Omdat het zo'n voldoening geeft De tien vette jaren van Forum PZC 4 miljoen cadeau een Oudejaarslot Tandartsen centrum Goes in de clinch met 'afvallige' collega Actie bouwbonden tegen misbruik van Belgische cao-regels provincie WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 1 3 lezers schrijven van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - Ze hebben pas de vi deoband nog eens gedraaid van hun optreden in Sprekershoek, een tv- programma waarin de meest uiteen lopende organisaties een boodschap mochten uitdragen. Een mooie verto ning was dat. „We bestonden toen vijftien jaar en het leek ons aardig daar ook landelijk enige bekendheid aan te geven. In eerste instantie had den we Van Gewest tot Gewest bena derd, maar daar zagen ze er geen brood in. Toen konden we terecht in Sprekershoek. Dat was in oktober, prachtig Weer. Stonden we in een tuincentrum kerstbomen uit te zoe ken. Zonder jas aan, maar mèt kerst ballen." Tien jaar nadien bestaat het Vlis- singse comité Kerst-Inn nog steeds. Waar overal in den lande de meeste Kerst-Inn inmiddels het loodje heb ben gelegd, gaat het Vlissingse comité onverdroten voort. Dit kerstweekein de bereiken zij een mijlpaal: 25 jaar Kerst-Inn in Vlissingen. Ze hebben zich voorgenomen er iets bijzonders van te maken: wat extra versierde snacks, optredens van de Zeeuwse liedjeszanger Peter Dieleman, Ernes to en Hein, die zo aardig André van Duin kunnen immiteren, de musical- groep Majoraat en natuurlijk de tradi tionele bingo met 'De Bintjes'. De feestversiering in de grote zaal van. het dienstencentrum B achten Reede is inmiddels aangebracht: slingers hangen er en kerstklokken. Rond de tafel met Joke en Rien Scheele, Janny Landkroon en Erik Mulder. Zij vor men gevieren het bestuur van het co mité dat er al vele jaren in slaagt om samen met zo'n twintig andere vrijwil ligers honderden bezoekers naar hun Kerst-Inn te trekken. Joke en Rien Scheele beheren de penningen (de be groting bedraagt elk jaar zo'n driedui zend gulden), Janny Landkroon is se cretaresse en Erik Mulder is de voor zitter. Hun verwachtingen voor het komen de kerstweekeinde zijn weer hoog ge spannen. Ze hopen, net als de voor- 1 jaren, op eerste en tweede Kerstmis '94: in Vlissingen geven ze daar al 25 jaar een eigen invulling aan. kerstdag in totaal zo'n vijfhonderd gasten te kunnen yerwelkomen. Veel vaste 'klanten' hébben ze. Vooral ouderen. Maar ook jongeren. Joke Scheele: „Vorig jaar hadden wé een stel van - hoe oud zullen ze geweest zijn - een jaar of veertig, denk ik. Die kwamen binnenvallen en bleven tot 's avonds tweede kerst zitten. We heb ben ook 's een vrouwtje uit de buurt gehad, die zwerft hele dagen op straat. Maar ze kwam bij ons haar boterham foto Dirk-Jan Gjeltema metje eten. Dat soort dingen geeft vol doening." Het recept is al vele jaren hetzelfde. Gewoon wat gezelligheid bieden, daar gaat het om. „Als iemand een kaartje wil leggen of Mens-erger-je-nieten: het kan allemaal. Veel mensen willen met kerst wel eens wat anders dan voor de televisie hangen om naar Sissi of het circus van Billy Smart te kijken." De drankjes zijn tegen lage prijzen verkrijgbaar, dankzij de financiële on dersteuning van kerken, bedrijven en middenstanders. Helaas hebben ze moeten besluiten het tarief voor de broodmaaltijd enigszins te verhogen. Van 1,75 naar ƒ2,-; „da's ook makke lijker met afrekenen, anders moet je zoveel losse kwartjes in je portemon nee hebben." Maar voor die twee piek, zeggen de comitéleden met nauwe lijks verholen trots, wordt wél iets ge serveerd: twee belegde