsdag op nieuw fel gevochten. Volgens op gaven van de regering in Mos kou rukten de Russen op vanuit het noorden, noordwesten, noordoosten en oosten. De corri dor naar de buitenwereld waar over de stad in het zuiden nog beschikt wordt kleiner, meldde de persdienst van de regering na een zitting van leden van het ka binet en de veiligheidsraad on der leiding van premier Viktor Tsjernomyrdin. Het zou de Rus sen gelukt zijn om de Tsjetsjeen se verdedigingslinies in het wes ten en oosten heen te trekken en zo de ring om de stad te vernau wen. De nu oprukkende troepen en tanks behoren overigens tot de enige colonne die de stad na dert, twee andere worden nog in reserve gehouden en staan nog steeds aan de grens met respec tievelijk Ingoesjië en Dagestan. Bij het dorp Petropavlovskaja ten noordoosten van Grozny lukte het de Tsjetsjenen een Russische helikopter neer te ha len. Moskou maakte bekend dat het om een vliegende ambulan ce ging. Twee artsen en een be manningslid kwamen om. De gevechten begonnen dinsdag in alle vroegte, nadat Russische vliegtuigen Grozny 's nachts driemaal hadden aangevallen. Daarbij werd volgens het Russi sche persbureau Itar-Tass het centrum rond het presidentiële paleis gebombardeerd. Volgens Tsjetsjeense bronnen kwamen vijf mensen om bij de bombarde menten en raakten er twaalf ge wond. Naarmate de strijd vordert, neemt ook de bezorgdheid toe over mogelijke slachtoffers. De Russische mensenrechtenacti vist Sergej Kovaljov zei nabij Grozny tegen verslaggevers dat hij en zijn team de lijken van minstens 42 Tsjetsjenen hebben gezien die bij gevechten of bom bardementen waren omgeko men. Vanuit Grozny is intussen een uittocht begonnen van burgers die voor de naderende Russi sche troepen op de vlucht gaan. Bij de zuidelijke uitvalsweg wa ren grote aantallen groepen van vooral vrouwen en kinderen te zien die bepakt en bezakt de stad verlieten. Het Rode Kruis meldde dat ongeveer 60.000 in woners voor het oorlogsgeweld naar het naburige Ingoesjië zijn gevlucht. Nog eens 8000 mensen zochten een veilig heenkomen in Dagestan. Velen hebben ook een onderkomen gezocht in de zuidelijke bergen. Ten oosten van Grozny werd dinsdag door enkele duizenden gedemonstreerd tegen de Russi- Politiemensen bekijken de bezittingen van «le neergeschoten man. WASHINGTON (AP) - De politie van Washington heeft dinsdag voor het Witte Huis een dakloze man neergeschoten die daar met een mes rondliep en agenten zou hebben bedreigd. De man, de 33-jarige Marcelino Corniel, werd geraakt in de borst en in zijn rechterbeen. De incident gebeurde om ongeveer negen uur 's morgens. Op dat moment was presi dent Clinton in de Oval Office, zijn werk kamer. Hij ging gewoon door met zijn werkzaamheden. Op videobeelden was te zien dat Corniel op de stoep voor het Witte Huis omringd werd door vijf politieagenten die hun wa pen op hem gericht hielden. Corniel be woog nauwelijks, maar keek op zeker mo ment opzij. Een van de agenten vuurde daarop twee schoten af. Volgens majoor Robert Hines van de parkpolitie was het gebruik van vuurwapens niettemin ge rechtvaardigd. „Hij had nog steeds dat mes en keek naar de agenten. Misschien stond hij wel uit te kiezen wie hij ging neersteken", aldus Hines. Corniel lag gisteravond in kritieke toe stand in het ziekenhuis. Hines zei dat hij zijn verwondingen vermoedelijk zou over leven. Het was het derde schietincident in twee maanden tijd bij de ambtswoning van Clinton. DEN HAAG (GPD) - De VN-vredesmacht in Bosnië moet versterkt worden met ge vechtshelikopters die belegerde blauwhel men te hulp schieten en het transport van humanitaire hulp naar moslim-enclaves beschermen. Die aanbeveling hebben de militaire bevelhebbers van de Navo en 14 andere landen die troepen hebben in Bos nië dinsdag op een topconferentie in Den Haag aan hun politieke bazen gedaan. De aanbevelingen van de 28 topmilitairen moeten de VN-macht in Bosnië Unprofor in de gelegenheid stellen meer zijn tanden te laten zien en de humanitaire missie in het oorlogsgebied voort te zetten. De informele militaire top in Den Haag, waartoe minister Voorhoeve (defensie) het initiatief had genomen, werd