Radionieuws visitekaartje ANP Rekenkamer wijst Kamer op mogelijkheid enquête Vie d'Or Oproep aan koks: kook met Kerst veiig feestmenu Beroepschauffeurs zijn fel tegen nóg langere werktijden Daders van seksueel misbruik kinderen ook behandelen Ballingschap-besef vervaagt verder bij Molukse kerken opinie en achtergrond 2 Stemmen waren bijna zestig jaar lang vertrouwde geluiden WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 Radionieuwsdienst, ver zorgd door het ANP." Die woorden klonken in 1936 voor het eerst door de ether. Op 31 de cember zal het voor het laatst zijn. Voor het laatst worden dan op de vijf publieke radiozen ders de dagelijkse 47 nieuws bulletins uitgezonden onder ge zamenlijke verantwoordelijk heid van NOS en ANP. Na 1 ja nuari is het ANP een van de le veranciers van nieuws, die ano niem zijn bijdrage levert aan de totstandkoming van de uitzen dingen. Met ingang van 1 januari 1995 verzorgt de Nederlandse Om roep Stichting het nieuws. De 34 werknemers van de Radio nieuwsdienst, die in dienst wa ren van het ANP maai- betaald werden door de NOS, komen dan ook in dienst van de NOS. De lokatie blijft dezelfde. Voor de werknemers betekent de „transfer" het einde van een langdurige periode van onzeker heid. De reactie was dinsdag middag afwachtend positief. „Ik denk dat er voorlopig niet veel verandert", zegt Frank Auping, waarnemend hoofdredacteur. „De berichtgeving van het ANP blijft onze voornaamste bron. Nieuwsverschaffing voor een zo breed mogelijk publiek blijft ons doel." De Radionieuwsdienst werkt al sinds jaar en dag in Hilversum: eerst in een statige villa aan het Melkpad, sinds het begin van de jaren '80 in het souterrain van het Audiocentrum in het Om- roepkwartier. Ondanks die ster ke verbondenheid met de om roep was de Radionieuwsdienst toch het visitekaartje van het ANP. De naam van het ANP is voor vele Nederlanders onlos makelijk verbonden met de ra dio. Op 20 november 1936 werd het radionieuws uitbesteed aan het Algemeen Nederlands Persbu reau. een in 1934 door de Neder landse kranten opgerichte stich ting. De vier grote omroepen van toen (AVRO. KRO, NCRV en VARA) betaalden elk 20.000 gul den per jaar voor een nieuws dienst die twee uitzendingen in de avonduren omvatte, de eerste om acht uur. de tweede om tien uur. De overeenkomst voorzag ook in zogenoemde stuntberich- ten overdag, voor belangrijke nieuwsfeiten. Het ANP leverde een redactie en nieuwslezers. De dienst genoot al snel ruime bekendheid. De tekst van een prentbriefkaart van een gemobiliseerde dienst plichtige spreekt vanzelf: „Als de radio komt met het A.N.P. Luister jij, en ik luister mee". De stemmen van nieuwslezers als Jos van Ginkel, Rennie Pe- reira en de onlangs overleden Ad Hazewinkel waren vertrouwde geluiden in de huiskamer. De dienst groeide en het aantal uit zendingen nam toe tot 47 per dag: ieder heel uur en tijdens de piekuren ook op de halve uren is er nieuws, dag en nacht, behalve om middernacht in de Oude jaarsnacht. Aanpak De medewerkers van de Radio nieuwsdienst hebben zich nooit zo verbonden gevoeld met het in Den Haag gevestigde ANP. „Het Haagse gevoel is hier nooit erg groot geweest", zegt Auping. „Audiovisueel nieuws vergt een andere aanpak dan het nieuws voor de krant. Radio en televisie registreren elke verandering: als de minister op het vliegveld aan komt is dat een gegeven, als hij opstijgt is dat weer een nieuwe ontwikkeling. Die alertheid is bij de verslaggevers in Den Haag de laatste jaren overigens wel ver