broodjes, kof fie of thee naar keuze, een bolus, vaak een sneetje krentebrood en een bord soep. De eerste voorbereidingen dienen al vroeg in het jaar te worden getroffen. Soms al voor de zomervakantie. Voor al het vastleggen van artiesten wil wel eens voor problemen zorgen. „Het is vaak: 'met kerst - nee hoor, dat doen we niet.' Niet iedereen is bereid om tij dens de kerstdagen op te treden." Zeldzaam Jaren geleden waren Kerst-Inns in de mode. In elk dorp, in iedere stad was er wel één. Die tijden zijn voorbij. De Kerst-Inn is vrij zeldzaam geworden. Hoe dat komt Aan het tafeltje in Bachten Reede gaan de schouders omhoog; geen idee. Zou het misschien komen omdat Kerst-Inns toch een beetje werden beschouwd als bijeen komsten voor zielepieten en nooddruftigen Zou kunnen, zeggen ze. Maar daar is te Vlissingen geen sprake van. „Iedereen is welkom. Er zijn genoeg mensen die om welke re den dan ook tijdens de kerstdagen met hun ziel onder hun arm lopen. En bij ons kunnen ze wat afleiding vin den." Nooit 's de behoefte om de kerstdagen met de voeten op de poef onder de boom door te brengen Geen sprake van, klinkt het in koor. Janny Land kroon: „Het is een verslaving. Als we zouden stoppen, zou ik niet weten wat ik met de kerst zou moeten doen." Jo ke Scheele: „Elk jaar zie ik er tegenop om er aan te beginnnen. Het is toch een hele klus. Maar elke keer doe je het weer, omdat het zoveel voldoe ning geeft." De vier kijken er weer naar uit, naar eerste en tweede kerstdag. „Die blije mensen die ons bedanken omdat ze zo'n fijne kerst hebben gehad - voor hen doen we het", zegt Erik Mulder. De rest van het gezelschapje knikt in stemmend. Mooi gesproken, vinden zij. (De Kerst-Inn in het Vlissingse dien stencentrum Bachten Reede is zowel op Eerste als Tioeede Kerstdag open van 10.00 tot 22.00 uur.) Een verkenning van kunst in de luwte van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - In 1987, bij het tienjarig bestaan van de kunstmanifestatie Forum in Middelburg, schrijft coördi nator Maria-Rosa Boezem een inleiding voor de expositie 'Een wandeling door 10 jaar Forum'. Ze noteert: „Het doet ons genoegen aan te kunnen kondigen, dat deze documen taire tentoonstelling een ver volg zal krijgen in de vorm van een boek: Forum 1977- 1987." Haar aankondiging is terug te lezen in Forum 1977- 1987. Een verkenning van kunst in de luwte, dat deze week, zeven jaar na dato, ein delijk verschijnt. Wie het schitterende boekwerk opens laat verlangt onmiddellijk te rug naar dat recente verleden toen elk jaar opnieuw wereld beroemde kunstenaars de weg naar Middelburg wisten te vinden. Waarschijnlijk zullen zelfs degenen die dat tijdperk niet bewust meebeleefden bij het lezen een knagend gevoel van heimwee gewaar worden. In april 1977 presenteerde Ma- rinus Boezem in Middelburg de eerste uitgave van Forum. De opzet was eenvoudig, schrijft, adjunct-hoofdredac teur van de PZC Andreas Oost hoek in een van de drie inlei dende stukken van Forum 1977-1987. „Een vierdaagse bij eenkomst over actuele kunst waarbij een actieve inbreng van kunstenaars, communica tors en publiek wordt ver wacht. Het klinkt alles wat braaljes: knutselen in de paas vakantie, vorm en ruimte, tex tiele werkvormen, video en film, kennismaken met kom- poneertechnieken." Kreatief met kunst, zouden we tegen woordig zeggen. Maar dingen zijn vaak niet wat ze lijken. Forum kende tien af leveringen en daarmee, con stateert Oosthoek, waren de vette jaren aangebroken voor het kunstklimaat in Middel burg. Volgens hem kreeg de voorzichtige aanvang een ver breding