voorgezeten door de Nederlandse bevelhebber generaal H.G.B. van den Breemen. Ze werd verder bij gewoond door onder andere de Russische 'Bosnië'-diplomaat Tsjoerkin en voorzitter Shalikashvili van de Amerikaanse chefs van staven. Daarmee wordt het voor de VN moeilijk het advies harder op te treden te ne geren. Onduidelijk is nog hoeveel extra materieel en manschappen de topmilitairen nodig denken te hebben. Maar het idee is de nu vaak ver uiteen gelegerde 23.000 blauwhel men in Bosnië beter te bewapenen en te con centreren op een kleiner aantal plaatsen, waardoor ze zich beter kunnen verdedigen tegen pesterijen en blokkades van Servische milities. Daarbij „kan uitbreiding van het aantal manschappen een consequentie zijn", aldus Van den Breemen. Transport- en gevechtshelikopters moeten, menen de ge neraals, ingezet worden om belegerde blauwhelmen te ontzetten en afgelegen moslimenclaves te bevoorraden. Een groot probleem daarbij is het sterke luchtafweergeschut van de Serviërs. Vol gens schattingen van de Bosnische moslim regering beschikken de Serviërs sinds kort over 200 SAM-luchtafweerraketten van Russische makelij. De Duitse regering heeft dinsdag besloten de NAVO hulp te bieden bij eventuele terugtrekking van de VN-troe- pen uit Bosnië als de NAVO daarom vraagt. Bonn besloot ook acht Tornado-gevechts vliegtuigen ter beschikking te stellen die dekking kunnen bieden bij de terugtrek king. Het parlement moet de inzet van de Duitse troepen nog goedkeuren. Bovendien besloot de regering een eskader mijnenve gers en tien transporttoestellen ter beschik king te stellen en logistieke en medische hulp te leveren als de NAVO daarom vraagt. (Advertentie) TESTBON ledereen kan zelf bepalen welke ziektekostenverzekering voor hem of haar het voordeligst is. Voordelig in kosten en royaal in voorwaarden. Omdat u natuurlijk veelal zelf niet in de hand hebt of u iets overkomt, kunt u er maar beter voor zorgen dat u de beste verzekering hebt. tic. verzekering met een uitgebteïdc Jukking, waarmee u ook eer. beroep kunt doen op minder alledaagse specialismen. Dat is wel zo prettig op 't moment dat u deze opeens hard nodig hebt. Onderwerp uw ziektekostenverzekering daarom deze week nog aan een grondige keuring. Stuur de testbon in en o heeft onze informatie binnen enkele dagen in huis. Vergelijk die eens met uw huidige polis. Grote kans dat uw verzekering toch beter kan dan u dacht. Als dat geen gezond voorstel is! Gezondheidskeuring? Draai de rollen eens om. Onderwerp zelf uw huidige ziektekostenpolis aan een grondige keuring. Doe de ziektekostentest. Vul in, knip uit en stuur op. Binnen enkele dagen hebt u de uitslag in huis. Adres: Postcode: Plaats: Tel. orivé: Tel. zaak: Leeftijd man*: Vrouw*: Leeftiid kindferen): loondienst zelfstandig onderwijs U student —1 overige Nu verzekerd bii: Ik wens wel/geen bezoek aan huis. *Door leeftijdstoeslagen bij overstap is ons aanbod waarschijnlijk minder interessant voor personen ouder dan 45 jaar. Uw gegevens worden strikt vertrouwelijk behandeld. Stuur de bon in een envelop (zonder postzegel) naar CZ groep Zorgverzekeringen. Antwoordnummer 153, 5000 WB Tilburg. Hebt u nog vragen? Bel dan ons informatienummer: 013-949999. 'GROEP ZORGVERZEKERINGEN DEN HAAG (GPD) - Het GroenLinkse kamerlid me vrouw T.Varma heeft zichzelf niet verrijkt ten koste van stichtingen waar zij deel van uitmaakte. Wel wordt haar slor digheid en onzorgvuldigheid verweten bij het beheer van de financiën. Volgens GroenLinks- fractievoorzitter Rosenmöller kan Varma „weliswaar geblutst en gedeukt, maar geloofwaar dig als kamërlid doorfunctione ren." Voorzitter De Graaff-Nauta van de commissie die de financiële handel en wandel van Varma on derzocht, deelt de conclusie van Rosenmöller. Wel waarschuwde zij gisteren tijdens de presenta tie van het onderzoeksrapport dat „Varma zich er driedubbel van bewust moet zijn in een gla zen huisje te leven." Rosenmöl ler betitelde het rapport als een „flinke draai om de oren" voor Varma. De commissie onder leiding van De Graaff-Nauta (voormalig staatssecretaris van binnen landse zaken) onderzocht op verzoek van GroenLinks zelf drie affaires