beterd." Toon Kramer werkte 35 jaar bij de Radionieuwdienst. Tien jaar geleden was hij een van de eerste vutters. „In het begin kwam er eens in de maand een man met papieren loonzakjes. Dat was onze band met Den Haag. Het ANP was altijd meer op de kran ten gericht. Was er om tien uur in de ochtend wat gebeurd, dan De redactieruimte van de wilden we dat graag in het bulle tin van elf uur brengen." De Radionieuwsdienst had jour nalistieke evenwichtskunste naars in dienst om met iedereen in harmonie te blijven. Want met de neutraliteit werd nimmer de hand gelicht. Soms was de werk wijze enigszins geforceerd. „Be steedde je in een week 75 regels ieuwsdienst. tekst aan de AR, dan moest je ook 75 regels aan de PvdA beste den", herinnert Kramer zich. Bijna alle radioluisteraars (94 procent) luisteren wel eens naai de Radionieuwsdienst, zo bleek uit onderzoek. Een op de tien luisteraars stemt meer dan ze ven keer per dag op een bulletin af. Mannen luisteren vaker dan vrouwen, ouderen vaker dan foto Herman Pieterse/ANP jongeren. Een meerderheid beoordeelt de dienst als be trouwbaar, objectief en prettig om naar te luisteren. Tweederde vindt het radionieuws over het algemeen interessant. Dertig procent daarentegen - in het bij zonder jonge luisteraars - vindt de bulletins niet levendig. Een minderheid noemt het ANP- nieuws oppervlakkig (16 pro- Bij de bereiding van het kerstmenu in bejaarden huizen en andere grote instellingen moeten koks dit jaar extra waken voor schadelijke bacteriën. Ouderen, zieken, kinderen - kortom kwetsbare eters - lopen meer kans op voedselvergiftiging nu de kerst dagen op zondag en maandag vallen. Dat vreest de Stichting Informatiecentrum op Voedingsgebied (ICV), die in ziekenhuizen en verpleeghuizen cursus sen geeft over voedsel- en keukenhygiëne. „Kerstmis valt dit jaar ongelukkig", meent voorzitter J. Moor van de Stichting ICV. Hij is bang dat het ko ken van grote hoeveelheden etenswaren vrijdag al van start zal gaan. Hoe langer van tevoren iets is bereid, hoe meer kans op bederf er bestaat. Daarom roept ICV koks en instellingen dezer dagen via de media op om extra zorgvuldig met het voedsel om te gaan. „Zo'n oproep kan geen kwaad, ook al zal deze in veel situaties als overbodig worden ervaren", reageert J. de Gruijter van de Vereniging Nederlandse Bejaar denoorden. Maar volgens de Stichting ICV is er met de feestdagen meer personeel vrij terwijl men juist meer werk van het eten wil maken. De voorbereidingen zul len daarom in veel gevallen eerder dan normaal begin nen. De Gruijter denkt dat dat meevalt. „Zelf ken ik alleen verhalen over personeel in instellingen dat juist niét vrij kan nemen met de feestdagen. Alle aandacht is er ook op gericht om het eten zo vers mogelijk op tafel te krijgen. Uitzonderingen kunnen natuurlijk al tijd voorkomen. Zo kan ik me voorstellen dat er instel lingen zijn die krap in het personeel zitten. Maar het komt ook voor dat die de catering van buiten laten komen". Moor van de Stichting ICV noemt het belangrijk om kip, kalkoen en varkensvlees goed te verhitten, zowel bij het bereiden als bij het opwarmen. Garnalen, tar taar en toetjes met rauwe eieren ziet hij liever hele maal niet op het menu staan. „Wij roepen al jaren dat je die in grote instellingen beter niet kunt serveren". Maar de eters kunnen uiteraard ook zélf besluiten een dessert als bavarois gewoon te laten staan, vindt Moor. Voor Kerstmis onderschrijft De Gruijter van de Ne derlandse Bejaardenoorden het ICV-advies om ris kant voedsel te weren. De instellingen beslissen hier overigens zelf over. Buiten de feestdagen om wil De Gruijter een garnalenfan zijn favoriete voorgerecht niet ontzeggen. Het hangt er trouwens ook van af hoe zo'n produkt bewaard wordt, vindt hij.