en een impact die in Nederland zonder weerga is. Forum 1977-1987 bewijst 399 bladzijden lang zijn gelijk. Een stoet van bekende en minder bekende, maar altijd belangrij ke kunstenaars en kunstken ners passeert de revue en wat ze gemeenschappelijk hebben is dat allemaal deelnamen aan een van de Forummanifesta ties. Een willekeurige greep uit de De installatie 'Dier' van Carel Visser (1983). indrukwekkende en gevarieer de namenlijst: Frans Haks, Moniek Toebosch, Ed van der Elsken, Jan Fabre, Bernard Tschumi, Jan Hoet, Fortuyn/ O'Brien, Alice Aycock, Gilber- to Zorio, Francois Morellet, Carel Visser, Armando. Het boek geeft een impressie van het kunstwerk dat ze in Mid delburg tentoonstelden, de re de die ze uitspraken, of de workshop die ze gaven. De fo to's - veelal van Wim Riemens - zijn prachtig, de in het Engels en Nederlands weergegeven teksten bieden een overzicht van wat de betreffende kunste naars tussen 1977 en 1987 be zighield. Niet alles is even lees baar, sommige teksten zijn dat waarschijnlijk nooit geweest, maar ze tekenen een tijdperk. In zekere zin kan het boek be schouwd worden als een re trospectieve, elfde aflevering van Forum waarin alle kunste naars en medewerkers nog een keer acte de présence geven. Philip Peters, mede-samen steller van Forum 1977-1987 betoogt dat coördinator Maria —Rosa Boezem met de jaar lijkse manifestaties een uitwis seling probeerde te bewerk stelligen van opvattingen over kunst. „Een herstel van het be grip 'forum' in de betekenis van 'plek voor uitwisseling', zonder hiërarchische opstel ling en samen met kunste naars van betekenis uit alle windstreken." Bladerend door het boek blijkt dat die opzet is geslaagd. De tien jaren Forum maakten in derdaad deel uit van de 'vette jaren' voor Middelburg en het is geen toeval dat de glorietij den van de Vleeshal en Nieuwe Muziek in dezelfde periode vie len. Forum maakte van Mid delburg letterlijk een kunst stad, zoals onder meer blijkt uit de in het boek weergegeven projecten van Marinus Boe zem, Lue Deleu. Lothar Baum- garten, Daniel Buren en eer dergenoemde Morellet. Boven dien blijkt bijvoorbeeld uit op stellingen van Connie Beckley en Dorothee von Windheim welke betoverende effecten de Vleeshal kan hebben op kun stenaars. Het is verleidelijk om de vette jaren van Forum te vergelijken met 'magere jaren' die Middel burg nu op kunstgebied kent. „Wat in Middelburg verrees, verdween", schrijft Oosthoek. „De stad is van plan met wei nig middelen een museum voor Hedendaagse Kunst in te richten. Ze heeft een aantrek kelijke basis-collectie de poor ten gewezen." De actualiteit leert dat de situatie nog treuri ger is dan hij schetst, want zelfs dat nieuwe museum - dat zon der twijfel een stevige impuls zou geven aan het Middelburg se kunstleven - staat op losse schroeven. Forum 1977-1987 onderstreept weliswaar het belang van de Vleeshal als tentoonstellings zaal. maar toont ook aan dat de manifestaties van tien jaar foto Wim Riemens geleden vandaag de dag flinke financiële offers vergen. Forum ging. ten onder toen een ijve rige belastinginspecteur zijn rekenmachine tevoorschijn haalde en terecht signaleert Marinus Boezem dat geld van en voor de kunst tegenwoordig grotendeels vloeit naai- de or ganisatie eromheen. Ofte wel: wat geweest is komt niet zo maar terug en dat geeft een ge voel van heimwee, zelfs bij de genen die er nooit bij waren. Hun rest Forum 1977-1987. De verschijning daarvan geeft trouwens al aan dat de tijden zijn veranderd. Want de kunst die destijds op straat lag, is nu gecanoniseerd en bijgezet in een luxe naslagwerk. Forinn 1977-1987. Een verkenning van kunst in de luwte. Samenstel ling: Maria-Rosa Boezem en Philip Peters, Kempen Publishers, Eind hoven. 