waarmee Varma af gelopen maanden in de publici teit kwam. De oudste zaak is van begin jaren tachtig, toen Varma penningmeester was van het Grenada Komitee. Onder haar beheer verdween 12.000 gulden. Over deze zaak concludeert de commissie dat Varma het Komi tee meer dan eens heeft voorge logen, bonnen vervalste en haar voorgangster als penningmees ter valselijk ervan beschuldigde een deel van het geld gestolen te hebben. Uitgaven van in totaal ruim 8000 gulden zijn nooit door Varma verantwoord. Ook De Graaff-Nauta kan niet aangeven waar dat geld is gebleven, maar stelt toch vast dat Varma zich zelf niet verrijkt heeft. Twee recentere zaken zijn de vermeende betrokkenheid van het kamerlid bij een hulpactie voor Frans Guyana en haar werkzaamheden bij een steun punt voor migranten in Amster dam. In beide gevallen is er geen sprake van dat Varma geld ach terover heeft gedrukt. REKEN DAAR MAAR OP. DEN HAAG (GPD) - Het ver schil tussen de ziektekostenpre mies van jong en oud wordt bin nen de perken gehouden. Zorg verzekeraars Nederland (de nieuwe club van ziekenfondsen en particuliere zorgverzeke raars) komt daartoe met een voorstel. Volgens voorzitter Hans Wiegel begrijpt ook de particuliere markt wel dat gro te verschillen tussen jong en oud rond deze premies „niet passen". Wiegel kondigde gisteren op de eerste ledenvergadering van de nieuwe branche-organisatie ook voorstellen aan voor het verder naar elkaar toegroeien van zie kenfonds- en particuliere ziekte kostenverzekering. Dat wil mi nister Borst ook graag, zo graag dat ze overweegt met een aparte wet hiervoor te komen. Dat vindt Wiegel geen goed idee. De verzekeraars doen het liever zelf. Zij komen in april met een voor stel waarin „sociale rechtvaar digheid" en ..eigen verantwoor delijkheid" hand in hand zullen gaan. Een voor alle gevallen geldende wettelijke acceptatieplicht voor de zorgverzekeraars vindt Wie gel ook geen goed idee. Dat werkt eerder verslechteringen dan verbeteringen in de hand, sche opmars. De demonstran ten, die reageerden op een op roep van de Tsjetsjeense presi dent Doedajev, vormden een menselijke keten langs de weg naar Machatsjkala, de hoofd stad van Dagestan. 'VJ Het zal voor veel Zeeuwse gemeentebestuurders nog wel even stevig slikken zijn, nu aan hen wordt gevraagd om mee te werken aan een gedoog beleid voor de verkoop van soft drugs. Een werk groep, samengesteld uit burgemeesters, vertegen woordigers van het openbaar ministerie en van de politie heeft eerder deze week voor zo'n beleid concrete aanbevelin gen gedaan. En die komen er ruwweg op neer dat de handel in hennepprodukten zoals hasj en wiet op beperkte schaal zou moeten worden getolereerd in zogeheten koffieshops, vol gens de vuistregel: één zo'n verkoopadres op 20.000 inwoners. Politici in gemeenten waar geen of nauwelijks een drugspro bleem bestaat hoeven zich de hersens niet te pijnigen over de vraag of zij moeten besluiten tot de overstap naar een vorm van legalisering van (de handel in) softdrugs. Maar dat soort schone gemeenten worden steeds minder in aantal. De mees te Zeeuwse steden bijvoorbeeld kampen al jaren met de ille gale handel in dit spul en alle bijkomende ellende, zoals over last voor de inwoners op plekken waar kopers en gebruikers elkaar treffen. Er zijn tal van bekende en onbekende adres sen waar soft drugs over de toonbank of onder de tafel wor den verkocht. Maar in veel gevallen is de situatie zo onover zichtelijk en zo ongrijpbaar geworden dat strikte politiecon trole en bestrijding van uitwassen met de dag lastiger wordt. Hoog tijd dus voor een andere aanpak die hout snijdt en de drugsproblematiek weer beheersbaar maakt. Want maatregelen die er op papier kordaat uitzien en in de prak tijk doorgaans weinig meer uithalen dan dat de problemen zich verplaatsen, blijken nu eenmaal niet te werken. Niets doen is de slechtste oplossing, immers - om in de termen van de werkgroep te blijven - dan loopt de problematiek straks menig gemeentebestuur over de schoenen. Vandaar de op roep tot een doelgericht en vooral gezamenlijk beleid in Zee land dat gestoeld moet zijn op de landelijke richtlijn van de procureurs-generaal. Uitgangspunt