Afscheid doet Lendl pijn Topsport en sponsoring op gespannen voet Ajax I en II bekeren 8 maart in eigen huis Toby Hage start met remise op dam WK Tennisser won alles wat er te winnen was, behalve Wimbledon Bedrijfsleven is geïnteresseerd, als er maar een visie is Dennis Yoshart weer in selectie van Oranje Salt Lake City kansrijk voor winterspelen 2002 ♦iet Puype fertrekt >ij Veere ian onze verslaggever 31 iTSERE - Piet Puype stapt aan iet eind van het seizoen op als rainer van zaterdag-twee deklasser Veere. De Vlissinger loudt het, hoewel hij een lieuwe aanbieding van het be- ituur van de voetbalclub op zak na twee jaar voor gezien, reere startte twee jaar geleden imbitieus aan het avontuur in le tweede klasse van het zater- lagvoetbal, maai' de ploeg iracht niet wat er van verwacht yerd. „We hebben natuurlijk te naken gehad met enorm veel chorsingen en blessures, maar moet je je niet achter ver- 1 ichuilen vind ik", sprak Puype c [isteren nadat hij het Veere-be- tuur zijn beslissing had meege- leeld. „Een spelersgroep moet lat soort tegenslagen kunnen pvangen, maar dat is niet ge- J leurd. Ze hebben er niet alles Puype kon alleen vorig jaar na ie winterstop het heilige vuur in ajn ploeg aanwakkeren. Toen inaakte Veere een eind aan een e jange reeks nederlagen en pakte ie ploeg op de valreep zelfs de aatste periodetitel. Die werd oen niet bekroond met promo- Ie. ,Veel spelers dachten toen dat ie het voor elkaar hadden, maar 'in de voorbereiding op het lieuwe seizoen heb ik voor eufo rie gewaarschuwd. We begonnen met aan een nieuwe competitie en daarin begint iedereen op nul. j Iedereen moest zijn beste been tje voor zetten, maar dat is niet gebeurd. Daarom halen we er i ook nu niet uit wat er in zit." 05,45-06.00 Did 1: Morgenmagazine Sport, 8,30-01.30 EURO: Diverse takken van sport. 9.45-14.10 Did 2: Sport extra: skiën wereldbeker-reuzenslalom mannen 'anuit Kranjska Gora) en wereldhe er-reuzenslalom vrouwen vanuit Moraine. 11,00-17.15 Did 2: Sport Heute. 18.39-18.47 Ned 2: Sportjournaal. 8.45-19.10 RTL Sport. 9,30-20.00 BRT 1: Sport. 0.35-21.54 Ned 3: Studio Sport. 2.15-23.00 Did 2: Der Sportspiegel: rtage over het enorme succes de Japanse voetbalcompetitie, je J-League. .16-22.34 Ned 3: Sportjournaal. 3.30-00.00 RTL 4 Sport. WëM GREENWICH (ANP/RTR) - Ivan Lendl (34) heeft zijn in drukwekkende tennisloopbaan beëindigd. Een chronische rug blessure dwong de in het voor malige Tsjechoslowakije gebo ren Amerikaan daartoe. Lendl zal de tennishistorie in gaan als de man die alles won be halve Wimbledon. Hij was de laatste van het tijdperk Borg, McEnroe, Connors en Lendl. Op het moment van zijn afscheid stond hij 54e op de wereldrang lijst, zijn laagste klassering in vijftien jaar. „Het was een moeilijke beslis sing", zei Lendl gisteren in het Lendl Tennis Centre in zijn woonplaats Greenwich, Connec ticut, Verenigde Staten. „Ik ben diep ongelukkig op deze manier afscheid van het tennis te moe ten nemen. Ik zal de sport zeker missen." Lendl kreeg sinds fe bruari therapeutische hulp voor zijn rugkwaal. „In het begin had ik baat bij de behandelingen, maar in de loop van de tijd werd het van kwaad tot erger. Tennis sen gaat niet meer. Ik moet stop pen, hoe moeilijk dat ook is." Ivan Lendl werd 7 maart 1960 ge boren in Ostrava. In 1984 bleef hij in de Verenigde Staten ach ter. Jarenlang op een „green c.ard", een verblijfsvergunning. 