59,50. Vandaag, woensdag wordt het boek in Middelburg ge presenteerd aan gedeputeerde drs G. de Kok en wethouder J. C. van Dijk-Sturrn en vanaf eind deze Week ligt het in de boekhandel. van onze verslaggever GOES - De tandartsen die werken in Gezondheidscen trum De Pijlers te Goes voeren een juridische procedure tegen hun Goese collega P .F. M. Ger ritsen. Tegen de afspraak in zou Gerritsen niet zijn intrek heb ben genomen in De Pijlers waardoor vakgenoten van het gezondheidscentrum extra kos ten moesten maken. Het multifunctionele gezond heidscentrum opende in sep tember vorig jaar de deuren. Het werd gepresenteerd als een be langrijk project op het gebied van zorgvernieuwing. Er zijn zo'n zeventien disciplines in ver enigd. Behalve tandartsen be treft het onder anderen mondhy giënisten, fysiotherapeuten en huisartsen. Velen van hen gaven hun eigen vestiging op om hun intrek te nemen in het complex aan de Van Dusseldorpstraat. Gerritsen overwoog dat ook, maar zag er uiteindelijk van af. „Er was sprake van een verhoog de huurprijs waarmee ik niet ak koord kon gaan." De tandarts bevestigt dat zijn collega's een civiele procedure tegen hem hebben aangespannen, maar weigerde dinsdag om daar ver der op in te gaan. In De Pijlers werken nu vier tandartsen, maar lange tijd wa ren het er slechts drie. Dat Ger ritsen zijn beurt voorbij liet gaan, zou zijn collega's schade hebben berokkend. De tandart sen in het centrum weigerden gisteren een nadere toelichting te verschaffen. „U heeft zich daarmee niet te bemoeien", luid de het enige commentaar van tandarts R. F. Smit. Nieuwe bediening sluis Vlissingen VLISSINGEN - Het dagelijks provinciebestuur wil in 1995 be ginnen met de vernieuwing van de elektrische installatie van de sluis bij Vlissingen. Het wordt een grondige opknapbeurt, waarvoor 1,5 miljoen gulden nodig is. Voor dat geld komt er onder meer een centraal bedie ningsgebouw. Vanuit dat ge bouw moet te zijner tijd ook in de winter de sluis bij Veere be diend worden. Het sluiscom- plex bij Veere wordt in de pe riode 1996/1997 gemoderni seerd. Als besloten wordt tot centrale afstandsbediening van de brug gen over het Kanaal door Wal cheren, gebeurt dat ook vanuit het nieuwe gebouw. Over dit plan wordt pas in 1996 een voor stel aan provinciale staten voor gelegd. Er wordt nog nader on derzoek naar gedaan, omdat centrale bediening van de brug gen bijna negen arbeidsplaatsen kost. Ook de nieuwe opzet van de sluisbediening in Vlissingen houdt verlies aan werkgelegen heid in: 1,75 arbeidsplaats. Autoradio's bij bedrijf gestolen MIDDELBURG - Een onbe kend aantal autoradio's is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen bij een garagebedrijf aan de Laan van de Verenigde Naties in Middelburg. Er werd een ruit vernield om het bedrijf binnen te komen. Ook zijn de de ruiten van een op het terrein ge parkeerde auto ingeslagen om de radio eruit te halen. van onze verslaggever TERNEUZEN - De Bouw- en Houtbond FNV wil samen met de zusterorganisaties in België de praktijken van Nederlandse bouwbedrijven die daar werken, aanpakken. De aanne mers maken op grote schaal misbruik van cao-bepalingen die in Belgie ook voor buiten landse arbeiders gelden. Dui zenden Nederlandse bouwvak kers zouden daarvan de dupe zijn. Hun werkgever eist in veel gevallen de 'extra's' op waar ze volgens de Belgische wetgeving recht op hebben. Daarbij gaat het om