daarbij: een beperkt aantal koffieshops gedogen waar de handel in henneppro dukten onder controle is en waarmee een situatie ontstaat die effectieve bestrijding van de overlast mogelijk maakt. Terneuzen, grensgemeente waar - tot grote ergernis van de autoriteiten in België en Noord-Frankrijk - vrij en blij wordt gedeald in soft drugs, heeft sinds enkele dagen een project voor politiebewaking in de binnenstad opgezet, dat goed aansluit bij een beperkt gedoogbeleid. De gemeente zou drie koffieshops moeten toestaan en de overige verkooppunten kunnen sluiten of op een andere manier strak aan banden kunnen leggen. Typisch een stad die er aan toe is om het drugsprobleem met nieuwe beleidsinstrumenten weer beter in de vingers te krijgen. Een beperkt gedoogbeleid in Zeeland om greep te krijgen op de handel in soft drugs heeft kans van slagen als het aan twee voorwaarden voldoet: het moet een politiek en een maatschappelijk draagvlak hebben en het moet geloofwaar dig zijn. Het Vlissingse gemeentebestuur heeft gisteren, in aansluiting op de nota van de regionale werkgroep, een voor zet gegeven. De Scheldestad zal een publieke discussie orga niseren om de bevolking rechtstreeks te betrekken bij de op zet van een beleid, waarin een duidelijk onderscheid wordt gemaakt tussen gecontroleerde verkoop van soft drugs en een absoluut verbod op de handel in hard drugs. Om zo'n nieuw beleid van de grond te krijgen zullen gemeenteraden in Zeeland met principiële uitspraken een oversteek moeten maken. En dat kan hier en daar nog wel eens problemen ople veren. De partijpolitieke samenstelling van een aantal van die gemeenteraden geeft dat al aan. Maar ook aarzelende lo kale politici krijgen vroeg of laat drugsproblemen op hun stoep, omdat dit maatschappelijk verschijnsel zich nu een maal niet aan gemeentegrenzen stoort. Een restrictief Zeeuws koffieshop-beleid om de handel in softdrugs de baas te worden stelt daarom alleen wat voor, wanneer het eendui dig is en wordt ondersteund door zoveel mogelijk gemeente besturen. Wat dat betreft is er nog een lang traject te gaan. De aanbevelingen van de regionale werkgroep hadden dan ook best iets minder vrijblijvend mogen klinken. vdM. Explosie vernielt pand advocaten UTRECHT (GFD) - De politie van Utrecht heeft sterke aanwijzin gen dat brandstichting de oorzaak is van een explosie en een brand die dinsdagmorgen vroeg voor tonnen schade hebben aangericht in het advocatenkantoor Kramer, Bijkerk en Steenberghe in Utrecht. Bij de ontploffing en de brand vielen geen gewonden. Volgens de brandweer hebben onbekenden door de brievenbus een brandbare vloeistof naar binnen gegoten. Dit heeft zich via de meter kast naar de kelder verspreid en is daar door onbekende oorzaak tot ontploffing gekomen. De politie is voorzichtiger. Voor haar staat nog niet definitief vast dat brandbare vloeistof via de brievenbus naar binnen is gegooid. Over mogelijk motief of daders kon de politie niets zeggen. meent hij. Bovendien waar schuwt hij het kabinet niet te hard van stapel te lopen met bij voorbeeld het niet langer ver goeden van bepaalde medicij nen. Die plannen moeten 1 ja nuari 1996 ingaan, maar Wiegel wil uitstel. Wiegel ontkende overigens de veelgehoorde stelling dat zijn Zorgverzekeraars Nederland een 'machtsbastion' is. „Dat wil len we helemaal niet", aldus de voorzitter. Zes verdachten ontvoeringszaak vrijgesproken ANTWERPEN (GPD) - De jury van het Oostvlaams assisenhof heeft gisteren zes van de elf ver dachten in de zaak rond de gij zeling van Anthony De Clerck, het zoontje van een Vlaamse textielmagnaat, vrijgesproken. De vijf overigen achtte de jury schuldig aan ontvoering en gij zeling. Het gaat hier om Daniel Vanhamel (39), Jozef Peeters (47), Isidro Sanchez Carrasco (35). Salvatore Calatabiano (35) en Yvon Huber (56). Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar: A, L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur. Centrale redactie. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel, 01184-34000; Redactiefax. 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p'.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3