(GPD) van onze redactie economie Minister Wijers (economi sche zaken) hoeft niet op applaus te rekenen nu hij de teugels voor vervoerend Neder land wil laten vieren. Niet al leen de taxichauffeurs zijn boos, de beroepschauffeurs zijn dat ook. Zij vrezen voor pretrij- ders, langere werktijden, prijs- dumping en meer ongelukken in het verkeer. Taxivervoer Nederland vindt dat er al genoeg taxibedrijven zijn. „Het verlagen van de toela tingsdrempel gaat ten koste van de kwaliteit. Als iedereen taxichauffeur kan worden, krijg je prijsdumping. Wij investeren juist in opleidin gen, in kwaliteitsverbetering. De plannen van de minister lei den juist tot het omgekeerde ef fect", zegt woordvoerder H. Ha- meleers. Kwaliteit De echte banen worden ver drongen door de pretrijders. Ie dereen met een bordje op zijn au todak kan als taxichauffeur een beetje gaan bijverdienen. Dat komt de kwaliteit en de be trouwbaarheid niet ten goede. De gewone bedrijven hebben het al moeilijk genoeg om het hoofd boven water te houden", vult A. Jongerius van de Vervoersbond FNV aan. „De overheid zit de taxibranche aan alle kanten dwars. Een mooi beroep gaat naar de verdomme nis. Ik heb er geen goed woord voor over", reageert een boze woordvoerder Tiele namens Ta- xibelangen Nederland. Het knabbelen aan de hoge prijs van de vergunningen zit hem nog het meest dwars. „Als je als taxi chauffeur een vergunning koopt, koopje eigenlijk een bedrijlje. In Amsterdam verkoop je je ver gunning voor 250.000 gulden. In Den Haag en Rotterdam liggen de prijzen iets lager, in de rest van het land nog lager. Stel: je koopt een vergunning voor 60.000 gulden en je sappelt je leven lang op een taxi in de hoop dat je vergunning in de loop van de tijd meer waard is geworden. Als de overheid nu bijna gratis vergunningen gaat verstrekken, wordt je reserve voor de oude dag wel om zeep geholpen", legt hij uit. Te streng Werkgevers en werknemers in de transportsector zijn minder eensgezind over de voorstellen van Wijers. De werkgevers zijn positief. Transport en Logistiek Nederland (TLN) vindt dat het hard nodig is dat er één Euro pese lijn wordt getrokken voor wat betreft de rij- en rusttijden voor beroepschauffeurs. De Ne derlandse richtlijnen zijn de strengste van Europa en mogen dus ter discussie worden ge steld. De EVO zou nog een stap verder willen gaan dan de minis ter. De ondernemersorganisatie voor logistiek en transport wil de Europese normen ook met een aanpassen en flexibiliseren. Op het terrein van eenduidig heid. overzichtelijkheid en een voud kan er volgens TLN-des- kundige H. van Dongen veel winst worden geboekt. „Heel veel sectoren zitten elk jaar weer ontheffingen aan te vragen. De winkelbevoorraders, de contai nervervoerders, de rijders voor de bieten en de aardappelen hebben dat allemaal nodig. Dat betekent een enorme papierwin kel en dat kost geld. Met zo'n ontheffing mogen ze volgens de Europese normen rijden, dat be tekent dat er dagelijks zo'n vijf tien uur kan worden gewerkt. Nu is dat maximaal zo'n tien tot twaalf uur". Werktijden De Vervoersbond FNV neemt het op voor de chauffeurs en noemt de plannen van de minis ter 'onzalig'. „Dat betekent dat de werktijden in het vervoer nog langer worden en dat is slecht voor de