7 juli 1992 ontving hij het Ameri kaans staatsburgerschap. Toen was hij inmiddels getrouwd met Samantha Frankl. Zij hebben vier dochters. In 1978 werd Lendl prof. Twee jaar later won hij zijn eerste toer nooi, op 22 juni 1980 op gravel in Houston, en stapte hij de toptien van de wereldranglijst binnen. Daaruit verdween hij niet meer tot 18 mei 1992. Op 28 februari 1983 werd hij voor de eerste keel de nummer één van de wereld. In de jaren 1985, '86, '87 en '88 voerde hij 157 weken achtereen de wereldranglijst aan. In totaal stond hij 270 weken nummer een. Hij werd onttroond door Mats Wilander die hem in een vijfset ter versloeg in de finale van de US Open 1988. Het jaar erop won hij tien toernooien en keerde hij nog even terug aan de top van de wereldranglijst. Op 6 augustus 1990 verloor hij die positie voor goed. Het was in het tiende jaar dat hij onafgebroken in de top drie stond. Lendl won in zijn loopbaan 94 toernooien, waaronder acht grand slams. Hij werd winnaar van de Australian Open in '89 en '90, winnaar van Roland Garros in '84, '86 en '87 en winnaar van de US Open in '85, '86 en '87. Hij verloor elf grand slam finales, waarvan vijf op de US Open en twee op Wimbledon, in '86 en '87. Ivan Lendl had al zijn toernooi zeges willen inruilen voor de overwinning in het toernooi op het heilige gras van de groene kathedraal in Londen. Hij raak te bezeten van Wimbledon. Hij schafte zich met de Australiër Tony Roche een grastrainer aan; liet. achter zijn villa in Greenwich een grasbaan aan leggen met exact dezelfde gras soort als die van Wimbledon en liet in '90 en '91 Roland Garros in Parijs schieten om zich zorgvul diger en langer te kunnen voor bereiden. Uiteindelijk werd hij het slachtoffer van zijn obsessie. Ontspanning zocht hij in de NHL, de Amerikaanse ijshoc- keyleague. Hij kocht een plaats in het bestuur van de profclub Hartford Whalers en liet alle wedstrijden op video opnemen. Hij werd een hartstochtelijk golfer, een fanatiek verzamelaar van posters van de Tsjechische artiest Alphonse Mucha, een ge dreven fitness-freak en een ex pert in het fokken van Duitse herdershonden. Hij richtte zijn eigen sportmarketingbureau op, Spectrum Sports. Lendl bleef ook tennissen. Met succes. Hij was de enige speler die vanaf 1980 elk jaar minimaal één toernooi op zijn naam schreef. Hij werd de rijkste man in het tennis, verdiende veruit, het meeste geld met 21 miljoen dollar. Maar Wimbledon won hij nooit. „Dat is het enige wat mij spijt", zei hij gisteren bij zijn afscheid. „Dat ik Wimbledon nooit heb ge wonnen." Hij wil actief blijven in de tennissport. Achter de scher men. ZEIST (ANP) - Ajax I en Ajax II spelen hun bekerwedstrijden op 8 maart op hetzelfde tijdstip in Amsterdam. Dat heeft het be stuur betaald voetbal gisteren in Zeist besloten. Ajax I werd in de kwartfinales door het lot gekoppeld aan Feyenoord, Ajax II lootte FC Utrecht als tegenstander. Indien de politie van Amsterdam be zwaar maakt tegen het door gaan van beide wedstrijden, zal het duel tussen Ajax II en FC Utrecht worden omgezet in een thuiswedstrijd voor FC Utrecht. De andere twee kwartfinales, Heerenveen-NAC