vele honderden guldens op jaarbasis. Op de Nederlandse bouwvak kers, die door hun werkgever in België aan het werk worden ge zet, is de Belgische bouw-cao van toepassing. Daarin is onder meer bepaald dat de werkne mers naast hun normale loon ook recht hebben op Weerverlet- en Getrouwheidszegels, een soort vorstverlet en een dertien de maand die in totaal 11 pro cent van het bruto-loon aan ex tra's opleveren. Overtreding De cao wordt door de Belgische wetgeving bekrachtigd en dat betekent dat de werkgevers in overtreding zijn wanneer ze 'het extraatje' van hun werknemers Lenting van de Bouw- en Hout bond in Roosendaal: „De heren gaan er domweg van uit dat hun medewerkers geen recht hebben op dat extra geld. Maar ze moe ten wel beseffen dat, als ze met die praktijken doorgaan, wij ze via de Belgische bonden voor de rechtbank van arbeid zullen da gen. En dat kan heel vervelende consequenties - in de vorm van hoge boetes - hebben." Volgens Lenting zijn dit jaar zeker 11.000 mensen via een Nederlands bouwbedrijf aan het werk gezet in België. Het Bureau Belgische Zaken heeft berekend dat er in '94 ongeveer 14.000 zogenaamde detacheringsverklaringen voor 800 bouwbedrijven zijn afgege ven. Gedupeerde werknemers kun nen zich bij de bond melden. Als bemiddeling niets oplevert, wordt de rechter ingeschakeld. Overigens maakt Lenting zich ook ernstig zorgen over de prak tijken van Belgische aannemers in het Zeeuws-Brabantse grens gebied. „In Nederland hoeven buitenlandse bedrijven zich niet aan onze cao's te houden. Je ziet dat er daardoor sprake is van een soort sociale dumping. De mensen komen hier werken, ter wijl hun werkgever zich nergens om hoeft te bekommeren. Het leidt in allerlei sectoren tot een enorme concurrentievervalsing. In Zeeuwsch-Vlaanderen bij voorbeeld hebben aannemers afpakken. Districtshoofd Henk daar enorme last van." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van aclres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Emmadorp Met zijn bewering dat een bezoe kerscentrum op het zo genoem de gasplateau van de Saeftinge te storend zou werken (zie PZC 12 dec.), heeft de heer Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap evenveel gelijk als hij ongelijk heeft met te doen voorkomen alsof dit niet het geval zou zijn in de buurt van Emmadorp. Bo vendien zouden in laatstge noemd gebied ook nog aardig wat mensen verstoord worden. Mag dit misschien ook eens mee tellen? Een van de meest aanvaardbare oplossingen - die trouwens voor ieder natuurreservaat moest gelden - zou een royale motor voertuig-vrije zone zijn langs de rand van deze gebieden (uiter aard lokaal en noodzakelijk an der verkeer uitgezonderd). Na tuurlijk: razend impopulair voor een ieder die elke meter lopen of fietsen er een te veel is. De se rieuze natuurliefhebber zou het alleen maar toejuichen. Zeker, men ontkomt absoluut niet aan de volgende paradox; enerzijds behoeven kwetsbare natuurgebieden optimale be scherming, anderzijds maken ze in de mens de in velerlei opzicht te rechtvaardigen behoefte aan toegankelijkheid wakker. Maal laat men dan in ieder geval - misschien ook als bescheiden opzet de paradox op te heffen - de mogelijkheid openhouden of creëren van een zekere bewe gingsvrijheid met, letterlijk en figuurlijk, de voeten op de ^r0nd! /""I A Itjf C. A. Marcus Bossestraat 31 Vogelwaarde Slechts één keer per jaar is de hoofdprijs 4 miljoen. Voor 25 gulden kunt u iemand heel erg blij maken™ en heel erg rijk.. De feestdagen. Je regelt 't op het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 31