verkeersveiligheid en slecht voor de arbeidsomstan digheden". aldus Jongerius. De Vervoersbond CNV pleit juist voor het aanpassen van de Euro pese richtlijn aan de Nederland se. „Laden en lossen valt in Ne derland onder werktijd. Een chauffeur die daar zes uur mee bezig is, mag dan terecht nog maar een beperkt aantal uren rijden. Volgens Europese nor men is de rijtijd maatgevend, dan gaat de klok dus pas na die zes uur lopen", legt bestuurder M. Bot uit. „De chauffeurs werken nu al ge middeld zo'n 54 uur per week. In een land waar net een uitge breide discussie wordt gevoerd over een 32- of 36-urige werk week moet je de werktijden van de chauffeurs niet nog eens ex tra gaan oprekken". Bot wijst er op dat het aantal ongelukken in het verkeer vanwege de grotere vermoeidheid van de chauffeurs zal toenemen. „Nu al komen er twee chauffeurs per maand om het leven". De Algemene Rekenkamer heeft de Tweede Kamer te verstaan gegeven dat die nog altijd zelf een parlementaire enquête kan houden in de kwestie van de failliet gegane levensverzekeraar Vie d'Or. Dat blijkt uit een brief die de Reken kamer dinsdag naar de Kamer heeft ge stuurd. Minister Zalm (financiën) heeft op zijn beurt de Raad van State ingeschakeld. Zalm wil dat dit orgaan zich uitspreekt over bepalingen in de financiële toe- ziclitswetten omtrent geheimhouding. De Rekenkamer en de minister verschil len hierover van mening. Daardoor blijft een onderzoek van de Rekenkamer in de Vie d'Or-kwestie uit. Het parlement had de Rekenkamer ver zocht de omstreden rol van de Verzeke ringskamer bij Vie d'Or te onderzoeken. Die studie komt echter niet van de grond, omdat de Verzekeringskamer geen in zicht geeft in vertrouwelijke stukken. Het toezichthoudende instituut in de verzeke ringswereld beroept zich hierbij op zijn wettelijke geheimhoudingsplicht. Om de impasse te doorbreken, oppert de Rekenkamer nu dat het parlement het on derzoek maar zelf ter hand moet nemen. Bij een parlementaire enquête moeten de getuigen immers onder ede antwoord ge ven op alle vragen. Een andere, meer voor de hand liggende mogelijkheid, is echter een wetswijziging, waardoor de Rekenkamer alsnog aan haar onderzoek kan beginnen. Ook deze optie oppert de Rekenkamer. Minister Zalm heeft eveneens te kennen gegeven dit te overwegen, waarbij overigens een volledig vrije toegang tot de stukken ach terwege blijft. De Rekenkamer keerde zich aanvankelijk halsstarrig tegen de wetswijziging die Zalm overweegt. Zij wilde immers alleen „ongeclausuleerde" toegang tot de stuk ken van de Verzekeringskamer. Zalm gaat echter uit van een constructie, waarbij de Rekenkamer gebruik moet maken van de dossiers die de Verzekeringskamer heeft vrijgegeven. Wie van kwade trouw uit gaat, kan dan denken dat de Verzeke ringskamer bepaalde informatie achter houdt. In de nu verstuurde brief heeft de Reken kamer haar eerdere standpunt een klein beetje afgezwakt. Zij verklaart zich bereid het onderzoek te doen, als de Verzeke ringskamer haar op vrijwillige basis infor matie verschaft over het systeem van toe zicht, en inzage verleent in de toezichtdos- siers van Vie d'Or. Maar de minister moet de wetgeving wel dusdanig veranderen dat de geheimhoudingsbepaling in de Wet Toezicht Verzekeringsbedrijf niet van toe passing is op de verstrekking van inlich tingen aan de Rekenkamer. Ook moet dat onderzoek ter plaatse kunnen worden ver richt. Zalm heeft de Kamer laten weten dat het meningsverschil met de Rekenkamer nog niet is overbrugd. Hij vindt dat zowel de