en Heracles- Volendam, worden op 25 fe bruari gespeeld. De wedstrijden van de ploegen van Ajax stonden eigenlijk ge pland voor het weekeinde van 25 en 26 februari. Uit informatie van de Amsterdamse politie blijkt dat een wedstrijd van Ajax I op die dagen in Amsterdam niet mogelijk is. In het overleg, eerder deze week, met de politie en de betrokken clubs kwam woensdag 8 maart als een ge schikte alternatieve datum naar voren, in ieder geval voor een wedstrijd van Ajax I. Om het sportieve belang niet te verstoren heeft het sectiebe- stuur besloten het duel van Ajax II eveneens te verschuiven naar 8 maart. Zo mogelijk in Amster dam, anders in Utrecht. Ivan Lendl: „Ik ben diep ongelukkig dat ik op deze manier afscheid moet nemen van het tennis." foto ANP DEN HAAG (GPD) - Frank van den Wall Bake heeft geen se conde bedenktijd nodig als hem wordt gevraagd wie de 'marketingmisser' van het sportjaar 1994 op zijn naam heeft staan. Dat is, met stip, de NèVoBo, de Nederlandse Vol leybal Bond. Van den Wall Bake, directeur van 'Trefpunt Sports en Lei sure Marketing': „Volleybal is een fantastisch produkt. Het voldoet aan alle voorwaarden: Ron Zwerver is een idool, de sport kent geen supportersrel- len. Hoe komt het dat ze dat niet in populariteit kunnen vertalen? Omdat er in die bond geen mensen met visie zitten. Ze hebben allemaal liefde voor het volleybal, maar dat is niet voldoende. Daardoor verknal len ze dit prachtige produkt." „Ik zou bijna zeggen: het is niet voor niets dat de voorzitter (Van Zwieten, red.) ook burge meester is. Het is een tragisch verhaal. En ik zeg dit niet", haast Van den Wall Bake eraan toe te voegen, „omdat ik met mijn marketingbureau nu geen partij meer ben. Als zich nu een bedrijf bij mij meldt dat be langstelling heeft in sponso ring van het volleybalteam, dan zal ik ze dat afraden. Om dat zo'n bedrijf dan in een slan genkuil terecht komt. Laat de NeVoBo eerst maar eens een beleidsplan opstellen waaruit enige visie spreekt. In plaats daarvan zijn ze sinds de Olym pische Spelen van '92 (toen het contract met Nationale Neder landen afliep, red.) achterover inde stoel gaan zitten in de ver onderstelling dat de sponsors in de rij zouden staan." Er volgden verwerpelijke vrija ges met marketingbureaus die gouden bergen (lees: grote sponsors) beloofden. Zo was er het contract met de Nederland se vestiging van de Spaanse in termedial- Dorna, die slechts één reclamebord van iets meer dan een ton binnenbracht en vervolgens zijn Hollandse dochteronderneming ophief. Eerder was de NeVoBo al 120.000 gulden kwijtgeraakt aan de Nederlandse bemidde laar Beaumont Bennett. Visie Nationale Nederlanden heeft zich, ondanks alles, nu weer ge meld als geldschieter voor de World League-wedstrijden van het volgend jaar. Dat de verze keraar, ook sponsor van het Nederlands voetbalelftal, zich rechtstreeks heeft gewend tot de techische staf, ondersteunt de visie van Van den Wall Ba- Sponsors en VIP's verwachten een visie, maar worden ook graag in de watten gelegd. ke. „Bedrijven zijn zéér geïnte resseerd in sport, als er maar een visie is bij de partner. Die is - er dus bij een man als Alberda (bondscoach van de volleybal lers, red.). Maai' hij heeft wel steun nodig van het kader." „In zijn algemeenheid is sport nog steeds een prachtig pro dukt. De media-aandacht is enorm. Maar bedrijven willen kwaliteit en die wordt helaas niet overal geboden. Sponsors zijn daardoor afgeschrikt. Ze vrezen in een slangenkuil te recht te komen en zijn bang dat de partner met hun geld schul den gaat aflossen. Bedrijven schuiven graag aan als ais er een doordacht beleidsplan ligt, als er mensen met een goede kijk op zaken in het bestuur zit ten. Kijk naar Ajax, kijk naar het NOC*NSF, zie o,ök de hoc- keybond. Daar bestaat een ver trouwensrelatie tussen spon sor en bestuur." Daar zullen zich ook niet gauw situaties voordoen als bij Roda JC, de koploper in de eredivi sie. Daar geldt de 'betaler' als 'bepaler'. Van den Wall Bake: „Zo gaat dat nu eenmaal bij zwak geleide clubs. Als Roda goed bestuurd zou worden, zou een man als Nol Hendriks (de suikeroom, red.) allang aan de kant zijn gezet." Toch, zonder Hendriks zou Ro da wellicht al niet meer hebben bestaan. „Maai' het bestaan van een club mag nooit afhan kelijk zijn van de aanwezigheid van één man", werpt Van den Wall Bake tegen. „Wat gebeurt er als Hendriks vertrekt? Dan komt Roda in grote proble men." W ereldruiterspelen In de fictieve Top-10 van Mar- ketingmissers, zouden de We- reldruiterspelen van dit jaar eveneens hoog scoren. „Er zijn enorme fouten gemaakt", zegt Van den Wall Bake. „Door de arrogantie van organisatoren is een prachtig evenement ver knald. Ze hadden gerekend op 350.000 toeschouwers. Die krijg je natuurlijk nooit in de zomer. Ongelooflijk hoe ze daar van uit zijn kunnnen gaan. Jacques van Leeuwen, de directeur van de Hippische Bond, is daar door beschadigd. En er ligt een schuld van zeven miljoen. Bo vendien heeft het aanzien van de paardensport een knauw ge kregen. Hoe denk je dat daar in het buitenland over wordt ge sproken?" „Het NOC*NSF zou de subsi die afhankelijk moeten maken van cle aanwezigheid van een goed beleidsplan bij de bond," voegt Van den Wall Bake er aan toe. „Is er geen concept, dan ook geen geld. Dat klinkt hard, maai' het is waarschijn lijk de enige manier om er be weging in te krijgen. Erica Terpstra, de staatssecretaris van sport, zou nu al heel voor zichtig moeten zijn met geld geven aan de bonden." „De-sport verschuilt zich al ja ren achter de recessie. Ten on rechte, het bedrijfsleven blijft ook in mindere tijden op zoek naar communicatiemogelijk heden. Alleen stellen zij zich dan kritischer op. Het is onjuist te veronderstellen dat de be drijven weer in de rij staan als het beter gaat met de econo mie. Ik vrees dat dat niet zo is." Nee, dan Amerika. „In de VS hebben de NBA (National Bas ketball Association) en de an dere grote sporten marketing afdelingen met veertig a vijftig mensen. Bij ons is er één vrij williger die zich ermee bezig houdt. Op die manier verlies je de race." In het Nederlandse wielrennen komt dit het meest pijnlijk aan het licht. Alleen TVM rijdt rond met Nederlands kapitaal. Post verdween uit het peloton, de ploeg-Raas kwam er wèl weer in, zij het met Amerikaans ka pitaal. Peter Bonthuis, rechter hand van Post en directeur van een organisatiebureau: „Wiel rennen heeft één enorme voor sprong op andere sporten. In die zin: de ploeg krijgt de naam van de sponsor. Raleigh was een