minister als de Rekenkamer gebonden blijft aan een geheimhoudingsplicht, zon der dat zoiets een openbaarmaking van algemene conclusies in de weg staat. Vol gens hem mag de Rekenkamer alleen op basis van vertrouwelijkheid toegang krij gen tot de overlegde gegevens en zeker niet op een „ongeclausuleerde" wijze, zo als de Rekenkamer het liefste wil. De minister heeft het probleem dus nu maar op het bord gelegd van de Raad van State. Die moet bekijken wat er wettelijk wel en niet kan bij het onderzoek van de Reken kamer naar financiële toezichthouders, zoals de Verzekeringskamer.(ANP) cent), saai (6 procent) en moei lijk te begrijpen (2 procent). De omroep heeft al eerder het oog laten vallen op de Radio nieuwsdienst. In het begin van de jaren '70 leidde dat zelfs tot een uitspraak van de Tweede Kamer. Bij debatten over het Bedrijfsfonds voor de Pers werd een motie aangenomen voor het behoud van de Radionieuws dienst door het ANP. VVD, DS'70, CHU, ARP en KVP had den de motie ingediend. Daar mee reageerde de Kamer op uit gelekte rapporten van interne NOS-commissies die vonden dat de omroep zijn eigen nieuws moest regelen. Een meerderheid van de Kamer vreesde, de tijd geest taxerend, dat dat nieuws wel eens wat links zou kunnen uitvallen. De omroep klopte opnieuw aan de deur toen het ANP in 1992 in zee ging met commerciële zen ders. De NOS had bezwaren te gen de bindingen van het ANP met zenders als SKY Radio, die toch duidelijk een concurrent zijn van de publieke omroep. Na langdurige onderhandelin gen viel dinsdag de definitieve beslissing. Het rooster voor de jaarwisseling hangt op de bure len van de dienst. Marc van Am- stel en Elzo van Kampen lezen op Oudejaarsdag om elf uur de laatste ANP-bulletins. Trudy Vendrig valt de eer te beurt op Nieuwsj aarsdag om 1 uur het eerste nieuwe bulletin te lezen. Behalve het nieuws daarin, zijn dit keer ook de intro en de afslui ting nog niet bekend.*ANP) door Anko de Jong Seksueel misbruik van kin deren is met louter gevan genisstraf niet af te doen. De da ders zouden ook behandeld moeten worden. Alleen zo kan worden voorkomen dat een ver oordeelde later weer in de fout gaat, aldus prof. dr. J. Frenken, hoogleraar aan de Universiteit van Leiden. Nu wordt slechts vijf procent van de veroordeel den behandeld in tbs-verband. Van de tien verdachten die on langs door de Amsterdamse po litie zijn aangehouden voor sek sueel misbruik van kinderen, waren acht eerder veroordeeld. Datzelfde gold voor twee van de negen verdachten die een net werk van kinderporno en on tucht met kinderen hadden op gebouwd vanuit Limburg en Rotterdam. J. Frenken probeert justitie te winnen voor het idee om veroor deelden tijdens of na hun gevan genschap te behandelen. Sinds kort is een nieuwe praktische be- handelingsmethode in gebruik, die er op gericht is herhaling van kindermisbruik te voorkomen. De resultaten zijn bemoedigend. In twintig tot dertig procent van de gevallen blijft herhaling ach terwege. Topambtenaren van Justitie hebben volgens Fren ken „instemmend gereageerd", maar het is nog niet duidelijk of in de gevangenis plaats is voor de behandeling. Toch is Nederland volgens hem rijp om deze weg in te slaan. De cijfers zijn onthutsend. In 95 pro cent van de gevallen blijft de ver oordeling voor seksueel mis bruik van kinderen beperkt tot gevangenisstraf, gemiddeld een tot twee jaar. Behandeld wordt maar 5 procent. Deze mensen krijgen doorgaans wegens een psychische stoornis een tbs- maatregel opgelegd. De ervaring