begrip, Panasonic ook. Ajax zal nooit de naam ABN Amro dragen." Die 'kracht' bleek ook de zwak te toen Histor sponsor werd. Het verfmerk werd in Frank rijk verkocht als Novémail. „We hadden de pers bij de pre sentatie vriendelijk verzocht te schrijven over de Histor-ploeg. Dat werd heel lastig toen er in de Tour opeens Novémail op de shirtjes kwam te staan. Het pu bliek kan zich dan niet meer met een ploeg identificeren. Toen Laser zich aandiende als subsponsor, kwam er nóg een naam op het shirt. Aan de ene kant ben je blij dat zo'n bedrijf zich meldt, aan de andere kant is het niet goed voor de herken baarheid. Laser heeft best 'ex- posure' gehad via de televisie. Maar er was geen krant die His- tor/Laser schreef. En dat mag je ook eigenlijk niet verlan gen." Reclame Sinds enige tijd doet het verze keringsbedrijf Europolis ver woede pogingen een ploeg op te zetten. Tot op heden zonder succes. „Wat heet zonder suc ces", repliceert Bonthuis. „Ze hebben nog niks voor elkaar, maar dat bedrijf heeft al enorm veel reclame gehad. Ik heb be grepen dat ze een half miljoen te kort komen. Dan kun je er beter meteen mee ophouden! Als dat bedrag het verschil is tussen wèl of niet sponsoren, is zo'n bedrijf nauwelijks serieus te nemen." „De basiskosten van een wie lerploeg zijn voor iedereen ge lijk, namelijk drie miljoen. Die ben je kwijt aan reizen, ver blijfskosten en je wagenpark. Je hebt al gauw negen auto's rijden. Heb je dat bedrag op ta fel, dan komen daar bovenop de salarissen. Je kunt het zo duur maken als je wilt. Kies je voor twaalf renners met het mi- nimimloon of wil je de echte top .bereiken en contracteer je Indurain?" Van den Wall Bake: „Als je vooraan mee rijdt, is de Tour een fantastisch manier om 'ex- posure' te krijgen. PDM heeft op die manier een enorme naamsbekendheid gekregen. Maar niet alleen door de goede prestaties en dat blijft toch hangen bij de mensen. Het is echt niet zo dat het niet uit maakt of je naam in goede of slechte zin wordt gebruikt." Hij wil er maar mee aangeven dat het bedrijf later hinder heeft ondervonden van de do- pingschandalen. PDM, 'oh dat bedrijf van de doping.' „Het wielrennen zou gebaat zijn bij herkenbaarheid, dus terug- naar de landenploegen. En de Nederlandse ploeg rijdt na tuurlijk in oranje. We moeten inspelen op het chauvinisme in Nederland. Ik kan me groen en geel ergeren aan nationale teams die in een andere kleur spelen. Oranje wekt emotie op. De hockeyers spelen in oranje, natuurlijk. En de volleybal lers? In het blauw. Dom, dom, dom, heel dom." ZWOLLE - Bondscoach Harry Dassen heeft Dennis Voshart uit Goes voor de tweede keer geselecteerd voor de Nederlandse korf balploeg, die op 4 februari in het Rotterdamse Ahoy' tregen België aantreedt. Voshart, die voor hoofdklas ser DKOD uitkomt, was ook lid van de selectie die op 23 oktober op het veld in het Belgische Deurne de Rode Duivels met 13-15 versloeg. De debuterende Goesenaar werd toen slechts de laatste tachtig seconden toebe deeld. Harry Dassen koos voor twee debutanten in zijn se lectie: Petra Bes van Groen Geel en Frank van het Kaar van Oost-Arnhem. Opval lend is de naam van Anouk Brandt in Dassens keur korps. Zij speelt bij haar club Deetos in het tweede team. Als de voortekenen niet be driegen, maakt Voshart door deze' selectie goede kans om ook naar het WK te worden afgevaardigd. Dassen: „Met deze groep wil ik in grote lij nen verder naar het WK in India, later volgend jaar. Ik zie bij een aantal spelers een duidelijke ontwikkeling. Bo vendien is het een vrienden groep en dat is voor mij heel belangrijk." De selectie: Mirelle Fortuin (Deetos); Jiska Brandt (Deetos); Anouk Brandt (Deetos); Diana Roodbeen (Dalto); Joyce Smits (DOS'46), Petra Bes (Groen Geel); Frank van het Kaar (Oost Arnhem); Dennis Voshart (DKOD); Frits Wip (Rohdai; Ta co Poelstra (Nic Gertjan Wa terhout (BEP); Roger Huize bosch (DOS'46). CHARTRES - De Thoolse dam mer Toby Hage is gisteren be gonnen aan zijn tweede jeugd wereldkampioenschap. In Chartres kwam hij in de eerste ronde niet verder dan remise met de Nederlandse nummer twee, Mark Kemperman uit Huissen. Aan het toernooi nemen twintig spelers uit elf landen deel. Twee Korfballers spelen tegen Zuid-Afrika van onze korfbalmedewerker PAPENDRECHT - Op vrijdag 30 december wordt in de PKC- hal in Papendrecht de semi-in- terland zaalkorfbal tussen ju niorenteams van de afdeling Zuid-West en Zuid-Afrika ge speeld. Sinds de sport twee jaar geleden in Zuid-Afrika werd geïntroduceerd heeft ze een enorme vlucht genomen. Drie teams van PKC namen afgelo pen zomer deel aan een toernooi in Durban. Voor de wedstrijd in Papen drecht heeft de selectie-commis sie van de afdeling de volgende Zeeuwse spelers en speelsters geselecteerd: Monique Delle- beke (Luctor), Irene Hamelink (Swift), Marloes de Haze (Togo), Esther Kasse (Zuidwesters) en Michel Groenheyde (Luctor). Zuid-West - Zuid Afrika begint om 20.00 uur en wordt geleid door de Belgische arbiter Hu- brechts. spelers uit Mongolië en één uit Mali waren gisteren, toen de eer ste zetten gedaan werden, nog onderweg naar Frankrijk. Al leen als zij zich voor het begin van de tweede ronde melden, kunnen zij nog deelnemen. Dan zal vanaf vandaag (woensdag) met 24 deelnemers worden ge speeld, anders blijven het er twintig. Hage trof het niet bij de loting. Hoewel het reglementsartikel dat bepaalt dat landgenoten el kaar in de eerste ronde moeten ontmoeten onlangs door het Congres van de Werelddambond buiten werking was gesteld, le verde de vrije loting toch een paarvorming op tussen een tweetal landgenoten. Naast de Nederlanders troffen ook twee Russen elkaar. In een flankpartij kreeg de Zeeuw aanvankelijk beter spel. Teamleider Tjeerd Harmsma meende zelfs 'een bijna gewon nen' middenspel te herkennen. Kemperman verdedigde zich echter bekwaam en manoeu vreerde zo behendig dat Hages voordeel volledig verdween. Na dat Hage de tijdnoodfase toch nog vrij eenvoudig had over leefd, kwam hij met een remise aanbod dat Kemperman direct accepteerde. Uitslagen eerste ronde: Clement (Fra)-Hadjuk (Pol) 1-1. Georgiev (Rus)-Guetmanski (Rus) 2-0; Filatov (Rus)-Friedman (Oek) 1-1; Zvenigo- rodsky (Isr)-Mardosa (Lit) 0-2; Dau- tremepuis (Fra)-Bobkov (Oek) 0-2; Demasure (Bel)-Agosti tlta) 0-2; Thijssen (Ned)-Bernotas (Lit) 1-1; Kemperman (Ned)-Hage (Ned) 1-1; Milanese (Ita)-Vidrins (Let) 1-1; Wol- laert (Bel)-Tassin (Fra) 2-0. LAUSANNE (AFP/RTR) - Salt Lake City is bij het Internatio naal Olympisch Comité favo riet voor de organisatie van de