leert dat liefst 57 procent van de pedoseksuele veroordeelden na korte of lan gere tijd weer in de fout gaat. „Hun afwijkend seksueel gedrag is kennelijk zo bevredigend dat zij het risico van opnieuw gepakt worden op de koop toe nemen", zegt Frenken. Illustratief is het voorbeeld van de 65-jarige hoofdverdachte van een vanuit Amsterdam opererend 'kinder porno-netwerk', die eind vorige maand samen met negen ande ren werd opgepakt. Hij was in 1956 tot twintig jaar veroordeeld voor seksueel misbruik en moord op een negenjarig jon getje. Na tien jaar met tbs-be handeling was hij vervroegd vrij gelaten. Frenken spreekt in dit geval van behandeling in een 'grijs verle den', toen ook castratie nog voorkwam. Er is sindsdien veel veranderd. De hoogleraar, te vens aangesloten bij het Neder lands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek (NIS- SO), boekt sinds de jaren tachtig opmerkelijke resultaten met een nieuwe behandelingsmethode, de 'terugvalpreventie-training'. Controle Met dit programma, dat al vijf tien jaar met goed resultaat ge bruikt wordt in Amerika en Ca nada, daalt het aantal gevallet van herhaling met twintig pro cent tot een derde. „Dat 1 kent een derde minder kinder tjes die door seksueel misbrui) getraumatiseerd worden." De behandeling heeft tot het afwijkend seksueel gedrai onder controle te houden en her haling te voorkomen. „Het j vooral praktisch en concreet ge richt op het gedrag en p tweede instantie op een even tuele persoonlijkheidsstoornis' aldus Frenken. Het merendeé van de 'pedoseksuele' daders is volgens Frenken niet ziek o stoord. Ze hebben vaak ook gee seksuele voorkeur voor kindt ren, in tegenstelling tot pedofit len, maar vergrijpen zich bij voorbeeld uit eenzaamheid ai een kind, bij gebrek aan een voi wassen vrouw of man. De nieuwe behandeling - ook bt doeld voor aanranders en vet krachters -(steunt op vier pijlers Ten eerste is er aandacht voord: afwijkende seksuele opwinding „Hoe is die om te buigen tot op winding jegens de geëigend: volwassen partner?" Ten twee de wordt de dader geleerd om l; gaan met 'negatieve emoties' a als boosheid, eenzaamheid ei verveling. „Want die gaan v vooraf aan het seksueel delict' aldus Frenken Verder beïnvloedt de training dl vertekende opvattingen van d: dader over kinderen en seksuali teit. „Ze praten goed wat ze g( daan hebben, ze misleiden zich zelf om geen schuld te hoevei voelen: 'kinderen hebben mi, verleid', zeggen ze; of 'kinderei houden er van'. Ze ontkenner minimaliseren en bagatelliserei hun problematisch seksueel ge drag." Tenslotte werkt de training a de gebrekkige vaardigheden on sociale contacten te leggen me: volwassenen en zich in te level in anderen. „Dit laatste noemei we 'slachtoffer-empathie' - alsji beseft wat je een kind aandoe dan laatje het wel uitje hoofd.' Risico's Frenken richtte vier jaar gele den de Vereniging voor Forensi sche Seksuologie op. Na de s met een handvol medestanders zijn er nu negentig seksuologe: bij aangesloten, voor het meren deel werkzaam in tbs-klinieken Als ideaal ziet Frenken dat tii veroordeelde tijdens of na he verblijf in de gevangenis aan di training meedoet. „Met als bo nus dat de veroordeelde ver vroegd voorwaardelijk komt." De training zou in de ge vangenis kunnen plaatsvinder in een individuele behandelafde ling. Topambtenaren van Justitii mogen dan een onderzoek n de mogelijkheden hebben toege zegd, er zijn ook tegenstanden van het idee. „Sommigen vinder de gevangenis geen plek om aar behandeling te doen." Eén ding weet Frenken zeker: d( dader van een seksueel misdrij die zich aan behandeling c trekt houdt het een groot risicc dat hij weer in de fout gaat. De Molukse kerken in Neder land staan voor ingrijpen de veranderingen. Het kerke lijk leven van de Molukse bal lingen heeft altijd in het teken gestaan van de verwachting van een tijdelijk verblijf in ons land en het ideaal van een zelf standige Republiek Zuid-Mo- lukken (RMS). Dat besef van ballingschap begint echter steeds meer te vervagen. Dat schrijft de theologe Antje van der Hoek in haar proef schrift „Religie in ballingschap. Institutionalisering en leider schap onder christelijke en isla mitische Molukkers in Neder land". Vandaag hoopt ze daarop aan de Rijksuniversiteit Leiden te promoveren. Het RMS-ideaal wordt minder belangrijk voor de Molukse ker ken, constateert Van der Hoek. Vorig jaar voerden de twee grootste Molukse kerkgenoot schappen voor het eerst bespre kingen met de Indonesische Raad van Kerken. Daarmee wil den de kerken volgens Van der Hoek hun „kerkelijke horizon verbreden". De mogelijke betrokkenheid van de Molukse kerken bij het Samen-op-Weg-proces van her vormden, gereformeerden en lu theranen wijst er op, dat zij zich meer op de Nederlandse situatie zijn gaan richten, aldus Van der Hoek. Tenslotte opent de recen te vorming van een Moluks ker kelijk centrum in Houten per spectieven voor een „Molukse oecumene". Al die ontwikkelingen duiden er volgens Van der Hoek op „dat de toekomst van de ballingschaps- kerken zich niet langer zal afspe len binnen de smalle marge tus sen de Indonesische kerken of de moederkerk enerzijds en de Ne derlandse kerken anderzijds". Van der Hoek beschrijft de ker kelijke ontwikkelingen in Mo lukse kring sinds de komst val 12.500 ex-KNIL-militairen el hun familieleden in 1951 als eei „geschiedenis van ontworte ling". Verschillen in afkomst dorp en eiland van oorsprone stand en politieke overtuigto! leidden in Nederland tot f waaier van verschillende profes tantse Molukse kerken en kerk jes. Daarbij was de houding ten opzichte van het RMS-ideaal volgens haar de belangrijkst! splijtzwam. Van der Hoek noemt het verschi in politieke oriëntatie beslis send bij het onstaan van de Ma lukse kerken. De meeste van hei waren op de RMS georiënteerd terwijl een ander deel zich op de band met de moederkerk c Ambon richtte. Een klein aanta kerken benadrukte de verbon denheid met Indonesië. Vooral' le Molukse kerken gold dat 2 zich afzijdig hielden van de Na derlandse protestantse kerken. Van der Hoek constateert datdf „politieke neergang" van tel RMS-ideaal door het geleidelijk wegvallen van de eerste genera tie ballingen grote invloed h op de kerken die altijd op de ver wezenlijking van de RMS ga richt zijn geweest. De RMS-ri- tuelen raken in onbruik, en dl messianistische inslag van d Molukse geloofsbeleying, waai' in de RMS in bijbelse termen al' het beloofde land wordt voorga steld, verdwijnt langzamerhand. Binnen het op Ambon georiëi> teerde kerkgenootschap NGPMB staat de tijdelijkheid van de organisatiestructuur te' discussie. Er gaan stemmen op om het hoofdbestuur van ds kerk te vervangen door een sf node. Daarmee zou de organisa tie een permanenter karaktö krijgen. Volgens sommigen ba tekent dat echter het afscheid van het „noodkarakter" van dl kerk in ballingschap.(ANP) foto ANP Boze vrachtwagenchauffeurs zijn gevaarlijke tegenstanders, zoals in het verleden bij blokkades is gebleken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2