Winterspelen in 2002. Het IOC maakt op 24 januari een eerste selectie. Dan blijven vier van de negen kandidaten over. De defi nitieve beslissing valt in juni, tijdens het congres in Boeda pest. Het IOC publiceerde gisteren het rapport van de evaluatie commissie. De hoofdstad van de Amerikaanse staat Utah kwam daar als beste uit. Salt Lake City laat Quebec (Can), Sion (Zwi) en Oestersund (Zwe) achter zich. De overige vijf kandidaten - Schaken Groningen. Internationaal toernooi, tweede ronde: Azmaiparasjvili (Geo) - Sokolov (Bos) 1/2-1/2, Hodgson (GBr) - Tiviakov (Rus) 1/2-1/2, Bel- javski (Oek) - Alamsi (Hon) 1/2-1/2, Miles (GBr) - Van der Wiel (Ned) 1/2-1 12, Joesoepov (Dui) - Van Wely (Ned) 1- 0, Georgiev (Bul) - Goelko (VSt) 1-0. Stand: 1. Alamsi, Azmaiparasjvili, Joesoepov, Sokolov 11/2 punt, 5. Bel- javski, Georgiev, Miles, Van der Wiel 1. 9. Goelko, Hodgson, Tiviakov, Van Wely 1/2. Skiën Lech (Oos). Wereldbeker slalom, mannen: 1. Tomba (Ita) 1.44,73 (50,23-t-54,50), 2. Sykora (Oos) 1.46,22, 3. Kosir (Slv) 1.46,50, 4. Trit- scher (Oos) 1.47,25, 5. Von Grünigen (Zwi) 1.47,54, 6. Gstrein(Oos) 1.47,68. Stand WB slalom: 1Tomba 300 pun ten, 2. Tritscher 190, 3. Fogdoe (Noo) 140. Stand WB algemeen: 1. Tomba 350, 2. Von Grünigen 294, 3. Aamodt (Noo) 239. Sportprijsvragen Toto 50. Eerste prijs: 7 winnaars f 2094,70, tweede prijs: 180 winnaars f 54,30, derde prijs: 1970 winnaars f 12,40. Lucky Ten, dinsdag 20 december. 1-8-9-11-14-15-17-29-37-42-46- 47 - 48 - 62 - 64 - 73 - 76 - 77 - 79 - 80. (onder voorbehoud) Graz (Oos), Jaca (Spa), Sotsji (Rus), Poprad-Tatry (Slw) en Tarvisio (Ita) - lijken de eerste af vallers te worden. Salt Lake City overtuigde de IOC-delegatie met een 'uitste kend' budget, goede technische voorzieningen en goede werk omstandigheden voor de media. Quebec oogstte sympathie dank zij de accommodaties en de aan dacht voor het milieu. In Oester sund, al vaker kandidaat, zijn het Olympisch dorp met uitzicht op een meer en een duidelijk transportsysteem de voordelen. Bij de bobslee- en rodelbaan voorziet het IOC vooralsnog en kele milieu-technische proble men. Sion, de vierde favoriet voor een finaleplaats, werd onaange naam verrast. De Zwitserse plaats heeft problemen met de infra-structuur. De afstanden tussen de accommodaties zijn groot, de veiligheidsmaatrege len onvoldoende. Brazilië wint FIFA-prijs ZURICH (DPA) - Brazilië heeft zoals verwacht de titel 'voetbal ploeg van het jaar' veroverd. De wereldkampioen eindigde op de FIFA-wereldranglijst ruim voor Spanje en Zweden. Duitsland, in het voorjaar nog lijstaanvoerder, eindigde achter Italië als vijfde. Kroatië steeg met stip van 122 naar plaats 62. Oranje oefent tegen Frankrijk ZEIST (ANP) - Het Nederlands elftal speelt op 18 januari defi nitief een vriendschappelijke wedstrijd tegen Frankrijk. Het duel vindt plaats in het stadion Galgenwaard in Utrecht en be gint om 20.45 uur. Guus Hiddink zit bij dit duel voor het eerst als bondscoach op de bank. Aanvankelijk leek de confrontatie wegens problemen rond aanvangstijdstip en uitzen drechten niet door te gaan. Oranje treedt op 22 februari in een vriendschappelijk duel aan tegen Portugal. Plaats van han deling en het tijdstip is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 17